Jump to content

Fc Porto


solarcel

Recommended Posts

Era o zi de vara . 12 iunie mai exact.Eram fericit deoarece doar ce primisem licenta de antrenor asa ca..trebuia doar sa-mi gasesc un club unde sa-mi pot incepe cariera de antrenor . Am trimis CV-ul meu catorva echipe din ligile inferioare respectiv : Portugalia Liga a 3 a ; Anglia liga a 4 a ; Romania liga a 2 a si a 3 a;Franta liga a 3 a ; Olanda liga 3 a ; Italia Serie C;.Dupa o saptamana primesc un telefon :

-Alo!

-Alo ! da?

-Domnul Alexandru?

-Da,eu sunt cine ma cauta?

-Alvaro Americo ma numesc.

-Si ce doriti?

-Am primit CV-ul dumneavoastra si echipa noastra cauta un antrenor tanar capabil sa obtina rezultate.

-:O Da cred ca sunt exact ce cautati.Dar imi puteti da mai multe detalii?

-Sigur ! Echipa FC PORTO Sub 19 ani a ramas fara antrenor si dorim un antrenor tanar care sa`i puna in valoare si pe "Piticii" de la U19.

-Fc Porto ??:O Am auzit bine Fc Porto?(Chiar daca era U19 totusi nu-mi venea sa cred ca,dupa doar o saptamana primesc o astfel de oferta)

-Da ai auzit bine.Esti interesat?

-Sigur ca sunt interesat.

-Pai atunci nu ramane decat sa veniti in Portugalia.Maine pleci cu avionul de 12:00 . Eu te voi astepta la Aeroport.Te sun maine.La revedere !

-BIne astept sa ma sunati. La revedere ! (Si se-nchide telefonul)

Doamne FC PORTO ! Nu-mi venea sa cred ii voi putea antrena pe viitorii Cristiano Ronaldo si Quaresma..si am adormit..

A 2 a zi : Ma trezesc de la 8 ma spal pe ochi,pe dinti,ma imbrac elegant imi iau cateva catrafuse si o "tai" catre aeroport.Nici bine n-ajung ca suna telfonul.

-Alo Alvaro sunt.

-Da domnule acum sunt pe drum catre aeroport.

-Trebuie sa-ti dau 2 vesti. Una buna si una proasta ,cu care sa incep?

-Vai domnule incepeti cu aia proasta.

-Nu vei mai antrena echipa de juniori FC PORTO.

-Nu domnule? de ce ? ce s-a intamplat?

-Pai a intervenit o mica problema.Echipa mare a ramas fara antrenor.

-Pai si ce legatura are asta cu mine?

-Pai..am vorbit cu domnul Pinto Da Costa(Patronul Clubului)si i-am propus ca tu sa antrenezi echipa de seniori.Desigur daca si tu esti de acord

-Doamne !! (in momentul ala m-am ciupit de 2 ori sa fiu sigur ca nu visez) Eu? Echipa mare? Glumiti nu?

-Ba chiar deloc.Te voi astepta la aeroport atunci vom putea vorbi mai multe .Drum bun.

-Multumesc ! (Doamne FC PORTO tot nu-mi venea sa cred)

Ma urc in avion si ma pun sa dorm..

Peste 3 ore : Ma trezesc si vad ca avionul decoleaza..deci e clar nu am visat.

La aeroport ma astepta un barbat inalt,de culoare , care ,cand m-a vazut a zambit si mi-a facut semn sa vin catre el.(era Alvaro)

-Salut

-Salut

-Hai masina ne asteapta vom vorbi mai multe in drumul catre stadion

-ok

Ajungem in masina..si incepem sa discutam despre club ,despre demiterea vechiului antrenor ...si in timp ce vorbeam am observat stadionul Estádio do Dragão o frumusete.Nici numai eram atent la ce imi spunea Alvaro.

Am intrat in incinta,am urcat vreo 3 etaje si am ajuns in fata unei usi pe care scria Chairman .Intram si vad stand pe un scaun impunator un domn cu ochelari dar cu o privire destul de agera.

Au vorbit ei ceva in portugheza(urasc limba asta) si apoi Alvaro mi-a explicat ca voi avea un contract de 25 000 de euro pe luna (:O:O 25 de mii pe luna WTF !!)Nici nu m-am mai uitat pe el l-am semnat direct .Abia asteptam sa incep munca si sa fac cunostiinta cu jucatorii.M-a dus catre biroul meu unde mi-a dat o foaie pe care era scris lotul si meciurile amicale pe care urma sa le disputam,apoi m-a dus la hotel,(Hotelul patronului)unde mi-a spus ca aici voi sta pana imi voi gasi o casa .

M-am pus sa dorm fiind foarte obosit m-ai ales ca a 2 a zi aveam si primul antrenament cu echipa.

La antrenament: Am ajuns la stadion si am observat o veselie foarte mare in vestiar care m-a bucurat foarte mult deoarece eu sunt un tip foarte vesel si glumet.M-am prezentat apoi s-au prezentat si eu desi numai era nevoie deoarece eram un mare fan al fotbalului Portughez si ii cunosteam pe toti ba chiar pe unul il cunosteam si din Romania jucand in trecut si la CFR CLUJ (Alvaro Pereira).m-a salutat in romaneste fapt ce m-a bucurat foarte mult.

Primul antrenament a fost unul usor sa nu-i iau tare pe baieti.Apoi am iesit cu iei la un suc.

Link to comment
Share on other sites

Aveam un lot mai mult decat bun :

Portari:Hector-care probabil va fi si titular

Beto-rezerva

Pawel Kieszek-A 3 a optiune momentan

Fundasi:Fucile-Titular pe partea dreapta

Alvaro Pereira:Titular pe partea stanga desi el ar trebui sa joace putin mai avansat..aici avem ceva probleme

Nicolas Otamendo:Titular incontestabil in centrul apararii-prevad ca va fii un mare jucator

Rolando-Titular in centru apararii.

Maicon-Rezerva pentru postul de fundas central

Sapunaru-Rezerva

Edmino Rafael-Solutie de avarie

Henrique Sereno-Sol.de avarie

Mijlocasi:Ukra-Pe partea drapta.Aici avem ceva probleme nu este un jucator cu experienta si cred ca voi cauta sa aduc un alt jucator pe postul lui

Joao Moutinho-Titular incontestabil

Ruben Micael-Titular -Jucatorul asta promite.

Cristian Rodriguez-Titular pe partea stanga

Fernando Belluschi-Mijlocas Ofensiv un jucator foarte bun care mie chiar imi place.Sper sa nu dezamageasca.

Silvestre Varela-Rezerva ! Un mijl dreapta rapid

Fernando-Rezerva ! mijl defensiv destul de bun

Souza-un jucator destul de bun

Fredy Guarin-un columbian pe care cred ca ma voi baza in unele meciuri.Are calitati destul de bune

Castro-Un alt mijlocas tanar destul de bun.

Atacanti:Hulk-Clar favoritul meu .Un super jucator .Forta-Viteza-Tehnica-Finalizare-Toate calitatile unui golgheter

Falcao-nu cred ca il voi folosi titular pentru ca voi juca cu un singur atacant.

Walter-Rezerva si el

Avem ceva prob aici cel mai probabil voi mai aduce vreo 2 atacanti.

Am un buget de 10 mil de dolari.

CATEVA SUGESTII DE ATACANTI IEFTINI ? ADICA PANA IN 5 MIL $.

Eu ma gandesc la Benitez..e un super atacant..voi ce spuneti?

Link to comment
Share on other sites

"Tocmai ce am luat licenta PRO , ies de pe usile Scolii Federale de Antrenori si primesc un telefon.Era Florentino Perez.M-a intrebat daca vreau sa fiu antrenor la Real Madrid (doamne REAL MADRID!!!!!!) si dupa cateva secunde i-am raspuns : DA!!!!"

Ce`a vrut sa fie asta?

Link to comment
Share on other sites

"Tocmai ce am luat licenta PRO , ies de pe usile Scolii Federale de Antrenori si primesc un telefon.Era Florentino Perez.M-a intrebat daca vreau sa fiu antrenor la Real Madrid (doamne REAL MADRID!!!!!!) si dupa cateva secunde i-am raspuns : DA!!!!"

:hysterical: Cata rautate dom'le...de parca nu ai avea nici o sansa sa te sune Sandro Rossell si sa iti ofere Barcelona. Come on, si Mourinho a fost interpret mai intai ;). Da-i omului o sansa...

Serios acum, cred ca ideea sa ramana manager la U19 o perioada era mai aproape de realitate. Dar e story-ul lui si il face cum ii place.

Link to comment
Share on other sites

:hysterical: Cata rautate dom'le...de parca nu ai avea nici o sansa sa te sune Sandro Rossell si sa iti ofere Barcelona. Come on, si Mourinho a fost interpret mai intai ;). Da-i omului o sansa...

Serios acum, cred ca ideea sa ramana manager la U19 o perioada era mai aproape de realitate. Dar e story-ul lui si il face cum ii place.

Vally m-am gandit si eu sa raman o perioiada la U19 dar..nu prea stiam ce sa scriu..

Link to comment
Share on other sites

13 iulie:

Primul amical:

Aachen-Fc Porto

Minutul 11:Penalty obtinut de Belluschi.Hulk transforma si era 1-0

Minutul 26:Moutinho bate un corner la linia de 6 metrii si Hulk reia cu capul in vinclul portii.2-0

Minutul 30:Hulk ia o actiune pe cont propriu si realizeaza Hat-Trickul

Minutul 36:Inca un corner executat de Moutinho dar de data aceasta Rolando inscrie cu o lovitura de cap dupa o greseala a portarului adevers

PAUZA:4-0 la pauza. Schimbari:Hulk-Falcao Belluschi-Varela

Minutul 86:Falcao executa perfect un 11m si duce scorul la 5-0

Aachen-Porto 0-5

Un prim rezultat excelent.Dupa meci am fost felicitat de patron care a asistat si el la meci .

Link to comment
Share on other sites

17 iulie: Al II-lea amical.

Eintracht Braunschweig - Fc Porto

Minutul 20:Joao Moutinho ii paseaza lui Hulk care suteaza sec de la 16 metri sub bara transversala.1-0

Minutul 46:Boland suteaza de la 25 de metri si il suprinde pe Helton.1-1

Pauza:Schimbari Akra-Varela

Minutul 70:Iese Hulk intra Falcao

Minutul 76:Calamita inscrie Eintracht trece la conducere.2-1

Eintracht Braunschweig - Fc Porto 2-1

Un meci dezamagitor.Dar m-a surprins un lucru faptul ca au fost 14.500 spectatori care au asistat la meci.

Link to comment
Share on other sites

19 Iulie: Un alt meci amical

Oberhausen-Porto

Torje va debuta la noua sa echipa si sper sa faca o impresie buna.

Minutul 17:Gool Oberhausen conduce.1-0

Minutul 35:Miletic isi da autogol si noi egalam.1-1

Pauza:Schimbari Hulk-Falcao Rodriguez-Varela Belluschi-Walter

Minutul 84: Gol Falcao.2-1

Rezultat final : Oberhausen-Porto 1-2

Chiar daca am invins nu a fost deloc un meci care sa ma multumeasca .

IN URMATOARELE AMICALE AM SA VA INSIR DIRECT REZULTATELE .

Link to comment
Share on other sites

Doamne FC PORTO ! Nu-mi venea sa cred ii voi putea antrena pe viitorii Cristiano Ronaldo si Quaresma..si am adormit..

Genial :worship

=========

Am intrat de curand in al 4-lea sezon de cand sunt la carma lui F.C Porto si cred ca te-as putea ajuta in unele privinte..

Mai jos ai toti jucatorii ce i-am cumparat/vandut de-a lungul timpului si felul in care a evoluat fiecare.

Prima perioada de transferuri

2nrkcd3.png

*Demba Ba avea sa plece sezonul urmator pe 14.5 milioane € la Real.

**Bogdan Stancu,luat pe 3,6, reusea sa inscrie de 10 ori din 12 aparitii.In sezonul urmator avea sa piarda teren in fata celorlalte transferuri ce le realizasem.

23r47km.png

***Diogo Trigo , tanar de perspectiva , cu niste atribute tehnice incredibile , aveam cu parere de rau sa-l pierd peste 2 sezoane , dupa ce Real i-a oferit un contract net superior fata de ce puteam eu dispune la acel moment.

****Lugano a fost singurul care nu m-a impresionat. Greseli multe, lent , singurul punct forte la el avand sa fie bunul joc aerian pe care-l practica.

Dupa ce reuseam sa termin pe un loc 2 in campionat , pierzand finala Bwin Cup, Euro League si Taça de Portugal (iiihihihihi) , atentia asupra clubului meu avea sa fie ceva mai sporita.

Sezonul 2 , veniri/plecari

2rfdevn.png

*Despre Neymar cred ca am auzit cu totii.Pusti foarte talentat , pentru care sezoanele urmatoare Juventus , Real si Barca aveau sa liciteze cu multe zeci de milioane.Cu toate astea, l-am pastrat.

**Granqvist a fost si inca este si in al 4-lea sezon stalpul apararii mele.Cu siguranta unul dintre cele mai bune transferuri.

***Hugo Viana.. m-a ajutat cand am avut nevoie de el.Tind insa sa cred ca am oferit mult prea mult pentru a-i obtine semnatura.

(*) James Rodriguez[plecari], cumparat de Manchester cu 11,25 mil. , a avut un prim sezon de exceptie. Folosit de mine ca AML, a avut un randament foarte bun , evolutiile sale avand sa nu treaca neobservate mai apoi.

Castig finala Europa League , termin pe acelasi loc 2 in campionat , ma impun in SuperTaça , dar pierd din nou finala Bwin Cup.

Sezonul 3

Sosiri/plecari

fyir1s.png

*Edgar Silva , luat mai mult ca varianta de rezerva , nu prea a dat randament.

**Pe Defour il folosesc ca mijlocas defensiv si in prezent , fiind nelipsit din primul 11. Un om de baza al echipei.

***Schelloto , AMR talentat , viteza ,dribling si crossing foarte bune , la fel , om de baza al echipei pana in prezent.

(*) Ceilalti pe care nu i-am mentionat nu au impresionat cu mai nimic.

Pierd finala Champions League in fata Barcelonei , castig campionatul ,Taça de Portugal. Unul dintre cele mai bune sezoane de cand am preluat echipa.

Sezonul 4 , inca in desfasurare

33eojrk.png

Voi reveni cu feedback-uri la sfarsitul sezonului .

Important de retinut sunt urmatoarele:

- Daca stii sa-l joci pe Hulk , vei scoate multe de la el

Click aici si aici

- Falcao e si el destul de bun; inscrie des si este jucatorul care atunci cand ai nevoie de el , iese la iveala.

- de Jamez Rodriguez trebuie sa ai grija. O sa-ti aduca destul de multi bani.

- in poarta foloseste-l pe Helton, Beto rezerva.

- Alvaro Pereira sa nu lipseasca din primii 11. Dupa 2 sezoane , am primit oferte pentru el de la Manchester si Inter dupa evolutii bune si foarte bune.

Click aici pentru atributele din prezent.

- Sapunaru lasa-l pe dreapta , e un fundas foarte bun. Joaca-l si stoarce tot ce poti de la el. Fucile varianta de rezerva

- Varela , joaca-l pe partea dreapta ca AM R , da un randament foarte bun.

- in centru , cel putin pana efectuezi alte transferuri , foloseste-l pe Maicon.

Te voi mai ajuta de indata ce-mi mai vin lucruri in minte. Deocamdata , asta-i tot. Spor!

Link to comment
Share on other sites

4 August:Stateam in camera mea de hotel si ma gandeam doar le meciul de peste 3 zile contra celor de la Benfica in Supercupa Portugaliei.Cu 2 zile in urma vorbisem cu Dom`patron care imi spusese ca isi doreste foarte mult sa aduc primul trofeu in vitrina clubului in acest an.

6 August:Dupa antrenament le-am spus baietilor ca imi doresc nespus de mult supercupa !

7 August:Poate ce-a mai importanta zi din viata mea.Ziua meciului.

FC PORTO-BENFICA LISABONA

Stadionul chiar daca este unul mic deoarece se joaca pe Estadio Municipal de Aveiro este arhi-plin 30000 de suflete au venit sa vada pe viu acest super derby al Portugaliei care se joaca in Supercupa .

Minutul 25: GOOOOOOOOL GOOOOOOOL Jumatate din stadion se ridica in picioare si ii scandeaza numele marcatorrului HULK HULK HULK ! 1-0

Minutul 27: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOL UKRA fenteaza portarul si inscrie in poarta goala.Incredibil Porto conduce cu 2-0 .

PAUZA : 2-0 la pauza si cele mai frumoase 45 de minute din viata mea s-au scurs.Nu stiam ce tactica sa abordez . Asa ca am facut o singura schimbare Benitez va iesii iar in locul lu va intra Walter.

Minutul 61: GOOOOOOL HULK PRimeste o pasa de la Walter si inscrie pentru un sec 3-0 .

Minutul 66:Fernando intra in locul cu Belluschi si Maicon in locul lui Moutinhto

Minutul 69:GOOOOOOL HULK Face Hat-Tricku si duce scorul la un incredibil 4-0

Minutul 82:GOL Benfica Fabio Coentrao cu un sut de la 18 metri inscrie dar nimic numai putea strica starea de sarbatoare pe care o dadusem tuturor suporterilor acestei minunate echipe FC PORTO.

Minutul 90: FLUIER DE FINAL 4-1 SUNTEM CASTIGATORII SUPERCUPEI .PRIMA MEA CUPA . SUNT FELICITAT DE TOATA LUMEA.PREVAD O SEARA ALBA !

Link to comment
Share on other sites

8 august: Bossul ma invita sa iau masa cu el la un restaurant de lux.Mi-a zis clar la 20:00 sa fi acolo .

Intru pe usa si il zaresc stand la o masa.Ma duc catre el si ma asez pe scaun.

-Buna seara!

-Buna seara domnule!

-In primul rand felicitari pentru victoria din supercupa.A fost un meci de poveste.

-Va multumesc foarte mult domnule.

-Aaa ieri a fost si tragerea la sorti a play-off`ului Europa League,cred ca stii nu?

-Aoleu nu domnule am fost prea ocupat cu pregatirea meciului am si uitat.Cu cine am picat?

-Banik Ostrava...Nu trebuie sa ii subestimam sti bine asta nu?

-Da domnule,stiu va asigur ca jucatorii vor da tot ce au mai bun pe teren in dubla cu Banik.

-Asa sa fie.Fara emotii bine?

-Sigur domnule .

-Ia zi ce vrei sa mananci?

-Pai cred ca nimic tin post negru (xD binenteles ca nu i-am zis asta.)

-Cred ca o pizza ar fi O.K.

-Bine.OSPATARR !!! 2 Pizza Casei te rog.

Ospataru:Binenteles domnule pentru dumneavoastra orice.

-Si i-a zi cum merg antrenamentele baietii sunt seriosi?

-Binenteles domnule baietii sunt extrem de montati pentru meciul urmator din campionat.

-Foarte bine..

Am mancat..am baut si-am plecat acasa.

SOmnnn....

Link to comment
Share on other sites

15 august 2010:

Olhanese-FC Porto

Debutul meu in campionat..Sincer? nu aveam emotii avand in vedere rezultatul din meciul cu Benfica..dar,niciun adversar nu trebuie subestimat exact cum a spus si Boss.

9057 de spectatori asistau la acest meci..foarte important pentru ca moralul jucatorilor mei sa ramana ridicat

Minutul 10: GOOOL Benitez inscrie dupa o greseala a apararii adverse.

Minutul 45: GOOOOL Gabriel Torjee .2-0

Pauza 2-0 : Benitez iese intra Falcao

Minutul 59: GOL PAULO SERGIO 2-1

Minutul 82:GOL 2-2 Dezamagire totala

Fluier de final si se pare ca primul semi-esec vine chiar in prima etapa.

Link to comment
Share on other sites

soricel, uita-te inainte sa mai aberezi pe aici cu soooooomn, da domnule, pa domnule la cum se face un story. Uita-te de exemplu la cel care-l face vally cu Celta Vigo sau cel al lui Tzandarel cu nationala Romaniei. Vei realiza ca pari stupid cu ce ai reusit pana acum si cine te-a luat la misto nu te-a luat degeaba. Succesuri!

Link to comment
Share on other sites

soricel, uita-te inainte sa mai aberezi pe aici cu soooooomn, da domnule, pa domnule la cum se face un story. Uita-te de exemplu la cel care-l face vally cu Celta Vigo sau cel al lui Tzandarel cu nationala Romaniei. Vei realiza ca pari stupid cu ce ai reusit pana acum si cine te-a luat la misto nu te-a luat degeaba. Succesuri!

OK am inteles e un story de tot rahaatu` nu`l mai continui si gata . Nu vreau sa scriu de nebun un story si sa nu`l citeasca nimeni.

Link to comment
Share on other sites

8 august: Bossul ma invita sa iau masa cu el la un restaurant de lux.Mi-a zis clar la 20:00 sa fi acolo .

Intru pe usa si il zaresc stand la o masa.Ma duc catre el si ma asez pe scaun.

-Buna seara!

-Buna seara domnule!

-In primul rand felicitari pentru victoria din supercupa.A fost un meci de poveste.

-Va multumesc foarte mult domnule.

-Aaa ieri a fost si tragerea la sorti a play-off`ului Europa League,cred ca stii nu?

-Aoleu nu domnule am fost prea ocupat cu pregatirea meciului am si uitat.Cu cine am picat?

-Banik Ostrava...Nu trebuie sa ii subestimam sti bine asta nu?

-Da domnule,stiu va asigur ca jucatorii vor da tot ce au mai bun pe teren in dubla cu Banik.

-Asa sa fie.Fara emotii bine?

-Sigur domnule .

-Ia zi ce vrei sa mananci?

-Pai cred ca nimic tin post negru (xD binenteles ca nu i-am zis asta.)

-Cred ca o pizza ar fi O.K.

-Bine.OSPATARR !!! 2 Pizza Casei te rog.

Ospataru:Binenteles domnule pentru dumneavoastra orice.

-Si i-a zi cum merg antrenamentele baietii sunt seriosi?

-Binenteles domnule baietii sunt extrem de montati pentru meciul urmator din campionat.

-Foarte bine..

Am mancat..am baut si-am plecat acasa.

SOmnnn....

Nu te supara , dar cati ani ai ?

Daca imi permiti , bineinteles :peace:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy