Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Crawley Town - Just A Dream ?!


Marko94

Recommended Posts

Crawley-Town-club-crest.-002.jpg

Este luna iulie 2011 , cu putin timp inainte de inceperea noilor sezoane . Iar povestea mea incepe la un club mic din Anglia , un club ce nu inseamna nimic pentru fotbalul englez .. CRAWLEY TOWN !

Proaspat promovata in liga a 4-a , este chiar prima lor participare in aceasta liga . Crawley , mereu s-a zbatut in ligile 5-6 , iar singura realizare din istoria lor , este un meci de acum cativa ani cu Manchester United , din cupa ligii . Iar de atunci , intreg orasul viseaza ca intr-o zi , sa poata sa ii mai vada vreodata pe magnificii lui Ferguson live . Iar eu a, am decis sa ii preiau . Iar declaratia mea a fost una socanta , sau amuzanta , multe ziare locale luand in deradere tot ce am spus .

Marco : " Buna seara tuturor ! Sunt aici , pentru a va comunica oficial ca am semnat cu clubul ! Multe lume se mira ca un tanar de 26 de ani a venit aici antrenor , insa a fost alegerea conducerii . Ei bine , Crawley este la prima participare in liga a 4-a , asa ca va dati seama ca asteptarile sunt destul de mici .. e un club ce se chinuie sa supravietuiasca , iar o fanii spera din suflet ca echipa sa ramana in al 4-lea esalon . Dar , eu am ganduri mari ! Chiar foarte mari ! Toti vor spune ca sunt simple vise , dar prefer sa imi traiesc visele ..

Pe scurt , eu le spun fanilor ca in sederea mea la echipa , care sper sa fie de lunga durata , vor apuca sa vada pe acest stadion echipe ca Chelsea , Manchester United sau Arsenal ! Si da , prin asta spun ca vreau ca in viitor echipa sa fie in prima liga ! "

Reporter : " Poftim ?! Cred ca glumiti .. Crawley e un club de ligi inferioare , e o performanta foarte mare ca Crawley se afla chiar in liga a 4-a . Poate chiar o promovare in liga a 3-a , cotata foarte slab , ar fi o minune .. "

Marco : " Da ! E o minune ca o echipa asa minuscula ca Crawley e in aceasta liga ! Dar eu vreau sa sper , si imi place sa cred in minuni ! Imi asum toate criticile si mirarile , dar asta este telul meu ! Veti vedea despre ce vorbesc ! "

Astfel ca munca mea a inceput . Stiam ca va fi dificil chiar sa ii mentin in liga a 4-a , ce sa mai vorbesc de o promovare , care ar fi o adevarata sarbatoare printre fani !

Bugetul din pacate a fost foarte mic , 100K , asa ca m-am axat doar pe oameni liberi de contract . Am adus cateva nume noi , dintre care Counago e un jucator foarte bun pentru aceasta liga .

n5rchz.png

Iar evolutiile din tur au fost destul de bune , peste medie , fanii erau extrem de multumiti . Din pacate suntem iesiti din Cupa ligii si FA Cup , dar totusi suntem in finala Johnstone Paint Trophy (un trofeu dedicat echipelor de la liga a 3-a in jos) cu Wycombe .

In campionat , nu doar ca suntem destul de departe de zona retrogradarii si probabil ca vom ramane in al 4-lea esalon , dar suntem aproape de zona play-off-ului , iar fanii chiar incepeau sa viseze alaturi de mine la liga a 3-a , ce ar fi un record absolut in istoria clubului !

orntxf.png

Link to comment
Share on other sites

Ei bine , am reusit la finalul turului sa fim pe un incredibil loc 7, ultimul de Play-Off . Orasul chiar visa si umpleau stadionul meci de meci , incurajand din sufelt echipa .

In pauza competitionala reusim sa aducem un jucator extraordinar , ce s-a integrat imediat la echipa si a devenit unul din ce mai buni oameni din campionat . Manchester United ni l-a facut cadou , de la echipa de rezerve , gratuit , cu conditia sa ii platim salariul integral . Este vorba de tanarul OLIVER NORWOOD .

Etapele treceau , iar echipa mergea extraordinar de bine . Asa ca , iata clasamentul final ! O pozitie la care toti doar visau la inceputul sezonului ..

20gbc4w.png

Da ! Eram in Play-Off ! Si aveam o munca extrem de grea ! Puteam forta o minune . Venise semifinala cu Morrecambe ! In tur , echipa a jucat exemplar si le-am administrat un 3-1 in deplasare , iar finala era ca si prinsa . In retur insa Morrecambe forteaza si ne inving cu 2-1 , dar gratie golului in plus intram in finala cu Oxford !

Un meci incendiar , tribunele pline ! Puteam promova la prima noastra participare in liga a 4-a din istorie !

In minutul 13 avem un corner , Sergio Torres bate bine , iar fundasul dreapta al celor de la Oxford isi trimite balonul in propria poarta ! GOOOOOOOOOOOOOOL era 1-0 !

Minutul 22 , Pablo Counago intra in careu , este faultat si se dicteaza PENALTY ! Acelasi Counago , golgeterul echipei isi ia avant , suteaza si .. GOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLL ! 2-0 si fanii lui Crawley declansasera isteria ! Dupa doar 2 minute insa Oxford ne readuce cu picioarele pe pamant si reduc din diferenta ,insa degeaba . In minutul 86 , Scott Davies stabileste scorul final : 3-1 , iar CRAWLEY este pentu prima oara in a 3-a liga ! Fanii scandau numele meu , spunand in gluma " The New Alex Ferguson , the new Red Devils in ENGLAND ! "

Era un vis devenit realitate , le-am dat peste nas tuturor criticilor , eram in liga a 3-a !

Pablo Counago fusese declarat jucatorul favorit al fanilor , iar Norwood pe locul 2 , impreuna cu Sergio Torres ! A fsot cel mai bun sezon din istoria clubului , iar eu am reusit sa ii duc in a 3-a liga la primul meu an la ei !

Acum incepea o munca si mai grea , trebuia sa ne pregati din greu !

Link to comment
Share on other sites

Au plecat foarte multi jucatori , iar eu trebuia sa aduc jucatori noi . Am reusit sa semnam cativa jucatori liberi de contract , asa ca ne pregateam de noul sezon .

6tl6l2.png

Inceputul de sezon a fost slab , iar pe la jumatatea turului ne zbateam la retrogradare . Insa apoi , am inceput antrenmanetele mai dure , iar echipa isi revenea incet-incet . Si o facea chiar bine . In pauza competitionala a venit si tanarul Michael Ngoo , care a cam devenit atacantul nostru de baza , deoarece Counago o tine din accidentare in accidentare si nu se stie cat va mai supravietui la club ..

In timpul returului mi-a venit si o oferta suprinzatoare pentru mine , de la Bolton Wanderers , ce se zbatea pe penultimul loc din prima liga . Insa nici nu imi trecea prin gand sa accept , dupa cate promisiuni am facut aici la Crawley , si vroiam neaparat sa dau peste nas tuturor ce au ras la declaratia mea de presa din prima zi .

Asadar , mai erau aproximativ 15 etape pana la final , iar noi eram pe o pozitie incredibila . Conducerii nu ii venea sa creada si ma laudau incontinuu , iar fanii ma iubeau . Evitarea retrogradarii era aproape realizata , iar fanii sperau la un loc de play-off , insa stiam ca e prea greu acest sezon , totusi e prea departe acest lucru pentru noi .. dar in urmatorii ani , de ce nu ?!

14v06xi.png

Link to comment
Share on other sites

Echipa mergea aproape perfect , era incredibil ce se intampla . Parca nici fanilor nu le venea sa creada , eram considerat un fenomen in toata tara. Iar mie mi-a venit inca o oferta incredibila , dar din nou am refuzat , pentru ca vreau sa fac istorie la Crawley .

34gpnvc.png

1z68msx.png

Mai ramasesera 7 etape si puteam realiza o minune !

Si acum , finalul de sezon . Echipa a mers perfect in retur , iar locul pe care am terminat era de necrezut ! Prinsesem la limita Play-Off-ul !!

1gi6e.png

Venisera semifinalele play-off-ului , cu Crystal Palace . In tur am facut 2-2 iar in retur 1-1 , asa ca , calificarea urma sa se decida la Penlaty-uri . Dupa 4 serii , era egalitate , iar noi marcasem seria a 5-a . Totul statea in mainile portarului Bouzanis care se intinde excelent si .. APARAA ! Eram in finala play-off-ului cu Colchester .

Si iata deznodamantul ..

http://i44.tinypic.com/2vxk5zp.png

CRAWLEY ERA IN LIGA A DOUA ! Era ceva incredibil , toata Anglia era cu ochii pe noi , parca nu le venea sa creada . O echipa mica ce se zbatea pana acum 2 ani prin liga a 5a , este acum in Championship . Iar chiar la sfarsitul sezonului , a venit un nou investitor la echipa , ce a achitat si toate datoriile clublui . Mi-a oferit buget de 1 milion 400 pentru a supravietui in liga a 2-a , obiectivul echipei . Performantele mele erau incredibile , in 2 ani am dus echipa din liga a 4-a , in liga a2-a , acolo unde nu credea nimeni din oras sa fie vreodata .

Si am inceput sa fac transferuri pentru noul sezon , trebuia sa intarim mai ales compartimentul defensiv , pentru ca aveam o misiune infernala sa pastrez echipa in esalonul secund . Ma bucur enorm ca a semnat Rodrigo Ely cu noi , il stiu de pe alte cariere , are doar 19 ani si deja 10 selectii la nationala mica a Braziliei .

16ke2if.png

Link to comment
Share on other sites

Am mai facut ceva transferuri , cativa jucatori liberi de contract + fundasul Dalla Mano de la Brescia pentru 500.000 .

Inceputul sezonului este destul de bun , insa e foarte , foarte greu in liga a 2-a pentru noi . Momentan nu suntem la retrogradare , suntem pe locul 16 . Este incredibil ca am reusit sa eliminam pe QPR in cupa , o echipa de liga intai , iar acum suntem in saisprezecimi contra celor de la Hull City .

fkxuad.png

Aici ma situez pana in prezent . PARERI ? :)

Link to comment
Share on other sites

Momentan am stopat cariera asta , am terminat turul in sezonul din liga 2 si sunt undeva langa retrogradare . Dar vreau sa ma apuc de ceva nou , o noua provocare pentru mine , ce nu am mai facut pana acum .

Cine e admin sau mod aici , pot face un alt thread , sa fie story-ul curat si sa nu se amestece ? Sau daca nu ,poti modifica te rog frumos titlul thread-ului in " Manchester United - NEW AGE " ? Multumesc anticipat . Diseara sau maine incep sa postez pentru noua cariera , va fi ceva gen story-ul lui "vallygl" cu tineri , caruia ii multumesc pentru idee , ii dau credit si sper sa nu se supere pentru ca ii imprumut ideea de story .

Link to comment
Share on other sites

...Diseara sau maine incep sa postez pentru noua cariera , va fi ceva gen story-ul lui "vallygl" cu tineri , caruia ii multumesc pentru idee , ii dau credit si sper sa nu se supere pentru ca ii imprumut ideea de story .

Nu ma super, go ahead mate ! ;) Mult succes !

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy