Jump to content

Back In Europe


mariuskl

Recommended Posts

Dupa un an de stat si frecat menta in Dubai ca secund al lui Iordanescu la nu stiu ce echipa care incepe cu Al- m-am gandit serios sa ma intorc in Romania si sa ma apuc de antrenorat serios. Cu toate ca renuntam la o suma serioasa de bani si la orele de plaja si masaje din Dubai am considerat ca ar fi o treaba sa ma intorc inapoi pe meleaguri autohtone.

Eram un antrenor necunoscut totusi in Romania si as fi vrut sa incep cu o echipa din Liga a II si nu mai jos. Doar 3 echipe nu aveau nici un antrenor pana atunci:

- Fc Arges, la care nu aveam nici o sansa sa ajung

- Muresul Deva, o echipa care avea ca obiectiv locurile 5-10, destul de greu de obtinut, dar nu imposibil.

- Inter Blaj, echipa fara pretentii, fara jucatori , fara antrenori, fizioterapeuti sau scouti. Singurul lucru pe care il aveau erau banii.

Am trimis CV la toate cele 3 echipe si am asteptat.

Link to comment
Share on other sites

Dupa o saptamana de la data trimiterii CV-urilor catre cele 3 cluburi au inceput sa vina si raspunsuri.

Fc Arges nu m-a vrut( ma asteptam)

Muresul Deva nici atat, l-au angajat pe Gheorghe Barbu :bash

In schimb de la Inter Blaj nu am primit inca nici o oferta

Abia dupa 2 zile primesc un e-mail de la patronul echipei din blaj. Il deschid si citesc. Yes! :thumbup: M-a invitat la negocieri.

Am ajuns cat de repede am putut la Blaj pentru a negocia contractul. Intru salut si fara alte vorbe sau referinte imi prezinta contractul. 22.000 de Éuro, pana in 2010 cu un buget de transferuri de 21.000 de Éuro si buget de salarii de 650.000 de Éuro. O oferta extrem de convingatoare pentru un club de liga a 2 a. Totusi am preferat sa am contract de doar un an, adica pana in 2008, lucru pe care patronul l-a acceptat si am batut palma.

Aveam sa fiu antrenorul principal al gruparii din Blaj. :bounce:

Link to comment
Share on other sites

Dupa o seara in care am baut Bergenbier la greu :bere a doua zi la ora 9 aveam programat intalnirea cu jucatorii

Ma asteptam sa am ceva jucatori in lot, in jur de 16-17, dar spre surpriza mea am gasit doar 5 jucatori care dupa primul antrenament nu mai stiam cum sa ii dau afara. Cu exceptia unui singur jucator pe care l-am pastrat pe restul i-am trimis la echipa secunda.

Dupa primul antrenament am vazut ca in acest moment echipa nu are nici o sansa sa ramana in liga secunda. Asa ca am trecut la treaba pentru ca aveam de adus multi jucatori.

Nici nu am apucat bine sa dau vreun telefon ca deja primesc o oferta. Fc Arges mi-l oferea imprumut pe Pavlo Yanchuk. Pentru clubul meu era o oferta exceptionala asa ca am acceptat pe loc.

In continuare am cautat jucatori cat de cat buni care erau pe liber, reusind sa aduc cativa jucatori care sa imi asigure anumite pozitii in echipa.

costescufj0.th.jpg

fildanvj3.th.jpg

ghiviziuoc7.th.jpg

pandeleei7.th.jpg

razvananghelss8.th.jpg

ristacheej5.th.jpg

romeostanjn4.th.jpg

vicolov6.th.jpg

vizitiusd2.th.jpg

Foarte multi jucatori, tinand cont ca nu am decat un jucator in tot lotul :(

Pentru ca nu am cu cine face antrenamente ma duc la o bere si tin laptopul langa mine in caz ca vine vreun e-mail cu oferte.

Link to comment
Share on other sites

In urmatoarele 2 saptamani de la instalarea mea pe banca tehnica a echipei din Blaj am cautat sa aduc jucatori de calitate, dar si un staff la fel de bun. Cu toate ca stadionul era foarte mic, 3000 de locuri, cu 3 scaune :P , si facilitatiile de antrenament erau la minim, antrenorii si fizoterapeutii pe care i-am adus erau foarte buni si ma asteptam ca jucatorii adusi de mine sa creasca in valoare.

Cam asa arata stadionul

blaj.jpg

Am reusit sa iau ca parent club pe CFR Cluj

Intre timp am mai adus cativa jucatori ca

- Ilie Anton (fost portar la jiul petrosani)

- Dan Matei(fundas de la Gloria)

- Atilla Soo(fundas dreapta adus de la Pandurii)

- Ionut Neacsu( fundas central imprumutat de la Fc Arges)

- Serban Moraru si Denis Zmeu, pe care am cheltuit o groaza de bani(din punct de vedere al clubului) adusi de la SC Vaslui

- Vraciu, Calagi si Chiorean( cel mai scump jucator 1,7 milioane :scared , habar nu am de ce costa atat) adusi de la CFR Cluj imprumut.

- Marius Macare, adus de la Otelul Galati

- Robert Dani de la Sacele

- Radu Caizer Jr. adus imprumut de la Gloria.

- Cristian Pelin, de la Cetate Suceava

- Constantin Patrichi, de la Samobor, echipa dintr-o liga inferioara din Croatia.

Singurul jucator pe care l-am pastrat in lot inainte de toate aceste transferuri a fost Lucian Danaila.

Pentru ca am adus foarte multi jucatori care nu se cunosc intre ei, imi va fi destul de greu in primele etape sa alcatuiesc un 11 de baza. Dar am timp mi-am aranjat destule amicale pentru a inchega lotul pentru meciul din prima etapa din deplasarea de la Valcea, un meci foarte greu.

Link to comment
Share on other sites

primul amical acasa cu Mura. Habar nu am cine is aia dar fie..jucam si cu astia.

Meciul incepe foarte bine, echipa mea marcheaza in minutul 20 de Robert Dani. Echipa mea a dominat meciul pana in minutul 72 cand dupa o greseala imensa a apararii Svajger marcheaza nemarcat din 6 metri. Si de atunci Mura a dominat si a mai inscris de 2 ori, prima data fiind un autogol a lui Isam Sami in minutul 86 iar apoi Marko Lucic in minutul 91. Scor final Inter Blaj - Mura 1-3

http://xs414.xs.to/xs414/07130/interblajmura.JPG

Link to comment
Share on other sites

Au urmat inca 4 amicale cu echipe de liga a 2 a sau a 3 a, 3 egaluri si o victorie

Inter Blaj - Prefabricate Modelu '05 2-2

t412248_prefab.JPG

Inter Blaj - Concordia Chiajna Mihailesti 1-1

th.fc339d009f.jpg

Inter Blaj - U.M.T. 1-1

th.12882bd0a0.jpg

Timisul - Inter Blaj 1-4

th.8dda5cedb1.jpg

Urmatorul meci avea sa fie debutul meu oficial la echipa din Blaj, meci in liga a 2 a seria a 2 a, in deplasare la Valcea.

Link to comment
Share on other sites

Primul meci din campionat, in deplasare la Valcea

Lot Inter Blaj: Anton - Soo, Vitinha, Moraru, Matei - Macare, Caizer Jr, Zmeu, Vizitiu - Chiorean, Calagi.

Meciul se joaca pe un teren destul de dificil, prima faza de joc avandui in prim plan pe jucatorii valceni cand, dupa o greseala a lui Soo , Ursu urca si centreaza in careu de unde Budean reia spre poarta, Anton aparand insa miraculos.

min 10. Zmeu loveste mingea cu capul insa nu are o tinta foarte buna, mingea trecand mult peste poarta

min 14. Budean se strecoara prin apararea noastra si suteaza milimetric pe langa poarta

min 19. Calagi rateaza incredibil singur in careu, apararea celor din Valcea se uita la stele in mijlocul zilei.

min 45 Gol pentru CSM Rm. Valcea. Ember executa perfect o lovitura libera de la 25 de metri .

La pauza l-am scos pe Calagi si l-am introdus pe Patrichi.

min 52. Gol anulat celor din Valcea . Budean a marcat insa l-a si faultat evident pe Matei.

min 73. GOOOL Inter Blaj dupa o recuperare la mijlocul terenului a lui Caizer Jr si o pasa la fel de buna la Patrichi care ajunge singur cu portarul, preferand sa nu suteze pe poarta, ci sa paseze la Zmeu care venea nemarcat din spate.

min 76 Chiorean scapa singur cu portarul insa lobul peste portar nu merge, acesta reusind sa o stearga in ultimul moment si sa o dea peste poarta.

La urmatoarea faza de poarta Chiorean reuseste sa isi ia revansa si marcheaza in urma unei lovituri de cap. 2-1 pentru Inter Blaj.

min 85 Patrichi rateaza in urma unei centrari a lui Chiorean.

In ultimele minute CSM Rm Valcea domina dar nu reusesc sa inscrie astfel incat meciul se termina 2-1 pentru Inter Blaj. Un debut perfect.

http://imghost.evonet.ro/out.php/i762_csmramnicuvalcea1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Urmatoarea etapa joc in fata propriilor suporteri . Meci cu Building Vanju Mare.

Cu toate ca anul trecut au reusit sa scape de la retrogradare si au adus niste jucatori ca Cosmin Frasinescu si Romeo Paduret, eram destul de increzator in sansele echipei mele de victorie.

Vine si ziua meciului, 15 august 2007, meci pe stadionul CSS din Blaj, caldura mare, 28 de grade Celsius.

Nici nu incepe bine meciul ca in minutul 4 Claudiu Chiorean marcheaza dupa un sut de la 12 metri. Echipa mea domina si in minutul 26 reuseste sa marcheze din nou prin Alexandru Costea. Building reuseste sa iasa din propria jumatate si reuseste sa reduca din diferenta prin Ciochina, dar echipa mea reface diferenta de 2 goluri printr-un sut superb de la 25 de metri al lui Chiorean. 3-1 la pauza si totul dadea spre o victorie a echipei mele. Insa fac o greseaala mare la pauza. Il scot pe Dacian Vizitiu care nu era in forma si nici nu a jucat mai nimic si il introduc pe Pavlo Yanchuk. Proasta decizie. Building incepe sa domine si reusesc egalarea dupa ce Chiochina inscrie din nou in minutul 60, iar apoi in minutul 79 dupa o faza de manual Chiochina paseaza la Marinica Ionica Lica, acesta marcand pentru 3-3. Peste nici un minut insa reusesc preluam din nou conducerea prin Alexandru Costea. Am reusit sa tinem mingea destul de bine in jumatatea lor insa in minutul 86 dupa o greseala a lui Caizer Jr. CHiochina scapa pe contraatac si Vitinha il faulteaza in careu. Penalty pentru Building, transformat cu usurinta de Paduret. Pana la final nu se mai intampla nimic semnificativ si meciul se termina la egalitatea 4-4.

building.JPG

Dupa aceste meci i-am bagat direct in cantonament, din care nu au mai iesit pana in ziua meciului urmator cu Unirea Slobozia.

Link to comment
Share on other sites

18 august 2007

Un nou joc acasa, in compania unei nou promovate, Unirea Slobozia. Sortii pareau favorabili, aveam mai multe puncte si un debut mult mai bun decat cei din Slobozia.

La ora 11, pe o vreme destul de calduroasa(26 de grade) s-a dat startul partidei.

Dupa nici 4 minute cei din Slobozia lovesc decisiv prin Florin Dracea, dupa o cursa de 20 de metri a acestuia incheiata cu un sut la coltul lung.

Slobozia continua sa domine toata prima repriza, echipa mea avand noroc ca nu a primit nici un gol, Florin Dracea irosind 3 situatii incredibile de singur cu portarul.

La pauza am simtit nevoia sa il scot pe Chiorean, cel mai bun atacant al meu si sa il introduc pe Dinca Calagi. Si s-a parut ca schimbarea facuta e cea potrivita din nou, pentru ca echipa mea a reusit sa domine mare parte din repriza secunda, reusind sa si marcheze prin Denis Zmeu, nemarcat din 5 metri cu poarta goala in fata.

Meciul a decurs normal, ma asteptam la un nou egal si din nou la injuraturi din partea publicului, insa spre surpriza mea in minutul 94 Calagi este faultat in careu si arbitrul da penalty. Oficialii gazdelor sar ca arsi de pe scaune si "zboara" spre arbitru care ii linistete imediat eliminand aproape tot stafful si trimitandu-i in tribune. Costea inscrie si asigura inca 3 puncte pentru noi, esentiale.

slobozia.JPG

Link to comment
Share on other sites

Miercuri 22 august 2007

Un nou meci in campionat, in deplasare impotriva celor de la Inter Gaz.

Meciul incepe cu dominarea gazdelor si se termina tot cu dominarea gazdelor. In acest meci cu exceptia unor faze izolate cand cativa jucatori mai sutau peste poarta si a penaltiului ratat de Dan Matei ( razbunare pentru etapa trecuta se pare ca :capu ), cei care au dominat au fost Bucuresteni. Bani cheltuiti degeaba de club pe meciul acesta.

intergaz.JPG

Link to comment
Share on other sites

Marti 28 august 2007

Derby local in Cupa Romaniei. Prima runda. Meci in deplasare la Medias, cu echipa satelit a lui Gaz Metan, Sparta.

Se anunta un meci usor, vremea fiind destul de buna pentru fotbal si cu baietii destul de motivati sa ajunga in turul urmator. Singurul inconvenient este ca nu pot folosi jucatorii imprumutati :capu ceea ce creaza niste gauri in anumite pozitii.

Gazdele incep in forta insa Anton pare a fi in forma si reuseste sa apere suturile lui Boaru. Insa dupa 22 de minute noi deschidem scorul prin Lucian Danaila, spre deliciul fanilor locali ( :) ) , apoi in minutul 38 Dinca Calagi reuseste o faza de nota 10, primind mingea la 40 de metri de poarta el dribleaza tot ce apuca inclusiv portarul si inscrie cu poarta goala.

Si ca sa nu fie 2-0 la pauza un scor periculor, cei din Medias inscriu si eu prin Boaru in ultimul minut al primei reprize si scorul la pauza este Sparta Medias - Inter Blaj 1-2

Dupa pauza o schimbare, in locul lui Danaila intra Robert Dani, o miscare utila pentru ca el avea sa marcheze ultimul gol, cel de 4-1, in minutul 83,dupa ce in prealabil Dan Matei a marcat pentru 3-1 in minutul 79 cu o lovitura de cap de la 6 metri.

Se termina Sparta Medias - Inter Blaj 1-4, meci bun facut de baietii mei, acum asteptam adeversarul din turul 2 al cupei.

spartamedias.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Joi 30 August 2007

Mai erau 3 zile inaintea meciului cu Universitatea Cluj. Era un meci greu, in deplasare, insa dupa jocul recent al echipei mele aveam incredere ca puteam scoate un rezultat bun.

Insa in aceea zi totul avea sa se schimbe pnetru cariera mea de antrenor. In aceea dupa masa fiind intr-un fast food din Blaj am fost acostat de 3 oameni . Fast food-ul era gol in aceea dupa masa iar acestia au trecut direct la subiect. Vroiau ca in meciul cu echipa din Cluj sa nu bag jucatorii de baza. Ofereau 5 mii de euro pentru acest lucru. Am refuzat categoric, plecand vijelios din bar. O decizie din pacate gresita, pentru ca in aceea seara aceeasi trei oameni mi-au administrat o bataie extrem de serioasa, fiind in coma timp de 4 luni.

Cand m-am trezit totul se schimbase. Inter Blaj nu a putut sa astepte dupa mine, si-a luat alt antrenor, iar eu m-am decis ca nu are rost sa ma mai implic in fotbal ca antrenor principal.

Si anii au trecut...

10 aprilie 2010

Am stat mult timp in umbra. Dupa acel incident am plecat in Italia sa vad daca imi pot gasi ceva de lucru. Si intradevar, am gasit ceva de lucru, la centrul de copii si juniori al clubului Piacenza. Doua sezoane am stat fara probleme la club, chiar am reusit sa castig cupa italiei la U19 in 2009. Oricum, in sezonul 2009 - 2010 a fost unul extrem de dificil pentru echipa mare, echipa pe care sincer nu am stat sa o urmaresc.

Pana in momentul in care antrenorul principal Luigi Cagni a fost demis dupa 12 meciuri in care a obtinut doar 3 puncte, ducand echipa pe locul 19 cu doar 31 de puncte in 33 de etape.

Atunci, Giovanni Rubini m-a propus pe mine bordului. Era ceva ce ma uimea si pe mine. Totusi decizia finala avea sa fie luata pe data de 13, atunci cadn avea loc sedinta boardului.

Pana atunci, pe 11 aprilie Chievo - Piacenza 1-1, fara antrenor, obtinand inca un punct valoros pentru salvarea de la retrogradare.

13 aprilie 2007

Ora 11:00 Asteptam pe scarile de la intrare o decizie din partea clubului. Boardul trebuia sa ia o decizie. Nu stiu de ce dar ardeam de nerabdare sa aflu rezultatul sedintei. In jurul orei 11:15 directorul general al clubului aceeasi Giovanni Rubini, cel care m-a adus la clubul din Piacenza m-a chemat in biroul lui:

Intru, ma asez confortabil si incep discutia:

- Si, au decis? Voi fi sau nu antrenor? intrebam eu extrem de nerabdator

- Usor, nu te grabi, sa iti explic ce si cum. Patronul Garilli a fost de acord sa preiei tu pentru ultimele 4 etape controlul echipei, si daca vei reusi sa scapi de la retrogradare vei ramane cu siguranta antrenorul principal al echipei. Oricum daca dovedesti ca esti un antrenor bun si obtii rezultate in ultimele 4 etape, s-ar putea sa te pastreze si in Serie B.

- Sunt vesti foarte bune. Asta inseamna ca voi fi antrenor la echipa de astazi?

- Da. Si ar fi bine sa te apuci de treaba. Stiu foarte bine ca nu stii mai nimic despre aceasta echipa.

Am plecat din birou gandindu-ma la acest aspect. Ce rau am facut ca nu am observat deloc Serie A in ultimii doi ani. Asa ca trebuia sa recuperez.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy