Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


A New Beginning- Just An Ordinary Man .


Sergiu11

Recommended Posts

- Hai ba , Cristi . Da odata drumu la pasa , nu vezi ca ne bat astia sis tam pe tusa ca jucam castigatorul la masa .

- Pai si ce ma ii numa vina mea , nu vedeti ca nu veniti deloc inapoi .

- Bun , ma ii cum zici tu . Stiam ca nu trebuia sa joc in echipa cu tine .

- Bine , gata amandoi am jucat slab . Pace ?

- Bun .

- Hai , ba vi pe la mine ? Ne uitam la Romania ca joaca cu Argentina .

- Nu zice nimic maicata ?

- Nu ma doar te cunoaste .

Intram in scara . Imi era putin frica in lift , dar nu i-am spus nimic lui Cristi . Statea la etajul 6 , si decat sa urc pe joc dupa atata fotbal am preferat sa merg cu liftul .

- Ba , cred ca ne bat argentinieni . Au echipa buna . Nu joaca Maradona dar joaca Batistuta , toti titulari .

- N-ai de unde sa sti . Mingea e rotunda .

- Tu mereu spui asa . Defapt ai si tu dreptate , in grupe am jucat bine . Oricum nu o sa uit golul lu Hagi cu Columbia cat oi trai .

- Nici eu , las ca o sa ma vezi mai putin si pe mine la nationala langa Hagi , Petrescu..

- Tu , la nationala ? Ma faci sa rad , Tu deabea ii faci pe astia in curtea scolii .

- Bun , las ca o sa vezi.

Cristi si visele lui aiurite . El la nationala , cica o sa joace la Barca sau Real . E nebun copilul asta .Cunosteam bine casa lui Cristi , una mare frumoasa . Ne-am pus direct in fata televizorului din sufragerie . Era minutul 3 . Tanti Chivu ne-a adus niste saratele si 2 pahare de suc . Imi placea mama lui Cristi , mereu primitoare si calda . Dar cu Cristi era putin severa . In minutul 12 Dumitrescu suteaza cu stangul si GOOOOOOOOLLLL . Conduceam Argentina , era fabulos . Pana in minutul 20 Dumitrescu a reusit dubla . Batistuta , cel de care ne temeam cel mai mult a redus in diferenta dintr-un penalty . Dar in repriza a doua , scapam pe contra-atac , Hagi suteaza pe langa Islas si GOOOOLLL . Risipea toate emotiile , eram aproape de a invinge Argentina . Balbo a reusit sa dea si golul 2 pentru Argentina , dar tot am batut .

- Ti-am zis ca ii batem , ma . Tu smecher ca ne bat ca ii Batistuta si toti .

- Ba , eu ma bucur doar e tara mea . Normal ca am crezut ca ne bat , doar toata lumea ii dadea favoriti . Hai ca plec , ceau .

- Nu mai stai ? Mai stai ma .

- Nu mai , ca trebuie sa imi fac curat in camera si iar ma pedepseste mamamea .

- Bun , treaba ta . Ceau !

- Ceau . Sarumana tanti Chivu !

- Ceau , ceau Sergiu .

Vara a continuat si ieseam zi de zi la fotbal cu Cristi si prietenii , ma bucuram de parcursul Romaniei la mondiale . Totul era perfect . Intr-o zi Cristi a venit sa ma cheme afara .

- Ce ii ma ?

- Auzi , ba eu de maine merg la CSM Resita la juniori , nu vi si tu ?

- Cum sa nu . Pff , perfect .

- Vezi , poate nu mai vi si ma faci sa vorbesc cu tata sa mai tina un loc , ca ma supar .

- Vin ma , esti nebun .

- Bun maine la 3 fara un sfert ne intalnim la nea` Victor la magazin .

- Bine , hai ceau .

- Ceau .

Intru in casa entuziasmat ca sa le dau vestea mamei si tatei .

-Mama , tata!!!

- Ce ai ma de tipi asa ai innebunit ?

-Mama , tata de maine ma apuc de fotbal . Merg cu Cristi la CSM .

-Ce fotbal ?! Tu trebuie sa te tii de scoala , nu sa bati mingea ca bezmeticu toata ziua .

-Dar , mama . Se supara Cristi .

-Lasa , ca nu se supara .

-Ba se supara , a vorbit si cu nea` Mircea sa imi tina un loc .

-Pai daca tu esti prost si te repezi cu gura fara sa ne intrebi . Lasa ca il sun eu pe tata lui Cristi si ii explic .

-Bine , lasati-ma in pace! Nici la fotbal u ma lasati !

In ziua aceea cred ca am stat si am plans incontinuu 2-3 ore . Eram foarte nervos si suparat pe mama . Dar ma simteam prost fiindca i-am promis lui Cristi ca merg si am mintit . Si pe de alta parte imi si doream sa joc fotbal .

Link to comment
Share on other sites

- Hai ma nu mai fa atatea figuri si treci odata la masa ca deja ma enervezi .

- Nu intelegi , ca nu mai vreau nimic .

- Parca ai innebunit cu fotbalul ala . Daca face Cristi ceva trebuie sa faci si tu ?

- Da bine asa e . Mai fa-ma si papagal si copiator .

- Asta de unde ai mai scos-o . Si vezi ca nu iti permit sa vorbesti asa cu mine si hai treci la masa .

- Bine , ma . Si de mancat , mananc obligat , fortat .

Totul mi se parea enervant si irritant . Nu mai suportam pe nimeni si nimic . Si Cristi era foarte distant cu mine . Tot ce faceam era sa stau in pat , sa mananc si sa ma culc . Nici afara nu mai ieseam . Ceilalti copii isi bateau joc de mine . Ma faceau mincinos si ca sunt de neincredere . Aveam 14 ani . Deabea incepea adolescenta .

Timpul trecea si am ajuns in ultimul an la Liceul Industrial din Resita . A fost o perioada ceva mai frumoasa a vietii mele . Am avut parte de o surpriza placuta cand am aflat ca am picat cu Cristi in clasa , care a optat pentru liceul me , in loc sa mearga la un liceu cu program cu program sportiv . In acesti 4 ani , mam imprietenit din nou cu Cristi si ublam iarasi impreuna . El era deja la echipa mare de la CSM si negocia transferul la Craiova . El si Ciucur erau vedetele resitenilor si erau in vizorul a mai multor echipe . In vara dupa terminarea liceului , Cristi s-a transferat la Craiova la pachet cu Ciucur . Inainte sa plece in oltenia , am decis sa ne intalnim ca in vremurile bune la el acasa in vechea sufragerie , in fata aceluiasi televizor .

-Te-ai ajuns fraiere , joci la Craiova la nationala U-21 a Romaniei . Nu ii rau .

-Mda , dupa moartea lui tata , nu prea ma mai bucur din plin de viata , dar intr-adevar este o sansa unica pentru mine .

-Oricum , ti-am spus o sa treci si peste asta . Trebuie sa muncesti si sa nu te lasi de fotbal niciodata . Fiindca parerea mea , asta este vocatia ta .

-Mersi de sprijin . Stiam ca ai ramas prietenul meu .

Trecuse ceva timp de la plecarea lui Cristi si eu incepusem sa ma uit din ce in ce mai mult la fotbal . In special la meciurile Craiovei . Ma atragea foarte mult acest sport . Dar imi placea mai mult postul de antrenor decat de jucator . Ca sa fi atrenor trebuie sa fi un om inteligent , calculat . Dar nici nu imi pot face iluzi deoarece nu am inceput niciodata sa ma interesez de cum sa ajungi antrenor , dar din ce stiam iti trebuia scoala de antrenori si licenta Pro pentru a antrena o echipa de prima liga .

Intr-o zi de decembrie . In apropierea Craciunului primesc o veste ce ma doboara de tot . Tatal meu era foarte bolnav . Avea nevoie de ingrijiri si tratamente foarte scumpe si cum eu nu aveam niciun loc de munca , era aproape imposibil sa faca acele tratamente .

Din acea zi am inceput sa beau fara masura . Ma imbatam in fiecare zi si nu mai stiam ce era cu mine . Mai nou incepusem sa pierd bani si la pacanele , pariuri . Aveam o viata mizerabila . In momentele in care eram treaza , mi-era rusine de mine si simteam o furie imensa . Mama mea suferea foarte mult din cauza asta . Luam salariul mamei si pensia de boala a tatei si jumate ii bagam la pacanele jumate ii beam .

Nu era tocmai viata care o doream cand eram mic . Trebuia sa fac ceva in privinta asta .

Link to comment
Share on other sites

Vineri seara….

O noua seara in casa in care beau pana adorm . Deja era o obisnuinta asta . Suna telefonul . Cine o fi ? Marco . Ce o mai vrea si asta ?

- Ooo , frate de cand nu am mai vorbit . Cum o mai duci ?

- Bine , bine cum pot si eu .

- Ce voce ai , ce ai esti beat ?

- Doar putin ametit .

- Ba auzi , s-a deschis un club in Resita . Million Dollars , mergem ?

- Nu stiu , frate ce muzica e ?

- Manele , facem putina caterinca .

- Ohh , nuu sti ca nu prea ascult manele .

- Ee , pai nu ma ca prima oara mergem la Bambbo si dupaia mergem sa vedem doar cum e . Hai ma iti prinde bine o iesire .

- Bun hai ca vin . La cat si unde ?

- Pff , nici nu stiu . In fata la Victoria la 10:40 .

- Bun , atunci asa ramane . Ceau

- Da vezi nu te imbeti ca bou , ca nu am chef sa te aduc pe brate acasa .

- Ceai ma ? Nu o sa beau mult (chiar imi doream asta ) . Hai ceau .

In acea seara , eram foarte beat si nici nu stiam cum o sa ajung acasa . Din nou suna telefonul . Nu mai stau sa vad cine e si raspund .

-Care esti ma ?

-Cristi , si ce-i cu vocea asta ?

-Vorbesc cum vreau eu si hai zi ce vrei ca am treaba .

-Ce treaba ai tu ma ? Iar bei ca prostu si taicatu zace bolnav la bat .

-Hai gura , daca ai sunat sa imi tii morala poti sa inchizi .

-Vroiam sa iti spun ceva , dar vad ca nu am cu cine . La revedere .

-Ce vroiai sa im…..

A inchis . Dup ace ca ma suna si face figure mai si inchide . Gata acuma s-a ajuns si el , e mare fotbalist , nu mai are bun-simt . Ma rog , nu ma intereseaza de el . Oricum oare ce a vrut sa imi spuna .

-Taxii !!! In fata la Victoria .

Link to comment
Share on other sites

As bea ceva zeama de varza , am auzit ca face bine la mahmureala , dar mai bine lasa . Nu vreau sa imi vomit ficati din cauza gustului . Mai bine imi fac o cafea tae si il sun pe Cristi sa imi cer scuze pentru aseara .

…Nu raspunde , inca e suparat . Incerc mai tirziu .

-Alo , Sergiu zi ce e ?

-Cristi , credeam ca nu vorbesti cu mine , ce bine ca ai raspuns . Vreau sa imi cer scuzepentru asara , eram beat . Si da ai dreptate sunt un bou fiindca beau si pentru tot ce le fac parintilor mei .

-Stai linistit , stiu ca ai spus toate chestile alea doar din cauza alcoolului . Saluta-l pe Nea` Florin din partea mea .

-Tata ! Te saluta Cristi .

-Slt slt….

-A incercat intr-un fel sa te salute . Sti cum e acum tata . Si aaa da , ce ai vrut sa imi spui ?

-Credeam ca ai aflat deja , doar peste tot se vorbeste de asta .

-Nu , nu am mai deschis Tv-ul de o sapt . Spune .

-M-am transferat la Ajax ! Sunt in extaz .

-Pfff . Fantastic ! Stiam ca vei ajunge departe . Felicitari .

-Sper , sper sa fac treaba buna .

-Hai la o cafa , unde esti ?

-Numa daca iei avionul , sunt deja la Amsterdam .

- Nu-I problema si asa is putred de bogat .

-Hai ca inchid . Sunt scumpe ca dracu telefoanele la astia . Ceau , ceau .

-Hai ceau si bafta . Defapt , oricum mai vorbim .

Timpul trecea si Cristi juca sensational , ajunsese capitanul lui Ajax , a fost chemat la nationala . Ma bucuram pentru el . Si nici eu nu o duceam tocmai rau , am reusit sa ma las de baut si sa obtin un post de antrenor la juniori echipei locale Gloria Resita . Din putini bani ce ii luam +pluss salariul mamei si pensia tatei , ne descurcam destul de bine .

Anii treceau foarte repede si eu eram pep anta asccendenta , lucram din greu la echipa de rerve a resitenilor si salariul era pe masura . Reusisem prin niste vorbe bune puse de Cristi sa ajung antrenor acolo . Dar trebuia sa incep scoala de antrenori , deoarece anul asta promovam si nu se mai putea asa . Dupa 4 ani petrecuti la Ajax bunul meu prieten facea pasul cel mare in fotbalul Italian la A.S Roma .

- Italiene , cum sunt pastele ?

- Haii lasa dumele , ce mai faci ?

- Bine , acum ce am venit de la spital . Tu ?

- Eu bine . Ce ai facut la spital ?

- Am fost cu tata la tratament . Sa stii ca isi revine repede .

- Ma bucur sa aud asta .

- Saptamana viitoare sa nu iti faci planuri .

- O fi ca vi la Roma ?

- Da , am pauza competitionala la juniori . O vacanta bine meritata .

- Bine s-a facut . Ceau .

Acea saptamana a fost una dintr-e putinele saptamani fericite din viata mea , Cristi m-a dus la unul din antrenamentele Romei , mi-a prezentat stadionul , jucatorii .

-Hi , I am Francesco , you now me , right ?

- Yes , oh my god , I am a big fan .

-I am pleased to hear that . Arrivederci !

-Arrivederci .

Am ajuns in tara si le-am povetit jucatorilor mei , despre aventura mea in Italia . Erau fascinate si tot odata putin invidiosi ca nu au fost in locul meu . Cel putin asa credeam eu.

Link to comment
Share on other sites

-Dute dracu ce joaca Chivu la astia .

- Stiu , e prietenul meu . Si da joaca bine .

-Tu esti prieten cu Chivu ? Cum de ?

-Am copilarit impreuna . Ma rog , nu conteaza asta. Hai sa ne uitam la meci .

Eram intr-un bar . Juca Roma cu Parma . Un meci castigat usor de romani , un meci bun facut de Cristi . Plec spre casa fericit pentru el si fara sa beau altceva inafara de o cafea . Ajung acasa , intru in bucatarie si gasesc un bilet pe frigider de la mama in care imi spunea ca e cu tata la cumparaturi sa nu imi fac griji . Tata la cumparaturi ? Nu stiam ca si-a revenit atat de bine .

-Neata italiene . ce faci ?

-Ce sa fac , acum ce m-am trezit ,tu ?

-Stau , beau o cafea .Ai jucat bine de tot ieri .

-Mersi . Te-ai uitat la meci ?

-Normal . Doar sti ca de acum sunt fan Roma .

-Aha , buna asta . Amandoi stim ca de mic ti cu Inter .

-Ai si tu dreptate .

-Auzi , tu mai esti la juniori ?

-Cum sa nu .

-Si , cum e ?

-Bine , suntem pe 2 si mai sunt vreo 3 etape .

-Imediat de termini campionatul vi la Roma , cineva vrea sa vorbeasca cu tine .

-Cine e ? Ce vr…..

A inchis , al dracu si asta ma tine in suspans . Abea asteptam sa termin campionatul sa vad cine vrea sa imi vorbeasca .

-Suteaza ma la poarta ! Esti nebun , tie frica de minge ?

-Pai din pozitia aia sad au ? Nu pot dom . profesor .

-Hai jucati ca poate batem si luam capionatul .

Era ultima etapa si daca bateam luam locul 1 . Eram foarte agitat , era 0-0 cu 2 minute ramase din prima repriza .

-Baa , voi vreti sau nu locul 1 ?

-Vrem , normal .

-Pai si atunci ce ii cu jocul asta . Zici ca sunteti morti .

-…..

- Hai vorbiti acuma , nu mai taceti . Marta , unde ai fost aseara ?

- …..

- Zi ma ! Ca altfel nu mai vezi nici banca de rezerve .

- La Bambbo…...

- Si ce v-am spus inainte de meci ?! Sa lasa-ti dracu cluburile pentru o noapte . Dar tu era clar ca mergi . Iar te-ai imbatat .

- Da , am fost beat . Dar nu mai ziceti de mine , dvs . cand erati betiv , betiv cum era ?

- Ba , tu nu ma judeci pe mine , ai inteles si mars in teren si da gol .

Dupa ce mi-a spus Marta mi-am dat seama ca are dreptate . M-am purtat urat cu el .

- Daaii sut ! GOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL!!! Bravo ba . Aia-I . Asa te vreau Marta . Le-ai bagat mortu` in casa . Hai mai unu si ne-am linistit . Bravo ma asa se joaca .

- Multumesc , dom.profesor .

- Baaa , Razvane cum sa iti iei colul ala . Pleaca ba de aici ca ai fost mascota la sutu asta . Hai ca mai avem un sfert de ora . Hai ca se poate .

- Nu ii batem pe astia .

- Mai taci bre` nea` Ion , ca tu numa de cobit esti bun .

- Daaaiii , Martaa . PPenalty , asa . Bravo , arbitre . Tu dai Marta .

- Fii atent ca da scarita si rateaza .

- Daca e asa de bat sip e tine Nea` Ion sip e Marta .

- NUUUU ! GOOOOOOOOOOOOOOLLLLLL !!! Baa asta ii nebun se joaca cu inima mea .

- Ti-am zis ca da scarita .

- Nu conteaza , e gool .

- GATAAA !!! CAAMPIONIII , CAMPIONII !!!

Luasem titlul cu baietii , eram foarte fericit .

-La 9 sa fi la aeroport , ai avion la 9 :30 .

-Bine , Cristi , dar zi cine e .

- Lasa ma nu mai fi asa curios , vezi acolo .

In timpul zborului am dormit . Ajuns la Roma simteam un aer bine cunoscut . Imi placea Roma . Cristi era acolo .

-Hai ma , odata ca am innebunit cat te-am astpetat .

-Ce sa fac daca a avut intarziere zborul .

Am vazut ca ma duce la sediul clubului . Ce face nebunu asta ? Unde ma duce ?

Era o cladire de lux , moderna in culorile clubului . Intram intr-un birou mare si deodata aud .

- Bongiorno , in sfars……….
Link to comment
Share on other sites

-…sit , sunt Franco Sensi presedintele clubului A.S. Roma .

M-am intors mirat spre Cristi si el a zambit . Oare ce vroia de la mine . Un om obisnuit, actual antrenor al juniorilor Gloriei . Eram tare curios .

  • L-am rugat pe Cristian sa te aduca aici . Eu urmaresc indeaproape fotbalul romanesc . Chiar si ligile secunde . De cand a inceput sezonul Cristi ma innebuneste cu telefoanele si mesajele cu informatii despre performanta ta ca antrenor . Si pot sa spun ca sunt foarte impresionat . Stiu ca fotbalul banatean e ca si mort de ceva anii , dar tu totusi ai reusit sa surclasezi echipele din Bucuresti , Craiova , Cluj . Bravo !
  • Tin sa va multumesc pentru laude . Si sa ii multumesc si lui Cristi ca v-a spus de mine . Dar tot nu inteleg de ce m-ati chemat .
  • Aaa , da . Sti sit u ca sezoul acesta este unu nefast pentru noi si suntem la al patru-lea antrenor deja . Mereu fiecare antrenor si-a luat tot staff-ul dupa el . Dar Conti a venit singur si are nevoie de un om sa ia postul de antrenor de juniori , rezerve etc . Orice . Tu trebuie sa spui ce vr….
  • Ma scuzati ca va intrerup , dar nu am licenta sa pregatesc echipa de rezerve sau a juniorilor in Italia . In Romania am reusit asta prin pile si relatii .
  • Aha , inteleg . Nu e nicio problema , poti ramane ca supervisor , mentor a antrenorului ce va veni si iti vom plati si cursurile pentru licenta .
  • Pfff , va multumesc din suflet .
  • Pai bine atunci , cred ca ne-am inteles . Am spus tot ce era de spus . La revedere .
  • Multumesc inca odata . La revedere .

    Ce masina avea si Cristi , Audi . Buna masina . Ma rog , omul asta era nebun . Cate a facut pentru mine in viata . Sper sa ii pot intoarce serviciul vreodata .
    • Omule , esti nebun , pe cuvant .
    • Ce ii ma , nu iti convine ?
    • Cum sa nu , abea astept sa incep cursurile .
    • Zici tu , dar va fi o munca grea , poate o sa iti fac rost si de niste intalniri , casete cu filozofia lui Bruno Conti si ceilalti antrenori .
    • Oricum , iti multumesc din suflet .
    • Hai lasa multumirile si hai acasa , de azi stai la mine .
    • Nu pot , frate . Ma simt prost .
    • Te bat , daca mai faci faze dinastea .
    • ….

      Eram supervizor la echipa secunda a Romei era ceva . Sper sa obtin licenta . Asteptam cu nerabdare sa antrenez din nou . Marta a fost primul pe care l-am sunat si mi-am luat la revedere . A fost o parte frumoasa a vietii mele .
      E un pusti la Roma , la toate antrenamentele si meciurile la care l-am vazut a fost cel mai bun . Il chema Alberto Aquilani . Un mijlocas extraorinar pentru varsta lui . El si Cassano erau cei mai buni de la rezerve . Amandoi au fost propusi de mine la prima echipa si au dat rezultate . Unul dintre ei , Cassano a fost vandut dupa ceva timp la Real Madrid . Un jucator propus de mine sa ajunga la unul dintre cei mai mari granzi ai Europei . De altfel Alberto se descurca de minune la seniorii . A prins si cateva meciuri in picioare cu echipele mai slab cotate . Dar cu toate astea era un sezon dezastros pentru Roma . Erau pe rusinosul loc 8 . Lucru de neacceptat . Din cauza aia au fost schimbati atati antrenori . Timpul trecea , iar eu ma descurcam din ce in ce mai bine la cursuri . Reusisem sa imi iau licenta pentru rezerve si juniorii . Mai ramasese cea pentru ligile 1 si eram antrenor coplet pot sa spun . Ajuns antrenor al rezervelor , eram foarte sever . Jucatori aveau antrenamente lungi si grele . Faceau aproape numai forta , sprinturi . Cand sic and aveau ocazia de a face un meci . Dar aceste antrenamente dadeau rezultate si la finalul sezonului am luat locul 3 . 3 ani petrecuti la Roma si eram faorte fericit . Echipa mergea bine , aveam din nou jcuatori talentai . Eu i-am promis lui Cristi ca oriunde merge el voi fi alaturi de el . Era unul dintre cei mai buni fundasi din Italia . In acea vara Barcelona , Real Madrid si Inter l-au vrut . Eu cel mai mult vroiam sa ajunga la Barcelona , una din ehcipele mele preferate . Dar nu a fost asa , a ajuns la Inter , campioana la zi in Italia , o echipa extraordinara cu jucatori ca Ibrahimovic , Adriano . Eu nu stiam ce se va intampla cu mine . O sa raman la Roma sau voi merge si eu impreuna cu Cristi la Inter . Nu cred ca aveau nevoie de mine acolo . Nu se putea sa intru peste tot , dar nu se stie niciodata . Oricum era perfect pentru mine sa raman la Roma cunosteam jucatori , aveam rezultate bune , speram ca poate voi reusi sa devin si principal .
      • Ceau , frate , alta viata acum la Inter , a ?
      • Sa sti , ca ma simt altfel , totusi am fost dorit de 3 dintre cele mai bune echipe din lume .
      • Ti-am zis ca joci bine si ai valoare .
      • Multumesc frumoas . Dar nu pentru asta te-am sunat .
      • Dar pentru ce ?
      • Mai bine hai ne intalnim la o cafea .
      • Pai de ce nu vi tu acasa /
      • Nu , lasa vino la….

      Sper ca nu vrea asta sa imi faca iar vreo surpriza ceva , defapt il cunosc bine asta o sa faca .

      [*]Unde esti , ma ?

      [*]Am intrat in cafenea , dar nu te vad .

      [*]Uita-te in stanga ta , prostule .

      [*]A da , gata te-am vazut .

      [*]Hai , ceau . Fii atent , stiu ca te descurci bine la Roma , dar am gasit un post liber la Inter si cred ca ti-ar place mult .

      [*]Ia zi ?

      [*]Au eliberat un post de scouter , stiu ca tu le ai cu antrenoratul , dar sti si tu ca oricum nu o sa reziste mult Mancini .

      [*]Cum sa nu reziste , doar sunteti campioni , ai innebunit ?

      [*]Stiu ce zici , dar nu se prea intelege cu Moratti .

      [*]Pai bine ,eu accept , dar sa vrea si Moratti

      Vrea , ca deja am vorbit cu el .

      [*]Atunci sa il anunt pe Sensi si gata , plecam spre Milano .

      [*]Ok , stiam ca vei veni langa mine .

      Scouter la Inter ? Nu suna rau , oricum o sa astept cu nerabdare sa se elibereze un post de antrenor acolo si sa fiu acceptat . Imi parea rau de ce am facut la Roma .

Link to comment
Share on other sites

  • Mama , ce ii cu asta nu are niciun Dumnezeu .
  • -Eu zic ca e bun , poate are emotii .
  • Daa , lasa . Nu am nevoie de slabul asta in echipa.
  • Bine fa cum vrei tu , dar o sa vezi ca o sa iti para rau .
  • Cum zici tu .
  • Alexis , gata am terminat .
  • Ce a spus , ma ia ?
  • Nu poate sa te ia , are prea multi jucatori pe postul tau .
  • Mda… Mersi oricum .
  • Robertoo , stai putin .
  • Hai zi repede , ce e ?
  • Iti spun eu , ratezi unul dintre vitoarele staruri ale Europei .
  • Inafara de viteza , nu are nimic . Ti-am spus ca nu il iau .

Mancini si fitele lui , era un tip neagreabil . Inteleg de ce jucatori erau mereu tristi la antrenametele sale , era o atmosfera sobra . Imi pare foarte rau pentru Alexis . Mancini nu stie ce pierde .1-0 ne conduceau Udinese . Mancini facea spume . Trecusera 13 etape din campionat si eram pe 3 . Am reusit sa egalam prin golul lui Ibra . Dar in minutul 71 scapa pe Udinese pe contraatac , Alexis centreaza perfect si Di Natale o adduce pe Udine in avantaj .Merg spre Mancini la finalul meciului si ii spun pe un ton ironic si putin arogant.

-Mancini , Alexis iti transmite salutari .

-M-am saturat de fitele si figurile tale , Sergiu .

-Ti-am spus ca nu sti ce pierzi , dar ma rog mai bine joci cu Cruz care nu a mai marcat de 1 an , dar ma rog fiecare cu gusturile sale .

Mancini pleaca plin de nervi , tot rosu la fata . Pe o parte eram suparat de infrangerea Interului , dar ma bucuram ca i-am dat peste nas lui Mancini . Era un increzut si un figurant .

Cu 2 etape inainte de final eram pe locul 1 cu un avans de 7 puncte fata de locul 2 , eram campioni , eram in extaz . Eram bucuros pentru Cristi care reusise sa obtina primul trofeu cu Inter . Cu acest titlu , eram sigur ca Mancini va ramane si sezonul viitor dar am fost foarte fericit sa aud ca a fost demis si se cauta antrenor . Dar au adus un antrenor pe masura , Jose Mourinho .

-Buna , Sergiu . Am fost informat ca tu esti scouter-ul echipei .

-Da , eu sunt . Apropo , incantat de cunostinta .

-Asemenea , eu am astpetari mari de la tine sper sa imi oferi jucatori talentati .

-O sa fac tot posibilul . Cred ca ne vom intelege , deoarece nu sunteti ca Roberto .

-Nu sunt in masura sa il critic , deoarece a facut performante bune aici , dar sper sa il intrec .

-Si eu , sper .

Mourinho , mare domn , nu a adus jigniri la adresa lui Mancini . Oricum , ceva imi spunea ca va fi un sezon maret pentru noi .

Link to comment
Share on other sites

-Ai gasit ceva ?

-Sigur , am fost la mai multe meciuri la juniori si am ramas impresionat de un fundas Davide Santon , parca il chema .

-Crezi tu ca poate sa prinda lotul sau chiar si primul 11 ?

-Cu siguranta , are un talent desavarsit .

-Atunci , ascult de tine si il iau fara sa ma uit la el , ca sa iti demonstrez ca am incredere in tine .

- Multumesc si o sa vezi ca este un jucator bun , care poate devnei mare pe viitor .

-Bun , hai ca trebuie sa plec , mai 10 minute si incep antrenamentul .

-Bine , oricum eu o sa plec in Anglia , sa vad cativa jucatori .

-Da ? Perfect . Sper sa vi cu jucatori buni .

-Sigur .

Jose , da dovada de incredere si professionalism . Intr-adevar un antrenor de talie mondiala . A reusit performante incredibile la Porto . Si de asemenea si la Chelsea .

Eram bucuros pentru Davide , o sa imi multumeasca mai tarziu . Acum plec spre Anglia cu gandul de a gasi niste jucatori talentati si poate cine stie viitoare vedetele ale Interului .

Aterizam in Portsmouth in 5 minute….

Cum am auzit asta am simtit un sentiment ciudat in mine . Cred ca emotie sau entuziasmare . Nici eu nu stiu ce era cu mine . Ajuns in oras vad ca era agitatie mare . Cred ca am norocul de a ajunge in ziua unui meci . Am fost la hotel , am luat o camera , am intrebat daca e vreun meci . Si am fost informat ca Portsmouth joaca contra celor de la Reading . Prind bilet , deoarece nu era asa multa lume la meci .

-Joaca bine Muntari , asa-i ?

-Scuzati-ma , nu sunt de aici , am venit din partea lui Inter , sa urmaresc niste jucatori .

-Aa , da perfect . Sa fii atent la numarul 11 de la noi , e extraordinar . Uite fiule , domnul vine din partea lui Inter .

-Daa! Wow , sa stiti ca sunt mare fan a Interului .

-Ma bucur ca avem sustinatori peste tot , dar haide-ti sa urmarim meciul .

Era 1-0 inca din minutul 7 , un atacant masiv pe numa Benjani din spusele localnicului , dupa o pasa geniala a numarului 11 , sau Muntari . La pauza era 2-1 . Muntari dupa mine era omul care le facea tot jocul . In ciuda dublei lui Benjani am fost atras de jocul ghanezului . Dar nicidecum nu ma gandeam ce o sa se intample in repriza a doua . era 3-2 in minutul 57 . Un meci spectaculos . Pana in minutul 82 scorul a luat proportii mari , gasindu-I pe Porstmouth in avantaj cu 5-3 . Muntari avea o zi excelenta , cred ca a dat toate pasele de gol . Nu ma astpetam sa se mai dea golul dar am gandit prost . Meciul s-a terminat 7-4 un scor fantastic , chiar si pentru Anglia . Ultimul gol a fost marcat de omul care ma fascinat , Muntari . Plec spre Milano , cu o multime de lucruri sa ii spun lui Jose .

Link to comment
Share on other sites

-Alo , da ?

-Jose , sunt Sergiu , ti-am gasit jucator .

-Nu te aud prea bine , ce spui ?

-TI-AM GASIT JUCATOR!!

-Aa , ok . Cine e ?

-Mijlocas ghanez ,27 de ani , present mereu la Ghana .Se potriveste perfect pentru ce vrei tu . Il cheama Muntari .

-Muntari , de la Porstmouth ? Il stiu , e destul de bun . Dar tot asa joaca ?

-Te asigur , da niste pase extraordinare , are o viziune a jocului fantastica si are si suture bune .

-Dute la club si mai uitate la ceva antrenamente si intereseaza-te si de suma .

- Ok .

-Hai te sun eu ca intru intr-o conferinta de presa .

-Conferinta ? Pentru ce ?

-L-am adus pe Quaresma il prezentam .

-QUARESMA ! Ce sa faci cu el ? A scazut rau de tot si nu se potriveste pentru Italia .

-Parerea ta , o sa vezi ca ne ajuta mult .

-Vai , doamne ce te-ai putut pacali . Si spune-mi si cat ai dat pe el ?

-18.5 mil. de euro +Pele .

-18.5 mil ?! Cea mai mare teapa din istoria Interului , dar ma rog nu vreau sa ne certam .

-Bine ,trebuie sa inchid . Ceau .

Quaresma , un slab . A jucat bine la Porto nu am ce spune , dar nu o sa mearga deloc in Italia . Nu pot sa cred cum s-a pacalit Mourinho , defapt da era un fost elev de la Porto . Ma rog , eu sper sa il fac sa il ia pe Sulley .

-Sunt eu Jose , cum mai e cu Muntari ?

-Paii..da , tot asa joaca bine ti-am spus , dar nu cred ca mai ai nevoie de el , doar lai adus pe Quaresma .

-Te rog nu mai imi aminti , ai avut dreptate , e o catastrofa . Nu s-a acomodat de loc la noi . Tu intreaba de suma si il luam , am nevoie neaparata de el .

-Ce bine . Te sun cand e gata .

Suma era una destul de mare 12 mil.de euro , dar Mourinho a fost de acord si astfel Muntari a ajuns la noi , Quaresma freca banca de rezerve si intr-un sfarsit a fost imprumutat la Chelsea . Sulley se descurca de minune , s-a acomodat perfect , a prins si meciuri intregi in tur . Echipa mergea perfect . Eram pe locul 1 in semi-finalele UCL . Stiam ca Mourinho va face treaba . Jucam contra Barcelonei , aveam dubii fata de calificare . Dar , Mourinho a reusit imposibilul , sa invinga fosta campioana a Europei cu 3-1 si astfel ne-am calificat . In finala am jucat contra Bayern Munchen , puteam sa ii batem . Meciu contra nemtilor incepusem , aveam emotii foarte mari , imi doream din tot sufletul sa facem performanta , Muntari se afla pe banca de rezerve . In minutul 30 Milito suteaza spre poarta lui Butt si GOOOOOOOOOOLLLLL , conduceam cu 1-0 in finala UCL . Milito marca din nou , cred ca era unul dintre cei mai buni oameni ai ehcipei in acel sezon . Totul a mers bine pana la pauza . In minutul 70 Milito primeste o pasa geniala de la Eto`o si GOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLL , eram aproape campionii .In minutul 79 intra si Muntari in locul lui Pandev , eram bucuros ca juactorul adus de mine prndea minute in finala UCL . Eram campionii Europei , a fost cea mai frumoasa noapte din viata mea . Cristi avea cel mai bun sezon din cariera , reusise sa ia cel mai important trofeu la echipele de club . Dup ace a castigat tot ce se putea castiga , Mourinho a demisionat . Am ramas socat dupa aceasta decizie . Nu ma asteptam . A fost adus Rafa Benitez , un antrenor bun la Liverpool dar dupa a stat in umbra , a reusit sa castige Mondialul Cluburilor . Oricum dupa parcursul slab in campionat si din cauza diferentei de 13 puncte de liderul si rivali de moarte A.C. Milan , a fost demis si adus Leonardo , nu imi placea de loc acest tip . Mi se parea fals si nu il agream din cauza ca si-a tradat echipasi a venit la rivali de moarte . In ciuda faptului ca nu avea experienta , Leonardo antrena bine echipa si mergeam bine . Dar nici el nu a rezistat mult , nu a reusit sa reduca diferenta si a luat doar Coppa Italia . Oare cine va veni antrenor , daca stau bines a ma gandesc si eu pot fi , am licenta . Dar nu cred .

Link to comment
Share on other sites

- Fraiere , hai pe la mine dam o Fifa pe Xbox si asa Adelina e plecata cu copii .

-Hai ca vin , da sa nu joci pe ciuda ca de obicei . Ca te stiu .

-Nu ma , hai ceau .

Cristi si Fifa , nu suna bine deloc , mereu juca cu Inter si mereu il bateam la scor . Ma plictiseam acasa , nu mai aveam jucatori de cautat , era pauza de sezon . Cum spuneam e foarte slab la Fifa , e minutul 20 si il conduc deja 3-0 . Deja era nervos .

-Nu te enerva ma , e doar un joc .

-Lasa-ma in pace , nu vezi ce slab is . Hai dam una pe 100 de flotari .

-Vrei sa mori pe aici , la 100 lesini .

-Stai linistit , la antrenamente fac mai multe . Dai drumu .

Era clar i-am rupt cocoasa . 7-2 , fara emotii .

-Stai ca imi suna telefonul .

-Cine ii , ma ?

-Nu stiu... Moratti , ce vrea asta ?

-Buna ziua , dl.Moratti . Cu ce va pot ajuta ?

-O sa ma ajuti iti spun eu sigur . Vino cu scouter-ul la stadion , repede .

- Pentru ce ?

- O sa vedeti , hai nu ma mai enerva si tu .

- Hai incalta-te ca plecam .

-Unde ?

-La stadion , vrea Moratti sa ne vada .

- Sa ne ?

- Da , hai .

Era a doua mea intalnire cu Moratti dupa cea in care am semnat . O fi ca vrea sa ma puna antrenor . As vrea eu . Hai sa vedem .

-E doar a doua oara si pentru mine , cand vin aici .

- Si la mine tot asa . Hai bate la usa .

-Hai intrati , repede .

-Spune-ti .

-Sunt in criza nu mai am solutii , sunt disperat . Niciun antrenor nu mai vrea sa vina la noi , toti spun ca suntem jalnici . Cristi , recomanda-mi tu ceva sau tu Ser...

-Sergiu !

-Ce Sergiu ?

-Sa fie antrenor .

-...... Ai innebunit , Cristi ?

-Taci ma .

- Sa sti ca nu e o idee rea , pana la urma e de aici din club de atatia ani , are licenta si nici nu are pretentii materiale . Cristi mai scos dintr-o problema mare . Sergiu , esti noul antrenor al lui Inter !

- Francesca , pregateste contractul , repede !

-Cum ?! Antrenor , inca nu imi dau seama ce se intampla , lasati-ma sa ma adun .

M-am afundat in ganduri si ma gandeam cat de disperat sa fi sa pui antrenor , un barbat de 30 de ani , am crezut ca fac misto de mine , dar pe fata lui Moratti nu aparea niciun zambet si mi-am dat seama ca nu glumeste . Paii... o sa antrenez jucatori mai batrani ca mine . Dar nu conteaza , am devenit antrenor ! Mi s-a implinit visul .

- Hai semneaza aici , deocamdata pe un singur sezon sa vad cum te descurci .

- Va multumesc si o sa incerc sa nu va dezamagesc .

- Omule tu ai innebunit , cum sa ma propui pe mine ?

-Nu va convine , coach ?

-Hai ma , termina cu chestile astea .

-Asa iti spun de acum , doar ma antrenezi .

Oficial incepeam cariera de antrenor , inca odata Cristi a facut un gest maret . Dator pe viata o sa ii fiu , dar pana atunci trebuie sa joace bine ca altfel il paste banca de rezerve .

Link to comment
Share on other sites

La club era multa munca de facut , jucatori erau cu moralul la pamant . Schimbarile dese de antrenori si-au pus amprenta .

- Wesley , dai mai repede drumul la pasa , stiu ce poti si am asteptari mari de la tine .

- Inteles , coach .

Coach , ce ciudat suna . Un jucator fantastic ca Sneijder sa imi spuna asa , dar trebuia sa ma obisnuiesc cu asta .

- Diego , baga material , nu fi asa relaxat . Nu ai venit aici la relaxare , ai venit sa muncesti .

-Asa e , sunt putin obosit . Incerc sa fac tot posibilul .

-Pai hai sa vad .

Nu imi placea deloc atitudinea lui Zanetti fata de mine , avea un aer de superioritate . Simteam ca nu ma placea , dar nu intelegeam de ce .

-Javier , ai vreo problema cu mine ?

-Nu , coach .

-Pai si atunci de ce esti asa de plictisit si ma tratezi cu superioritate .

-Ma comport cum vreau eu cu cine vreau eu .

-Ai grija cum vorbesti , nu iti permit .

-Ce sa permiti tu , ma ? Sunt cu 7 ani mai mare ca tine , si tu crezi ca ma comanzi pe mine. De la Mourinho si Mancini am ajuns sa ma antrenezi tu .

- Cred ca esti prea obosit , a fi bine sa pleci .

- Plec cand vreau eu . Si nu sunt obosit .

- Pentru tot ce ai zis astazi , nu vei mai prinde primul 11 sau poate chiar lotul pana ma razgandesc eu .

- Aa , da . Pai atunci sa vedem ce aprere are Moratti despre asta .

A plecat nervos , toti jucatori ramasesera muti de uimire . Se uitau la mine intr-un fel ciudat . Se duce la Moratti ? Si ce , a fost vina lui si pana la urma eu sunt antrenorul si iau ce decizi vreau eu , dar totusi nu am ineput prea bine . Moratti a inteles problema si mi-a dat dreptate in toate cele spuse si m-a asigurat ca Zanetti se va intoarce il lot cand isi va schimba atitudinea . Am crezut ca mi-am pus conducerea in cap , dar se parea ca nu .

Ziarele vuiau .

- Noul antrenor al Interului distruge echipa !

- Sergiu declanseaza un razboi cu fani !

- Ce se va intampla cu Zanetti ?!

Dupa 2 saptamani in care situatia a fost aceeasi , am primit un telefon . Nu cunosteam numarul .

-Coach , sunt Javier.....

-Spune .

-Vreau sa imi cer scuze pentru cele intamplate , aveai dreptate eram faorte nervos .

-Aha , iti accept scuzele . Dar oricum nu o sa prinzi titular meci de meci , deoarece nu cred ca esti indispensabil .

-Inteleg , o sa imi astept sansa si nu o sa dezamagesc .

Stiam ca tot el isi va cere scuze .

-Impacare , dulce impacare !

-Regele s-a intors !

- Fani il iarta pe Sergiu!

Totul revenise la normal .
Link to comment
Share on other sites

Antrenamentele erau tare placute , totul revenise la normal . Zanetti era cel mai silitor la antrenamente , nu scotea un cuvant si face tot ce i se spunea , ceea ce nu pot sa spun si despre Sneijder care radea incontiuu cu Palombo . Dar nu ma suparam pe ei .

- Heii , veniti aici am ceva sa va spun .

- Iar ne minte ceva , spuse Sneijder .

- Mai taci ma odata cu gura ta , ca nu va mint .

-Bine , spuneti .

- Am decis primul 11 .

- Ooo , in sfarsit .

-Ce te bucuri asa , oricum nu prinzi titular .

- .....

-Am glumit , ma .

-Astea-s glume de facut .

- Bun , hai gata deci asa vom juca .

23rmr2f.jpg

Imediat m-am intors spre Zanetti , era putin afectat de decizie . Era cel mai bun prim 11 pe care l-am putut face dupa parerea mea .

Timpul trecea foarte repede si astfel am ajuns la tragerea la sorti din UCL . Aveam mari emotii , speram la o grupa usoara . Si a fost cat de cat asa .

jqkpzo.jpg

Ne puteam califica cu siguranta mai departe . In domeniul transferuri nu am fost foarte activ , dar pentru jucatori adusi m-am dus personal la meciuri sa ii urmaresc si am reusit dupa parerea mea afaceri bune .

291jc7r.jpg

+

1zyg7me.jpg

Dupa parerea mea , o campanie reusita in care am adus numai jucatori tineri . Am spus de la inceput ca ma voi axa pe tinere talente , pe care sigur ii voi rula in primul 11 . Dupa toate antrenamentele si schemele exersate s-au vazut si rezultatele . in meciurile amicale am jucat foarte bine , era exact ce vroiam .

2nicu1u.jpg

Meciurile oficiale m-au multumit destul de mult , egalul cu Genoa m-a suparat putin , dar jocul era bun .

33ndg77.jpg

Link to comment
Share on other sites

- Nu stiu de unde l-ai adus pe asta dar imi place cum joaca echipa .

-Si mie . Mai ales ca i-am batut pe afurisiti aia de Milan , le-am dat peste nas .

-Foarte , foarte bine ati jucat atunci si in 10 oameni 20 de minute .

- Da , da egalul cu Genoa nu mi-a placut .

- Ee acuma na , nu poate fi perfect de la inceput , dar ti-am spus are o gandire moderna am observat .

- Stiu , stiu buna alegere am facut si am facut-o singur , l-am adus de nicaieri .

- Aha , inspirata alegere .

-Pai bine , te mai sun eu Marcelo .

- Bine , mai vorbim .

-Sti doar ca pe tine te-am vrut inainte , doar esti Lippi .

Eram in drum spre biroul lui Moratti , cand am auzit discutia asta , noroc ca a dat pe speakar . Marcelo Lippi sa vorbeasca asa despre mine , ma simteam flatat . Intru la Moratti in birou , radiind de bucurie . Aa si da , auzi mincinosul , ca el m-a adus de nicaieri . Buna gluma .

- M-ati chemat ?

-Sigur , vreau sa discutam despre echipa .

-Aa , da . Spuneti ?

- Imi place jocul , ofensiv dat totodata si calculat in aparare . Brav , nu m-am pacalit cand te-am pus antrenor .

- Multumesc , vi-am spus ca nu o sa va dezamagesc .

- M-a sunat Lippi , te-a laudat .

- Da ?! Super , ii multumesc .

- Nu pari asa entuziasmat cum credeam .

- Aa , ba da ma bucur , dar sunt putin distrat sunt cu gandul in alta parte .

- Bine , hai ca trebuie sa intru intr-o sedinta . La revedere si sa continue jocul acesta .

- Da , da sigur . La revedere .

Moratti mi se parea un tip calculat , isi calcula fiecare miscare dinainte . Plec de la stadion foarte fericit si inca buimac despre cele auzite in birou .
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy