Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


A Blue Dream


Ilici Man

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

S-a intamplat minunea. Am reusit sa ajung antrenor la Rochdale. Dupa Steaua asta e clubul meu preferat. Ii urmaresc de aproape 10 ani si desi nu au avut nici un rezultat remarcabil in perioada asta, nu am putut sa-i las balta. Si acum sunt numit antrenor la acest club... e un vis devenit realitate. Senzatia pe care am avut-o cand am pasit pe Spotland, dupa ce l-am vazut numai in filmulete pe youtube pana acum, e incredibila.

stadionjh8.jpg

2102049830101262262fyrAZp_th.jpg

Jon Ladd, ingrijitorul gazonului si insotitorul meu in aceasta prima incursiune a mea pe stadionul unde sper sa fac istorie, a spus ceva ce, cred eu, arata exact spiritul acestui club:

"The only problem with Rochdale is that, unless you are a home fan, you get to go there only once a season"

Rochdale e un club de care te indragostesti. E genul de echipa care poate sa intoarca de la 0-3 si sa castige cu 4-3 in ultima secunda sau care poate rata 30 de ocazii imense si sa piarda cu 1-0 dintr-un autogol. Orice e posibil aici.

Iar acest moment e unul deosebit, e anul centenarului. Toata lumea spera la un sezon miraculos si o evadare din mocirla mijlocului de clasament. Boardul a sarbatorit acest eveniment inlocuind batrana peluza Willbutts lane si transformand astfel Spotlandul in cel mai frumos stadion din League Two.

stadion2st2.jpg

Partea proasta a acestei investitii e ca eu voi putea sa aduc jucatori doar pe alune, migdale sau brichete fara gaz. Un buget fabulos de 22k e totusi compensat de un obiectiv relativ accesibil de top half finish.

Pt ca tot e anul centenarului haideti sa va trec putin prin istoria clubului. A fost infiintat in 1907 si a jucat mai intai in Manchester League (pe care au si castigat-o in 1911), apoi, pana in 1921 clubul s-a luptat pt extinderea campionatului englez si formarea a English Third Division. Primul meci al lui Rochdale in aceasta noua infiintata competitie a avut loc contra celor de la Accrington Stanley pe 27 august 1921. Rochdale a castigat cu 6-3. Anii 20 au fost o perioada buna cu Dale ratand la mustata promovarea de mai multe ori, a urmat o perioada mediocra pana in in 1958 cand s-a decis unirea competiilor regionale si formarea diviziilor 3 si 4 a campionatului englez. Desi Rochdale a reusit initial sa ramana in English Third, a rezistat doar un an, retrogradand in 1959. A urmat cel mai bun deceniu din istoria clubului. In sezonul 61/62 au reusit sa ajunga in finala League Cup iar in 68/69 au obtinut singura promovare din istoria echipei. Au rezistat doar pana in 73/74 cand s-au intors in divizia a IV-a si de atunci nu au mai avut performante notabile.

Sezonul trecut nu a fost o exceptie. Dupa un inceput promitator elevii lui Steve Parkin (intors de la Barnsley) au avut o cadere dramatica si o perioada se parea ca Rochdale va retrograda pt a 3-a oara in istorie. Spre norocul nostru, Keith Hill, fost jucator al clubului, care a preluat conducerea dupa ce Parkin a fost demis, a reusit sa revitalizeze jocul echipei si sa o duca pe un confortabil si dadator de sperante loc 9.

Acum e randul meu sa incerc sa duc echipa mai departe si sper sa nu dezamagesc fanii acestia minunati.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

O prima intalnire cu jucatorii m-a lasat cam dezamagit. Nici unul nu se ridica la nivelul jucatorilor din ultimii ani. S-au dus Peake cu cursele sale pe stanga, Edwards si reflexele lui uimitoare, Steve Lancshire si torpilele sale, Grant Holt, Lancaster, Flitcroft. Din vechea echipa au ramas doar Cris Dagnall. Gary Jones si Rory McArdle. La acestia s-ar mai putea adauga Rundle si Doolan, dar ei sunt batrani si nu prea au fost jucatori de prima echipa in trecut. Sper totusi ca Manchester City, parent clubul nostru, sa ma scoata din rahat cu niste jucatori de calitate. Deocamdata m-am hotarat la o formula de start, grijile se aduna in fiecare zi si sunt tot mai ingrijorat in perspectiva viitorului sezon.

echipasu0.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

1 julie aduce si primele doua transferuri. Mai intai Drissa Driallo, un fundas de 34 de ani cu multa experienta. A trecut pe la Sheffield Wed, Ipswich si Burnley iar eu l-am luat gratis de la MK Dons. Poate juca si in centru si pe dreapta, si consider ca e o buna solutie de rezerva.

diallocx9.jpg

Apoi a venit si Jamie Vincent, un fundas stanga de 31 de ani care in cariera sa a apucat sa joace pe la Portsmouth si Derby. Sper sa fie o rezerva buna pt postul acela.

vincentrs9.jpg

Mai incerc sa aduc un nigerian de la Levski, dar aceasta venire e conditionata de obtinerea cetateniei bulgare de catre jucator. In afara de el singurele posibile veniri sunt niste imprumuturi de la Man City

Dar poate cea mai importanta stire este formarea unei legaturi cu clubul FC United of Manchester, care devine astfel feeder clubul nostru. Cred ca Emilian e in extaz :D

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Am reusit sa-l aduc pe Joe Hart imprumut de la City. Va fi fara discutie portarul meu titular.

hartzx4.jpg

Probabil ca si Marc Laird, un mijlocas central de la aceeasi echipa, va accepta sa vina, dar voi incerca sa vad si ce alte variante mai sunt disponibile... am primit niste informatii extrem de interesante legate de jucatori pasibili de imprumuturi.

lairdnc1.jpg

ca transferuri definitive ramane speranta pt acel nigerian, plus niste negocieri cu un jucator al carui contract expira in iarna. Este un jucator pe care l-am urmarit mult timp si care desi a avut o perioada mai proasta in ultimii ani, ar fi o achizitie fenomenala pt noi.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Au inceput amicalele. Emotiile sunt incredibile, mai alesc cand la la primul amical, cel cu Man City am fost intampinati de niste tribune arhipline. Cu asemenea suporteri in spate ne doream foarte mult un rezultat bun. Si pana la pauza nici nu gol nu se marcase desi ambele echipe au jucat bine. In repriza a II-a am incercat sa rulez tot lotul si asta s-a vazut. Mai intai Mota si apoi Bojinov au marcat la niste inexactitati ale apararii noastre. Totusi consider ca este un rezultat bun.

Apoi am jucat cu Dunfermline. Un joc dur si fara mari reusite. Scotienii au vrut tranta si asta le-am dat. Doi au parasit terenul accidentati, dar, cu un atrenor ca mine, asta nu ar trebui sa mire pe nimeni :D. Scorul final a fost 1-1, cu ambele goluri marcate de scotieni. Un rezultat bun avand in vedere ca adversarii nostri participa in Cupa UEFA.

A urmat un amical cu Oldham, din League 1. Meciul a debutat incredibil. Le Fondre a deschis scorul inca din primul minut, dar in min 3 eram deja condusi cu 2-1. Meciul a continuat in acelasi ritm, iar noi am reusit sa egalam in min 32 prin Gary Jones. Inca un rezultat bun. :)

A urmat un amical cu Newcastle si pt prima data chiar am jucat slab. Scorul final a fost 2-0 pt alb-negrii, dar recunosc ca am scapat usor.

Apoi am jucat cu Millwall, din League 1. Inca un egal. Le Fondre a marcat golul nostru.

Urmatorul amical a fost cu o echipa al carui nume l-am pronuntat corect abia din a 5-a incercare: Aberystwith. Din Tara Galilor. Primul adversar teoretic mai slab ca noi. Meciul a fost surprinzator de echilibrat, dar la final noi am fost cei invinsi. 2-1. Golul nostru a fost marcat de Higginbotham. Si iata cum grijile mele au inceput sa creasca... :(

Am facut si probabil ultimele transferuri ale verii. Pe langa Marc Laird, care a acceptat sa vina imrumut, am mai adus pe Hristo Panayotov, un mijlocas central de 22 de ani, bulgar de la Chepstow Town.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Sezonul sta sa inceapa. M-am intalnit cu baietii sa vedem Community Shield-ul. Chelsea vs Manchester United. Singurii suporteri ai albastrilor suntem eu, bulgarul si jucatorii veniti de la Man City.

Meciul a inceput cu Chelsea in forta si a presat pe cei de la manure pana in min 30 cand Drogba a inscris dupa o excelenta pasa de la Lampard.

drogbads8.jpg

Avantajul nu a durat mult si in min 36 Giggs a egalat cu extrem de mult noroc. Celski nu-si revine dupa golul primit si United a preluat initiativa. Situatia s-a pastrat si dupa pauza iar in min 84 Cristiano Ronaldo aduce victoria cu un superb sut de la distanta.

ronaldowm0.jpg

Manchester castiga pt a 14-a oara trofeul si eu incasez o avalansa de glume la adresa mea. Ii las. Stiu ca la antrenamentul de maine o sa le para rau :evil:

giggsvq3.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Si a venit. Primul meci oficial. Incepe distractia. Din pacate debutul meu oficial nu va avea loc in cele mai bune conditii. Jucam la Mansfield, echipa retrogradata din League 1, pe o ploaie mocaneasca si un cer amenintator. Avem si probleme de efectiv, cele mai importante fiind absentele lui Stranton si Murray. Daca as fi superstitios as avea o presimtire sumbra legata de meciul asta...

Echipa de start: Joe Hart - Gary Brown, Jamie Vincent, Rory McArdle, Nathan D'Laryea - Ben Muirhead, Adam Rundle, Marc Laird, Htisto Panayotov - Cris Dagnall, Adam Le Fondre

Rezerve: Sam Russell, David Perkins, Rory Prendergast, Lee Crooks, Gary Jones.

nu am nici o rezerva de atacant valida...

Nu este cel mai spectaculos meci pe care l-am vazut. Prima ocazie serioasa ne apartine, dar Le Fondre tinteste portarul la o centrare de pe dreapta a lui Muirhead. Era min 26. 5 minute mai tarziu batranul Rundle are o patrundere spectaculoasa pe stanga, dar sutul sau este scos de portarul advers. Acest avant ofensiv ne costa cand in min 33 Brown finalizeaza precis un contra-atac al gazdelor. 1-0. Pana la pauza nu se mai intampla nimic important. Noi incercam sa presam, dar nu ne putem apropia periculos de poarta adversa.

juc1pp9.jpg

Imi incurajez baietii la vestiare si ies pe teren cu sperante de mai bine. Prima ocazie o are Mansfield, dar atacantul lor drage mult peste dintr-o pozitie buna. Apoi Le Fondre se accidenteaza si ma vad nevoit sa joc cu un singur atacant destul meciului. In locul sau l-am bagat pe Crooks in speranta ca va reusi sa recupereze mai multe mingi. L-am scos si pe bulgarul nostru care nu prea s-a regasit pe teren in prima repriza, in locul sau intrand Gary Jones. A iesit si batranelul nostru care nu prea mai facea fata si pe stanga va juca Pendergast. Am reusit noi sa blocam centrul terenului dar nici nu ne-am mai putut apropia de poarta lor. Am debutat cu o infrangere. Un meci urat, cu putine faze de poarta. Poate am fi meritat mai mult, dar nu are rost sa ne mai gandim la asta. Urmeaza un meci extrem de greu in turul I al League Cup si trebuie sa ne concentram numai pe asta.

mandalefq5.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rochdale - Leicester, English League Cup 1st round

Primul meu meci oficial pe Spotland si imi vine in vizia o echipa din Championship. Nu ma astept sa-i eliminam, dar macar sa le dam "a run for their money" cum zic englejii astia. Am decis sa mizez mai mult pe defensiva asa ca vom juca cu un singur atacant, il locul sau introducand un mijlocas defensiv.

Echipa de start: Joe Hart - Gary Brown, Jamie Vincent, Rory McArdle, Nathan D'Laryea - Ben Muirhead, Adam Rundle, Lee Crooks. Marc Laird, Htisto Panayotov - Adam Le Fondre

Rezerve: Sam Russell, David Perkins, Rory Prendergast, Chris Dagnall, Gary Jones.

Suntem asediati inca din start iar in min 3 Hume duce scorul la 0-1. Hart ne mai salveaza de un gol ca si facut, apoi, in min 18, am simtit ca-mi vine sa omor pe cineva. D'Laryea inscrie la un corner, dar golul este anulat pt un fault in atac... Decizia asta ii afecteaza pe jucatori. Hart ne salveaza de cateva ori, dar nu mai are ce face in min 34 cand acelasi Hume duce scorul la 0-2. Il scot pe McArdle care este total depasit de situatie si il bag pe Perkins. Acesta reuseste sa-l anihileze pe Hume, pericolul public nr 1, si pana la pauza nu se mai intampla nimic notabil.

juc2go2.jpg

Incerc sa-i incurajez pe baieti la vestiare si se pare ca asta da rezultate. Repriza secunda incepe mult mai echilibrata decat prima si Le Fondre rateaza prima ocazie in min 51. Consider ca nu mai e cazul sa fim precauti asa ca il bag pe Dagnall in locul lui Crooks. Intra si Jones in locul lui Pnayotov. Schimbarile dinamizeaza jocul si apar ocazii la ambele porti cu Hume si Dagnall in rolul ratangiilor pt cele doua echipe. Totusi alte goluri nu se mai marcheaza si terminam meciul cu o infrangere clara, dar nu rusionoasa. Din pacate drumul nostru in aceasta cupa se opreste aici, dar mai sunt doua si putem spera la un parcurs mai indelungat in ele.

rochleigb9.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rochdale - Chester, English League Two, etapa a 2-a

Suporterii nu sunt ingrijorati de debutul nostru slab, eu totusi sunt. Nu trebuie sa ne obisnuim sa jucam bine, dar sa plecam invinsi la vestiare. Chester pare echipa potrivita pt a obtine prima victorie a sezonului. Au avut un sezon trecut slab, terminand pe 18 si, desi au castigat prima etapa, nu par sa alcatuiasca o echipa prea periculoasa. Am decis sa revin la o tactica mai ofensiva cu 2 atacanti.

Echipa de start: Joe Hart - Gary Brown, Jamie Vincent, Rory McArdle, Nathan D'Laryea - Ben Muirhead, Adam Rundle, Marc Laird, Htisto Panayotov - Cris Dagnall, Adam Le Fondre

Rezerve: Sam Russell, David Perkins, Rory Prendergast, Gary Jones, Glenn Murray

Ne instalam repede la conducerea jocului, dar nu reusim sa ne creem ocazii cu adevarat periculoase, si suntem destul de vulnerabili la contra-atacuri iar Hart nu ne poate salva la nesfarsit. Ocaziile noastre vin numai in urma unor faze fixe sau suturi de la distanta iar in min 33 mai primim o lovitura. Muirhead iese accidentat iar asta produce o rotatie a liniilor ca la volei in echipa mea. Brown e avansat aripa dreapta, McArdle e mutat in dreapta iar Perkins intra in centrul apararii. Meciul curge in acelasi ritm si la pauza tabela e neschimbata.

juc4qp7.jpg

Repriza secunda pare ca gaseste jucatorii mei mai montati, cu Dagnall intanzand serios portarul advers in primele minute, dar nu e decat un foc de paie si ma vad sa fac restul schimbarilor in min 57. Ies Le Fondre care nu a reusit sa treaca de fundasii adversi nici macar o data azi si Laird si intra Murray si Gary Jones. Chester se baga cu fundul in poarta si nu reusim sa dam lovitura decisiva. Dagnall si Brown au pe rand golul in varful bocancului, dar portarul ii blocheaza de fiecare data si in min 89 pica bomba. Simon Yeo il depaseste mult prea usor pe D'Laryea, scapa singur cu portarul si il invinge pe Hart cu un sut plasat. 0-1 Ce rahat!!! suntem toti la pamant. Ce dracu sa le mai spun? Mi-am varsat nervii pe D'Laryea, dar cu ceilalti 2 fundasi centrali accidentati nu prea am solutii...

rochcheim9.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Wrexham - Rochdale, English League 2, etapa a 3-a

Dupa startul dezastruos pe care l-am avut, ma astept la orice de la meciul asta. Noi inca suntem in cautarea primului gol. Macar sezonul e lung si situatia se poate intoarce oricand. Am inceput si sa ma uit cam ce jucatori sunt liberi de contract sau disponibili pt un imprumut... nu putem continua in stilul asta.

Echipa de start: Joe Hart - Rory McArdle, Jamie Vincent, David Perkins, Nathan D'Laryea - Gary Brown, Adam Rundle, Marc Laird, Htisto Panayotov - Cris Dagnall, Adam Le Fondre

Rezerve: Sam Russell, Tom Kennedy, Rory Prendergast, Kallum Higginbotham, Glenn Murray

Incepem in atac, Dagnall si Panyotov rateaza doua ocazii bune iar apoi suntem surprinsi pe contra-atac. 1-0 parca suntem blestemati. Si e abia min 6. Perkins a gresit de data asta. In min 8 o faza aproape identica, dar Hart ne scapa de un nou gol. In min 10 are loc miracolul, mosuletul de Rundle executa excelent o lovitura libera si scorul devine 1-1. primul nostru gol :yahoo:. In min 12 Le Fondre rateaza si el o ocazie iar apoi primim la randul nostru gol dintr-o lovitura libera in min 20. 2-1. Ne mai suiera o data glontul pe la ureche iar in min 44 bulgarul nostru rateaza si el o situatie excelenta.

murrayjx7.jpg

eroul serii (cel in albastru)

Repriza secunda incepe cum nu se poate mai prost. Mai intai avem un bulan incredibl cand un atacant advers rateaza cu poarta goala, apoi Perkins se decide sa mai faca un cadou celor de la Wrexham si faulteaza in careu. Hart e ingerul nostru in acest debut de sezon si apara cu un plonjon incredibil. Nu stiu ce ne-am fi facut fara el pana acum. Ma grabesc sa fac toate schimbarile. Poate reusesc sa schimb ceva. Ies Parkins, Laird si Le Fondre, intra Kennedy, Higginbotham si Murray. Apare si golul egalizator. Dagnall patrunde pe dreapta, suteaza iar portarul advers respinge doar pana la Murray care inscrie fara probleme. 2-2. Ramanem la conducerea jocului si ratam 3 ocazii importante prin Dagnall si Murray (2). Apoi, in min 94 McArdle trimite o centrare de care nu-l credeam in stare nici intr-o mie de ani, Murray preia subtil pe langa portar si impinge mingea in poarta goala. 2-3 si victoria e a noastra :yupee:

Asta inseamna ROCHDALE. De la extaz la agonie si inapoi. Am sarbatorit impreuna cu suporterii veniti in deplasare aceasta victorie extrem de importanta. Am asteptat-o cu sufletul la gura si acum abia astept victoria urmatoare :D. Sper sa nu ma lase sa astept prea mult.

wrerochgb2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Chiar daca am obtinut prima victorie, m-am tinut de cuvant si am mai transferat 2 jucatori.

Mai intai a venit Manolo Moyá de la Margaritense. La final de contract, mijlocasul de 33 de ani a acceptat un contract destul de mic. A avut o cariera mediocra, marea sa realizare fiind meciul jucat pt Mallorca acum 12 ani.

Apoi a venit marea lovitura: Ousmane Soumah, de la Bastia. Tot liber de contract. Are 30 de ani si sper sa acopere gaura de pe partea dreapta. La prima vedere pare un jucator excelent, dar sa vedem daca se poate adapta la stilul din Marea Britanie.

soumahkd1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rochdale - Lincoln City, English League 2, etapa a 4-a

Victoria din ultima etapa, plus venirile lui Moya si Soumah ne fac increzatori inaintea acestui meci. Lincoln e o echipa solida, dar sunt sigur ca putem sa-i invingem. A revenit si Diallo, si avand in vedere problemele din aparare, intra direct titular desi nu e 100% pus la punct cu conditia fizica.

Echipa de start: Joe Hart - Gary Brown, Jamie Vincent, Rory McArdle, Drissa Diallo - Ousmane Soumah, Adam Rundle, Kallum Higginbotham, Htisto Panayotov - Cris Dagnall, Glenn Murray

Rezerve: Sam Russell, Nathan D'Laryea, Rory Prendergast, Manolo Moya, Adam Le Fondre

Incepem excelent si ocaziile curg la poarta adversa. Murray, Dagnall, Panayotov si apoi iar Murray rateaza ocazii excelente. Apoi vine min 18, Soumah patrunde excelent pe dreapta si ii pune mingea pe tava lui Dagnall care inscrie fara probleme. 1-0. 7 minute mai tarziu Soumah trece si pe lista marcatorilor dupa o pasa in adancime a lui Brown. 2-0. Baietii o lasa mai moale si Lincoln incepe sa se apropie de poarta noastra. Doua ratari ale lui N'Guessan anunta golul din min 45 marcat de Stallard. 2-1.

lefondrenb9.jpg

Adam Le Fondre

In inceputul reprizei secunde nici una dintre echipe nu reuseste sa puna in pericol scorul de pe tabela asa ca decid sa fac primele schimbari in min 55. Ies Higginbotham si Murray si intra Moya si Le Fondre. Mutarea este excelenta si doua minute mai tarziu Le Fondre inscrie cu un sut superb din afara careului. 3-1. Mai ratam 3 ocazii prin Soumah si Le Fondre (2), Lincoln rateaza una prin Stallard si apoi D'Laryea intra in locul lui Diallo. Jocul se linisteste apoi, pana la final fiecare echipa mai rateaza cate o ocazie dar nimic cu adevarat periculos. Scorul final ramane 3-1 si obtinem prima victorie pe teren propriu :D

rochlinap2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rochdale - Wrexham, Johnstone's Paint Trophy North, first round

Ce nume stupid pt o competitie. Oricum e singura cupa pe care avem sanse (oricat de mici) s-o castigam anul asta, si chiar as vrea sa facem macar o figura frumoasa. Prima runda ne pune fata in fata cu cei de la Wrexham, pe care i-am batut in campionat. Sper ca baietii sa nu se culce pe o ureche avand in vedere rezultatul de acum 2 etape.

Echipa de start: Joe Hart - Gary Brown, Jamie Vincent, Rory McArdle, Drissa Diallo - Ousmane Soumah, Adam Rundle, Kallum Higginbotham, Htisto Panayotov - Cris Dagnall, Glenn Murray

Rezerve: Sam Russell, Nathan Stanton, Rory Prendergast, Manolo Moya, Adam Le Fondre

Prima repriza este extrem de echilibrata si ambele echipe isi creaza ocazii importante. Este totusi ziua portarilor si pana la pauza tabela nu se modifica.

Repriza secunda incepe in acelasi stil iar in min 57 noi ratam si un penalty prin Soumah. Panayotov se accidenteaza asa ca il inlocuiesc cu Stanton. Intra Si Moya in locul lui Higginbotham. Tot nu reusim sa marcam asa ca intra si Le Fondre in locul lui Murray. Cateva minute mai tarziu Dagnall este doborat in careu si obtinem al doi-lea penalty. Le Fondre nu greseste si scorul devine 1-0. Golul ii darama pe cei de la Wrexham si 3 minute mai tarziu Brown duce scorul la 2-0 cu un sut in diagonala. Apoi Le Fondre realizeaza dubla dupa o patrundere frontala 3-0. 5 minute de cosmar pt oaspeti. Isi mai revin apoi si incearca sa reduca macar din handicap, dar Hart e imbatabil azi si ne calificam in turul urmator.

rochwreog6.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rotherham - Rochdale, English League 2, etapa a 5-a

Suntem intr-o forma buna, avem 3 victorii consecutive si trebuie sa facem tot posibilul sa continuam seria. Adversarii nostrii au o echipa buna, bine inchegata, venita din League 1. O sa fie un meci extrem de greu pt noi.

Echipa de start: Joe Hart - Gary Brown, Jamie Vincent, Nathan Stanton, Drissa Diallo - Ousmane Soumah, Adam Rundle, Kallum Higginbotham, Htisto Panayotov - Cris Dagnall, Adam Le Fondre

Rezerve: Sam Russell, Rory McArdle, Rory Prendergast, Manolo Moya, Glenn Murray

Meciul incepe bine pt noi. Reusim sa-i tinem la distanta si chiar am fost extrem de aproape de gol cand, in min 11, scapat pe un contra-atac, Le Fondre a trimis mingea in bara. A fost apoi randul lui Panayotov sa trimita pe langa cu un sut de la dinstanta, dar, in min 22, bulgarul nostru n-a mai ratat si a inscris din interiorul careului. 0-1. 5 minute mai tarziu Higginbotham recupereaza excelent o minge, ii paseaza lui Dagnall in fata portii si scorul devine 0-2. Meciul curge excelent pt noi si in min 36 Soumah il lanseaza pe acelasi Dagnall si acesta inscrie excelent pt 0-3. Suntem pe val si Le Fondre face 0-4.

dagnallkw8.jpg

Dagnall (dreapta), eroul serii

Repriza secunda nu schimba datele problemei. Tot noi suntem cei care ridica spectatorii in picioare si Le Fondre realizeaza dubla in min 55. 0-5. La scorul acesta incredibil baietii o lasa mai moale, eu fac cele 3 schimbari si gazdele reduc din diferenta in min 81. 1-5. Un rezultat incredibil, o evolutie fantastica si un antrenor extrem de inspirat :D. De departe cel mai bun meci al nostru din acest debut de sezon, care ne duce pana pe locul 7, ultimul care asigura prezenta in play-off.

rotrochnd8.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rochdale (7) - Bradford (3), English League 2, etapa a 6-a

Inca un meci extrem de greu, contra unei alte echipe venite din League 1. Moralul nostru este excelent si sunt sigur ca baietii vor lupta pana la capat pt a obtine o noua victorie. Suporterii au venit in numar mare si sper ca asta sa-i impulsioneze pe jucatori sa mai faca un meci mare. Din pacate vremea proasta din ultimul timp a lasat gazonul intr-o stare proasta, dar ramane de vazut care echipa va fi mai afectata.

Echipa de start: Joe Hart - Gary Brown, Jamie Vincent, Nathan Stanton, Drissa Diallo - Ousmane Soumah, Adam Rundle, Kallum Higginbotham, Htisto Panayotov - Cris Dagnall, Adam Le Fondre

Rezerve: Sam Russell, Rory McArdle, Rory Prendergast, Manolo Moya, Glenn Murray

Ambele echipe incep greoi meciul, vremea proasta si gazonul mocirlos ducand la multe greseli. Ne apropiem de cateva ori de poarta lor dar nu reusim sa punctam. Apoi, in min 14, Brown aluneca in careu si oaspetii iscriu profitand de greseala. 0-1 Nu reusim sa ne revenim din socul primirii golului si doar doua minute mai tarziu scorul devine 0-2. Incercam apoi sa reducem din diferenta, dar nu reusim sa marcam. Le Fondre rateaza si un penalty in min 47 asa ca la pauza oaspetii au un avantaj de 2 goluri.

juc5qk8.jpg

Repriza secunda incepe bine pt noi si Dagnall inscrie in min 56 dupa o centrare a lui Rundle. 1-2. Continuam sa speram, dar mingea parca nu vrea sa intre in poarta. Le Fondre rateaza de 2 ori, apoi Murray, intrat in locul lui mai rateaza 3 ocazii si in final si Rundle ia la tinta portarul si seria noastra buna e intrerupta. Pacat, am fi meritat mai mult.

rochbrayw7.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Dagenham & Redbridge (5) - Rochdale (11), English League 2, etapa a 7-a.

Inca un meci greu. Vremea este iar urata, o ploaie abundenta a transformat terenul intr-o mlastina numai buna ambuscade. Eu tremur pe banca, ud pana la piele si astept sa vad daca baietii vor reusi sa treaca peste infrangerea din etapa precedenta.

Echipa de start: Joe Hart - Gary Brown, Jamie Vincent, Nathan Stanton, Drissa Diallo - Ousmane Soumah, Adam Rundle, Kallum Higginbotham, Htisto Panayotov - Cris Dagnall, Adam Le Fondre

Rezerve: Sam Russell, Rory McArdle, Rory Prendergast, Manolo Moya, Glenn Murray

Meciul seamana mai mult cu un maraton de lupte in noroi. Pasele sunt inlocuite de un "dai si spera ca ajunge", in loc de driblinguri avem o balaceala colectiva si orice sut este insotit de o improscare cu noroi a celor din jur. Prin min 19, mingea ajunge cumva la un atacant advers, acesta o trimite impreuna cu un val de pamant spre portarul nostru care nu e in stare sa pareze si scorul devine 1-0. Mai avem si noi o ocazie prin min 30, apoi un atacant advers nu e in stare sa nimereasca poarta si repriza se termina.

Repriza secunda continua in acelasi stil, reusim sa ne cream cateva ocazii, dar nu si sa marcam. Pana la urma tot gazdele marcheaza in min 73 si la 2-0 totul s-a cam terminat. Spre lauda lor baietii au luptat pana la capat, dar nu au reusit sa marcheze asa am mai contabilizat o infrangere care ne duce pe locul 13. Bine ca s-a terminat calvarul...

dagrochwz4.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Macclesfield (7) - Rochdale (14), English League 2, etapa a 8-a

Inca un meci dificil. Sper sa depasim perioada mai proasta in care ne aflam si sa reusim un rezultat pozitiv in acest meci. Oricum, suntem in grafic si asta ma bucura.

Echipa de start: Joe Hart - Gary Brown, Jamie Vincent, Nathan Stanton, Drissa Diallo - Ousmane Soumah, Adam Rundle, Kallum Higginbotham, Htisto Panayotov - Cris Dagnall, Adam Le Fondre

Rezerve: Sam Russell, Rory McArdle, Ben Muirhead, Manolo Moya, Glenn Murray

Meciul incepe prost pt noi. In min 3 Vincent se accidenteaza. Sunt nevoit sa-l bag pe McArdle in locul sau desi el nu are nici o treaba cu postul de fundas stanga. Totusi asta nu ne doboara si 2 min mai tarziu, Soumah inscrie dupa o patrundere a lui Dagnall. 0-1. Facem pasul inapoi dar reusim sai tinem pe cei de la Macclesfield la distanta. Pana in min 20 au o singura ocazie din lovitura libera. Apoi Le Fondre era sa le bage mortul in casa pe un contra-atac dar a sutat mult pe langa. Gazdele mai au 3 ocazii, dar Hart e iar ingerul nostru pazitor iar inainte de pauza Rundle a avut ocazia sa ne dubleze avantajul dar nu l-a putut infrange pe portarul advers.

juc6hs8.jpg

Repriza secunda ne gaseste tot in aparare si ne descurcam destul de bine. Murray (intrat in locul lui Le Fondre) are o ocazie prin min 60 dar suteaza din pozitie excelenta direct in bratele portarului. Apoi McArdle are o intrare inconstienta prin min 70 si arbitrul da penalty, doar ca Hart e in zi mare si respinge cu un reflex incredibil. Apoi din min 76 jucam in 10. Bulgarul nostru se accidenteaza si cum eu facusem toate schimbarile, va trebui sa de descurcam cu un om mai putin... Macclesfield se arunca in atac, dar baietii mei se lupta eroic si cand adversarii trec de apararea noastra se lovesc de reflexele incredibile ale lui Hart. Asa ca scorul final ramane 0-1 si obtinem o noua victorie extrem de importanta.

macrochkq1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rochdale (12) - Barnet (2), English League 2, etapa a 9-a

Se pare ca nu scapam de meciurile tari. Barnet e o candidata serioasa la promovare si sunt sigur ca vin aici cu obiectiv clar victoria. Avem si doua absente importante. Sper sa facem fata.

Echipa de start: Joe Hart - Gary Brown, Tom Kennedy, Nathan Stanton, Drissa Diallo - Ousmane Soumah, Adam Rundle, Kallum Higginbotham, Lee Crooks - Cris Dagnall, Adam Le Fondre

Rezerve: Sam Russell, Rory McArdle, Ben Muirhead, Manolo Moya, Glenn Murray

Inca din primele minute oaspetii s-au aruncat spre poarta noastra. Am reusit sa rezistam cu brio si am avut si putin noroc cand Kennedy a scapat de un cartonas rosu la o intrare periculoasa. Am avut si noi doua ocazii dar Dagnall si Higginbotham nu au avut sange rece si la pauza scorul este 0-0.

juc7zo2.jpg

Repriza secunda continua in acelasi stil. Lupta se duce in special la centrul terenului si ocaziile sunt rare. Apoi, in min 66, Soumah primeste o pasa in partea dreapta, dribleaza din preluare fundasul advers si inscrie cu o torpila in diagonala. E 1-0 si tribunele sunt in picioare. Adversarii nostri se zbat in continuarea golului egalizator, dar apararea mea le face fata fara mari probleme. Ocaziile mari tot noi le avem, dar Murray, Soumah si Le Fondre nu reusesc sa dea al doi-lea gol. Scor final 1-0 si obtinem a 5-a victorie din campionat.

rochbarwx5.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rochdale (9) - Bury (16), English League 2, etapa a 10-a

Meciul sezonului. Jucam cu rivalii nostri de moarte. O rivalitate intre doua echipe de mijlocul clasamentului e total aparte decat o rivalitate intre doua echipe de top. Cand tot sezonul te zbati intre locurile 10 - 18, fara frica retrogradarii si fara sanse la promovare, meciurile cu rivalii inseamna totul. E diferenta dintre un sezon excelent si un dezastru. Trebuie neaparat sa obtin victoria, mai ales avand in vedere diferenta din clasament. Iar peste cateva zile jucam iar cu ei in cupa vopselelor. O sa fie o saptamana extrem de tensionata.

Echipa de start: Joe Hart - Gary Brown, Tom Kennedy, Nathan Stanton, Drissa Diallo - Ousmane Soumah, Adam Rundle, Kallum Higginbotham, Lee Crooks - Cris Dagnall, Adam Le Fondre

Rezerve: Sam Russell, David Perkins, Ben Muirhead, Manolo Moya, Glenn Murray

Incepem meciul in forta si inca din primul minut avem prima ocazie, dar Le Fondre este blocat de portar in ultima clipa. Tribunele sunt in picioare. Diallo trece si el pe langa gol la un corner in min 4. Apoi primim lovitura. In min 13, o actiune de atac prelungita a gazdelor, Bishop suteaza in transversala de la marginea careului, mingea sare la Barry-Murphy si acesta o impinge in poarta. 0-1. E o lovitura groazinca pt noi. Si in min 24 lucrurile au devenit si mai nasoale. O greseala in lant a apararii il lasa pe Bishop singur cu Hart si scorul devine 0-2. Noi ratam cu seninatate ocaziile pe care le avem si intram la cabine cu acest scor.

clasamentrs1.jpg

Speram ca tipetele mele din pauza sa-i trezeasca la realitate. M-am inselat. Am continuat sa ratam ocazie dupa ocazie si am mai luat un gol. De data asta din lovitura libera. 0-3 in min 78. Si acesta e si scorul de la final. O infrangere umilitoare in fata rivalilor. Si urmeaza inca un meci cu ei. Am plecat capul si am plecat acasa. Trebuie sa gasesc repede o solutie...

rochburjr9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy