Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


  • 0

Cariere Fm14


dasca

Question

Cum eu am inceput topicul si anul trecut, m-am gandit sa-i dau drumul din nou. Asa ca va invit la povesti inca de la Beta...

Eu am inceput cu echipa cu care am avut cea mai lunga cariera de cand joc FM, Histon. Anul trecut am preluat-o din BSN si am dus-o catre un titlu in Premier League, 2 semifinale UCL si cate 3 FA Cup si League Cup(pana in 2051). Ca punct de plecare sunt in acelasi loc, echipa prea tanara, candidata la retrogradare in Skrill North(liga a VI-a engleza). Anul asta se anunta si mai dificil, datorita regulilor de fair-play financiar implementate in Football League.

Ca de obicei, o sa incerc sa fac jocul cat mai realist, asta presupune jucatori britanici in principal, fara invazie de straini, fara schimbat 30 de jucatori de la un sezon la altul sau refuzat oferte bune pt jucatori.

Singura regula nerealista: nu voi pleca de la club(sau cel putin asa vreau in momentul asta)...

Link to comment
Share on other sites

  • Answers 75
  • Created
  • Last Reply

Recommended Posts

Sezonul 3

Sportul Studentesc

Un sezon pe care l-am abordat in mod aproape exclusiv bazat pe jucatorii tineri promovati la prima echipa. Cu o prima jumatate de sezon linistita, cu o a doua marcata de cereri de transfer din partea tinerilor nerabdatori.

Divizia_D2_Murfatlar_Overview_Stages.png

In Cupa Romaniei am pierdut in turul 6 cu Metalistul Cugir (2-3) iar in Cupa Nicolae Dobrin am pierdut in turul 2 contra Moroeni (2-3).

Alte rezultate:

Liga I - Steaua (locul 2 Dinamo)

Cupa Romaniei - Steauai (finalista CSMS Iasi)

Supercupa Romaniei - Steaua (finalista Pandurii)

Cupa Ligii - Petrolul (finalista CSMS Iasii)

Champions League -Man City (finalista FC Bayern) Steaua pierde in Playoffs contra M. Haifa.

Europa League - Barcelonal (finalista Man. Utd.) - CFR Cluj pierde in turul 2 preliminar cu Rijeka, Astra Giurgiu in turul 3 preliminar cu Lokomotiv Moscow, Steaua iese din grupe de pe locul 3, Pandurii de asemenea tot de pe locul 3.

Supercupa Europei -Liverpool(finalista Paris Saint-Germain)

CM Cluburilor - Paris Saint-Germain (finalista Corinthians)

EPL - Chelsea (Man City, Newcastle)

La Liga -Real Madrid (Barcelona, Atletico)

Serie A - Napoli (Sampdoria, Roma)

Bundesliga - Hoffenheim (Dortmund, FC Bayern)

Jucatorul roman al anului 2015 a fost Vlad Chiriches (AS Monaco FC) urmat de Ionut Serban (Dynamo Kyiv) si Costel Pantilimon (Sevilla)

** Restanta din 2014 - CM 2014 castigat de Germania (finalista Olanda).

Romania invinsa in turul 2. Brazilia - Romania 1-0.**

Link to comment
Share on other sites

Sezonul 2

Sportul Studentesc

Prima schimbare a fost reducerea numarului de jucatori imprumutati si folosirea tinerelor sperante ale echipei. Lucru care a dat roade si a condus la un nou succes si o noua promovare de pe prima pozitie

Divizia_Sud_Overview_Stages.png

Cel putin in prima parte a sezonului Unirea Urziceni s-a tinut aproape. In final insa am castigat detasat si spre satisfactia mea Unirea Urziceni nu ne-a urmat in noua divizie. Nu de alta dar aveam nevoie de o noua provocare.

In Cupa Romaniei am pierdut in turul 6 cu Metalistul Cugir (2-3) iar in Cupa Nicolae Dobrin am pierdut in turul 2 contra Moroeni (2-3).

Alte rezultate:

Liga I - Steaua (locul 2 Gaz Metan)

Cupa Romaniei - Pandurii (finalista Petrolul)

Supercupa Romaniei - Steaua (finalista Pandurii)

Cupa Ligii - Steaua (finalista Pandurii)

Champions League -Paris Saint-Germain (finalista Man Utd.) - Steaua a iesit in faza grupelor pe ultimul loc in grupa

Europa League - Liverpool (finalista Valencia) - Astra Giurgiu invinsa in turul 3 de Feyenoord, Dinamo invinsa de Videoton in turul 3.

Supercupa Europei -FC Bayern(finalista Schalke)

CM Cluburilor - FC Bayern (finalista Cruz Azul)

EPL - Man City (Everton, Arsenal)

La Liga -Valencia (Real Madrid, Barcelona)

Serie A - Napoli (Inter, Juventus)

Bundesliga - Dortmund (FC Bayern, Leverkusen)

Jucatorul roman al anului 2014 a fost Alexandru Chipciu (Steaua) urmat de Gabriel Torje (Udinese) si Aurelian Chitu (Valenciennes FC)

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Nu m-am prezentat pana acum, dar o voi face acum prin intermediul carierei pe care am ales sa o incep (si sper sa o duc cat mai departe).

Am ales sa incep Unemployed si sa iau o echipa din ultimul esalon. Nu am avut extrem de multe optiuni asa ca, datorita in primul rand calitatii facilitatilor am ales Sportul Stundentesc.

Echipa binenteles zero la start, doar cu jucatori gri.

Am incercat sa mentin un nivel minim de cheltuieli in balanta totusi cu performanta. La urma urmei obiectivul e sa promovez an de an si sa ajung pe cat posibil de repede in prima divizie.

Am ales de asemenea sa imi alcatuiesc propriile tactici, mai ales ca atat timp cat voi schimba des jucatorii si voi avea un areal restrans de jucatori care pot face diferenta voi alege mereu sa schimb tactica in functie de jucatori si nu jucatorii in functie de tactica.

Diferenta majora a facut-o in primul sezon reputatia echipei care a permis folosirea unui numar foarte mare de jucatori imprumutati.

Primul sezon a fost o cursa permanenta contra celor de la Unirea Urziceni.

Clasamentul final a aratat asa:

Divizia_Muntenia_Dobrogea_Overview_Stage

In Cupa Romaniei am pierdut in turul 1 cu Petrolul Tgv. (0-0p) iar in Cupa Nicolae Dobrin am pierdut in turul 2 contra Nova Force (2-3).

Alte rezultate:

Liga I - Steaua (locul 2 Pandurii)

Cupa Romaniei - Pandurii (finalista CFR Cluj)

Supercupa Romaniei - Steaua (finalista Petrolul)

Cupa Ligii - ACS Poli (finalista Ceahlaul)

Champions League - FC Bayern (finalista Man Utd.) - Steaua a iesit in faza grupelor pe ultimul loc in grupa

Europa League - Schalke (finalista Tottenham) - Petrolul invins de Rubin in Playoffs

Supercupa Europei - FC Bayern (finalista Chelsea)

CM Cluburilor - FC Bayern (finalista Atletico Mineiro)

EPL - Tottenham (MAn City, Man Utd.)

La Liga - Real Madrid (Barcelona, Atletico)

Serie A - Juventus (Napoli, Inter)

Bundesliga - Leverkusen (Dortmund, FC Bayern)

Jucatorul roman al anului 2013 a fost Nicusor Stanciu (Steaua) urmat de Mirel Radoi (Al-Ain) si Alexandru Bourceanu (Trabzonspor).

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Eu am inceput unemployed, si dupa cateva luni am ajuns la Sporting (B). Acolo nu aveam destui jucatori nici pt primul 11 (nu m-am documentat prea mult inainte sa accept postul), asa ca multi jucatori erau de umplutura, creati de joc pt ca sa pot incepe meciul cu echipa completa. Dupa 2 infrangeri la scor am ales sa imi caut un alt job. Dupa ce am aplicat pt prima data, conducerea de la Sporting (B) mi-a cerut demisia, iar eu, ca un om de onoare, le-am oferit-o :) Dupa 2 saptamani de cautare am ajuns la Astra. Echipa era pe locul 12 in etapa a 15-a, iar dupa 10 meciuri am ajuns pe locul 4, dupa care a inceput declinul. Am ales o tactiva defensiva in meciul direct cu Steaua, din deplasare, vroiam sa joc pe contraatac. Steaua a castigat cu 2-1, insa raportul suturilor pe poarta a fost aproximativ 35-6, lucru care a demoralizat echipa si nemultumit conducerea. Au urmat 8 meciuri fara victorie, am purtat 2 sedinte de motivare cu echipa, le-a crescut moralul, insa degeaba. Urmatoarea victorie a fost tocmai in ultima etapa, 5-1 in deplasare la Chiajna. Am terminat sezonul pe locul 8, iar confidence e la 26%. Am avut un obiectiv nerealizabil impus de conducere, castigarea titlului, in conditiile in care echipa era cu finantele pe minus (am vandut 2 jucatori ca sa mai revina pe linia de plutire). Sper sa ma mai tina la echipa macar pana la inceputul sezonului viitor, ca macar sa pierd pe mana mea :)

575382_727903270572432_1623833807_n.jpg

577528_728137170549042_7094451_n.jpg

1454757_728137110549048_600891977_n.jpg

1441237_728136850549074_908398984_n.jpg


Si cu un senzational "bulan", m-am calificat in cupa UEFA (premiu fair play):

1472000_728138877215538_1117854288_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Probabil ca nu s-a atins nimeni de el deoarece a fost imprumutat dinnou. Cred ca se cere o colaborare intre researcheri in cazul jucatorilor imprumutati prin alte campionate. Torje e clar ca si-a cam atins potentialul, maxim sa mai prinda o perioada sau doua de forma mai buna pana se va retrage la Kaiserispor in 3 ani. Si nu vorbesc despre joc acum :D

Link to comment
Share on other sites

Dupa lupte epocale cu editorul, a venit momentul sa ma si distrez, adica sa incep prima cariera din FM 2014. Si am inceput cu FCM Bacau, aflat in Divizia Moldova-Bucovina (adica nivelul 8).

Ce imi place la noul FM e ca it's much harder. Teoretic nu e foarte greu sa joci in diviziile inferioare romanesti, mai ales cand incepi cu zero jucatori si imposibilitate de a achizitiona jucatori: un prim 11 din jucatori liberi de contract identificati de scouteri te ajuta sa castigi fara probleme primul campionat. Or, de data asta nu a fost atat de usor: am terminat pe locul 2, cu 7 puncte in spatele lui Poli Iasi si a trebuit sa transpir copios in playofful de promovare cand Textila Buhusi a deschis scorul (meciul s-a terminat 2-1 pentru mine). Sper ca noul patch ma va ajuta sa reduc si numarul de goluri marcate in campionat, pentru ca a fost un aspect chiar exagerat.

In Cupa Romaniei am pierdut in turul 3 cu Unirea Miercurea Sibiului iar in Cupa Emerich Dembrovschi in turul 2 cu FCM Adjud.

Alte rezultate:

Liga I - Steaua (locul 2 Pandurii)

Cupa Romaniei - Dinamo (finalista FC Brasov)

Supercupa Romaniei - Steaua (finalista Petrolul)

Cupa Ligii - FC Vaslui (finalista CS U Craiova)

Champions League - FC Bayern (finalista Chelsea)

Europa League - Tottenham (finalista Valencia)

Supercupa Europei - FC Bayern (finalista Chelsea)

CM Cluburilor - FC Bayern (finalista Monterrey)

EPL - Manchester City (Arsenal, Tottenham)

La Liga - Real Madrid (Barcelona, Atletico)

Serie A - Juventus (Ac Milan, Fiorentina)

Bundesliga - Dortmund (Bayern, Schalke)

Jucatorul roman al anului 2013 a fost Torje (Espanyol), urmat de Alexandru Vlad (Dnipro) si Alexandru Maxim (Stuttgart)

Link to comment
Share on other sites

Eu am inceput unemployed si am reusit sa preiau in 2015 CF Braila pe care am salvat-o apoi de la retrogradare. Acum sunt in septembrie 2015, am adus cateva persoane noi in staff si vreo 7 jucatori liberi de contract. Obiectivul meu e de a ma mentine in al doilea esalon si poate sa ma calific in "grupa de promovare", iar peste cativa ani sa ajung in Liga 1 si sa reusesc o clasare pe primele 10 locuri. Totul e posibil cu putin interes :).

Link to comment
Share on other sites

Sezonul 2. FCM Bacau

Wow, si ce sezon a fost! Divizia Est (esalonul 7)... totul merge ok pana prin octombrie cand mi se accidenteaza ambii atacanti. Ok, am solutii dar trebuie sa promovez de la prima generatie de juniori un atacant care sa fie rezerva. Il bag pe Alin Roca prin minutul 70 in primul meci la 1-0 pentru adversari... inscrie 2 goluri si castig meciul. Hmmm, interesant! Hai sa-l mai incerc un meci... si inca unul... Practic a devenit din retur titular de drept si a inscris 30 de goluri, din care 25 in campionat. Totul la 17 ani si cu niste atribute deloc marete...

In campionat am mers cap la cap cu alte doua echipe: AS Nicolae Balcescu si Poli Iasi. Cu doua meciuri inainte de final, aveam 4 puncte distanta iar o victorie m-ar fi facut campion. Am pierdut primul meci si am facut egal in al doilea asa ca nu am reusit sa castig campionatul, ajungand in playoff (deja devine o traditie asta) cu Poli Iasi. Ok, asta e, pot sa ii bat... dam 1 gol, ratam ca idiotii iar in minutul 70 fac cele trei schimbari... dupa 2 minute portarul meu devine prea entuziasmat si ajunge cu balonul in afara careului - raman in 10 oameni, fara portar iar adversarii se pregatesc sa execute o lovitura libera din preajma careului. Promovez rapid un nou portar (fost atacant), mai imi retrag un mijlocas si ma pregatesc de macel. Timp de 20 de minute sufar vreo 2 lovituri la poarta, o bara si o ratare monumentala, cu un goalkeeper improvizat... Dar castig meciul cu 1-0... si sunt in Divizia D1!!!

In Cupa Romaniei am pierdut in turul 6 cu U Craiova iar in Cupa Emerich Dembrovschi in sferturi cu Cimentul Brazi.

Alte rezultate:

Liga I - Steaua (locul 2 Petrolul)

Cupa Romaniei - Dinamo (finalista Steaua)

Supercupa Romaniei - Dinamo (finalista Steaua)

Cupa Ligii - Dinamo (finalista FC Vaslui)

Champions League - FC Bayern (finalista Arsenal) - da, 3 ligi consecutive

Europa League - OM (finalista Spartak Moscova)

Supercupa Europei - FC Bayern (finalista Tottenham)

CM Cluburilor - FC Bayern (finalista Boca)

EPL - Chelsea (Man City, Man Utd)

La Liga - Real Madrid (Barcelona, Valencia)

Serie A - Juventus (Ac Milan, Fiorentina)

Bundesliga - Dortmund (Bayern, Schalke)

Campionatul Mondial 2014 a fost castigat de Franta, care a batut in finala pe Columbia cu 1-0. In finala mica Brazilia a infrant Germania cu acelasi scor.

Jucatorul roman al anului 2014 a fost Alexandru Chipciu (Steaua), urmat de Alexandru Maxim (Stuttgart) si Gabriel Torje (Everton)

Link to comment
Share on other sites

Long story short, eu nu-s crevetzel.

Am luat Steaua, am terminat pe 2 in primul sezon, eliminat de anonimi din cupele europene.

Am castigat campionatul in sezonul doi, eliminat in play-off de CL, eliminat din grupele EL:

Am terminat pe OPT in sezonul trei, am castigat EL. M-au dat afara dupa primul meci oficial din sezonul patru, 1-1 cu Vaslui.

I-am lasat cu vreo 30 de milioane buget de transferuri si 60 mil balance. Well played.

Edit: Pot pune si niste print-uri, pot face si un story, nu stiu insa pe cine intereseaza.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy