Jump to content

Farul Constanta...reconstructia


Cantona

Recommended Posts

4 iulie 2008

O zi frumoasa de vara,stau si imi savurez cafeaua de dimineata admirand valurile inspumate ale marii. Pe la ora 11 suna telefonul. Raspund....

-Alo,domnul Nanu?

-Da,chiar el in persoana,zic eu pe un ton mai glumet

-Sunt Bosanceanu,patronul echipe Farul(de parca eu nu stiam cine e Bosanceanu).

- Buna ziua,spuneti va ascult

-Daca puteti pe la ora 14 sa veniti pana la sediul clubului,as dori sa purtam o discutie.

-Da,o sa vin.

Inchid telefonul si incep sa topai de bucurie,ma gandesc ca o sa ocup un post in cadrul echipei mele de suflet. Nu ma gandeam ca ma va pune manager,speram un director tehnic,ceva genu.

La ora 14,foarte parolist,ajung la sediu. Ma invita in biroul sau si imi propune din prima,fara macar sa apuc sa ma asez pe scaun,sa fiu managerul echipei Farul. Raman putin socat,simt ca mi se taie rasuflarea,iau o gura de apa si raspund hotarat DA.

Ii pun o conditie: sa ma lase sa imi fac echipa cum vreau eu si sa nu se bage peste mine,este de acord.

Seara ajung acasa fericit,abia astept ziua de maine cand ma voi intalni cu jucatorii.

A2a zi ma trezesc foarte devreme,nerabdator,fierb.Imi aduc aminte ca mi'a promis ca ma va lasa sa imi fac echipa cum vreau. Pun mana pe telefon si ii sun pe prietenii mei,Alin Stoica si Lucian Sanmartean. Ei sunt liberi de contract si vreau sa le propun sa lucram impreuna la reconstructia echipei. Amandoi imi dau acelasi raspuns,ca se gandesc,dar ma mult ca sigur ca vor veni.

Ajung la stadion. Acelasi stadion frumos,sper sa aduc lumea din nou pe stadion,cum era odata.

f_tribunabm_d0468ce.jpg

Ma intalnesc cu echipa si imi fac o idee despre jucatori. Vor pleca multi dintre ei,pentru ca desi au calitati,de ani de zile Farul se zbate jos.

Plec spre bucuresti. Am de gand sa ajung in regie pt a discuta cu pritenul meu Falub.Ajuns acolo ii propun 240k pt Curelea,am nevoie de un atacant,imi spune ca echipa lui are probleme financiare si ca oferta e prea buna ca sa o poata refuza. Asist la antrenamentul lor si imi "sare" in ochi Ferfelea. La incheierea anrenamentului,falub vine la mine si ma intreaba cu cat i'as da drumul lui Faramche,vrea sa ila duca din nou in Regie. In sine mea imi spun,ce iti e si cu telepatia asta. Ii spun ca il doresc pe Ferfelea si sa facem un schimb. Sta...sta...sta...sta cam mult pe ganduri...cand sa ma resemnez imi spune ca e de acord. Perfect.

Hotarat sa ma retrag la hotel,pt ca eram foarte obosit,imi suna telefonul. La celalat capat era impresarul lui Lovin. Imi spune ca Lovin ar vrea sa vina la Farul,in ghencea numai e dorit,e pus pe lista de transferuri. Desi eram obosit ma duc pana la clubul (b)oierului. Ma intalnesc cu Argaseala(argatul casei) si negociez,ajung la un pret rezonabil 625k. L'am luat si pe asta,sunt mandru de mine. Unde mai pui ca in drum spre hotel Alin Stoica si Luci Sanmartean imi confirma ca vor semna cu Farul.

A fost o zi plina,in sfarsit pot dormi si eu....

Link to comment
Share on other sites

Ca nu va mai plictisesc cu negocierile cu jucatorii o sa va spun direct transferurile realizate pana inaintea primului meci oficial:

Gabi Muresan-230k(CFR Cluj)

Jan Pahor-110k(Koper-Slovenia)

Thiago-110k(Dinamo)

Joshua Rose-170k(Craiova)

Andrade-240k(Rapid)

Cristi Oros-230k(Brasov)

Au plecat:

Ion Barbu-275k(brasov)

Tibi Moldovan-240k(otopeni)

Ben Teekloh-425k(FC Arges)

Cristi Schiopu-80k(Buzau)

Gaston Mendy-220k(Buzau)

Florin Maxim-250k(FC Arges)

Adi Vlas-1 mil(PSG)

Claudiu Voiculet-250k(Pandurii)

Am avut o perioada de pregatire ,buna zic eu.2 victorii si un egal.

26 iulie 2008

Este ziua cea mare pentru mine. Primul meci oficial,in deplasare la Urziceni. va fi un meci greu cu o echipa de cupele europene,dar sunt increzator in baieti.

Imi stabilesc echipa pe care o voi arunca in lupta:

Curca

Rastovac - Muresan - Pacuraru - Bacila

Lovin - A. Stoica

Sanmartean Parvu

Curelea - Gerlem

Mai este putin si incepe meciul. Am emotii,vreau sa nu arata asta,dar se pare ca nu pot. Pasesc pe gazon,ma uit in peluza adversa si vad un grup de faristi,nu foarte multi,dar extrem de galagiosi.

f_P1030282m_9b4f7f3.jpg

Incepe meciul. Jucam bine,suntem precauti,avem o prima repriza buna. Sunt bucuros ca primele mele 45 de minute ca antrenor se termina oarecum bine.

In minutul 66 ,Curelea il vedeliber pe Gerlem ,ii paseaza si GOOOOOOOOOOOOOOOOOL. Gerlem inscrie,sar de bucurie,ma imbratisez cu toti. Din pacate in minutul 79,Bacila rateaza interceptia unei mingi simple,Mara profita si marcheaza 1-1.

Se termina egal,un rezultat bunicel zic eu. Mergem sa ne salutam fanii,suntem bucurosi ,un start destul de bun.

Urmeaza meci acasa cu steaua

f_untitledm_b56a3ad.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 august 2008

A2a etapa a campionatului programeaza meciul dintre Farul Constanta si Steaua Bucuresti. Un nou test greu cu mine,sper sa il trec cu bine,nu prea am dormit azi-noapte gandidu-ma la 11-le pe care il voi alinia.

Mai este putin pana la startul partidei,ies putin pe gazon pt a lua pulsul atmosferei. Stadionul este plin ,galeria noastra de la peluza canta.

f_P1030523m_c6a21e1.jpg

Prima repriza este una slaba,nicio echipa nu a amenintat cu adevarat poarta adversa. Stelistii ies de la vestiare,se pare,mai motivati,iar in minutul 49 Goian vine nemarcat la marginea careului si inscrie. 0-1. Il arunc in lupta pe pustiul de numai 17 ani,Denis Alibec. In minutul 57 Alibec scapa singur cu Zapata,suteaza dar portarul stelist respinge,insa o face gresit,Sanmartean este acolo si GOOOOOL 1-1. Publicul este in delir! Minutul 74,Ogararu face o cursa de 50 de metri,centreaza la Arthuro,iar acesta nu iarta. 1-2. Minutul 90,deja ma resemnasem,cand Sanmartean scapa pe partea dreapta,centreaza in careu,stelistii resping,dar Ferfelea este la marginea careului si inscrie cu un sut superb. GOOOOOOOl 2-2

Un meci frumos in a2a parte,interzis cardiacilor. Nu ne'am facut de ras,sunt mandru de baieti!

f_untitled2m_2a85939.jpg

Inainte de etapa a3a mai cumapr un jucator,un mijlocas sloven,Dejan Urbanc de la Celje pt 170k/

In etapa a3a am reusit o victorie la Bistrita,cu 1-0 printr'un gol marcat de Gerlem

f_untitled3m_6140ea3.jpg

In etapa a4a am intalnit acasa pe FC Arges. O victorie cu 3-0 pt baietii mei

f_untitledm_a7d6411.jpg

In etapa a5a ne'am deplasat la Galati. 0-0 cu echipa locala

f_untitledfm_e3aa346.jpg

Still to come.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy