Jump to content

The One And Only


bogy91

Recommended Posts

sadasdsadsada.jpg

1 August 2009, 20:30

O zi ploioasa de vara, exact ce-mi trebuia dupa atatea ore de munca.Astept linistit sa vina tramvaiu sa ma duc spre casa.Iata-l ca apare, dau sa ma urc, un bosorog ma imbranceste si ma arunca vartej direct in tramvai.Pac suna si telefonu' ! Ma uit pe display inainte sa raspund.Sora-mea ! Plecata in Franta de vreo 5 ani de zile.Imi spun in gand, "Ce p**a mea mai vrea si asta ? Si-a amintit ca mai traiesc si eu ? ". Raspund, nu inainte sa ii trag o injuratura printre dinti unei babe care imi ocupase locul pe scaun.

- Alo !

- Alo, Bogdan ?

- Da !

- Ce mai faci fratimiu ?

- Uite, de la servici, ma duc spre casa.Tu cum o mai duci ?

- Foarte bine! Uite de ce te-am sunat ...

- ...

- Voiam sa te anunt ca pe 15 august am nunta.I-am anuntat si pe ceilalti.Sper sa veniti cu toti mai devreme pentru a ma ajuta la pregatiri.

- Da, ma bucur foarte mult pentru tine ! (cu un entuziasm de-ala de copil prost care tocmai primise o acadea, teatru) Cu siguranta vom fi acolo.Vorbesc si cu ceilalti si hotaram data cand venim.

- Bine atunci, ramane sa ma sunati si va astept eu la aeroport.

- Oke, ne auzim la un telefon.

- Oke fratimiu.

- Te pup, Pa !

- Pupici, Pa !

Sa-mi bag pulicica, asta era tot ce-mi trebuia acum.S-a gasit si asta sa se marite chiar acum, cand eu de-abia mi-am gasit un nou loc de munca si cand situatia financiara e foarte proasta.Intr-un fel eram incantat de faptul ca voi vedea Franta si ca voi iesi din cocina asta numita Bucuresti.Pana la destinatie m-am gandit intruna ce discurs sa-i servesc noului meu sef ziua urmatoare pentru a-l convinge sa-mi acorde "deja" cateva zile de pauza.Asta e, ce-o fi, o fi ! Poate gasesc si eu o frantuzoaica de-aia bunoaca si ma stabilesc pe-acolo.

Ajung acasa si ma bag direct la somn ...

Link to comment
Share on other sites

8 August 2009

Tot neamu' se aduna in fata aeroportului Otopeni.Urma sa decolam spre Paris unde ne astepta sora-mea.Toti erau foarte incantati de faptul ca in sfarsit Ioana si-a gasit pe cineva si se va aseza la casa ei.

Eu imi luasem o cafea si stateam de unul singur langa casa de bilete, gandindu-ma la viitorul meu si mai putin la nunta lu' sora-mea.Tocmai reusisem sa ma autodepasasec, fiind concediat dupa numai 7 zile de munca.Evident mustaciosului cu burta mare si capul cat o sfecla nu i-a picat bine atunci cand i-am spus ca am nevoie de un concediu si m-a pus pe liber.Imi faceam planuri mari odata cu aceasta plecare, iar intr-unul din buzunarele geamantanului meu indesasem toate diplomele mele cu gandul ca poate imi voi gasi ceva de munca prin Franta si voi ramane acolo.Nu stiam o boaba de franceza, singura fraza stiuta fiind clasicul "notre poule dans votre court" cu care faceam misto de profa de franceza mereu.Mi-am zis ca nu-i nimic, da-o dracu de limba ca o invat repede.Parca cineva imi injectase o doza de optimism.

Ne luam zboru' ...

aeroportq.jpg

Dupa 3 ore ajungem in Franta si ne intalnim cu sora-mea.Urmeaza clasicele "Vai ce bine arati!", "Mi-a fost foarte dor de tine!", "Ce bine imi pare sa te vad!" imbinate cu imbratisari si pupaturi.De acolo luam un autobuz pana in Troyes acolo unde statea Ioana.Pe drum ma asez langa ea.O intreb cate ceva despre viitorul meu cumnatel.Imi spune ca il cheama Fabien Safanjon, are 37 de ani, detine cateva afaceri, iar in trecut a fost fotbalist.Curiozitatea incepe sa ma bantuie.Ori nu prea am fost eu la curent cu fotbalul francez, ori o fi vreun neica-nimeni care a jucat doar pe la echipe de amatori.Mai imi spune ca in Troyes au o casa cu doua etaje si ca momentan locuiesc cu ei si sora lui Fabien, Marion in varsta de 30 de ani.Imi zic in gand, numai buna pentru mine, eu fiind cu un an mai mare.Bine sa arate, ca de-acolo vad eu ce fac.

Dupa o ora si ceva intram in Troyes, un orasel care-mi lasa o impresie foarte buna la o prima vedere.Ajungem in fata casei.O casa foarte frumoasa, nu extrem de sofisticata, dar care era pe placul meu.Dam sa intram in casa, iar in pragul usii ne asteapta un un zambet larg pe buze, un barbat cam pe la 1.90 m inaltime, blond si cu ochii albastrii.Era chiar el, Fabien Safanjon ...

safa.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy