Jump to content

Le Hac


Dacone

Recommended Posts

  • Romania Research Team

M-am gandit ca este momentul pentru primul story din FM 2012,si alegerea a fost destul de simpla,una dintre cele mai vechi echipe din Franta,este vorba de Le Havre.Chiar daca este una dintre cele mai vechi echipe din Franta,Le Havre nu are un palmares foarte bogat si arata cam asa :

Championnat de France

1899

1900

Challenge international du Nord

1900

Championnat de France professionnel

Division 2/Ligue 2

1938

1959

1985

1991

2008

Coupe Nationale

1918

1919 Coupe de France

Vainqueur en 1959

Finaliste en 1920

Challenge des Champions

1959

Coupe Gambardella

1989

Meilleur buteur de l'histoire du HAC

Jean-Michel Lesage : 74 buts

Joueur ayant disputé le plus grand nombre de match sous le mailot havrais

Jean-Pierre Delaunay (315 matches)

post-780-0-36977200-1320785274_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Echipa este destul de tinerica,si am cativa jucatori de mare viitor din cate se pare la echipa U19.O sa imi pun baza in ei din sezonul viitor deoarece nu se anunta zile cu soare in contul clubului nostru.Echipa cu care incep sezonul arata astfel:

havreathleticclubsquadp.png

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Am jucat si 5 meciuri de pregatire inainte de primul meci din cupa ligii,in care am rodat mai multi jucatori atat de la prima echipa cat si de la echipa de rezerve si echipa u19.Nu am fost curios de rezultate,dar i-am promovat pe Landu(ST) si Mendy(LWB) ambii de 17 ani la prima echipa.Bine ca nu mi-o dat Alibec gol in ultimul meci...

amical.png

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

22.07.2011

Primul meci oficial din acest sezon,contra echipei care s-a cam facut de ras sezonul trecut in Ligue 1,este vorba de Arles.O echipa as spune sub a noastra desi mi-au atras atentia 3 jucatori din componenta lor,este vorba de fundasul central Bobo Balde,care a facut istorie la Celtic si cei doi atacanti,Pieroni si Gigliotti(o fost mare speranta).Meciul a fost destul de anost,s-a vazut clar ca pentru ambele echipa a fost primul meci al sezonului si nu au fost mari ocazii in prima repriza.Echipa mea destul de lipsita de experienta a clacat pana la urma in minutul 45+ cand dupa o balbaiala in aparare Pieroni a deschis scorul.Din lipsa de atacanti am mers pe aceasi doi de la inceput desi Fanchone(cel mai bun jucator al meu),dadea semne de accidentare.Pana la urma in minutul 51,Fanchone s-a accidentat si am fost nevoit sa il trimit pe Kone in teren.Doua minute i-au trebuit acestui sa ne bucure,1-1.

Meciul a mers intr-o directie adica spre poarta celor de la Arles,dar mingea nu a intrat si asta ne-a costat in minutul 88 cand desteptul de Diallo,l-a faultat in careu pe Pieroni si Gigliotti a facut 2-1!!!!!!!!Sfarsit de drum in Cupa Ligii....

havreacvacarlesavignoni.png

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

29.07.2011

Nu a fost sa fie in Cupa Ligii,dar cui ii pasa ?Ne ramane campionatul si Cupa Frantei,asa ca nu ii o mare pierdere Cupa Ligii.Primul meci din Ligue 2,a fost deplasarea la Angers,un meci mai mult decat dificil.Primul 11 a fost urmatorul:Placide,Rivierez,Nestor,Genton,Mendy,Da Graca,Fontaine,Francois©,Bonnet,Riviere si Julienne.Deci cel mai bun 11,fara nici o accidentare(apropo rezerva de portar mi Boucher :rock: ).Cred ca a fost meciul in care am vazut cele mai multe faulturi,desi nu prea s-a soldat cu cartonase.Singura sclipire a venit de la Bonnet,care venit de pe partea stanga a atacului nostru a inscris dupa centrarea perfecta a lui Graca.M-am baricadat in aparare si scorul ne-a ramas favorabil pana la final!!!

angersscovhavreacinform.png

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

05.08.2011

Dupa inceputul promitator de la Angers,am decis sa nu schimb primul 11,in meciul cu Stade Lavallois.Sincer m-am asteptat de la inceput sa fie un meci mult mai usor decat cel cu Angers.Dar se pare ca cei de la Laval,nu au fost de acord si ne dau o boaba repede in minutul 20,cand Gimber i-a mingea imi varzaleste toti fundasii si deschide scorul.Am dominat clar meciul,dar mingea parca se incapatana sa nu intre pana in minutul 64 cand Genton,pune capul la o centrare de pe stanga si egaleaza.Meciul se indrepta spre un egal,numai ca Fanchone si-a adus aminte ca stie cu mingea si dupa ce ii pune in cap pe fundasii adversi trimite o scarita peste portar si inchide tabela la 2-1 pentru noi !!!

havreacvstadelavalloisi.png

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

12.08.2011

Doua victorii la rand in primele doua etape,nu aveau cum sa ne faca rau si la meciul de pe Stade de la Licorne din Amiens,ne-am dus clar cu gandul sa arestam cele 3 puncte puse in joc.Nici o accidentare,nici o suspendar asa ca totul era perfect pentru acest meci.Si jucatorii nu m-au dezamagit,la pauza aveam 3-0,prin golurile lui Riviere,Fontaine si Bonnet.Ne-am relaxat in repriza a doua si asta era sa ne coste deoarece cei de la Amiens au reusit sa revina in joc cu doua goluri insa totusi ne-am revenit pe final si am tinut de rezultate(9 puncte din 9 posibile si promovarea este pe buzele suporterilor,dar totusi promovarea este foarte departe...)

amiensscfootballvhavrea.png

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

19.08.2011

In etapa a-4-a ne-au vizitat corsicanii de la Bastia,care in momentul meciului nu o duceau prea bine dupa 3 etape avand doar 1 punct din 3 meciuri.Forma noastra foarte buna si forma lor proasta,a dus la un galop de sanatate inceput de Julienne,atacantul adus imprumut de la Rennes,inca din minutul 6.Tot el a deranjat paianjenul in minutul 11,dupa un eurogol de la 25 m.Si chiar daca celelalte doua goluri s-au pus autogoluri,nu a fost chiar asa,mingea i-a atins cand intra in poarta.Scor final 4-0!!!

havreacvscbastiainforma.png

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

26.08.2011

Victoria de etapa trecuta cu Bastia,nu a facut decat sa ne inspire in meciul cu Arles.Trebuia sa ne luam revansa dupa ce ne-au scos din cupa ligii.Si asta am si facut cu Julienne in forma de zile mari am dominat clar meciul doar ca pana la urma golul a venit din capul lui Genton in minutul 19.Tabela fiind inchisa de Julienne dupa o faza in stilul lui,cand dupa ce a driblat tot ce a avut in cale a trimis mingea sub bara.Din primele 5 etape avem 15 puncte si in acest moment trecem pe primul loc in clasament.

acarlesavignonvhavreaci.png

Dupa meciul cu Arles,am avut si o intrunirea cu echipa in care le-am spus parerea despre acest prime 5 etape si reactia lor a fost una mai mult decat buna :

havreathleticclubsquadt.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy