Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[Fm 12] Vulturii Pitestiului


Style

Recommended Posts

Traiesc intr-un oras nu prea mare , dar nici prea mic . Un fost targ , care a devenit municipiu.. asta e scurta istorie a Pitestiului . Acest oras a avut o echipa glorioasa , o echipa care a lansat in fotbal oameni precum : Nicolae Dobrin , Adrian Mutu , Nicolae Dica , Adrian Neaga , Danut Coman . FC Arges se poate mandri si cu faptul ca este singura echipa romaneasca ce a invins-o pe Real Madrid , insa acum aceste lucruri sunt deja istorie , iar acest simbol al fotbalului argesean a decazut . In urma scandalului produs de fostul conducator , Penescu , echipa a fost retrogradata . De atunci echipa nu si-a mai putut revin si a ramas in liga inferioara a Romaniei . Eu sunt un roman , stabilit in Argetina si am dubla cetatenie . Am copilarit aici in Pitesti , insa am avut si o situatie slaba din punct de vedere financiar , tatal meu lucrand neincetat in Argentina . Eram un fan infocat al echipei FC Arges inca de la o varsta frageda , 6 ani , mergeam adeseori cu bunicul meu la meciurile echipei , atat cat imi permiteam .

Pe la varsta de 13 ani , ambii parinti au decis sa ne mutam in Argentina , dorind sa incepem o noua viata acolo . In Argentina am avut ceva mai mult noroc , iar situatia noastra devenise una normala din orice punct de vedere , insa dorul meu de prieteni , de echipa mea favorita era destul de mare . Cu toate astea trebuia sa infrunt noua provocare. Viata mea decurgea destul de bine , iar fotbalul argentinian era o splenodare , dar parca mai mult imi doream sa-mi vad echipa jucand , iar la 18 de ani am hotarat sa ma reintorc in Romania pentru am continua studiile . Ceea ce voiam sa fac nu era tocmai pe gustul tatalui meu , acesta spunand ca e o meserie prea grea pentru mine .Voiam sa devin antrenor de fotbal , iar visul meu era de a-mi ajuta echipa preferata indiferent de banii pe care ii primeam . Perseverenta si seriozitatea m-au condus pe un drum bun , iar la varsta de 29 de ani am obtinut toate licentele de antrenor . Asadar incepusem cu dreptul aventura mea ca antrenor.

Era vara lui 2011 , eu ma aflam in garsoniera mea citind ultima editie de ProSport . Rasfoind ziarul de zor , ceva mi-a captat atentia si m-am oprit cateva secunde pentru a citi . Era scris cu titlu mare : FC Arges cauta antrenor ! , am citit atent fiecare cuvintel scris pe acea foaie alba si am pus rapid mana pe telefon . Am sunat la numarul afisat in ziar , iar in cateva secunde cineva mi-a raspuns . Nu am recunoscut persoana , insa aceasta mi-a spus sa ma prezint maine la stadion intre orele 14-16 pentru a discuta pe aceasta tema . Strainul mi-a urat succes , dupa care a inchis telefonul . Ramasasem socat , nu-mi venea sa cred ca sunt la cativa pasi de a-mi indeplini visul . Nu stiam cu ce sa incep , ce sa fac.. am aruncat o privire in oglinda si am vazut ca sunt destul de neglijent cu mine insumi si cam necizalat. Am hotarat ca maine trebuie sa ma prezint ca un domn respectabil , asa ca am dat o fuga pana in centru sa-mi cumpar un costum . A doua zi , la ora 10 deja incepeam sa ma aranjez si gandul meu ma trimitea direct pe banca FC Argesului . Venise ora 14 , iar eu am plecat direct la stadion . Ce-i drept masina mea nu era una prea sofisticata , un Volkswagen Up . Am parcat langa stadion , iar cu pasi repezi am intrat in sediul echipei . Acolo am intalnit cativa oameni din staff-ul echipei , si pe detinatorul actual al echipei , fiul lui Cornel Penescu : Adrian Penescu . Era un tanar de 21 de ani , cu o experienta nu prea mare in lumea afacerilor , insa pare ca avea mult bun simt . L-am salutat respectuos , strangandu-i mana , dupa care acesta m-a luat mai la o parte sa discutam

A. Penescu : Asadar , ati sunat ieri in legatura cu postul de antrenor . Cateva detalii?

M. Leonardo :Ma numesc Marquez Leonardo , am dubla cetatenie : romana si argentiniana , insa deocamdata sunt stabilit in Romania . Am obtinut toate licentele ca antrenor , in urma cu un an si consider ca sunt pregatit pentru o oportunitate ca aceasta.

A. Penescu : Aveti experienta ca si antrenor? Echipe antrenate?

Ma pusase putin in dificultate cu aceasta intrebare , nu aveam experienta , insa chiar doream sa ajut clubul.. Asadar am incercat sa-mi pastrez calmul si am raspuns .

M. Leonardo : Din pacate nu am avut inca sansa de a fi antrenor , dar doresc sa ajut enorm clubul si as fi nespus de bucuros daca mi-ati acorda sansa de a antrena echipa .

A. Penescu : Hm.. Pareti destul de sigur pe dumneavoastra , iar faptul ca la 30 de ani detineti licentele de antrenor spune multe lucruri despre dumneavoastra . 36.000 va fi salariul anual ! Acceptati sau nu?

Eram uimit , nu-mi venea sa cred cat de repede s-a produs . Visul meu era aproape de implinire , iar eu printre balbaieli am acceptat .

M. Leonardo : D-d-desigur!

A. Penescu : Excelent , de maine vei prelua carma echipei si sper sa faci impresie . Anul acesta vreau sa promovez , stiu ca va fi greu , insa am incredere in tine.

M . Leonardo : Apreciez , domnule Penescu ! Nu va voi dezamagi!

Acesta m-a condus spre staff si m-a prezentat destul de amical lor , dupa care mi-a spus ca maine voi avea intalnirea cu lotul . Cu parere de rau m-a anuntat ca echipa nu are o situatie deloc buna financiara , iar bugetul de transferuri va fi inexistent . Provocarea era mare , insa stiam ca o pot face , exact cum m-am descurcat si la plecarea in Argentina. De maine trebuia sa ma pun pe treaba si sa aflu verigile slabe ale echipei.

Sunt nou pe acest forum , insa ma voi tine de treaba . In realitate sunt mai avansat putin in joc (adica deja a inceput campionatul) , insa voi prezenta totul pe cat se poate de bine :)

Link to comment
Share on other sites

Venise si ziua in care trebuia sa intalnesc lotul . Era un lot tanar , varsta maxima fiind de 28 de ani . Majoritatea jucatori fara experienta , dar dornici de afirmare . Totusi erau destul de firavi , insa aveam incredere ca pot scoate ceva din ei . Cosmin Nastasie este cel mai experimentat dintre toti , a jucat si pe la Brasov un sezon , dar nu a inscris niciun gol in 13 meciuri . Asadar bugetul era 0 , iar salariile tot cam la fel , fiind la limita . Presa a fost destul de interesata de mine , aparand tot felul de speculatii in privinta aducerii mele . Nu m-am lasat intimidat si nici prea impresionat , asa ca mi-am vazut de treaba.

Am organizat o serie de amicale cu Flacara Faget , Car Konstantin , Indjija , Sigma Olomouc , BASK , Mladost si Farul Constanta . Baietii trebuiau sa demonstreze ca sunt in stare sa faca fata noului campionat si ca vor avea o conditie fizica buna . Jucatorii pareau putini sceptici in privinta mea , insa le-am explicat ca eu am venit sa-i ajut sa promoveze si ca trebuie sa ma considere ca un prieten . Am adoptat o tactica putin ofensiva un 4-4-2 cu 2 aripi , un mijlocas central si un inchizator. Primele meciuri s-au dovedit a fi un succes , iar jucatorii se adaptau rapid la noua tactica . Am scos 1 victorie : 4-1 cu Flacara Faget si 2 egaluri : 0-0 cu Car Konstantin si 3-3 cu Indjija . Oboseala se acumula , iar meciurile curgeau pe banda . Unii nu puteau face fata , asa ca 4 dintre ei au fost reziliati : D. Fundulea , T. Catalin , A. Catalin si M. Vintila. Cei 4 aveau salarii destul de mari , iar in teren nu demonstrau nimic.

Urmatoarele 4 meciuri au fost grele si nu am prea facut fata . Am pierdut cu 5-0 in fata celor de la Sigma Olomouc , am remizat cu BASK 2-2 , a urmat o infragere cu 2-4 cu cei de la Mladost , iar in ultimul meci de pregatire am invins Farul Constanta cu 4-3. Conditia fizica era excelenta , iar lotul nu avea probleme . In stagiul de pregatire a fost adus un singur jucator , Fágner , fost fundas la Gloria Bistrita. Urma inceputul noului sezon , iar noi avea meci cu Muresul Deva . Aventura a inceput!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy