Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Fotbalul Este Simplu


Soccer

Recommended Posts

ANUL 2003

Ma numesc Raul Rusescu . si sunt nascut in orasul Ramnicu-Valcea. La numai 15 ani , ma gandeam ce am sa fac in viata..Nu conta ca nu stiam ce e cu mine sau pe ce lume traiesc , eu vroiam sa-mi indeplinesc visul de a ajunge fotbalist. Oamenii din Ramnicu-Valcea doreau sa-si vada echipa in liga II si neavand alta solutie , clubul mi-a oferit un trial ,datorita faptului ca am jucat la juniorii acestei echipe. Zilele treceau din ce in ce mai greu , dar , intr-un final , a venit ziua trialului.

“Nu am cum sa nu iau trialul.La dracu , e doar un club de liga a III-a.”

Dau 3 mingi in poarta , ma chinui sa fac 5 ture in 7 , 25 minute si fac 30 de abdomene in 30 de secunde.Antrenorul de la copii si juniori , Cristi Bora , era alaturi de mine.

“Daca ma mai pune la inca 5 ture , ma apuc de pian”

Adrian Furnica , oftand , mi-a spus sa ma prezint luni la antrenament. Nici n-am apucat sa ma bucur , ca mi-a spus ca luni este antrenament fizic.

“Oh my god”

De ce nu? Primele saptamani nu prea m-au incurajat sa continui , dar Mister imi spune intr-o zi ca voi ajunge mare. Vorbele antrenorului Adrian Furnica mi-au ridicat moralul , facandu-ma sa-mi continui pregatirea.

Nici nu ma acomodez bine cu echipa , ca incepe primul sezon al meu ca jucator profesionist. Obiectivul meu era ca sa dau minim 10 goluri , dar de ce nu mai multe?. Visele mele s-au naruit atunci cand in primul sezon nu am reusit macar sa-mi fac o prezenta in primul 11 al echipei. Si iata inca odata ca apare sentimentul de a spune “pa” fotbalului , dar din nou Mister ma salveaza spunandu-mi ca la anul voi fi golgheterul echipei.

ANUL 2004

Pregatirea de vara trece destul de repede , iar eu eram pregatit sa devin un jucator de baza in echipa.Dat fiind faptul ca nu am promovat , aveam mai multe sanse de joc. Acel an a fost unul dintre cele mai proaste sezoane din cariera mea , fiindca nici atunci nu am reusit sa marchez.Ma gandeam ca trebuie sa ma fac fundas , caci pe postul de atacant nu ma descurcam. Jucatori , ca de obicei , m-au incurajat sa continui , chiar daca stiam ca in mintea lor ma injurau.

La reunirea lotului , s-a prezentat un nou antrenor.

“Domnule Rusescu, deoarece obiectivul clubului s-a schimbat ,te anunt cu parere de rau ca nu mai faci parte din planurile mele”

Atunci am simtit ca imi cade pamantul de sub picioare. Se pare ca Dumnezeu nu ma ajutat sa ajung fotbalist. Dar , dupa doar cateva zile de la instiintare , clubul primeste un fax cu o oferta pentru mine de la echipa din Urziceni.”Uraaaaa” , o echipa de liga a II-a si-a exprimat interesul pentru mine.M-am dus impreuna cu mama , cu Dacia , pana la Urziceni si in 10 minute am si semnat. Luam 4 mil de luna plus prime. Antrenamentele nu mi se pareau mai grele decat cele de la Ramnicu-Valcea , in ciuda faptului ca era un club de Liga a II-a.

ANUL 2005

De acest an pot spune ca a fost unul dintre cel mai reusit sezon.Nici eu nu stiu cum am reusit sa cresc asa de repede , dar pot spune ca Unirea mi-a oferit sansa sa explodez.In acel an am dat 15 goluri si am ajutat echipa sa promoveze.Sezonul l-am terminat pe locul 2 si asa am promovat cu 59 de puncte , in spatele Craiovei.In acel an aflu ca bunul meu prieten , Mihai Costea ajunge la prima echipa a orasului Ramnicu-Valcea.Ma gandeam ca poate odata voi ajunge sa joc impreuna cu acesta.Nici doua luni nu trecuse de cand Mihai a ajuns la prima echipa , ca noua promovata in Divizia A , Universitatea Craiova a pus ochii pe el.Si astfel , Mihai a ajuns la Craiova , urmandu-l pe fratele sau care de un an tot de invartea pe-acolo.

ANUL 2006

Noul antrenor al Unirii , Dan Petrescu , a hotarat sa ma dea imprumut in divizia b , pe motiv ca sunt prea tanar sa debutez in prima liga , la doar 19 ani.Si asa am ajuns sa joc , nu departe de Urziceni , la Dunarea , echipa din Giurgiu.Obiectivul acestei echipe nu era sa promoveze , ci sa se mentina in liga a II-a. Acest lucru nu m-a oprit din dorinta de a da goluri , astfel ca sezonul acela mi-a adaugat la colectie inca 13 goluri.Cei de la Dunarea au vrut sa ma pastreze inca un an , dar performanta echipei l-au facut pe antrenor sa ma cheme inapoi la echipa si sa tragem la cupele europene.Unirea terminase pe 10 , iar dorinta antrenorului de a ajunge in europa incepea sa prinda contur.In anul 2006 am reusit sa ajung si la echipa U-19 a romaniei , reusind sa inscriu si de 3 ori

ANUL 2007

Eu ma asteptam sa joc cu Urziceni in prima liga , dar din nou , antrenorul a decis sa ma dea la o echipa din a doua liga , si anume Cs Otopeni.Evolutiile mele bune s-au cam oprit , deoarece am reusit sa inscriu doar de 4 ori , dar echipa reusind sa promoveze.Nu pot sa spun ca a fost un sezon bun , dar ma asteptam sa joc mai mult si mai bine.

ANUL 2008

Acest an m-a facut sa ma simt fotbalist , caci era anul in care debutam in prima liga.La al doilea meu meci in liga 1 am reusit sa si inscriu impotriva echipei din Arges.A fost un moment unic din viata mea.Nici nu ma asteptam sa joc.Din pacate , acela a fost singurul meu gol din liga 1 , dar am reusit sa apar de 8 ori in primul 11.De asemenea , Unirea a reusit , condusa de Dan Petrescu , sa castige titlul de campioana.

ANUL 2009

La varsta de 21 de ani , mi s-a oferit sansa sa ma transfer in a doua liga din Anglia.Este vorba de echipa Middlesbrough , renumita dupa dubla cu Steaua din semifinalele Cupei Uefa.Aici mi se ofera sansa sa joc cu prietenul meu Mihai Costea , care a fost si el transferat., dar mi se va oferi sansa sa joc impreuna cu alti doi romani , Cocis si Lung Jr.

raulrusescu.png

Link to comment
Share on other sites

Minutul 40

“Haideti toti la incalzire. Raule , tu stai . Poti sa te consideri norocos ca ai venit la Middlesbrough , dar vei deputa alta data .Dar trebuie sa-i bag pe cei care au nevoie de jocuri in picioare.Tu trebuie sa-mi arati ca meriti sa joci la prima echipa.”

“Coach , coach …… Leroy”

“Raul , l-ai auzit pe Mr. Physo.Uita ce am spus mai devreme , doar ultima fraza sa ramana in cap.Incalzeste-ti picioarele si baga gaina aia in poarta.”

“Rusescu patrunde prin mijloc , ii paseaza lui Cocis , acesta ii retrimite in fata porti si….gooooooll….Raul Rusescu reuseste dubla si ii readuce zambetul pe buze antrenorului . Foarte buna achizitie facuta de antrenor , dar si inspiratia l-a ajutat azi la schimbari...Meciul se termina 5-0 si erou acestei partide este Raul Rusescu care a facut un joc excelent.

meci50.png

Link to comment
Share on other sites

Pregatirea de vara mi s-a parut una foarte buna , dat fiind ca eu am reusit sa joc impotriva echipei lui Sir Alex Ferguson.Bucuria a fost si mai mare , pentru ca refacerea lui Leroy s-a facut foarte repede si acesta a putut intra fara probleme.Fiind in lot , la pauza mi s-a dat sansa sa intru in teren alaturi de Leroy care a reusit dubla si a rezolvat meciul. Pentru antrenor nu a fost o victorie asa de importanta , dar eu deja visam la champions league.

vsmanutd.th.png

“Baieti , am muncit cu toti foarte mult in aceasta perioada pentru a putea face fata unui nou sezon. Unii sunt noi , alti mai vechi lin aceasta echipa , dar vreau sa spun ca imi doresc de la voi sa jucati ca o echipa. Mai greu va fi pentru cei noi care nu sunt acomodati cu campionatul si cu limba , dar va asigur ca suporterii va vor ajuta sa treceti peste. Am incredere in compatrotii mei si sunt sigur ca ma vor uimi sezonul asta si ma vor duce…nu…sunt egoist …ne vor duce pe toti in prima liga de unde ne vom punea bate cu toate fortele angliei. Nu va cer imposibilul pentru ca stiu ca nu este imposibil sa promovam. "

amicale.th.png

Link to comment
Share on other sites

"Mihai Costea centreaza , mingea ajunge pe dreptul lui Cocis si gooolll...este egalitate pe tabela.Suporterii canta in tribune , iar banca tehnica pur si simplu a izbucnit de pe banca.Scorul este 1-1 si pauza se apropie.Dupa jocul echipelor se pare ca Middlesbrough este cea care va castiga astazi , dar numai cu vointa."

"Leroy echipeaza-te ca intri.Se pare ca am nevoie de forte in atac.Aliadiere nu este in apele sale.Raul , Flood si McDonald la incalzire"

"Iata ca antrenorul face deja o schimbare.Aliadiere iese si intra erou din meciul cu Manchester , Leroy Lita.Meciul a inceput si mingea este in terenul celor de la Sheff Utd.Este in min 54 si din nou o incursiune pe partea dreapta a lui Mihai Costea , paseaza in careu , Cocis recentreala si Mihai Costea reuseste sa inscrie dupa un voleu de povestit nepotilor.Lumea este in delir."

Nu stiu ce s-a intamplat.Stiu doar ca m-am trezit in mijlocul terenului cu Mihai in brate si antrenorul imi facea semn sa ies de pe teren.Nu vroia sa riste nimic.

"Raul , iti faci treaba , mijlocas stanga....ai rolul de a trimite mingi in careu.Cocis este obosit.Ai grija ...nu faci faulturi..Hai! Ma bazez pe tine."

La cateva momente de la schimbare , Mihai Costea este faultat in careu si penalty.Arca imi da mie mingea , dar antrenorul i-a spus sa dea el.Nu m-am opus.3-1 si castigatoarea meciului se stia deja. A fost un meci frumos , si cred ca avem sanse la promovare.

vssheffutd.th.png

Link to comment
Share on other sites

"Ba , da ce au astia?"

"Nu stiu coach.....poate...FAULT BAA"

"Ce a fost ma?"

"Fault..asa.."

"Arcaaaa , dai-o lui Raul...hai ma ca doar am exersat loviturile libere , chiar ieri am facut..."

Tin minte ca am luat hotarat mingea si am pus'o in pamant.Ma gandeam ce imi va face Coach la vestiar daca ratez , dar am zis ca nu pot sa dau asa de rau.Peste vreo 10 secunde dau in minge si ...gol.Nici eu nu stiu cum am bagat-o.Coach striga: "I-am egalat ba , i-am egalat".A fost golul meu de debut si parca si acum il aud pe comentator : "Si...este...goooll".Bucuria a fost prelungita atunci cand Mihai ne-a adus in avantaj , inainte de pauza.

"Mai sunt 10 minute plus prelungiri.Jucatorii au inceput sa oboseasca , iar antrenorii se gandesc ce schimbari sa faca.Aliadiere pierde mingea la mijlocul terenului , din nou un meci slab a lui Aliadiere , mingea ajunge in careu si iata ca vine golul egalarii Alan Tate reuseste sa readuca egalitatea .Cei de la Swansea au reusit sa inscrie dupa o greseala la mijlocul terenului , iar antrenorul echipei oaspete tipa de suparare pe banca."

vsswansea.th.png

Link to comment
Share on other sites

"Cine dracu ma pus sa ma apuc de antrenorat.Iar ma conduc astia , iar imi fac draci pe banca.Ce pot sa fac , cu lotul asta trebuie sa ma descurc."

Nu puteam permite sa pierdem pentru ca deja pierdusem doua puncte meciul trecut.Meciul a inceput cu mine pe banca , dar cu Mihai titular.Prin minutul 30 ne dau gol si il vedeam pe antrenor cum se plange. Nu-mi permiteam sa-l critic pentru ca stiu ca munceste din greu pentru aceasta echipa.Cu atacul stateam bine , dar cu apararea mai prost.Din nou o greseala a defensivei.Nu au trecut mai mult de 2 minute dupa pauza ca Mihai reuseste sa egaleze in stilul lui caracteristic.Ce ne oprea sa castigam?.Nimic.Mihai reuseste din nou sa inscrie si eram in avantaj.Numele lui erau pe buzele suporterilor Boro-isti.Pana la final , ne-a cazut cerul in cap in momentul in care Scunthorpe ne-a egalat.Nu era rezultatul pe care ni-l doream , dar noi am jucat bine.Coach ne-a certat putin la vestiar , mai mult pe cei din defensiva.

"Ce trebuie sa mai fac ca sa intelegeti ca trebuie tinuti om la om.E al treilea gol din acest sezon pe care il luam asa.Iesiti din marcaj , iar atacanti raman liberi.Si normal ca inscriu.Ca doar de aia is atacanti.Ceilalti jucatori muncesc degeaba pentru ca voi stricati jocul nostru.Nu mai pot permite sa mai fac aceleasi greseli.Cand va veti da seama ce trebuie sa faceti atunci sa sperati ca veti juca"

Coach a iesit nervos de la vestiare , trantind toate usile.Era dreptul lui sa fie suparat.Pana la urma urmei , Pogatetz si Mcmanus erau accidentati.Normal ei trebuiau sa joace titular.Asta ne-a fost soarta si speram ca in viitor sa ne imbunatatim jocul.

vsscunthorpe.th.png

Link to comment
Share on other sites

De la oficiala se vede o privire mai atenta asupra lu' Coach.Acesta era in culmea fericirii.Eram iar condusi cu 1-0.Nervos , s-a asezat pe un scaun al bancii de rezerva si si-a inchis ochii.a stat vreo 3 minute asa , n timp ce jucatorii echipei din Doncaster conduceau jocul.La pauza 0-1 si lumea nu prea era fericita.Cu o calmitate ce ii ascunzea nervozitatea , Coach a intrat usor in vestiar.

"Raman Flood , McDonald si Cocis.Vor intra Rusescu , Lita si Santana."

Si asta a fost.A iesit la fel de calm pe cum a intrat si...dai drumu la joc.N-aveam ce sa zicem.N-a vorbit nimeni cu nimeni pe tot parcursul pauzei.Ce mai era de spus.Cand sa intram pe teren , Coach a deschis usor usa la vestiar si a intrat.

"De critici sunteti satui...si eu.Jucatori ca voi nu se gasesc pe aici , pe acolo.Asteptarile sunt mari de la voi si de aceeasi va spun..va rog ...sa o faceti pentru suporteri care isi sacrifica timpul pentru a veni la stadion si pentru a va vedea.De ce nu putem sa ne concentram si sa jucam precum adevarati campioni.Vreti Premier League?. Atunci duce-ti in teren si aratati de ce sunteti in stare."

Ne-am uitat unul la altu' si apoi am auzit un strigat din celalat capat al vestiarului.

"Haide baaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa"

Aliadiere.

In minutul 60 s-a declansat totul.Coach bagase 4 varfuri.Totul sau nimic.Nici nu a apucat sa schimbe atctica ca Aliadiere reuseste sa inscrie.Ce sa mai...4 minute de joc si acelasi Aliadiere inscrie si face 2-1.Coach isi pusese mana la ochi , de parca nu-i venea sa creada.Pana la final , Aliadiere reuseste tripla si se termina 3-1.Intram in vestiar , unul cate unu , acolo asteptandu-ne Coach cu un bax de bere.A fost un moment unic din cariera mea.

vsdoncaster.th.png

Link to comment
Share on other sites

"....Nu va fi un meci usor"

Cu aceasta fraza , Coach a terminat speech-ul.In mintile noastre era numa victoria deoarece jucam cu o echipa slaba.Inainte de meci , Coach m-a incurajat si mi-a spus ca eu voi face atacul azi impreuna cu Cocis si cu Mihai. Am vorbit cu el si mi-a zis ca se simte foarte bine in Anglia si ca meciul de azi va fi meciul lui.Intradevar , era un meci de cupa si asteptarile erau mari.Inainte de meci , patronul ne-a promis o prima frumusica pentru accederea in sferturile cupei angliei.Frumos.Meciul decurge cum se astepta , cu multe ocazii pana cand in minutul 10 Aliadiere reuseste sa marcheze cu capul din 6 metri.La pauza , Coach hotaraste sa ma schimbe datorita jocului slab.Se mai intampla sa fie si zile mai proaste.Cu acest scor s-a terminat si partida.In opinia Coach-ului , nu a fost cel mai reusit meci , avand cate ceva de reprosat.

vsmacclesfield.th.png

"e" nu prea e langa "i" :D

cuvant, cuvant. adica bagi cuvant, virgula, spatiu, urmatorul cuvant. aceeasi regula si la punct mai sunt niscaiva greseli, dar in rest e bestial. tot asa!

Stiu , dar imi mai fuge degetu la o litera...de obicei la cea care o folosesc de cele mai multe ori.

Link to comment
Share on other sites

Zi neagra in Coca-Cola Championship.Cu toti aveam asteptari mari de la acest meci.Nu credeam ca vom fi umiliti.

"Cand ii vad pe astia imi vine sa ma impusc.Ma ce au patit , ca nu stiu , saptamana asta au fost lati .TOTI. Li s-a urcat la cap victoria cu Doncaster. Ma plangeam ca am aparare slaba , dar atacul este jalnic. O ocazie nu am avut. Iaute! Pierd mingea la mijlocul terenului.O pasa nu pot sa dea."

"Meciul este unul foarte strans cu ocazii la ambele porti.Forma slaba a lui Raul Rusescu continua si in meciul de azi printr'o prestatie de ligile inferioare.Intradevar , acesta nu mai iese de la vestiare , dar in schimb iese Scott McDonald."

Se pare ca mancarea din Middlesbrough nu imi prieste , si iata ca nu mai reusesc sa inscriu.Jocul meu nu este la nivelul asteptarilor si de aceea , Coach este nevoit sa ma schimbe.Meciul a fost unul slab din cauza , cred eu , tacticii folosite gresit , dar si noi am avut partea noastra de vina pentru spatiile lasate la mijlocul terenului.Revenit dupa o accidentare , McManus nu a reusit sa se refaca complet , facand cel mai prost joc al unui fundas de la inceputul campioantului.Si asta ne-a costat.

vsbristolcity.th.png

Link to comment
Share on other sites

"De ce nu puteti sa bagati mingea aia in poarta.Sa fiu al dracului daca nu etapa viitoare voi schimba toata echipa."

Si asta a fost tot discursul Coach-ului dupa meci. Forma mai slaba a noastra a continuat si in meciul cu Ipswich.Nu zic ca ocazii de poarta nu au fost , dar cred ca cu putin ajutor puteam sa batem.Pentru prima data , noi am fost primi care am marcat , dar pana la final ne-am vazut egalati.Coach nu a facut nici macar o schimbare , si astfel a fost primul meu meci in care n-am jucat.Nu m-am suparat.Stiu ca dupa meci , Coach a fost chemat de patron la el in birou si dupa aproximativ jumate de ora Coach a iesit nervos.Cu amemintari si cu nervozitate nu faci treaba.

vsipswich.th.png

Link to comment
Share on other sites

Demitere.

Acest meci a fost ultimul din cariera lui Coach la Middlesbrough.Presedintele a hotarat ca acesta sa nu mai continuie la club si sa aduca un nou antrenor , se pare ca tot roman.Am dominat tot meciul , dar asa a fost sa fie.Echipa lui Tamas a reusit sa dea un gol norocos , demoralizandu-ne.Am jucat doar repriza a doua , nereusind sa fac mai nimic.Tamas fost unul dintre cei mai buni jucatori ai meciului , avand multe interventii salvatoare.

"Am venit sa-mi iau ramas bun.Se pare ca Presedintele a decis sa imi caute un inlocuitor.Imi pare rau ca trebuie sa ne despartim pentru ca eu vroiam sa promovez aceasta echipa pentru ca stiu ca lotul actual are multa valoare.Vreau sa va urez bafta si sa va vad la anul in Premier League."

vswestbrom.th.png

A urmat meciul din cupa cu colega de divizie , Leicester.Nu se anunta un meci greu , dar noi stiam ca nu trecem printr-o faza asa de buna si ca ne va fi greu sa invingem.Meciul a inceput cu mine titular , iar Mihai si Razvan nici macar rezerve.Noul antrenor a folosit o tactica 4-3-3 si ne promisese un butoi de bere daca castigam.Numai la butoiul ala m-am gandit in timpul meciului , mai putin atunci cand am reusit sa inscriu in minutul 17.Acesta a fost si rezultatul la pauza.Nicio schimbare si meciul putea continua.Ghinionul mi-a batut la usa , atunci cand in minutul 68 , mi-am fracturat bratul.Doctorul mi-a spus ca trebuie sa stau 4 saptamani pe margine , spunandu-mi ca trebuie sa invat sa mananc cu stanga pentru ca dreapta va fi pusa in ghips.Meciul s-a terminat cu acelasi scor care a fost la pauza si asa ne-am calificat mai departe in Cupa Ligii

vsleicester.th.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy