Jump to content

Viitorul Constanta


Pinguinul

Recommended Posts

150px-Fc_viitorul_constanta_logo.png

Anul fondarii: 2009

Stadion: Stadionul Orasenesc 2500 locuri

Divizia curenta : Liga a II'a Seria I

Istorie: Viitorul Constanta,fondata in anul 2009 isi incepe drumul spre glorie in Liga a III'a si reuseste sa promoveze inca din primul an.

15.6.2010. Managerul Catalin Anghel isi da demisia si ii face loc anonimului "Pinguinul FMRo".Acesta primeste un salariu de 60,000$ pe an si ca obiectiv clasarea la mijlocul clasamentului+un buget de transferuri de 120,000$.

Asadar,cu acest buget am incercat sa transfer jucatori ca Ionut Nastasie,Mihai Onicas,Vlad Achim etc...dar am reusit sa le ofer un contract doar urmatorilor jucatori : Zsolt Szilagyi,Florentin Matei si Juan Pablo Garat.

Momentan,nu am reusit sa vand niciun jucator.

16.6.2010. Sustin primul antrenament cu acest club si raman uimit de disciplina si seriozitatea echipei.Jucatorul care a depus cel mai mult efort a fost mijlocasul central Romario Benzar(18 ani,nat. romana) care,de asemenea,a facut progrese la capitolul pase,viteza si ritm.

20.6.2010. Am cazut de acord cu Florentin Matei si Zsolt Szilagyi si i'am convins sa semneze contractul.Florentin Matei a primit un salariu de 37,000$ pe an,cu 19,000$ mai putin decat Zsolt Szilagyi.

27.6.2010. Primesc doua provocari deschise de la FC Silvania(pentru 5,000$),respectiv Gaz Metan Medias(pentru 7.000$).Fara sa stau pe ganduri,accept sa joc aceste 2 meciuri amicale cu gandul ca jucatorii se vor obisnui stilului meu de joc si vor invata sa lucreze impreuna.

9.7.2010. La 2 zile de la meciul cu FC Silvania incheiat 2-2,decid cui ii acord banderola de capitan.Asadar,fostul jucator al Stelei,Vasilica Cristocea va primi banderola de capitan,iar in absenta sa va fi inlocuit de Zsolt Szylagyi.

13.7.2010. Am jucat meciul cu Gaz Metan Medias pierdut 2-5(2-2) si primesc o lovitura grea: Romario Benzar,cel mai bun jucator al gazdelor din aceasta partida,se accidenteaza si va fi out timp de o luna.

24.8.2010.In a patra runda a Cupei Romaniei ne deplasam la Focsani pentru meciul cu Cetatea Suceava.

Minutul 44: Nicolae Hertu primeste o pasa scurta de la Alin Carstocea,suteaza in calcaiul lui Daniel Nicula si mingea este deviata spectaculos in poarta. 0-1

Minutul 90+2: Cristian Nita scapa singur cu portarul Viitorului,reuseste sa il dribleze pe Popa,dar suteaza slab si ii da timp destul lui Ducu Ninu sa scoata mingea de pe linia portii.

Minutul 90+4: Arbitrul fluiera si pune capat jocului.Viitorul Constanta s'a calificat in runda a 5a a Cupei Romaniei !

Tactica folosita:

catsxjz.jpg

Meciul cu Cetatea Suceava:

cetatea.png

Link to comment
Share on other sites

Perioada 24.8.2010-14.11.2010

Drumul spre promovare este lung,dar dupa ce il termini de parcurs,uiti de tot efortul facut si de toata suferinta prin care ai trecut pentru a'l obtine.O prima veste buna inaintea inceputului de campionat este legata de abonamentele vandute,acestea fiind in numar de 395,cu 60 mai mult decat rivala locala Farul.Primul meci din campionat,are locul chiar acasa,pe stadionul "Ovidiu Orasenesc" in fata a 1000 de suporteri.La finalul meciului,toti fanii veniti la stadion au fost multumiti de ceea ce au vazut,echipa lor preferata castigand cu 3-0 in fata echipei oaspete Delta Tulcea.O saptamana mai tarziu,ne deplasam pe stadionul "Ceahlaul" si suntem infranti cu un scor de 3-1,principalul vinovat viind Adrian Ungurean care nici macar nu a incercat sa blocheaza centrarile date de "Ursii Carpatini".Dupa acest rezultat,hotarasc sa aduc intariri.Jucatorul pe care am pus ochii este Valeriu Lupu,pe care am reusit sa il imprumut pentru o perioada de un an de zile(26,000$ + 100% salariu) .

Runda a 5a a Cupei Romaniei ne deplaseaza la Craiova,in fata celor de la Gaz Metan CFR,in fata carora ne impunem cu 1-3(0-2).Pe 14.09.2010 se trage la sorti pentru runda a 6a din Cupa Romaniei,aflandu'ne urmatorul adversar: Astra Ploiesti !

22.09.2010

Inaintea meciului,sunt foarte optimist si am o incredere deplina in jucatori,transmitandu'le acestora in vestiar ca pot castiga meciul.Acestia au un moral destul de bun dupa victoria 2-1 cu Gloria Buzau si egalul 2-2 cu Botosani.

'1: Incepe meciul

'5: Prima actiune a Viitorului.Cristocea ii trimite o pasa buna lui Nicolae Hertu,care suteaza putin peste poarta din afara careului.

'17: Pacuraru patrunde in careu,dar sutul acestuia este o prada usoara pentru Cezar Lungu.

'20: N'Doye trimite o pasa lunga pentru R. Roszel care patrunde in careu de langa Tudorache si il executa pe Popa cu un sut plasat. 0-1

'37: Acelasi N'Doye bate perfect un corner care il gasesti pe Roszel liber si care trimite mingea direct in poarta cu piciorul stang. 0-2

'45+1: Fatai trimite o pasa perfecta printre picioarele lui Szilagyi si Constantin Budescu nu are cum sa rateze. 0-3

'45+3: Final de prima repriza

'51: Nicolae Hertu il faulteaza in careu pe Fatai si se da penalty.Bate Roszel plasat si isi completeaza hattrickul ducand scorul la 0-4

'56: Florentin Matei primeste o pasa de la Ducu Ninu,trece de un adversar si il invinge pe Cezar Lungu,acesta sutand cu piciorul stang. 1-4

'62: Este rand lui Valeriu Lupu sa faca penalty,acesta faultandu'l pe N'Doye.Bate din nou Roszel si inscrie. 1-5

'69: Paulinho avanseaza cu balonul,niciun fundas nu il ataca si acesta are destul spatiu pentru a putea suta spre poarta de la 20 metri. 1-6

'74: Pacuraru mai sterge din rusine si inscrie cu capul din centrarea lui Florentin Matei. 2-6

'90+2: Final de meci !

rusi.png

Asadar,am fost eliminat din cupa Romaniei,dar cel putin mi'am atins obiectivul si am ajuns pana in 16-imi.

23.09.2010-14.11.2010

Echipa a uitat repede de infrangerea rusinoasa cu Astra si in campionat a jucat mai bine ca niciodata,obtinand 16 puncte din 7 meciuri.

meciur.png

Cu siguranta,una dintre cele mai importante victorii a fost cea cu rivala locala,Farul, chiar pe terenul lor.Dupa cum se poate vedea la statistici,scorul este extrem de mincinos,insa,pentru mine,o victorie este o victorie!

moral.png

Omul meciului a fost ales Nicolae Hertu,care este deasemenea golgheterul campionatului cu 11 reusite in 10 meciuri.

hert.png

Echipa o duce destul de bine in campionat,fiind pe locul 3 la un punct de al doilea loc care duce in Liga I.

clasamentq.png

Link to comment
Share on other sites

Rezumatul primului sezon

25.08.2010. Imediat dupa meciul cu Cetatea Suceava,am schimbat tactica.

tacticac.png

4.12.2010. Turul campionatului este terminat,echipa mea aflandu'se pe locul 3 cu 30 puncte,la egalitate cu Ceahlaul si la un punct in spatele echipei "FC Botosani",care deasemenea a reusit o mare surpriza,a ajuns in semi-finalele "Cupei Romaniei" dupa ce a eliminat'o pe FC Brasov.

26.01.2011. Transferuri IN :S'a deschis campania de transferuri,iar eu o incep prin a'i face o oferta de imprumut lui Ionut Nastasie,atacantul de 18 ani de la FC Brasov(cumparat de la Steaua pentru 40,000$).Fiindca aveam nevoie de un atacant experimentat,ii fac o oferta lui Valentin Lemnaru(26 ani,Pandurii Targu Jiu)care se afla in ultimele 6 luni de contract si nu dorea sa il prelungeasca.Ii ofer 81,000$ p/an,un contract pana in 2013 + cateva bonusuri,iar el accepta fara sa stea pe ganduri.

Transferuri OUT:

Alin Carstocea cedat la Universitatea Cluj pentru 130,000$.

Vasilica Pacuraru cedat la Sportul Studentesc pentru 130,000$

George Stefanescu imprumut la CS Ineu(0$ + 30% wages)

Robert Nicolescu imprumutat la CSM Rm. Valcea(0$ + 70% wages)

28.01.2011. FC Brasov cade de acord cu Viitorul Constanta pentru imprumutul pe 6 luni(100% wages + 26,000$) a lui Ionut Nastasie.

28.01.2011. Valentin Lemnaru semneaza cu Viitorul Constanta,dar va putea juca pentru echipa abia la inceputul lunii iulie,anul acesta.

29.05.2010. Dupa meciul PIERDUT acasa cu Astra Giurgiu,am primit o veste foarte buna:

promovare.png

4.6.2011. Dupa al doilea meci fara victorie(o remiza nula cu Sageata Navodari) primesc o veste mult mai buna decat cea anterioara:

winkm.png

Am ajuns sa ma bucur mai mult la infrangeri si egaluri decat la victorii :)

Clasamentul final:

clasamentwk.png

Alte echipe promovate: Petrolul si Unirea Alba Iulia

Castigatoarea Ligii I: CFR Cluj

Castigatoarea Cupei Romaniei: Dinamo Bucuresti

Link to comment
Share on other sites

Felicitari pentru promovare!

In legatura cu scrierea Story-ului incearca sa faci rezumate mai scurte( de ex. pentru o luna sau cateva meciuri) , dar presupun ca ai jucat acest sezon inainte sa te apuci de story si de asta ai procedat astfel.

Ideea ta e destul de buna,dar in liga a II'a nu prea aveam ce rezumate sa fac.

Link to comment
Share on other sites

4.6.2011:

Conferinta de presa data de "The Ovidiu Football Gazette" pentru antrenorul formatiei "Viitorul Constanta" imediat dupa ce acesta a castigat Liga a II'a :

Q: Cum va simtiti dupa performanta pe care ati realizat'o la club?

Pinguinul FMRo: Nu eu am realizat performanta,nu eu am jucat pe teren,ci jucatorii ! Toate laudele trebuiesc atribuite lor.

Q: Atmosfera era diferita la club daca echipa ar fi iesit pe locul 2?

Pinguinul FMRo: Pentru mine nu,atata timp cat ambele locuri duc direct in Liga I.Poate pentru jucatori.

Q: Marian Popa a fost ales omul meciului,scotand 6 suturi de pe spatiul portii.Vedeti din el un portar de viitor?

Pinguinul FMRo: Atata timp cat este determinat si muncitor,nu vad de ce nu ar ajunge chiar un jucator international.

Q: Pe langa Viitorul Constanta si Ceahlaul Piatra Neamt,au mai promovat si Unirea Alba Iulia,respectiv Petrolul Ploiesti.Cate dintre aceste 4 echipe credeti ca vor ramane in Liga I imediat dupa terminarea sezonului viitor?

Pinguinul FMRo: Urmatoarea intrebare,la aceasta nu vreau sa raspund.

Q: Romario Benzar a fost accidentat de 3 ori in acest sezon si a imbracat doar de 7 ori tricoul echipei.Credeti ca aceste accidentari iminente ii va distruge cariera?

Pinguinul FMRo: Eu sper ca nu.Este un tanar cu mare viitor,un jucator titular la echipa U19 si ar fi pacat sa se intample asa ceva !

Q: Cu ce echipa vreti sa jucati in prima etapa a ligii I ?

Pinguinul FMRo: Una cat mai slaba pe care sa o batem :)

Q: Va multumim mult ! Asta'i tot.O zi buna in continuare!

Pinguinul FMRo: Multumesc la fel !

4.jpg

Terminand conferinta de presa,merg la vestiar pentru a'mi felicita toata echipa si le urez vacanta placuta,pentru ca,pe 1 iulie vor reincepe antrenamentele si ar fi pacat sa nu se afle in forma maxima si cu moralul ridicat.

6.6.2011 Capitolul "Vacanta"

La 2 zile dupa castigarea titlului,observ ca sunt foarte stresat dupa atata munca si hotarasc sa imi petrec urmatoarele 7 zile in statiunea turistica "Cap Aurora".Ii platest receptionerului 450 lei pentru cazare,iar acesta ma trimite la etajul 4,camera 151.Intru in camera si fac cateva observatii.

I. E destul de spatios pentru o singura persoana,avand in vedere ca sotia a aplicat pentru slujba de asistenta medicala,dar in strainatate.

II. Are vedere destul de buna spre privelistea de afara.

III. Nu gasesc telecomanda la televizor :capu Nu'i de mirare ca hotelul este de 2 stele.

hotel-california-3.jpg

Va urma...

Link to comment
Share on other sites

Rezumatul celor 7 zile de vacanta

Prima zi:

Dupa ce gasesc telecomanda,ma uit la TV si peste tot aud numai despre Steaua(care a terminat campionatul pe 2).Steaua practica tiki taka,steaua merge,steaua drege,calul lui Becali tocmai a fatat o oaie etc...Chiar daca sunt in vacanta,nu pot sa uit de meseria pe care o am,asa ca imi fac deja o lista de jucatori pe care sa ii aduc la Viitorul.Acestia sunt:

-Nicolae Dica(liber de contract)

-Mihai Onicas(contract pana in 2012)

-Vlad Achim(Ceahlaul,valoreaza doar 55,000$,dar este un DM extraordinar pentru echipe mici de Liga I)

-Dragos Firtulescu(U Craiova,valoreaza 230,000$,un AML exceptional pentru orice echipa din Liga I)

-Sergiu Bus(numai are nevoie de prezentare,un jucator tanar de care a auzit toata lumea)

-Andrei Ionescu(MC,Steaua,valoreaza 550,000$,il vreau doar imprumut pentru ca are salariul mult prea mare,anume 230,000$ p/an)

-Sorin Busu(DL,Craiova)

-Radu Barbu(DC Craiova)

A doua zi:

Cum ma trezesc,parasesc hotelul si fac o scurta plimbare pe plaja.Sunt uimit de numarul constantenilor + al TURISTILOR care au vrut sa se fotografieze cu mine.Probabil abonamentele se vor vinde ca painea calda in sezonul ce urmeaza.

A treia zi:

Servesc cina la restaurant unde ma intalnesc cu patronul echipei Delta Tulcea,Petre Marinescu care este interesat de serviciile mele si imi ofera un contract cu 125,000$ p/an pana in 2013.Toti constantenii ma privesc cu ochi intunecati,dar eu refuz oferta si le castig increderea.

A patra zi:

Ma intalnesc pe plaja cu viitorul atacant al nostru,Adrian Markus(transferat de la CF Liberty Oradea).Ne salutam,ii urez multa distractie in vacanta si multa bafta la club.In rest,nimic notabil.

A cincea zi:

Nimic interesant.

A sasea zi:

Stau pe terasa si ma gandesc ca aceasta va fi ultima mea zi de vacanta,nemaiavand de gand sa stau prea mult ziua urmatoarea.De maine,va trebui sa ma reapuc de munca

A saptea zi:

Fac o ultima plimbarea pe plaja,imi iau toate bagajele din apartament si ii dau cheile receptionerului.

2 ore mai tarziu......

Nicaieri nu este mai bine ca acasa.Tot ce mai am de facut este sa astept jucatorii sa se intoarca din vacanta(pe 1 iulie) si sa reincep treaba.Va trebui sa ne antrenam mult mai bine decat in sezonul trecut daca vrem sa facem o figura frumoasa in Liga I.

Link to comment
Share on other sites

23.7.2011 Ora 4:00 PM

Prima etapa a campionatului ne deplaseaza pe stadionul "Cetate" din Alba Iulia in duelul cu "U" Cluj.

Vremea nu tine cu niciuna dintre echipe,afara fiind 31°C,soarele aruncand spre noi cu raze inflacarate.

u-cluj_bun.jpg vs 150px-Fc_viitorul_constanta_logo.png

'1. Incepe jocul.

'4. Claudiu Niculescu trece de Ionut Larie si centreaza perfect in careu pentru lovitura de cap a lui Adrian Cristea care trimite in mainele lui Popa.

'15: Adrian Cristea trece foarte usor de Z. Szilagyi si suteaza puternic din afara careului,iar mingea intra in poarta. 1-0

'19: Bosneag ii fura mingea lui M. Musca de la jumatatea terenului,trimite o pasa lunga pentru Nicola Ascoli,iar aceasta ii paseaza in careu lui V. Gheorghe care suteaza plasat,iar mingea intra in poarta. 2-0

'30: Tudorache ii trimite o pasa inapoi lui Popa.Acesta pare foarte calm,insa ii paseaza lui Claudiu Niculescu,dar spre norocul nostru,lobul sau nu prinde spatiul portii.

'35: Claudiu Niculescu executa un corner foarte bine pentru lovitura de cap a lui Valentin Simion. 3-0

'45+2: Se termina repriza!

'50: Claudiu Niculescu bate o lovitura libera foarte bine,Popa respinge,insa mingea ricoseaza la Dejan Rusmir care o baga in poarta fara prea mari dificultati. 4-0

'75: Adrian Cristea scapa cu Marius Popa,dar sutul sau il loveste in picior si mingea ajunge la C. Pantelie.

'89: Steven Pele ii paseaza lui Alexandru Pacurar,acesta suteaza de la 30 metri,si cu mult noroc mingea nu prinde spatiul portii.

'90+3: Se termina meciul ! Viitorul nu arata deloc bine.A avut o posesie de numai 38% si nici macar un sut care sa ameninteze poarta lui Matache.

umilinta.png

Link to comment
Share on other sites

ATENTIE~~!!!

Imi cer scuze,dar timpul ma preseaza prea mult si voi lua o pauza de a mai posta pentru urmatoarele saptamani.Voi incerca sa termin duminica sezonul si sa pun cateva printuri + o mica descriere.Daca este cineva interesat sa continue storyul pana ma intorc din "vacanta" sa posteze aici si sa imi dea id'ul pe privat.Distractie placuta tuturor si sport la joc! ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy