Jump to content

Pe Ei.... Pe Mama Lor.


kellerman

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

I. Gata.

19 septembrie 2007, Piatra Neamt.

Toata lumea la dusuri si apoi acasa, maine avem meci greu”. Ciudat, inaintea fiecarui meci cu baietii de la Roznov ne spune asta. Ce e si mai ciudat e ca aia-s pe 15, din 16 echipe.

Alex, tu mai ramai 5 minute, trebuie sa discutam ceva”.

“Aaaa, da, ce-i?”

“Am primit o hartie de la domn` Stefan. E un contract de profesionist pentru tine, pe 4 ani. Il vrea semnat inainte de meciul de maine.” Orice fotbalist isi doreste sa vina momentul asta, primul lui contract, primii bani castigati, dreptul de a semna acte, nebunii. Eu chiar asta nu voiam, fotbalul sa devina o obligatie, o responsabilitate. S-a dus pe p**a placerea de a juca.

Nu am nevoie de niciun contract, eu joc fotbal de placere, cum n-am cerut bani pana acum, nu o sa cer nici de acum. Oricum nu am nicio intentie sa plec la alt club. Sincer sa va spun, daca pana la 17 ani nu am reusit sa atrag atentia unui club respectat din Romania, s-a cam dus vremea mea. Spuneti-i domnului presedinte sa nu-si faca griji, ca nu o sa semnez pe ascuns cu altcineva, cat mai pot juca si mai pot ajuta echipa a2-a, o sa o fac cu cea mai mare placere, fara bani, dar si fara obligatii.”

E cam alb la fata, creca nu se astepta la asta. :D

Baiete, eu am incredere in tine, nu degeaba ai fost atatia ani capitan la Elite, nu degeaba te-am luat la noi, o sa cresti, ai potential.”

As fi vrut sa aud cuvintele astea acum 1 an jumatate cand v-am batut echipa de vedete cu 6-0 si m-ati facut cu ou si cu otet, ca ma ingropati, ca-mi rupeti picioarele.” IN YOUR FACE BITCH :DRepet, nu semnez nimic, daca clubul accepta sa joc asa, foarte bine, daca nu, nu vreau sa incomodez pe nimeni, nu am nicio obligatie, cum am venit, pot sa si plec.”

“O sa-i spun domnului Stefan de decizia ta, dar abia maine, poate te razgandesti

Cum vreti, eu nu ma razgandesc. Haideti ca ma duc la dus, se-ntareste transpiratia pe mine, la revedere!”

20 septembrie 2007, tot Piatra Neamt.

1 ora pana la inceperea meciului. Ajung la stadion, ca de obicei primul. Adversarii déjà se incalzeau, salut pe cativa pe care ii cunosteam si merg la vestiare. Dupa 20 de minute, vestiarul nostru e plin, observ ca au venit si niste jucatori noi, de pe la LPS. Intra antrenorul, cu carnetelul lui magic unde are primul “11”.

Bruma, Gafita, Marc….. si capitan Barna”. Ciudat, ieri la meciul scoala eu am jucat in prima echipa. “Rezerve: Chitarita, Onciu,… Mocanu, …. si Chitosca”. Toata lumea e cu ochii inspre mine, daca as putea, si eu m-as uita la mine. Nu apuc sa zic nimic, ca “Da, si Doroftei, da-i echipamentul lui Marc si da-mi cheia de la vestiar. Imi pare rau!

Cred ca socat e un cuvant prea mic pentru cum ma simt. Imi ridic cu greu geanta cu haine, ii dau echipamentul baiatului lui tata, las cheia pe banca si ies pe usa. Ma abtin cu greu sa nu plang, sa par tare, totul pare ca se desfasoara cu incetinitorul. Refuz sa cred ca mi se poate intampla chiar mie chestia asta, asa ca nu plec de la stadion, raman sa vad meciul din tribuna.

BINE BAAAAAAAAAAAAAAAA”. Se aude de pe banca de rezerve a celor din Roznov. Tocmai fluierase arbitrul sfarsitul meciului. Un meci din care nu am vazut decat maxim 5 minute, si alea pe bucati. In rest am stat pe scaunel si am plans ca un copil ce afla ca nu exista Mos Craciun. Vad un parinte care da sa plece si-l intreb:

Cat s-a terminat?”

Se uita crucis la mine si face:

Am luat-o 1-0, si-a dat Marc autogol”. Se pare ca pe undeva exista dreptate. Nu spun ca am fi castigat cu mine in teren, dar macar nu imi dadeam autogol, ca deh, nu prea poti sa-ti dai autogol de la 25m+ de unde obisnuiam eu sa stau cand eram in defensiva.

Mai stau 5 minute pe stadion. Un fel de adio or smth. La iesirea din “complex” ma opreste fostul, de acum, antrenor si-mi ureaza toate cele bune. Simt ca minte, niciodata nu m-a suportat. Dau din cap, ii zambesc si plec. Poate trebuia sa-l injur. Poate trebuia sa iau atitudine in vestiar. Poate trebuia sa accept contractul.

Poate… Dar gata.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy