Jump to content

Mama Te Iubesc, Dar Nu Ca Pe "u"!


min

Recommended Posts

Prolog

04.03.1995

O sambata de martie cu nori grei de ploaie se lasa asupra Clujului, cand tata intra la mine in camera si ma anunta ca mergem in oras. Unde vroia sa mergem oare? Nu stiu!

"Mergem in Parcul Mare, sa te dai pe topogan si pe hinta!"

"Oare ma lasa sa ma dau pe topoganul ala mare?"

"Te lasa, hai imbracate sa mergem ca-i tarziu"

Coborom. In fata barului de la bloc tata ma lasa sa asptept doua minute pana isi bea 50-ul de rachiu. Mergem cu troleul o parte din drum , apoi o luam pe jos pana ajungem in Parc. Trecem pe langa parcul de joaca, de parca nu ne-am duce acolo si dintr-o data ma trezesc intr-o aglomeratie de oameni ce nu mai vazusem.

"Nu ne dam pe topogan?!?"

"Mergem la meci acum, apoi mergem si acolo"

Un domn il acosteaza pe tata, apoi ii vinde 2 bilete. De la o tiganca cumpara un cornet de seminte, cornetul era dintro foaie de ziar, ceva obisnuit in perioada aceeia. La poarta stadionului e inghesuiala, inghesuiala ca si in Piata Mare cand mergeam cu mama la cumparaturi.

Un meci de fotbal era supriza lui tata. Nu stiu daca am primit-o ca pe o supriza, dar imi era frig, vantul numai a primavara nu sufla. Nu stiam multe despre fotbal, stiam cateva echipe, Romania de la campionatul din '94 si tarile contra carora a jucat. Tin minte ca mai erau meciuri la TV in care tata imi explica cine joaca si eu intreabam Romania cu Romania?, la care mi se raspundea cu un Da, si eu eram multumit.

Ajunsi in sectorul nostru de tribuna, tata incepe sa zica ce avem de facut.

"Aici stam noi, puneti bucata asta de ziar sub fund..."

Incepe meciul! In stanga noastra se auzea galagie mare si injuraturi.

"Acolo sta galeria!" (pe vremea aceea statea la tribuna, peluza find inca de pe atunci nefolosibila...)

"?!?"

"Acolo inspre gard ii Tabela, gazdele suntem noi, oaspetii is cei contra carora jucam. "

Jucam cu Gloria. Nu prea am urmarit meciul, pana si-a adus tata aminte de mine si mi-a spus ca trebuie sa ma uit spre teren, nu dupa ciori, dar degeaba, la 1-0 eu eram atent dupa ciorile ce zburau deasupra Somesului. Tata striga tare sa ma ridic in picioare si sa aplaud. Ma ridic, aplaud, imi spune ca am dat gol, imi arata tabela si vad cum se schimba scorul, dupa care il intreb:

Dar R ala mare din colt ce se face mic apoi mare de ce nu apare?

A fost cea mai proasta intrebare, dar la care am primit cel mai potrivit raspuns, care ma adus cu picioarele acolo unde ar fi trebuit sa fie de la inceputul jocului:

Reluarea ii numai la televizor, aici suntem pe stadion si urmarim meciu din stadion, nu de acasa la televizor. Deaia te-am adus aici boule!

Am inceput sa urmaresc meciul, eram atent ce fac oamenii aia. Pe parcursul meciului deja stiam multe depre fotbal, stiam ca meciul are doua reprize de cate 45 minute. Tata ma tinea la curent cu toate, probabil ne apropiam de finalul meciului si lumea din jurul meu incepea sa injure tot mai mult, si tata era unul dintre ei. Nu trebuie sa ne aparam, trebuie sa atacam; O sa ne-o dea in ultimu minut! Uite si la prostul ala! Iesi naibi afara ma ****! se aud voci din jurul meu. Apoi dintro data Goll!!! Stiam lectia, ma ridic si aplaud.

Ma! Stai jos sa nu te vada cineva, stai jos!

Dar nu trebuie sa aplaudam la gol?

Ba da, dar numai cand dam noi gol!

Era deja egal. Lumea era inebunita, imi era frica sa nu ma fi vazut cineva ca am apaludat la gol. Mi-am dorit sa dam gol, am sperat ca vom da gol. M-am ridicat in picioare si am strigat ca dam si noi gol. Cineva s-a intors catre mine si mi-a spus ca e gata meciul si egal se termina. Dar dam si noi gol, i-am zis lui tata!. Nu stiu cat a trecut, un minut, poate doua, poate mai multe, dar U a inscris, au fost doua faze consecutive ale lui U, copy-paste cum s-ar zice acuma, cert e ca din a doua incercare mingea a intrat in poarta. M-am ridicat in picioare si am aplaudat, si tata era in picioare, lumea era fericita se felicitau unii pe altii, strigau, dar eu am stiut atunci ca vom da gol si vom bate.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

1. E promitator story-ul. Sa vedem cat poti sa il duci, eu nu reusesc mai mult de 2-3 posturi, restul isi pierd farmecul.

2. Pt. ala care a postat inaintea mea - e deja al n-spelea story in care faci aceeasi remarca absolut cretina, inceteaza.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy