Jump to content

A New Beginning- Just An Ordinary Man .


Sergiu11

Recommended Posts

Aterizam in Caen in 10 minute....

De cand asteptam fraza asta . Imi iau bagajele merg la hotel si inchiriez o camera pentru 2 zile . Zis si facut. Eram in Franta pentru a urmari un pusti pe nume Mbaye Niang . La varsta de 16 ani era in lotul mare si mai prindea si meciuri ca titular . Am ramas impresionat de abilitatile jucatorului . Dupa 3-4 casete in care l-am urmarit , am decis sa merg personal in cautarea lui .

- Nu vrei sa trimit un scouter , e mai bine .

-Nu , nu doar sti cat de mult imi place sa urmaresc singur jucatori .

-Acum esti antrenorul nostru nu scouter , ar trebui sa te obisnuiesti cu asta .

-Multumesc , dl Moratti dar raman la parerea mea , maine plec spre Franta , apoi voi merge in Franta si saptamana viitoare voi face o calatorie pana in Mexic .

-De ce toate astea ?

-Cum de ce , ca sa descopar tinere talente care ne vor ajuta in viitor pentru proiectul ce vreau sa il derulez.

-Inteleg , dar sper sa nu fie timp pierdut . Antrenamentele cu echipa cine le va face ?

-Am vorbit deja cu Stramaccioni , nu e nicio problema pentru el . Si oricum , vor fi plecati la nationale majoritatea dintre ei .

-Pai bine atunci , faci cum vrei tu .

Moratti , isi facea griji pentru mine , nici poveste , doar e prea disperat sa fiu langa echipa . Nu in special eu , orice alt antrenor . Caen era un oras frumos , era chiar o zi insorita si am avut programat sa ajung exact in ziua meciului . Am ajuns la ultima etapa contra lui Marseille , vroiam sa il vad macar pentru 10 minute , dar am avut o surpriza foarte placuta cand a fost anuntat titular .

-Il stiti pe M`Baye Niang ?

-Pe Niang , cum sa nu , e perla echipei .

-Serios ?

-Da , el impreuna cu Lacazette se spune ca sunt cei mai promitatori pusti ai Frantei .

- Foarte bine atunci , eu vin din partea lui Internazionale Milano ca sa il urmaresc , vreau sa il cumpar .

- Jean- Francois , asta vrea sa iti cumpere diamantul , e de la Inter .

- Cine , aa da ?

- Da , sunt noul antrenor al lui Inter si .. aa dar stati , cine sunteti ?

- Sunt , presedintele lui Caen .

- Sa urmaresc meciul si dupaia vom mai discuta .

Niang a jucat absolut minunat in acel meci , a dat golul 2 al lui Caen si a fost jucat tot meciul , -a convins , il cumpar , la 16 ani este un adevarat jucator . Dupa indelungi discutii cu dl . Francois am ajuns a suna de 16 mil. de euro , dar 2 pe loc si 14 in urmatoarele 36 de luni . Venea in ianuarie , dupa rugamintele lui Francois . Facusem un prim transfer , dar acum plecam in cautarea altui francez , Antoine Griezmann , un pusti de 20 de ani foarte tehnic , nu am vazut decat 20 de minute din meci si am decis sa platesc suma de 30 mil. de euro dar tot in rate . 15 mil.acum si 15 in 36 de luni . Ultimul loc in care ma duceam era Mexic , la un meci de juniori al celor de la Chivas , urmaream un anume Fierro .

Am ramas socat , cand am vazut cum joaca . In acel meci a dat 5 goluri , era fenomenal , era un adevarat asasin in fata portii avea o viteza si o tehnica extraordinara + ca puteam sa il iau gratis , fiindca nu avea contract , era o oportunitate perfecta . Aflasem ca nu eram singurul care venise sa il urmareasca , un scouter de la Tottenham si unul a lui Ajax mai erau in tribuna , dar in cele din urma a semnat cu noi , din cauza varstei va veni si el in iulie anul viitor . Ma intorc spre Milano incantat de ceea ce am vazut in cele 3 tari in care am fost .

Link to comment
Share on other sites

-Multumit , ca ai vazut personal jucatori ?

-Da , sunt foarte multumit , Fierro va fi un star al generatiei sale .

- Tu deabea l-ai vazut si deja star il faci .

-Asta e , parerea mea . Asta va fi Fierro .

Moratti avea asa un comportament de figurant , mereu in vocea lui recunosteam aerul de superioritate si intr-un fel rautatea cred ca am descoperit singur jucatorii .

-Diseara mergem la club , inteles ?

-Hee , deja ai tupeu jegos , ai uitat ca sunt antrenorul tau .

-Bine , coach . Atunci merg singur , ca si asa am vacanta .

-Cum sa ai vacanta ?

- Ai uitat ca nu mai sunt la nationala .

-Aa , da? Pai atunci mergem .

Mergeam cu masina lui Cristi , a cata oara mergeam in masina asta . Si eu aveam masina , un Mercedes cumparat de club . Mergeam la Bellagio , unul dintre cele mai cunoscute cluburi din Milano . Era plin de jucatori cunoscuti . L-am vazut pe Robinho , Totti chiar si Vucinic daca nu ma insel . Dar cu siguranta nu am vazut niciun antrenor .

-Iti place aici ?

-Ce ?!

-ITI PLACE AICI ?

-Aa , da , mult . Frumoasa atmosfera .

- Ce beti ?

- Paii , o be.... , nu mai bine dati-mi un suc .

-Eu un Mojito .

Nu vroiam cumva sa beau si sa ma fac de ras imbatandu-ma de fata cu toti cei cunoscuti de acolo , in tot dealungul serii , o fata pe nume Eva sau Andreea ,sincer nu mai stiu nici eu , a stat alaturi de mine , a fost o companie placuta si o seara placuta , deci ne-am combinat .

-Seara furtunoasa pentru debutantul de la Inter !

-La o bauta impreuna cu jucatori !

-Frumos exemplu pentru jucatori !

In toate ziarele sportive , vuiau titlurile astea , parca cine stie ce am facut . Am si eu viata mea , am dreptul la distractie , pana la urma pot sa fac ce vreau . Sunt curios ce va zice Moratti despre asta .

-Iubitule ,eu plec la lucru.

-Si unde lucrezi , uimeste-ma ?

-La o agentie de avocatura , am bani mei doar .

-Bine , bine hai ceau .

Frumoasa si buna fata asta , Andreea . Imi placea mult de ea , tin mult la ea . Ocunosteam doar de o seara dar m-am atasat de ea , sper sa nu imi iau teapa .

-Vino la stadion , la mine in birou . Imediat !

-Imediat ajung .

Era nervos Moratti , se cunostea din vocea lui , dar nu imi era frica . Postul nu imi era amenintat performantele erau foarte bune , na acum sa vedem ce va fi .

-Tu iti dai seama ce ai facut ?

- Ce am facut , am iesit si eu in club .

-Ca antrenor a lui Inter , trebuie sa ai o anumita prestanta .

-Da trebuie sa ai , daca ai 40-50 de ani ca Mourinho sau Mancini .

-40-50 de ani , dar au facut performante extraordinare .

-Nu neg asta , dar nu trebuie sa faceti spume pentru o iesire .

-Nu fac spume , si ai grija cu vocabularul .

- Nu am vorbit necuviincios si nu am chef de cearta .

- De ce ? E dimineata , esti mahmur si nu vrei sa fi mustrat ?

- In primul rand informati-va inainte sa afirmati ceva si in al doilea rand nu am baut .

- Fie cum zici tu , sper sa fie prima si ultima oara cand o sa se intample asta .

- Ultima oara ?! Niciodata , sunt tanar si o sa imi traiesc viata , o sa mai ies in continuare in cluburi .

- Bine , bine iesi tu in cluburi .

Dupa toata discutia asta eram foarte agitat si am organizat o conferinta de presa la stadion .

- Buna ziua , v-am chemat sa vorbim despre scandalul de ieri .

- Ce parere aveti despre asta ? spuse un jurnalist de la TuttoMercato .

-Ce parere sa am , sunt foarte dezamagit , cum ati inflorit toate astea .

- Noi nu am inflorit nimic . Am spus doar adevarul . spuse unu jurnalit de la CalcioSport .

- M-ati vazut voi beat , si mai ales sa ii bagati si pe jucatori , pentru ei as face orice pe lume .

-Si ei sunt niste betivi ordinari .

In acel moment am vazut negru in fata ochilor , m-am ridicat de la masa , am ajuns langa jurnalistul de la TuttoSport si i-am dat un pumn in fata cu ura si forta . Nu am mai avut nimic in cap dupa acea .

Deja presimteam ce o sa se scrie in presa , ce va spune Moratti . Nu ma interesa nimic cand a vorbit urat despre jucatori . Stiam ca jucatori sunt alaturi de mine acum .Cred ca ma va da si in judecata , nu imi pasa , mi-am aparat onoarea si echipa .

Link to comment
Share on other sites

- Bruta din Milano !

-Roman imputit !

- Violenta cat se poate la Inter !

Deja ma saturasem de articolele astea , si in + am primit si o citatie in care eram anuntat sa ma prezint la proces pe 2 August in legatura cu incidentul cu jurnalistul . Era o problema mare , am facut un gest nesabuit si trebuia sa recunosc , am gresit . Cred ca Moratti ma va da afara dupa iesirea asta .

-Hai , incepeti jocul , azi nu va pun la munca .

- Coach , pentru ceea ce ai facut o sa te respectam mereu .

- Da baieti , multumesc , dar nu mai pot indrepta greaseala .

- De demis nu ve-ti fi demis .

- Nu prea cred .

- Coach , am fost deja si am vorbit cu Moratti .

- Si ce a spus ?

- Mai conteaza ? I-am spus ca daca te va demite , nu vom mai juca .

-Cum asa ? Ati innebunit , nu va pot lasa sa va pierdeti cariera pentru mine .

-Si dumneavoastra ati facut un gest frumos pentru noi .

- Dracu sa il ia de jurnalist retardat .

- In locul dumneavoastra ii mai aplicam si doua voleuri in frunte , asa ca desert .

-Nebun esti ma , Wesley .

- Oricum i-ati dat-o bine .

- Stiu , stiu .

Ce facusera jucatorii pentru mine , era minunat . Am aflat ca Zanetti , Wesley si Cristi au fost la Moratti si au vorbit in numele tuturor . Zanetti ? A dovedit ca nu are ciuda pe mine , frumos din partea lui .

- Domnul Sergiu Frone , este rugat sa se ridice in picioare .

- Ma numesc Marco Rosseti , sunt avocatul lui Marek Andressi . Pot sa stiu motivul pentru care l-ati lovit ? De ce ? Cum ? Cand si unde ?

- In primul rand buna ziua . L-am lovit din simplul motiv ca m-a jignit pe mine si pe jcuatori mei , nu vi se pare un motiv bun ?

-Cred ca mai aveti de raspuns la niste intrebari , si apoi va voi raspunde si eu.

- V-am spus deja de ce , un pumn in figura si apoi am plecat , si la stadionul Giuseppe Meazza la o conferinta de presa .

- Hmm da , la intrebarea dvs. tind sa va raspund cu da si nu . Da deoarece a adresat jigniri la adresa dvs. si a jucatorilor si nu pentru ca nu se face asa ceva , sunteti o persoana publica si nu aveti dreptul de a lovi alt om .

- Intervin eu acum .

-Da , dle.judecator .

- Cred ca acest om are dreptate , clientul dvs . la provocat . Il declar nevinovat pe Sergiu Frone , dar ca sa nu scape asa usor primeste o amenda de 1500 de euro . Si va plati ingrijirile medicale ale pagubitului .

-.... Bine , cred ca e bine . Clientul meu e multumit .

Pffuu . Scapasem bine de tot . A fost un proces corect , eram multumit . Jucatori au fost minunati . Acum aveam respectul si sustinerea toatei echipei .

Link to comment
Share on other sites

-Intelege , m-a jignit , stiu am reactionat urat .

- Sunt suparata pe tine , dar te iert .

-L-am lovit din cauza ca ma jignit .

-Dar eu nu te stiam asa .

-Pai nu sunt asa , asta tot vreau sa iti explic .

- Bine , bine te-am iertat .

Ma impacasem cu Andreea , Moratti ma iertase , jucatorii ma sustineau , era o perioada buna a vietii mele. In repetate randuri , aveam vizite si telefoane de la Mancini . Ma exaspera deja , il vroia neaparat pe Lucio , dar de fiecare data ii dadeam acelasi raspuns : nu e de vanzare . Dar nu vroia sa inteleaga .

Stateam acasa , ma uitam la un meci al Stelei cu Zestafoni , joc slab practicat de romani , ca de obicei . Fotbalul romanesc lasa mult de dorit . Steaua reusea sa deschida scorul printr-un atacant brrazilian parca.. Tatu . Oricum jocul si stilul de joc imi diplacea total . Am schimbat rapid pe Pro Tv International , era Romanii au Talent unul dintre emisiunile mele preferate . In semi-finale erau super-talente , dar cel care imi placea cel mai mult era Gigel Frone , pur si simplu imi era simpatic de la celebrul : "Americanoo ! "

- Hai pe la mine , ne uitam la Romanii au Talent , il vedem pe Frone , preferatul meu .

- Daca nu mai nnebunit cu ala , pe cuvant , ce ai cu omul ala .

- Daca te mai iei de el , te tai .

-Hai ca vin , facem putina caternica . Poti sa vi si cu Adelina , sta cu Andreea .

Se anunta a fi o seara perfecta , impreuna cu cel mai bun prieten al meu , la o emisiune de divertisment.

- Ooo , Gigel Frone , in sfarsit !

- Tu esti nebun .

- Americanoo ! Cel mai caluema . Yeeeee .

- Vaii , de capul meu , ce om retardat .

Cristi se enerva mereu cand ziceam de Frone . Nu stiu de ce , era doar invidios .

Link to comment
Share on other sites

-Cat de mult seamana cu tine .

-Multumesc , sper sa si ajunga ca mine .

-Are sanse , vad doar ce poate face cu mingea .

-Face , face are pe cine mosteni .

-Julioo , vino pana aici .

-Da , coach ? Oo , dl . Zidane , incantat de cunostinta .

-Asemenea .

-Dute si stai in poarta , acela e fiul lui Zinedine , iti va da niste suturi , sa nu cumva sa te lasi sau sa te prostesti .

-Enzo , dute si dai niste suturi lui Julio .

-Julio Cesar ?! Dumnezeule , e unul dintre cei mai buni portari din lume .

-Hai , o sa trebuiasca sa te obisnuiesti , doar esti fiul meu .

- Iti multumesc frumos ca l-ai acceptat sa dea proba .

-Cu cea mai mare placere , oricum e acceptat .

-Acceptat ?! Pai cumn ? Nici nu l-ai vazut cum da la poarta nimic .

-Mi-a fost de ajuns sa il vad putin cu mingea ca sa imi dau seama cat este de talentat .

-E perfect pentru el , de la juniori lui Real la juniori lui Inter .

-Juniori ?! Poate echipa mare ai vrut sa zici .

-La echipa mare ?! Esti nebun de tot.

Puteam sa citesc pe fata lui Zidane mandria si fericirea de a avea copilul la jucator la Inter Milano . Imi placea de Enzo , ce rau imi parea ca l-am chemat la proba asa tarziu . Venea abea in ianuarie anul viitor .

-Cine e asta , coach ?

-Fiul lui Zidane , Enzo .

-Da ?! Pai de ce a venit aici ?

-Pai e al nostru acum .

-Al nostru ?!

- Da , l-am luat , a fost aici pentru probe .

-Esti nebun .

-Si Zizou mi-a zis asta .

Inca un jucator sub 20 de ani , toate transferurile mele erau jucatori tineri , asta si vroiam . Ii pregateam pentru un proiect maret , bazat pe o noua generatie de staruri .

Link to comment
Share on other sites

Eram foarte optimist inaintea meciului contra celor de la Palermo . Incepem cum nu se putea mai rau , din cauza unui cartonas rosu in secunda 43 , Lucio era elminat dupa o intrare criminala . Dar , cu toate astea la pauza era 2-0 , prin golurile luii Milito si Zarate , in minutul 60 reduc din diferenta printr-un super gol a lui Miccoli si egalati in inutul 80 dupa o greseala a lui Cristi , eram extrem de nervos pe el .

Ajungeam in Torino si ma aflam in fata primului derby din campionat contra lui Juventus , speram macar la un egal . Era o atmosfera incendiara , fani lui Juventus si ai nostri se intreceau in scandari .

S:-Putem sa invingem , simt asta , va rog jucati pentru victorie , jucati pentru fani .

Jucatori pareau cu adevarat motivati . Meciul a inceput perfect pentru Juventus , ne dominau , acest lucru ma enerva la culme .

S:-Wesley , da-o lunga pe Milito . Bravo , dai Diegoo....GOOOOOOOOOOOLLLLLL !!!

1-0 , era perfect , dar nu ne-am bucurat prea mult deoarece dupa numai 2 minute , Vucinic a egalat . Pana la pauza era 2-1 pentru ei , nu era bine deloc . A fost o repriza stearsa , dar in minutul 83 , Samuel face penalty , dar Julio pareaza si confirma faptul ca a fost cel mai bun om de pe teren . Pierdusem era prima mea infrangere la echipa .

Ne deplasam la surprinzatorul loc 1 , Cagliari , nu acceptam altceva inafara de vicrotie si se pare ca si jucatori au inteles asta . Un lejer 2-0 prin golurile lui Zarate . Urma al doilea meci din UCL , contra lui Sahtior . Trebuia o victorie pentru a obtine puncte . Incepem prost , condusi dupa o faza fixa . La pauza era deja 3-1 pentru noi , revenisem miraculos . Atat a fost si rezultatul final , o victorie meritata .

Se parea ca ne revenisem destul de bine , dupa esecul cu Juve .

kdn22r.jpg

Link to comment
Share on other sites

Plecam spre Sicilia , optimist , tanjind la victorie contra Cataniei . Eram pe val si trebuia sa profitam la maxim de acest lucru . Incepem perfect , prin golul din minutul 30 al lui Zarate . Scorul ramane intact pana la faza din minutul 62 in care a marcat Forlan . Un meci dominat de noi cap coada , am batut fara prea mari emotii .

Parma , nu era tocmai o echipa usor de batut , dar jucam acasa si forma buna trebuia sa continue . Deschidem scorul prin Zarate la o faza fixxa , Zarate majoreaza scorul in repriza a doua , iar acelasi Zarate inchide tabela in minutul 87 , cu un 3-0 categoric , reusind totodata si hattrick-ul .

Aveam cred ca cea mai grea deplasare de pana acum , plecam in Anglia , pentru a juca contra celor de la Man.City . A dominat grupa pana acum , cu un 3-0 contra nemtilor si un usturator 5-0 contra lui Sahtior . Era un stadion imens , era arhiplin .

C:
Buna seara , astazi vom urmari meciul dintre Manchester City si Inter Milano , unul dintre meciurile tari din aceasta editie de UCL .

C:Scuzama ca te intrrup dar tin sa spun ca englezi sunt intr-o forma extraordinara si sunt favoriti in aceasta seara , uita-ti si echipele , doua formati solide cu jucatori valorosi si vedete de talie mondiala . Sa inceapa spectacolul !

C: Este primul actiune mai importanta a acestui meci , Silva paseaza la Aguero , care ii aseaza mingea pe sut lui Yaya Toure si ce GOOOOOOOOOLLLL ! In minutul 3 , la prima actiune ivorianul reuseste sa deschida scorul , inceput de cosmar pentru italieni , il vedem pe antrenorul nerrazurrilor ramas socat de acest gol .

C:Aceasta a fost prima repriza , un meci frumos pana acum sa vedem ce se va mai intampla . O modificare in tabara lui Inter , intra Diego Milito in locul lui Pazzini , un meci foarte slab facut de Pazzini , sa vedem daca argentinianul va reusi sa aduca vreun plus italienilor .

C: Un atac a lui Inter , paseaza Sneijder pentru Griezmann , care da o paza in gaura pentru Milito , este la 30 de m de poarta si nu cred ca va reusi sa mentina ritmul pana acolo , dar suteaza si ce GOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLL !!! Fantastic gol reusit de Milito , nimeni nu se astepta sa suteze din pozitia aceea , ce nebunie de gol , noul intrat readuce egalitatea pe tabela .

C: Ne aflam spre finalul meciului , in minutul 86 , un atac ratat al Interului , Silva paseaza inapoi la De Jong , paseaza spre Hart , dar prea incet , Milito speculeaza , trece de Hart , ramane cu poarta goala poate inscrie si GOOOOOOOLLLL !!! Ce schimbare face Sergiu , incredibila inspiratie . De Jong se ia cu mainile de cap . O victorie senzationala pentru italieni .

2aevyww.jpg

Batusem in Anglia era senzational , continuam sa invingem . Al 5-lea meci in care invingem , consecutiv.

Dupa acest meci , jucam in deplasare la Atalanta , un meci in care am folosit multe rezerve pentru odihnirea titularilor . S-a dovedit a nu fi un meci usor , si la pauza era 0-0 . Era minutul 67 si nu reuseam sa inscriem , i-am introdus pe Zarate si Milito , dovedindu-se schimbari inspirate . Zarate ii centreaza lui Lucio si conduceam 1-0 , iar in min.93 Samuel inchide tabela .

ra85r7.jpg

Link to comment
Share on other sites

-Roberto , uite ce face fostul tau scouter , te bate in UCL .

-Mdaa... noroc .

-Si norocul face parte din joc , oricum felicitari .

-Mersi , mersi , am auzit ca te descurci bine la Inter .

-Da , chiar foarte bine spre deosebire de tine .

-Ai grija cum vorbesti .

-Vorbesc cum vreau .

-Bine fa ce vrei...apropo cat vrei pe Lucio ?

-NU E DE VANZARE ! E a 1000 oara cand intrebi .

Era nebun asta , jur , ma rog am uitat faza acea . Urma un meci foarte greu , acasa cu Udinese , ma multumeam si cu un egal . Dar jucatori au intrecut asteptarile si am reusit sa iinvingem cu 1-0 , cu golul lui Forlan , o noua victorie . Plecam in deplasare pentru un meci cu Siena , in totalitate echipa era formata din rezerve ,deoarece jocul era inaintea emciului cu City . Rezervele si-au facut foarte bine treaba , reusind sa invinga cu 1-0 , dupa golul lui Castaignos . Eram intr-o forma extraordinara .

Daca reuseam macar un egal , cred ca eram caificati . Un inceput foarte slab ca in tur si ne vedeam condusi prin acelasi Yaya Toure , dupa un gol in minutul 3 . Dar replicam rapid , prin egalarea din minutul 14 a lui Griezmann . Atat a fost scorul pauzei . A fost o repriza stearsa , dar pana in minutul 80 cand Ranocchia face penalty dupa o greseala uriasa , Aguero nu rateaza tinta si eram aproape de infrangere . Minutul 88 aduce o faza fixa pentru noi in care Ranocchia inscrie , era inger si demon , era egal , perfect pentru noi , incepeam sa ma gandesc deja la meciul de la Roma .

Meciul cu Roma era unul greu , dar trebuia sa profitam de forma slaba a lor si sa invingem . Avem o lovitura libera de la 35 de m . Guarin suteaza si ..GOOOOOOOOOLLLLL , ce gol reuseste columbianul , fantastic . Un meci sters in general , pana in minutul 70 cand avem penalty , acelasi Guarin bate si GOOOOOOOLLLLL ! A batut pperfect , o victorie meritata . Urma meciul cu Milan....

16lfh1y.jpg

Link to comment
Share on other sites

Urmeaza derby-ul cu Milan , cel mai greu meci al sezonului dupa parerea mea , eram favoriti din cauza formei bune , dar nu credeam in totalitate in asta . Milan e Milan , si toti stiu asta , are niste jucatori fantastici . Am facut un meci groaznic si s-a vazut si rezultatul .

vp896h.jpg

Z:
Instructie de fotbal !

Z:Derby Della Madollina , un meci obsnuit!

Z :Diavolii distrug Interul !

M: - E INACCEPTABIL ! Stiu ca ne clasam bine si jocul e perfect , dar nu putem pierde asa contra rivalilor de moarte .

S: - Intradevar , un joc mizerabil , dar ne vom redresa . Voi organiza o conferinta de presa ,pentru a le cere scuze fanilor .

M :-Foarte bine faci . A fost o lovitura grea pentru ei , mai ales dupa cum am jucat pana acum .

S:-Bine , pai atunci ma duc sa vad cum o organizam .

Stiam ca voi fi bagat in sedinta , dupa aceasta umilinta . Am facut un meci groaznic si rezultatul era de asteptat .

S: Buna ziua , vam chemat aici pentru a le cere express scuze fanilor , pentru infrangerea contra Milanului .

J : Putem sa va punem intrebari sau ne ve-ti lovi si pe noi ?

S: ... Spune-ti .

J : Pana acum am fost obisnuiti cu un joc foarte bun al Interului si victorii pe linie .Ce s-a intamplat acum ?

S :Cred ca oboseala si-a spus cuvantul si de aceea am pierdut , dar va promit voua , fanior si patronului ca de acum vom incerca sa jucam cat mai bine si sa invingem in toate meciurile .

J : Bine , cred ca acestea sunt toate intrebarile .

Nu stiam daca fani ma vor ierta , doar speram la asta , plec spre casa foarte mahnit de toate cele intamplate , voi munci mai mult pentru performantele bune ale echipei .

S : SERGIU NU PLECA , CASA TA E ITALIA !

S: AVEM NEVOIE DE TINE , TU FACI TREABA FOARTE BINE!

S TU PE 1 NE-AI ADUS , VREMEA TA NU A APUS !

Fani , scandau de dupa gardul casei mele , nu imi venea sa cred ce se intapla , imi sarea inima din piept de bucurie . Ei m-au facut sa imi dau seama ce inseamna spiritul de echipa si de lupta , vom munci de 100 de ori mai mult pentru victori , si nu vom trata niciun meci mai prejos decat altul .

Link to comment
Share on other sites

Infrangerea cu usturatoare cu Milan trebuia uitata printr-o victorie acasa cu Dortmund in UCL . A fost unul dintre cele mai frumoase meciuri din cariera mea , am reusit o victorie clara cu 5-1 , o lectie de fotbal predata nemtilor . Pentru meciul cu Cesena nu imi faceam mari griji , ma asteptam la o victorie din partea baietilor si asa a si fost , o victorie nu asa usuoara , cu un doar 1-0 . Eram multumit oricum .

Plecam spre Florenza , la un meci greu contra Fiorentinei , ma multumeam si cu un egal . Incepem bine si Pazzini dechide scorul , dovendind inca odata ca si-a revenit in forma . Pana in minutul 72 la marcarea golului 2 a lui Pazzini meciul a fost sters , dar gazdele au reusit sa reduca din diferenta in minutul 88 prin Kara , reusisem inca o victorie . Ultimul meci din grupe era contra Sahtiorului , eram calificati asa ca am decis sa introduc rezervele si rezultatul nu a fost unul tocmai dezamagitor 1-1 .

Primeam vizita revelatiei campionatului Novara , un meci foarte greu chiar daca numele echipei nu arata deloc pericol . La pauza eram condusi cu 1-0 , prin golul lui Morganella . Aleg sa il introduc pe Milito in speranta ca poate face ceva , si a facut . In minutul 67 , reuseste sa egaleze , iar in minutul 69 reuseste sa intoarca de unul singur meciul , a doua oara dupa ce a reusit asta si cu City . O victorie foarte importanta.

San Paolo era mereu un loc unde Inter mereu scotea puncte greu , un egal era perfect , dar vroiam victoria din cauza formei slabe a napoletanilor . Si acolo am avut un joc perfect si am reusit o noua victorie cu 2-0 , mergeam perfect in campionat , eram in continuare pe locul 1 . Speram sa continuam tot asa .

Meciurile cu Bologna si Lecce au fost unele facile , cu victorii fara emoti , am invins lejer cu 2-0 Bologna si respectiv 3-0 Lecce . In cupa primeam vizita Regginei , un meci cu totul neimportant pentru mine , am folosit noile transferuri + juniori si cu toate astea am invins prin golul lui Forlan , ne calificasem mai departe si in cupa . Urma ultima etapa din tur , acasa cu Chievo , vroiam sa termin turul perfect , cu victorii pe linie , si am reusit asta dupa 1-0 cu Chievo , terminasem turul pe locul 1 la 6 puncte de Juve si rivali A.C Milan .

Prima etapa din tur era meciul de acasa cu Genoa echipa care nu am putut-o invinge nici in tur unde am facut egal , macar acum speram la victorie , deoarece dupa meciurile rivalelor , puteam sa ne distantam la 8 puncte , dar am fost dezamagit cu un nou egal cu scorul de 0-0 . In sferturile cupei am picat contra lui Milan , dar nu avea niciun fel de importanta , deoarece nu aveam ca obiectiv cupa , o sa folosesc si acolo tineri . Rezervele s-au tinut bine si am fost infranti cu doar 1-0 , prin goulu lui Pato , prima infrangere dupa mult timp , conteaza ca nu a fost in campionat .

iee89d.jpg

Link to comment
Share on other sites

- O noua lovitura pentru Inter !

-Perla Spaniei ajunge in Milano !

-Muniain si-a implinit visul !

S :
Buna ziua , v-am chemat aici pentru a va prezenta noul jucator al nostru , Iker Muniain !

J : Ce v-a determinat sa il cumparati pe Muniain ?

S : Talentul desigur , demult il urmaream si il vroiam . Si varsta , care ati observat ca este un criteriu de baza la mine . Cred ca va fi noul star al nostru .

J : Se va impune in primul 11 ?

S : Daca isi va face treaba bine , cu siguranta ca va prinde .Alte intrebari ?

J : Da , nu vi se pare ca aveti multi atacanti ?

S : Ba da si ma bucur , sunt foarte buni , dar il astept cu nerabdare si pe Carlos .

J : Carlos ?

S : Da , Carlos Fierro , pustiul mexican .

J : Am terminat cu intrebarile .

Dupa aceasta conferinta , am fost chemat de urgenta de Moratti la el in birou .

M : Esti nebun , tu iti dai seama ce am facut ?

S : Ce-am facut ?!

M : Ai facut bine , ne-ai adus pe primul loc.

S : Ohh , m-am linistit credeam ca e de rau .

M : Nici vorba , zi si noapte sunt sunat de tot felul de antrenori ca sa laude jocul echipei . Trapatoni , Eriksson , Capello toti te-au laudat si sunt foarte multumit de tine .

S : Sunt flatat si le multumesc si lor si dumneavostra .

M : Nu ai de ce sa imi multumesti , daca cu lotul acesta si dupa cum era echipa cand ai preluat-o ai reusit sa ne aduci pe primul loc inseamna ca esti bun antrenor .

S : Da va multumesc , dar echipa nu era atat de slaba si lotul e bun .

M : Da , da ma rog..

S : Sa vedem ce vom face de acum incolo .

M : Sper ca tot asa , si acum hai pregatestete , o sa pleci la Monte Carlo pentru tragerea la sorti .

S : Oo , am si uitat , mmda.. sper sa avem noroc .

2ef43mx.jpg

Plecam spre Monte Carlo personal la tragere , aveam emoti erau si adversari accesibili ca CSKA Moscova , Villareal Valencia . Speram sa dau peste acestea .

P : Ma asez si eu langa tine , te superi ?

S : Aa , nu nicio problema .

P : Mergi bine cu Interul chiar am urmarit parcursul .

S : Pot spune acelasi lucru si despre tine , joaca fantastic extrateresti .

P : Mersi .

S : Mersi si eu .

P : Sper sa nu ne intalnim in optimi , doar in finala ar fi perfect .

S : Da , da nu vreau sa dau peste tine in optimi , cel mai greu adversar posibil .

P : Sa nu exageram , mai sunt Real , Manchester .

S : Nu exageram deloc , sunteti campioana Europei , defapt a lumii , sunteti favoriti si anul acesta

P : Oricum , nu vreau sa joc contra voastra , am amintiri urate cu Interul .

... Internazionale Milano

vs .

... F.C BARCELONA !

Oh , nuu . Exact cu Barca am picat , cat ghinion . O sa avem o misiune aproape imposibila . Dar si noi aveam sansa noastra .

P : Puteam sa jur ca o sa jucam intre noi .

S : Am ramas fara cuvinte , am picat greu de tot , aproape imposibil .

P : Pot sa spun ca si noi vom avea un meci greu , ai reusit sa creezi o echipa fantastica si stiu sentimentul de bucurie doar si eu sunt ca tine , tanar .

S : Fie ce o fi , cel mai bun sa castige .Adica noi .

P : Buna, buna asta .

2ebaixz.jpg

+

mll7bb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Lazio era un adversar tare , in tur le-am dat un categoric 4-0 fara emotii . Dar simteam ca nu va mai fi asa , nu jucam cum tocmai imi doream . Am avut dreptate , am facut un modest 1-1 . Zarate a marcat din nou contra echipei sale . Cu Palermo vroiam neaparat vicotria , dar am fost din nou dezamagit cu doar un egal din parte jucatorilor mei . 2-2 al treilea egal si Milanul se apropiase la 4 puncte de noi . Dupa toate aceste meciuri slabe eram pesimist inaintea derby-ului cu Juve .

Incepem perfect , dominam clar , un joc neasteptat de slab a lui Juve , marcam in minutul 19 dupa un gol superb a lui Cambiasso . Era perfect . Muniain era senzational , omul meciului . In minutul 67 Milito marcheaza al 12- lea gol in campionat si din nou a fost introdus din nou dupa pauza . O victorie fabuloasa pentru noi , nu ma asteptam , ne revenisem .

Meciurile cu Cagliari si Catania au fost unele anoste dar totusi am reusit sa le ingingem pe amandoua cu 1-0 , cu Cagliari a marcat Milito , iar cu Catania a reusit primul sau gol Muniain .

bio5rq.jpg

Link to comment
Share on other sites

C : Buna seara , ne aflam pe Giussepe Meazza , pentru a vedea prima mansa a partidei Inter Milano - Fc Barcelona .

C : Te intrerup , din cauza faptului ca sunt foarte entuziasmat inaintea partidei , este un meci intre doi giganti ai fotbalului .Inter trece printr-o perioada senzationala . Sergi i-a transformat intr-o forta .

C : Nu sunt disponibili pentru aceasta partida niciunul dintre jucatori tranferati in aceasta iarna , nici Muniain , nici Moutinho .

S : Baieti stiu ca jucam impotriva celei ai bune echipe ale lumi , dar si noi jucam bine si putem obtine un rezultat bun asta seara . Antoine , stiu ca ai revenit din accidentare recent , dar joci azi .

G : Da ?! Va multumesc , o sa dau tot ce e mai bun din mine ca sa va arat multumirea mea .

S : Bine , auziti si voi ce atmosfera e afara , avem 80000 de oameni in spate , trebuie sa ii rasplatim . Acum , haide-ti , bafta si sa batem .

E : VICTORIE , VICTORIE , VICTORIE !!!

C :Revenim in transimisie , pentru inceputul meicului , si a inceput , unul dintr-e cele mai tari meciuri din optimi ! Lionel Messi lipseste din cauza unei accidentari , un avantaj major pentru italieni . Si , o prima faza a Barceloneeei , pffuuu.... ce ocazie . Cesar scoate inextremis .

C : O repriza echilibrata , la finalul primei parti este 0-0 , o repriza cu un ritm alert , ocazii de amele echipe , abea astept repriza a doua .

S : Bravo baieti , am jucat perfect , tot asa si in partea a doua , este exact jocul cum mi l-am imaginat . Sper sa continuam tot asa , ati vazut ca nu este imposibil .

E : HAI CA PUTEM !

P :Ce e cu jocul asta , ne domina italieni ?! Nu imi place jocul vostru , jucati foarte slab , ne facem de ras . Nu accept asa ceva , suntem Barcelona , sunt Pep Guardiola , nu ma poate scoate un debutant . Aveti si voi mandria voastra .

E :.....

C : I
ncepe repriza a doua , speram la o repriza cu golul , ajungem in minutul 54 , o actiune a Interului pe partea drepta .

S : Dute , dute Javier , centreaza , ohh nuu ...... da , da GOOOOOOOOLLLL !!!! Bine Antoine ! Bravo baieti .

C : Centreaza Zanetti si GOOOOOOLLLL Griezmann !!!! Inter da lovitura , reuseste sa conduca extraterestri Barcei . In continuare si la 30 de minute dupa gol , in minutul 84 , italieni domina in continuare . Corner pentru Inter , este minutul 87 , mai trebuie sa reziste 5 minute si obtin o victorie fantastica . Centreaza marcatorul golului Griezmann ......

S : Bine Antoine . ... LUCIO , GOOOOOOOOOOLLLLLL !!! INCREDIBIL BAIETI !! Bravo , bravo !

C: Fantastic joaca Interul , ce echipa a reusit sa faca Sergiu . S-a terminat! Si o victorie incredibila pentru Inter , pleaca cu prima sansa in retur pentru calificare Inter .

P : Bravo , felicitari pentru victorie ..

S : Multumesc , nu ati jucat rau .

P : Mdaa , ati fost mai buni intradevar , stiam ce zic cand am spus ca nu vreau sa te intalnesc .

S: Ha !

P : Felicitari inca data , oricum va distrugem in retur .

S : Sa nu ne distruge-ti ca si acum .

3587vwm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy