Jump to content

Napoli Calcio


Ciprian

Recommended Posts

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply

M-am simtit nevoit sa am o discutie cu Gatti dupa ce in prima faza jucatorul a acceptat oferta de la Ascoli. Oferta era avantajoasa din punct de vedere financiar atat pentru jucator dar si pentru club..si totusi...Ascoli. I-am explicat ca este mai bine sa ramana la Napoli cel putin pana la finalul sezonului actual poate prinde un contract la o echipa mai puternica. In caz ca Ascoli retrogradeaza..ce face? Ne intalnim in Serie B sezonul viitor? NU! E mai bine pentru el sa mai ramana la Napoli..

15.01 Serie C1/b Rnd 18 : Napoli - Chieti

Echipa vine dupa un meci fantastic in care am castigat la scor si a trebuit sa lucrez mult la moralul jucatorilor pentru a nu desconsidera adversara de azi. Chieti se afla in zona locurilor de baraj pentru promovare, momentan locul 6. Stoica este recit si l-am trimis acasa pentru 4 zile. Gatti a devenit titular incontestabil in ultima vreme prin prestatiile de exceptie si Montervino nu a mai prins echipa de multa vreme, astazi este sansa lui. Formula de start: Iezzo-Grava,Bjarsmyr,Savini-Capparella,Mundingayi,Montervino,Bogliaccino©-Grieco-Calaio,Mazilu

min 5. Mazilu are sansa de a deschide scorul repede dar sutul sau este slab si este retinut de portarul advers.

min 14. Grieco paseaza in careu pentru Mazilu...Mazilu..sut.GOOOOOOL! 1-0

min 17. Montervino demonstreaza ca isi merita locul in formula de start. Pasa de peste 20 de metri ... mingea la Calaio .. Calaio trece cu foarte mare usurinta de un fundas...urmeaza sutul...si este 2-0!

min 24. Calaio profita de indecizia unui fundas de la Chieti..ii fura mingea si o trimite in poarta pe langa portarul Ciaramellano. GOOOOOOL! 3-0

min 32. Atacam in valuri! Grieco incearca un sut de la 30 de metri dar trage mult peste...

min 46. La pauza il inlocuiesc pe Grieco cu Sarno din cauza unei accidentari.

min 68. Chieti are o buna ocazie de a inscrie prin Virdis care trage insa alaturi de poarta..

min 74. Mundingayi -> Montesanto, Mazilu -> Kirk

min 79. Calaio patrunde in careu cu mingea la picior..se uita spre portar..si paseaza in dreapta la Kirk..urmeaza sutul si..GOOOOOOOOOL KIRK!! Americanul la primul sau gol din cariera pentru Napoli! 4-0

FT 4-0 Meci frumos, cu multe faze de poarta. M-am bucurat mult pentru golul lui Kirk, americanul trebuie sa-l faca uitat pe Sosa cat mai curand.

napolichieti9io.th.jpg

Sangiovannese(2) - Gela (17) 2:1

Lucchese(3) - Acireale(14) 2:1

Serie A: Lazio - Inter 3:1 (S. Inzagi '5 '65 Tare '20/ '85 Martins)

Link to comment
Share on other sites

Matteo Gianello se intelege cu Venezia si pleaca pentru suma de 250.000E. Roberto Sosa este transferat de Glasgow Rangers pentru 2.5 milioane euro! Suma uriasa dupa parerea mea, De Laurentiis stie sa-si vanda marfa..

22.01 Serie C1/B Rnd 19 : Napoli - Martina

Un nou meci disputat pe San Paolo de data aceasta in compania locului 11 in acest moment, Martina. Costil m-a impresionat la antrenamente si astazi ii acord ocazia sa evolueaza in premiera pentru Napoli. Stoica revine dupa raceala si este anuntat titular la mijlocul terenului. Savini s-a accidentat usor la antrenamente si este indispobinil pentru acest meci. Echipa de azi: Costil-Romito,Bjarsmyr,Giubilato-Capparella,Fontana,Gatti,Bogliaccinno©-Stoica-Calaio,Pia

min 27. Bjarsmyr inscrie in urma unei lovituri de colt!! 1-0

min 46. Jucatorii mei sunt foarte obositi, gazdele prefera un joc pe extreme si ne-au alergat de ne-a iesit sufletul. Stoica -> Grieco, Pia -> Mazilu.

min 58. Mazilu centreaza de pe stanga dar lovitura de cap a lui Calaio trece mult peste poarta...

min 67. Romito paseaza peste tot compartimentul median pana la Calaio care ramane doar cu portarul celor de la Martina dar in loc sa suteze..ii paseaza lui Mazilu care nu se afla in cea mai buna pozitie si nu reuseste sa ajunga la minge. Irosim o mare ocazie de a ne desprinde decisiv.

min 68. Si cum ocaziile se razbuna..Costil iese neinspirat la o minge in afara careului si este 'lobat' de brazilianul Da Silva...GOL Martina! 1-1

min 77. Capparella il gaseste ideal cu o centrare pe Mazilu care readuce Napoli in avantaj!! GOOOOOOOOL! 2-1

min 92. Dupa primirea golului, oaspetii sunt demoralizati si nu au mai gasit forta sa atace. Mazilu reuseste sa inscrie iar in urma unui corner. 3-1

FT 3-1 Omul meciului? Ionut Mazilu! Romanul a reusit o dubla azi dupa ce a intrat pe teren la pauza. La 1-1 m-am temut, avand in minte celalalte doua rezultate de egalitate inregistrate tot pe San Paolo. Doar dorinta de afirmarea a lui Mazilu a facut ca astazi sa ne trecem in cont a 17-a victorie in 19 partide disputate. Suedezul Bjarsmyr a reusit sa marcheze si el primul sau gol pentru Napoli. Costil a jucat chiar bine astazi, mai putin faza in care a primit gol.

napolimartina1wl.th.jpg

Sangiovannese(2) - Pistoiese(18) 1:1

Lucchese(3) - Gela(14) 2:0

Serie A: Roma - Milan 2:1 (De Rossi '16 Brienza '25/Vieri '67)

Premiership: Man Utd - Liverpool 3:1 (Rooney '20 '54 Scholes '80/ '32 Crouch)

Link to comment
Share on other sites

Coppa Italia :

Inter - Lazio 0:1 ('34 Cesar)

Livorno - Milan ('16 Gilardino, '24 Inzagi)

Udinese - Roma 1-2 ('10 Sensini/ '15 '69 Montella)

Juventus - Sampdoira ('13 Ibrahimovic) - Ibrahimovic se accidenteaza 4 luni cu un picior rupt! :faces

Incheiem perioada de transferuri cu :

Mirko Stefani, fundas central venit de la Reggiana pentru 110k..

stefani0tf.th.jpg

Stefen Martinssen, winger dreapta venit de la Lyn pentru 150k..

martinssen9ht.th.jpg

Jasar Takak, mijlocas central ofensiv, urmeaza sa vina la inceputul sezonului viitor..

takak7eh.th.jpg

Aldo Verrillo, mijlocas central foarte promitator, la fel ca si Takak, soseste la inceputul sezonului viitor..

verrillo3mg.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

29.01 Serie C1/B Rnd 20 : Napoli - Pisa

Etapa de azi programeaza un meci tot pe San Paolo cu echipa aflata in acest moment pe locul 11 in clasament. Dupa sirul lung de rezultate pozitive , jucatorii s-au invatat cu victoria si nu concep un alt rezultat in partida de azi. Am inceput cu: Iezzo-Grava,Bjarsmyr,Savini-Capparella,Mundingayi,Gatti,Bogliaccino©-Stoica-Mazilu,Pia

min 17. Inceput promitator de partida pentru noi insa cei de la Pisa au prima ocazie mare a meciului, Ardemagni scutura transversala cu un sut violent de la 25 de metri..insa mingea ricoseaza in teren si pericolul este indepartat.

min 32. Stoica bate un corner de pe stanga..mingea la Mundingayi.dar sutul acestuia trece paralel cu poarta!! :scared Jenant!

min 54. Eddy Baggio il invinge pe Iezzo cu un sut din afara careului mare si scorul devine 0-1!

min 67. Capparella -> Martinsen, Pia -> Kirk

min 87. Buna sansa pentru oaspeti de a termina meciul. Marzilli loveste mingea cu capul dar Iezzo este la post si respinge spectaculos.

min 89. Ma consolasem cu gandul la prima infrangere a sezonului cand..Stoica la minge..pasa scurta la Kirk..GOOOOOOOOOOOOL! Kirk ne salveaza de la rusine! 1-1

FT 1-1 Al 3-lea rezultat de egalitate pe teren propriu din acest sezon. Mentalitatea jucatorilor mult prea ridicata si-a spus cuvantul si era sa o incasam cand ne asteptam cel mai putin. E bine totusi ca ne-am revenit si am inscris suficient pentru a scoate un punct azi. Kirk arata ca nu intamplator il introduc in teren.

napolipisa1hv.th.jpg

Perugia(4) - Sangiovannese(2) 2:0

Lucchese(3) - Foggia(13) 3:0

Serie A: Juventus - Lazio 2:0 ('20 Zebina '58 Trezeguet)

Link to comment
Share on other sites

Briotti, Bjarsmyr si Martinsen sunt chemati la nationalele U20 iar Mazilu este convocat de Piti pentru un amical cu Singapore. Romania a fost repartizata in Grupa 2 in cadrul preliminarilor pentru Campionatul European din 2008 alaturi de: Armenia, Bosnia, Cehia :huh:, Ungaria, Belarus si Spania.

Coppa Italia

Lazio - Inter 1:0 ('72 Rocchi)

Milan - Livorno 1:1 ('12 Vieri / '20 Betanin)

Roma - Udinese 3:1 ('10 Montella, '13 Cufre, '37 Totti / '20 Iaquinta)

Sampdoria - Juventus 1:1 ('3 Bazzani / '18 Mutu)

In semifinale sunt programate urmatoarele intalniri:

Lazio - Milan

Roma - Juventus

05.02 Serie C1/B Rnd 21 : Massese - Napoli

Massese, locul 17 in campionat. Jucatorii au revenit cu picioarele pe pamant dupa semi-esecul din etapa trecut si sunt foarte conectati la meci. Nu am indisponibilitati pentru meciul de azi. Kirk, titular in atac in premiera. Echipa trimisa in teren a fost: Iezzo-Grava,Bjarsmyr,Savini-Capparella,Mundingayi,Montervino,Bogliaccino©-Stoica-Calaio,Kirk.

min 1. Sutul lui Calaio din 5 metri este parat de portarul Nicastro.

min 28. Actiune de contra-atac initiata de Stoica..mingea la Kirk pe stanga..centrare..Calaio inscrie cu un sut fara preluare...GOOOOOL! 0-1 Superb!

min 30. Kirk centreaza din interiorul careului in fata portii..Calaio sare mai sus decat un fundas advers si mingea ajunge in poarta pentru a doua oara in acest meci...GOOOOOL CALAIO! 0-2

min 38. Capparella centreaza in careu..Kirk se demarca si inscrie!! GOOOOOOL! 0-3

min 55. Kirk centreaza in careu..mingea ia mult efect..Calaio..se stie! GOOOOOOOL! 0-4 Hattrick Calaio! Al 25-lea gol al sezonului!!

min 57. Grava il agata in careu pe Momente, un atacant venit sub forma de imprumut de la Inter si este penalty pentru gazde. Bate Bonnucelli..Iezzo se arunca in coltul in care bate si Bonnucelli dar mingea intra in poarta. 1-4

min 70. Kirk suteaza chiar in bratele portarului din 7 metri.

FT 1-4 Au mai jucat azi: Mazilu,Martinsen si Stefani. Calaio si Kirk au facut ce a vrut cu apararea celor de la Massese. Nou transferatul Stefani a avut interventii sigure si sunt multumit de jocul sau.

massesenapoli1vz.th.jpg

Sangiovannese(3) - Lucchese(2) 0-1

Martina(11) - Perugia(4) 1-2

Serie A : Inter - Juventus 1:0 ('30 C. Zanetti) - Inter trece pe primul loc in Serie A! :kisses

Link to comment
Share on other sites

Ghana castiga Cupa Africii pe Natiuni in compania prietenilor nostri, elefantii..

africancup3xn.jpg

12.02 Serie C1/B Rnd 22 :Napoli - Acireale

Am sa folosesc astazi mai multi jucatori care nu prind foarte des prima echipa, se anunta un meci usor la prima vedere. Asadar, incep cu: Iezzo-Stefani,Bjarsmyr,Savini-Martensen,Montesanto,Montervino,Bogliaccino©-Stoica-Calaio,Pia

min 11. Iezzo degajeaza lung...Pia preia mingea la mijlocul terenului..Pia avanseaza spre poarta talonat de doi fundasi .. Pia suteaza si inscrie!!! GOOOOOOOL! 1-0

min 27. Pia iroseste ocazia de a dubla diferneta..sut puternic insa Cordaz respinge in corner.

min 31. Calaio ia la tinta bara transversala cu un sut din afara careului..Cordaz e spectator..Pia e la post si trimite..in Cordaz! :scared NU! NU! NU!! Ce ocazie...

min 59. Calaio este pe post de servant astazi. Calaio centreaza de pe dreapta..Pia deviaza mingea cu capul..GOOOOOL! A inscris dintr-o pozitie aproape imposibila!! 2-0

min 80. Corner pentru noi de pe dreapta..Capparella bate lung pana la Bjarsmyr in afara careului..un-doi cu Sarno..Bjarsmyr trage dar Cordaz pareaza..mingea ajunge la Sarno care inscrie!! GOOOAAAL! 3-0

npoliaccirelae7sr.th.jpg

FT 3-0 Asa cum m-am asteptat..a fost un meci usor. Nu mira pe nimeni daca la pauza scorul era 4-0, am avut multe ocazii clare in prima repriza dar Calaio nu a fost in ziua lui cea mai buna azi. L-am remarcat in mod negativ pe Bogliaccino care a ratat multe pase. Au mai jucat azi : Mazilu, Capparella si Sarno.

Perugia(3) - Lucchese(2) 1:0

Manfredonia(6) - Sangiovannese 4:2

Perugia in revenire puternica de forma. Abea astept meciul retur cu ei!

Link to comment
Share on other sites

Cupa UEFA :

Rapid - PSV 0:1 ('56 Hasselink)

Steaua - Juventus 1:3 ('20 Iacob / '10 Trezeuet, '50 Mutu, '56 Gianichedda)

Briotti devine indisponibil pentru cel putin doua saptamani dupa ce a mancat mancare stricata. :scared Dupa venirea lui Stefani, Briotti a fost trimis la echipa de tineret.

19.02 Serie C1/B Rnd 23 : Gela - Napoli

Gela este candidata serioasa la retrogradare, ocupand locul 16 in prezent. Echipa de start: Costil-Stefani,Romito,Giubilato-Capparella,Mundingayi, Gatti,Bogliaccino©-Stoica-Calaio,Pia

min 19. Calaio ajunge cu minea in fata portii..sutul sau este respins slab in fata..Pia recupreaza si inscrie..GOOOOOOOL! 0-1

min 21. Pia rateaza copilareste o faza simpla..

min 28. Capparella paseaza lung in careu..Pia sare la cap si inscrie!! Asistentul indica insa offside...

min 41. Bogliaccino este tras de tricou la marginea careului si este libera pentru noi. Urmeaza o schema. Stoica bate peste zid..Calaio..GOOOOOOL! 0-2

Min 55. Pia -> Kirk, Capparella -> Martinsen

mi 86. Kirk este in situatie de 1 la 1 cu portarul gazdelor dar nu reuseste sa inscrie..

FT 0-2 Meci nu foarte spectaculos. Jucatorii mei au fost foarte pragmatici astazi si nu au alergat mai mult decat a trebuit pentru a-si asigura cele 3 puncte.

gelanapoli7gu.th.jpg

Juve Stabia(5) - Perugia(3) 0:1

Lucchese(2) - Manfredonia(6) 3:0

Clasamentul dupa 23 de etape..

clasament45qe.th.jpg

Cupa UEFA:

Juventus - Steaua 3:1 (Del Piero '5 '20 '52 / '10 Litu)

PSV - Rapid 3:0 (de Jong '29 Robert 44 Cocu '47)

26.02 Serie C1/B Rnd 24 : Napoli - Pistoiese

Intalnim astazi o formatie disperata sa obtina puncte. Pistoiese este ultima in clasament. Teoretic, este cel mai usor meci al sezonului, jucam pe San Paolo cu ultima clasata. De remarcat ca la Pistoiese evolueaza Dino Baggio si fosta vedeta a Romei,brazilianul Aldair. Incep cu:Costil-Grava,Bjarsmyr,Savini-Martinsen,Montesanto, Montervino, Bogliaccino©-Stoica-Mazilu,Kirk

min 1. Andrillo il faulteaza in careu pe Kirk si se dicteaza penalty pentru noi..bate tot Kirk...GOOOOOOL! 1-0

min 5. Coliachioni comita fault in careu si este iar penalty..de data aceasta bate norvegianul Martinsen..GOOOOOOOL! 2-0!

min 19. Montesanto paseaza scurt pentru Mazilu la marginea careului...Mazilu suteaza in plin..GOOOOOOL! 3-0

min 37. Stoica transforma in gol o lovitura libera de la 20 de metri. 4-0

min 50. Costil se remaca la sutul lui Mauri. Excelenta interventie!

min 82. Stoica bate lovitura de colt..Bjarsmyr domina careul la jocul de cap..GOOOOOL Bjarsmyr! 5-0

FT 5-0 Diferenta intre primul loc si ultimul s-a facut simtita si am castigat fara a transpira prea mult. Meci de vis, in special prima repriza. Au mai jucat azi: Pia, Sarno, Grieco. Montesanto a suferit o accidentare usoara si este indisponibil pentru etapa viitoare.

napolipistoiese0sq.th.jpg

Frosinone(12) - Lucches(2) 2:2

Perugia(3) - Manfredonia(6) 2:0

Carling Cup Final: Arsenal - Chelsea 3:1 (Henry '11 '39 Toure '50 / Tevez '78)

Steaua se intareste pentru retur: Tiberiu Balan (1.4M), Razvan Cocis(275k), Lucian Burdujan(1.5M). Are Gigi bani...

Link to comment
Share on other sites

Guest cody2005

bravo tata.tine-o tot asa.si eu am jucat in fm 2005 vreo 15 ani la napoli si am castigat tot.

:blind:Nu stiu sa folosesc butonul de edit - imi cer scuze:blind:

Ne lasi ?

<{POST_SNAPBACK}>

vrei copii peter?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Primul sezon: Echipa tip: Gianello-Grava, Maldonado, Pekovic (transferat din Olanda pe vreo 350k de la Roda cred), Savini-Capparella, Luis Cembranos (liber de contract), Montervino, Grieco-R.Sosa, Inacio Pia. Principalele rezerve: Giubilato, Amodio, Bogliacino, Calaio.

Am terminat pe primul loc cu una sau doua infrangeri si vreo 6 egaluri. Diferenta de locul 2 f. mare, peste 10 puncte.

In cupa am iesit din turul 2, iar in cupa Girone C am pierdut finala cu Genoa care m-a umilit cu 3-0 si 2-1. Echipa f. tare Genoa in primul sezon...

Tactica: 4-4-2

fundasii laterali f. ofensivi cu sageata inainte

mijlocasii laterali deasemenea dar cu Grieco pana la nivelul atacantilor

Luis Cembranos AM cu sageata spre MC, Montervino DM

Am jucat ofensiv, pe extreme, si creativ.

Cam atat despre primul sezon...ce imi mai amintesc

R. Sosa a iesit golgeter cu vreo 27 - 28 de goluri inscrise

Jucatorul sezonului pentru Napoli acelasi R. Sosa.

Link to comment
Share on other sites

Sezonul doi.

Transferuri in: Mikael Lustig WBR un suedez de 18-19 ani luat free cred(daca nu, oricum pe f. bani), Rasmus Elm 17 ani MR tot suedez asta chiar free f. promitator, Johann Andersson 19 - 20 ani AMLC free si tot suedez! Zoltan Szelesi din Germania pe vreo 400 -500K DRC jucator sigur, de nationala si cel mai important, Andreas Dahl 20 ani, DMR, suedez, luat free(piata scandinava este exceptionala pentru o echipa mica). Am adus si 2 portari, pe Shane Supple (cica un viitor Shay Given) de 18 ani din Anglia si Jan Schlosser 23 ani de la Bayern(free amandoi).

La capitolul plecari: Fontana free, De Palma, Gianello - 500k la Perugia si Iezzo prin Serie B pe vreo 200k.

Echipa tip: Supple-Lustig, Pekovic, Szelesi, Savini (Maldonado)-R. Elm (Dahl), Dahl (Montervino), Andersson (Cembranos), Bogliacino (Grieco)-R. Sosa (Calaio), Pia.

Tactica a fost in mare, aceeasi cu mici schimbari in cazul in care jucam in deplasare cu formatii tari. Atunci jucam defensive, cu contraatac, pase directe pe extreme. Mijlocasii laterali trebuie sa urce pana spre linia de fund si sa centreze spre target-man care deobicei este R. Sosa. Un lucru extrem de important, loviturile libere din prejma careului - Andreas Dahl m-a scos de multe ori din impas, inscriind vreo 10 goluri de genul asta. E un executant extraordinar pe care merita sa-l tii in echipa chiar si numai pt. asta!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy