Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


  • 0

Penaltyuri Ratate In Serie Dupa 3-4 Sezoane


valy

Question

Am si eu o problema, nu stiu daca a mai intalnit-o cineva.

Dupa 3 -4 sezoane la o singura echipa, orice jucator ar executa penaltyurile, le rateaza. Am un joc inceput cu Juventus, la care am stat 2 sezoane. M-am transferat la Barcelona si dupa alte 2 sezoane pline cu doar 1sau 2 penaltyuri ratate in total, am inceput sezonul 5... Din 6 penaltyuri in toamna, am ratat 5 (3 cu Messi si doua cu Caprari - 13 rating in 2016).

M-am enervat si am inceput o cariera cu Farul. Primele 3 sezoane au fost ok (2 in liga a doua, al treilea in prima liga). Inceputul sezonului 4: 3 penaltyuri - toate ratate cu acelasi jucator care in primele sezoane le transforma fara probleme... Ati mai intalnit asa ceva sau fac eu ceva gresit?

E clar ca am o problema pt. ca mi s-a intamplat acelasi lucru la Barcelona cu Messi deci... aveti vreo idee?

Am mai gasit ceva pe niste forumuri straine dar parca n-ar fi o regula generala...

La Match Training nu setez aproape deloc Att. Set Pieces. Oare o fi din cauza asta?

Link to comment
Share on other sites

8 answers to this question

Recommended Posts

Depinde si ce skilluri pentru a executa penaltyuri are respectivul jucator(cel care executa lovitura).Uita-te in special la Penalties,Composure si Finishing.Si nu te ingrijora.Orice jucator mai prinde o zi proasta,si orice portar poate avea ''inspiratia'' sa apere un penalty.Ai putea sa exersezi la antrenamente si ATT set pieces,chiar daca asta nu se refera exclusiv la penaltiuri.

Link to comment
Share on other sites

Tu dupa cateva penalty-uri ratate, te enervezi si schimbi echipa? Ceva mai de ras n-am mai auzit de ceva timp. Penalty-urile se rateaza uneori asa de usor precum se si obtin. N-am auzit sa fie vreun bug.

Link to comment
Share on other sites

Te poti si enerva cand ratezi 5 penaltyuri din 6 in 2 luni cu jucatori ca Messi.

Problema e ca s-a repetat povestea la scara mult mai mica, tot dupa cateva sezoane.

Si da, jocul e cumparat si activat pe Steam, deci nu e de la crack...

Link to comment
Share on other sites

Te mai poti enerva, n-am negat asta, dar ce legatura are schimbarea echipei. E ca si cum ai lua o tranta pe gheata, ti-ai fractura o mana si a doua zi ai vrea sa te sinucizi din cauza asta. E ridicol.

Come on, incearca sa faci ceva la antrenamente, imbunatateste facilitatile la set-pieces etc. dar nu schimba echipa pentru ca s-au ratat niste penalty-uri.

Apropo, Messi acum un an a ratat un penalty cu Chelsea intr-o semifinala de UCL, si cat de importanta a fost acea ratare? Au fost eliminati si de atunci a inceput practic un declin total.

Link to comment
Share on other sites

Sunt absolut de acord cu tine dar, repet, Messi a ratat 3 penalty-uri in, probabil, o luna. Am schimbat executantul, care a ratat si el ambele lovituri pe care le-am avut. Asta in conditiile in care joc cu Barcelona, am toate facilitatile pe high si unii din cei mai buni antrenori prezenti in joc (i-am schimbat pe cei pe care i-am preluat de la Vilanova). Deci nu a fost un penalty, nici macar 2 sau 3, ci 5. Probabil ca am inceput alt joc si pt. ca ma plictisisem de cel cu Barca si aveam nevoie de ceva mai complicat, Farul este praf din toate punctele de vedere. Sa fiu sincer, si uitasem de penaltyurile ratate cu Barca pana cand au inceput ratarile pe banda cu Farul. De-asta am ridicat problema asta, pt. ca mi s-a parut ciudat sa mi se intample acelasi lucru cu 2 echipe atat de diferite dar in conditii oarecum asemanatoare (dupa cateva sezoane). Singura asemanare este ca, intr-adevar, nu folosesc att.set pieces la match training.

Link to comment
Share on other sites

Nush ce poate fi si intr-adevar e ciudat, dar si eu am avut probleme cu un jucator cand antrenam la Luton cand am ajuns in prima liga, adica dupa vreo 6 sezoane ca Luton era in liga 5 si am schimbat jucatorul care executa si dupa un timp si-a revenit si cel care rata. Nush ce poate fi dar la tine chiar ca e ciudat. Dar in niciun caz sa nu schimbi echipa. Asta nu am mai auzit vreodata.

Link to comment
Share on other sites

Ca o incheiere... Am reinceput cariera cu Barca special pt. teste, am setat la Match Training Att. Set Pieces si surpriza, dupa vreo doua saptamani am primit un penalty pe care l-am si transformat cu un jucator mai slab la penaltyuri. Cred ca am gasit si raspunsul la intrebarea mea din primul post.

Link to comment
Share on other sites

Surpriza, s-a intors!

Cred ca de la inceput ideea era sa nu te enervezi si sa incerci sa-i faci sa si transforme penalty-urile. Asta prin schimbarea executantilor, pana la training, discutii etc.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy