Jump to content

Rapid BucureşTi


teteloiu

Recommended Posts

Salut!

Si eu ma bucur de vanzarea clubului, dar pe de alta parte asa am patit si la 2011, unde a preluat Dinu Gheorghe, si sa dovedit a fi mai zgarcit decat Copos :))) , iar cea mai tare faza am patito la 2010 cand dupa un prim sezon am iesit campion, iar in al 2lea in iarna a vandut Copos clubul, eu eram tot pe locul 1, si cel care a preluat clubul ma dat afara :))))

Cat despre transferuri, ce pot sa spun, la bugetul "fabulos" pe care il avem nu iti permiti sa cumperi mai nimic :))) , dar totusi am reusit sa cumpar 2 jucatori, cu banii in rate (ma mir ca am reusit) si care pana acum au dat randament bun si respectiv foarte bun. Este vorba de un fundas dreapta deorece Rui Duarte nu are voie sa joace pana la mijlocul lui decembrie, iar Cretu nu se ridica la pretentiile clubului, si astfel am reusit sa il iau pe George Ogararu cu 500k in rate pe 48 de luni :))) , iar pana acum a mers bine. Iar cel deal doilea jucator este Pablo Mouche, un atacant pe care lam achizitionat de la Boca cu suma de 90k tot in rate :))) (era pus pe lista de transferuri) si care mia dat un randament foarte bun (22meciuri - 20 goluri, 3 assist-uri, 6 man of the match).

Iar tactica mea se aseamana foarte mult cu ce joaca Razvan Lucescu in realitate, 4-3-2-1 , mai exact 4 fundasi, 3 mijlocasi centrali (dintre care 1 lam pus ball winner-defense, 1 deep lying playmaker-suport, iar ultimul advanced playmaker-atacking) , 2 winger - atack , si atacantul advanced forward - atack.

Momentan am ajuns in iarna, si sunt pe primul loc dupa 18 meciuri cu 50pct, iar pe locul 2 este otelul cu 46pct.

Link to comment
Share on other sites

Salut! Si eu ma bucur de vanzarea clubului, dar pe de alta parte asa am patit si la 2011, unde a preluat Dinu Gheorghe, si sa dovedit a fi mai zgarcit decat Copos :))) , iar cea mai tare faza am patito la 2010 cand dupa un prim sezon am iesit campion, iar in al 2lea in iarna a vandut Copos clubul, eu eram tot pe locul 1, si cel care a preluat clubul ma dat afara :)))) Cat despre transferuri, ce pot sa spun, la bugetul "fabulos" pe care il avem nu iti permiti sa cumperi mai nimic :))) , dar totusi am reusit sa cumpar 2 jucatori, cu banii in rate (ma mir ca am reusit) si care pana acum au dat randament bun si respectiv foarte bun. Este vorba de un fundas dreapta deorece Rui Duarte nu are voie sa joace pana la mijlocul lui decembrie, iar Cretu nu se ridica la pretentiile clubului, si astfel am reusit sa il iau pe George Ogararu cu 500k in rate pe 48 de luni :))) , iar pana acum a mers bine. Iar cel deal doilea jucator este Pablo Mouche, un atacant pe care lam achizitionat de la Boca cu suma de 90k tot in rate :))) (era pus pe lista de transferuri) si care mia dat un randament foarte bun (22meciuri - 20 goluri, 3 assist-uri, 6 man of the match). Iar tactica mea se aseamana foarte mult cu ce joaca Razvan Lucescu in realitate, 4-3-2-1 , mai exact 4 fundasi, 3 mijlocasi centrali (dintre care 1 lam pus ball winner-defense, 1 deep lying playmaker-suport, iar ultimul advanced playmaker-atacking) , 2 winger - atack , si atacantul advanced forward - atack. Momentan am ajuns in iarna, si sunt pe primul loc dupa 18 meciuri cu 50pct, iar pe locul 2 este otelul cu 46pct.

Cretu ala chiar ii bun, cel putin ptr mine joaca bine :P

Link to comment
Share on other sites

L-am luat pe Radu Zaharia, e bunicel. Cred ca va creste bine. I-am dat pe Răduţă şi Dobroiu. In rest bani de transferuri ioc ! E zgârcit rău Copos ăsta.

Sunt curios dacă i s-a întâmplat cuiva să vândă clubul şi ce s-a întâmplat apoi. Baftă !

Link to comment
Share on other sites

La mine e in tratative avansate sa il preia dinu gheorghe, dupa alte 2 incercari esuate :)) O sa revin cu un reply dupa ce il vinde :)) ca si eu sunt curios ce se va intampla. Cat despre Cretu, e de viitor, dar nu poti juca numai cu el meci de meci, pentru ca Rui Duarte nu poate juca pana pe 15 decembrie, si sunt meciuri atat in campionat, cat si in cupa rom si cupa uefa, si ai nevoie de unul cu experienta. La momentul respectiv cel mai bun mi sa parut Ogararu, mai ales ca lam luat in rate, si are si experienta ;)

Link to comment
Share on other sites

Inevitabilul sa produs :)) Pe 9 februarie 2012 Dinu Gheorghe a devenit patron :)) mia multumit pentru ca am avut rabadare cat a negociat cu Copos, si mia pus in vedere faptul ca nu va face nici o investitie in viitorul apropiat :))))))) Deci exact ce spuneam si mai sus, rau cu rau, dar mai rau e fara rau :))) , Dinu Gheorghe e mai zgarcit decat Copos :))))

Link to comment
Share on other sites

Buna baieti, eu am jucat 1 sezon cu rapid si am luat campionatul. In al doliea sezon copos a vandut clubul si in timpul sezonului mi-au marit noii proprietari bugetul la 30 mil eur pt transferuri. Deja in al treilea a devenit plictisitor pt ca la ce transferuri am putut efectua, restul echipelor nu au mai facut fata si le bateam cu 3 sau 4-0. Asa ca am inceput din nou jocul.

Link to comment
Share on other sites

Buna baieti, eu am jucat 1 sezon cu rapid si am luat campionatul. In al doliea sezon copos a vandut clubul si in timpul sezonului mi-au marit noii proprietari bugetul la 30 mil eur pt transferuri. Deja in al treilea a devenit plictisitor pt ca la ce transferuri am putut efectua, restul echipelor nu au mai facut fata si le bateam cu 3 sau 4-0. Asa ca am inceput din nou jocul.

Buna asta :))) ma oftic ca si eu as fi vrut sa patesc ca tine :( La mine a cumparat Dinu Gheorghe si ma enerveaza ca e mult mai zgarcit decat Copos si ma chinui cu jucatori liberi de contract :)))) Dar de curiozitate, cine a cumparat la tine clubul?? Seicii cumva?? :))))

Link to comment
Share on other sites

Salutare baieti.

Am inceput si eu jocul la Rapid cu optiunea debifata de a face transferuri in vara lui 2011. Fara achizitii am vrut sa vad ce pot face cu actualul lot si ce imbunatatiri pot aduce in iarna. Inca din septembrie aparuse stirea ca Georgel va vinde clubul insa pana in noiembrie nu se intamplase nimic. Surpriza a aparut in decembrie cand un oarecare danez a cumparat clubul si m-a pastrat si pe mine in functie. Tin sa precizez ca eram la 3 puncte in spatele lui FC Vaslui, am terminat pe 2 in Europa League intr-o grupa cu AS Roma, Spartak Moscova si Celtic iar in Cupa Romaniei am fost eliminat in primul tur de Iasi. :D

Noul boss din Giulesti m-a anuntat ca am buget de transferuri de aproape 30 de milioane de euro iar primul lucru pe care l-am observat a fost ca s-a schimbat reputatia clubului din National in Continental. :) Am reusit sa fac mari transferuri in iarna..V.kadlec, Sotirirs Ninis !!! si inca cativa pustani tari dar nu era ce-mi doream.Dupa castigarea campionatului am renuntat la joc si salvare pt ca mi-a placut sa am atatia bani de transferuri si buget enorm de salarii..nu stiu daca ma intelegi dar mie-mi place sa caut jucatori de 16...17 ani..sa ii cresc..nu sa joc din primul sezon cu Kadlec si Ninis.

Despre lot : Foarte buni Roman, Deac, Marcos, Bozo si...Surdu :))

Cam atat pe moment..o sa mai incep inca o data la Rapid dar de data asta sper sa nu mai am asa multi bani

Numai bine!

FZR

Link to comment
Share on other sites

Salutare baieti.

Am inceput si eu jocul la Rapid cu optiunea debifata de a face transferuri in vara lui 2011. Fara achizitii am vrut sa vad ce pot face cu actualul lot si ce imbunatatiri pot aduce in iarna. Inca din septembrie aparuse stirea ca Georgel va vinde clubul insa pana in noiembrie nu se intamplase nimic. Surpriza a aparut in decembrie cand un oarecare danez a cumparat clubul si m-a pastrat si pe mine in functie. Tin sa precizez ca eram la 3 puncte in spatele lui FC Vaslui, am terminat pe 2 in Europa League intr-o grupa cu AS Roma, Spartak Moscova si Celtic iar in Cupa Romaniei am fost eliminat in primul tur de Iasi. :D

Noul boss din Giulesti m-a anuntat ca am buget de transferuri de aproape 30 de milioane de euro iar primul lucru pe care l-am observat a fost ca s-a schimbat reputatia clubului din National in Continental. :) Am reusit sa fac mari transferuri in iarna..V.kadlec, Sotirirs Ninis !!! si inca cativa pustani tari dar nu era ce-mi doream.Dupa castigarea campionatului am renuntat la joc si salvare pt ca mi-a placut sa am atatia bani de transferuri si buget enorm de salarii..nu stiu daca ma intelegi dar mie-mi place sa caut jucatori de 16...17 ani..sa ii cresc..nu sa joc din primul sezon cu Kadlec si Ninis.

Despre lot : Foarte buni Roman, Deac, Marcos, Bozo si...Surdu :))

Cam atat pe moment..o sa mai incep inca o data la Rapid dar de data asta sper sa nu mai am asa multi bani

Numai bine!

FZR

Pai nu e neaparat nevoie sa cumperi jucatori foarte buni daca ai bani. Poti cauta si juca cu cine vrei tu. Iar in cei 30 de mil de transferuri nu umblii si dupa vreo 2 sezoane, poti sa ii ceri patronului sa iti faca alt stadion de banii aia :)) Teoretic ar trebui sa mearga.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Am nevoie de o informatie.

Urmeaza sa il aduc pe Grigorie la Astra si nu stiu sigur cum joaca mai bine. Va sta in fata mijlocasilor, avand 2 inside forwards pe laterale ( carstocea sau varga & tatu) . Ma intereseaza sa le paseze pe culoar. L-ati jucat ca trequartista sau ca Advanced Playmaker? Cum da randament mai mare?

Ms anticipat

Link to comment
Share on other sites

Eu am luat un fundas dreapta din nationala poloniei: Piotr Celeban ... nu mai stiu cat am dat pe el, in orice caz joaca foarte ok. Surdu, la fel ca si in realitate, este un ratangiu desavarsit. Ma pregatesc sa ii fac bagajele. Sunt prin februarie, iar dupa ce am batut Rubin in ambele meciuri cu 4-0, Malmo la diferenta de 2 goluri, am pierdut cu bayern, iar apoi am trecut de napoli, au inceput sa nu mai dea randament deloc jucatorii. Cand ajung acasa o sa ma uit exact sa vad care e situatia.

A venit si Dinu Gheorghe care se pare ca e mai zgarcit decat cofetarul...

Link to comment
Share on other sites

Surdu e praf, eu deja l-am retrogradat la echipa a 2-a si astept in iarna sa scap de el, in aparare l-am cumparat pe Zaharia de la Gaz Metan cu 650 k si joaca f bine ... in atac merg pe mana lui Cassio si Sburlea.In rest totul ok , sunt pe primu loc dupa 17 etape, am parasit Europa League in faza grupelor, si joc in sferturi cu Tg Mures.Am scapat si de restructurare, au venit niste francezi darnici ...

Link to comment
Share on other sites

Salut,am o intrebare : decat la mine se intampla ca Sburlea sa fie exagerat de bun :)) ? . Eu am inceput o cariera la rapid,sistemul folosit: 4-2-1-2-1(ceva gen barca,doar "gen" :)) ).. in fine sburlea,in primul sezon 24 de goluri il joc advancer forward si bifata optiunea cu target man de la team instruction.

Ceea ce mi sa mai parut putin ciudat,usurinta cu care castig in Europa League,rezultate : Cu psv 4-0 acasa,1-0 la ei. Fulham 2-1 acasa,2-2 la ei si Genk 4-0 acasa si 4-2 la ei.M-am calificat foarte usor mai departe cu 5 victorii si 1 egal.Cu toate astea in campionat,chiar daca eram pe primul loc,ma chinuiam cu echipe gen sibiu,chiajna,petrolul etc. egalandu-le prin ultimele min . Revenind la Sburlea.acum sunt manager la Panathinaikos unde l-am cumparat pe sburlea pentru 1 mil iar aici are 16 goluri si sunt deabia in noiembrie.

Link to comment
Share on other sites

Salut, si eu am inceput o cariera cu Rapid si joc in retea cu un tovaras,el fiind manager la dINAMO, pana acum domin liga 1 (in primul sezon), am doar o infrangere cu CFR in etapa a 2-a(dupa 11 etape am 5 pucnte fata de cfr), m-am califact in grupele EL, dar acolo e mai dificil. Am batut in prima etapa pe Omonia dar dupaia au urmat 2 esecuri cu PSV si Sparta praga. Legat de tactica joc 4-2-3-1, doar 1 ala din atac imi da batai de cap, i-am incercat pe rand pe cassio, pancu, raduta, sburlea toti avand evolutii oscilante.

Referitor la problema cu Rui Duarte, nu am facut nici un transfer pentru ca l-am promovat in pre-sezon pe Daescu si s-a descurcat bine, asa ca am preferat sa imi intaresc putin mijlocul terenului cu Marian Cristescu(fc brasov).

O sa revin cu niste screenuri.

P.S.: ceva sfaturi despre cum sa fololosesc singuru atacant din sistem.

Link to comment
Share on other sites

Deci, am jucat pana acum numai FM '08 si '10.

Am cumparat cateva zile in urma si 2012....

Primul joc cu Rapid, dupa un an competitional am avut 50 meciuri oficiale jucate ( campionat, cupa, UEFA). Rezultat : 50 : 39 - 6 - 5.

Campionatul castigat inca din runda 28, la sfarsit aveam 14 puncte avans fata de Dinamo, Cupa castigata, UEFA ajuns in primavara dar m-a eliminat Milan, 1-1 acasa 1-3 deplasare.

Sistem folosit : 4-5-1 ( 2 x FB , 2x CD, Anchorman, DLP, BBM, 2 x wingers ( nu inside forward!) CF. Toate meciurile jucate cu acelasi sistem si tactica.

tactica era setata pe balanced / control / short pases / disciplined creativity / zonal mark / aggresive takling / high def line / normal wide / slow speed.

CF a fost Cassio 33 meciuri 27 goluri...

Apropo de transferuri, cumparat doar pe Mihalache de la Astra si am scapat de Raduta.

Coman, Marcos Antonio si Alexa integralisti in tot sezonul. Alexa ca anchorman e tare rau, a avut average rating de 7.88 la sfarsit anului.

Acum nu stiu daca au facut astia jocul mai usor, in orice caz eu am fost cam dezamagit.

In timpul sezonului Copos a vandut clubul (Dinu Gheorghe e bossu nou, lol ) si la inceputul la a doilea sezon a inceput constructia la un nou stadion de 16k locuri... in FM 2010 dupa 3 ECC castigate si 5 sezoane cu stadioanele full tot timpul ma milogeam sa-mi expand stadium sau build new one si ma trimiteau back to pitch ca erau annoyed de mine, acum fara sa cer i-mi ofera stadion nou....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

xulu la mine , la astra, nu a jucat fenomenal. galamaz a fost mult peste el.

tucudean excelent, s-a dus in italia in 3 sezoane.

stratila are o problema. l-am redenumit buguila. il joci pe dreapta, inside forward cu attack si nu rateaza. 2 ani la rand cel mai bun jucator din campionat

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

@laur_fzr: ma bucur si eu ca am intrat in randul antrenorilor Rapidului in FM, indiferent cat de stelist sunt.

Am ajuns cam tarziu la Rapid, de exemplu Xulu e deja la Sampdoria si Ivan Bandalovski la Real Sociedad, dar Lazar si Stratila par cam slabuti. Ma bazez destul de mult pe lotul vechi al Rapidului sau pe ce a cumparat Razvanel, iar el luat niste jucatori interesanti:

Florin Lazar de la Gaz Metan (210k) ajunge capitan si printre cei mai buni fundasi din campionat, desi are 100 de ani

Gjermund Åsen de la Rosenborg (90k), face legea pe banda stanga, e tanar si poate si mijlocas central

Umaru Bangura de la Haugesund (475k), M/AMC, playmaker, se poate mai bine, dar isi face bine treaba.

Cum va descurcati cu finantele? Eu am gasit Rapidul cam in gaura si cu un total de salarii putin peste 4M pe an si fara cupe europene pierd cateva milioane pe an. Si stadionul are doar 10.000 de locuri si nu am bani sa il extind, a reusit cineva?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut, sa ma laud si eu cu o contraperformanta cu rapid.

Primul meu sezon la Fm2012: preiau echipa Rapid si ma calific in primavara europeana (unde aspira toate echipele romanesti).Am iesit dintr'o grupa cu PSG, Anderlecht si Ob, apoi am fost eliminat de Atletico Madrid. In cupa am fost eliminat de Dinamo in sferturi dupa un meci in care am avut 4 bare iar ei cu un singur sut pe poarta m-au batut cu 1-0.

In toamna Copos a vandut echipa dar eu nu am primit decat 700k pentru transferuri in iarna. Dupa dubla cu Ath. Madrid, Coman s-a accidentat si a urmat o serie de meciuri negre. Sezonul l-am terminat pe 8 si asa am fost concediat.

La fiecare Fm am inceput mai intai cu Rapid dar niciodata nu am avut un start asa slab.

Imediat am primit o oferta de la Unirea 2004 Slobozia, cred ca am sa incerc sa'mi iau revansa, sa promovez sa bat Rapidul :))

Link to comment
Share on other sites

Va salut, am zis sa scriu aici ce s-a intamplat in salvarea mea. (sunt in sezonul 4 cu FC VASLUI) dar vreau sa va zic de Rapid. Deci, l-au cumparat niste portughezio-brazilieni (care au adus tot stafful administrativ) si au dat pe mana lui Razvan circa 30 de milioane buget in primul an. Deja am 3 ani de cand joc in salvarea asta si mai sus de locul 4 nu au terminat (desi au jucatori de 7-8 milioane cu salariii de 1.7 milioane pe an de fiecare) au vandut la Ac Milan un jucator cu 13 mil, ce sa mai se invart niste sume imense pe acolo. Chiar vreau sa vad cat il mai tin pe Razvan pt ca inafara de o cupa si o supercupa castigate impotriva mea, ciuciu rezultate interne. In EL se califica din grupe si pierd in optimi tot timpul.

Si ma amuza foarte tare ca Gazu si cu Otelul sunt in fata lor sezon de sezon :fight: desi au salarii de maxim 180k pe an.

Daca mai vreti ceva detalii de Rapid sa imi ziceti :xmas:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy