Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


O Varianta De Lot La Poli In 2014


de_ce

Recommended Posts

Pentru ca am ajuns in primavara europeana in 2014, dupa ce ne-am calificat cu mult noroc dintr-o grupa Champions League cu Liverpool, Real Madrid si Shalke 04, si acolo (in primavara) am luat-o de la Barcelona, va prezint lotul:

Portari

Iordache - luat de la CSM Lugoj in timpul junioratului in 2009, crescut de club, portar de baza in sezonul 2013-2014.

iordache_2014.jpg

Mingote - venit liber de contract de la Pandurii in 2012, cu performante mediocre in pacate.

mingote_2014.jpg

Fundasi dreapta

Buleica - cumparat in 2012 de la Kavala cu 2.000 de euro, in crestere, cu performante tot mai bune.

buleica_2014.jpg

Mphahlele - un sud african venit pe 350.000 de euro in ianuarie 2014, dupa terminarea imprumutului lui Quilez de la Colon. Da, are un salariu imens!

mphahlele_2014.jpg

Majer - un slovac venit tot in iarna 2013-2014, doar pentru a avea dublura EU pe post. 100k, de la Maribor.

majer_2014.jpg

Funasi stanga

Sepsi - vesnicul Sepsi, cred eu cel mai bun fundas stanga din Romania. Am tinut cu dintii de el, am semnat in 2013 un contract pana in vara lui 2016, dar e foarte probabil sa plece la finele sezonului 2013-2014, agentul lui nu ma place si prelungirea contractului nu prea iese.

sepsi_2014.jpg

Mathlaba - alt sud-african, backup cumparat pe 90k de la FC Stars in 2012.

mathlaba_2014.jpg

Fundasi centrali

Thiago Gomes - inima apararii, capitanul echipei dupa plecarea lui Scutaru in vara lui 2013. 32 de ani, dar nu da semne ca jocul lui s-ar termina prea repede.

gomes_2014.jpg

Teikeu - un camerunez venit liber de contract in 2012 din Ucraina! Joaca bine, dar parca nu e la nivelul atributelor.

teikeu_2014.jpg

Costinel Gugu - un tinerel cu potential, cumparat pe doar 22K de la FCM Targu Mures in 2013

gugu_2014.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mijlocasi centrali

Kouakou - un ivorian cumparat pe doar 65K in 2011 de la ASEC. Daca ar fi mai agresiv si mai curajos, ar fi cel mai bun jucator din echipa, din pacate nu este.

kouakou_2014.jpg

Taschy - jucatorul meu preferat, un ucrainean de doar 20 de ani, venit in 2012 de la Dinamo Moscova pe aproape 2 milioane de euro, titular in prima echipa de la bun inceput, conducator de jos, inlocuitorul lui Tames (care se va retrage la finele sezonului 2013-2014)

taschy_2014.jpg

Olariu - venit liber de contract de la Branesti in 2012, backup fara prea mari pretentii.

olariu_2014.jpg

Celestino - cumparat pe 40K de la CFR Cluj ca backup EU in iarna lui 2014, mai mult pentru a invata tinerei. PPMs: Gets Into Opposition Area, Plays One-Twos, Dictates Tempo, Shoots From Distance, Shoots With Power.

celestino_2014.jpg

Toranzo - un transfer costisitor. 1 milion de euro doar pentru a fi tutor lui Taschy (Gets Into Opposition Area, Curls Balls, Shoots From Distance)

toranzo_2014.jpg

Mijlocasi ofensivi

Chipciu - vedeta echipei, cumparat pe 900K euro de la Brasov in iarna lui 2013, titular in nationala Romaniei, intr-o forma superba. Extrem de versatil, joaca atat central cat si pe benzi. Vine dupa o accidentare de 2 luni.

chipciu_2014.jpg

Ibeh - un alt jucator extrem de versatil, venit liber de contract de la Otelul in 2012.

ibeh_2014.jpg

Matic - un sirb foarte tehnic, semnat lber de contract doar pentru a fi vandut pe bani buni, dar cu performante slabe in prima echipa.

matic_2014.jpg

Chavez - argentinian venit liber de contract de la Boca ca backup. N-a reusit sa se integreze in echipa.

chavez_2014.jpg

Link to comment
Share on other sites

tu te-ai calificat din grupa aia...

cu foarte mult noroc. Am batut Schalke in ultimele 5 minute ale meciului si m-am calificat pentru Liverpool au fost fraieri si n-au reusit a scoata un rezultat amarit in ultimul meci.

ucl_2013_2014_grupe.jpg

ucl_2013_2014.jpg

Link to comment
Share on other sites

Si in final:

Atacanti

Fiamenyoh - un atacant superb, cumparat pe 100k euro din Gana in 2012, extrem de prolific (21 de goluri in 22 de meciuri sezonul trecut), dar care trece printr-o pasa proasta: un singur gol in ultimele 10 meciuri.

fiamenyoh_2014.jpg

Jimenez - backup/tutor venit liber de contract din Peru.

jimenez_2014.jpg

Didi - tutor proaspat adus de la FCM Targu Mures (Gets Into Opposition Area, Plays One-Twos, First Time Shoots, Runs with Ball Rarely), cetatean EU.

didi_2014.jpg

Kabore - singurul regen din echipa, cu atribute superbe, dar speriat de meciurile mari. Cifrele sunt relativ mincinoase, nu marcheaza constant, dar cand prinde un meci bun inscrie cate 2-3 goluri.

kabore_2014.jpg

Link to comment
Share on other sites

Per total sunt foarte multumit de lot si achizitiile viitoare vor fi doar tinerei cu potential, de preferat romani, asta in conditiile in care reusesc sa-mi pastrez toti titularii.

Singura problema reala pe care o vad e lipsa de agresivitate la mijloc si poate fundasii laterali cam scunzi.

Lot complet:

lot_poli_2014.jpg

Team compare - all

poli_compare_all_2014.jpg

Team compare - gk

poli_compare_gk_2014.jpg

Team compare - def

poli_compare_def_2014.jpg

Team compare - mid

poli_compare_mid_2014.jpg

Team compare - att

poli_compare_att_2014.jpg

(in atac cifrele sunt scazute de backup-uri)

Link to comment
Share on other sites

Ah, am uitat cativa jucatori

Mijlocasi de banda*

Nastasie - marea speranta a fotbalului romanesc in FM2012. 500k euro de la Steaua. S-a integrat greu, dar face meciuri tot mai bune.

nastasie_2014.jpg

Kone - venit liber de contract de la CFR Cluj in 2012 dupa ce a fost imprumutat timp de 1 an si jumatate. Nu e la cel mai bun sezon si a prins relativ putine meciuri in prima echipa.

kone_2014.jpg

Popovici - atacant reprofilat, singurul jucator din pepiniera clubului in prima echipa. Vine dupa o accidentare de o luna.

popovici_2014.jpg

*cu mentiunea ca Ibeh si Chipciu joaca prin rotatie si pe benzi

Link to comment
Share on other sites

Si in final:

Atacanti

Fiamenyoh - un atacant superb, cumparat pe 100k euro din Gana in 2012, extrem de prolific (21 de goluri in 22 de meciuri sezonul trecut), dar care trece printr-o pasa proasta: un singur gol in ultimele 10 meciuri.

fiamenyoh_2014.jpg

Jimenez - backup/tutor venit liber de contract din Peru.

jimenez_2014.jpg

Didi - tutor proaspat adus de la FCM Targu Mures (Gets Into Opposition Area, Plays One-Twos, First Time Shoots, Runs with Ball Rarely), cetatean EU.

didi_2014.jpg

Kabore - singurul regen din echipa, cu atribute superbe, dar speriat de meciurile mari. Cifrele sunt relativ mincinoase, nu marcheaza constant, dar cand prinde un meci bun inscrie cate 2-3 goluri.

kabore_2014.jpg

Fyamenyoh e foarte bun.Insa dupa o perioada foarte buna ,incepe sa isi piarda concentrarea si sa nu mai marcheze.Il prefer pe Teo Gutierez in locul lui,chiar daca nu are aceeasi eficienta/viteza,dar pare mai constant.Ai putea sa il incerci si pe Borja.Eu l-am luat liber de contract,in 2012,insa a trebuit sa il vand dupa o jumatate de sezon,fiindca desi imi daduse in retur 8 goluri in 10 meciuri,la inceputul sezonui viitor facea figuri,plus ca avea si un salariu maricel 6k/pw.Nu stiu cum stai tu cu banii,insa cred ca ai putea sa incerci sa il iei si pe Carlos Munoz,din Chile.Dar cei de la Colo Colo cer momentan 9.5 milioane pe el.Dar daca ma iau dupa atribute e unul dintre cei mai buni atacanti din Europa.Referitor la fundas central.Incerca-l pe Nelson Saavedra.Foarte constant,destul de ieftin,tanar,international Chilian activ(dupa transferul la echipa mea).DM ai putea sa incerci sa il iei pe Lesjak sau Souza,iar MR Gregory Nelson sau Rep(sloven).Un jucator pe care trebuie sa il cam ai in echipa e Eric Pereira(cel ce a fost la Gaz Metan).E no comment.In Ucl e printre cei mai buni jucatori.

Link to comment
Share on other sites

Nu mai e loc de straini in lot, regulile Ligii I spun ca pot avea maxim 5 jucatori non-eu in primul 11, iar momentan am fix 5 pe care ma bazez: fundasii centrali (gomes / teikeu), mijlocasii centrali (kouakou / taschy) si atacantul (fiamenyoh)

Cat despre atacanti, chiar daca Fiamenyoh nu marcheaza, il am pe Kabore, iar mijlocasii ofensivi fac minuni. Chipciu a terminat ca al doilea marcator al campionatului, urmat indeaproape de Ibeh, plus ca in maxim 1 an Bogdan Plescan (jucator al clubului pentru care am mari sperante) e gata de prima Liga; plus alti cativa tinerei in crestere.

Link to comment
Share on other sites

Campania UCL din 2015 a mers extrem de prost, dar EXTREM de prost.

N-am reusit sa mentinem scoruri bune, n-am reusit sa ne concentram mai mult de o repriza si ne-am vazut batuti de AC Milan in deplasare si Kobenhavn in fata propriilor suporteri

ac_milan_3_1.jpg

kobenhavn_1_2.jpg

Apoi au venit meciurile cu Manchester United. Nu pot spune ca aveam pretentii prea mari, dar asa dezamagiri rar am trait.

Conduceam pe Dan Paltinisanu cu 2-0 in minutul 79, dar ne-am vazut egalati pana la final.

man_u_2_2.jpg

Iar pe Old Trafford am primit un 5-0 complet nemeritat, intr-un meci in care Divalilor Rosii le-a iesit fiecare miscare, iar noua absolut nimic.

man_u_5_0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy