Jump to content

Little Zebras


Virlics

Recommended Posts

Udinese-logo.png

Scurta prezentare:

Udinese este un club din Italia care evolueaza in acest moment in Seria A.Fondata in anul 1896,este a doua cea mai veche echipa din Italia dupa Genoa.Evolueaza in fiecare meci de acasa pe batranul Friuli,deschis in anul 1876 si renovat in anul 1990.Batranul stadion are o capacitate de 41.652,dar poate gazdui doar 30.900 .

Traditionalul echipament de acasa este cel negru cu dungi albe,sorturile negre si jambierele albe.

Pana acum Udinese a strans doar 6 trofee(UEFA Intertoto-2000,Mitropa Cup-1980,Anglo-Italian Cup-1978,Coppa Italia Primavera-1993,Campionato Nazionale Primavera-1981,Coppa Italia Serie C-1978).In istoria lor de 115 ani,Udinese nu a reusit niciodata sa castige Seria A,si nu a reusit niciodata calificarea in grupele UEFA Champions League.

Recorduri in Europa:


  • Biggest win in UEFA competition:
    14/09/2005, Udinese 3-0 Panathinaikos, Udine

  • Biggest defeat in UEFA competition:
    03/11/2011, Atlético 4-0 Udinese, Madrid
    • Appearances in UEFA Champions League: 2
    • Appearances in UEFA Europa League: 9
    • Appearances in UEFA Intertoto Cup: 1


      • Player with most UEFA appearances: 33
        Valerio Bertotto ( ITA.png ITA)

      [*]

      Top scorers in UEFA club competitions: 9

      Roberto Sosa ( ARG.png ARG)

      Antonio Di Natale ( ITA.png ITA)

      Imagine cu lotul:

      51310.jpg

      TO BE CONTINUED..

Link to comment
Share on other sites

Torje era la incalzire inca:P.Nu am gasit o poza cu lotul actualizat,asa ca am luat poza asta,de la un meci contra lui Arsenal daca nu ma insel.

O sa scriu aici in fiecare sambata si duminica fiindca nu am timp la dispozitie in cursul saptamanii.Primele 2 sezoane o sa le povestesc pe fast-forward fiindca eu deja sunt in sez 3,aproape de final.

Link to comment
Share on other sites

Totul incepe intr-o dimineata torida de vara,cand toti oamenii stateau bine mersi la plaja sau tolaniti in hamac,doar eu antrenam niste pusti care imi dadeau mari batai de cap.Stand pe banca si dandu-le indicatii "noilor staruri ale Italiei" ma trezesc cu cineva in fata mea.Nu l-am vazut bine de soare si il intreb cine e.Imi raspunde cu o voce vioaie:

-Sunt eu,Franco (Collavino,managerul general).Nu ma cunosti?

-Aaa,tu erai.Nu te-am vazut de soare.Si cu ce poftesti pe aici?Cauti ceva jucatori mai tineri pentru prima echipa?Am cateva idei.Daca vrei...

-O sa imi spui alta data de tineri.Vreau sa iti spun ce mi-a spus bossul.

-Te ascult!

-Dupa cum stii fostul antrenor principal de la Udinese a renuntat la postul sau pentru un post intr-o tara cu mult soare si bani multi,asa ca bossul s-a gandit cu cine sa il inlocuiasca,eu te-am propus pentru postul de antrenor si a spus ca va cauta alte solutii,iar daca nu gaseste va tine cont de propunerea mea.Asta s-a intamplat acum 2 saptamani,si el inca nu a gasit pe cineva potrivit pentru post,asa ca m-a trimis aici ca sa te duc la birou la el sa iti dea contractul sa il citesti,iar daca iti convine vei semna pe un 1 an.Desigur ca vei accepta,nu?

-Normal,Franco.Ma duc sa imi iau costumul ala care l-am cumparata in primavara cand am fost cu tine la Milano.Acum plec acasa sa ma aranjez si peste 2 ore ne intalnim la birou la boss.

-Ok,Virlics,te astept.

Dupa dialogul purtat cu managerul general al lui Udinese am ramas uimit ca Giampaolo Pozzo m-a ales sa conduc o echipa asa titrata.Am lasat secundul sa se ocupe de antrenamentul juniorilor si am luat un taxi si am plecat rapid spre casa mea.

Am ajuns acasa,am facut rapid un dus,m-am dat cu un parfum mai scump si am luat noul costum al meu si am plecat grabit spre biroul lui Pozzo.Am ajuns in jurul orei 14 si acolo m-am intalnti cu Franco care m-a dus in biroul lui Pozzo.

-Buna ziua,domn patron.Am venit ca sa semnez contractul

-Buna ziua,Andrei.Asa decis esti?Deja semnezi?Nici nu il citesti?Poate am pus ceva clauze care nu o sa iti convina.

-Domnule Pozzo am incredere in dvs ca ati facut contractul cum trebuie si nici nu am nevoie sa il citesc.Vreau sa ma apuc cat mai repede de treaba.Vreau sa fac rezultate cu aceasta echipa.

-Foarte bine.Uite contractul,ia pixul si semneaza-l.

-Gata.Deci de acum sunt noul antrenor al lui Udinese.Sper sa fac o treaba cat mai buna si sa duc echipa pe un loc onorabil.

-Sper si eu sa faci o munca buna aici la club.Sunt la dispozitia ta oricand ai nevoie de ceva.Acum te rog sa ma scuzi dar trebuie sa vorbesc cu cineva.

-Ok,boss.O sa plec.O zi buna

-O zi buna

Cand am ajuns acasa,dupa o bauta cu Franco,m-am aruncat direct in pat.Eram foarte bucuros.La cat de "treaz" am fost,am adormit rapid in 5 minute.A doua zi m-am prezentat la club si am inceput antrenamentul.Am stabilit amicalele care urma sa le jucam cat mai curand.

Link to comment
Share on other sites

A.S:Am sa povestesc mai putin,pentru ca deja sunt in al treilea sezon.

Am inceput amicalele si am avut o evolutie destul de buna.Din 6 meciuri,am avut 4 victorii,1 egal si o infrangere.

fsvq5jr0x0yveno56g.png

Am inceput sa caut si un atacant care sa il ajute pe Di Natale in atac,fiindca Floro Flores nu erai tocmai genul de atacant care imi placea,asa ca l-am adus la club pe Moussa Sow,pe 9.5 milioane de euro de la Lille.S-a adaptat foarte bine la club si a reusit cateva goluri in amicale.

gwn91qrhu7nboukriql7.png

_______________________________________________________________________________________________________________________

Am inceput si meciurile europene,iar in playofful UCL am picat cu Arsenal care a reusit sa ne elimine,dar destul de greu,dupa 2 meciuri stranse.

t5gs36ky3rufp3xsamt.png

In meciul tur am jucat destul de bine pe Emirates,creeandu-ne destul de multe ocazii de gol,fructificand 3 dintre ele.Dar ca sa reusim victoria,sau cel putin un egal nu au fost de ajuns 3 goluri,fiindca Arsenal a jucat si ea la randul ei foarte bine inscriind de 4 ori.Posesia a fost favorabila noua,dar nu am reusit sa o fructificam.

leczb5883ctm8ca8x14l.png

La meciul retur,am strans 30 de mii de oameni pe batranul Friulli,care se asteptau la o performanta istorica,accederea in grupele UCL.Am inceput promitator meciul cu cateva ocazii ale lui Sow,dar in repriza a doua Alex Song ne-a adus cu picioarele pe pamant cu un sut de la aproximativ 25 de metri.Din momentul acela aveam nevoie de 2 goluri pentru victorie,asa ca am mai introdus un atacant fortand golul.Acesta a venit in min 73,dupa o lovitura libera si o lovitura de cap al lui Neuton.De atunci parca terenul s-a inclinat spre poarta tunarilor,dar nu am reusit sa bagam mingea in ate.Am avut cateva sanse in prelungiri dupa eliminarea lui Arshavin,dar tabela a ramas neschimbata.La fluierul de final,tot stadionul a aplaudat efortul depus si s-au asteptat sa facem o figura frumoasa in EL.

Link to comment
Share on other sites

In luna Septembrie am avut de disputat 7 meciuri,5 de campionat si 2 in EL.

nu8a4ipthh39432k44n.png

Am inceput campionatul foarte bine cu o victorie acasa cu Fiorentina,scor categoric,3-0.In urmatoarele meciuri s-a pastrat forma buna si am reusit in urmatoarea etapa un nou scor mare,4-1 cu Siena.Totul mergea bine inainte de meciul din EL cu Austria Viena.Am reusit sa castigam si acolo,cu putine emotii dupa ce am fost egalati in min 70.Au urmat 2 etape grele,cu 2 contracandidate pentru un loc in fruntea Italiei.Am reusit sa scapam neinvinsi,scotand 2 puncte cu Roma si Milan.

Totul mergea foarte bine dupa primele 5 meciuri,reusind 3 victorii si 2 egaluri.Si in meciurile urmatoare am reusit sa mentinem ritmu,castigand cu Novara,3-0,si o victorie foarte importanta pentru lupta pentru sefia grupei G in EL cu Schalke scor 2-1.La sfarsitul lunii am convocat o sedinta cu tot stafful si intreaga echipa.

-Domnilor,ati jucat exemplar aceasta luna.Daca o sa mentineti ritmu o sa ne putem gandi la o clasare in primele 2 locuri in Seria A.Tot ce trebuie este sa ne concentram pe urmatoarele jocuri si sa nu subestimam adversarii.Fiecare trebuie sa se gandeasca sa joace cat mai bine,pentru a-si pastra locul in echipa.Va spun,nimeni nu este titular aici cu numele.Fiecare trebuie sa lupte pentru locul de titular.Nu conteaza ca te numesti Di Natale,Armero sau mai stiu eu cine.Pentru mine nu conteaza asta.Pentru mine conteaza evolutia.Aveti ceva de obiectat?Daca nu,sunteti liberi.

-Mister,fiecare incearca sa joace cat mai bine,fiecare ne dam sufletul pentru aceasta echipa.Vrem sa te facem multumit de noi si vrem ca fanii nostrii sa fie mandrii ca sunt suporterii nostrii.O sa incercam sa jucam tot asa si speram sa si reusim.(Di Natale)

-Bravo,batrane.Exact asta incercam sa va spun si eu.Bafta la antrenamente si concentrare maxima.Sunteti liberi.

Link to comment
Share on other sites

In luna octombrie am disputat 6 meciuri,5 de Seria A si 1 de EL:

3kqlevgscbtw2ztawbkg.png

In luna aceasta am continuat forma buna,si am plecat in deplasare la Parma cu incredere maxima si dupa un joc foarte bun,am reusit sa adunam toate cele 3 puncte puse in joc la un scor italienesc 1-0.Dupa 2 saptamani am plecat intr-o noua deplasare la Bologna si toti fanii se asteptau sa jucam foarte bine si sa castigam la o diferenta mare,insa socoteala de acasa nu e la fel ca in targ,reusind sa luam din nou cele 3 puncte,dar prestand un joc destul de modest,castigand din nou la o diferenta minima.

Meciul cu Hapoel ne asteptam sa fie greu fiindca israelienii erau o echipa destul de buna,insa am reusit sa ne mobilizam extraordinar si am reusit scorul Europei in acea saptamana.

Dupa meciul facil din Europa au urmat 3 meciuri foarte grele,cu Atalanta,Napoli si Chievo din care am reusit sa strangem doar 3 puncte,pierzand cu Napoli si Chievo.

zgwqbstaq1hhapgkps1.png

Luna aceasta am terminat-o cu 2 infrangeri si ne asteptam sa ne revenim in urmatoarele meciuri din campioant si Europa.

Link to comment
Share on other sites

Luna Noiembrie am inceput-o cu o deplasare in Israel,reusind din nou sa facem scor cu israelienii.

yiqtap3lj8t453csvy1j.png

Dupa meciul din Europa au urmat 3 meciuri in Seria A.Primul meci a fost cu Lecce,acasa,reusind victoria cu un scor linistitor.Ma gandeam ca echipa si-a revenit dupa cele 2 infrangeri de la sfarsitul lunii trecute.Asta nu s-a intamplat fiidnca au venit 2 esecuri,primul fiind un semi-esesc,dar eu il consideram un esec pentru ca nu am reusit sa invingem Palermo acasa,care nu se afla intr-o perioada foarte buna.Al doilea esec a venit in deplasare in capitala,"reusind" sa pierdem cu 2-0 contra Lazialilor.Dupa aceste esecuri am convocat din nou o intrunire cu echipa.

-Nu stiu ce se intampla cu voi.Parca nu mai jucati cu aceea dedicare de la inceputul campionatului cand rar rezistau echipele in fata voastra.Nu stiu ce s-a intamplat.Deja ati pierdut 3 meciuri.Trebuie sa va reveniti fiindca urmeaza niste meciuri foarte grele cu Inter si Juventus.Sper sa va redresati si sa reusiti sa dati maxim din voi

-Mister,noi am incercat la toate meciurile sa castigam,dar nu stiu ce s-a intamplat.Fiecare meci l-am jucat cu concentrare maxima si totusi nu am reusit sa castigam.Sper sa reusim 6p cu Inter si Juventus.(Samir Handanovic)

-Handa,sper sa reusiti sa castigati aceste 2 meciuri,capitale.O zi buna va doresc tuturor

Link to comment
Share on other sites

Luna Decembrie,este luna cadourilor,asa ca noi am asteptam sa primim 6p cadou de la cele doua mari echipe

6lq14wqumtp320mpk97x.png

Luna a inceput cu un egal contra lui Austria Viena,dar eram aproape calificati asa ca nu m-am ingrijorat pentru rezultat.Au urmat cele 2 meciuri foarte importante cu Inter si Juve.Contra lui Inter am reusit sa ne concentram si sa ne facem jocul nostru.Am reusit sa furam cele 3 puncte si tot ce ne doream era sa dublam aceste puncte etapa viitoare contra Batranei Doamne.Acest lucru nu s-a intamplat,pierzand contra lor cu 2-1.A urmat din nou un meci in Europa in care am trimis mai multe rezerve,care m-au facut fericit reusind sa faca un egal cu Schalke in deplasare.A urmat un egal 3-3 cu Genoa si o victorie cu Cagliari,2-1

Am terminat anul cu o victorie,si de Craciun tot ce imi doream era sa reusesc sa duc echipa pe podium.Toate acestea vom vedea daca se vor intampla in lunile urmatoare.

Link to comment
Share on other sites

Luna ianuarie am inceput-o contra lui Cesena,cu care am facut doar un egal plictisitor,0-0

ul4ak9rjtyxe4ssc9bx2.png

A urmat primul tur din TIM Cup unde am lasat si jucatorii care i-am folosit mai putin pe teren.Au reusit o victorie la scor de neprezentare contra lui Fiorentina.Urmatorul meci a fost contra lui Catania,unde am reusit sa scoatem cele 3 puncte cu un scor limita.Urmatorul meci a fost un esec,pierzand in primul meci din retur contra lui Fiorentina.Au urmat 2 victorii,cu Palermo in cupa si cu Siena in campionat.Aceasta luna a fost multumitoare pentru mine,reusind sa pierd doar un meci,si am reusit si calificarea in semifinalele cupei.In perioada de transferuri am vandut cativa jucatori,printre care si pe Torje,aducandu-l in locul lui pe un muntenegrean foarte bun,Simon Vukcevic

xzk6nhsp7w5kntp65vjb.png

Plecarile de la echipa au fost urmatoarele:

fdjvqyfq994a36wbb8o8.png

Link to comment
Share on other sites

Luna Februarie a noului an a inceput cu 3 meciuri foarte grele:

oy3riimqz1szblfpv3o7.png

Pe plan european am reusit calificarea mai departe de pe primul loc.Am reusit sa strangem 14 puncte din 18 posibile.Am facut doar 2 egaluri,cu Austria Viena si Schalke.In turul urmator am dat peste un adversar din Anglia.

xq713ltjfjppd6dfr28h.png

Dupa calificarea mai departe in Europa au urmat cele 3 meciuri grele,din care am iesit raniti,reusind doar un egal.Dupa acest "trio" am plecat in deplasare la Novara,unde ne asteptam sa ne revenim dupa cele intamplate cu 2 etape inainte.Nu am reusit sa facem acest lucru.Eram in cadere libera,iar Novara a reusit sa ne fure 3p foarte bune pentru ei pentru lupta la retrogradare.In Europa ne-am calificat mai departe,eliminand-o pe Birmingham cu scorul general de 4-1.Intre cele doua meciuri europene am dat peste Parma pe care am invins-o cu 1-0.Ultimul meci din luna februarie a fost acasa cu Bologna.Ne asteptam la o victorie dupa cele 3p cu Parma,insa nu am reusit sa gasim calea spre gol si meciul s-a terminat 0-0 plictisitor.Luna aceasta am jucat destul de slab,castigand doar 1 meci in campionat.

Link to comment
Share on other sites

In luna martie am jucat dezastruos.Din 7 meciuri am reusit doar 1 victorie.

o8a3s9h8h67nztb4rcmf.png

Totul a inceput in deplasare contra lui Atalanta.Nu eram favoriti in acest meci,iar bookmakeri au sesizat foarte bine acest lucru,pentru ca am pierdut meciul cu 2-1.Dupa meciul cu Atalanta,am plecat in deplasare la Metalist,pentru meciul din Europa.Acolo am reusit sa inscriem de 2 ori,dar am primit 4 goluri.Eram foarte suparat dupa meciul asta si m-a asteptam sa facem un scor bun pe Friulli pentru a ne califica mai departe,pentru ca aveam un culoar favorabil pana in Finala.Dupa meciul acesta a venit victoria contra echipei lui Hamsik,Lavezzi si Cavani.Am reusit sa scoatem 3p foarte importante pentru mentinerea sus in clasament.A urmat meciul acasa cu Metalist.

0fi7ekit8plrvtkxzobb.png

Meciul l-am inceput senzational.In min 3,la prima ocazie,Sow a reusit sa inscrie.Mai aveam nevoie de 1 gol.Deja ma gandeam cu cine o sa picam in urmatorul tur,insa brazilianul din Ucraina,Cleiton Xavier ne-a linistit rapid,executand o lovitura libera perfecta de la aproximativ 30 de metri.Din momentul acela totul s-a rupt,chiar si Vukcevic care s-a accidentat.Atacurile curgeau spre poarta noastra.In a doua repriza am mai avut cateva ocazii dar care le-am fructificat doar in prelungiri,Sow inscriind inca o data.Insa nu am mai avut timp sa mai inscriem un gol,asa ca am fost eliminati de Metalist.In campionat a urmat din nou o perioada foarte proasta.Am pierdut cu Chievo 2-0,si am facut doar egal cu Lecce,0-0.Am pierdut si calificarea in finala dupa ce am pierdut si al doilea meci cu Milan,1-0.

In luna urmatoare aveam niste meciuri foarte grele,cu Palermo,Lazio,Juventus si eram obligati sa scoatem maximum din aceste 3 meciuri pentru a reusi sa ne mentinem pe un loc european.

Link to comment
Share on other sites

Luna aprilie am inceput-o rau,cu o infrangere contra lui Palermo.

umzrymi0t81jxrpgqag5.png

Deja eram resemnati ca o sa pierdem locul de Europa.Eu ma gandeam deja la demisie,pentru ca obiectivul era calificarea in Europa.Aveam nevoie de niste meciuri mai bune asa ca am facut o noua sedinta cu echipa.

-Baieti,ce se intampla cu voi?Avem nevoie de toate cele 3 puncte in urmatorul meci cu Lazio.Trebuie sa reusim calificarea in Europa.Baieti,concentrati-va la maxim.

Dupa aceasta intrunire totul a mers pe fagasul normal.Am reusit o victorie senzationala,5-1 contra lui Lazio.Am reusit sa scoatem 3 puncte cuJuventus,un punct cu Inter,un egal cu Genoa si un egal cu Cagliari.Am reusit o luna mai buna,reusind performanta de a nu pierde nici un meci.

Link to comment
Share on other sites

In luna aceasta am avut doar 2 meciuri pe care trebuia sa le castigam:

ok90q7q1ydkan25ioua.png

Trebuia sa castigam aceste 2 meciuri,si sa asteptam ca,contracandidatele la Europa sa se incurce.Acest lucru s-a intamplat,reusind 6 puncte din cele 2 meciuri si clasandu-ne pe locul 5,la un punct de Atalanta si la 2 de Palermo,care erau urmatoarele dupa mine.Eram bucurosi ca am reusit performanta aceasta.

ihvfr5ryv9ypqd86urst.png

Moussa Sow,s-a dovedit a fi o achizitie foarte buna,el reusind sa fie golgheterul echipei si reusind sa castige si un premiu individual,cel mai bun jucator african,si cel mai bun atacant african.Mi-a multumit pentru ca l-am motivat meci de meci pentru a da ce are mai bun in el.Pretul pe care l-am platit pe el era unul mic la ce a adus el pentru echipa.

v26oid5hof79gpdoysz8.png

Primul sezon l-am terminat cu o calificare in Europa,si am reusit sa ajungem pana in semifinalel cupei.Pozzo era foarte multumit de mine,asa ca mi-a oferit un nou contract,pe care l-am semnat la fel de rapid ca pe celalalt.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy