Jump to content

Reabilitarea...


dasca

Recommended Posts

Era o dimineata ca oricare alta, abia ma trezisem si imi luam acum micul dejun... In timp ce mancam, privirea imi cazu pe calendarul de pe perete...3 iulie 2006...exact 5 ani de cand ajunsesem aici, in penitenciarul de maxima siguranta Margineni... Fusesem inchis pentru tentativa de omor, fiindca am injunghiat un suporter care ma injurase de mama... jucam atunci la Chindia, echipa fanion a orasului Targoviste...ce vremuri...

Mi-e dor de zilele alea...desi jucam in divizia B,la Chindia, ma simteam ca la Barcelona...toata lumea multumita de echipa, desi eram tot timpul la retrogradare... A venit insa meciul acela nenorocit cu Corvinul, din ultima etapa: daca invingeam, evitam retrogradarea dar...nu am invins, a trebuit sa dau acel autogol si sa condamn echipa la divizia C... Eram dezamagit, si m-am dus in bar sa imi omor necazul in alcool... Bausem deja o sticla de "Unirea" si am dat sa ies... cand am dat nas in nas cu seful galeriei. Mi-a spus ceva, dar din cauza alcoolului nu am inteles mare lucru... Am deslusit totusi cuvantul "matii", fapt ce m-a declansat...am ochit un cutit de pe masa de langa usa, l-am luat si l-am infipt in spatele lui... Fara sa ma uit, mi-am continuat drumul spre casa... Normal ca nu am ajuns departe, cineva a anuntat politia si in cateva minute eram la sectie...

A urmat un proces rapid, si am fost condamnat dupa doar 2 saptamani la 10 ani inchisoare in penitenciarul de la Margineni... Era 3 iulie 2001 cand am pasit pentru prima data in celula... 2 luni nu am vorbit cu nimeni, eram prea deprimat... Apoi mi-a venit o idee: fiind nebun dupa fotbal m-am gandit sa fondez o echipa de fotbal a penitenciarului, echipa pe care sa o antrenez eu... Am cerut audienta la directorul inchisorii Gheorghe Toplita si i-am spus despre proiect...

Proiectul meu nu a fost bine primit...directorul a spus ca nu sunt bani, ca nu poate risca antrenamente pt detinuti si multe altele... astfel au trecut inca 6 luni in care nu s-a facut absolut nimic... Dar in februarie 2002 directorul m-a chemat la el, si m-a anuntat ca in martie se va organiza un campionat national pt penitenciare... Aveam timp 3 saptamani sa construiesc o echipa...

Evident ca in 3 saptamani nu am putut face mare lucru, desi ceilalti detinuti s-au aratat foarte bucurosi de idee...in martie am jucat in campionat cu alte 7 penitenciare din tara (Barcea Mare, Gherla, Rahova, Giurgiu, Poarta Alba, Galati si Timisoara), dar nu am reusit sa obtinem nici un punct...

Obtinusem totusi o victorie importanta...directorul mi-a acordat credibilitate si mi-a permis 10 ore de antrenament pe saptamana cu jucatorii... Lucrul acesta s-a simtit enorm si la urmatoarea editie(2003) am reusit sa ne clasam pe 3...

Au venit apoi titlurile castigate in 2004, 2005 si ultima data in urma cu 2 luni... toate 3 in fata celor de la Rahova... Momentele astea erau singurele care ma ajutau sa rezist in puscarie... Erau 5 ani in care am rezistat doar cu ajutorul fotbalului...

Implinindu-se 5 ani de la inchiderea mea, am fost invitat in biroul domnului Toplita cu care aveam sa port o discutie despre perioada petrecuta aici... M-a felicitat pt performantele obtinute in ultimii ani cu echipa, spunandu-mi ca de cand am inceput proiectul, detinutii vad viata in penitenciar cu totul altfel si ca fotbalul a ajuns aici sa fie privit ca o religie...

In timp ce il ascultam, mi-am indreptat privirea spre ceas...trecuse deja o jumatate de ora de cand eram in birou, niciodata nu mai statusem atat de mult... In acelasi moment se deschise usa si intra un domn bine imbracat, cu un costum Armani(asa ceva nu mai vazusem de 5 ani...) si lua loc langa noi... Toplita mi-l prezenta:

- Domnul e Ghiorghi Zotic...a venit aici special pentru tine...

Zotic, Zotic...numele imi parea cunoscut... totusi nu reuseam sa imi dau seama de unde... imediat domnul Zotic prelua cuvantul:

- Sunt patronul clubul de fotbal din Targoviste, FCM...suntem in mare dilema in acest moment...Vechiul antrenor ne-a parasit preferand sa antreneze in Arabia Saudita si nu am reusit sa gasim inca un inlocuitor... sunt prieten bun cu Ghita si el mi-a spus despre performantele tale la nivel de penitenciare...

Cuvintele lui imi cazura in cap ca un topor...am ramas fara cuvinte pur si simplu... Vazandu-mi tacerea, continua:

- Am o oferta pt tine... Sa devii noul antrenor al echipei din Targoviste...

- Domnule, eu... pur si simplu nu imi gaseam cuvintele...

- Daca accepti, urmeaza sa fi numit ca principal pt sezonul asta...obiectivul e promovarea, iar daca reusesti vei primi 70 000 de euro, plus prelungirea contractului pe inca un an si eliberarea conditionata...deci scapi de 5 ani de puscarie... Daca nu reusesti, la sfarsitul sezonului te vei intoarce aici si iti vei continua pedeapsa...

Toplita interveni:

- Oricum castigi...daca reusesti scapi definitiv de puscarie, daca nu, stai un an departe de puscarie... Eu zic sa incerci pt ca nu ai nimic de pierdut...

Imi zburau in minte o gramada de idei... Sa ma reintorc la echipa pt care am fost inchis(e drept, acum echipa avea alt nume)...sa dau din nou piept cu suporterii... Grea decizie... Zotic voia insa un raspuns acum, asa ca imi intinse contractul... Am aruncat o privire pe el, era exact ce promisese...70 000 de euro daca reuseam sa promovez plus posibilitate de prelungire pe o suma pe care aveam sa o hotaram mai incolo...cand ma gandeam la banii aia doar...

Am decis sa accept si am semnat...Apoi, directorul mi-a spus sa ma intorc in celula si sa imi fac bagaje pt ca va veni o masina maine dimineata dupa mine... Am intrat in celula era 12...am inceput sa citesc ziarele si timpul a zburat cu nesimtire...se facuse deja timpul pt cina...am mancat si m-am pus in pat cu gandul la noua mea echipa:FCM Targoviste...

Link to comment
Share on other sites

Se lumina de ziua... Am deschis ochii si imi spun "probabil a fost totul un vis"...dar imediat zaresc bagajele aranjate, nu visam... inca nu imi venea sa cred... voi iesi in sfarsit de aici, voi reveni in fotbal...

Ma uit la ceas...e deja 8 si jumatate. La 10 trebuie sa vina masina dupa mine...of...timpul trece din ce in ce mai greu. Intr-un final se auzi un zgomot, si gardianul sosi sa ma anunte: Esti chemat la directiune... Ma imbrac repede si ma grabesc spre biroul directorului...Acolo ma astepta Zotic si directorul Toplita...

- Buna dimineata, spun eu afisand o fata cat se poate de vesela...

- Buna dimineata, imi raspunde Toplita, se pare ca azi pleci de aici...sa speram ca definitiv...

Il privesc pe Zotic cu o privire recunoscatoare si intreb:

- Nu va suparati, eu nu am nici o pregatire, nu am licenta...cum voi avea dreptul sa antrenez?

- Asta nu va fi o problema...pt acest sezon vom obtine o dispensa de la federatie, iar la vara viitoare iti vei obtine licenta daca vei reusi promovarea...

Sunt multumit de raspuns si ma asez pe scaun...Zotic semneaza actele necesare pt eliberare si mergem amandoi la masina, un BMW Seria 5 nou-nout... Dupa un drum de o jumatate de ora, ajungem in sfarsit in Targoviste si oprim in parcarea stadionului...

stadix9.th.jpg

Privesc spre intrare...s-au schimbat multe de cand am fost aici ultima data...Primul lucru pe care il remarc este emblema clubului, diferita de cea a vechii echipei Chindia... Zotic imi spune:

- Sa mergem la biroul meu...

In dreapta stadionului se afla cladirea cu birouri a stadionului, cladire in care se afla si biroul patronului Zotic...Urcam pe niste scari pana la etajul 2 iar acolo sunt poftit in biroul sefului... din nou, Zotic intervine:

- As dori sa mentinem cat de cat discreta colaborarea noastra, cel putin pana incepe campionatul...suporterii isi aduc cu siguranta aminte de tine si nu le va pica bine daca vor auzi ca ai devenit noul antrenor al echipei...deci momentan nu vom face conferinte de presa sau alte lucruri de genul acesta(nu ca am fi avut cu ce publicatii sa facem acest lucru, in afara de 2 ziare locale in rest pe nimeni nu intereseaza fotbalul dambovitean...)

- Asta nu e o problema...momentan nu voi vorbi cu nimeni din afara clubului... As dori totusi sa cunosc echipa...

- Echipa va fi prezenta la antrenamentul de dupa-amiaza, la ora 16... Pana atunci Daniel, secundul tau a lasat aici un dosar cu informatii despre jucatori...ai aproape 4 ore sa il studiezi cat de cat...ai aici si cateva casete de la o serie de meciuri jucate in sezonul care tocmai s-a incheiat...

Iau dosarul in brate si ma mut intr-un birou alaturat...il deschid si vad ca am o serie intreaga de informatii in el...Dani (fost coechipier pe vremea cand eram jucator al Chindiei) isi facuse bine temele, mi-a lasat o gramada de informatii despre jucatorii pe care ii aveam la dispozitie... pe birou ma asteptau si 6 casete video si un bilet in care mi se ura succes... M-am apucat sa studiez dosarul ca sa imi fac cat de cat o idee despre cei pe care ma voi baza sezonul acesta...

lot.JPG

Link to comment
Share on other sites

Parcurgand dosarul si vazand o parte din casete mi-am dat seama ca lotul este cam subtirel, nu neaparat prin valoarea jucatorilor, cat prin numarul acestora... Aveam 18 jucatori la prima echipa, si stiam ca in mare parte pe ei ma voi baza pt ca in dosarul pregatit de secund era si o scurta evaluare a finantelor(ioc bani pt transferuri momentan)... Mi-am facut cat de cat o parere despre jucatori studiind statistica:

Portari:

Cosmin Lunescu, 28 ani - probabil va fi titularul postului, un portar echilibrat care impresioneaza prin curajul sau de a se "arunca" in orice faza...

Bogdan Platcha, 21 ani - un portar tanar, de viitor...are reale calitati si pe parcursul sezonului l-ar putea inlocui pe Lunescu...are 13 partide jucate in divizia b la Metalul Plopeni si Unirea Urziceni

Fundasi:

Silviu Matei, 22 ani, DC - Are un plasament foarte bun si este un jucator inteligent fiind capabil de decizii inspirate in momentele importante... Are 33 de partide jucate in tricoul formatiei noastre, la care se alatura alte 22 de meciuri jucate sub culorile Cetatii Suceava...

Vasile Petre, 30 ani, DC - E destul de lent si nu impresioneaza prin nimic...probabil va fi folosit ca rezerva...desi are 30 de ani, nu a evoluat mai sus de divizia C pana acum, cea mai valoroasa echipa pt care a jucat fiind Flacara Moreni...

Florin Anton, 23 ani, DC/DM - un fundas urias(1.94m, 92 kg)...e poreclit de colegii sai "Calaul" din cauza intrarilor sale dure...

Marius Zidaroiu, 18 ani, D/WBR - un jucator foarte promitator, la 18 ani are deja reale calitati...probabil va fi titularul flancului drept al defensivei...cred ca poate fi o varianta si pt nationala U19...

George Preda, 26 ani, D/WBL - in mod cert titular pe postul de fundas stanga...are experienta fiind venit de la Petrolul unde a fost titular sezonul trecut...Este respectat de colegi si probabil va fi capitanul echipei...

mijlocasi:

Dragos Ciolca, 27 ani, D/DM - Un mijlocas la inchidere destul de scund pt postul asta...nu stiu daca va fi titular dar sper sa nu ma dezamageasca...

Andrei Mutulescu, 18 ani, MC - dupa ce si-a facut junioratul la Snagov si Forex e pregatit sa debuteze ca profesionist pt echipa noastra... E un mijlocas valoros, foarte hotarat sa se impuna...ca plusuri pot trece pasele precise si eficienta in joc...e destul de lent insa

Guner Arda, 23 ani, AMR - mijlocasul turc nu e un jucator care sa impresioneze...momentan, din lipsa de alternative va fi pastrat in lot...

Beniamin Popescu, 30 ani, AMR/ST - mijlocas de banda dreapta, solid, are 1.88 si o capacitate extraordinara de efort... e cam rudimentar pt postul asta si nu prea are viteza...

Adrian Bitica, 27 ani, AMLC - probabil va fi unul dintre cei mai buni jucatori ai echipei...executa foarte bine loviturile libere si are calitati care sa il recomande pt postul de mijlocas stanga... inca nu e pus la punct cu conditia fizica...

Onisor Nicorec, 20 ani, AMLC - E un jucator talentat, imprumutat de la Rapid...e castigatorul campaniei "Vreau sa fiu mare" de acum cativa ani si a avut parte de un sejur de un sezon in academia de juniori a lui Ajax...totusi "lancierii" nu l-au considerat indeajuns de bun... Sta foarte slab din punct de vedere fizic...

Gervais Batota, 23 ani, AMC - internationalul congolez(27 de selectii :scared) e o achizitie "proaspata" a echipei...un jucator care nu stie ce inseamna jocul defensiv fiind tipul perfect de mijlocas in spatele varfurilor...e foarte talentat si sper sa fie unul din oamenii de baza ai echipei...

atacanti:

Andrei Petrescu, 20 ani, ST - cel mai bun atacant al echipei, imprumutat de la Rapid...cel mai mare defect al sau este lipsa de viteza...in rest cred ca ma voi putea baza pe el...

Emmanuel, 20 ani, ST - un atacant nigerian talentat...impresioneaza prin capacitatea de finalizare...nu sta bine din punct de vedere fizic, dar sper sa rezolvam cu asta pana la inceputul campionatului...

Cam asta a fost echipa...numar redus de jucatori, vom vedea daca in urma unor antrenamente vom putea promova ceva de la echipa a doua...

Programul de amicale a fost definitivat...sunt destul de multumit: un turneu in Slovenia unde vom avea 3 meciuri(Interblock, Radoniak, Kameno) si apoi 3 meciuri in tara (Campina, Sacele si Petrom Chimia)...

Din punct de vedere tactic inca nu m-am hotarat definitiv, dar probabil voi miza pe 4-4-2 sau 4-4-1-1 in functie de ce achizitii voi mai putea face...

Cam asta a cuprins dosarul pregatit de Dani Ostahi, secundul echipei... Ma uit la ceas e deja ora 15:45... Inainte de a cobori in vestiar pt primul antrenament, trec pe la domnul Zotic in birou pt a-l ruga sa informeze in presa despre posibilitatea sustinerii de probe pt jucatori doritori sa ni se alature(daca unele echipe din A se folosesc de internet pt a aduce jucatori, noi de ce nu ne-am folosi de presa locala...)

Cobor in vestiar, ma astepta Dani cu echipa pregatita... Jucatorii nu au fost instiintati despre noul antrenor asa ca au o "mica" surpriza...sunt destul de cunoscut printre ei, din cauza ca la acel moment, micul meu incident cu liderul galeriei a fost prin toate ziarele... Desi nu am vazut prea mare entuziasm cand m-au vazut, s-au comportat bine la primul antrenament si sper sa ne descurcam in continuare...

Link to comment
Share on other sites

Stii ceva amanunte despre puscarie,  surse din interior? :D Fotografii cu puscaria se poate sa pui?

<{POST_SNAPBACK}>

Voi cauta si voi pune si asa ceva... de o serie de amanunte "oficiale" pot face rost dar nu de la surse din interior...nu am avut "placerea" sa fiu "cazat" acolo...:D

Link to comment
Share on other sites

Urmatoarele zile au fost insotite de surprize: am adus in probe o serie de jucatori care vor merge cu echipa in turneul din Slovenia:Cristian Munteanu, Constantin Musteata, George Dragnea, Miroslav Ghiuchici si Adrian Campeanu... O alta posibilitate ar fi si imprumutarea lui Astilean de la Gloria...jucatorul ne-a fost propus de echipa bistriteana, in acest moment ramanand doar sa discutam cu jucatorul...

Pe langa acestia, impresarul lui Emmanuel(un nigerian, nu i-am retinut numele) ne-a propus 2 jucatori interesanti: Dele Adeleye (17 ani, DC) si Baldwin Bazuaye (17 ani, AML)...Ambii sunt componenti ai nationalei de tineret a Nigeriei, Bazuaye avand chiar 2 selectii in nationala mare(una e acel amical cu Romania)... Am primit si niste casete cu ei "in actiune"...pana la urma am decis sa ii luam(mai ales ca erau gratis)...nu oricand se iveste ocazia pt un club de talia noastra sa aduca gratis doi jucatori care au evoluat la un campionat mondial de tineret(e drept cate 10 minute de fiecare)...

Pe 13 iulie am mers la Aeroport in Timisoara pt a pleca spre Slovenia...ma asteptam la probleme, statutul meu nu permitea iesirea din tara, dar Zotic a rezolvat(ce nu face euro in ziua de azi) si m-am putut urca in avion fara probleme... In avion am fost informat ca unul din jucatorii de la echipa a doua a fost cedat catre FC Sibiu...

In Slovenia, ne-am cazat la Ljiubliana intr-un modest hotel de 2 stele(finantele nu permit mai mult), urmand sa ne deplasam cu autocarul spre terenurile unde vom disputa partidele amicale... ma gandeam deja ce formula de joc sa folosesc pt meciul cu interblock, care va avea loc luni, 17 iulie...

Interblock Ljiubliana - FCM Targoviste

Interblock era o echipa de mijlocul clasamentului din prima liga slovena, dar avea printre componenti internationali importanti care evoluasera in 2001 impotriva nationalei noastre: Zoran Pavlovic, Amir Karic, Muamer Vugdalic, Marinko Galic sau portarul Simeunovic...

Avand la dispozitie 23 de jucatori pt a alcatui echipa, am decis sa mizez in special pe jucatorii aflati in probe(trebuia sa ii vad la lucru in acest turneu, ca atunci cand ajungem acasa sa putem lua o decizie in privinta lor):

Platcha - Zidaroiu, Cr. Munteanu, Musteata, Preda - Popescu, Dragnea, Mutulescu, Bazuaye - Campeanu, Giuchici...pe banca de rezerve:Lunescu, Adeleye, Matei, Petre, Anton, Ciolca, Arda, Bitica, Nicorec, Batota, Emmanuel, Petrescu...

Am inceput bine avand o serie de ocazii prin Giuchici, Campeanu si Bazuaye... In finalul primei reprize in minutele 37 si 43 slovenii ne "ard" prin Karic si Kokol, in urma unor greseli de marcaj ale fundasilor centrali(greseli de acceptat, cei doi fiind doar in probe)...La pauza intra Lunescu, Adeleye, Batota si Petrescu dar nu reusim sa facem nimic, in afara de primirea unui gol marcat de Zizek in min 58 dupa un sut de la 20 m... Scor final Interblock - Targoviste 3-0...

amic1.JPG.xs.jpg

Acest meci a fost destul de folositor...am jucat impotriva unui adversar mai puternic si mai ales mult mai experimentat...cei aflati in probe au jucat binisor...

Am descoperit si o problema...parte dreapta a mijlocului este destul de slaba, Popescu nu a miscat nimic acolo...daca nici Arda nu reuseste sa faca nimic, la intoarcerea in tara va trebui sa gasim un jucator capabil sa joace bine pe postul ala...

Link to comment
Share on other sites

In al doilea meci al turneului din Slovenia intalneam o echipa...poloneza(si ei veniti in sud, mai la caldura)... Radomiak terminase a patra in liga a doua si spera sezonul acesta la promovare... din echipa faceau parte doi fosti internationali: Kacprzak si Terlecki...

Am aliniat urmatoarea formatie: Lunescu - Zidaroiu, Adeleye, Matei, Preda - Popescu, Dragnea, Mutulescu, Bitica - Giuchici, Emmanuel...pe banca de rezerve, restul...

Meciul a parut usor pt noi...dupa ce Giuchici a ratat o ocazie monumentala in min 2, a deschis scorul 2 minute mai tarziu dupa ce a trimis printre picioarele portarului polonez... Tot el a majorat diferenta in min 19 dupa o pasa extraordinara a lui Lunescu... Pana la pauza nimic notabil in afara de accidentarea lui Emmanuel...

In repriza a doua au intrat Munteanu, Arda, Bazuaye, Nicorec, Batota, Campeanu si Petrescu... Czerwiec reduce din diferenta in min 73, dar Campeanu inscrie si el 3 minute mai tarziu dupa o faza frumoasa a lui Petrescu... Finalul a apartinut gazdelor care au marcat de doua ori reusind egalarea...

amic2.JPG.xs.jpg

Meciul acesta mi-a aratat mai multe lucruri...Giuchici merita retinut in lot si probabil ii voi oferi un contract... Mi-au atras atentia si Munteanu si Dragnea... Adeleye a facut si el un meci bun aratand foarte sigur in prima repriza, cand il avea langa el pe Matei...Sunt nemultumit inca de portari...

Link to comment
Share on other sites

Dupa meciul cu polonezii am decis sa ii ofer un contract lui Giuchici...Daduse doua goluri si s-a miscat foarte bine... Oferta a fost acceptata imediat si a semnat un contract pe doi ani cu noi... Din cauza faptului ca am luat 6 goluri in primele 2 meciuri de pregatire(4 din cauza portarilor) m-am hotarat sa caut si ceva portari, macar pt imprumutat si m-am oprit asupra lui Pantilimon(Poli Timisoara) si Turcas(CFR Cluj), sperand ca unul dintre ei sa ni se alature la revenirea in tara... Pana atunci insa trebuia sa disputam ultimul meci de pregatire din turneul sloven, meci in care urma sa intalnim bulgarii de la Kameno...

Kameno - FCM Targoviste

Kameno, echipa din liga a doua bulgara, a terminat sezonul trecut pe locul 7 iar sezonul acesta tinteste un loc in prima jumatate a clasamentului... Singurul jucator demn de mentionat ar fi veteranul Yankov(40 ani) o adevarata legenda a fotbalului de la sud de Dunare(77 selectii)...

Am abordat partida in urmatoarea formula: Lunescu - Zidaroiu, Adeleye, Matei, Preda - Popescu, Mutulescu, Batota, Bitica - Giuchici, Petrescu...restul pe banca

In prima repriza nu ne-a reusit absolut nimic in afara de autogolul marcat de Matei...bulgarii erau condusi in defensiva de Yankov si nu au facut nici o greseala pana la pauza...Doar Petrescu a pus probleme dar sutul sau a trecut pe langa poarta...

Repriza secunda a debutat cu o serie de schimbari...intrarile lui Munteanu, Dragnea si Campeanu au revitalizat partida... Egalarea a venit in minutul 58, Giuchici fructificand o centrare de efect primita de la Campeanu... Tot Giuchici avea sa rateze 8 minute mai tarziu ocazia meciului, trimitand cu capul peste poarta din 3 m... Golul victoriei a venit in minutul 76, cand Dragnea a tras puternic din 16 m si l-a invins pe Bonev...scor final:Kameno - Targoviste 1-2...

amic3.JPG.xs.jpg

La 3 ore dupa ultimul meci, paraseam Slovenia...A fost un turneu util, sunt multumit si de baieti...Am remarcat si cateva slabiciuni care sper sa le remediez in cele 3-4 saptamani care au ramas dar am si castigat cativa jucatori(Dragnea, Campeanu, Munteanu vor semna contracte cu noi...Musteata va mai fi testat in partida cu Campina)... Singurele minusuri ale acestui turneu sunt accidentarile lui Giuchici si Emmanuel(usoare ce-i drept, cate o saptamana de fiecare)...

La sosirea in tara am avut parte de o surpriza neplacuta insa...L-am gasit pe Bitica luand niste pastile "suspecte" si am descoperit ca erau niste intaritori temporari a caror folosire duce la slabirea musculaturii si a capacitatii de efort pe termen lung... Mi s-a spus ca jucatorii le folosesc de aproape un an la recomandarea celor din stafful tehnic... In urma celor intamplate, am decis impreuna cu Zotic, demiterea celor responsabil(toata lumea din staff)...

In urmatoarele zile am cautat o serie de oameni capabili pt a umple golurile din staff... intre timp pregateam si meciul cu Campina, primul amical impotriva unei echipe romane...

Pe 26 am reusit o importanta lovitura pe piata transferurilor: imprumutul internationalului de junior Costel Pantilimon si speram ca in poarta nu vor fi probleme sezonul acesta...

A urmat meciul cu Campina... In sfarsit ne duelam cu o echipa de nivelul celor pe care le vom intalni in campionat:

FCM Campina - FCM Targoviste

Am aliniat urmatorul "11": Pantilimon - Zidaroiu, Adeleye, Musteata, Preda - Arda, Mutulescu, Dragnea, Bitica - Campeanu, Petrescu...lipsesc Giuchici si Emmanuel accidentati...

Primele 20 de min au fost dominate clar de gazde...faptul ca am folosit o aparare improvizata s-a simtit scorul putand fi chiar 3-0 pana in min 14, dar pantilimon s-a remarcat avand 3 interventii de portar mare...in minutul 15 Elisei a reusit sa marcheze dupa o pasa primita de la camerunezul Somme... Pana la pauza nu s-a intamplat nimic important...

In minutul 70 se remarca portarul Panescu aparand suturile lui Bazuaye si Dragnea, dar Petrescu nu iarta si reuseste egalarea... Gazdele se desprind din nou in min 80 cand Martinescu il executa pe Pantilimon din 6 m... Campeanu reuseste egalarea in min 87, dar invingatori vor iesi tot FCM Campina, acelasi Martinescu stabilind scorul in min93 dupa o mare eroare a arbitrului Lucian Dan...scor final: Campina - Targoviste 3-2...

amic4.JPG.xs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Meciul cu Campina m-a dezamagit...totusi am pus rezultatul pe seama greselilor de arbitraj(tipic romanesc) si pe faptul ca am mizat pe un cuplu de fundasi noi... Dupa partida asta am decis ca Musteata nu e destul de bun pentru echipa si l-am informat ca nu va semna cu noi...

In mare parte mi-am definitivat lotul pentru campionat, dar urmeaza doua amicale in care voi alinia cea mai puternica echipa...Acum voi vedea intr-adevar cum se misca echipa...

Petrom Chimia - FCM Targoviste

Primul "11":Pantilimon - Zidaroiu, Adeleye, Matei, Preda - Arda, Mutulescu, Dragnea, Bitica - Petrescu, Giuchici...

Meciul a inceput cu cei de la Petrom la poarta noastra, dar portarul Pantilimon s-a remarcat la suturile lui Marius Dumitru si Poenaru... Pe contraatac, Bitica centreaza pentru Petrescu dar acesta trimite incredibil pe langa poarta din 6 metri... Min 42 a adus gazdelor cea mai importanta ocazie...un sut de la 20 m al lui Poenaru l-a intins serios pe Pantilimon dar acesta a respins in corner... 0-0 la pauza

Intrarea lui Campeanu in locul lui Giuchici de la pauza a vitalizat putin jocul... in min 53 Campeanu suteaza puternic de la 16 m dar mingea trece putin peste poarta lui Coca, iar in min 60 Dragnea trimite cu capul in plasa laterala, dupa o centrare a aceluiasi Campeanu... In minutul 76 incingem un contraatac rapid, Arda ii paseaza lui Campeanu, acesta trimite in fata portii pentru Petrescu, care finalizeaza cu latul...0-1... Gazdele cedeaza si ne mai cream 2-3 ocazii dar portarul Coca e providential... Campeanu stabileste scorul final in minutul 86 dupa ce il lobeaza superb pe portarul advers...Petrom Chimia - Targoviste 0-2...

amic5.JPG.xs.jpg

Multumit de partida, mai ales de repriza a doua...Campeanu a aratat ca un jucator foarte bun, el fiind practic "motorul" echipei in repriza a doua...pacat ca nu e pus la punct fizic...

Ma pregatesc astfel pentru ultimul amical in care vom merge la Sacele... Dupa asta vom mai avea o saptamana si va incepe campionatul, cu prima etapa in deplasare la Hunedoara cu Corvinul...S-a extras si adversara din cupa...Gloria II...sper sa trecem totusi mai departe...

FC Sacele - FCM Targoviste

Meciul acesta va fi ultimul test inainte de partida de debut de la Hunedoara... Merg pe urmatoarea formatie: Pantilimon - Zidaroiu, Adeleye, Anton, Preda - Arda, Mutulescu, Dragnea, Bitica - Petrescu, Campeanu...pe banca restul...

Prima ocazie importanta se petrece in min 8, dar sutul lui Adeleye din marginea careului e respins in corner de Merticaru... Gazdele incearca un atac, dar Pantilimon il blocheaza pe Lupascu... In min 25, Petrescu speculeaza o greseala a defensivei gazda si, dupa o cursa de 50 m, il executa elegant pe Merticaru...0-1...Replica gazdelor nu se lasa asteptata, Lupascu egaland 10 min mai tarziu...

Dupa pauza meciul e foarte anemic, singura ocazie mai legata fiind sutul lui Lupascu de la 20 m care trece peste poarta lui Pantilimon...scor final:Sacele - Targoviste 1-1...

amic6.JPG.xs.jpg

Am jucat 6 meciuri, 2 victorii, 2 egaluri si 2 infrangeri...cred ca echipa e pregatita pentru noul sezon, dar va fi dificil sa promovam... Asteptam debutul de la Hunedoara...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy