Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


  • 0

Ce Bifati Sau Nu La 'Advanced Options' ?


eLiTe

Question

18 answers to this question

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Pai dupa cativa ani pe minus, cand patronul a incercat sa pompeze bani si sa castige si el UCL ca altii (cu deosebirea ca el nu dispunea de acei bani), in 2011 a vandut compania pe 1 lira. Noul proprietar a promis initial ca va plati datoriile, dar a ajuns sa isi bage picioarele si sa ceara falimentul. A fost un fel de Dan Diaconescu la care proprietarul initial a pus botul, iar apoi a declarat ca regreta ca i-a vandut compania. Ala n-a dispus de bani niciodata.

De-acolo nu mai avea cine sa o salveze decat asa cum s-a intamplat in cele din urma, prin reinfiintare.

Link to comment
Share on other sites

Adevarat. Mie mi se pare cel putin ridicol cum a reusit sa dea faliment un asemenea club cu o asa statura si sa piarda totul peste noapte. Adica nu s-a gasit nimeni sa salveze clubul? Nu cred. Mai degraba nu s-a acceptat.

Oricum o dai, le este foarte greu sa ajunga unde au fost in stadiul actual. Celtic bate pe Barcelona in grupele UCL in timp ce ei se chinuie cu niste desculti prin liga a 5-a. Ceva gen Poli Timisoara.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Pai societatea care detinea clubul original a dat faliment - The Rangers Football Club plc. A fost infiintata o noua societate si respectiv un nou club, redenumit in cele din urma ca The Rangers Football Club Ltd. Aceasta noua societate a cumparat palmaresul si ce mai era de la cea falimentara iar apoi a depus o cerere la Scottish Premier League pentru a prelua si locul defunctei in campionat. SPL a refuzat, iar Scottish Football League a acceptat in anumite conditii: sa se duca in ultima divizie a asociatiei (Third division, adica liga a 4-a) si sa se impuna un embargo de 1 an pe transferuri.

In cazul UEFA, clubul original a disparut si si-a pierdut locul in cupele europene (parca terminasera pe locul doi in campionat inainte de retrogradare), iar clubul cel nou trebuie sa aiba trei ani de existenta inainte sa devina afiliat UEFA.

Clear enough? :D

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Da, am vazut si eu.

Teoretic, nu era loophole, ca embargo-ul chiar era de la 1 septembrie. Ma gandesc insa ca in realitate, pana la 1 septembrie, ei nu au avut cu ce / de ce / si poate nici voie sa cumpere jucatori cat a fost incertitudine. Si poate d-asta au zis ca nu era chiar corect sa lase liber la transferuri timp de o luna.

Oricum, n-am abuzat de asa zisul loophole, ca nu facusem decat un loan si un free signing de care ma puteam lipsi.

Citeam insa pe niste forumuri cum baietii transferau la greu in prima parte a jocului si apoi le vindea board-ul jucatori ca nu se mai ajungeau cu banii. Eu n-am avut nicio problema cu board-ul, iar pe finante am terminat mereu pe 0 (salarii mari vs bani din abonamente)

In al treilea sezon, la inceput, a fost preluat clubul de altcineva si am supravietuit si la takeover, n-am avut plangeri. Singura faza naspa a fost ca l-am pierdut pe Goe, pentru ca n-a vrut sa isi prelungeasca contractul si a plecat free. Si tot naspa a fost ca in sezonul 2 (2nd division) am castigat si Cupa, dar nu am mers in EL. Am cautat azi insa si am aflat ca UEFA nu permite cluburilor nou infiintate sa participe in competitiile ei decat dupa trei ani, iar acest lucru a fost bagat si in FM. So its all good :D

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Eu debifez "Allow first window transfer budget", mi se mare mult mai real, sa te descurci cu lotul care echipa preferata il are la dispozitie. Din punctul meu de vedere, trebuie sa te descurci mai intai cu ce ai, apoi sa aduci intariri. E doar un punct de vedere...

Apropos de asta, am inceput un joc cu Glasgow Rangers si chiar e o problema.

La 1 septembrie m-am trezit ca am embargo la transferuri pentru un an de zile. Pana atunci, insa, pentru ca aveam bifat ”allow transfers”, am reusit sa aduc 2-3 jucatori. Nu stiam de embargo si pentru ca nu am debifat casuta aia practic am pacalit usor jocul si realitatea.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

"Use real player" - din motive evidente

"Use real fixtures when available" - pentru ca imi place ca jocul sa fie cat mai aproape de realitate si as prefera si in romania spre exemplu sa joc in FM la aceleasi date si ore ca si in realitate...am incercat sa fac eu anul trecut pentru FM2012 real fixtures pentru Romania, din editor, dar e o munca titanica...trebuie sa introduci manual 9 meciuri X 34 de etape.

"Add key staff" - debifat, pentru ca nu prea suport regenii...nici la jucatori, nici la staff...daca vor staff sa-si angajeze din cei existenti free in database, nu sa-mi genereze jocul o groaza de regeni

"Add players to playable teams" - debifat, din acelasi motiv de mai sus. nu suport regenii

"Allow first window transfer budgets" - bifat, din obisnuinta si pentru ca imi place sa cumpar jucatori inca de la inceputul jocului...asta o vad eu ca pe principala placere la joc (din punctul meu de vedere): cumpararea-vanzarea jucatorilor

"Enable Player attribute masking" - bifat mereu...pentru ca altfel m-ar tenta sa analizez jucatorii dupa atribute si sa-i cumpar...lucru care in primul rand ar creste numarul de jucatori pe care eu ii cumpar in fiecare sezon (si-asa prea multi) si in al doilea rand nu e prea fair.

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Eu debifez "Allow first window transfer budget", mi se mare mult mai real, sa te descurci cu lotul care echipa preferata il are la dispozitie. Din punctul meu de vedere, trebuie sa te descurci mai intai cu ce ai, apoi sa aduci intariri. E doar un punct de vedere...

Link to comment
Share on other sites

Eu las asa cum este, in afara de "Use real fixtures when available". Nu bifez niciodata "Enable player attribute masking" pt ca nu tin neaparat sa imi mascheze atributele jucatorilor carora nu le-am dat scout report.

La fel .... mai selectez cateodata player attribute masking ca sa faca jocul mai interesant de obicei dupa ce joc cateva cariere si stiu cam ce se intampla in primul an sau al doilea.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy