Jump to content

[Fm 12] Vulturii Pitestiului


Style

Recommended Posts

Traiesc intr-un oras nu prea mare , dar nici prea mic . Un fost targ , care a devenit municipiu.. asta e scurta istorie a Pitestiului . Acest oras a avut o echipa glorioasa , o echipa care a lansat in fotbal oameni precum : Nicolae Dobrin , Adrian Mutu , Nicolae Dica , Adrian Neaga , Danut Coman . FC Arges se poate mandri si cu faptul ca este singura echipa romaneasca ce a invins-o pe Real Madrid , insa acum aceste lucruri sunt deja istorie , iar acest simbol al fotbalului argesean a decazut . In urma scandalului produs de fostul conducator , Penescu , echipa a fost retrogradata . De atunci echipa nu si-a mai putut revin si a ramas in liga inferioara a Romaniei . Eu sunt un roman , stabilit in Argetina si am dubla cetatenie . Am copilarit aici in Pitesti , insa am avut si o situatie slaba din punct de vedere financiar , tatal meu lucrand neincetat in Argentina . Eram un fan infocat al echipei FC Arges inca de la o varsta frageda , 6 ani , mergeam adeseori cu bunicul meu la meciurile echipei , atat cat imi permiteam .

Pe la varsta de 13 ani , ambii parinti au decis sa ne mutam in Argentina , dorind sa incepem o noua viata acolo . In Argentina am avut ceva mai mult noroc , iar situatia noastra devenise una normala din orice punct de vedere , insa dorul meu de prieteni , de echipa mea favorita era destul de mare . Cu toate astea trebuia sa infrunt noua provocare. Viata mea decurgea destul de bine , iar fotbalul argentinian era o splenodare , dar parca mai mult imi doream sa-mi vad echipa jucand , iar la 18 de ani am hotarat sa ma reintorc in Romania pentru am continua studiile . Ceea ce voiam sa fac nu era tocmai pe gustul tatalui meu , acesta spunand ca e o meserie prea grea pentru mine .Voiam sa devin antrenor de fotbal , iar visul meu era de a-mi ajuta echipa preferata indiferent de banii pe care ii primeam . Perseverenta si seriozitatea m-au condus pe un drum bun , iar la varsta de 29 de ani am obtinut toate licentele de antrenor . Asadar incepusem cu dreptul aventura mea ca antrenor.

Era vara lui 2011 , eu ma aflam in garsoniera mea citind ultima editie de ProSport . Rasfoind ziarul de zor , ceva mi-a captat atentia si m-am oprit cateva secunde pentru a citi . Era scris cu titlu mare : FC Arges cauta antrenor ! , am citit atent fiecare cuvintel scris pe acea foaie alba si am pus rapid mana pe telefon . Am sunat la numarul afisat in ziar , iar in cateva secunde cineva mi-a raspuns . Nu am recunoscut persoana , insa aceasta mi-a spus sa ma prezint maine la stadion intre orele 14-16 pentru a discuta pe aceasta tema . Strainul mi-a urat succes , dupa care a inchis telefonul . Ramasasem socat , nu-mi venea sa cred ca sunt la cativa pasi de a-mi indeplini visul . Nu stiam cu ce sa incep , ce sa fac.. am aruncat o privire in oglinda si am vazut ca sunt destul de neglijent cu mine insumi si cam necizalat. Am hotarat ca maine trebuie sa ma prezint ca un domn respectabil , asa ca am dat o fuga pana in centru sa-mi cumpar un costum . A doua zi , la ora 10 deja incepeam sa ma aranjez si gandul meu ma trimitea direct pe banca FC Argesului . Venise ora 14 , iar eu am plecat direct la stadion . Ce-i drept masina mea nu era una prea sofisticata , un Volkswagen Up . Am parcat langa stadion , iar cu pasi repezi am intrat in sediul echipei . Acolo am intalnit cativa oameni din staff-ul echipei , si pe detinatorul actual al echipei , fiul lui Cornel Penescu : Adrian Penescu . Era un tanar de 21 de ani , cu o experienta nu prea mare in lumea afacerilor , insa pare ca avea mult bun simt . L-am salutat respectuos , strangandu-i mana , dupa care acesta m-a luat mai la o parte sa discutam

A. Penescu : Asadar , ati sunat ieri in legatura cu postul de antrenor . Cateva detalii?

M. Leonardo :Ma numesc Marquez Leonardo , am dubla cetatenie : romana si argentiniana , insa deocamdata sunt stabilit in Romania . Am obtinut toate licentele ca antrenor , in urma cu un an si consider ca sunt pregatit pentru o oportunitate ca aceasta.

A. Penescu : Aveti experienta ca si antrenor? Echipe antrenate?

Ma pusase putin in dificultate cu aceasta intrebare , nu aveam experienta , insa chiar doream sa ajut clubul.. Asadar am incercat sa-mi pastrez calmul si am raspuns .

M. Leonardo : Din pacate nu am avut inca sansa de a fi antrenor , dar doresc sa ajut enorm clubul si as fi nespus de bucuros daca mi-ati acorda sansa de a antrena echipa .

A. Penescu : Hm.. Pareti destul de sigur pe dumneavoastra , iar faptul ca la 30 de ani detineti licentele de antrenor spune multe lucruri despre dumneavoastra . 36.000 va fi salariul anual ! Acceptati sau nu?

Eram uimit , nu-mi venea sa cred cat de repede s-a produs . Visul meu era aproape de implinire , iar eu printre balbaieli am acceptat .

M. Leonardo : D-d-desigur!

A. Penescu : Excelent , de maine vei prelua carma echipei si sper sa faci impresie . Anul acesta vreau sa promovez , stiu ca va fi greu , insa am incredere in tine.

M . Leonardo : Apreciez , domnule Penescu ! Nu va voi dezamagi!

Acesta m-a condus spre staff si m-a prezentat destul de amical lor , dupa care mi-a spus ca maine voi avea intalnirea cu lotul . Cu parere de rau m-a anuntat ca echipa nu are o situatie deloc buna financiara , iar bugetul de transferuri va fi inexistent . Provocarea era mare , insa stiam ca o pot face , exact cum m-am descurcat si la plecarea in Argentina. De maine trebuia sa ma pun pe treaba si sa aflu verigile slabe ale echipei.

Sunt nou pe acest forum , insa ma voi tine de treaba . In realitate sunt mai avansat putin in joc (adica deja a inceput campionatul) , insa voi prezenta totul pe cat se poate de bine :)

Link to comment
Share on other sites

Venise si ziua in care trebuia sa intalnesc lotul . Era un lot tanar , varsta maxima fiind de 28 de ani . Majoritatea jucatori fara experienta , dar dornici de afirmare . Totusi erau destul de firavi , insa aveam incredere ca pot scoate ceva din ei . Cosmin Nastasie este cel mai experimentat dintre toti , a jucat si pe la Brasov un sezon , dar nu a inscris niciun gol in 13 meciuri . Asadar bugetul era 0 , iar salariile tot cam la fel , fiind la limita . Presa a fost destul de interesata de mine , aparand tot felul de speculatii in privinta aducerii mele . Nu m-am lasat intimidat si nici prea impresionat , asa ca mi-am vazut de treaba.

Am organizat o serie de amicale cu Flacara Faget , Car Konstantin , Indjija , Sigma Olomouc , BASK , Mladost si Farul Constanta . Baietii trebuiau sa demonstreze ca sunt in stare sa faca fata noului campionat si ca vor avea o conditie fizica buna . Jucatorii pareau putini sceptici in privinta mea , insa le-am explicat ca eu am venit sa-i ajut sa promoveze si ca trebuie sa ma considere ca un prieten . Am adoptat o tactica putin ofensiva un 4-4-2 cu 2 aripi , un mijlocas central si un inchizator. Primele meciuri s-au dovedit a fi un succes , iar jucatorii se adaptau rapid la noua tactica . Am scos 1 victorie : 4-1 cu Flacara Faget si 2 egaluri : 0-0 cu Car Konstantin si 3-3 cu Indjija . Oboseala se acumula , iar meciurile curgeau pe banda . Unii nu puteau face fata , asa ca 4 dintre ei au fost reziliati : D. Fundulea , T. Catalin , A. Catalin si M. Vintila. Cei 4 aveau salarii destul de mari , iar in teren nu demonstrau nimic.

Urmatoarele 4 meciuri au fost grele si nu am prea facut fata . Am pierdut cu 5-0 in fata celor de la Sigma Olomouc , am remizat cu BASK 2-2 , a urmat o infragere cu 2-4 cu cei de la Mladost , iar in ultimul meci de pregatire am invins Farul Constanta cu 4-3. Conditia fizica era excelenta , iar lotul nu avea probleme . In stagiul de pregatire a fost adus un singur jucator , Fágner , fost fundas la Gloria Bistrita. Urma inceputul noului sezon , iar noi avea meci cu Muresul Deva . Aventura a inceput!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy