Jump to content

Brescia Romena Reloaded


dasca

Recommended Posts

Sa vedem reteta succesului:

Se ia o echipa proaspat retrogradata din Serie A, se aduce un antrenor roman si se spera ca de data asta experimentul sa functioneze mai bine ca prima data.

Obiectivul meu e sa-l fac mic pe Mircea Lucescu, cu infuzie de 3-4 romani in prima echipa. Totodata, sa ma laud ca am descoperit jucatori ca Pirlo...

VA URMA...

Link to comment
Share on other sites

Primul Story cu adevarat interesant de aici. Fara nici o ofensa catre ceilalti ce au un Story in desfasurare.

Brescia are jucatori buni , tineri , ai putea face ceva treaba buna cu ei. Mai ales cu Leali , Daprela , Berardi , Vass , Salomon si

Jonathas . Bafta!

Link to comment
Share on other sites

De ce nu o intreaga echipa de romani ? :D

Imi place sa joc cat mai aproape de realitate si stim cu totii ca asta nu s-ar putea intampla niciodata la o echipa din Vest. Dar 3-4 jucatori e posibil si IRL si totodata aduce si o pata de culoare vestiarului, ca sa fiu in ton cu ceea ce mi-am dorit. Oricum, pe langa romani, vreau sa am cat mai multi italieni in lot si sper sa dau si la nationala vreo cativa. La prima vedere echipa nu e prea stralucita si au salarii prea mari din punctul meu de vedere. Nu garantez promovarea in acest sezon...

O sa revin cu amanunte...

Link to comment
Share on other sites

Sa fac si niste precizari ca sa stie toata lumea la ce sa se astepte. Acest story va fi axat strict pe partea FM-istica, fara inflorituri si situatii exceptionale prin care am ajuns antrenor la Brescia si asa mai departe. Totodata, nu ma voi axa pe meciuri(meciurile povestite si raspovestite nu mi se par interesante, niciodata n-am stat sa citesc cronica meciurilor la vreun story decat in cazul unor meciuri foarte importante, sau asa ceva). Story-ul asta va fi axat pe dezvoltarea clubului, jucand cat mai apropiat de realitate, poate reusesc sa incurajez si pe altii sa procedeze la fel. Acestea fiind spuse, sa purcedem la drum...

Sezonul trecut "randunelele" au retrogradat din Serie A, revenind in divizia secunda dupa doar un sezon petrecut in elita. Astfel, Mr. Corioni a decis ca nu mai are incredere in Giuseppe Iachini si s-a gandit la un inlocuitor. Cum Guardiola nu era disponibil, urmatoarea varianta am fost eu, la recomandarea legendei clubului, Mircea Lucescu. Detaliile contractuale au fost stabilite foarte repede si astfel deveneam Randunel cu acte in regula.

Mi s-a stabilit ca si obiectiv promovarea, am primit si ceva firmituri pentru transferuri(200k), si am fost placut surprins sa vad ca la capitolul buget de salarii stam chiar bine(9.5 milioane, din care 9 milioane "ocupat"). Mi-a pierit zambetul de pe fata cand am vazut ca 40% din aceasta suma e incasata de 2 jucatori si anume Cristiano Zanetti(2.6 milioane) si Alessandro Budel(1.1 milioane). Incep sa-mi fie clare plecarile pentru la iarna. Prima impresie despre lot nu e una foarte pozitiva. Am cativa jucatori de valoare, dar lotul nu e echilibrat deloc, am 3 fundasi stanga la fel de buni in schimb in centrul defensivei e bulevard, la mijloc stam bine in partea centrala dar extreme n-avem decat una(si ala nu-i cine stie ce). In atac am patru oameni, nici unul care sa-mi inspire prea multa incredere. E clar, voi avea un sezon dificil....

Link to comment
Share on other sites

Asa cum spuneam mai devreme, lotul mi se parea destul de dezechilibrat:

Portari

Titular deocamdata avea sa fie Arcari(33 ani), un portar foarte experimentat. Prezinta atribute foarte bune pentru acest nivel, si eu sper sa aiba un sezon bun. Ca si slabiciune pot nota jocul de picior. Pentru postul de rezerva se vor bate Reali si Caroppo. Reali e un jucator foarte interesant, dupa parerea mea poate deveni viitorul portar titular al Bresciei(si de ce nu, poate al nationalei).

arcari.th.jpg

Fundasi centrali

Una din problemele grave ale lotului, am doar doi fundasi centrali valizi. Prima optiune e clar italianul Zoboli(29 ani), are peste 200 de meciuri in Serie B si vechime in vestiarul nostru. Cealalta varianta e francezul De Maio(22 ani), un jucator care a fost imprumutat sezonul trecut la Frosinone. In caz de probleme, aici poate juca si internationalul costarican Gilberto Martinez, fundas dreapta de meserie. Neaparat trebuie sa peticesc aici, variantele la care ma gandesc fiind Marco Materazzi si Matteo Ferrari.

zoboli.th.jpg

Fundasi laterali

O zona exceptional de bine acoperita, pe partea dreapta sunt italianul Zambelli(26 de ani), capitanul echipei si costaricanul Gilberto Martinez(31 ani). Vor juca amandoi la fel de mult, Zambelli fiind un adevarat jollyjoker, putand evolua si ca mijlocas central sau extrema dreapta. Pe partea stanga am 3 variante, si iau in calcul cedarea unui jucator daca primesc o oferta buna. Pentru inceputul sezonului prima varianta va fi Simone Dalla Mano(27 ani, fost international de tineret), pare mai sigur pe faza defensiva, insa si Berardi(22 ani) si Daprela(20 ani) vor avea ocazia sa joace la primele greseli ale italianului.

zambelli.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mijlocasi centrali

Mijlocul terenului e bine acoperit. Ca jucatori de profil defensiv ii am pe Adam Vass(23 ani), Budel(30 ani), Paghera(19 ani) si Rini(21 ani) iar din octombrie va reveni si Cristiano Zanetti(34 ani). Totusi, acesta nu va avea o viata lunga la mine in echipa daca nu accepta renegocierea unui contract sub 1 mil/an. Ca mijlocasi ofensivi ii am pe Bartosz Szalamon(20 ani) si pe cel mai important om al echipei dupa mine Nicolas Cordova. Mijlocasul de 32 ani are o cariera petrecuta aproape in totalitate in Serie A si Serie B si are o tehnica iesita din comun. Totodata, e cel mai bun executant de lovituri libere avut pana acum in FM12.

cordovav.th.jpg

Mijlocasi laterali

Un alt punct sensibil al lotului "randunelelor". Practic singurul om de luat in seama pe acest post e Luigi Alberto Scaglia(23 ani), dar nu ma astept la prea multe de la el. Acesta poate juca pe ambele flancuri. Pe dreapta il voi folosi si pe Zambelli cand va fi nevoie. L-am promovat de la juniori si pe Krjstjan Miljvecic, dar e prea crud sa emita pretentii la titularizare. Neaparat am nevoie de intariri si ma gandesc aici la Silviu Ilie sau Parvulescu.

scaglia.th.jpg

Atacanti

In atac lucrurile stau bine numeric, avand 4 solutii pt acest post: Juan Antonio, Ruben Ramos, Robert Feczesin si brazilianul Jonathas. Totusi, ceea ce ma ingrijoreaza e faptul ca nici unul nu pare sa se detaseze valoric fata de ceilalti. Sper ca unul din ei sa fie un marcator mai constant si sa inscrie in jur de 15 goluri in acest sezon. Alegerea mea acum la inceput e ungurul Feczesin.

feczesin.th.jpg

Astia sunt baietii pe care ma voi baza sezonul asta. Sper sa reusesc sa intaresc echipa in centrul defensivei si sa aduc macar un winger bun, altfel o sa avem mari probleme. La capitolul plecari, oricine este transferabil pentru o oferta corecta...

Link to comment
Share on other sites

Dupa analiza lotului, am inceput sa ma gandesc la posibile intariri. Pentru postul de fundas central ii aveam in vedere pe Materazzi si Matteo Ferrari, ambii jucatori foarte experimentati si valorosi. Mai aveau si alt avantaj, faptul ca erau liberi de contract. Avandu-l pe Scaglia ca extrema dreapta, prioritatea numarul 1 era un mijlocas stanga. Silviu Ilie era varianta perfecta, costa in jur de 200k deci ma incadram si cu banii, iar scouterii mei aveau o parere buna despre el. N-a fost sa fie, galateanul alegand Siena. Cum trei grupari din Serie A ii dadeau tarcoale lui Adam Vass am inceput negocierile cu Gaz Metan pentru Parvulescu, un jucator clar mai bun decat Ilie, dar si mai scump.

Dupa esecul transferului lui Silviu Ilie, au venit si primele vesti bune din mercato: fundasii italieni Ferrari si Materazzi au semnat cu "randunelele" pe cate un sezon. Salariile oferite n-au fost prea mari, 185k/an pentru Ferrari si 85k/an pentru Materazzi. Tot in aceasta perioada am jucat si primul amical al verii, 1-0 in Germania, cu Osnabruck, gol marcat de Cordova. Nu mi-a placut deloc cum a jucat echipa in 4-4-2 asa ca am luat decizia sa joc un 4-2-3-1, cu Cordova in rol de AMC, jucator in jurul caruia se va construi echipa Bresciei sezonul acesta.

Cu centrul defensivei acoperit, singura problema majora era aducerea lui Parvulescu. Cum mediesenii imi cereau cam 700k pe vedeta lor, si bugetul meu nu se apropia de aceasta suma, speram ca una din gruparile interesate de Adam Vass sa-mi faca o oferta buna. Cagliari si Atalanta mi-au oferit 1.8 milioane pe mijlocasul maghiar, insa am decis ca suma minima pentru care va pleca este de minim 2.5 milioane. Li s-a parut mult, asa ca interesul lor s-a racit.

Cagliari s-a aratat interesata de o coproprietate pentru Bartosz Szalamon, iar suma oferita de ei era una destul de buna, 700.000 euro, asa ca am acceptat. Apoi Juventus mi-a oferit aceeasi suma pentru perla centrului de juniori, ghanezul Welbek. Facusem rost de bani pentru Parvulescu, si transferul s-a perfectat repede: 700k suma de transfer, contract de 300k/an pana in 2015. O alta gaura acoperita. Totodata, i-am prelungit contractul lui Adam Vass(300k/an, 2015).

Urmatoarele 2 meciuri amicale au fost un dezastru, 0-2 in deplasare cu Feralpi Salo si 1-2 la Niort. Speram sa fie doar faptul ca noua tactica cere un timp de adaptare. Ultimele doua meciuri de pregatire mi-au confirmat asta, baietii invingand pe Lumezzane(3-1) si Carpendelo(3-0), si imi faceam sperante pentru primele meciuri oficiale.

Tragerea la sorti a turului 2 din Coppa Italia mi-a adus un adversar facil, Portosummaga(serie C1), meciul urmand sa se joace pe terenul nostru. Era un debut in care speram la o victorie in fata propriilor suporteri.

Cu amicalele terminate, am mai aruncat o privire pe "gaselnitele" scouterilor, si am descoperit o oportunitate: Sebastian Cojocnean de la U Cluj. Acesta era vazut destul de bine de Sassarini(3.5 stele) si era ieftin(90k). In plus, evolua si pe un post unde nu aveam decat o singura varianta(AMR), asa ca am riscat si l-am cumparat. I-am oferit un salariu de 115k/an pana in 2014, iar cu transferul asta inchideam lista venirilor la Brescia in aceasta perioada de mercato.

Link to comment
Share on other sites

Destul de surprinzatoare alegerea lui Cojocnean. Chiar daca e a2a optiune in vederile tale. Eu preferam sa promovez pe cineva de la echipa a2a , pentru a nu diminua bugetul de transferuri in vederea unui campanii de achizitii in iarna.

Nu aveam prea multe solutii la echipa a doua, si suma pe care am cheltuit-o cu Cojocnean nu e deloc mare. In plus, de regula in iarna nu fac transferuri, decat in situatii de urgenta(gen plecarea unuia din titulari si inlocuirea lui, sau daca e deranj mare pe un anumit post). In orice caz, in cele cateva meciuri jucate pana acum(care vor fi povestite zilele astea), Cojocnean s-a dovedit o alegere buna...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy