Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Fc Baia Mare Din Nou In Elita


paulcss2

Recommended Posts

Satul de nereusitele din ultimii ani si de desfiintarea echipei FC Baia Mare, m-am pus sa readuc in

elita fotbalului romanesc echipa ce inlocuieste pe FC Baia Mare, FC Maramures Universitar Baia Mare (urasc acest nume).

Am un plan in care vreau sa cresc jucatori din propria pepiniera, dar si sa aduc jucatori deja consacrati.

Practic de aici incepe story-ul.

Tocmai dupa ce m-am trezit cu diploma scolii de antrenori in mana, FC Maramures anunta ca s-a despartit de Romica Buia si cauta

un antrenor tanar pentru un proiect de lunga durata, de preferabil un antrenor care tocmai a terminat scoala de antrenori.

Am luat repede trenul de Baia Mare si am mers direct la club, acolo unde conducerea s-a aratat interesata sa ma angajeze ca antrenor principal.

Nu am avut cine stie ce pretentii financiare, am acceptat un contract pe 2 ani cu optiune de prelungire pe inca 5, in care voi primi aproximativ

8,250 de euro pe an.

Conferinta de presa:

R:Domnule Ursachi, tocmai ati terminat scoala de antrenori si deja ati primit un contract de manager la un club, unul cu traditie in fotbalul romanesc, ce spuneti despre prima echipa pe care o veti antrena in cariera de manager?

P:In primul rand vreau sa ma prezint, sunt Paul Ursachi, un baimarean care a iubit intotdeauna acest club de traditie si acest lucru m-a facut sa semnez in secunda 2 acest contract, vreau sa fac aceasta echipa ce era si mai demult.

R:Ce planuri aveti cu FC Maramures?

P:Poi, am semnat un contract valabil pe 2 ani de zile cu prelungire pe inca 5. In primii doi ani vreau sa vad daca se poate munci, incercand sa duc echipa in liga a II-a inca din primul an, iar in sezonul 2 sa o salvez de retrogradare, iar daca

lucrurile vor decurge normal, voi semna prelungirea cu inca 5 ani in care vom ataca promovarea in liga 1.

R:Sunteti multumit de actualul lot?

P:Lotul este destul de bun pentru liga a II-a, dar vreau sa construiesc de pe acum o echipa foarte buna, suntem in discutie cu cativa jucatori liberi de contract. Vom mai imprumuta cativa jucatori tineri de la echipe de liga 1 si vom promova cativa juniori din propria pepiniera.

Si desigur ne vom despartii de cativa jucatori pe care zic eu ca nu ma pot baza cum ar fi Ster, Rednic, Drule etc.

P:Mai vreau sa precizez ca vor veni si cativa jucatori in probe pe care ii vom testa in primele amicale.

R:Multumim ca ati vrut sa participati la conferinta de presa

P:Cu placere, la revedere !

Voi reveni in curand ! Spor la comentarii

Link to comment
Share on other sites

Pentru perioada de pregatire am stabilit 6 amicale: Obolon, BKV Elore, Eolica Baia, Michalovce, FC Bals si Timisul Sag.

Incep sa ma misc si pe piata transferurilor, tocmai m-am despartit de Rednic care a plecat la Pro Patria pentru 12k, iar Ster a plecat la Odorheiu Secuiesc.

Am facut oferte pentru Cosmin Stegaru, Irinel Gaman, Cristian Zimmermann si Nicusor Boubatran.

Primul amical, vs. Obolon

L-am lasat pe asistentul Dinu Bumb sa joace acest amical si se pare ca nu a fost cea mai inspirata decizie, am pierdut cu 5-0 :D

Este de mentionat ca acest amical s-a disputat dupa 2 zile dupa ce am preluat echipa, inca nu am apucat sa imi fac o imagine despre echipa, iar adversarul a fost unul destul de puternic.

Impresia care mi-a lasat-o ultima partida a fost ca trebuie sa mai aduc un portar de valoare egala cu titularul Alin Bota, Lovasz si Talpos nu s-au ridicat la valoarea lui si am decis sa insist pentru aducerea lui Zimmermann, care in cele din urma a acceptat oferta noastra pentru un contract pe 2 ani in care va primi 24,500 pe sezon.

Dupa ce m-am hotarat asupra tacticii pe care o voi folosi, am decis sa ma mai despart de Chiorean care a plecat la Triumf Barca pentru 500 de euro si un procent de 50% pentru un eventual transfer la alta echipa.

Am scapat si de salariul lui Drule care a ales sa mearga la Caracal, iar in schimb i-am adus pe Cosmin Stegaru si Digbeu Leoh, care cred ca va fi cea mai importanta mutare din aceasta vara.

In al doilea amical, cu BKV Elore s-au vazut ultimele transferuri cat de cat si echipa condusa in amical de Bumb a pierdut doar cu 2-1, intr-un meci in care putea sa se termine cu orice rezultat, un meci foarte frumos. Imediat dupa meci, Boubatran a acceptat sa semneze cu echipa de pe "Dealul Florilor".

Cum se spune? A treia oara e cu noroc... cam asa s-a intamplat in cel de-al treilea meci de pregatire impotriva celor de la BKV Elore. Am reusit sa inving cu 2-1.

Dupa acest meci am decis ca mai am nevoie de inca un fundas dreapta care sa le creeze concurenta lui Durus si Podina si inca un atacant de careu care " sa o bage in plase".

Bunii prieteni ai clubului, cei de la U Cluj au decis sa ne ajute cu jucatori, si ni l-au imprumutat pentru un sezon pe Paul Tene, un jucator pe care m-il doream enorm de mult.

Dupa cum am promis, o sa ma ocup si de juniori si i-am promovat la seniori pe Fanatean,Dragos,Pal si Loi.

Am facut si cateva modificari in staff-ul tehnic, i-am angajat pe Straton ca si scouter.

Am inceput deja intinerirea lotului prin vinderea lui Somcherechi la Bukovina si a lui Bar a plecat la Berceni.Am reusit sa semnez cu un jucator bun, este vorba de Florentin Matei, fostul jucator al Stelei.

In al patrulea amical m-am impus in fata echipei Michalovice cu scorul de 2-0, golurile fiind marcate de Durus din penalty si nou-venitul Paul Tene. Se pare ca se vede din ce in ce mai mult mana mea :D

In amicalul cu numarul 5 am trecut peste FC Bals cu scorul de 2-0, iar de la tragerea la sorti pentru runda 1 a Cupei Romaniei am primit o veste excelenta, voi da peste Marmatia Sighetu Marmatiei, o echipa din Maramures:D

Dupa plecarea lui Bar la Berceni am cam ramas descoperit pe postul de fundas dreapta si am decis sa il aduc la echipa pe Bhairi, un fundas stanga de 29 de ani.

In ultimul meci amical inainte de meciul din cupa cu Marmatia am trecut de formatia Timisul Sag cu scorul de 3-1, iar cred ca echipa este destul de buna, mai urmeaza sa aduc un atacant si cred ca la capitolul veniri ma cam opresc.

Am o mare problema pentru meciul de cupa, s-au accidentat Vasile Pop si Leoh Digbeu. Chiar daca Pop nu este o pierdere asa de mare, accidentarea lui Digbeu este o pierdere imensa, aproximarile doctorilor sunt destul de dure, cam 3-4 saptamani pe bara...

Am renuntat sa mai aduc un atacant si am stabilit in mare lotul pe care ma voi baza acest sezon:

Bota,Zimmermann,Lovasz-portari

Toma,Bhairi,Boubatran,Stegaru,Muresan,Podina,Durus,Pal-fundasi

Ernszt,Tene,Digbeu,Hodor,Ardelean,Fanatean,Iatu,Fritea,Negrea,Bichiri,Spatar,Matei,Loi,Achim-mijlocasi

Pop,Peres,Apetrei,Dragos-atacanti

29 de jucatori cred ca imi ajung pentru cel putin jumatate de sezon:D

A venit si data in care voi debuta la FC Maramures, dar si primul meu meci din postura de antrenor, impotriva Marmatiei, in turul 1 din Cupa Romaniei.

Inainte de meci am primit o bomba, Zimmermann nu are drept de joc pana in 15.01.2011 din cauza unor probleme cu fosta sa echipa, FC Timisoara.

Am decis sa incep meciul cu urmatorul 11:Bota-Ernszt,Toma,Bhairi,Durus-Hodor,Boubatran,Matei,Bichiri,Tene-Peres

Rezerve:Lovasz,Stegaru,Iatu,Achim,Muresan,Fritea si Petrica Dragos

Meciul a inceput destul de greoi, cu putine ocazii, abea in minutul 30 Florentin Matei a reusit sa deschida scorul cu un sut de la marginea careului.La pauza s-a intrat la cabine cu scorul de 1-0 in favoarea echipei mele.

FC Maramures a inceput repriza a doua in forta si a reusit sa marcheze prin Bichiri care l-a lobat perfect pe portarul sighetenilor. In minutul 64, nou-intratul Dragos duce scorul la 3-0 pentru FC Maramures. In minutul 70 l-am introdus pe Achim in locul lui Matei si dupa 2 minute a reusit sa marcheze pentru 4-0.In minutul 86 am fost nevoit sa joc cu un om in minus deoarece l-am introdus pe Stegaru in locul lui Bhairi .

Meciul s-a incheiat cu un lejer 4-0, un rezultat absolut normal avand in vedere valoarea echipei adverse.

...scuzati de lungimea postului :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Am ramas dator cu cateva imagini...

Aceasta este asezarea pe care o voi folosi:

tacticag.jpg

Norocul sta de partea mea din nou la tragerea la sorti pentru turul 2 din Cupa Romaniei, am cazut cu Unirea Valea Lui Mihai:D

Inainte de meciul cu Valea Lui Mihai am primti o veste buna de la medicul clubului, a facut un efort maxim pentru recuperarea lui Digbeu intr-un timp record pentru a putea juca mai repede.

Am inceput meciul contra echipei din Valea Lui Mihai cu urmatorul 11: Bota-Durus,Toma,Stegaru,Bhairi-Gherman,Matei,Leoh,Bichiri,Tene-Iatu

Rezerve:Lovasz,Muresan,Peres,Boubatran,Ernszt,Dragos,Achim- cam tare banca derezerva, 3 atacanti:D

vsvlm.png

Se pare ca nu am avut nici cea mai mica problema cu acesti bihoreni, Iatu marcand toate cele 5 goluri ale mele:D

De data asta sortii nu mai sunt de partea mea, am cazut in turul 3 contra echipei secunde a Gazului Metan Medias:(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy