Jump to content

Antrenor In Balcani


Hereiam

Recommended Posts

La umbra serii calde de vara,ma strecuram incet spre casa, cu o sticla de sampanie in mana, iar in buzunarul de la piept cu hartia pentru care muncisem din greu in ultimul an: carnetul de antrenor.In sfarsit aveam toate actele in regula. Tot ce aveam de facut era sa-mi gasesc si un angajament.

Imi rugasem impresarul sa vada unde ar fi ceva de lucru pentru mine, asa ca mi-a trimis CV-ul pe la toate echipele din zona are aveau postul de manager liber.

Erau mai multe echipe ce are fi putut fi interesate in Ungaria,Slovenia,Croatia,Serbia,Bulgaria si,bineinteles,Romania.

Dupa cateva zile am primit oferta de la o echipa din Ungaria si 3 oferte din Bulgaria,toate in divizia secunda.Le-am cerut tuturor o saptamana de gandire si in final am acceptat oferta celor de la Sliven,un orasel situat in centrul Bulgariei.Presedintele clubului,Yordan Lechkov ,este si primarul orasului,asa incat sper la sprijin din partea autoritatilor.

Clubul de fotbal exista din 1918 sub numele de FC Sliven.Au dat insa faliment in 2000 si au fost reinscrisi in campionat sub numele de PFC Sliven 2000.Ma asteapta deci o munca grea,fara bani prea multi,si cu obiectiv promovarea in 4 ani.

Cel mai mare success din istoria clubului este castigarea Cupei Bulgariei in 1990,cand au invins pe CSKA Sofia cu 2-0 in finala.

Cam asa arata orasul: 14172744478b7f7082f3c.jpg

Iata si stadionul din Sliven,cu 15.000 de locuri:

2361208030033926291sZfjtM_th.jpg

Link to comment
Share on other sites

A doua zi,am ajuns la noul loc de munca.Am fost prezentat presei,care a si scris ca-mi va fi greu sa evit retrogradarea pentru ca nu am experienta.Noroc cu suporterii,care par cantonati in asteptare.La cat de multi sunt,nu e de mirare.

Presedintele clubului ( Yordan,asa m-a rugat sa-i spun ) mi-a precizat din start casituatia financiara e grea.

Bugetul de salarii e de 159.000 de euro anual,iar pentru transferuri am 20.000.Mi-a precizat ca sub nici o forma nu pot sa folosesc banii de transfer la salarii,pentru ca nu poate asigura mereu acesti bani.A facut un smen la primarie si a dat niste bani la fotbal,fara sa stie opozitia locala,care il critica mereu.

Asistentul meu, Valeri Valkov mi-a facut cunostinta cu staff-ul tehnic.Am hotarat ca avem nevoie neaparat de ajutoare ca sa facem antrenamentele cat de cat civilizat.

2004707102811966118_rs.jpg

Mi-a prezentat apoi echipa,fisele fiecarui jucator si vedetele lotului.Cum jucatorii mai au cateva zile de vacanta,deocamdata nu vad decat statistici."E timp pentru toate",imi spun in gand.

-Cel mai important jucator al nostru e Zafirov.E fundas central,dar din lipsa de solutii s-a adaptat si pe stanga

-Da,observ ca nu are deloc concurenta.Trebuie sa gasim ceva,macar un junior.

L-am trimis sa cumpere ceva de mancare si am inceput sa studiez fisele facute de antrenori.

Din pacate,suntem deficitari la capitolul fundasi laterali si atacanti.

Am un singur atacant pursange,care insa nu ma impresioneaza deloc,iar Miroslav Mitrev,vedeta atacului,e cel mult varf retras.Am deci nevoie de un atacant adevarat,un fundas stanga,macar de rezerva deocamdata si poate si de un mijlocas defensiv.

2001861477204688345_rs.jpg

Am dat urgent cateva telefoane,in cautare de antrenori liberi de contract.Am gasit un macedonean foarte bun,plus Mauro Piutti,un croat de 35 de ani,caruia i-am oferit contract de antrenor-jucator.E destul de bun,plus ca rezolva si problema mijlocasului defensiv.

Intre timp,se intoarce Valkov.Imi spune ca au deja acontat un mijlocas central,ungur.

-Bine,ii zic.Lasa-l si pe asta sa vina.Vedem noi ce facem cu el.Acuma hai sa vedem ce fac juniorii.Poate imi sare ceva in ochi la antrenamentul lor.

Link to comment
Share on other sites

Echipa de tineret pare bunicica.Ma gandesc chiar sa ma ocup de ea mai indeaproape.Poate chiar imi fac timp sa ii urmaresc la vreun meci.Deocamdata ies in evidenta portarul Tsvetanov,destul de bun pentru un pusti de 16 ani si fundasul dreapta Naydenov,pe care,in lipsa de solutii,l-am trimis la echipa mare direct.Cum marit unul din portari,ia si Tsvetanov calea primei echipe,ca e pacat sa se iroseasca.

Pana sa vad eu ce jucatori pot aduce,am inceput amicalele,in care as vrea sa cunosc mai bine echipa si sa-mi stabilesc o strategie de joc.Pentru ca prefer sa joc in sistem 4-1-3-2,m-am hotarat sa folosesc aceasta tactica la inceput,pe care,in functie de nevoie,o voi ajusta.

Primul amical a adus cu el si prima infrangere.Desi am jucat cu o echipa de liga a 3-a din Serbia si am inceput meciul intr-o fomula apropiata de cea pe care o consider acum ideala,pana la pauza nu am reusit sa marchez nici un gol.

Surpriza a venit dupa pauza,cand pe fondul schimbarilor efectuate,am luat 2 goluri rapide si mi-am vazut echipa prabusita.La final nu le-am zis nimci baietilor.Nu vreau sa fac un capat de tara si sper sa se revanseze meciul urmator.

2003791358708726103_rs.jpg

Urmatorul amical,acasa cu Ceahlaul Piatra-Neamt.Am avut mare noroc cu portarul meu si cu imprecizia atacantilor adversi.

Asa ca cei 200 de suporteri prezenti au avut motiv sa se bucure.Am impartit autografe la final,deci unii mi-au amintit de infrangerea din urma cu 3 zile si mi-au sugerat sa nu se mai repete.2005986464337558759_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Din cate am vazut,la echipa de juniori sunt cativa jucatori care pot concura fara probleme la calitati tehnice cu titularii,asa ca am decis sa ma ocup personal si de ei.

Pana atunci,am continuat seria de amicale de vara,de aceasta data in deplasare la Blaj,cu Interul local.

Un meci in care am jucat surprinzator de bine,insa numai dupa ce la pauza l-am scos pe Dimo Bakalov,care nu e in stare sa dea gol nici din 2 metri,ca suteaza in portar,si l-am introdus pe Denislav Andreev.Spre surpriza mea,baiatul a marat primul gol in minutul 53,iar in apoi a obtinut penalty-ul din care Stayko Staykov a dus scorul la 2-0.

Scor final Inter Blaj-Sliven 2000 0-2.

URL=http://allyoucanupload.webshots.com/v/2001606707168532175]2001606707168532175_rs.jpg

Gata,se pare ca am incheiat amicalele cu ehipe straine,mai avem 3 meciuri cu frati bulgari,in care sper sa-mi clarific optiunile pe fiecare post si sa ajustez cat mai bine tactica.

Devnya-Sliven 1-1,meci in care l-am remarcat pe Petar Rahnev,marcatorul golului,care daca o tine tot asa,ii ia fara probleme faa lui Bakalov,care a avut vreo 3 ocazii mari de gol,dar pare cam impiedicat.

In sfarsit si o veste buna,am reusit transferul lui Trayan Trayanov,pentru 6000 de euroi.E un fundas central de 19 ani,mult peste ce am eu in lot.Valkov mi-a si zis ca va fi un adevarat star la echipa si s-a declarat incantat de venirea lui.

2002246002766987616_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Inca o veste buna e ca am reusit sa devin feeder club pentru Lokomotiv Sofia,echipa de Cupa UEFA.

2001374651307468105_rs.jpg

Mi-au trimis un portar,care pare a fi bunicel,ma rog,ceva mai bun decat ce am eu si un mijlocas central,de care mai am insa vreo 6 in lot,asa incat nu-mi va fi f util.

Sliven - Rilski sportist 2-1, goluri Mindev si, din nou Rahnev.Incepe sa-mi placa baiatul asta.

La ultimul meci,cu Dubocica,l-am trimis numai pe Valkov,iar eu am ramas cu juniorii.

M-am gandit ca prezenta mea o sa-i stimuleze.

Rezultatul meciului, Dubocica-Sliven 1-2,goluri Mindev in minutele 25 si 31,dupa ce Szollosi si-a dat autogol in minutul 2.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy