Jump to content

Aventura Cu Steaua


bote.

Recommended Posts

Pai incep mai intai prin a mă prezenta.Sunt Alex,din Iași,am 16 ani,și sunt foarte pasionat de fotbal(poate chiar nebun dupa el).Pasiunea pentru fotbal o am incă de mic copil,cand m-a dus tata,impreuna cu prietenii lui intr-un bar,si am urmarit finala UEFA a anului 2000.Pur si simplu,cand il vedeam pe Hagi cum joacă imi straluceau ochii..eh pacat ca in acel meci a fost eliminat :)).In 2001,cand s-a retras din nationala,si din cariera fotbalistică,am plans ca un nebun,mai ales cand am vazut tricoul lui,ridicat de niste baloane(parca asa imi amintesc)..Cu timpul,crescand,am aratat un interes mare Stelei cam prin anii 2004-2005,cand au luat si campionatul,si au ajuns in semifinalele cupei UEFA,unde a dat peste Middlesbrough..Dupa 2006,au inceput sa nu mai miste aproape nimic..Macar bine ca s-au revansat castigand Cupa impotrivacelor de la dinamo(2-1)..

Acum sa mai vorbesc si despre FM :))Am aflat de el de curand,prin 2010(pacat ca nu am aflat mai repede :( ),si incepand cu FM 2011 am inceput sa joc..In FM 2011 nu prea ma descurcam mai cu nimic,nici chiar daca am citit tot felul de forum-uri,dar in FM 2012 parca am mai invatat cate ceva,si chiar ma descurc..mai intai am inceput o salvare pe versiunea 12.3 cu sportul,si mergeam binisor..la pauza de iarna eram pe locul 5,sub steaua,cfr,rapid si vaslui..am avut chiar si cateva rezultate extraordinare,cum ar fi 2-1 impotriva stelei,la ei acasa,pe urma,la mine acasa m-am aparat destul de bine si am scos un 1-0 cu dinamo..pe urma am intrat intr-o perioada de egaluri si putine victorii..Dar cum a aparut versiunea 12.4 am inceput o noua salvare cu steaua..

Si acum incep sa povestesc(dupa lungi povesti) :))M-am gandit cam tarziu sa fac story-ul asta,cam dupa un sezon extraordinar cu steaua..pe toata perioada sezonului am facut cam urmatoarele transferuri(jucatori tineri,de viitor):

Alen Pamic ,MC,l-am luat gratis

Symonenko Sergiy,DL©,pentru 55k de la Arsenal Kyiv-- l-am luat pe post de backup,pentru ca Latovlevici trebuia odihnit din cand in cand

Vlad Chiriches,DC,pentru 700k de la Pandurii-- l-am luat,dar nu prea stiu de ce :)))dar e foarte bun..face o treaba extraordinara alaturi de gardos sau Galamaz

Ceesay Momodou,ST,pentru 475k de la Zilina-- l-am luat pe sfarsitul campionatului,insa este cel mai formidal jucator posibil,inscrie pe meci 1-2 goluri,foarte bun pasator,el impreuna cu florin/mihai costea fac cel mai bun cuplu de atacanti..

La capitolul ”plecari” au fost urmatorii candidati:

Martinovic Novak,imprumutat la FCM Targu Mures pentru 28k si 100% salariu

Stanca Răzvan,nu a vrut prelungire de contract,si l-am lasat sa plece

Symonenko Sergiy,mult prea agresiv(exagerat poate),atribute foarte bune,dar cum am spus prea agresiv(2 rosii in 5 meciuri),l-am lasat si pe asta sa plece..

La capitolul realizari am avut multe(pacat ca nu stiu cum sa postez imagini :( ) am fost formidabil..am batut Rapidul pe unde l-am prins:4-1 la ei acasa in campionat.2-0 tot la ei acasa dar in cupa,1-0 la mine acasa,2-2 la ei acasa

Alte realizari a bune am avut in calificarile pentru EURO CUP:am batut Dnipro la ei acasa cu 3-2,am luat bataie la noi cu 1-2,pe urma in grupe am cazut cu AZ,M. Tel Aviv si PAOK..Cu AZ am facut 2-2 la ei acasa,iar la noi i-am batut cu 3-2 dupa un meci nerecomandat cardiacilor,am condus cu 3-0.iar pe sfarsit au dat ei 2 goluri..celor de la M. Tel Aviv le-am dat 5-1 la ei acasa,iar la noi le-am mai dat un 2-1..cu cei de la PAOK am avut un 1-1 la ei acasa,si un 2-0 la noi..m-am calificat mai departe de pe primul loc,si am avut ghinionul sa dau peste Shakhtar-ul lui Mircea Lucescu..eh aici e ceva mai complicat,am facut 1-1 la ei(nu speram la asta,am avut noroc),si pe urma ne-am luato la noi cu 5-4,dupa un meci superb,pacat de scor..

Si acum trec la infarangeri:infrangerea cu Shakhtar fiind precizata mai sus,voi incepe cu meciuri amicale pierdute impotriva celer de la Borusia Dortmund cu 4-5,Poli Iasi cu 2-3 si Banik Ostrava 1-2,si in campionat cand am pierdut impotriva dinamovistilor cu 0-4,impotriva astrei cu 0-1 si a celor de la gaz metan cu 1-2

In finala cupei am castigat impotriva celor da la FC Timisoara cu 3-1.dupa un meci dus in prelungiri..

MAI REVIN SI MAINE CU MAI MULTE DETALII DIN SEZONUL 1,DETALII DESPRE MECIURI IMPORTANTE,TRANSFERURI,TACTICI(am folosit un proprie,simpla dar buna)

P.S. :scuzati greselile de ortigrafie :D

Link to comment
Share on other sites

Scuze ca nu am mai postat,am avut ceva treaba zilele astea..Pai nu am retrogradat,atata timp cat am spus ca la finalul sezonului am iesit pe primul loc :D In ce priveste tactica,este asemanatoare cu cea pe care am folosito cu spotul..este un 4-2-4,strategia de baza este atacul,philosophy balanced,deoarece nu prea cred ca vreun club din romania poate juca pe fluid,nu-s jucatorii prea buni

..infine,la inceput,ca orice tactica noua nu prea da rezultate,dar in timp merge foarte bine,in primele amicale cel putin am avut 2 infrangeri de la 2 echipe cat de cat slabe..in pre-sezon,amicale mai importante au fost cu borusia dortmund(echipa pe care o ador),meci pierdut cu 4-5,si cu Slovan Liberec pe care i-am invins cu 5-3.Alte amicale le-am mai avut cu steaua U19(5-1),Banik Ostrava(1-2),Sannicolau Mare(6-1)

..am debutat in cariera de manger in toate drepturile,impotriva Otelului in super cupa,unde i-am invins pe respectivii cu 2-1.scor la care sincer nu ma asteptam pentru ca tactica si grupul nu erau bine inchegate,dar,multumita lui Rusescu(min 14) si Tanase ”dodel” (min 31) am avut avantaj de doua goluri la pauza..i-am incurajat pe baieti inainte sa intre pe teren,si acestia au mentinut scorul un minut :))..in minutul 46 am primit un gol rapid de la paraschiv,si vazand asta le-am spus baietilor sa se apere,si acestia au facut ce trebuia..omul meciului a fost bine inteles tanase(a explodat in primul sezon)

..pe urma in campionat am debutat impotriva celor de la ceahlau (5-0) si mioveni(4-0)..toate bune si frumoase primele 2 etape.eram pe primul loc,dar a urmat meciul cu gaz metan la ei acasa,unde ne-am luato cu 2-1..meciul a inceput promitator,mihai costea inscriind in minutul 1 dupa un corner,dar cum o minune nu dureaza mult,bawab a marcat in minutul 17 dupa un contra atac..la pauza a fost 1-1,i-am incurajat pe baieti,dar degeaba,ne-am mai luat o ”galusca” in minutul 61 de la niccolas gianni

..fiind foarte demoralizati dupa o infrangere usturatoare,ne-am revansat inpotriva celor de la vointa sibiu (4-0)..la numai 4 zile dupa asta am avut o deplasare grea la dnipro,unde le-am dat un 3-2 foarte frumos,la pauza fiind 1-0,golul fiind marcat de catre rusescu..in a doua parte a meciului,am mai marcat prin mihai costea in minutul 51 si radut in minutul 81..pentru ei au marcat tanase 90+4 :)),si kalinic in min 86..fiind un pic suparat pe ei pentru 2 goluri prostesti.am ascuns asta si le-am spus ca este un rezultat foarte bun

..pe urma in campionat a urmat un mare dezastru,pierzand derby-ul cu cei de la dinamo cu 0-4 la ei acasa,dupa ce am facut totul cu putinta sa ne aparam,dar degeaba,tucudean si ganea ne-au macelarit..apoi a mai urmat un dezastru la noi acasa,impotriva celor de la dnipro,pierzand cu 1-2,dar tot noi ne-am calificat

cam atat cu prima parte a sezonului,voi reveni cu meciurile din grupele euro cup si meciuri din campionat

in privinta transferurilor,l-am luat pe alen pamic,pe gratis,la recomandarile lui narcis raducan..este un jucator bun pentru steaua,paseaza mult,mai si marcheaza,numai ca a cam fost accidentat,avand acum 4 jucatori MC la baza,trebuia sa decid cine prinde primul 11 si cine e rezerva..bicfalvi si-a castigat dreptul din start la primul 11,dorinel popa nu,dar l-am pastrat,poate se mai antrena,radut a prins si el primul 11,iar pamic a fost rezerva un timp,pana ce sa accidentat radut.

al doilea transfer a fost Symonenko Sergiy pe care mi l-au recomandat scout-erii,jucator ca mi-a placut si mie mai ales ca raportul calitate pret era fenomenal(55 k)..l-am jucat cateva meciuri,dar am observat ca e un jucator foarte agresiv,intra foarte dur,a luat 2 rosii in 5 meciuri,si l-am folosit in timp ce il mai puneam la odihna pe latovlevici..chiar daca aveam rezerve pentru acesta(brandan si emeghara) l-am cumparat pe sergiy pentru ca pe emeghara il foloseam in banda dreapta,si pe brandan l-am mai bagat MC,chiar daca nu e potrivit..

dupa asta a venit chiriches,care a intrat rapid la inima fanilor,si care a explodat la pret,a ajuns la 1,2 milioane spre finalul campionatul

in finalul campionatului.l-am cumparat pe momodou ceesay pentru ca am vazut in decursul campionatului ca atacantii mei nu prea misca nimic..momo facea treaba mijlocasilor si atacantilor,centra mingi,fugea la recuperare,si cand avea mingea executa cu foarte mult calm,nu ca florin costea care tragea ca taranul niste bombe din fata portii si rata..

au mai fost jucatori ca iliev,geraldo,stanca,nastasie pe care nu prea i-am folosit..doar pe nastasie rezerva lui tanase..pa bourceanu l-am mai folosit MC,DR si am observat ca recupereaza cam toate mingile si lanseaza contra atacuri

mai revin in curand sa continui povestea mai departe..nu prea cred ca va incanta pana acuma,dar zic ca e un inceput bun pentru un incepator :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

dupa un inceput de sezon excelen,am felicitat baietii,le-am suflat in struna,dar le-am spus ca mai avea un drum luuung pana a-mi atinge eu ce mi-am propus pt.primul sezon,adica loc.4-2 macar sa prind o cupa europeana..

dupa o pauza de 4 zile,am inceput in forta contra celor de la petrolul(3-2).sportul(3-1) iar pe urma a venit meciul din grupele UEFA League,contra celor de la AZ cu care am remizat 2-2(pacat ce nu mai pot vedea raportul meciului),un rezultat la care sincer nu ma

asteptam,dat fiind faptul ca era prima mea aparitie in Europa..

cu toate ca baietii era cu moralul ridicat dar cu fitness-ul la pamant,la numai 3 zile a venit meciul cu otelul cu care am remizat 1-1,pe urma am avut un meci usor impotriva celor de la alro pe care i-am batut cu 3-0

dupa alro,au mai venit inca 2 remize consecutive,cu PAOK(1-1),si cu CFR Cluj (2-2), pe urma 2 victorii aproape la limita,1-0 cu brasovul,si 2-0 cu pandurii,iar apoi baietii sau revansat cu un surprinzator 5-1 cu Maccabi Tel Aviv,apoi 3-2 cu tg. mures si tot 3-2 cu pandurii in cupa si un egal cu vasluiul 2-2..

din nou am felicitat baietii,si acestia mi-au raspuns cu o victorie,2-1 cu Maccabi Tel Aviv,dar pe urma ne-am facut de ras impotriva astrei cu un 0-1..pe urma am facut 2 amicale cu echipe slabe,pe care le-am batut cu 8-0(meciuri care putin conteaza)

dupa o mini vacanta,am avut un inceput tare in derby-ul cu rapidul 1-0,chiajna 2-0,in grupele Europa League impotriva AZ-ului 3-2,cu U cluj 1-0 si in cupa cu CFR cluj 4-1

post-10175-0-03733000-1325743288_thumb.p

Link to comment
Share on other sites

pe jucatorul respectiv era prea agresiv,a luat 2 cartonase rosii in 5 meciuri..si oricum a fost o mutare proasta si negandita,pt. ca aveam si alte rezerve pt. latovlevici

da..ai dreptate,trebuia sa-l aduc pe parvulescu :)))(dar intai sa-mi zica cu ce echipa tine pe BUNE!!) :))

Link to comment
Share on other sites

pai incepand cu urmatorul update care va aparea voi face un nou story cap-coada,si ma voi baza mai mult pe jucatori romani.ce am facut eu in cariera actuala a fost ceva de ”proba”,sa ma invat cu jocul si cu micile lui secrete....dar toate au un inceput.. :D

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

pai incepand cu urmatorul update care va aparea voi face un nou story cap-coada,si ma voi baza mai mult pe jucatori romani.ce am facut eu in cariera actuala a fost ceva de ”proba”,sa ma invat cu jocul si cu micile lui secrete....dar toate au un inceput.. :D

urmatorul update cu transferurile din aceasta iarna vine peste 2 luni (sfarsitul februarie - inceputul martie) ... eu zic ca ai timp destul ca sa continui acest save si sa faci un story ;)

Link to comment
Share on other sites

dupa victoriile din ultima vreme,echipa era laudata din toate partile,inclusiv eu atragand atentia in euro league,unde toti managerii erau impresionati de jocul simplu,cu multe pase..mi-am continuat seria de victorii impotira celor de la ceahlaul 3-0,ultimul meci din cadrul grupelor europa league cu PAOK 2-0,ultimul meci din 2011..in pauza de iarna au venit Chiriches pe 700k si Momodou Ceesay pe 700k de la Zilina si au pelcat pe gratis Razvan Stanca si Symonenko..mi-am petrecut craciunul intr-un club din bucuresti impreuna cu echipa,carora le-am dat cateva zile libere..echipa mi-a promis ca anul care vine,vor face o impresie buna in europa si in campionat..

primul meci din 2012 l-am inceput cu 3 amicale,impotriva celor de la dăbuleni 8-0,csm ramnicu valcea 4-1 si poli iasi 3-4 ?!la o zi distanta am aflat ca voi da peste Shakhtar-ul lui Mircea Lucescu,veste care ma cam lasat rece,eu asteptanduma la o echipa mai accesibila..am venit inapoi in tara de la tragerea la sorti,si la antrenament le-am spus baietilor cu cine au de-a face,vazanduse pe fata acestora un soi de dezamagire..in sfarsit in deplasare am facut un 1-1 neasteptat de nimeni,si Mircea Lucescu mi-a strans mana dupa meci,spunandu-mi ca am un viitor mare in fata,dar am aut o mare dezamagie in meciul de acasa,unde baietii au condus un meci intreg,dar in final au pierdut cu 3-4..i-am incurajat pe baieti la vestiare,spunandule ca europa league nu era un obiectiv pt. mine,si sunt multumit ca au trecut de grupe pe primul loc,si au facut 2 meciuri mari impotriva celor de la Shakhtar..

au urmat meciuri usoare,impotriva mioveniului 2-0,gaz metan 2-0 meci in care m-am razbunat pt. infrangerea din tur,vointa sibiu 4-0,derby-ul cu dinamo 2-1,petrolul 3-1,CFR 3-1,derby-ul cu rapid 2-2 in semifinalele cupei primul meci la ei acasa,sportul 2-0,otelul 2-1,brasov 1-0,al 2-lea meci din semifinale la mine acasa 4-1 impotriva rapidului,5-1 cu pandurii,1-0 cu tg. mures,1-1 cu vasluiul,4-2 cu astra,derby cu rapid castigat cu 2-0,3-0 cu u cluj,si ultimul meci din editia de campionat 2011-2012 cu chiajna 3-2..ERAM CAMPIONII !!!am dat o petrecere de pomina in vestiar facand baie de sampanie,si jucatorii strigandumi numele..a fost petrecere mare si in piata universitatii unde a venit si becali si s-a urcat pe masina(ceva ce nu am mai facut de mult timp)...

a urmat finala cupei romaniei,unde am dat peste timisora,pe care am invinso cu 3-1,motiv de alta petrecere..intr-un final a venit vacanta..sediul clubului era pustiu fara toata lumea,antrenamentele nu se mai tineau nici la U19..

http://imageshack.us...56/meciuri.jpg/

post-10175-0-42349300-1326025058_thumb.j

post-10175-0-81985300-1326025208_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy