Jump to content

Fotbal Pentru Paella (sau Cum Am Ajuns De La O Petarda La Fotbalul Saptamanal Pe Banca Realului)


Noel

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Ziua 1

P1080660.JPG

Ma zguduie groaznic, si ma doare spatele de mor. Tin capul pe un pepene imens, picioarele imi sunt ascunse strategic sub alta stiva de pepeni - "Bagami-as picioarele in ei de pepeni". La propriu. De doua zile mananc numai pepeni - intind mana si masa e acolo, extrem de lichida. Din cand in cand, soferul isi deschide ferestruica si imi arunca un "In cateva ore am ajuns!!". Roma merda, am ajuns deja de vreo douazeci de ori...

Nu mai suport pepenii, dar trebuie sa imi incordez rinichii pentru inca o zi. Noroc cu biscuiteii "Raducu", pe care mama mi i-a indesat in buzunar cand am plecat din Constanta. La intervale regulate, bag mana in buzunar si scot un biscuit, pe care il savurez cat pot de mult. Apoi ling firmiturile si imi fac curaj, ca un muc pe cale sa fie suflat di-rect in iadul batistei. Apoi dau cep la inca un pepene.

In curand, o sa scap si de pepeni, si de zdruncinaturi, si de biscuiti. Pentru ca agentul meu, cunoscutul sfarculian_bulitu, mi-a promis un contract baban in Spania, la o echipa de culegatori de capsuni din prima divizie. O sa am propriul echipament, cu serie ( LPBDKK ) personalizata, manusi, bonetica...tot tacamul. Singura problema a fost transportul - pentru ca sunt terifiat sa zbor cu avionul (in Constanta nu avem avioane), am aranjat cu o un vecin, domnul Smantanescu, sa ma duca in Spania cu pepenii. Nu e chiar un TIR si nu e chiar Logan, cea mai luxoasa si mai confortabila masina care se poate achizitiona din Constanta, dar atata vreme cat nu trebuie sa imi scot picioroangele schiloade din buzunare ca sa ma scarpin in cur, e perfecta. Uite, ce dragut, noptiera are forma de pepene...

"Am ajuuuuuns", il aud pe dobitoc. Bun. Tasnesc ca un jet pe parchet, aripile intinse, sunt gata sa debutez...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Ziua 2 - Ingerul pazitor

Debutez fulminant, cu un cap in gura adversarului direct, Ciocu Garmin. Ne-am aplecat in acelasi timp asupra unei capsuni, si ma uit chioras la el cum sangereaza fara rusine. Incerc sa detensionez situatia si ii fac semn, prieteneste, cu mana. Nu vede, a lesinat ca o momaie la vederea borsului, insa Grishou, culegatorul-sef, si Casetofone, culegatorul-satanist, ii toarna un descantec fix in cioc.

Garmin da semne ca vrea sa traiasca. Se zbate, musca aerul, insa il tin culcat la pamant. "Sa nu ameteasca, saracul", ma gandesc, si imi proptesc si celalat genunchi pe pieptul lui.

" - Sezi calm, ai avut iar o criza de epilepsie" ii zic, si privesc in lateral, in timp ce imi musc buza sa nu rad. Baiguie ceva, ma apropi de el, si sopteste pierdut, ca un politist pus sa estimeze costul de opprtunitate:

" - Doctore, o sa traiesc?"

He's back. Si noi avem meci diseara, cu C.M.S.P. Iar ala de jos, care si-a remodelat nasul de capul meu, e portarul nostru.

1185900al2.jpg

Dupa ce ma asigur ca nu isi aduce aminte mare lucru - il palmuiesc scurt de vreo 10 ori, si turui in nestire despre pretul petrolului - ma ofer sa il ridic de jos si fac o gluma menita sa ii creasca increderea in fortele proprii - "haha, ai incercat sa tragi pe nas o castana?", apoi il evacuez spre marginea drumului, la cismea. Sa isi clateasca efectele speciale din cioc.

Una bucata portar, calitatea e indoielnica, dar e rotund si foarte energic, in plus nimeni altcineva nu pare incantat sa incaseze suturi in anatomie, asa ca e titular indiscutabil. La defecte trecem inaltimea de bonsai pricajit, faptul ca prefera sa apere cu manusi de sudor, si are tendinta sa se rostogoleasca in cele doua bare - "Ce nu ma omoara, ma face mai puternic!!". E puternic ca un mamut, si la fel de agil. Cum sa nu intri determinat pe teren, sa dai ce ai mai bun, cand stii ca portarul tau e sita?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy