Jump to content

Vremuri Antice


Dacone

Recommended Posts

  • Romania Research Team

Hmmm plictisit de viata si presat de nevasta ca sa imi caut o slujba banoasa,imi termin facultatea de sport ca sa pot sa imi iau licenta de antrenor...Fara sa mai stau pe ganduri merg la federatie ma inscriu la cursurile de antrenor,zielel trec,caietele cu tactici si reguli de joc incep sa imi umple biroul si fenomenul fotbal intra din ce in ce mai mult in capul meu.

Dau spaga ultimele economii din casa si intr-un final imi iau licenta de antrenor.Acuma incerc sa ma lipesc de fiecare echipa fara antrenor poate cade ceva :)) in cele din urma fiind plictisit sa caut in Europa imi indrept ochii spre Africa.Spre surprinderea mea nationala Nigeriei nu are antrenor...imi trimit CV-ul deloc impresionant si astept un raspuns.Doar trei zile am astept fiindca raspunsul a venit si a fost unul extrem de favorabil.Nici nu am stat pe ganduri,mi-am facut bagajul si am luat avionul spre capitala Nigeriei care are un nume ciudat (Abuja).Pe langa postul de antrenor nigerienii imi mai fac un cadou...ca sa ii calific la Cupa Africii mi-au promis un show de streptease cu Miss Nigeria :))

post-780-1209498804_thumb.jpg

post-780-1209498812_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Ajuns in Abuja presedintele federatiei ma duce la stadion sa fac cunostiinta cu echipa si cu stafful tehnic...

Goalkeepers: Greg Etafia (Moroka Swallows, South Africa), Austin Ejide (Bastia, France), Vincent Enyeama (Bnei Yahuda, Israel), Carl Ikheme (Wolverhampton Wanderers, England), Dele Aiyenugba (Enyimba, Nigeria)

Defenders: Celestine Babayaro (Newcastle, England), Ifeanyi Udeze (Unattached), Taye Taiwo (Olympique Marseille, France), Isaac Okoronkwo (FC Moscow, Russia), Joseph Enakhaire (Bordeaux, France), Obinna Nwaneri (FC Sion, Switzerland), Joseph Yobo (Everton, England), George Abbey (Port Vale, England), Chidi Odiah (CSKA Moscow, Russia), Nedum Onouha (Manchester City, England), Onyekachi Apam (Nice, France), Bo Uche (Heartland, Nigeria), Rabiu Afolabi (Sochaux, France).

Midfielders: Paul Obiefule (Viborg, Denmark), John Mikel Obi (Chelsea, England), Sani Kaita (Sparta Rotterdam, Holland), Yusuf Ayila (Dynamo Kiev, Ukraine), Seyi Olofinjana (Wolverhampton Wanderers, England), Oguchi Uche (Lobi Stars, Nigeria), Christian Obodo (Udinese, Italy).

Forwards: Julius Aghahowa (Wigan, England),Martins Obafemi (Newcastle, England), Ayodele Makinwa (Lazio, Italy), Nwankwo Kanu (Portsmouth, England), Ajide Akande (AS Roma, Italy), John Utaka (Rennes, France), Osaze Odemwingie (Lille, France), Yakubu Aiyegbeni (Middlesbrough, England), Obinna Nsofor (Chievo Verona, Italy), Toto Tamuz (Beitar Jerusalem, Israel), Gabriel Agbonlahor (Aston Villa), Victor Anichebe (Everton, England).

Acestia fiind jucatorii care imi stau la dispozitie insa din pacate majoritatea nu prea au un moral bun :))

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Echipa nu era intr-o pozitie favorabila pentru calificare la Cupa Africii fiind in spatele Sudanului,intr-o grupa din care mai faceau parte Burkina Faso si Mauritania care practic nu contau,insa din cauza rezultatului din tur cu Sudan ne aflam la 3 puncte in spatele lor...vine si primul meci pentru mine la carma Nigeriei impotriva Mauritaniei.

Cei 11 pe care i-am ales au fost : Eneyama,Apam,Yobo,Enakarhire,Ikedia,Mikel,Obodo,Emeghara,Agali,Yakubu si Martins.

A fost un meci fara istoric un meci in care Martins a facut ce a vrut...

min 3 : Yakubu primeste mingea de la Ikedia dribleaza tot si ii trimite in fata portii lui Martins care inscrie simplu

min 12: Yobo respinge o minge din aparare,Yakubu face un dribling de efect printre 2 fundasi adversi si inscrie de la 25 de metrii

min 24:Eneyama degajeaza mingea in fata,Agali deviaza cu capu pentru Martins si acesta inscrie simplu pe langa portarul advers

min 52:Yussuf intrat si el in teren in repriza a doua inscrie cu un sut de la 25 de metrii direct in vinclul portii adverse

min 63:Sidibe inscrie pentru Mauritania dintr-o lovitura liber

Scor final 4-1 si primul meu meci se termina cu bine

post-780-1209500188_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Vine si meciul care decide echipa care se va califica la Cupa Africii...urma sa ne viziteze nationala Sudan.Aliniez cel mai bun 11 ca sa fiu sigur de victorie:Eneyama,Apam,Yobo,Enakarhire,Ikedia,Mikel,Obodo,Emeghara,Kanu,Uche si Martins

min 4:Avem si primul gol al meciului...un o succesiune de pase intre Kanu,Martins si Uche ultimul finalizand dintr-o pozitie suspecta de offside :D

min 20:Emeghara primeste o pasa de la Obodo tribleaza tot flancul si centreaza perfect pentru Uche care face 2-0

min 29:Martins obtine o lovitura libera din marginea careului care este perfect executata de Emeghara 3-0

min 90:Mikel ii trimite o pasa lui Martins printre fundasii adversi si acesta inscrie fara probleme 4-0

Si ne calificam la Cupa Africii omul meciului fiind evident Emeghara :yahoo:

post-780-1209500788_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Dupa calificare la Cupa Africii presedintele federatiei imi arata si obiectivul de la aceasta cupa.I-am facut o promisiune ca ii voi aduce cupa in Nigeria dupa care o sa plec cat mai departe de aceasta parte a lumii.

post-780-1209501076_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Primul meciu de la Cupa Africii este impotriva Ugandei pe Stadionul Baba Yara Sports.

Fara sa stiu prea multe despre Uganda introduc in echipa cel mai bun 11 acestia fiind:

Eneyama,Apam,Yobo,Enakarhire,Ikedia,Yussuf,Obodo,Emeghara,Uche,Yakubu si Martins(Mikel fiind accidentat :((( )

min 16:Emeghara dribleaza tot ce prinde si centreaza perfect pentru Yakubu care se inalta si deschide scoru cu o lovitura perfecta de cap 1-0

min 19:Yakubu primeste o pasa printre fundasii adversi dribleaza si portarul si face 2-0

min 30:Yobo degajeaza o minge din apare,Yakubu scapa din marcajul fundasiilor adversi si face 3-0

Acesta a fost si scorul final al meciului...incepem Cupa Africii cu dreptul datorita lui Yakubu care din pacate s-a accidentat in minul 51 :(

post-780-1209503090_thumb.jpg

post-780-1209503102_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Urmeaza si meciul de care imi era cel mai frica in grupa asta...meciul cu Angola o echipa care a participat si la Campionatul Mondial din 2006 si are in componenta doi jucatori in forma mare acestia fiind Manucho si Ze Kalanga....

Incepem meciul cu urmatorul 11:Eneyama,Apam,Yobo,Enakarhire,Ikedia,Lawal,Yussuf,Emeghara,Kanu,Yakubu si Martins.

min 2:Yussuf suteaza senzational de la 20 de metrii portarul angolez fara replica 1-0

min 12:Manucho are ocazia sa egaleze insa suteaza in bratele lui Eneyama care degajeaza spre Kanu acesta deviaza spre Martins care face 2-0

min 23:Flavio suteaza de la 20 de metrii mingea il lovesete pe Yobo si ajunge la Manucho care inscrie pe langa Eneyama 2-1

min 38:Kanu suteaza din afara careului,portarul angolez respinge in fata iar Uche inscrie simplu 3-1

min 39:Ikedia este eliminat pentru al doilea galben

min 45:Ze Kalanga trece simplu de Emeghara si de Apam si centreaza perfect pentru Jonhson care inscrie cu capul 3-2

min 63:Figueiredo il dribleaza pe Yobo si centreaza in fata portii de unde Manucho egaleaza 3-3

min 65:Martins obtine o lovitura libera de la 25 de metrii pe care Yussuf o bate perfect 4-3

min 71:Yobo greseste din nou o minge simpla si Mantorras egaleaza din nou 4-4

Scor final 4-4 un meci nebun

post-780-1209504337_thumb.jpg

post-780-1209504345_thumb.jpg

post-780-1209504349_thumb.jpg

post-780-1209504358_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Ultimul meci din grupe impotriva Africii de Sud :thumbdown: o echipa care demult nu a mai scos capul in lumea buna a fotbalului...Ne intoarcem pe stadion pe care am castigat cu 3-0 primul nostru meci de la aceasta cupa....

11 de start:Eneyama,Apam,Yobo,Enakarhire,Uche,Mikel,Obodo,Emeghara,Kanu,Odemwingie si Martins

min 45:Mikel ii paseaza lui Uche care ramane singur cu portaru si deschide scorul 1-0

min 47:Martins se accidenteaza in locul lui intra Obinna

min 50:Kanu se accidenteaza intra Okoronkwo

min 55:Corner batut de Emeghara si Obinna face 2-0

min 57:Accelasi Obinna profita de o greseala a fundasiilor sud africani si face 3-0

Scor final 3-0,meci in care Obinna a inscris de 2 ori la meciu sau de debut

post-780-1209505032_thumb.jpg

post-780-1209505038_thumb.jpg

post-780-1209505045_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Trecem de grupe si in in faza urmatoare vom da piept cu Mali,o echipa puternica care stiam ca are in lot jucatori precum:Coulibaly(joaca la Lens de cand se stie ;;) ),Diallo(care a fost pe la Nantes) dar mai ales Keita,Diarra,Sissoko si Kanoute...jucam pe Temale Stadium

min 4:Lawal il deposedeaza pe Sissoko si il lobeaza pe portarul din Mali 1-0

min 20:Diallo centreaza pentru Bagayoko care egaleaza 1-1

min 52:Emeghara centreaza in careu si Coulibaly isi introduce mingea in proprie poarta 2-1

min 67:Obinna primeste mingea la mijlocul terenului,dribleaza tot si face 3-1

min 88:Corner batut de Emeghara si Obinna face 4-1

4-1 si am trecut de Mali un meci care am crezut ca va fi cu mult mai greu,dar am scapat si de ei :D la final vedetele celor din Mali erau la pamant

post-780-1209505903_thumb.jpg

post-780-1209505931_thumb.jpg

post-780-1209505943_thumb.jpg

post-780-1209505969_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Dupa hopul Mali am ajuns in semifinale unde ne vom bate pentru un loc in finala cu favorita competitie si gazda Cupei Africii este vorba despre Ghana o echipa plina de vedete,cel mai remarcat fiind bineinteles colegul lui Mikel de la Chelsea este vorba de Essien...

Jucam pe stadionul Baba Yara din Kumasi un stadion pe care am avut doua meciuri si le-am castigat amandoua cu 3-0 deci totusi avem si noi un semn bun.Primul 11 :Eneyama,Olofinjana,Yobo,Omozusi,Ola,Ikedia,Emeghara,Mikel,Yussuf,Yakubu si Martins

min 37:Muntari executa un corner mingea este respinsa de Mikel si fundasul Addo suteaza de la 25 de metrii sub bara portii lui Eneyama care ramane fara replica 1-0

min 46:Gyan il deposedeaza pe Mikel ramane singur cu portaru si face 2-0

min 50:Martins iese si intra Obinna

min 52:Sut Obinna din afara careului si reuseste sa marcheze pentru 2-1

Acesta a fost si rezultatul final si aventura noastra la Cupa Africii se incheie in semifinale :(

post-780-1209506858_thumb.jpg

post-780-1209506868_thumb.jpg

post-780-1209506874_thumb.jpg

post-780-1209506889_thumb.jpg

post-780-1209506899_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

In meciul pentru locul 3 care practic pentru noi nu mai conteaza vom juca impotriva Coastei de Fildes.Un meciu jucat pe Ohene Djan Stadium din Accra.Dupa ce ma uit un pic pe lotul Coastei de Fildes vad ca in lotul lor se afla si Djakpa jucatorul celor de la Pandurii si care probabil va juca titular in meciul cu mine.

Eneyama,Uche,Yobo,Apam,Olajengbesi,Ikedia,Emeghara,Mikel,Kanu,Edu si Obinna

min 10:Djakpa executa o lovitura liber,Eneyama respinge doar pana la Drogba care deschide scoru 1-0

min 14:Centreaza Mikel in careu si Meite inscrie in proprie poarta 1-1

min 17:Yaya Toure suteaza de la 20 de metrii mingea deviata de Apam 2-1

min 51:Drogba dribleaza tot si pe Eneyama si face 3-1

min 54:Edu primeste o pasa de la Mikel il dribleaza pe Djakpa si suteaza la coltul lung 3-2

min 74:Obinna suteaza de la 25 de metrii direct in vinclul portii adverse si egalam 3-3

min 115:Intra Baky Kone in locul lui Drogba

min 117:Centreaza Toure in fata portii si Kone inscrie din offside insa golul este validat 4-3

min 120:Kone il intoarce pe toate partile pe Yobo si face 5-3

Scor final 5-3 si nu prindem nici macar locul 3 :((

post-780-1209507733_thumb.jpg

post-780-1209507749_thumb.jpg

post-780-1209507757_thumb.jpg

post-780-1209507776_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Chiar inainte sa imi dau demisia presedintele federatiei ma cheama la el in birou.Ma asez pe pe scaun in fata lui si raman tacut :)).Se uita la mine,incepe sa rada si imi spune:"Imi pare rau dar nu mai putem continua colaborarea si nici sa nu te gandesti la Miss Nigeria ",dupa care imi multumeste pentru tot si ma pofteste afara :D:D Iupi am scapat de canibali :X

post-780-1209553016_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Trece cam o luna de cand nu am echipa...intr-o dimineata plictisit de programele de la TV deschid GSP si incep sa citesc ultimele barfe din fotbal...cea mai interesanta vine de la Progresul.Dupa infrangererea cu 4-0 in fata Sportului,Stefan Brotac presedintele clubului are un schimb de replici cu Panduru acesta din urma dandu-si demisia.Fara sa mai stau pe ganduri pun mana pe telefonul mobil imbracat in piele de leopard primit in dar de la africani si il sun pe Ionut Savu(il cunosc din liceu) si ii povestesc despre situatia mea si ii spun ca as fi omul potrivit ca antrenor la Progresul.Savu fiind capitanul echipei si cel mai valoros jucator ii spune presedintelui despre mine si acesta ma suna imediat...Ma cheama cat mai repede la Bucuresti...Ajuns acolo imi pune pe masa un contract pana la sfarsitul campionatul,asta insemnand 7 etape.

post-780-1209553924_thumb.jpg

post-780-1209553972_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Ajuns la club intru in vestiar sa imi cunosc echipa...Recunosc cativa jucatori cum ar fi Vali Bors,Somcherechi,Ilin si Andronic.Uitandu-ma langa Ilin il vad pe Herea ( :yahoo: ) ma duc langa el si il intreb ce face la Progresul.Se uita la mine si incepe sa rada dupa care imi spune ca este fratele lui Herea de la Rapid :thumbdown: .Dupa un prim antrenament vad ca am un lot redus in toate sensurile...Deschid calculatorul si ma uit la jucatorii fara contract...nimic interesant,inafara de doi atacanti:Blocnotes(Claudiu Raducanu) si Adrian Bumbut care a jucat ultima data la Chicago Fire :hysterical: . Fara prea multe antrenamente impreuna vine si primul meu meci impotriva celor de la Dinamo II :thumbdown:

Primul 11:Bors,Pacinschi,Somcherechi,Oprsal,Ilin,Starpici,Rusu,Andronic,Bumbut si Claudiu Raducanu.

min 2:Corner batut de Ilin,Andronic se inalta peste fundasii dinamovisti si deschide scoru 1-0

min 26:Zicu imi dribleaza aproape toata echipa :( si il lobeaza pe Bors 1-1

min 88:Ilin ii paseaza lui Raducanu care ramane singur cu Romanovs inscrie pentru 2-1

Scor final 2-1 si am inceput cu dreptul si aici... :yahoo:

post-780-1209554896_thumb.jpg

post-780-1209555297_thumb.jpg

post-780-1209555304_thumb.jpg

post-780-1209555318_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy