Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Pe Vremea Cand Il Luce Nu Exista


alexnedelcu

Recommended Posts

Daca lucrurile la echipa nationala nu au mers prea bine, am zis sa imi incerc norocul la o echipa de club. Campaniile de calificare bune pe care le-am avut cu tricolorii, chiar daca nu i-am dus la niciun turneu final, mi-au creat un nume in Europa, mai multe echipe batandu-se pentru semnatura mea. Am decis sa aleg Porto, o echipa foarte buna si cu o istorie bogata. Stiam ca presiunea va fi imensa, in inimile suporterilor inca aflandu-se Mourinho si perioada in care el a antrenat aici. Tocmai de aceea mi-am zis ca este provocarea potrivita pentru mine, scopul fiind sa depasesc performantele portughezului.

Tactica

Am gasit la echipa un lot tanar si foarte bun, cu cate 2 jucatori pe toate posturile. Inca de la inceput mi-am dat seama ca jucatorii se pliaza perfect pe tactica pe care vreau sa o impun, un 4-5-1 foarte flexibil.

FutebolClubedoPorto-SADPorto_Tactics-2.jpgFutebolClubedoPorto-SADPorto_Tactics-3.jpg

Transferuri

Am facut doar 3 transferuri: Silvestre Varela a plecat la Bayern pe 10 milioane, iar in locul acestuia i-am adus pe Torje si Gotze pe 5 respectiv 14 milioane.

FutebolClubedoPorto-SADTransfers_History.jpg

Supercupa

Primul meci oficial mi-a adus si primul trofeu din cariera de antrenor. Am castigat cu 1-0 printr-un autogol.

PortovBenficaSplitView.jpg

Campionat

In campionat am defilat pur si simplu, iesind campion matematic cu 3 etape inainte de final. Am avut o linie de clasament aproape perfecta, 27 de victorii, 2 egaluri (2-2 la Benfica si 0-0 la Pacos Ferreira) si o infrangere (0-2 acasa cu Maritimo). O medie de 3 goluri marcate si 1,5 primite, cu Hulk si Otamendi artizanii echipei.

LigaZONSagresInformation_LeagueTable-2.jpg

BwinCup

Am castigat cu 3-0, luandu-mi revansa partial impotriva singurei echipe care m-a invins in campionat.

PortovMartimoSplitView-2.jpg

Cupa Portugaliei

Am pierdut la penlty, nemeritat. Am controlat in totalitate meciul, ratand ocazii peste ocazii. Hulk a prins o zi proasta, ratand si penaltyul decisiv.

PortovMartimoSplitView.jpg

Europa League

Am iesit in semifinale, eliminati de Stuttgart, din nou nemeritat. Statisticile meciurilor vorbesc de la sine.

PortovStuttgartSplitView.jpgStuttgartvPortoSplitView.jpgFutebolClubedoPorto-SADPorto_Fixtures-5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ba, napolitana, daca ai sugestii, propuneri de transferuri, s.a.m.d, scrie aici. Nu pui un link catre un story jegos, in care te-ai bagat tu peste ala.
Bai,omule, vezi-ti de treaba ta. Chiar nu iti pot intelege interventia.

Am pus linkul pentru ca nu avea rost sa ma repet. Au fost niste sugestii pe care le facusem la momentul respectiv , cand eram sub comanda aceleasi echipa ca si Tzandarel.

In plus , nici atunci si nici acum , nu m-am bagat peste nimeni. So.. STFU :cadou:

Link to comment
Share on other sites

Bai,omule, vezi-ti de treaba ta. Chiar nu iti pot intelege interventia.

Am pus linkul pentru ca nu avea rost sa ma repet. Au fost niste sugestii pe care le facusem la momentul respectiv , cand eram sub comanda aceleasi echipa ca si Tzandarel.

In plus , nici atunci si nici acum , nu m-am bagat peste nimeni. So.. STFU :cadou:

Eu am incheiat discutia.

Tzandarel, pune te rog, un print cu Team Instructions. Nu ramai descoperit pe benzi ? daca ai ambii fundasi laterali pe pozitii de WBl/R + attacking ?

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca e un print cu Team Instructions in primul post la tactica. Jocul meu se bazeaza pe recuperarea rapida a mingii, de aceea joc la offside, fac presing foarte sus si apararea o am la jumatatea terenului. Nu las timp adversarului sa gandeasca, sa-si construiasca actiuni de atac. E adevarat ca cele mai multe goluri le-am luat in urma unor lansari in adancime catre wingeri, dupa care pasa catre atacant in centrul careului.

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca e un print cu Team Instructions in primul post la tactica. Jocul meu se bazeaza pe recuperarea rapida a mingii, de aceea joc la offside, fac presing foarte sus si apararea o am la jumatatea terenului. Nu las timp adversarului sa gandeasca, sa-si construiasca actiuni de atac. E adevarat ca cele mai multe goluri le-am luat in urma unor lansari in adancime catre wingeri, dupa care pasa catre atacant in centrul careului.

A-ha, am vazut acuma. Am incercat si eu sa joc asa, inainte sa trec 4-2-3-1. Problema aparea vs echipele care aveau jucatori rapizi pe benzi, mai ales vs sistemele 4-4-2. :)

Link to comment
Share on other sites

In Portugalia tactica functioneaza, mai ales ca sunt echipe destul de slabe. Chiar si contra celor doua mari rivale am reusit rezultate bune. In Europa deasemenea am jucat bine, i-am scos pe Palermo care erau pe locul 2 in Italia in momentul dublei manse iar cu Stuttgart am avut ghinion mare.

Link to comment
Share on other sites

Sezon 2011 - 2012

Dupa un prim sezon foarte bun, asteptarile si pretentiile echipei au crescut. Eram direct calificati in grupele CL, lotul a ramas in marte parte acelasi, deci aveam toate atuurile pentru a continua seria trofeelor.

Transferuri

Atunci cand am venit la echipa, patronul m-a instiintat ca 3 jucatori sunt deja transferati dar ca vor ajunge la noi abia la inceputul sezonului 2011. Acestia erau Djalma, jucator venit gratis de la Maritimo, o rezerva permanenta dar atunci cand am apelat la el si-a facut datoria; Juan Iturbe, un pusti de 18 ani venit de la Quilmes pe 2.2 milioane, un jucator de viitor pe care l-am folosit mai putin dar caruia i-am facut un program separat de antrenament pentru a ii dezvolta punctele slabe; Kelvin, tot 18 ani, adus de la Parana pe 2 milioane. Am decis sa il imprumut pentru a avea meciuri in picioare si pentru a capata experienta. Se pare ca decizia a fost buna din moment ce a marcat 21 de goluri in 28 de meciuri la Standard.

Singurul transfer facut de mine a fost Stefan Radu, 8 milioane, o achizite foarte buna care si-a meritat din plin banii. Plecari au fost mai multe, diferiti jucatori care in primul sezon au fost imprumutati, au fost vanduti pe sume bunicele. In iarna am primit mai multe oferte pentru James Rodriguez dar le-am refuzat pe toate. In cele din urma patronul a decis sa treaca peste autoritatea mea si l-a vanut la Ajax pe 7 milioane, spunand ca suma nu putea fi refuzata. Tot in iarna am obtinut semnatura lui Wijnaldum de la Feyenoord, deoarece intrase in ultimele 6 luni de contract.

FutebolClubedoPorto-SADTransfers_History-1.jpgKelvinProfile_Attributes.jpgDjalmaProfile_Attributes.jpg

Supercupa

Supercupa am castigat-o din nou, 2-1 cu Maritimo, luandu-mi revansa pentru infrangerea nemeritata din finala cupei de anul trecut.

MartimovPortoSplitView.jpg

Campionat

Dupa ce in primul sezon am defilat, neavand nicio emotie pe final, acum s-a dovedit a fi mai greu si am terminat doar pe locul 2, desi in ultimele 8 meciuri am avut 8 victorii. Benfica a iesit campioana, meciul din retur dovedindu-se decisiv. In tur facusem 2-2 acasa iar in retur in momentul meciului eram la egalitate de puncte. Am avut 1-0 la pauza, am controlat meciul, dar am fost egalat si in prelungiri ivins in urma a doua lovituri libere, singurele lor ocazii de gol.

LigaZONSagresInformation_LeagueTable-2-1.jpg

BwinCup

Aici am iesit in semifinale, invins tot de Benfica. Programul foarte incarcat a facut ca meciul sa fie programat in ziua in care nationalele sustineau amicale si majoritatea jucatorilor mei erau convocati. Am reusit pana la urma sa trimit 11 jucatori pe teren, majoritatea fiind de obicei rezerve. Benfica a aliniat un prim 11 foarte bun, cu Cardozo, Saviola si Aimar titulari. S-a terminat 1-0, in urma unui penalty acordat in minutul 3.

FutebolClubedoPorto-SADPorto_Fixtures-5-1.jpg

Cupa Portugaliei

Aceeasi Maritimo m-a eliminat in semifinale dupa o victorie dubla, 1-0. Am jucat prost in ambele manse deci e o eliminare meritata.

FutebolClubedoPorto-SADPorto_Fixtures-3.jpg

Champions League

Am picat intr-o grupa potrivita, cu Bayern, PSG si Macabi Petach-Tikva. Era clar ca ma lupt cu PSG pentru locul 2 dar, in urma meciurilor, lucrurile au stat altfel. M-am calificat dupa locul 2, in primul tur am picat cu Palermo, o mai veche cunostinta. Anu trecut ii eliminasem din Europa League, lucru care ma facea sa cred ca avem o sansa destul de mare sa mergem mai departe. Nu am mai reusit evolutiile bune de anul trecut si am fost eliminati, 0-2 si 3-3.

UEFAChampionsLeagueInformation_Stages.jpg

Link to comment
Share on other sites

Jucatori

Ca si in primul sezon, Hulk a fost incredibil. A marcat pe banda rulanta, iar atunci cand absenta nu numai ca nu marcam, dar si primeam goluri. Alaturi de el, punctul forte al echipe a fost defensiva, mai precis fundasii centrali Otamendi si Radu Stefan. Ambii au avut evolutii constante, au si marcat cateva goluri si au atras atentia cluburilor importante. In iarna am refuzat o oferta de 15 milioane pentru Otamendi.

HulkProfile_Attribute.jpgHulkProfile_Attributes.jpgStefanRaduProfile_Attributes.jpgNicolsOtamendiHistory_CareerStats.jpg

Putin dezamagit de faptul ca la inceputul sezonului patronul mi-a oferit doar 4 milioane de transferuri, am decis ca la finalul acestui sezon sa imi dau demisia. Aveam in plan construirea unei echipe cu care sa pot emite pretentii la Champions League, dar fara sustinere financiara pe masura imi este foarte greu. In plus campionatul portughez mi se pare destul de slab, multe meciuri fiind castigate fara prea mare efort, exemplul din primul sezon fiind concludent. Doresc o provocare mai mare, o echipa dornica sa castige trofee atat nationale cat si internationale, o echipa cu un trecut nu foarte stralucit, unde sa-mi pot pune amprenta pe istoria clubului.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy