Jump to content

Cariera La Fc Arges


alex86

Recommended Posts

Povestea unui antrenor.

Dupa ce am terminat scoala de antrenori in 2009 am cautat sa acumulez cat mai multe cunostinte in domeniu. Am reusit sa fac acest lucru in special de la antrenori de liga a 2-a iar visul meu era sa preiau cat mai repede o echipa pe care sa o antrenez. Acest lucru era foarte greu pentru ca eram un antrenor necunoscut, asa ca am decis mai intai sa preiau o echipa de juniori.

Dupa 6 luni de cand am devenit antrenor am aflat prin niste relatii ca antrenorul de Under 19 de la FC Arges a demisionat din cauza ca nu a fost platit de 3 luni. Persoana de la care am aflat acest lucru este ruda cu Cristian Minca, manager general la FC Arges si mi-a spus ca poate sa puna o vorba buna daca doresc sa preiau acest post. Am spus ca sunt foarte incantat de aceasta oportunitate, dar m-a avertizat ca acolo este o mare problema financiara si ca sa nu ma astept sa fiu platit la zi. Dupa cateva interventi am fost sunat sa ma prezint la interviu. Nu a semanat deloc cu un interviu obisnuit la care ma pregatisem. Era o masa in oras la un restaurant de lux cu managerul general al clubului. Am inceput sa spun cate ceva despre mine si apoi am inceput sa discutam despre fotbal si despre situatia delicate de la club. Echipa se afla pe ultimul loc din liga U19 si trebuia sa o ridic cel putin 5 pozitii pana la sfarsitul sezonului aflat la doar 4 luni distanta. Clubul acorda o mare atentie descoperii de noi talente, iar eu trebuie sa il gasesc pe noul Mutu. Situatia financiara nu era una buna, unii jucatori nu erau platiti de 3 luni. A fost ca o discutie intre doi prieteni vechi la care m-am simtit foarte bine, iar la sfarsit am batut palma.

Contractul a fost semnat in dimineata urmatoare, iar apoi am facut cunostinta cu jucatorii si cu staful tehnic. Impresia generala a fost foarte buna, am fost foarte bine primit acolo. Conditiile de antrenament erau decente, mai bune decat ma asteptam, dar am fost dezamagit de vestiar care nu era ingrijit si intretinul cat si de echipamentele de antrenament si de joc care erau cam vechi.

Cele 4 luni au trecut foarte repede, m-am apropiat foarte mult de jucatori, iar cativa dintre ei au facut pasul catre echipa mare. Am atins obiectivul echipei cu toate ca situatia financiara nu s-a imbunatatit, iar eu nu primisem inca nici un salariu. Am pastrat o relatie stransa cu managerul general cu care am devenit bun prieten si am luat masa de cateva ori cu el cu cu patronal clubului.

Luni, la 2 zile dupa terminarea campionatului Ligii 1, am fost anuntat ca avem o sedinta foarte importanta cu toti membrii clubului inclusiv cu jucatorii primei echipe care urmau sa plece in vacanta si ca vestile nu sunt tocmai bune. Am fost inghesuiti toti in sala de sedinte iar apoi au intrat cei din conducerea cublului. Presedintele Cornel Penescu a anuntat ca este un scenariu sumbru si ca nu se astepta de cand a cumparat cublul ca se va ajunge aici. Din pacate nu va mai putea finanta clubul din cauza crizei financiare, acest lucru insemnand vinderea tuturor jucatorilor cu salarii mari. Acest lucru a dus si la demisia antrenorului Iordan Eftimie de la prima echipa cu o zi in urma. A urmat o veste soc si pentru mine, am fost pus antrenor principal ca urmare a rezultatelor foarte bune cu echipa U19 si pentru ca clubul nu isi poate permite sa plateasca un salariu mai mare altui antrenor. Pana la urma nu a fost o zi asa proasta pentru mine. Toata lumea era cu moralul la pamant dar cel putin nu mai exista incertitudine, fiecare avea o directie la care sa se gandeasca. Apoi am fost chemat in biroul presedintelui pentru a mi se comunica mai multe informatii si semnarea unui nou contract. Bugetul de transferuri era 0, asa cum ma si asteptam, iar bugetul de salarii trebuia sa scada de la 201.287 euro la 145.000 euro. Obiectivul era evitarea retrogradarii. Contractul meu dureaza pana in iunie 2012 urman sa primesc 31.500 euro pe an. Am fost asigurat ca voi avea toata sustinerea conducerii si ca vor avea rabdare cu mine. Am discutat si despre o stategie pe termen lung in care clubul va creste jucatori tineri si va face bani din transferuri, iar obiectivul principal este promovarea in prima liga pana in 2015. Am aflat si principalele motive ale alegerii mele in funcria de antrenor in afara de rezultatele bune cu echpa de tineret. A mai contat faptul ca am o relatie foarte buna cu managerul general al clubului si ca strategia de viitor implica folorirea in prima echipa a tinerilor de la U19 si cine ii cunoaste mai bine decat mine.

Asa am ajuns antrenor principal la FC Arges la doar 25 de ani.

In liga a 2-a grupa a 2-a sunt doar 15 echipe asa ca trebuia sa termin pe o pozitie mai buna de locul 13 inclusiv. Am penultimul buget de salarii dupa FC Silvania principala favorita la retrogradare, iar la promovare CS Dacia Mioveni este principal candidate. Ironic cum FC Arges cu 2 titluri de campioana a Romaniei a ajuns sub cei de la Mioveni fara nici o performanta notabila fondata dupa 47 de ani.

Cu jucatorii actuali presa preconizeaza ca o sa termin pe locul 13, am oare sanse sa nu retrogradez fara cei mai buni jucatori?

Toti jucatorii sunt in vacanta iar eu cu secunzii mei Marius Priseceanu si Catalin Barbu dar si cu singurul scout de la club Dragos Filip trebuie sa facem lista cu toti jucatorii care vor pleca si sa o dam managerului general Cristian Minca pentru a demara procesul de transferare catre alte echipe.

Am vandut 11 jucatori si am reusit sa strang 275.000 euro, apoi am adus imprumut, pe un an, 11 jucatori si am semnat gratis cu un portar. Ionut Cazan a refuzat sa se transfere la Petrolul pe 30.000 euro asa ca am decis sa il pastrez.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 142
  • Created
  • Last Reply

Totalul salariilor a ajuns la 105.000 euro din maximul de 155.000 euro. Bugetul de transferuri a ramas la 0.

Andrei Panait a fost pus de catre mine capitan, iar Marian Vintila este vicecapitan. Pentru marimea stadionului am optat pentru dimensiunea minima 100m lungime 62m latime pentru ca vreau sa scot egaluri aici cu echipe mari.

Au fost promise bonusuri maxime pentru ca jucatorii sa fie motivati.

Link to comment
Share on other sites

Primul meu meci official este in cupa cu CS Tunari, o echipa modesta din liga a 3-a, cota de pariuri este 1.67 – 4.5 pentru mine.

CS Tunari a reusit sa deschida scorul in minutul 26 dupa o greseala a fundasului central. Pana in acel moment nu am avut nici o ocazie. Din acel moment totul s-a schimbat si am atacat fara incetare pana la sfarsitul meciului, reusind sa marcam 4 goluri. Ambele echipe am jucat tactica 4-4-2.

30105727.png

Link to comment
Share on other sites

Prima etapa in campionat este in deplasare la Alro Slatina, o echipa buna care spera sa termine la jumatatea clasamentului.

La pariuri sunt cotat astfel: victorie 10,4%, egal 16,64% si infrangere 72,97%. Am reusit sa obtin un punct dupa ce am fost dominat tot meciul.

10625935.png

80729095.png

Link to comment
Share on other sites

In cupa am fost eliminati de Otelul din pacate, dar sunt foarte multumit de prestatia jucatorilor. Cu toate ca sunt foarte tineri au reusit sa se concentreze si sa joace ca o echipa. S-a format un grup unit in scurt timp, s-au adaptat repede si toti vor sa demonstreze ca au valoare.

fcargepitetifcargeplaye.png

Link to comment
Share on other sites

Este cea mai frumoasa zi din viata mea, am reusit se castig Liga a 2-a inca din primul an. Nimeni nu s-a asteptat la asta, nici macar eu. Cu toate ca am avut 9 infrangeri am reusit sa scot doar 3 egaluri am adunat 51 de puncte in 28 de etape.

Clasamentul arata asa:

romaniansecondleaguegro.png

Iar in prima serie Ceahlaul a reusit sa castige.

romaniansecondleaguegro.png

Clasament Liga I:

romanianfirstleagueinfo.png

Rapid castiga cupa Romaniei:

romaniancupinformations.png

Link to comment
Share on other sites

Acum urmeaza o noua provocare, mentinerea in prima divizie si construirea unei echipe competitive cu care sa lupt la castigarea titlului in maxim 5 ani.

Daca mai doreste cineva sa urmareasca parcursul meu voi continua sa postez aici, trebuie doar sa dati un reply cu parerea voastra.

Link to comment
Share on other sites

Liga I a urcat 7 pozitii pana pe locul 15:

CFR Cluj a jucat in Liga campionilor si a fost in grupa cu Sampdoria, Valencia si Arsenal. A terminat pe locul 4 cu 4 puncte, Sampdoria, Valencia au mers in optimi. Au reusit sa bata acasa pe Arsenal cu 1 – 0 si au facut egal cu Sampdoria 1 – 1 tot acasa.

Steaua si Vaslui au jucat in grupele Europa League, doar cea din urma a trecut in primavara europeana unde a intalnit formatia Man City.

Vaslui 0 – 4 Man City

Man City 1 – 0 Vaslui

11457670.png

Link to comment
Share on other sites

La petrecerea de sfarsit de sezon toata lumea era fericita, mancarea si bautura erau la discretie. Am ciocnit co totii cate un pahar de sampanie de calitate. Apoi am fost felicitati de presedintele clubului si ni s-a promis ca maine vom avea si primele promise in conturi. Toata lumea era optimista in legatura cu viitorul sezon, dar eu eram putin ingrijorat. Stiam ca va trebui sa muncesc de doua ori mai mult ca sa tin pasul cu antrenorii din Liga I. In plus trebuie sa gandesc o noua tactica pentru ca cea actuala este prea ofensiva si voi incasa multe goluri. Voi ramane la asezarea 4-4-2, tactica va fi mai defensiva si ma voi baza pe contraatac. Pentru acest lucru trebuie sa gasesc jucatorii potriviti adica atacanti si extreme rapide. Inca nu m-am hotarat daca joc cu 2 inchizatori. In curand vor pleca toti jucatorii imprumutati adica 70% din echipa. In seara respectiva nu am putut dormi mai deloc, imi veneau tot feluri de ganduri in minte, mai ales ca nu vroiam sa dezamagesc pe nimeni.

Prelungirea contractului meu a fost o formalitate, am semnat pe inca un an.

Clubul a inregistrat o pierdere de 200.000 anul trecut si am avut o medie de 920 de suporteri pe meci asta insemnand 4% din capacitatea stadionului.

Pentru sezonul viitor am un buget de transferuri de 500 euro si de salarii de 750.000 euro si voi incerca sa nu retrogradez. Pentru asta ma voi lupta cu: CSU Vointa Sibiu, FC Ceahlaul Piatra Neamt, Sageata Navodari si Unirea Urziceni Chiajna.

Link to comment
Share on other sites

Dinamo a fost echipa mai buna dar cu putin noroc puteam sa scoatem un egal.

Prinul gol a fost marcat de Dinamo delstul de repede, in minutul 13, prin Marius Niculae (ajungand la golul 100 in campionat) din pasa lui Pulhac deviata de un jucator de al meu.

Golul nostru a fost superb, Adrian Gherghiu l-a driblat pe Bordeanu apoi a intrat in careu si a sutat sub bara aproape de vinclu.

Danciulescu a inscris golul victoriei in minutul 84 dupa ce i-a luat fata lui Cvirik si a bagat mingea in poarta cu capul.

fcargevdinamobucinforma.png

fcargevdinamobucstatspl.png

Link to comment
Share on other sites

Etapa a 2-a: FC Sportul Studentesc (loc 7) - FC Arges (loc 12)

Sportul este favorita (1.57 - 3.5 - 5), are o victorie cu Sageata Navodari 2-1 in prima etapa, joaca si calificari pentru grupele Europa Ligue. A batut in primul tur pe Lovcen(Muntenegru), apoi pe HJK(Finlanda) iar acum a pierdut cu Chernomorets(Bulgaria) in prima mansa in deplasare cu 2-1. Sper sa ii gasesc abositi si sa obtin cel putin un punct.

Au dominat tot meciul dar s-a terminat 0-0, un punc bun pentru echipa mea.

sportulvfcargeinformati.png

sportulvfcargestatsplay.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy