Jump to content

Los Celestes...Y eu : El Renacimiento


vallygl

Recommended Posts

Inaintea partidei cu Villareal, am reusit sa mai perfectez un imprumut: tanarul fundas de la Manchester United, Ritchie De Laet. Am pus la bataie banii incasati de la Osasuna pe Yoel pentru a obtine semnatura pe un sezon a pustiului care desi nu a jucat decat 3 partide pentru "Diavolii rosii" are deja 2 selectii in nationala mare a Belgiei. Este un fundas care poate juca pe orice post in defensiva, rapid, puternic, deloc rudimentar, foarte determinat. Clar un mare castig pentru noi.

delaet.th.jpg

Am decis ca pentru urmatorul sezon capitanul echipei sa fie Artiz Lopez Garai, un tip influent, hotarat si un jucator de calitate. Vice-capitan va fi Roberto Trashorras, omul care conduce si jocul din teren.

Trecand pe la compartimentul de marketing al clubului, am aflat ca cifrele de la vanzarea abonamentelor erau incurajatoare. S-a ajuns la 12.534 abonamente vandute, ceea ce insemna ca daca vom vinde inca 2.000 vom atinge tinta de 14.500 bilete de sezon pe care ne-o doream.

Pe 12.08.2010 urma un nou test foarte dificil : Villareal venea pe "Balaidos"! Pe o ploaie sacaitoare si deasa, Villareal a controlat autoritar prima repriza, marcand prin Musacchio dupa un corner in minutul 23 si prin Nilmar in minutul 43. Elevii mei au incercat sa fie periculosi insa doar Trashorras cu un sut puternic putin pe langa poarta a dat ceva emotii oaspetilor. De Laet a debutat in tricoul Celtei ca fundas stanga insa lipsa de pregatire fizica i-a afectat vizibil jocul si l-am schimbat la pauza.

Am inceput bine repriza a doua si in minutul 55 fundasul central Sergio Ortega a redus din diferenta printr-un gol frumos, cap in vinclu dupa un corner batut bine de Trashorras. Dupa o bara a lui Nilmar, am avut sansa egalarii prin David Rodriguez insa varful, scapat singur cu Diego Lopez, a trimis slab in bratele portarului. Faza de la golul nostru s-a repetat in minutul 70, insa Ortega a reluat de data asta peste poarta din pozitie buna. Pana la final am echilibrat raportul suturilor (13-13) si pot spune ca am facut cea mai buna repriza de la preluarea echipei de catre mine.

Cei mai buni jucatori ai mei in aceasta partida au fost fundasul central Ortega, Trashorras si capitanul Lopez Garai. Ortega si Garai au impresionat in duelurile aeriene, capitanul fiind lider si la tackling-uri reusite (6 din 6 incercate) si interceptii (5). Rafa a fost si el din nou exact in interventii iar Trashorras a facut o mare risipa de efort, alergand cel mai mult dintre jucatorii mei. Per total, m-am declarat multumit de evolutia echipei in aceasta partida si asteptam ultimul amical, cu Atletico Madrid pentru a trage o concluzie asupra lotului si primului 11.

celtavilla.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pe 14 august 2010, am primit vesti bune : portarul Falcon si fundasul Murillo au semnat prelungirea contractelor care expirau la sfasitul sezonului si se pare ca amicalul nostru cu Atletico Madrid va fi televizat. Am definitivat si lotul cu care voi ataca prima parte a sezonului. Din cauza faptului ca am 3 extracomunitari (Carini, Medina si Akram) iar formalitatile pentru obtinerea cetateniei spaniole de catre Carini si Medina nu s-au incheiat inainte de inregistrarea lotului (asa cum speram) la Federatia Spaniola, trebuia sa iau dificila decizie de a lasa pe unul din cei trei jucatori afara din lot pana la urmatoarea fereastra de inregistrare a lotului (1 decembrie 2010 - 31 ianuarie 2011).

Pana la urma, dupa indelungi discutii cu staff-ul tehnic am decis sa il lasam deoparte deocamdata pe Nashat Akram. Sunt doua motive pentru asta : 1. avem mijlocasi centrali multi si valorosi si 2. nu m-a impresionat in meciurile in care a fost folosit, ii mai trebuie timp sa se integreze in jocul care se practica acum in Europa. Akram e foarte tehnic, insa e tipul de jucator care vrea sa faca el totul, sa intre cu mingea in poarta, ceea ce mie - un adept al jocului combinativ, din maxim 2 atingeri - nu imi e deloc pe plac. Prin urmare, lotul pentru prima parte a sezonului va arata astfel :

lotul.th.jpg

20 august 2010 : ultimul meci de pregatire, insa cu ce adversar! Atletico Madrid, detinatoarea Europa League. Echipa care are una dintre cele mai puternice linii de atac din lume dupa parerea mea : Aguero - Forlan. Atletico a venit cu lotul complet si a inceput cu multi titulari de drept printre care si cei doi amintiti atacanti. Cu toate astea, primul sut periculos ne-a apartinut prin Trashorras, trasor de la 25 de metri respins greu de De Gea. Atletico a echilibrat imediat partida, a avut o ocazie mare insa surpriza s-a produs in minutul 25 : varful Papadopoulos s-a retras spre mijloc lasand liber pentru urcarea mijlocasului Iago Aspas, apoi l-a deschis pe culoar si Aspas, singur cu De Gea, a deschis scorul. Fusese o schema lucrata mult la antrenamente si ma bucura mult faptul ca am aplicat-o cu succes intr-un meci oficial cu un super - adversar. :yahoo: Mai mult, cinci minute mai tarziu Trashorras a pasat senzational prin apararea madrilena pentru Papadopoulos si numai interventia de clasa a lui De Gea a impiedicat tabela sa se modifice din nou. M-am ridicat de pe banca si am aplaudat in directia jucatorilor mei, incurajandu-i sa continue presiunea. A aparut in prim plan si portarul Carini, dupa ce Forlan a dejucat iesirea la offside a defensivei mele, inchizand excelent unghiurile colegului sau de nationala si reusind sa ne mentina in avantaj. In minutul 36 insa nu am mai avut replica la o patrundere a lui Aguero incheiata cu o centrare ideala pentru Simao Sabrosa si s-a facut 1-1. O faza superba a lui Aspas ne-a adus din nou in avantaj in minutul 41: dupa un schimb de pase cu Trashorras, Aspas a evitat elegant alunecarea lui Assuncao, a sprintat pe centru si apoi a tras ca din tun langa bara din stanga lui De Gea. :)

A doua repriza a inceput cu mai multe schimbari in echipa facute de mine si cu doua interventii de portar mare ale lui Carini. Am avut si noi o ocazie mare prin Abalo dupa o pasa frumoasa a lui Michu, insa tot Carini a iesit in evidenta cu o noua parada de exceptie la actiunea personala a lui Filipe. Forlan a egalat in cele din urma in minutul 61 dupa o faza fixa, centrarea apartinandu-i lui Simao. De Gea a intervenit si el salvator in fata lui D. Rodriguez, dupa ce varful meu a pivotat lejer pe langa Bassong. Am mai avut o buna oportunitate de a marca prin Michu in minutul 84, insa De Gea a fost la post. Meciul s-a incheiat 2-2 dupa o evolutie foarte buna a echipei si deja aveam conturat in minte 11-le de start pentru prima partida a sezonului.

celtaatletico.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

LOTUL "CELESTILOR"

Inainte de inceperea sezonului, am intocmit cate o fisa despre fiecare jucator, cu punctele tari si slabe, pe posturi. In continuare, voi prezenta lotul cu care voi incerca sa duc Celta cat mai sus posibil in clasament :

PORTARI

Fabian Carini - 30 de ani, Uruguay, 74 selectii la nationala. Titularul postului, indiscutabil. Experienta mare, agilitate, joc bun de picior, reflexe foarte bune, singurul punct slab este coordonarea apararii, nefiind un tip foarte comunicativ.

carini.th.jpg

Ismael Falcon - 26 de ani, Spania. Rezerva postului, capitan al echipei sezonul trecut. Reflexe bune, mult mai comunicativ decat Carini, bun in situatii "unu la unu", calitati suficiente pentru a ma putea baza pe el. Nu are experienta lui Carini insa este si mai tanar cu 4 ani. Sta mai slab la capitolul viteza si degajari, nimic ingrijorator insa.

falconr.th.jpg

FUNDASI DREAPTA

Hugo Mallo - 19 ani, Spania. Fundas versatil, poate juca si pe stanga, conditie fizica excelenta, tackling bun, centrari decente, are mult potential. Ca aspecte negative, inca nu "vede" jocul, are fizic destul de firav si sta prost si cu tehnica. Este deocamdata o solutie de rezerva, desi se poate impune ca titular indiscutabil dupa ce isi va rezolva carentele din joc.

hugomallo.th.jpg

Ritchie de Laet - 21 de ani, Belgia. Fundas de mare viitor, imprumutat de la Manchester United, 2 selectii in nationala mare a Belgiei. Poate juca orice post in linia de aparare, fizic foarte bun, tehnica decenta, tackling bun, foarte determinat, joc aerian bun. Ca si Mallo, nu prea simte jocul si este si destul de pripit in luarea deciziilor, defecte pe care incerc sa i le atenuez pentru ca Ritchie sa devina un fundas complet. Este prima rezerva pe postul de fundas dreapta, dar poate fi oricand si titular.

Ander Murillo - 27 de ani, Spania. Jucator defensiv extrem de versatil, joaca pe orice post in aparare si se descurca bine si ca mijlocas central defensiv. Peste 10 sezoane jucate in Primera, la Athletic Bilbao, experienta imensa la o varsta inca tanara. Calitati fizice impresionante, in special forta, agresivitate, tackling hotarat, jucator de echipa. Sta mai slab cu tehnica si centrarile insa in meciurile dificile va fi cu siguranta titular in banda dreapta.

murillo.th.jpg

FUNDASI STANGA

Sylvinho - 36 de ani, Brazilia / Spania. Jucator cu mare experienta, 6 selectii in nationala Braziliei, trecut pe la echipe mari ca Arsenal, Manchester City si mai ales Barcelona. Fundas de banda cu calitati de mijlocas, tehnica buna, centrari de calitate, mental de fier si determinare mare. In afara de dezavantajul varstei, brazilianul este si el dezavantajat de fizic, jocul aerian si puterea fiind punctele sale slabe. Este varianta principala pentru postul de fundas stanga cel putin in acest sezon.

sylvinho.th.jpg

Roberto Lago - 25 de ani, Spania. Un jucator cu o mare rezistenta la efort, bune calitati defensive si mentale, constant in evolutii. O excelenta varianta de rezerva pentru acest post. M-a impresionat in amicale si daca va continua cu evolutiile bune va deveni titular.

lagoq.th.jpg

FUNDASI CENTRALI

Rafa - 25 de ani, Spania. Imprumut de la Getafe, jucator polivalent, asemanator cu Murillo, cu experienta in Primera. Are un mental excelent, este foarte curajos si are o mare capacitate de concentrare, joc bun aerian desi nu este foarte inalt. Este titular in mod normal, fiind un jucator mai complet decat ceilalti fundasi centrali din lot.

rafai.th.jpg

David Catala - 30 de ani, Spania. Fundas central clasic, foarte bun in jocul aerian, viteza buna, agresivitate ridicata, mental bun. Se lupta cu Ortega pentru locul de titular.

catala.th.jpg

Sergio Ortega - 29 de ani, Spania. Fundasul central cu cele mai bune calitati defensive : joc de cap, marcaj si tackling ireprosabile. Fizic excelent si complet, viteza, forta si conditie fizica. Sta mai slab la capitolele concentrare, agresivitate si curaj dar inclin sa il folosesc pe el ca titular in dauna lui Catala.

ortegav.th.jpg

Andres Tunez - 23 de ani, Spania. Fundasul cel mai puternic din lot, bun joc de cap, m-a impresionat in amicale cu evolutiile sale. Este insa lent, cam imobil si cu probleme de implicare in joc si determinare. Va fi insa o rezerva la care voi apela cu incredere.

tunezz.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

MIJLOCASI STANGA

Iago Aspas - 23 de ani, Spania. Mai mult un playmaker decat un mijlocas de banda, insa acopera bine si acest post de mijlocas lateral. Jucator foarte tehnic, bun pasator, simt deosebit al jocului, buna conditie fizica. Ii lipseste insa forta, agresivitatea si capacitatea de a juca pentru echipa. In mod normal este titular, dar cred ca il voi folosi mai mult in centru.

aspas.th.jpg

Toni - 20 de ani, Spania. Mijlocas lateral tipic, tehnic, iute, rezistenta la efort ridicata, joc aerian slab. Una din tinerele sperante ale clubului, un jucator care mai trebuie insa sa creasca mai ales la nivel mental pentru a deveni un jucator de baza.

tonik.th.jpg

MIJLOCASI DREAPTA

Dani Abalo - 22 de ani, Spania. Poate singurul mijlocas "pur" lateral din lot. Viteza, agilitatea si acceleratia sa sunt excelente si completeaza de minune tehnica si creativitatea acestui jucator. Titular pe banda dreapta, Abalo are insa si el de lucrat la agresivitate, pozitionare si jocul aerian.

abalo.th.jpg

Quique de Lucas - 32 de ani, Spania. Jucator cu o mare experienta, trecut pe la Alaves, Espanyol, Chelsea si Murcia. Inteligenta si tehnicitatea cumulate cu centrarile de buna calitate si calitatile fizice foarte bune pentru un jucator trecut bine de 30 de ani fac din el un candidat serios la titularizare. Poate juca si coordonator de joc dar si varf de atac. Punctele slabe ale lui de Lucas sunt forta, jocul aerian si agresivitatea.

delucas.th.jpg

MIJLOCASI DEFENSIVI

Artiz Lopez Garai- 29 de ani, Spania. Capitanul echipei, jucator cu influenta, experimentat si versatil. Consacrat ca mijlocas defensiv, poate juca si fundas central dar are calitati care ii permit sa joace chiar si un rol mai ofensiv. Fizic ireprosabil, foarte bine pregatit si solid pe picioare, excelent jucator de echipa, Artiz este unul din jucatorii cheie ai Celtei.

lopezgarai.th.jpg

Cristian Bustos- 27 de ani, Spania. Desi nu are un fizic impresionant, este cel mai agresiv jucator al echipei. Neobosit, are o arie mare de actiune, viteza buna, nu se complica in joc, paseaza simplu si eficient. Chiar daca nu va fi titular, cu siguranta va avea un aport defensiv foarte bun ori de cat eori voi apela la el.

bustos.th.jpg

Jonathan Vila - 24 de ani, Spania. Mijlocas defensiv solid, jucator de echipa, muncitor si agresiv. Paseaza destul de bine si are suficienta viteza pentru a juca la nevoie si fundas dreapta. Ca si Bustos, paseaza simplu si se pozitioneaza foarte bine. Defectele lui sunt agilitatea, calmul si determinarea destul de reduse.

vilag.th.jpg

Borja Oubina - 28 de ani, Spania, 2 selectii in nationala Spaniei. In mod normal, capitanul si vedeta echipei. Unul din cei mai vechi jucatori ai "celestilor", in prezent insa indisponibil din cauza unei accidentari inca 3-4 luni. Mijlocas complet, bun pasator dar si recuperator, foarte determinat, se pozitioneaza exceptional. Poate fi motorul echipei si il astept cu nerabdare sa se intoarca pe teren.

oubina.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

MIJLOCASI OFENSIVI (CONDUCATORI DE JOC)

Michu - 24 de ani, Spania. Mijlocas de creatie destul de atipic, in sensul ca este foarte inalt (1,91 m) si cu un joc aerian redutabil, dar mai putin agil. Puternic, dar si suficient de tehnic, bun executant al loviturilor libere, devotat echipei, are cam aceleasi defecte ca majoritatea jucatorilor de profil ofensiv din echipa mea : agresivitate redusa, concentrare scazuta, pozitionare gresita in multe cazuri. Este insa o solutie de rezerva buna, per total.

michu.th.jpg

Joan Tomas - 25 de ani, Spania. E cam opusul lui Michu.:) Micut de statura, iute si agil, vitezist si tehnic, foarte buna viziune asupra jocului. Poate juca si atacant, desi se vede in jocul sau ca prefera sa creeze ocaziii si nu sa le finalizeze. Defecte? Este cam individualist, bineinteles lipsit de prea mult curaj si determinare, de multe ori se pozitioneaza gresit, usor de intimidat de catre adversarii mai agresivi si evident inutil in faza defensiva. Pe faza de atac insa poate fi letal daca i se ofera spatii. E prima rezerva a postului de coordonator de joc.

tomasa.th.jpg

Nashat Akram - 25 de ani, Irak, 75 selectii la nationala, 10 goluri. Jucator ofensiv de mare calitate, insa cu probleme de atitudine si adaptare. Obisnuit sa fie "one man show", exagereaza cu driblingurile si pasele "a la Ronaldinho". L-am lasat in afara lotului pentru moment, insa odata ce unul dintre Medina si Carini va obtine cetatenia spaniola, va fi inregistrat la Liga. Executa excelent fazele fixe, are o tehnica sclipitoare, fizic excelent, e agresiv, determinat, se distinge clar de majoritatea mijlocasilor din lotul meu. Daca se va adapta va fi un mare castig si il poate suplini cu succes pe Trashorras.

akram.th.jpg

Roberto Trashorras - 29 de ani, Spania. Vice-capitanul echipei, playmakerul obisnuit al Celtei. Un jucator sclipitor, extrem de creativ si excelent pasator, sut necrutator cu dreptul. A avut multe oferte chiar si din Primera insa a preferat sa ramana la "celesti" unde este privit cu mult respect. Slabiciunile lui sunt egoismul in joc in multe ocazii, lipsa de disciplina tactica, temperamentul iute si lipsa vitezei. Este insa un jucator cheie pentru Celta si unul dintre putinii carora le accept capriciile pentru binele echipei.

trashorras.th.jpg

ATACANTI

Nicolas Medina - 23 de ani, Chile. Venit imprumut de la Osasuna, Medina mi-a lasat o buna impresie in partidele amicale sustinute. Nu este foarte inalt (1,80 m) insa e redutabil in jocul aerian, are o tehnica destul de buna, e curajos si agresiv, bine pregatit fizic, robust si subordonat ideii de echipa. Mai are de lucrat mult insa la pase, momentele fixe ale jocului si viziune tactica. Isi va dovedi cu siguranta utilitatea in acest sezon, desi pleaca din postura de rezerva in sistemul cu un singur varf de atac pe care il folosesc eu.

medinaf.th.jpg

David Rodriguez - 24 de ani, Spania. Un varf extrem de rapid, foarte agil, singurul care il poate concura la viteza pe Abalo. Este un bun finalizator, adept al jocului combinativ, determinat si curajos, tehnica ok. Se precipita insa de multe ori, nu are un joc aerian stralucit, are si probleme de pozitionare in teren. Este a treia solutie pentru acest post, insa ramane un jucator interesant care va avea sansa sa de a dovedi ce poate.

drodriguez.th.jpg

Dimitris Papadopoulos - 28 de ani, Grecia, 21 selectii la nationala, 3 goluri. Titularul postului de atacant, un varf de viteza, foarte determinat, artagos, luptator, agil si cu o acceleratie impresionanta. Sta mai prost la capitolul tehnica, pozitionare si concentrare dar compenseaza cu o daruire impresionanta si o implicare in joc totala.

papadopoulos.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Debutul antrenor principal la Celta intr-o partida oficiala aveam sa il fac intr-o partida ce se anunta a fi dificila cu a doua echipa a celor de la FC Barcelona : Barcelona Atletico. Antrenorul celor de la Barca Atletico, celebrul international spaniol Luis Enrique, atrasese in ziua precedenta atentia elevilor sai prin intermediul mijloacelor media asupra necesitatii de a il tine sub stricta observatie pe Trashorras. Stiam deja ca playmakerul meu va primi o atentie deosebita si atunci am decis sa ii dau sarcinile de conducator de joc lui Iago Aspas, omul meciului cu Atletico Madrid. Am facut o sedinta tehnica chiar in dimineata jocului si am subliniat faptul ca adversarul nostru de astazi este o nuca tare si ca desi eram considerati favoriti si jucam acasa, a doua echipa a Barcelonei detinea jucatori care au debutat deja si pentru echipa mare, cum ar fi Fontas, dos Santos sau Thiago Alcantara. De asemenea, era foarte posibil sa evolueze si Carmona sau Maxwell, jucatori maturi si cu experienta in prima liga spaniola. De aceea trebuia sa fim foarte atenti si sa ne folosim atuurile : agresivitatea, determinarea, conditia fizica mai buna si fazele fixe, unde puteam valorifica media de inaltime superioara.

28 august 2010

Stadion "Balaidos", Vigo

Liga Adelante, Etapa 1

Celta Vigo - Barcelona Atletico

M-am decis greu asupra primului "11" insa in cele din urma am ales urmatorii titulari : Carini - Lago, Ortega, Rafa, Murillo - Lopez Garai, Aspas - Toni, Trashorras, Abalo - Papadopoulos. Sylvinho si de Laet acuzau usoare accidentari si am decis ca e mai bine sa nu joace in acest meci.

In fata a aproape 15.000 de spectatori, am inceput destul de timid de parca jucam cu Barca insasi si oaspetii nu s-au lasat prea mult invitati. In minutul 4, Thiago Alcantara i-a pasat printre Murillo si Rafa lui Nolito, iar acesta l-a executat sec printr-un sut la coltul scurt pe Carini : 0-1. Am strigat la elevii mei sa fie mai agresivi si sa puna presiune pe adversari. Am inceput sa dominam insa era o dominare sterila, singura situatie mai periculoasa fiind "rezolvata" de Papadopoulos printr-un sut in plopi din pozitie foarte buna, putin in afara careului in minutul 18. Apoi, Trashorras si-a facut frumos o minge pe dreptul dupa 25 de minute de joc, insa a trimis putin peste poarta. In minutul 27 insa, superioritatea echipei mele la fazele fixe a dat roade si Rafa, scapat din marcaj de Carmona, a egalat cu capul din careu dupa o centrare excelenta din lovitura libera a aceluiasi Trashorras : 1-1. :thumbup: Oaspetii au acuzat socul si pe o faza initiata de lovitura libera batuta rapid de Murillo, Abalo a patruns pe dreapta si i-a pasat ideal lui Papadopoulos insa Masip a respins sutul violent al atacantului grec. Am continuat sa fim periculosi la fiecare faza fixa insa apararea Barcelonei Atletico s-a descurcat fara sa mai primeasca gol. Am intrat la egalitate la cabine, insa jocul imi dadea sperante ca puteam obtine victoria. L-am inlocuit pe Toni cu Michu pentru a spori creativitatea liniei de mijloc si a creste si mai mult gradul de periculozitate la fazele fixe. Pe banda stanga l-am trimis pe Trashorras.

La 5 minute de la reluarea jocului, Trashorras a pivotat pe langa Romeu si a sutat puternic si plasat, portarul Masip era spectator insa mingea a izbit transversala si a revenit in teren de unde un fundas a reusit sa indeparteze pericolul. In mare pofta de joc, un minut mai tarziu, playmaker-ul echipei mele a trimis un voleu din lateral stanga respins cu greu de Masip. Cum ocaziile in fotbal se razbuna de cele mai multe ori, in minutul 58 Thiago Alcantara a trimis un sut violent fara preluare de la marginea careului nostru dupa o centrare respinsa de Lopez Garai si l-a lasat fara replica pe Carini : 1-2 ! :capu Am decis sa il trimit in teren pe Medina in locul lui Aspas si am trecut la un 4-4-2. Varful chilian si-a facut simtita prezenta cinci minute mai tarziu cand l-a deposedat pe Fontas si a scapat singur, a patruns in careu frontal insa Masip a inchis bine unghiurile si a prins sutul sau. Intreg stadionul a inghetat cu un sfert de ora inainte de final cand Thiago a scapat singur cu Carini pe un contraatac insa sutul sau a intalnit bara laterala. Am continuat sa traim periculos si la o faza fixa fundasul Romeu a trimis si el in bara , de data asta in cea transversala, dupa centrarea omniprezentului Thiago. Cand nimeni - poate in afara de mine - nu mai spera, roata s-a intors si ocaziile lor s-au transformat in gol pentru noi. Bineinteles, din faza fixa, lovitura libera executata magistral de Michu din lateral dreapta in directia noastra de atac si era 2-2 in minutul 80. Am fortat victoria pe final, insa nu am mai reusit sa inscriem si am obtinut primul meu punct ca antrenor in Liga Adelante. Le-am multumit jucatorilor pentru ca au aratat putere de lupta revenind dupa ce au fost condusi in doua randuri. Cel mai bun jucator al echipei mele a fost fundasul central Rafa.

FT 2-2 (Rafa '27, Michu '80 / Nolito '4, Thiago Alcantara '58)

celtabarcaatl.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ce-mi placea echipa asta. karpin si mostovoi ftw!

Da, eu de atunci am ramas fan al Celtei, cei doi erau niste jucatori de o creativitate si tehnicitate extraordinara, iar jocul echipei cu ei la timona era incantator. E pacat ca s-a ajuns la Celta in situatia actuala, dar eu sper sa revina cat mai curand sus, la nivelul la care erau odata.

========================================================================================================================================

Dupa egalul cu Barca Atletico, am avut surpriza sa primesc o oferta de transfer pentru Michu: 900.000 euro de la Valladolid, una din favoritele la promovare in Liga BBVA. Avand in vedere faptul ca eram acoperiti pe postul de mijlocas central ofensiv pe care joaca Michu, am decis sa dau unda verde acestui transfer.

Urma intalnirea din turul secund al Cupei Spaniei, in deplasare cu Ponferradina. Teoretic porneam ca favoriti, dar asta in fotbalul modern nu mai inseamna neaparat mare lucru. Am decis sa modific putin echipa cu care am remizat in campionat pentru a da ocazia si altor jucatori sa arate ce pot si pentru a odihni o parte din cei cu o conditie fizica mai slaba. Intre timp, Michu a ajuns repede la un acord cu Valladolid si transferul s-a realizat. Banii ne-au prins foarte bine si conform intelegerii mele cu presedintele Mourino, 450.000 de euro au intrat in bugetul de transferuri. Deocamdata e maruntis cu care nu pot aduce jucatori prea rasariti dar as putea investi in 1-2 tineri cu potential in cazul in care scoutii ar gasi cateva astfel de tinere talente in cautarile lor.

In penultima zi in care mai puteam inscrie jucatori la Liga Spaniola de Fotbal pe lista pentru campionat, Medina a primit cetatenia spaniola si astfel am putut sa acopar plecarea lui Michu imediat prin cooptarea in lot a lui Nashat Akram. O alta veste buna : mnultumita transferului lui Michu si celor 13.685 de abonamente vandute pentru acest sezon, am incheiat luna august pe profit (1,1 milioane euro).

1 septembrie 2010

Stadion "El Toralin", Ponferrada

Cupa Spaniei, Runda a 2-a

SD Ponferradina (Liga Adelante) - Celta Vigo (Liga Adelante)

Avand in vedere obiectivul stabilit de presedintele Mourino (atingerea rundei a 4-a in Cupa), dar si inclinatia mea spre jocul de atac si spectacol, am alcatuit un "11" ofensiv, desi meciul era in deplasare. Ponferradina nu era deloc o echipa rea, o cunosteam foarte bine, cand eram la Granada chiar in sezonul trecut ii invinsesem cu greu in barajul de promovare. Insa acum eram la Celta, iar statutul de favoriti trebuia onorat. I-am ales ca titulari pe : Falcon - Murillo, De Laet, Catala, Sylvinho - Bustos, Akram - Abalo, Trashorras, Tomas - Papadopoulos. Speram ca tehnicitatea lui Tomas si sclipirile lui Akram sa ne ajute sa dominam aceasta partida si sa ne cream mai multe ocazii decat o facusem cu Barca Atletico.

In chiar minutul 2, Tomas a luat o minge de pe stanga, a driblat si patruns pe centru insa sutul sau a trecut peste poarta adversa. Iuresul nostru a continuat, ingramadind jucatorii gazdelor in propriul careu iar in minutul 5 am deschis firesc scorul : patrundere Trashorras pe aceeasi parte stanga, pasa la Papadopoulos, pivotare si sut sub bara al grecului : 0-1 !!! Impinsi de la spate de tribune, adversarii au iesit si ei la joc si dupa cateva minute, tanarul de Laet a avut o interventie excelenta, respingand de pe linia portii o reluare cu capul a lui Luis Prieto. In minutul 16 insa, de Laet a fost driblat usor de Ruiz, acesta a patruns in careu singur cu Falcon, insa portarul meu a avut o interventie de zile mari, respingand in lateral. Del Olmo a recuperat din piciorul visatorului Sylvinho, insa a tras putin pe langa poarta. Am scapat si de data asta si meciul incepea sa devina asa cum il asteptam, dificil. Am strigat la jucatorii mei sa preia initiativa si imediat Papadopoulos a patruns foarte bine frontal insa finalizarea a fost slaba. Am continuat sa ramanem la conducerea jocului si de Laet a avut ocazia de a dubla avantajul dupa un corner batut bine de Trashorras, insa lovitura sa de cap a trecut putin peste poarta.

In minutul 25, Saizar a evitat jocul nostru la offside, Falcon a iesit aiurea din poarta, Saizar a incercat sa il lobeze insa a trimis putin peste poarta. Trashorras i-a aratat semnul " estas loco" lui Falcon, iar portarul a ridicat mana, cerandu-si scuze. Gazdele si-au aratat din nou coltii prin Yuri, care a pivotat frumos pe langa de Laet in careul mic, insa Falcon a blocat iarasi excelent, reparandu--si greseala de la faza precedenta. Am iesit la margine si i-am indemnat pe elevii mei sa paseze calm, sa retina posesia si sa mareasca agresivitatea cand nu au mingea in posesie. Presiunea Ponferradinei a continuat insa si a urmat o suita de faze fixe la poarta noastra din care am iesit cu bine in cele din urma. In minutul 35, Trashorras a executat viclean o lovitura libera, mingea a lovit piciorul unui fundas al gazdelor insa del Olmo a reusit sa respinga de pe lina portii ! Experienta superioara a jucatorilor mei a inclinat insa din nou balanta in minutul 37: pe o respingere a lui Prieto, Bustos a retrimis in careu, iar Abalo a reluat din cadere pe sub portarul gazdelor : 0 - 2 !!!

Am intrat la pauza cu 2 goluri avans intr-o repriza in care cel mai bun jucator al Celtei a fost portarul Falcon. I-am incurajat pe jucatorii mei sa mentina posesia, m-am declarat multumit de eficienta acestora si am dat cateva sfaturi pentru fundasi. L-am inlocuit pe Papadopoulos cu David Rodriguez la sfatul medicului echipei, care a observat ca grecul are o entorsa usoara dar care se putea agrava daca mai continua.

Am echilibrat posesia in a doua repriza, meciul s-a desfasurat mai mult la mijlocul terenului, insa in minutul 63 o greseala pe partea dreapta a defensivei mele i-a permis lui Yuri sa patrunda si sa centreze perfect lui Toribio care a reluat imparabil cu capul pentru 1-2 . :fight: Incepeau iarasi emotiile... L-am chemat pe Trashorras si i-am spus sa tina cat mai mult mingea in terenul advers. Mijlocasul mi-a facut cu ochiul "Se rezolva!" si intr-adevar jocul s-a schimbat in favoarea noastra. I-am tinut pe adversari departe de poarta noastra insa in minutul 80 am fost nevoit sa il inlocuiesc pe Sylvinho, epuizat, cu Hugo Mallo si pe Abalo, usor accidentat, cu Iago Aspas. Consecinta? Gol al experimentatului fundas central Luis Prieto cu capul, nemarcat dupa un corner si 2-2 in minutul 81. :capu

Din fericire, elevii mei au demonstrat inca o data pragmatismul pe care deja il cunosteam si dupa o degajare a portarului gazdelor, Bustos a respins cu capul, naiva aparare a Ponferradinei l-a scapat din vedere pe Rodriguez, acesta a preluat in spatele liniei de fundasi , a scapat singur si l-a executat cu calm pe Mackay : 2-3 in minutul 83 !!! Trei minute mai tarziu, dupa o patrundere a lui Aspas, acelasi Rodriguez a fost la un pas de "dubla" insa lovitura sa de cap s-a dus in plasa laterala. In minutul 92, pe cand asteptam fluierul de final izbavitor, de Paula, fostul golgeter al Sociedadului, intrat la pauza, putea sa egaleze pentru Ponferradina insa de Laet si Falcon au reusit sa il blocheze la timp.

Am obtinut astfel prima victorie intr-un meci oficial ca antrenor al Celtei. I-am felicitat pe elevii mei, multumindu-le pentru efortul depus insa i-am si dojenit pentru usurinta cu care au pierdut jocul din mana si au permis gazdelor sa revina de la 0-2. Cel mai bun om al meu a fost desemnat inchizatorul Bustos (excelent pe faza defensiva si decisiv la golul victoriei) insa eu am ramas inca o data uimit de sclipirile de mare jucator ale lui Trashorras, de calitatile lui de playmaker si disponibilitatea lui la efort (11,3 km alergati, al doilea din echipa dupa Nashat Akram - si el o surpriza placuta de altfel, cu un joc exact, in slujba echipei).

FT 2-3 (Toribio '64, L.Prieto '81 / Papadopoulos '5, Abalo '38, D.Rodriguez '84)

ponferrcelta.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tragerea la sorti din ziua imediat urmatoare victoriei cu Ponferradina ne-a scos in cale in turul 3 pe Rayo Vallecano, o alta echipa din Liga Adelante. Cum partida se va desfasura pe Balaidos, sunt sperante ca voi putea indeplini curand primul obiectiv stabilit de conducere. :thumbup: Intr-o saptamana cu meciuri in calificarile pentru Campionatul European, eu am avut trei jucatori plecati la "nationala" :" grecul Papadopoulos, care a jucat destul de bine o repriza in remiza cu Georgia (1-1), Carini si Akram la nationalele lor, insa doar pentru meciuri amicale. In treacat fie spus, Romania a zdrobit in Ghencea Albania cu 4-0 , dubla Stancu si cate un gol C. Lazar si Parvulescu ( :huh: ) Spania a castigat cu Liechtenstein, scor final 3-2 :bulb:, dupa ce a avut 3-0 in minutul 63.

In campionat, ne astepta un meci foarte dificil, in deplasare la Numancia, o echipa solida, cu o medie de inaltime mai mare decat a echipei noastre dar si cu foarte buni pasatori cum ar fi Jose Barkero, Nano, Garmendia sau Nagore (care a jucat un sezon si la Celta).

5 septembrie 2010

Stadion "Nuevo Los Pajaritos", Soria

Liga Adelante, Etapa a 2-a

Numancia - Celta Vigo

Cum Carini nu s-a intors la timp de la amicalul cu Antilele Olandeze ( :huh: ) iar Papadopoulos a ramas la lot si pentru meciul cu Croatia de peste 2 zile, am aliniat urmatorul "11" : Falcon - R.Lago, Ortega, Rafa, Murillo - Lopez Garai, Akram - Aspas, Trashorras, Abalo - D. Rodriguez. Le-am spus baietilor ca pot castiga acest meci daca raman concentrati tot meciul si pastreaza o posesie superioara si o agresivitate ridicata pe toata durata partidei si nu numai pe bucati cum a fost in meciul de Cupa.

Gazdele au avut prima ocazie prin Dimas, insa sutul acestuia dupa o patrundere pe dreapta a trecut putin peste poarta noastra. Contrar cursului de pana atunci al jocului, in minutul 14, la prima noastra ocazie, Trashorras a centrat din corner si fostul jucator al Numanciei, fundasul meu central Sergio Ortega a trimis imparabil la coltul lung cu capul : 0 - 1 ! Numancia a continuat sa puna presiune, insa Soukouna a trimis dezamagitor dupa ce a fost lansat bine in spatele liniei mele defensive. In minutul 20 Barkero a sutat puternic dupa o patrundere pe aceeasi parte dreapta, insa mingea a lovit plasa laterala. Acelasi Barkero l-a solicitat serios pe Falcon cu un sut din lovitura libera insa portarul Celtei a avut o interventie buna. In minutul 31, del Pino l-a driblat usor pe Lago, a patruns in careu insa in momentul sutului Ortega a facut un tackling necrutator dar corect, suflandu-i mingea. Era clar deja ca trebuie sa il schimb pe fundasul stanga. Partea lui era bulevard. L-am chemat pe Sylvinho si un minut mai tarziu l-am trimis in teren in locul lui Lago. Roberto a clatinat din cap nervos si a plecat la cabine, refuzand sa imi stranga mana. L-am inteles insa eu trebuia sa fac ceea ce credeam ca e mai bine pentru echipa.

In teren jucatorii mei puneau in practica cerinta mea de a fi agresivi, putin exagerat insa de vreme ce del Pino si Nano au trebuit sa fie schimbati din cauza accidentarilor. Am iesit la margine si le-am transmis jucatorilor sa renunte la intrarile dure. Bineinteles, dupa douazeci de minute in care nu avuseseram nici o ocazie, pe un contraatac Abalo i-a pasat frontal lui Rodriguez, varful a patruns si a plasat mingea pe sub portarul Eduardo : 0 -2 in minutul 39 !!! :yahoo: In minutul 43, gazdele au reusit in sfarsit sa inscrie prin Barkero, insa arbitrul a semnalizat offside la o faza la care sincer nu stiu daca eu as fi fluierat. Am echilibrat insa si scorul la goluri anulate, dupa ce golul lui Aspas din prelungirile primei reprize dupa o patrundere superba a lui Rodriguez a fost anulat tot pentru offside. Gazdele au mai avut o ocazie uriasa imediat dupa, insa Velez a reusit "performanta" sa trimita peste poarta din 6 metri o centrare excelenta de pe stanga.

In pauza, am reamintit jucatorilor partida cu Ponferradina cand au fost egalati in a doua repriza dupa ce am condus tot cu 2-0 si le-am cerut sa ramana concentrati. L-am schimbat pe Akram, pe care l-am simtit epuizat dupa drumurile facute pentru meciul "nationalei" si l-am introdus in teren pe revelatia Bustos.

Cand tocmai ma miram de jocul "cuminte" al lui Trashorras, la nici 30 de secunde dupa inceperea reprizei secunde mijlocasul a aruncat un "no look pass" peste defensiva adversa, lasandu-l pe Aspas singur cu portarul, insa Eduardo a reusit sa respinga. Falcon s-a remarcat imediat si el la o torpila a lui Soukouna, pastrand avantajul de 2 goluri. In minutul 48, insa, Numancia a redus totusi din handicap prin Ibra (nu, nu e vorba de Ibrahimovic) care a trimis cu capul dupa o faza fixa in Murillo, mingea ricosand apoi in plasa : 1-2. Parca revedeam partida cu Ponferradina. Ca si atunci, am echilibrat imediat disputa si pana in minutul 62, cand Rodriguez a avut o ocazie buna, insa Eduardo s-a opus sutului sau, nu s-a intamplat nimic notabil. Si cum in astfel de perioade de liniste doar o sclipire putea face diferenta, aceasta a venit de la Trashorras, care i-a pasat din nou excelent lui Aspas iar de data asta mijlocasul a trimis puternic la coltul scurt : 1 - 3 in minutul 63! Coordonatorul Celtei a avut si el o buna ocazie in minutul 82, insa sutul sau puternic din pozitie centrala a trecut peste poarta. Singura tresarire a Numanciei a venit de la acelasi Barkero, insa acesta a trimis doar in plasa laterala din pozitie buna. Noi am mai ratat prin Rodriguez sansa de a face scor insa partida s-a incheiat cu o victorie oricum neasteptata. Omul meciului a fost desemnat Trashorras, cele 2 assist-uri si implicarea lui totala in joc impresionand pe toata lumea. Eu am apreciat si prestatiile lui Ortega si Rodriguez, dar intreaga echipa merita toate felicitarile pentru aceasta victorie incontestabila intr-o deplasare dificila.

FT 1-3 (Ibra '49 / S.Ortega '14, D. Rodriguez '39, I. Aspas '64)

numanciacelta.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Partida cu Numancia mi-a adus pe langa aprecierea fanilor si multumirea patronului Mourino, o surpriza placuta : antrenorul Numanciei, Juan Carlos Unzue a declarat la conferinta de presa de dupa partida ca jocul de pase al Celtei a fost incantator si orice echipa din Liga Adelante ar trebui sa incerce sa joace astfel. I-am multumit, am vorbit si eu apreciativ despre calitatile lui de manager si astfel am castigat un prieten.

Nashat Akram a plecat din nou la lot si a jucat tot meciul amical cu Brunei, primind si banderola de capitan si marcand primul gol in victoria Irak-ului cu 2-0. Ca fapt divers, Romania a invins cu 4-0 si in deplasarea din Belarus (aproape aceiasi marcatori ca si cu Albania - Pirvulescu, Sapunaru si "dubla" Stancu ) si conduce autoritar grupa sa de calificare :crazy: .

In campionat, urma sa jucam acasa contra Cordobei. Eram considerati din nou favoriti si speram sa obtin prima victorie in fata propriilor suporteri. Lipsea Aspas, entorsa la glezna in "prelungirile" partidei precedente, cu Numancia. Urma insa sa ii am la dispozitie pe Carini si Papadopoulos, intorsi de la "nationalele" lor. Am decis totusi sa nu ii folosesc titulari pentru ca acuzau o stare de oboseala destul de avansata.

11 septembrie 2010

Stadion "Balaidos", Vigo

Liga Adelante, Etapa a 3-a

Celta Vigo (locul 6) - Cordoba CF (locul 19)

Am alcatuit o echipa ofensiva si pentru acest meci, intrucat doream foarte mult sa satisfacem dorinta fanilor de spectacol si sa obtinem prima victorie "acasa". Am inceput cu : Falcon - de Laet, Catala, Ortega, Murillo - Lopez Garai, de Lucas - Toni, Trashorras, Abalo - D. Rodriguez. Ca de obicei, am amintit echipei cele trei lucruri pe care le voiam de la ei : posesie, agresivitate pozitiva si pragmatism in fata portii.

Partida a inceput perfect pentru noi: la primul corner, o faza parca trasa la indigo cu cea a primului gol cu Numancia, corner Trashorras si cap necrutator Ortega -> 1-0 in minutul 2 !!! :thumbup: Am continuat sa fim autoritar la conducerea partidei, insa Rodriguez si Trashorras nu au avut precizie la ocaziile avute. Incercarile timide ale oaspetilor au fost anihilate de Murillo, care a blocat excelent in doua faze bune ale Cordobei. Astfel, o repriza destul de saraca in evenimente s-a incheiat cu un avantaj minim pe tabela pentru noi. La cabine le-am solicitat elevilor mei sa fie la fel de concentrati ca in prima repriza. Mai ales in primele 10-15 minute, cand oaspetii vor forta probabil egalarea stiind ca noi ne-am aratat vulnerabili in celelalte partide in primul sfert de ora al celei de-a doua reprize.

Temerile mele au fost nejustificate, jucatorii mei dominand categoric si debutul reprizei secunde. In minutul 52, Rodriguez a construit excelent o faza incheiata cu o pasa care l-a lasat pe Abalo singur cu portarul Navas, insa acesta a reusit sa pareze sutul mijlocasului meu. Sapte minute mai tarziu, dupa un nou corner batut foarte bine de Trashorras, Lopez Garai a trimis cu capul putin peste poarta. Dincolo, la poarta lui Falcon, Bayon a scapat si el singur pe dreapta in minutul 64 insa a sutat dezamagitor, paralel cu poarta. Am trimis in teren forte proaspete in minutul 70, Medina in locul lui Rodriguez si Tomas in locul lui de Lucas. Trebuia sa atacam in continuare si sa marcam, acest 1-0 nu multumea pe deplin pe nimeni. In minutul 71 insa, am incremenit : de Laet a pasat absolut incredibil, ca un incepator, spre Falcon, fundasii mei centrali s-au oprit iar de Cerio a tasnit din spate, a preluat si a tras pe sub Falcon, aducand la tacere pentru cateva momente intreg stadionul : 1-1 :capu . Desi am presat pana la final cu toate liniile, nu am mai reusit sa marcam golul victoriei si am parasit cu totii stadionul cu capul plecat.

Galeria a aplaudat la final efortul jucatorilor, insa frustrarea era foarte mare. In vestiar am apreciat daruirea lor si i-am rugat sa nu fie dezamagiti pentru ca este totusi abia al treilea meci in acest campionat. De asemenea, le-am atras atentia sa nu il certe pe de Laet, care statea nemiscat cu capul intre maini intr-un colt, izolat de restul coechipierilor. M-am dus langa el si i-am spus sa nu se lase doborat, evolutia sa a fost chiar buna per ansamblu (nu mai putin de 12 tackling-uri reusite!!!, 7 din 7 dueluri aeriene castigate, 10 interceptii), insa lipsa de experienta nu poate fi suplinita de nimic altceva.

Omul meciului a fost desemnat Sergio Ortega, la al doilea meci excelent consecutiv. Lipsa de idei a mijlocasilor a fost insa decisiva in acest al doilea semi-esec in fata propriilor suporteri si ma invinuiesc si pe mine pentru ca nu am fortat cu 2 atacanti mai devreme.

FT 1-1 (S. Ortega '2 / Diaz de Cerio '71)

celtacordoba.th.jpg

Clasamentul dupa 3 etape in Liga Adelante :

clasament3.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Egalul dezamagitor de acasa cu Cordoba a stirbit putin din moralul bun pe care il aveam, insa cum in deplasare ne descurcasem bine pana atunci, am incercat sa le insuflu baietilor increderea ca putem recupera punctele pierdute in meciul urmator, cel de la Tenerife. Nu va fi insa deloc o deplasare usoara, rapoartele secundului meu fiind destul de ingrijoratoare. Tenerife e o echipa tehnica, cu o posesie buna si un varf intr-o forma excelenta - Nino, autor al 5 goluri in 4 partide in acest sezon.

18 septembrie 2010

Stadion "Heliodoro Rodriguez Lopez", Santa Cruz de Tenerife

Liga Adelante, Etapa a 4-a

CD Tenerife (locul 13) - RC Celta Vigo (locul 7)

Avand la dispozitie intreg lotul, cu exceptia accidentatilor Iago Aspas si Oubina, am ales urmatorii titulari : Carini - De Laet, Catala, Ortega, Murillo - Lopez Garai(cpt.), Rafa- J. Tomas, Trashorras, Abalo - Papadopoulos. Am hotarat sa ii mai dau o sansa tanarului de Laet sa isi demonstreze valoarea si sa arate ca merita sa fie titular. De asemenea, dezamagit fiind de cam toate variantele incercate pe banda stanga, l-am titularizat acolo pe Tomas in detrimentul lui de Lucas. Le-am spus elevilor mei sa nu simta nici o presiune si sa incerce sa isi impuna jocul ca si pana acum.

Pe o ploaie enervanta, primele 15 minute ale meciului au fost o lupta surda la mijlocul terenului, transata prin tacklinguri hotarate si de o parte si de cealalta, tanarul de Laet iesind in evidenta la acest capitol. Murillo a avut insa o interventie providentiala in minutul 18, blocand la timp patrunderea lui Omar. Un minut mai tarziu, Juanlu a scapat singur pe partea dreapta insa a preferat o executie pretentioasa (lob) in locul unui sut sanatos si mingea a poposit in spatele portii. Dupa 20 de minute de joc, Carini a intervenit excelent la un voleu puternic al lui Alvarez de la marginea careului. Cinci minute dupa, Trashorras si-a incercat si el norocul de la distanta dar nu a nimerit tinta. In minutul 27, Abalo l-a gasit excelent pe Trashorras pe dreapta, dar finalizarea l-a tradat din nou pe playmakerul Celtei. Cu un minut inainte de pauza, o minge centrata de pe stanga s-a strecurat printr-o multime de picioare la Abalo, insa mijlocasul meu a fost si el surprins de cadoul primit si a reluat din prima pe langa poarta.

La pauza l-am inlocuit pe Papadopoulos, neobisnuit de apatic si sters, cu D. Rodriguez si le-am explicat inca o data stoperilor mei cat e de important sa il tina sub supraveghere pe Nino.

Hidalgo a ratat prima mare ocazie a reprizei secunde, tragand in balarii din pozitie ideala in minutul 55. In minutul 63, Ortega a intervenit excelent la centrarea foarte periculoasa a lui Hens de pe stanga iar pe contraatac Rodriguez a fost blocat in momentul sutului. In minutul 72, am efectuat si a doua schimbare, stoperul Catala iesind cu o accidentare usoara. Akram a intrat si l-am retras pe Rafa in defensiva. Zece minute mai tarziu, Abalo a fost luat cu fulgi cu tot sub ochii tusierului insa nu s-a dat nici macar galben, desi am fost nevoit sa il schimb pe mijlocas cu Toni. Am urlat in gura mare :cearta la arbitrul de centru insa nu am obtinut decat "promisiunea" ca la urmatoarea iesire de acest gen o sa vad restul meciului din tribuna. Cu trei minute inainte de final, Rodriguez l- a vazut iesit pe Aragonenses, portarul gazdelor, insa lobul sau a fost penibil. Am incheiat partida plimband mingea in propria jumatate, obtinand un punct de care m-am declarat multumit. Jocul echipei insa nu a fost deloc unul bun. Am fost aerieni in atac, nereusind sa sutam pe spatiul portii nici macar o data in 90 de minute si ne-am complacut in jocul dur al gazdelor, pierzandu-l si pe Abalo (din fericire doar pentru o saptamana).

Omul meciului a fost ales Murillo, pe buna dreptate, fundasul dreapta avand o evolutie foarte sigura, exceland la interventiile prin tackling (14 reusite din 14 incercate !)si pasele precise.

FT 0-0

tenerifecelta.th.jpg

Clasamentul dupa 4 etape :

clasament4.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Evolutia din meciul cu Tenerife fusese slaba si toata saptamana dinaintea jocului cu Gimnastic de acasa le-am explicat jucatorilor mei greselile pe care le-au facut si le-am dat fiecaruia sfaturi pentru a-si imbunatati jocul. Am stabilit cateva antrenamente speciale pe posturi (fundasi, mijlocasi, atacanti) pentru o mai buna colaborare in fiecare zona a terenului.

Adversarul nu era unul de speriat, desi practica un joc curajos, in viteza, bazat pe multa miscare in teren si coeziunea grupului, fara vedete - individualitati. Singurul care mi s-a parut a iesi in evidenta era tanarul de 20 de ani Alex Cruz, mijlocasul dreapta, jucator pe care il aveam deja trecut pe o lista extinsa a posibilelor achizitii. Nu trebuia insa sa le dam spatii de contraatac si mai ales nu trebuia sa mai facem atatea greseli.

26 septembrie 2010

Stadion "Balaidos", Vigo

Liga Adelante, Etapa a 5-a

Celta Vigo (locul 8) - Gimnastic Tarragona (locul 10)

Trebuie sa recunosc ca nu eram deloc decis 100% asupra primului 11 nici macar in ziua jocului. Totusi...i-am ales pe : Carini - de Laet, Ortega, Rafa, Murillo - Lopez Garai(cpt.), de Lucas - Sylvinho, Trashorras, Abalo - Medina. Aveam mari probleme pe stanga, nici un jucator nu daduse satisfactie pe postul de mijlocas stanga si in disperare de cauza am hotarat sa incerc si cu experimentatul Sylvinho, avand in gand un rol gen Marcelo la Real Madrid. Medina era logic sa primeasca si el sansa de a fi titular, pentru ca nici unul dintre Papadopoulos si Rodriguez nu avusesera continuitate in evolutii. In rest, era cam echipa standard, cu de Lucas aparut din nou titular pentru a intari ofensiva. I-am atras atentia lui de Laet din nou sa nu cumva sa il scape pe Cruz din ochi.

Lovitura de incepere a apartinut oaspetilor si un cor de fluieraturi a insotit fiecare atingere a mingii de catre acestia. Navarro si-a vazut insa de treaba si a tras primul sut spre poarta in secunda 40, unul lipsit insa de periculozitate. Ploaia din partida precedenta ne-a insotit si pe "Balaidos" insa Trashorras si-a pastrat tehnicitatea si in aceste conditii si a inceput sa impinga jocul in jumatatea adversa de teren. In minutul 8, dupa o combinatie scurta cu de Lucas, Trashorras a sutat puternic la o palma de vinclu. Trei minute mai tarziu, de Lucas a incercat si el sutul de la distanta insa balonul trimis cu efect din lovitura libera a trecut peste poarta. Jucatorii oaspeti au incercat din nou timid poarta prin francezul Reset in minutele 27 si 39, insa Carini a prins lejer. Cu doua minute inaintea pauzei, Sylvinho a sutat viclean, plasat, cu pamantul la coltul lung insa mingea a ocolit de putin spatiul portii adverse. In replica, Ruben Navarro a scapat singur lateral stanga insa lobul sau a trecut mult pe langa poarta.

La pauza, stiam deja ce trebuie sa fac. "Inovatiile" Sylvinho si Medina fusesera cei mai slabi oameni ai mei. Cum aveam mare nevoie de intariri in atac, l-am scos pe Sylvinho si l-am introdus pe Papadopoulos alaturi de Medina.

Repriza a doua a inceput cu "celestii" in ofensiva si de Lucas a sutat in plasa laterala in chiar primul minut. Doua minute dupa, o combinatie frumoasa Papadopoulos - Trashorras s-a incheiat cu centrarea buna a ultimului pentru Abalo, care a trimis peste poarta cu capul din centrul careului. In minutul 71, l-am trimis in teren pe J.Tomas in locul lui de Lucas pentru a impulsiona jocul nsotru ofensiv care stagnase dupa un inceput bun de repriza. In minutul 77 Medina si-a creat bine spatiu insa finalizarea a fost slaba, mult pe langa poarta. Si, cand ma resemnasem cu ideea unui nou egal, al treilea consecutiv acasa, Trashorras a obtinut o lovitura libera din afara careului pe care a transformat-o elegant in gol : 1-0 !!! :yahoo: Era minutul 89. Stadionul a erupt dintr-o data, jucatorii mei au alergat catre Trashorras si l-au acoperit intr-o gramada a bucuriei.

Fluierul final al arbitrului Garcia Bernabe a consfintit prima mea victorie pe Balaidos. Am facut impreuna cu echipa un tur de stadion si i-am salutat ducand mana la inima pe cei 15.000 de fani care ne incurajasera intreaga partida in ciuda ploii dese si a jocului mediocru al elevilor mei.

Cel mai bun jucator al partidei a fost declarat Murillo, autor a nu mai putin de 11 interceptii reusite.

FT 1-0 (R.Trashorras '89)

celtagimnastic.th.jpg

Clasamentul dupa 5 etape :

clasament5.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy