Jump to content

Football Manager 2005 Story


Soccer

Recommended Posts

22.5.2004 Sport : “Echipa locala FC Laminorul Roman , a reusit sa termine sezonul competitional pe pozitia a 5-a.Dupa ce echipa a ramas fara sprijinul actionarului Nati Mier , aceasta a reusit totusi sa termine sezonul pe o pozitie mai mult decat bucuratoare.”

25.5.2004 Sport : “Antrenorul Gheorghe Poenaru a fost demis din functia de antrenor principal al echipei FC Laminorul Roman. Acesta si-a incheiat contractul pe cale amiabila dupa nici o luna de cand s-a instalat la carma echipei.. Sursele clubului spun ca presedintele echipei , Dumitru Plesca , i-a facut deja o oferta antrenorului Ion Radu , in prezent la FC Suceava.”

Nu stiu cum Gheorghe Poenaru a reusit performanta de a sta nici o luna la echipa. Posibil ca o cearta pe tema banilor sa fi rupt relatia dintre cei doi. Cine stie?

Luni se reuneste echipa.Oare ce transferuri vor fi , cine va pleca?

1.7.2004

Era 7:00 dimineata. Echipa era deja la stadion , si eu , ca bun prieten de-a lui Plesca , mi-am zis sa ma duc si eu sa vad cum sta treaba la stadion.

Ora 8:00 dimineata. Echipa deja era in vestiar , imbracati pentru primul antrenament. Eu eram in biroul lui Plesca , sus , deasupra vestiarelor. Stiu doar ca Plesca a vorbit cu jucatorii cam 45 de minute.

Ora 9:30 dimineata . Jucatori au iesit pe teren pentru antrenament. Plesca s-a intors din vestiar si a inceput sa-mi povesteasca de situatia clubului . Ca nu sunt bani , ca nu isi permite sa mai tina unii jucatori. L-am inteles si ca bun prieten i-am zis sa incerce sa vinda unii jucatori si sa aduca altii liberi de contract.

Ora 11:50 dimineata . Echipa a terminat antrenamentul . Eu inca eram cu Plesca sus , in birou , discutand despre situatia clubului. I-am mai propus cateva chestii care ar imbunatati finantele.Cand am plecat , acesta mi-a zis ca trebuie neaparat un antrenor pentru a face pregatirea de vara calumea.Mi-a mai zis ca Ion Radu i-a refuzat deja si ca inca cauta niste solutii pentru acest post.

3.7.2004

Ora 16:30 Plesca m-a chemat la el la birou pentru a discuta unele probleme.Mi-a zis inca o data cum nu mai poate sa tina echipa , cum niciun antrenor nu vrea sa vina din cauza problemelor financiare , ca jucatorii nu mai vor sa se antreneze ca nu si-au primit banii. Intr-un moment in care acesta s-a calmat i-am zis “Da-mi-o mie”. A ramas uimit pentru cateva secunde. Am vazut ca si-a intins mana spre sertar si a luat ceva. M-a intrebat daca is sanatos , dar nu s-a ales cu un raspuns. Mi-a zis ca ii trebuie timp sa se gandeasca si sa-I las o zi.

Link to comment
Share on other sites

4.7.2004

Ora 19:00 seara. Plesca m-a sunat si mi-a zis sa vin urgent la stadion. Am intrat pe usa , el era pe scaunul lui de la birou cu un pix in mana si cu o foaie pe masa. Am zambit si nu i-am zis nimic. M-am apropiat si am luat pixul . Asta a fost.

4.7.2004 Sport : “ Echipa locala de fotbal , FC Laminorul Roman , va fi condusa de maine de un nou antrenor.Este vorba de romascanul Tapu Iustin , care nu a mai antrenat pana acum .

“ I:Domnule Plesca , nu credeti ca acest antrenor este prea tanar si prea neexperimentat pentru aceasta functie ?

R:Chiar deloc . Este un antrenor tanar in care am incredere ca va reusi sa promoveze echipa.

I:Echipa nu are bani.Cum credeti ca va veti descurca daca veti promova?

R:Asta ramane de vazut.”

Link to comment
Share on other sites

5.07.2004

“Baieti , eu sunt noul antrenor . M-ati mai vazut pe la stadion si ma cunoasteti , unii dintre voi chiar foarte bine.Sper sa facem treaba buna impreuna .Obiectivul nostru este evitarea retrogradarii , pe care il vom si indeplini. Sigur , doar prin munca si daruinta. Ce mai este de spus.... Da , situatia financiara a clubului nu este una roz , dar va spun de pe acum ca salariile vor fi platite , mai tarziu , dar vor fi platite.Astea fiind spuse , ca urez noroc in noul sezon si spor la munca.”

Primul antrenament a fost cel mai greu al meu ca antrenor. Aveam emotii , dar in acelasi timp ma simteam mandru ca am ajuns sa antrenez o echipa de Divizia B.Chiar daca nu prea erau bani la echipa , jucatorii pareau sa aiba o stare de spirit buna si chef de munca.

16.07.2004

Zilele au trecut si a venit si primul meu transfer in calitate de antrenor. Era vorba despre tanarul :

cristiandocu.png

18.07.2004

Pe adresa clubului au venit mai multe CV-urile ale unor antrenori secunzi si scout-eri.Din zece CV-uri , Plesca m-a lasat sa aleg 4 oameni care sa ma ajute. 2 Englezi , un Scotian si un Francez.

Tot in acea zi , mai multi jucatori s-au plans de comportamentul si mentalitatea antrenorului secund Aurel Balan. Astfel , am decis sa-I reziliem contractual , Plesca lasadu-ma sa-mi mai aleg un om pentru a ocupa aceasta functie.In locul lui , am adus un Italia de 56 de ani care stie meserie.

19.07.2004

Lotul inca nu era definitivat , dar Plesca mi-a spus ca trebuie sa vand repede doi sau trei jucatori :

Am fost nevoit sa-mi dau cel mai promitator jucator din echipa

soiman.png

campanu.png

marsavela.png

Link to comment
Share on other sites

28.7.2004

In aceasta zi am reusit sa aduc si al doilea jucator venit in aceasta perioada.Acesta a venit , la fel ca si Docu , liber de contract si a semnat pe loc.

negrea.png

30.7.2004

Ora 10:00 “Mister , m-am inteles cu Sannicolau Mare pentru Sarbusca pentru 2.000€.Sper ca vei aduce in curand un inlocuitor mai bun pe postul lui.”

Cuvintele astea le asteptasem.Cu banii luati pe Sarbusca , Marsavela , Campanu si Soiman am decis sa-mi iau un atacant care sa poata sa rezolve un meci de unul singur.Pusesem ochii pe cativa jucatori de clasa , dar m-au refuzat toti.

Ora 19:00 “ Mister , vezi ca de maine se va prezenta un jucator nou la echipa.Ai grija de el ca am dat bani multi.”

purice.png

30.7.2004

Pana la sfarsitul lunii , am mai reusit sa vand cativa jucatori , dar si sa cumpar. Cei mai important jucatori care am reusit sa-I aduc sunt :

popovici.png

ionel.png

Link to comment
Share on other sites

30.7.2004

In aceasta perioada de pregatire am disputat si 5 amicale.Jocul echipei a fost mai mult decat bucurator si din acel moment incepusem sa sper ca pot face performanta la acest club:

FC Laminorul 1 – 3 FC Arges

Lucian Andries - Cosmin Nastasie,Andrei Prepelita,Mircea Negru

FC Laminorul 0 – 2 Poli Iasi

- Ionut Bilba, Bogdan Chiper

FC Laminorul 0 – 1 FC Oradea

- Alexandru Gego

FC Laminorul 1 – 3 FC Otelul

Constantin Tapu - Victoras Iacob , Danut Oprea , Cristian Negru

FC Laminorul 2 -2 Radnicki (N)

Gabrier Iosub -Petrica Negrea - Ljubisa Ivanovic - Danijel Zakic

Link to comment
Share on other sites

August 2004

Inceputul de campionat este intotdeauna mai greu pana cand noile achizitii se vor adapta.Nu-mi doream mai mult decat am obtinut si echipa se tine bine.

fixturecropped.jpg

Septembrie 2004

A fost mai mult decat multumitoare aceasta perioada.Cele mai frumoase momente a fost cand am batut Ghimbav si FC Vaslui.

septembrie.jpg

Octombrie 2004

A fost cea mai reusita perioada de pana acum.Cu Iosub in forma maxima , am batut Ceahlaul , principal favorita la promovare.A fost , in schimb , si o dezamagire , cand am fost egalat in minutul 90 de Midia Navodari dupa ce am condus cu 5-1.

octombrie.jpg

Noiembrie 2004

A fost o luna perfect.Am batut tot ce ne-a stat in cale si incepeam sa ma gandesc serios la promovare.Pavel Popovici a confirmat din nou ca isi merita toti bani.

noiembrie.jpg

Decembrie 2004

In ultima luna a anului am avut doar un singur meci pe care l-am castigat categoric.Dupa meci , le-am multumit baietilor pentru ca au muncit din greu de cand am venit la club si fara ei nu reuseam sa ajung pana aici.

dunarea.png

Ianuarie 2005

05.01.2005 Sport : “Echipa locala , FC Laminorul Roman , a reusit performanta de a termina turul pe locul al doilea in Divizia B , Seria 1 in spatele echipei nemtene Ceahlaul Piatra-Neamt.In meciul direct , echipa din Roman a reusit sa o bata pe fruntasa Seriei cu 2-0 , golurile fiind marcate de Negrea si de Iosub.

I: Domnule Plesca , cum vi se pare aceasta clasare ?

R: Sincer si acum ma uit la clasament si nu imi vine sa cred. La inceputul campionatului , obiectul impus a fost evitarea retrogradarii.

I: Aveti banii necesari in cazul in care echipa promoveaza?

R: Daca nu-I avem , facem rost. Tot ce conteaza acum este ca echipa sa mearga bine in continuare si bani vor veni.Am incredere totala in antrenor si sper ca de la anul sa jucam cu Dinamo si Steaua.

I : Vor veni noi jucatori?

R:Mai degraba vor pleca cei care nu s-au adaptat jocului acestei echipe si da , vor mai veni 2-3 jucatori care vor intari lotul”

Link to comment
Share on other sites

Februarie 2005

16.02.2005 Sport : “ Echipa locala , FC Laminorul Roman , a reusit sa achizitioneze 3 jucatori : Doi mijlocasi si un fundas.Presedintele clubului ne-a spus ca dupa aceste 3 achizitii vor urma cateva plecari pentru a acoperi golul lasat in buget.

ionelporumb.png

tnicolae.png

pufu.png

20.06.2005 Sport : “ Numai putit de 4 jucatori au parasit azi cantonamentul echipei FC Laminorul.Presedintele clubului ne-a spus ca este vorba de : Cornateanu , Vlad Purice , Daniel Marin si Narcis Codreanu.Tot acesta ne-a spus ca bugetul clublui a crescut cu 34.000€ dupa plecarea celor patru.”

Martie 2005

Dupa o perioada lunga de pauza , jucatorii au inceput returul cu o infrangere.Nu stiu de ce , dar am banuit ca asa se va intampla.Oboseala , poate , si-a spus cuvantul.Au urmat doua victorii , dar si doua infrangeri si sansele la titlul scadeau drastic.

martieh.jpg

Aprilie 2005

Perioada proasta a continuat si in aceasta luna. Echipa nu se regasea si la sfarsitul lunii am decis sa schimb tactica.Partea buna este ca salariile au fost platite si erau la zi.

aprilie.jpg

Mai 2005

Finalul sezonului parca a fost mai bun.Doua victorii categorice , dar si o infrangere dat fiind ca Ceahlaul era deja promovata.

23.05.2005 Sport : Echipa romascana , FC Laminorul a reusit sa termine sezonul pe pozitia a doua , cea mai buna clasare din toate timpurile.Aceasta s-a luptat tot sezonul cu echipa pietreana FC Ceahlaul , aceasta din urma reusind sa promoveze.Dupa acest sezon , antrenorul s-a declarat multumit de clasarea finala :

I: Ce simtiti acum , ca ati fost la un pas de promovare?

R: A fost un campionat foarte greu. Am si invins categoric , dar am si pierdut rusinos.Vreau sa le multumesc jucatorilor si suporterilor pentru ca datorita lor am reusit aceasta performanta.Ma simt bucuros , dar si indignat ca nu am reusit sa promovam dat fiind ca am fost aproape.

I: Gabriel Iosub a iesim golgheterul Seriei. Cum vedeti asta?

R: Gabriel este un jucator excelent.Dupa parerea mea , acesta poate face fata fara usurinta la Dinamo sau la Rapid.Am avut incredere in el , chiar daca a avut numeroase oferte sa plece , am hotarat ca avem nevoie de el.

I: Cum veti aborda urmatorul sezon?

R: Si normal ca ne gandim la promovare.Va fi mai greu pentru ca vin echipele din Divizia A , care la randul lor au si ele pretentii la promovare , dar eu sunt convins ca ne vom bate din nou pentru locul 1.”

Link to comment
Share on other sites

Iulie 2005

1.7.2005 Sport : “ Echipa locala , FC Laminorul Roman , s-a reunit azi in vederea inceperii Diviziei B.Anul trecut , echipa a terminat pe pozitia a doua in Divizia B , Seria 1 , in spatele echipei pietrene, FC Ceahlaul .Astazi , antrenorul echipei s-a declarat multumit de lotul pe care il are la dispozitie si faptul ca nu are problem financiare il bucura foarte mult : “ Cred ca anul acesta vom reusi promovarea.Avem un lot stabil din punct de vedere valoric , iar presedintele mi-a transmis azi ca pot sa-mi fac treaba in liniste ca banii vor veni la timp.Va urma , in cursul lunii , sa avem 6 amicale care ne vor ajuta sa-I aducem pe baieti la starea fizica perfecta pentru a incepe un nou sezon” . Tot acesta a mai declarat ca vor mai veni jucatori noi la echipa pentru a umple golul lasat de plecarile jucatorilor care au fost imprumutati. “

15.7.2005

“Mister , stiu ca ai probleme cu lotul , dar am si eu problemele mele cu banii.Sa nu te astepti sa aduc vedete , caci nu am sa o fac.Ca si anul trecut , ne vom chinui putin cu salariile. Tu doar trebuie sa duci echipa in A cu jucatorii pe care ii ai la dispozitie. In urmatoarea saptamana vor veni mai multi jucatori in probe.”

17.7.2005

Sport : “ Astazi s-au alaturat echipei romascane , doi jucatori veniti din Divizia C . Este vorba de : Stefan Colar si Silviu Popescu.Presedintele clubului a declarat ca cei doi jucatori vor putea face fata In Divizia B fara nicio problema.Tot acesta a declarat ca cei doi au fost adusi deoarece plecarile jucatorilor imprumutati de la Bacau au lasat un gol in aparare.”

popescusilviu.png

colark.png

August 2005

Plesca : “ Astazi ti se vor alatura echipei inca doua jucatori de la U Cluj. Ambii au acceptat sa vina la echipa deoarece nu se mai aflau in calculele echipei din Cluj. Sunt doi jucatori care vor deveni titulari in jumatate de sezon.Vreau sa te mai anunt ca am primit o oferta de nerefuzat de la Farul pentru Basescu.L-am anuntat deja pe jucator sa-si faca bagajele caci maine va pleca la Constanta.Era momentul sa paraseasca echipa “

transferiri.png

outh.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy