Jump to content

Inceputul Cu Stangul


zolesma

Recommended Posts

Eram la meci pe stadionul Magura , eram fanul echipei Fc Silvania , o echipa infiintata in anul 2008 . Era ultima etapa , daca bateam aveam sanse la promovare . Din pacate luam gol repede si nu se parea ca ne putem reveni . In minutul 20 strig din peluza : Haideti baieti ca meciul a inceput , nu va ganditi la femei . Poate asta i-a incurajat si am egalat in minutul 43 . In repriza a doua , jucatorii dadeau semne de oboseala si nu prea se intamplase nimica pana in minutul 92 , cand un jucator din echipa adversa ne faulteaza un jucator in careu . Era penalty-ul care ne putea duce la o sansa la o promovare in Liga 2 . Executa capitanul , toti eram cu sufletul la gura . Se indreapta spre minge , suteaza si .... bara mingea a ricosat la executantul penalty-ului si acesta reia mingea in plasa cu "poarta goala" . Toti suporterii erau fericiti de o asa zi istorica , dupa un an de la infintarea echipei sa se califice la un baraj de promovare in Liga 2 .

Dupa ce Fc Silvania a luat locul 2 , echipa a profitat de barajul de promovarea si a invins cu 2-0 pe Fc Caracal si cu 3-0 pe CS Ineu , nu puteam sa credem ca am promovat . Dupa ce antrenorul nu prea a facut transferuri , doar imprumutandui pe Dan Vascan , Ionut Suteu de la U Cluj si pe Adrian Sulea de la Liberty Salonta . Patronul echipei simtea ca nu prea vea avea sanse in Liga 2 si incerca sa aduca alt antrenor . Eu eram un roman naturalizat , ma chema Zolesma King , nationalitatea mea era portugheza , dar stand foarte multi ani in romania , afland vestea incep sa vorbesc cu patronul clubului sa imi dea si mie o sansa . Am plecat la el al birou , si am inceput sa negociem cam 3 ore , insa ma intorc acasa cu "capul in pamant" nu prea aveam sanse , deoarece clubul era intr-o criza financiara , patronul mi-a spus ca ma suna cat de curand . Dupa 2 ore , jucand football manager m-a suna si imi zice sa ma duc repede pana la el . El imi ofera un contract pe 2 ani si un salariu de 48.000 € pe an . Eu foarte bucuros am acceptat oferta deoarece era prima mea incercare de a antrena si nu stateam deloc bine cu bani . Mi-a spus sa revin maine la antrenamentul echipei .

Visand toata noapte castigarea Champions League cu Fc Silvania , imi suna ceasul si ma trezesc . Ma imbrac si ma pregatesc sa am duc la stadion . Ajung in vestiar si acolo erau jcuatorii pe unii ii cunosteam pe altii nu . Am iesit pe teren pentru un mic antrenament . Stadionul "Magura" din Simleu Silvaniei are o capacitate de 537 de locuri pe scaune . Era un stadion destul de mic pentru Liga 2 . Inainte de antrenament le explic ca eu sunt noul antrenor , le spun cum ma cheama . Dupa antrenament mi-am dat seama cine ce stie . Le-am spus ca imi pare foarte rau dar ma despart de 10-15 jucatori , ca vreau sa fac o echipa concurabila pentru Liga 2 . Obiectivul echipei era evitarea retrogradarii .

Loviti-ma ca stiu ca nu va place .

Link to comment
Share on other sites

Gasesc repede un sponsor care ne da 14.000 € pentru transferuri si 1.200.000 € de salarii . Ii trimit inapoi pe Dan Vascan , Ionut Suteu si Adrian Sulea de unde au venit imprumutati . Il trimit pe Dan Gavrilescu la echipa a2a ca sa mai creasca putin . Aranjez nsite amicale cu : Lech Poznan , Tricolorul Breaza , Fc Petrolul 1984 Berca , Fc Cisnadie , Csm Ramnicul Sarat si Sanatatea Cluj .

Dupa multe incercari de a aduce niste jucatori , primul transfer este :

-Amusan Sunday a fost adus liber de contract

image-9865_4B609E79.jpg

Hotarat las doar 950.000 € pentru salarii si bag 250.000 € pentru transferuri .

-Maicej Biernacki adus pe 45.000 €

image-6D0E_4B60A130.jpg

-Cristian Tudor adus liber de contract

image-54DA_4B60A1AC.jpg

-Ilie Poenaru de la Fc Arges adus pe 45.000 €

image-33ED_4B60A1EF.jpg

-Romeo Paduret adus pe 14.000 €

image-0636_4B60A29E.jpg

-Piotr Kuklis adus pe 4.000 €

image-5F23_4B60A2EB.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Am inceput sa ma INTEResez de Tesla de pe-acum. Viitorul suna/arata bine.

Mi-am propus sa ma angajez pana in 40 de ani. Urmeaza un an de acomadare la 41 si, in al doilea, fix dupa 10 ani: baniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii! Si fetele... -_-

Inceputul Cu Stangul

word. :worship

anahoret vrea sa-i explici pe PM ce e aia "echipa concurabila". e prea timid sa-ti zica direct...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy