Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Dinamo


Dinamo1948

Recommended Posts

Salut

Un sezon si un pic cu Dinamo, in primul sezon am luat campionatul si cupa si am ajuns in sferturi in Champions League, de unde m-a scos Milan. Subliniez ca in CL am avut grupa cu Ajax, Chelsea si Juventus, dar deh, m-a ajutat jocul rezultatelor (cam ca pe Steaua acum). In campionat, cele mai mari probleme le-am avut cu Rapid, Steaua e subtire, iar Sportul, Poli AEK si Craiova se misca surprinzator de bine. In prezent, dupa vreo 6-7 etape, sint pe primul loc in campionat si am ajuns in grupele CL, dupa doua tururi preliminare (3-0 si 0-1 cu Young Boys Berna, 2-2 si 0-0 cu FC Bruges), unde am grupa cu Benfica, Dinamo Kiev si Werder Bremen. In primul meci din grupa, 3-0 in deplasare cu Benfica, tripla Danciulescu. Au fost singurele suturi pe care le-am tras pe poarta, am jucat ultradefensiv, pentru ca aia joaca un 4-2-3-1, care se transforma in atac in 4-3-3.

Echipa standard de acum:

Munteanu

Balan (Farmache), Alistar, L. Goian, Maxim (Semeghin)

Fl. Petre, Margaritescu, Ov. Petre (Tames), Vl. Munteanu

Niculescu, Danciulescu

Fundasii de banda sint de fapt DM, iar mijlocasii de banda sint AM. Mentality e attacking aproape de limita (la All Out Attack iau la goluri de mi se acreste), Tempo Quick, Mixed Passing.

Jucatori: Am evitat constant sa dau bani multi pe un jucator. Dintre achizitiile remarcabile ar fi Ovidiu Petre, de la Galata (care joaca foarte bine si fundas central, si mijlocas defensiv, 0 lei), Maxim de la Sportul (vreo 100K Euro), Farmache de la Farul (tot cam la fel), Apostol de la Farul (super MLC, dar nu are loc ca titular), Vorobey de la Dinamo Kiev 2 (e copil, l-am luat pe gratis si acum, dupa un sfert de sezon si trei meciuri jucate, face 2.2 milioane)... Ofori-Quaye e un idiot, nu stiu cum sa mai scap de el, sa nu il luati ever. Cam atit deocamdata, daca aveti o sugestie pentru un fundas central roman, bun si ieftin (vreau cam multe, nu?), ascult...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Daca ai nevoie de un fundas de tip SW/DC incearca sa il iei pe Miclea de la Apulum. Mi-a facut o medie de aproape 8 in seyonul de incalzire. Nu merge folosit la marcaj, dar ca fundasul dintre fundasii centrali e foarte bun.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Zi-mi si mie ce note ia Maxim la tine ca eu l-am folosit pe acelasi post, in acelasi sistem de joc si mai mult de 5 nu cred k a luat vreodata. Nici Semeghin nu excela pe postul de fundas stanga da' mai scotea un 6 ceva.

Vlad Munteanu la mine a jucat slab de tot. :(

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

:D Pe Cigan chiar ma gandeam sa-l vand. :(

Oricum am terminat cu jocul ala cu Dinamo. M-au dat afara. :cearta

Acum joc cu Sportul si am terminat primul sezon pe locul 7 si am ajuns in semifinalele Cupei unde m-a eliminat Dinamo (3-1 si 1-7).

In pauza de iarna i-am vandut pe Bucur si Mazilu pe o gramada de bani.

Urmeaza sezonul 2. Sper sa fie dati afara Razvan Muciulescu sau Andone sa le iau locul. :)

Link to comment
Share on other sites

Cit a jucat la mine (adica vreo jumatate de sezon, ca dupa aia s-a accidentat pe patru luni), Maxim a scos medie peste 7.20. Vlad Munteanu joaca bine, e lider la assist-uri, dar ma gindesc sa il trec pe "energizante", ca nu o sa duca in viata lui un meci intreg. O repriza, maximum 60 de minute, joaca de nu se poate, dupa care ajunge la 60%.

La fundasi centrali, Alistar e multumitor, dar e infiorator de lent. Si in gindire, si in miscare. Lucian Goian se misca binisor, iar Galamaz, Iordache si Burca nu prind nici lotul de 18. De fapt, daca ma gindesc bine, pe Burca l-am gasit la Dinamo II si acolo l-am lasat. Acum cica e nefericit... dar nu ma prea doare soarta lui. La fel e si situatia lui Irimia. Ma rog, dupa ce l-am luat pe Farmache m-am acoperit si pe postul ala - numai bine, ca Balan a stat doua luni acccidentat.

Intrebare: este vreo metoda omeneasca, in afara de a ma pune cu bita pe ei, sa imi conving fundasii centrali sa nu iasa in tusa cind eu sint in atac? Mi se intimpla frecvent ca Goian si Alistar sa faca schimb de locuri cu Farmache si Semeghin (astia joaca acum titulari) si daca se intimpla vreo lansare pe contraatac, ii fac de ris atacantii la jocul aerian.

In materie de mijlocasi, Margaritescu e cel mai tare pe postul lui, are medie de 6 tacklinguri pe meci. Langa el l-am proptit pe Tames, chiar daca in realitate nu il suport, dar se misca binisor. Am incercat si cu Ovidiu Petre, merge excelent acolo, da si goluri, dar nu are drept de joc in CL si prefer sa nu ma bazez pe el cind imi formez echipa.

In atac, N&D rup pamintul. In primul sezon, Danciulescu a dat 39 de goluri, iar Niculescu vreo 20. Acum situatia e inversa, Niculescu are vreo 18 goluri in 16 meciuri, iar Danciulescu vreo 7. Oricum, Danciu si-a spalat toate pacatele cu meciul ala de la Lisabona...

In viitorrul apropiat, respectiv in iarna, mai vin Gigel Bucur, de la Sportul, Sinmartean, de la Panathinaikos, si un portar brazilian, Doni parca il cheama. Gaev e subtire rau de tot, iar pe Stelea l-am facut antrenor de portari. Pe Sinmartean l-am luat super ieftin, ceva la modul 150K, pentru ca e transfer listed si aia vor sa scape de el, dar vrea salariu maricel. Si fiindca veni vorba de salarii... stiti cit mi-a cerut Niculescu? 700.000 pe an. Partea tragica e ca i-am si dat.

Anyway, back to the game now. Am trei meciuri in CL si trei victorii (Benfica in deplasare, Werder 2-1 acasa si Dinamo Kiev 1-0 tot acasa), iar in campionat stau super bine. In sfirsit, a luat-o si Rapidul pe coaja. De la National cu care eu am scos un 1-1 in minutul 93. Acum vin meciurile cu Kiev in deplasare si cu Rapid acasa. Wish me luck!

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
pe Zenga nu-l astepti sa fie dat afara ? :B:

Cred ca as avea totusi o tragere de inima sa antrenez pe Steaua. Faza e ca Zenga a castigat campionatul :P si n-are postul in pericol. Dinamo si Rapid mi se pare ca au terminat pe 4 si 5.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Ma mir. De obicei diavolii visini (pun intended) castiga totul.

Da-le sageti sa coboare spre pozitia de libero ca sa nu mai urce ca niste tampiti. Eu asa fac la mine si parca e mai normala situatia.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

repet, galamaz ajunge fundas central f bun. l-am cumparat de la Dinamo cu vre 30k si dupa vreo 3 sezoane am primit oferta de 800k pe el, ajungand intre timp si al treilea fundas al nationalei dupa chivu si radoi...

Link to comment
Share on other sites

Problema nu e atit cu urcatul, ca aia se rezolva din Player Instructions (ii pun pe Ultra Defensive si nu urca decit la fazele fixe). Chestie e ca atunci cind eu sint in atac, dintr-un motiv necunoscut si total ilogic, fundasii centrali ies in tusa, iar aia de banda string in centru la atacanti. Daca e o lansare lunga, iar atacantul are ceva-ceva Heading sau Strength... va dati seama ce patesc alte Semeghin si Balan.

Ma mir. De obicei diavolii visini (pun intended) castiga totul.

Da-le sageti sa coboare spre pozitia de libero ca sa nu mai urce ca niste tampiti. Eu asa fac la mine si parca e mai normala situatia.

<{POST_SNAPBACK}>

Link to comment
Share on other sites

Asa, sa revin cu povestea ispravilor. Am cistigat grupa, dupa ce am batut pe Benfica acasa, Kiev in deplasare si am pierdut cu Werder. Oricum, era ultimul meci, nu mai conta. Cred ca am norocul porcului la tragerile la sorti. Dupa grupa asta, care a fost super lejera, in optimi am jucat cu Panathinaikos (2-1 la mine, 3-2 la ei, 5-3 la general), iar in Cupa Romaniei, in afara de Steaua, cu care am jucat in optimi (4-0, rezultat care s-a lasat cu demiterea lui Zenga), in rest am avut parte de FC Ghimbav (in sferturi, 9-0 parca la general) si acum am FC Sibiu in semifinale. Cealalta semifinala e Rapid - FC National, deci va dati seama de ce zic ca sint norocos. In schimb, in CL, am cazut cu Inter in sferturi. Inter as in Inter Milano, detinatoarea trofeului (care este!). Asta este, macar am umflat niste bani seriosi. In campionat stau numai bine, locul 1, zece puncte avans fata de National, Poli AEK pe 3, Rapid pe 4, Craiova pe 5, Steaua undeva pe 9... acum il au antrenor pe Grigoras, care joaca 3-5-2. Hihihi, ride inima mea cea alb-rosie in mine :)

Link to comment
Share on other sites

Dinamo1948, folosesti cumva man-marking? Exista un bug care ameteste jucatorii care au man-marking dupa ce are loc o schimbare. De obicei rezultatul este ca incep sa marcheze pe cineva aiurea si sa iasa din pozitie. Alt bug este ca, orice le-ai zice, fundasii centrali fac pressing. Solutiile mele sunt: linia defensiva retrasa (dar nu de tot), creativitate redusa aproape de minim, caracter ultra-defensiv (ambele setari doar pentru fundasii centrali, evident). Si folosesc trei fundasi centrali, ca sa se acopere unul pe altul. Solutia cu trecerea in pozitia de sweeper pare si ea buna, dar n-am incercat-o. Alta chestie la care trebuie sa te uiti este ce fac ei la fazele fixe. Se intampla de multe ori, in mod aberant, ca fundasii centrali sa aiba "go forward" la aruncarile de la margine.

Edit: Pus exact ca DM pe stanga si setat sa alerge cu mingea cat de mult posibil, Maxim capata numai note de 7 sau mai mult pentru mine. La un moment dat era cel mai bun jucator al echipei, inaintea lui Gigel Bucur, dar intre timp Gigel s-a imbunatatit si a devenit zeul Regiei. Ceea ce nu inseamna ca, daca as gasi pe cineva care sa-mi dea 1.6 milioane euro pe el (cat valoreaza), nu l-as vinde.

Link to comment
Share on other sites

Joc cu marcaj in zona, pentru ca nu am jucatori care sa fie in stare de man-to-man. Daca as avea un cuplu Nesta-Lucio, alta ar fi situatia, dar asa trebuie sa ma descurc cu Alistar - Goian. Cred ca mi-a picat fisa, de ce ies dobitocii de fundasi centrali in tusa - de la creativitate mi se trage. Uneori, pe creativitate maxima (asa cum joc acum), mijlocasii de banda - Fl. Petre si Vl. Munteanu - fac schimb de locuri intre ei... asta cred ca e buba.

Si mie imi place Maxim, dar acum joc cu ei prin rotatie - care e la 100%, ala joaca - Semeghin/Maxim pe stinga si Farmache/Balan pe dreapta.

Offtopic: pacat de Sportul, ce echipa aveau acum citiva ani... erau un fel de Leeds United al Romaniei.

Dinamo1948, folosesti cumva man-marking? Exista un bug care ameteste jucatorii care au man-marking dupa ce are loc o schimbare. De obicei rezultatul este ca incep sa marcheze pe cineva aiurea si sa iasa din pozitie. Alt bug este ca, orice le-ai zice, fundasii centrali fac pressing. Solutiile mele sunt: linia defensiva retrasa (dar nu de tot), creativitate redusa aproape de minim, caracter ultra-defensiv (ambele setari doar pentru fundasii centrali, evident). Si folosesc trei fundasi centrali, ca sa se acopere unul pe altul. Solutia cu trecerea in pozitia de sweeper pare si ea buna, dar n-am incercat-o. Alta chestie la care trebuie sa te uiti este ce fac ei la fazele fixe. Se intampla de multe ori, in mod aberant, ca fundasii centrali sa aiba "go forward" la aruncarile de la margine.

Edit: Pus exact ca DM pe stanga si setat sa alerge cu mingea cat de mult posibil, Maxim capata numai note de 7 sau mai mult pentru mine. La un moment dat era cel mai bun jucator al echipei, inaintea lui Gigel Bucur, dar intre timp Gigel s-a imbunatatit si a devenit zeul Regiei. Ceea ce nu inseamna ca, daca as gasi pe cineva care sa-mi dea 1.6 milioane euro pe el (cat valoreaza), nu l-as vinde.

<{POST_SNAPBACK}>

Link to comment
Share on other sites

iti zic a treia oara: da-i sanse lui galamaz. ajunge de nationala!

<{POST_SNAPBACK}>

Un pic de dreptate ai si tu, este liderul echipei, ca medie a notelor. Dar a jucat doar cinci meciuri sezonul asta...

In alta ordine de idei, am terminat al doilea sezon cu Dinamo. Din nou, campionat, cupa si sferturi de finala in Champions League. In plus, profitul net pe anul asta a fost de 11,5 mil. dolari (dezamagitor, fata de cel din sezonul trecut, care a batut undeva la 18 mil.). Chestia care m-a bucurat a fost ca Danciulescu a iesit un fel de MVP al Champions League (in sezonul trecut a fost Ronaldo) si a terminat pe locul 2 in clasamentul golgheterilor UCL (la doua goluri de Van Nistelrooy).

Jucatori noi, in partea a doua a sezonului: Gigel Bucur (free), Lucian Sinmartean (150K), D. Goian + Al. David (ambii FCM Bacau, dar nu au pupat echipa mare), Lys'tsky sau ceva in stilul asta, are o ortografie super ciudata (DMC, de la Dinamo Kiev sau Sahtior Donetk, vreo 600 K, parca). In rest, o turma intreaga de pustani de 17-19 ani, cumparati la sume derizorii. Ce m-am ofticat a fost ca nemernicul ala de american pe nume Freddy Adu (aka "noul Pele", AM/F LC, 16 ani) nu vrea sa vina la mine... I-am dat acelasi salariu ca lui Niculescu (700 K / sezon), plus bonusuri la maxim si tot m-a refuzat. Americanii-s de vina...

In vara urmeaza sa vina si Njock (free), imi mai trebuie o rezerva de atacant, pentru ca MIhalcea si Baltoi m-au exasperat cu ratarile, Vorobey nu face nici o chestie (de fapt, mint, mi-a rezolvat un meci din CL, cind a intrat si in cinci minute a scos doua galbene la acelasi fundas), iar Ofori-Quaye... don't try this at home. Cigan se dezvolta promitator, cred ca va deveni rezerva lui Vlad Munteanu, Badea si Denis Serban vor sa plece, cica e concurenta prea mare (duca-se!).

A, si chestia cu care ma mindresc cel mai mult: Cristi Munteanu si Danciulescu sint titulari in "Dream Team" a editiei din sezonul respectiv a Champions League. In campionatul Romaniei, in Team of the Year, 6 jucatori din primul 11 sint ai mei :)

Too bad it's just a game...

Link to comment
Share on other sites

Gata sezonul al doilea, e mijlocul campionatului mondial si eu m-am apucat de cumparat jucatori. Sfat: in 2006, sint o multime de jucatori la nationalele U19, U21 sau U23 care sint la final de contract. Eu mi-am luat vreo sapte mexicani, trei nigerieni, doi bulgari etc... si asta pentru ca n-am avut rabdare sa caut. In general, au acceptat sa vina jucatorii din Africa si America, europenii mi-au dat cu flit. Porcul de Freddy Adu, care a refuzat salariu de 700 K pe sezon, a ajuns la Milan, pe 45 K / sezon. Macar bine ca nu s-a dus la Inter... :)

Am descoperit un fundas nigerian, cu un nume aiurea de tot (de-aia nici nu l-am retinut, incepe cu O parca si e in nationala U23). 20 Marking, 17 Heading, 19 Tackling... l-am luat cu 90K. Ma rog, partea rea e ca are 8 la Acceleration si 9 la Pace...

In alta ordine de idei, Mihalcea si Ciobotariu m-au anuntat ca se retrag... nu ca mi-ar parea rau, oricum prindeau echipa din joi in Pasti, dar sint simboluri ale clubului... motiv pentru care le-am facut oferte de Coach.

Mai vreau un portar bun de rezerva, preferabil roman. Brazilianul meu - Doni - vrea sa plece, ca nu joaca si nu poate sa se adapteze. Intrebarea mea e: cind Cristi Munteanu intra in Dream Team al Champions League, cum ar vrea sa joace?

P.S.: scuze pentru duplicate reply anterior. Mi-a dat eroare browserul si am dat refresh.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
@Cristiano.Joaca cu Cigan in locul lui Vlad Munteanu.In al doilea sezon a terminat cu o medie de 7.88.

<{POST_SNAPBACK}>

sal nu te supara ai incercat sa joci jocul pe net cu cineva daca da spune-mi si mie te rog frumos

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy