Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Sistem competitional alternativ


il muce

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Salutare,

 

Mai jos o mica descriere a unui sistem competitional pentru Romania pe care eu il vad mai potrivit decat cel actual.

In functie de reply-uri il mai modific sau il implementez in FM2017 asa cum e descris.

 

Liga 1 - 16 echipe, tur-retur, fara play-off

retrogradeaza direct ultimele 2 echipe, locul 14 baraj

 

Liga 2 - 16 echipe, tur-retur, fara play-off

promoveaza direct primele 2 echipe, locul 3 baraj cu locul 14 din L1

retrogradeaza direct ultimele 4 echipe, locul 12 participa la un baraj cu echipe din L3

 

Liga 3 - 4 serii a 14 echipe, impartite in functie de macroregiunile Romaniei, tur-retur, fara play-off

promoveaza direct locul 1 din fiecare serie, locul 2 din fiecare serie merge la baraj de promovare (castigatoarea barajului joaca un baraj cu locul 12 din L2)

retrogradeaza direct ultimele 2 clasate din fiecare serie, locul 12 din fiecare serie participa la baraj cu echipe din L4

 

Liga 4 - 8 serii a cate 12 echipe, impartite in functie de regiunile de dezvoltare ale Romaniei (sunt mapate frumos cu macroregiunile), tur-retur, fara play-off

promoveaza direct locul 1 din fiecare serie, locul 2 din fiecare serie merge la baraj de promovare (mai intai intre ele, apoi cu locurile 12 din L3)

retrogradeaza direct ultimele 2 echipe din fiecare serie, locul 10 din fiecare serie participa la baraj intre ele, mai retrogradeaza inca 5 echipe din 8 in urma barajului

 

Liga 5 - 42 serii a cate x echipe, sunt actualele campionate judetene organizate de AJF-uri

baraj de promovare cu cele 42 de castigatoare, promoveaza 21 de echipe

 

Liga 6, 7 etc - as is

 

Cupa Ligii - va cuprinde echipe din primele 2 ligi.

Cupa Romaniei - va cuprinde echipe din toate ligile

Cupe Regionale - 4 cupe care vor cuprinde echipe de la L3 in jos.

Pentru toate cupele echipa gazda e tot timpul echipa inferioara valoric (cu exceptia fazelor finale, semifinale). Mi se pare aiurea cum e acum la Cupa Romaniei ca din motive de nocturna, TV sa se inverseze si sa avem meciuri gen Dinamo-Zlatna. Rapeste din farmecul local al fotbalului cand vine in vizia o echipa mai mare.

 

Drepturile TV vor fi f putin modificate in sus (la L2 de principiu), voi elabora de ce si cum cu argumente.

 

La L1 mai am niste indoieli intre sistemul cu 16 vs sistemul actual de 14 cu play-off. La cel actual mi se pare naspa injumatatirea punctelor dupa prima faza, apoi unele meciuri ajung sa se dispute de 4 ori pe sezon (derby-urile de ex.). Daca mai pici si in Cupa Rom/Cupa Ligii cu formatia aia, ajungi la 6 sau chiar 7 meciuri pe sezon cu aceeasi echipa. Mie si la 4 derby-uri mi se pare ca se cam duce farmecul.

Liga 4 de mai sus mi se pare ca e fix ce lipseste astazi cand multe echipe castiga barajul judetean si renunta sa joace mai sus cu un nivel pentru ca nu au bani si nu ar rezista dpdv valoric.

De asemenea nu sunt fanul work permit-ului sau a regulilor cu jucatori U19, U21, ci cred mai repede in reguli cu jucatori HG.

 

Pareri ?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, il muce said:

Salutare,

 

Mai jos o mica descriere a unui sistem competitional pentru Romania pe care eu il vad mai potrivit decat cel actual.

In functie de reply-uri il mai modific sau il implementez in FM2017 asa cum e descris.

 

Liga 1 - 16 echipe, tur-retur, fara play-off

retrogradeaza direct ultimele 2 echipe, locul 14 baraj

 

Liga 2 - 16 echipe, tur-retur, fara play-off

promoveaza direct primele 2 echipe, locul 3 baraj cu locul 14 din L1

retrogradeaza direct ultimele 4 echipe, locul 12 participa la un baraj cu echipe din L3

 

Liga 3 - 4 serii a 14 echipe, impartite in functie de macroregiunile Romaniei, tur-retur, fara play-off

promoveaza direct locul 1 din fiecare serie, locul 2 din fiecare serie merge la baraj de promovare (castigatoarea barajului joaca un baraj cu locul 12 din L2)

retrogradeaza direct ultimele 2 clasate din fiecare serie, locul 12 din fiecare serie participa la baraj cu echipe din L4

 

Liga 4 - 8 serii a cate 12 echipe, impartite in functie de regiunile de dezvoltare ale Romaniei (sunt mapate frumos cu macroregiunile), tur-retur, fara play-off

promoveaza direct locul 1 din fiecare serie, locul 2 din fiecare serie merge la baraj de promovare (mai intai intre ele, apoi cu locurile 12 din L3)

retrogradeaza direct ultimele 2 echipe din fiecare serie, locul 10 din fiecare serie participa la baraj intre ele, mai retrogradeaza inca 5 echipe din 8 in urma barajului

 

Liga 5 - 42 serii a cate x echipe, sunt actualele campionate judetene organizate de AJF-uri

baraj de promovare cu cele 42 de castigatoare, promoveaza 21 de echipe

 

Liga 6, 7 etc - as is

 

Cupa Ligii - va cuprinde echipe din primele 2 ligi.

Cupa Romaniei - va cuprinde echipe din toate ligile

Cupe Regionale - 4 cupe care vor cuprinde echipe de la L3 in jos.

Pentru toate cupele echipa gazda e tot timpul echipa inferioara valoric (cu exceptia fazelor finale, semifinale). Mi se pare aiurea cum e acum la Cupa Romaniei ca din motive de nocturna, TV sa se inverseze si sa avem meciuri gen Dinamo-Zlatna. Rapeste din farmecul local al fotbalului cand vine in vizia o echipa mai mare.

 

Drepturile TV vor fi f putin modificate in sus (la L2 de principiu), voi elabora de ce si cum cu argumente.

 

La L1 mai am niste indoieli intre sistemul cu 16 vs sistemul actual de 14 cu play-off. La cel actual mi se pare naspa injumatatirea punctelor dupa prima faza, apoi unele meciuri ajung sa se dispute de 4 ori pe sezon (derby-urile de ex.). Daca mai pici si in Cupa Rom/Cupa Ligii cu formatia aia, ajungi la 6 sau chiar 7 meciuri pe sezon cu aceeasi echipa. Mie si la 4 derby-uri mi se pare ca se cam duce farmecul.

Liga 4 de mai sus mi se pare ca e fix ce lipseste astazi cand multe echipe castiga barajul judetean si renunta sa joace mai sus cu un nivel pentru ca nu au bani si nu ar rezista dpdv valoric.

De asemenea nu sunt fanul work permit-ului sau a regulilor cu jucatori U19, U21, ci cred mai repede in reguli cu jucatori HG.

 

Pareri ?

Salut,

Mie mi se pare faină ideea.

Merge și cu 16 echipe la Liga 1&2, dar mie personal mi-ar place 18 echipe fără play-off/out.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy