Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Cariera Unui Antrenor . . . Mizerabil


halandala

Recommended Posts

  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply

9.bild.png : "Nici o clipa nu ne-am dat seama de acest lucru...dar regret ca nu am continuat atunci cu el!"

Richard, bine ai venit! In ultima ta experienta europeana ai inscris 5 goluri, crezi ca aici te vei descurca mai bine?

- Da, am toata increderea ca dupa ce am evoluat si in Olanda si Spania o sa ma adaptez mult mai bine in Germania! In plus, in Olanda m-am simtit foarte bine, am jucat in fata portii unde imi place!

Ai fost luat de la Boca de fraged, ai apucat sa joci decat un singur meci acolo, regreti acest lucru?

- Cu siguranta, mi-ar fi placut sa am toti fanii argentinieni in tribune si sa-mi scandeze numele dupa fiecare gol! Era visul meu, dar din pacate nu s-a concretizat! Poate pe final de cariera...

Sa-ntelegem ca nu ai de gand sa te intorci prea curand in Argentina?

- Nu e vorba ca nu vreau, e vorba ca vreau sa fac o cariera in Europa, sa fiu cineva! Acum e sansa mea, am deja 21 ani si trebuie sa explodez!

Cum a fost perioada din Olanda? Cum s-a comportat ClaudiuS cu tine?

- Ireprosabil! A fost omul are a avut o nebunie maxima incat sa bage-n lupta un tanar argentinian la o prima experienta in afara Argentinei! Tin sa-i multumesc, insa, pentru acest lucru! Imi pare rau ca nu am continuat atunci pana la capat! Am simtit ca intreaga echipa simtea la fel ca mine!

Te referi la scandalul in care a fost implicat, sa vorbim si despre asta, cum era el in preajma aceor evenimente?

- Nici o clipa nu ne-am dat seama de acest lucru, era mereu primul care ajungea la stadion sau cel putin era cand ajungeam noi (rade). Foarte apropiat de jucatori, din prima clipa pana la ultima, nu a dat nici macar o secunda impresia ca ar fi ceva in neregula!

Pacat de acele evenimente, insa acum s-a redresat!

Ce-ti propui individual in acest sezon?

- Vreau sa joc cat mai mult si cat mai bine, sa-mi ajut echipa cat mai des sa castige!

Interviul fusese dat la scurt timp dupa ce a ajuns in Germania! Nu intelegeam de ce i se acorda atata atentie unui tanar argentinian de la o echipa medie din Germania, insa "vulpoiul batran" Paul avea sa-mi explice:

"Vezi tu, cand ai un impresar cu putere face totul ca sa te scoata-n fata! El e impresariat de Renan Rodrigues, care probabil stii ca-i are sub contract si pe brazilienii Fagner, Diego si Naldo, astfel incat sa solicite un interviu e lucru marunt! In fotbal, relatiile se mentin cat sunt interese la jumate, sa stii! Se scrie atunci cand se doreste, nu se scrie atunci cand nu se doreste!"

kCsvY.png

Prima victorie in campionat avea sa fie obtinuta pe teren propriu, in fata a putin peste 29.000 de fani, un Volkswagen Arena alb-verzui care pur si simplu te hipnotiza.

Ole, Ole, Ole!

XtHUH.png

Un meci fara probleme, in fata unui adversar inferior noua, insa ceea ce ma bucura era faptul ca jucatorii nou veniti N'Simba si Richard au reusit primele goluri in tricoul lui Wolfsburg!

Ba mai mult, N'Simba reusind sa paseze si la golul marcat de Vierinha, devenind omul meciului!

aDkY0.png

Reusisem sa urcam in clasament pana pe locul 7, in ciuda faptul ca, sa recunoastem, nu am avut un start prea bun, iar meciul cu Nurnberg trebuia sa fie al 3lea succes consecutiv, iar faptul ca Eduardo deschisese scorul in minutul 7, mi-a dat toata convingerea ca va fi o partida la discretia echipei noastre!

Din pacate, oaspetii au egalat in minutul 23, intrand la pauza la egalitate 1-1, iar in repriza a doua ne-au surprins total cu stilul ofensiv pe care l-au dezvoltat: in minutul 46 Kitambala facea 1-2, iar scorul putea fi mai drastic daca Vanden Borre nu rata un penalty in minutul 53!

Intalnirea cu Schalke imi aducea in cale un rival din Olanda, un atacant cu o forta incredibila - Jozy Altidore, insa mi-am pregatit fundasii perfect impotriva lui, astfel ca nu a avut nici o sansa de a marca, in minutul 62 fiind schimbat cu, ironic, Anthony Ujah care in minutul 64, punandu-si in evidenta viteza, dar profitand si de oboseala lui Naldo care se luptase o repriza intreaga cu Altidore, reuseste sa inscrie singurul gol al partidei!

wyEev.jpg

Link to comment
Share on other sites

Se vede mai frumos scris direct pe forum sau prelucrat in Photoshop?

@Mimo: multumesc, sa vedem ce va urma la anul!

@yogibeer: la unele rezultate chiar nu ma asteptam, sincer sa fiu! Daca reusim sa ne mentinem pe linia de plutire putem ataca un loc de Europa League!

Link to comment
Share on other sites

Onoare

"ClaudiuS, vezi ca ai de onorat o promisiune!"imi transmite John la cafeaua de dimineata.

"Da?" zic eu mirat...

"Uitucule, cum ai ajuns tu la Wolfsburg? Nu cumva prin intermediul unui brazilian? Brazilian care, intamplator, e impresarul a 3-4 jucatori de-ai tai?" imi spune pe un ton rastit John.

"Ah...Am uitat complet! O sa fie greu sa stii cu Diego - nu prea a jucat si cum e sa ma duc eu acum la patron si sa-i zic: "vreau sa-i mariti contractul lui Diego"!"

"Da, chiar asa o sa faci! Trebuie sa o faci!"

Sfarsitul de an a adus, din partea presedintelui, promisiuni de mai bine, prelungirea contractelor jucatorilor cheie ( oare Diego era considerat cheie de el?) era eforic, probabil (foarte) multumit de ceea ce se realizase in primele 6 luni de manadat la Wolfsburg!

Cu toate astea, anul 2016 a inceput cum nu se poate mai prost pentru noi: Wolfsburg trebuia sa plateasca o transa importanta la banca plus inca una de luna trecuta si penalizarile aferente!

"Cu parere de rau te anunt ca transferuri nu vei putea face! O sa avem de platit mai bine de 15m la banca, iar singura metoda de a plati este de a lua din fondul de salarii! Vom renunta si la cativa jucatori care au salarii mari si care nu prea au jucat in acest tur pentru a echilibra pe cat posibil acest lucru!"

"Poi ce s-a intamplat? Anul trecut mi-ati spus cu totul si cu totul altceva!?"

"Nu am putut sa mai obtin intelegerea bancii si nici sa contractez un alt credit, astfel incat pe ianuarie trebuie sa platesc mult mai mult decat suma obisnuita! S-a mai intamplat asa, insa intotdeauna am avut intelegerea directorului bancii"imi spune aproape resemnat patronul.

"Inteleg... Sper totusi sa o scoatem la capat!" incerc sa-l ambitionez.

"Sa dea Dumnezeu!"

Pfff... si aveam atatea sperante cu privire la acest nou an, aveam cateva tinte precise, jucatori care intrasera in ultimul an de contract, dar cum voi putea eu sa ii abordez cand finantele clubului tocmai s-au micsorat cu ... 15m?!?

Ii aveam pe lista, printre altii pe Luc Castaignos, un veritabil atacant, dar si pe fostul meu elev, senegalezul Moussa Konate sau italianul Caprari.

"Si contractele celor 4-5 care sunt in ultimele 6 luni de contract?" intreb cu sufletul la gura.

"Paul a rezolvat deja cu 3 din ei, mai sunt Naldo si Diego cu care am vorbit personal si mi-au promis ca o sa astepte pana le prezentam noul contract!"

"Ah, ok! E bine, atunci" spuneam plin de fericire.

Fericirea nu a durat mult pentru ca aveam sa aflu ca cei 3 jucatori ( Pogatetz, Sankoh si Hitz ) fusesera vanduti pentru ca aveau salarii prea mari!

"Paul, cum sa fie vanduti? Erau 2 fundasi de care aveam nevoie, macar cel putin ca numar!"ii zic furios germanului.

"Nu aveam ce face, totul a venit de sus si trebuia sa ma conformez, asa ca le-am gasit echipe de acum, fara sa le mai platim salariile in urmatoarele luni." imi raspunde el senin

"Poi platitul ca platitul, dar noi acum avem 4 fundasi in tot lotul!!!"plin de nervi.

"Vom incerca sa aducem jucatori in zona defensiva, ai dreptate, nu avem cum sa stam tot returul in 4 fundasi!" incearca Paul sa ma linisteasca, probabil nestiind ca eu aflasem deja ca la capitolul veniri vom sta foarte prost!

Cum orice veste proasta nu vine niciodata singura, Ricardo Rodriguez avea sa sufere o recidiva la accidentarea de la genunchi si trebuia operat, asta insemnand cel putin 3 luni indisponibilitate!

Si ca totul sa fie si mai SF, la un meci amical, pentru mentinerea formei jucatorilor, Fagner a fost accidentat, insa toate rugaciunile staffului nu au facut miracole: 1 luna indisponibil!

Asadar, cu cateva zile inainte de reluarea returului aveam sa am disponibili nu mai putin de 2 fundasi, ambii centrali, iar pe benzi ... bezna totala!

Asadar, deplasarea de la Freiburg aveam sa o disput intr-o formula inedita:

HB8hE.png

Hasebe, mijlocas a coborat in defensiva pe partea dreapta, iar in stanga a jucat un tanar de 16 ani Jorg Schulwitz, care desi era de meserie fundas central s-a sacrificat pentru echipa si a evoluat in stanga!

Probabil, in conditii normale nu aveam nici cel mai mic dubiu ca am fi castigat, dar astazi, cu o echipa improvizata, drept sa spun ma temeam de un esec la scor!

mRg5i.png

In ciuda faptului ca prima repriza a fost dominata copios de Freiburg, Eduardo reusea sa deschida scorul in minutul 44, dupa o actiune individuala si parea ca totul sa mearga bine, dar neatentia lui Schulwitz a facut ca doar dupa 2 minute gazdele sa egaleze, iar scorul la pauza sa fie 1-1!

In a doua repriza, cu toate incercarile de a ataca, nu am mai reusit sa punem probleme, iar Freiburg au avut ocazie dupa ocazie, reusind in cele din urma sa marcheze prin Sutchuin (62), dupa o alta greseala de plasament la o faza fixa a echipei noastre!

Ma gandeam insa cu teama la meciurile care vor urma, in principal la meciul contra celor de la Werder, o echipa ofensiva!

Din fericire, Paul a reusit sa aduca un fundas dreapta, imprumut de la Ajax Kenny Tete, care avea drept de joc in meciul cu Werder si a fost titularizat:

YrUux.png

In formatia de start, pe langa Tetey si-a facut aparitia si un alt tanar Kirk Botello.

Din fericire, meciul l-am castigat fara probleme, Enzo Zidane reusind un meci foarte bun. Intrand imediat dupa pauza, spaniolul a deschis scorul in minutul 48, dupa o pasa venita de la Diego, pentru ca in minutul 74 sa-i paseze lui Menez in fata portii goale!

gaBL8.png

Din pacate, Kjaer s-a accidentat si el in finalul partidei si ne-a lasat in 10, dar nu avea sa fie o accidentare grava, el putand sa evolueze chiar din urmatorul meci.

Ce a urmat, insa, a depasit limita SF-ului: in urmatoarele 4 meciuri 3 jucatori mi s-au accidentat, 2 dintre ei chiar foarte grav:

1LdQE.jpg

Dupa aceste meciuri am avut o criza de nervi la adresa tuturor, din pacate: presedinte, manager, director, toti au cazut in vorba mea:

"Da-o-n mortii ei de treaba, nu e posibil asa ceva, dupa ce ca suntem o echipa cu 15-16 jucatori mai se accidentateaza si pe capete - schimbati nutritionist, schimbati fizioterapeuti, schimbati antre... (norul vroiam sa zic, dar m-am oprit la timp). Schimbati ca nu se mai poate! In ritmul asta ajungem in liga secunda!"

Din nefericire, incidentul a ajuns si in presa, nu pot sa-mi dau seama cum, insa a ajuns, iar aici a fost punctul in care cariera la Wolfsburg s-a terminat, practic, pt mine: fanii s-au impartit in 2 - unii care erau de partea mea si altii care-l huleau pe "romanul asta spurcat care face mutre la noi in tara", presa si ea s-a impartit intre antrenorul curajos si spurcat care a spus ceea ce a gandit, dar si antrenorul cu limbaj de mahala.

Link to comment
Share on other sites

Dupa aceasta rabufnire a mea a avut loc o rupere aproape totala intre mine si patron, discutiile purtandu-se acum doar prin intermediul lui Paul, despre care nici macar nu stiam ce sa cred: imi doreste sa fie aproape sau imi este aproape doar pentru ca asa i se cere?

Din fericire, acesta a reusit sa le mareasca contractele celor 2 brazilieni, ochind mai multi iepuri dintr-o lovitura:

3Wayf.png

  • indeplinirea misiunii cu care eram insarcinat inca de la inceptul mandatului
  • marirea contractelor unor juctori foarte buni
  • micsorarea bugetului de salarii cu mai bine de 10m E!

Cu toate ca resimteam raceala cu care ma tratau membrii staff-ului, eram constient ca singura ocazie de a mai ramane la Wolfsburg era sa am un final de an cat mai bun, pentru ca altfel as fi avut capul jos!

Aveam si un traseu care ma avantaja, meciul cu HSV fiind cel mai greu si practic batalia pentru Europa, apoi urmand sa joc cu echipe situate la subsolul clasamentului: Cottbus (18), Hoffenheim (15), Stuttgart (14), iar apoi venind greul: Gladbach, Bayern si Dortmund.

Asa cum am spus, meciul greu era contra celor de la HSV, insa din fericire acum, dupa o luuunga perioada de timp puteam sa-mi folosesc fundasul dreapta titular - Fagner, mutandu-l pe Tetey in stanga si avand o echipa mai instarita fata de precedentele etape!

eNuCL.png

In ciuda faptului ca am cedat deliberat mijlocul terenului, am reusit sa ne impunem cu 2-0, cu un Diego intr-o mare, mare forma, cu o pofta de joc fenomenala, la care, trebuie sa recunosc ca nu ma asteptam!

De asemenea, Richard reuseste un gol de generic:

Diego dupa meci: "In ultimul timp nu am jucat, insa pot sa joc 90 minute fara probleme, am demonstrat asta si azi, iar pofta de joc este mare, dupa o perioada in care am fost mai mult pe banca! Sper sa continui sa joc la fel de bine si sa-mi ajut echipa!"

Urmatoarele 2 partide au fost facile, bine nici adversarii nu ne-au pus probleme:

fIpv6.png

Link to comment
Share on other sites

"Ati avut un sezon formidabil, dupa parerea mea! Nu stiu daca se astepta cineva sa o ducem atat de bine si ar fi pacat sa dam cu piciorul pe final de sezon!

Ganditi-va ce bucurosi vor fi fanii daca vom reusi sa ne ducem in Europa! E greu, dar suntem la mana noastra, daca vom juca 100% din ceea ce putem o sa ne calificam fara probleme!

Haideti sa le aratam tuturor faptul ca putem, ca suntem buni si mai ales ca meritam sa ne calificam! Astept de la voi sa dati totul si stiu ca puteti sa faceti asta!

Am aici un video cu toate momentele frumoase din acest sezon, momente care le vom viziona impreuna si sper ca asta sa fie renasterea noastra!"

A fost o decizie inteleapta, pentru ca dupa ce au vizionat ceea ce le pregatisem i-am vazut pe toti vizibil emotionati, dar cu fata sus, optimisti, probabil dorindu-si cu ardoare sa demonstreze ca sunt capabili de mai mult fata de ce au aratat in ultimele 3 etape!

Meciul cu Bayern a fost, asa cum am dorit, renasterea noastra: in ciuda unei posesii mai bune de partea lor, noi am fost cei cu ocaziile mai mari, mai clare si mai multe!

Deschiderea scorului a avut loc in minutul 29, cand N'Simba a pus latul din 4m, dupa o cursa senzationala a lui Menez in partea dreapta, iar pe final de meci Richard dubleaza avantajul, dupa un contraatac fulger: 2-0, un neverosibil 2-0!

PimYo.png

Dupa meciul cu Bayern, dupa cateva relatii, am acordat un interviu amplu in Bild, iar cele mai importante pasaje au facut deliciul fanilor:

"- Veniti dupa o perioada grea, insa acest meci cu Bayern ar putea fi socul de care aveti nevoie?

Da, cu siguranta este rezultatul care trebuie sa ne dea impulsul necesar sa prindem un loc de Europa.

- Credeti ca o sa va calificati in Europa?

Da! Calificarea sta in mainile noastre, iar noi vom profita, nu ne temem de succes!

- S-a zvonit chiar ca o sa fiti demis, v-au afectat aceste zvonuri?

Daca m-ar fi afectat nu as fi dat azi interviul acesta. Daca va fi sa fiu demis, macar sa plec in glorie!

- Este posibil sa va incheiati conturile cu Wolfsburg?

Nu, adica asa imi doresc eu, sa mai raman la echipa, sa-mi duc la bun sfarsit contractul, mai am 1 an din el si cine stie, poate o sa primesc si o marire a lui!

- Sa-ntelegem ca sunteti pregatit pentru al doilea an de Bundesliga?

Normal, abia m-am obisnuit, la anul o sa fim intre primele, asa imi doresc eu!

- Credeti ca si conducerea isi doreste asta?

Va dati seama ca ei sunt primii care-si doresc. De fapt, nu! Nu sunt primii, primii sunt acesti fani minunati care ne incurajeaza meci de meci si care au fost aproape de echipa si in momentele dificile, nu ne-au huiduit, nu au pus presiune pe noi la insucese!

- Aveti cuiva ceva de reprosat? Asa reise din ce ati spus mai sus

Nu, Doamne fereste, eu sunt un simplu antrenor, platit sa-mi fac treaba cat mai bine! Doar atat!"

Nu stiu daca a fost cea mai inspirat decizie a mea din cariera nemteasca, pentru ca s-a speculat faptul ca as avea ceva impotriva conducerii, cum ca nu ne-am intelege, lucru care se si intampla, dar eu nu vroiam sa se afle asta!

Meciul cu Furth a fost un meci dificil, stiam ca vom intalni o echipa artagoasa, ce ar face orice pentru a evita retrogradarea si acest lucru s-a vazut si pe teren:

LzIij.png

iar faptul ca un fundas a fost omul meciului spune totul despre aceasta partida!

Trebuie, de altfel, amintit faptul ca primul penalty a fost acordat cam... usor!

Meciul decisiv:

RJ4Py.png

Cum orice meci decisiv este greu de povestit las video-ul sa va povesteasca tot si ca sa aflati scorul trebuie sa-l vizualizati!

qnnEA.png

DA! Am reusit!

Ultimele 2 meciuri au consfintit calificarea in Europa League si o clasare mai mult decat excelenta - 5!

Ceea ce ma bucura si mai tare era faptul ca jucatori au ramas concentrati dupa rezultatul contra celor de la Dortmund, dupa o repriza a doua excelenta, continuand forma buna in meciul cu Mainz, dar mai ales pentru

victoria categorica in fata rivalilor de la Hannover:

XeYJT.png

Sezon final:

Qe0Um.png

In ciuda faptului ca Jeremy Menez a fost golgheterul echipei (12 goluri), cat si cel mai bun pasator ( 7 ), Naldo a fost ales de catre fani, pentru cel de-al doilea an consecutiv, cel mai bun jucator!

De asemenea, Naldo a fost inclus in echipa anului, obtinand de altfel si locul 3 pentru cel mai bun fundas din Germania, iar Benaglio fiind al doilea portar din campionat!

Link to comment
Share on other sites

Pregatirea de Europa

Cum problemele financiare s-au terminat foarte tarziu, am reusit sa mai aduc decat cativa jucatori buni ce erau pe final de contract cu alte echipe:

mijlocasul defensiv Salif Sene, mijlocasul ofensiv Roman Bezus, aripa Nathan Redmond

si fostul elev de la Feyenoord, Mike Ozer, plus cativa alti tineri de viitor.

In ciuda faptului ca toata lumea ma vedea dat afara de la Wolfsburg, ce sa mai zic, inclusiv eu ma vedeam demis, in ciuda faptului ca imi doream sa raman si ca facusem transferurile, presedintele mi-a transmis prin Paul prelungirea de contract:

3 ani contract, salariu 1.7 mil .

"Prost esti daca accepti asa ceva! E clar ca ceea ce-si doresc e sa te umileasca! Cum sa faca asa ceva?" striga de mama focului John.

"Poi imi doresc sa continui aici, o sa scoatem capul si in Europa, iar daca vom investi cativa bani, vom face o figura frumoasa"

"Daca ramai la nenorocitii astia nu mai te reprezint! Nu accept ca cineva sa-si bata joc pur si simplu de un antrenor!"

"Dar ce-ai ma de esti atat de efervescent? Nu iei comisionu'sau ce?"

"Pe langa asta, sunt chestii de principiu care nu se fac! Tu nu stii multe sau poate doar te faci ca nu stii sau nu ai vrut sa auzi, insa au vrut sa te inlocuiasca dupa cearta aia atunci!" imi spune impresarul.

"Te-am lasat sa termini sezonul, pentru ca aveai dreptate, nu ai fost prea stabil, insa nu accept jignirea asta" continua acesta.

Nu-ntelegeam ce-l deranja mai tare: faptul ca nu il chemase pe el la negocieri, unde ar fi putut trage comision mult mai mare sau faptul ca ma desconsiderau pe mine, insa trebuia sa iau o decizie foarte importanta pentru cariera mea:

  • sa raman la Wolfsburg si sa ma lepad de impresarul meu
  • sa raman alaturi de impresar, dar sa nu continui la Wolfsburg

aB3zs.png

Link to comment
Share on other sites

Incredere, cine-o mai avea?

"Vino alaturi de mine, facem istorie amandoi!" imi spune John la doar cateva zile dupa ce-mi transmisese ca o sa ma duca la un club important din Anglia!

Detaliile, insa, erau uluitoare: "Leeds United, echipa la care sunt noul patron! Este un club aproape in paragina, insa am toata increderea ca o pot gestiona, iar daca tu vii alaturi de mine, nu poate insemna decat un singur lucru: SUCCES!"

"O sa ai la dispozitie tot clubul, de la a pana la z o sa fie controlat de tine! Nu o sa se bage nici dracu peste tine, cine se baga il dai afara imediat, jucatorii care-i vrei ii aduci, jucatorii care nu-i vrei ii dam afara! Si cum poti refuza Anglia?

O sa facem impreuna pasul spre Premier League, d-acolo in Europa, cucerim Europa si nu o sa mai ai nevoie de altceva, o sa te intorci peste 20-30 ani in Romania, la Petrolul sau unde vrei tu si esti un antrenor implinit!"

"De unde ai avut tu bani sa cumperi clubul? ", il intreb suspect.

"Asa cum imi inchipuiam... Asta-i tot ce te intereseaza pe tine? Omule, ai oportunitatea de a fi la o echipa de traditie din Anglia, sub un patronaj care-ti va oferi totul si tu intrebi de unde am bani? Lasa-i dracu de bani, accepta si hai la treaba, ca deja-i tarziu, o sa-nceapa campionatul curand!"

"Ok, ai facut multe pentru mine, am incredere in ceea ce spui si sper sa imi rasplatesti increderea in Anglia!"

"Cu siguranta!"

Probabil si datorita faptului ca patronul german nu era foarte doritor sa continuam colaborarea, mi-au acceptat demisia fara a pune nici macar o singura intrebare!

Nu pot sa spun ca ma bucura acest lucru, din contra, eram nemultumit de faptul ca nici macar nu au incercat sa ma intoarca din drum, totusi reusisem o performata la care nu se astepta absolut nimeni, insa nu a fost asa!

Singurii care au fost socati erau jucatorii, Richard chiar venind si strangandu-ma in brate cu putere!

Leeds, Leeds, Glory Leeds!

900px-Elland_Road_panarama.jpg

Un stadion cochet, un stadion plin de istorie, un teren pe care pasisera nume mari ale fotbalului englez si nu numai, un club care avea Cupa Campionilor castigata in 1975, de 3 ori campioana in Anglia, ultima data in 91, insa un club care de cativa ani este in umbra echipelor mari din Anglia, zbatandu-se ani la randul in npower Championship, fara nici o sansa la promovare!

Era fara doar si poate un pas mare inapoi: din Europa League in Liga secunda engleza, insa nu regretam deloc aceasta mutare, mai ales tinand cont de atmosfera nu prea buna dintre mine si conducerea nemteasca!

Conferinta de presa a reprezentat o dubla prezentare: a noului patron, fostul impresar, John Henry, dar si a noului antrenor ClaudiuS! Evident, subiectul mult mai important era despre cum un impresar ajunge in fruntea unui club de mare traditie din Anglia, asa ca intrebarea adresata mie a fost dupa o lunga perioada de asediu asupra lui John!

Evident, eram complet distrat si eram uimit de ce toti ziaristii se holbeaza la mine: "Nu ati inteles intrebarea, o repetam?"

"Eu? Da, da" spuneam balbait

"A fost greu sa veniti in Anglia, renunand practic la o sansa de a antrena in Europa pentru cea de a antrena in liga secunda?"

"Pot spune ca a fost o decizie gandita, evident! Nu stiu cati ar fi procedat asa, dar eu in mod cert nu regret!"

Au mai urmat cateva intrebari razlete din partea jurnalistilor, insa toti erau focusati pe John, care mare lucru nu le spunea, ci intorcea vorbele ca la Ploiesti!

Entuziasmul urma sa-mi fie frant imediat cum am vazut componenta lotului:

lmDIk.png

19 jucatori, din care vreo 6-7 juniori si 6 de abia adusi de fosta conducere!

Era un dezastru complet ceea ce gasisem la Leeds, iar primul gand care mi-a trecut prin minte era "de ce dracu am plecat de la Wolfsburg?", iar faptul ca primul meci era intr-o saptamana ma facea sa fiu si mai circumspect in aceasta noua aventura!

Vestile bune si incurajatoare veneau de la John: clubul urma sa investeasca putin peste 7m$ in infrastructura, lucru de care eram complet impresionat!

Lucrul de care nu eram incantat era faptul ca Mladen se regasea in structura organizatorica a clubului, lucru care m-a facut sa ma gandesc la posibilitatea sa fi picat in mijlocul unor interese murdare!

Link to comment
Share on other sites

"Numai echipa nu e asta"

"Nu e cea mai usoara misiune pe care poti sa o ai ca antrenor, din contra, este una din cele mai grele, ai de format o echipa, in conditiile in care lotul e, atat valoric, cat si cantitativ redus! Insa, partea cea mai dificila este faptul ca incepe campionatul si noi nu prea avem jucatori, nu prea ne permitem sa aducem cine stie ce mari jucatori, dar mai ales ca ei nu se cunosc si nu se vor cunoaste", ma avertizeaza John.

Stiam aceste lucruri prea bine, inca de cand am facut constinta cu lotul si ma cam speria, sa fiu sincer, aceasta idee:

"Ca sa vezi cate fac eu pentru tine, renunt la EL pentru a veni aici in conditiile astea, John draga!".

stiam ca il deranjeaza mult aceste chestii si tocmai d-asta am si pus un pica presiune pe el, pentru a intelege, speram eu, un oarecare inceput prost al echipei sau poate chiar un parcurs nu tocmai bun!

"Ca sa nu mai zic de salariul mult mai mic!" continui eu.

Ii puteam simti un pic furia, insa incerca sa o mascheze:

"Hai lasa ca iei o groaza de bani pentru liga a 2a! Nu mai zic ca am bagat o groaza de bani ca sa-ti satisfac dorinta cu terenurile de antrenament! In loc sa iei si tu niste jucatori buni, ai mizat pe asta, decizia ta!"

"O sa-mi multumesti pentru asta, ai sa vezi! Faci milioane de euro cu mine!"

"Avem nevoie de jucatori, sunt contstient de asta asa ca am dat un zvon pe la impresarii care-i cunosc si o sa avem probabil un teanc plin de cv-uri! Timpul ne preseaza si el, asa ca trebuie sa ne decidem repede si sper eu bine!" imi transmite patronul.

Avea dreptate, urmatorul meci, la doar 7 zile distanta ne obliga sa avem o activitate intensa!

"Poi da, ca nu puteai si tu sa cumperi clubul mai devreme, bogatane!"

"Of, daca ai stii cat am asteptat sa preiau acest club, n-ai mai zice asa ceva!"

"Totusi, nu inteleg un singur lucru: cum naibii ai rezolvat cu olandezii?" il intreb eu.

"Eh, totul e simplu daca stii de unde sa te apuci, pe unde sa-ti lasi pasii!" imi raspunde, cumva iritat de intrebare.

"Daca zici tu!"

Fara a-mi da posibilitatea de a continua, Henry imi zice: "Nu cred ca va fi posibila o promovare in acest an, asa ca telul tau e sa formezi o echipa care in 2 ani sa promoveze in Premier League".

"Ok, sefu! E cel mai bine asa, cu pasi marunti"ii zic eu.

Obiectivul ma linistea dintr-un singur motiv: nu aveam presiunea rezultatelor, insa in acelasi timp, in sinea mea imi doream sa reusesc din primul an, pentru ca era greu sa stau in liga secunda, ambitiile mele crescusera vizibil dupa ce reussisem performanta de la Wolfsburg!

Eh, cea mai trecut timpul: de la antrenorul care nu-si gasea o echipa in Romania, am ajuns sa mi se para pierdere de vreme sa-mi petrec 2 ani in esalonul secund din Anglia!

Campania de achizitii

Nu luasem contact niciodata cu cu campanie adevarata de transferuri, am fost doar persoana care trebuia sa antreneze echipa si sa introduca primul 11 in teren!

Cand John mi-a cerut sa ma duc la el in birou pentru a ne uita pe niste cv-uri de jucatori am simtit o imensa bucurie, insa cand am intrat in "barlogul"sau aveam sa-mi schimb complet parerea: zeci, poate chiar putin peste suta de cv-uri pe birou!

"Ti-am promis ca o sa te implici cu adevarat la echipa, asa ca incepi de jos!"

Cu un zambet amar in coltul gurii intru in incapere si ma asez resemnat pe scaun.

"Inainte de toate, sa-ti mai zic o vorba: am un bun amic, acum fara job, insa mi-a transmis ca ma poate ajuta cu orice! Il cunosc pe actualul asistent al tau, croatul mai masluia din cand in cand niste meciuri cu el, nu iti cer sa-l dai afara, ci doar sa te gandesti!"

"Adu-l ca secund al meu, nu vreau sa am in jurul meu, mai ales, oameni care sa aiba un trecut patat!" ii raspund ferm.

"Sper ca nici croatul nu e aici pentru alte activitati?"

"Of, este, evident, cu alte scopuri pe aici, insa o sa incerc sa-l tin cat mai departe de Leeds!" imi raspunde englezul.

Nu stiam daca sa iau raspunsul ca pe unul menit sa ma linisteasca sau pe unul pur adevarat!

Am inceput rasfoirea CV-urilor si dupa aproximativ vreo 3-4 ore de comparat, contrazis si argumentat, reusisem sa ne hotaram la cateva nume:

Pe langa acestia, John mi-a transmis faptul ca vom aduce cativa tineri in probe, urmand ca eu sa ma decid in privinta lor, dar si faptul ca va continua sa gaseasca jucatori pentru echipa.

Avea, intradevar sa-mi aduca cativa jucatori la antrenamente, insa m-am decis sa opresc unul singur decat: Semih Mert - un fundas turc de 18 ani.

Pana-n meciul cu Swansee, John reusise sa-mi aduca deja 4 jucatori: Xisco, Overmeire, Semih, dar si surpriza Kieran Richardson, un fundas experimentat pus pe lista de transferuri de Stoke:

"Chiar daca salariul sau este destul de mare, nu aveam cum sa ratam o astfel de oportunitate!" mi-a transmis patronul cand l-a adus, promitandu-mi, de altfel, urgentarea transferului georgianului Kashia, dar si demararea unor discutii pentru cativa fundasi.

Link to comment
Share on other sites

aaaand GO!

Zilele treceau, dar nu ne avantaja deloc: negocierile cu jucatorii erau destul de dure, antrenamentele si ele la fel sau poate chiar mai dure, pt a ne pregati de ceea ce urma, jucatorii erau si ei complet nauciti de faptul ca in fiecare zi vedeau cate un coleg nou la antrenamente!

John mi-a facut chiar o surpriza uriasa prin aducerea unui tanar englez de la Arsenal: pentru care platise suma de 1.2m , o suma gigant in opinia mea.

Fie ca vrem, fie ca nu, campionatul batea la usa, iar timpul scurt in care trebuia sa ne pregatim ne facea sa fim putini timizi cu privire la primul meci!

Tactica, cum alta, daca nu 4-4-2. Nu aveam timp sa fac experimentele mele, sa-mi imprim stilul tiki-taka pe care-l doream la orice echipa si nici jucatorii nu pot sa spun ca ma avantajau prea tare pentru o asemenea tactica:

7hIkfaS.png

Meciul cu Swansea l-am inceput in formula:

Marrero - Byram Pearce © Austin Richardson - Dodd Thompson Overmeire Marrable - Clayton Xisco

Jucatorii nou veniti, in ciuda faptului ca venisera de doar cateva zile, i-am introdus imediat in primul 11, cu o oarecare temere dat fiind faptul ca au avut

putin timp la dispozitie pentru a se acomoda unul cu celalalt!

Din fericire, in ciuda faptului ca am fost dominati copiosi, elevii mei s-au aparat bine, iar pe atac am reusit sa fructificam ocaziile avute.

Interesat este faptul ca pustiul Marrable, in ciuda varstei fragede, l-a "fentat"pe Thompson cand a executat cornerul din care am deschis scorul: Thompson mergea agale spre coltul terenului, tragandu-si sufletul, iar el a tasnit imediat si a executat, lasandu-i masca pe toti!

fKVrFYC.png

O victorie surprinzatoare! Cum caracterizati aceasta partida?

Un rezultat bun, intr-un meci contra unei echipe care si-a propus promovarea, iar noi ne bucuram pentru ca am obtinut cele 3 puncte.

Ati reusit sa schimbati ceva la echipa in scurtul timp de cand ati preluat-o?

Eh, da! Am schimbat asistentul! Pe langa asta, am reusit si cateva transferuri foarte, foarte bune, imbinand experienta cu avantul celor tineri! Sper sa facem o figura frumoasa.

Sunteti echipa cu cei mai multi jucatori schimbati, vor mai urma alte transferuri?

Cu siguranta da! Avem nevoie sa ne consolidam apararea, am avea nevoie si de cativa oameni in ofensiva, un lucru e cert: dorim ca echipa sa devina mai puternica!

Cum vedeti lupta la promovare in acest an?

Sunt destul de multe echipe care se vor bate anul acesta la promovare: Wigan, Sunderland si Bolton prin prisma faptului ca sunt nou venite in liga secunda vor dori sa se intoarca repede in Premier League, iar echipe precum Swansea, Middlesbrough, Charlton sau Derby putand oricand sa ocupe unul din primele locuri! Oricum, Wigan dupa parerea mea au un lot fenomenal si probabil se vor intoarce in PL.

Obiectivul lui Leeds care este?

Obiectivul nostru este pe termen mediu, adica in 2 ani sa fortam promovarea, insa nu vom spune nu daca se va intampla chiar din acest an!

Sperati, deci, la promovare?

Oricine, probabil isi doreste acest lucru: sa promoveze si sa se dueleze cu echipe precum Chelsea, Manchester City, United sau Arsenal, daramite o echipa cu trecutul glorios al lui Leeds!

Ati surprins pe toti cu aceasta victorie, considerati ca puteti sa surprindeti in continuare lumea fotbalistica engleza?

Sa speram ca vom surprinde pe toata lumea la sfarsitul campionatului!

Meciul de cupa impotriva celor de la Wrexham trebuia sa fie o simpla formalitate pentru noi, ei fiind o echipa micuta si cu 2 divizii in spatele nostru.

Dar cum in Anglia se intampla surprize de proportii, Leeds a fost implicata in prima surpriza a Cupei: a fost eliminata de micuta si artagoasa echipa Wrexham:

9F5gKyU.png

Sub deviza "las-o, ba, ca merge asa", Leeds a intrat in perioada egalurilor:

o3Zfwnc.png

"Daca privim faptul ca am jucat 3 meciuri in deplasare, eu zic ca e bine ca am luat cate un punct de la fiecare, insa trebuie sa fim mai concentrati in fata portii!

O sa continuam sa ne pregatim intens, sa fim cat mai bine asezati in teren si sa reusim sa adunam cat mai multe puncte! Sunt multumit deocamdata, avand in vedere circumstantele, de cum se prezinta echipa si in acelasi timp sunt convins ca vom reusi sa fim din ce in ce mai buni!"

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy