Jump to content

Un Antrenor La Curtea Regelui Fotbal


Alexandru H.

Recommended Posts

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

Barcelona IRL joaca foarte wide, cu pase scurte. Depinde de jucatori, normal ca 11 banei nicolita nu s-ar adapta la sistem, deci nici jucatorii tai de liga a 3-a sau in ce liga esti, in fine...poate au valori mari la decisions. Si eu folosesc, de cele mai multe ori, setari asemanatoare cu ale tale, dar in 4 3 3.

Link to comment
Share on other sites

Barcelona IRL joaca foarte wide, cu pase scurte. Depinde de jucatori, normal ca 11 banei nicolita nu s-ar adapta la sistem, deci nici jucatorii tai de liga a 3-a sau in ce liga esti, in fine...poate au valori mari la decisions. Si eu folosesc, de cele mai multe ori, setari asemanatoare cu ale tale, dar in 4 3 3.

Am mai lucrat si la tacticile individuale.

Jucatorii in primul an sunt la noroc. Depind de ceea ce gasesc la echipa plus de putinii jucatori gasiti de un singur scout. Mai mult, din cauza ligii a 3-a, trebuie sa imi asigur si niste tinerei tembeli. Oricum, m-am asigurat ca cei transferati sa aiba valori mari de physical pentru ca am credinta ca intr-o liga precum cea de-a treia conteaza mult mai mult rezistenta si efortul fizic decat nu stiu ce talente ascunse. Probabil ca ma insel, nu joc jocul asta de mult timp, dar voi vedea pe parcurs ce voi schimba.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Da, logic asa ar fi, sa se joace foarte fizic, probabil ca o extrema cu viteza mare sau un fundas foarte puternic ar face diferenta...

Ciudat, dar chiar imi place regula cu juniorii, mereu am simtit bucurie cand am promovat copii ( mai mult cei reali, nu agreez newgenii si nu ma refer la fetele lor ), chiar daca rezultatele au avut de suferit.

Am auzit la mai multi ca isi impun regula cum ca ar cumpara doar ce recomanda scouterul. Niciodata nu am inteles ideea, adica...crezi ca stia vreun scouter de la Steaua de Stelios Parpas? Nu, l-a adus antrenorul folosind "shortlist-ul lui" ca sa vorbim in termeni fmistici. Ca transferul e o aberatie, e alta discutie. Poti sa imi explici putin rationamentul?

Link to comment
Share on other sites

Da, logic asa ar fi, sa se joace foarte fizic, probabil ca o extrema cu viteza mare sau un fundas foarte puternic ar face diferenta...

Ciudat, dar chiar imi place regula cu juniorii, mereu am simtit bucurie cand am promovat copii ( mai mult cei reali, nu agreez newgenii si nu ma refer la fetele lor ), chiar daca rezultatele au avut de suferit.

Am auzit la mai multi ca isi impun regula cum ca ar cumpara doar ce recomanda scouterul. Niciodata nu am inteles ideea, adica...crezi ca stia vreun scouter de la Steaua de Stelios Parpas? Nu, l-a adus antrenorul folosind "shortlist-ul lui" ca sa vorbim in termeni fmistici. Ca transferul e o ineptie, e alta discutie. Poti sa imi explici putin rationamentul?

E un rationament simplu. Mi-am angajat scout. Am incredere in scout-ul ala. Nu am timp sa vad alti jucatori decat pe ai mei si pe cei impotriva carora jucam. Pentru transferuri, scout-ul vine frumusel la mine si imi spune: am vazut 100 de indivizi. Astia par de viitor, astia sunt normali, astia sunt mediocri. In momentul in care ma uit peste cifrele celor recomandati de el, e ca si cum m-as uita pe dvd-urile cu performantele lor. Am timpul fizic sa ma uit peste dvd-urile cu performantele individuale ale tuturor celor 100 de indivizi? Nu. Atunci ii voi alege doar pe cei considerati buni de catre scout.

Sigur, la nivelul ligii a 3-a, unde mi-am impus o limita de scouti, nu il voi descoperi pe viitorul Ronaldo. Dar astea sunt riscurile meseriei.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Interesant, merita incercat si stilul asta de a face transferuri. E de inteles, cand mergi la liga a 3-a sau prin Vietnam. Eu de obicei iau echipele din campionatul respectiv la rand si dau click pe fiecare jucator, sa vad ce calitati are. E educativ, iti imbogatesti tare mult cultura fotbalistica, doar fm e cea mai mare baza de date.

Dar daca esti antrenor la Lyon, sa zicem, nu poti sa te prefaci ca nu ai auzit de Gignac si sa astepti sa iti zica scouterii de el.

Link to comment
Share on other sites

Interesant, merita incercat si stilul asta de a face transferuri. E de inteles, cand mergi la liga a 3-a sau prin Vietnam. Eu de obicei iau echipele din campionatul respectiv la rand si dau click pe fiecare jucator, sa vad ce calitati are. E educativ, iti imbogatesti tare mult cultura fotbalistica, doar fm e cea mai mare baza de date.

Dar daca esti antrenor la Lyon, sa zicem, nu poti sa te prefaci ca nu ai auzit de Gignac si sa astepti sa iti zica scouterii de el.

Vorbesc strict de echipe mici si ligi mediocre. Messi, Ronaldo & company nu intra in chestiunea asta.

Link to comment
Share on other sites

Sunt obsedat de 4-4-2 simplu, ceea ce ma face cam invechit in timpurile astea, cand se joaca 4-5-1 sau 4-4-2 diamond. Recunosc ca am noroc pana acum, ca echipa saraca e slaba rau (si e frustrant sa nu imi permit sa platesc jucatori de liga a 2-a).

Very Fluid - Attacking - Short Passing - Wide - Quick Tempo

Abia astept sa primesc o oferta de la o echipa de liga a 2-a si sa plec.

Nu stiu cat de plauzibila e tactica asta pentru Liga a-3a din Ro. Adica mie personal nu-mi vin in minte mai mult de 10-12 echipe din Europa care ar putea juca sa ceva IRL si sa aiba rezultate. (Barca, Real, Bayern, Inter si sa zicem Milan, Lyon, Celski, Arsenal, Manure, Spurs si City). In realitate, la noi in Liga 1 nicio echipa nu ar fi in stare sa joace asa ceva mai mult de 15-20 de minute, dar in fine daca tie iti merge atunci bravo.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cat de plauzibila e tactica asta pentru Liga a-3a din Ro. Adica mie personal nu-mi vin in minte mai mult de 10-12 echipe din Europa care ar putea juca sa ceva IRL si sa aiba rezultate. (Barca, Real, Bayern, Inter si sa zicem Milan, Lyon, Celski, Arsenal, Manure, Spurs si City). In realitate, la noi in Liga 1 nicio echipa nu ar fi in stare sa joace asa ceva mai mult de 15-20 de minute, dar in fine daca tie iti merge atunci bravo.

In realitate nu stiu cum naiba as primi ca antrenor incepator in Liga a 3-a salariu de 3.500 de euro.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy