Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Un Vis...Frumos?


Vyctor

Recommended Posts

De mic copil visam sa am un viitor in lumea fotbalului.Visam sa joc la echipe mari si sa devin unul din cei mai buni fotbalisti din lume.Pe la 18 ani am ajuns sa joc fotbal amator pe la niste echipe din ligile judetene.Acum vedeam cat e de greu sa devii un fotbalist de valoare.Nu am reusit mari performante,cea mai buna echipa la care am reusit sa joc se lupta pentru evitarea retrogradarii in liga a III a.Visul meu din copilarie se transforma incet ,dar sigur intr-un cosmar.

Dupa o cariera obscura de fotbalist am sperat ca macar in antrenorat sa reusesc performante mai mari.Am urmat cursurile scolii de antrenori si am incercat sa acumulez cat mai multe cunostinte.

Dupa esecul din cariera de fotbalist nu imi mai faceam sperante atat de mari.Totusi speram sa reusesc performante mai bune in aceasta incercare.

Am terminat scoala de antrenori si speram sa primesc oferte din moment ce eram antrenor cu licenta.

Prima oferta a venit dupa vreo 6 luni de la o echipa de mijlocul clasamentului din liga judeteana din Arad.Mi se oferea postul de assistant manager.Desi speram la o oferta de antrenor principal,am acceptat aceasta oferta.Dupa ascensiunea uimitore a echipei pana in liga a III a,am primit o oferta avantajoasa de la UTA Arad.Astfel urma sa ma numar printre antrenorii echipei de juniori.Am acceptat fara sa clipesc.

La semnatura mi s-a promis ca daca echipa de juniori reuseste performante notabile in urmatorii 2-3 ani as putea fi numit antrenor secund al echipei mari.

Peste 3 ani reusisem sa duc echipa pe locul 2 in campionatul national de juniori.Am fost numit pe loc antrenor secund la prima echipa.

Peste un an principalul a demisionat din cauza unei taieri de salariu.Clubul se confrunta cu mari probleme financiare.Patronul a decis sa ma angajeze ca antrenor principal pentru un salariu infim,dar am acceptat postul de antrenor principal la aceasta echipa titrata care ,insa se confrunta cu mari probleme financiare.

Acum pot sa-mi arat calitatile de antrenor.

Link to comment
Share on other sites

Primul lucru pe care l-am facut a fost sa chem tot staff-ul tehnic si sa ii anunt ca ii voi pastra in echipa mea tehnica.

Prima intalnire cu jucatorii ca principal a decurs bine ,toti fiind bucurosi ca eu am fost ales manager.

Apoi am analizat situatia financiara.Bugetul de transferuri era destul de mare(90.000 euro),dar bugetul pentru marirea salariilor era aproape 0.Din pacate am aflat bugetul pt. transferuri este asa de mare pentru ca marea parte a jucatorilor buni de la juniori au fost vanduti :wtf:

Imi va fi greu sa fac achizitii de valoare cu bani pt. salarii atat de putin.

Voi incerca sa fac cateva transferuri si sa joc amicale cu echipe de valoarea mea si voi fixa un obiectiv.(Patronul mi-a impus sa obtin o pozitie rezonabila!? :hmm )

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca se refera la promovare,dar cred ca asta va fi obiectivul meu.

Transferuri:

Nenad Kutlacic - Free : Un fundas stanga care promite sa fie titular incontestabil

Andrei Vatca - Free :Portar cu experienta adus pentru ca ceilalti portari din lot nu aveau mai mult de 18 ani.

Slavisa Mitrovic - Free:Un atacant de careu care sper sa fie un finalizator bun

Stelian Stancu -Free :Un fundas dreapta cu experienta si care se impune ca titular

Florin Maxim - Free : Fundas stanga dus pentru experienta si pentru ai crea concurenta lui Kutlacic

Sebastien Pol - Free :Un atacant care promite multe

Gabriel Matei -Imprumutat de la International :Adus pentru a intari banda dreapta

Mihai Roman -Imprumutat de la U Craiova : Un mijlocas ofensiv care sper sa ajute echipa

Sergiu Muth - Imprumutat de la Gaz Metan :Fundas central care va crea concurenta in centrul defensivei

Ionut Flori -Imprumutat de la U Craiova(4.000 euro fee):Un fundas central care va avea acelasi rol ca Muth

Marius Surpanu - 3.000 euro+1.500 euro la promovare de la Dunarea :Un fundas dreapta promitator

Am jucat 5 meciuri amicale care m-au ajutat sa-mi creez o imagine despre primul unsprezece si o parte din rezerve.

Rezultate:

Nitra 1 - 1 Uta (Kisel 74' ;Edson 54')

Ineu 2 - 2 Uta (Mitu 30' 51' ;Purece40',Pol 83')

Astra 2009 1 - 0 UTA(Lukacs 63')

UTA 2 - 0 Sportul (Pol 2' , Kutlacic 33')

UTA 2 - 1 Bohemians Prague(Edson 38' , Pecarov 68' ;Kostal 46')

Primul unsprezece:

Vatca Stancu-Pocuca-Buican-Kutlacic Drida-Mutulescu-Purece Edson Pol-Mitrovic

unsprezecedestart.png

Link to comment
Share on other sites

Prima etapa

Ce inceput de sezon poate fi mai interesant decat unul impotriva unei rivale de moarte.Mi-am motivat jucatorii la maxim pentru acest meci,sperand sa cresc in ochii fanilor si ai conducerii printr-o prima victorie impotriva celor de la FC Bihor.

Formula de start: Vatca Stancu-Pocuca-Buican-Kutlacic Drida-Mutulescu-Purece Edson Pol-Mitrovi

Meciul a inceput in uralele a vreo 1300 de suporterii bihoreni si vreo 100 de aradeni.Se parea ca atmosfera nu ma va ajuta deloc.

Prima repriza a fost seaca,ambele echipe tatonandu-se.Putinele ocazii de ambele parti erau ratate cu usurinta.Cea mai mare ocazie e in min. 24 un jucator de la UTA cade in careu si centralul acorda penalty.Cei 100 de fani de la Arad sunt in culmea fericirii.Debutantul Pol isi aseaza balonul la punctul cu var si se pregateste sa execute.Din pacate in momentul sutului acesta aluneca si sutul este usor respins de portar :capu .Repriza continua fara niciun eveniment semnificativ.

La pauza,eu si Nagy incercam sa-i motivam pe jucatori.

Dupa pauza, echipa incepe sa-si faca jocul si ocaziile incep sa curga la poarta celor de la Bihor.In minutul 66 Pol reuseste, la capatul a 4 driblinguri, sa inscrie cu un sut in coltul portii lui Bonta.Cei 100 de suporterii ai echipei mele se dezlantuie de parca ar fi o finala meciul asta. :ole:

Jucatorii continua sa controleze jocul si meciul se inchei cu scorul de 1-0.Un debut bun impotriva unei echipe rivale. :yahoo:

FC Bihor 0-1 UTA(Pol 66')

fcbihoruta.png

Link to comment
Share on other sites

Etapa a II a

Primul meci in fata propriilor suporterii mi-i pune in fata pe constantenii de la Farul.Casele de pariuri prezic un meci echilibrat,cu un usor avantaj al echipei mele.

De abia astept sa disput acest meci ,deoarece am fost anuntat ca s-au vandut aproape 4000 de bilete.Urma sa fie o atmosfera incredibila care sper ca ii va ajuta pe jucatori.

Pentru a ajunge la meci a trebuit sa ma trezesc la prima ora pt. ca meciul se juca ora 11.00.Cand am ajuns la stadion mi-am facut greu loc printre fanii nostri care se pregateau pt. meci.M-am intalnit si cu liderul galeriei care mi-a promis ca suporterii vor face o atmosfera superba atat timp cat echipa va juca bine.In timp ce ma indepartam de el am vazut cu coada ochiului cum scoate niste torte din rucsacul sau.Atunci mi-am dat seama ce urma.

In vestiar am dat ultimele indicatii si i-am incurajat pe jucatori.

Formula cu care voi incepe partida este aceiasi ca la Oradea.Astfel:Vatca Stancu-Pocuca-Buican-Kutlacic Drida-Mutulescu-Purece Edson Pol-Mitrovic

Meciul incepe.Tribunele sunt destul de linistite.Echipa mea incepe sa-si faca jocul.Construim incet,dar reusim sa finalizam aproape fiecare faza cu sut spre poarta.Sunt multumit de mersul jocului,dar sper ca jucatorii sa reuseasca sa inscrie pana la pauza.

In min.44 echipa mea obtine o lovitura de colt.Fundasii centrali urca in careu fiind jucatori inalti,dar balonul se duce spre Pol ,care a reusit sa scape de marcaj, si inscrie cu o lovitura de cap la coltul scurt.

In pauza ii felicit pe jucatori,dar ii avertizez ca cei de la Farul nu vor renunta usor la cele 3 pct.

A doua repriza incepe cu jucatorii mei atacand continuu si in minutul 60 Edson inventeaza o pasa printre fundasii adversi,prin care Pol ramane singur cu portarul si finalizeaza cu sange rece.Scorul devine 2-0 si tribunele expodeaza.Zona in care se aflau ultrasii aradeni se inroseste datorita tortelor aprinse.

In continuare echipa ataca si peste doar 6 minute Edson reuseste sa marcheze printr-un sut la vinclu din marginea careului.

Dupa acest gol meciul se linisteste si cei de la Farul au cateva ocazii nesemnificative.Meciul se incheie cu un scor de neprezentare.

UTA 3-0 Farul(Pol 44' 60' , Edson 66')

utafarul.png

Link to comment
Share on other sites

Etapa a III a

Urmeaza sa jucam la Cluj impotriva celor de la U Cluj.Se anunta un meci greu pentru echipa mea.Cei de la U Cluj se lupta pentru promovare si isi doresc sa castige impotriva unei contracandidate,dar si eu imi doresc asta.

La club problemele financiare continua si se pare ca la sfarsitul lunii profitul va fi pe minus.Din cauza asta patronul ne-a inchiriat un autobuz care sigur a prins cel putin un razboi mondial.

Dupa o calatorie incredibil de lunga pt. ca autobuzul nu prindea mai mult de 70km/h,am ajuns la Cluj.

Dupa o noapte la un hotel destul de luxos am mers la stadion :lazy: .M-am strecurat printre fanii clujeni si am ajuns in vestiar unde le-am explicat jucatorilor importanta meciului si cateva detalii tehnice intr-un discurs de vreo 45 de min.

Formula de start:Vatca Stancu-Pocuca-Buican-Kutlacic Drida-Apostol-Purece Edson Pol-Mitrovic

Insa in ciuda discursului meu in care precizasem ca nu trebuie sa luam gol de la startul meciului,in min. 7 atacantii Universitatii se joaca cu defensiva noastra si Machado inscrie.De pe margine incerc sa-i mobilizez pe jucatori :shout: .Eforturile mele dau roade si in min. 17 Pol se strecoara printre fundasii clujeni si il executa pe Matache cu un sut puternic.In continuare meciul se linisteste si ambele echipe au sanse de gol nefructificate de atacanti.

In pauza incerc sa-i pregatesc pe jucatori pentru o repriza in care ma asteptam ca gazdele sa atace :scared .In urma jocului din prima repriza m-as fi multumit cu un egal.

A doua repriza incepe cu echipa mea in atac.Dupa un sut puternic al lui Edson,obtinem corner.Drida se duce pentru a executa faza fixa.Centrarea se indreapta spre Mitrovic,dar surprinzator se aude fluierul arbitrului.Acesta fluiera un fault asupra lui Stancu si arata spre punctul cu var.In ciuda ratarii din prima etapa ,Pol se duce sa execute lovitura de pedeapsa.Reuseste sa inscrie cu un sut care il lasa fara reactie pe Matache. :yahoo:

Stiam ca acum clujenii se vor arunca in atac si trec la o formula mai defensiva.Jucatorii rezista fara probleme in defensiva si chiar reusesc cateva contra-atacuri.Insa in minutul 89, clujenii obtin o lovitura de la colt.Bostina il vede pe Rus la marginea careului nemarcat si ii paseaza.Acesta il executa pa Vatca cu sange rece.Astfel echipa pierde 2 pct. prosteste. :upset:

In vestiar ii cert pe jucatori pentru lipsa de concentrare din finalul partidei :bash ,dar in sinea mea stiu ca este si vina pt. ca am pus echipa sa se apere dupa cel de-al doilea gol. :capu

La conferinta de presa imi recunosc greseala si moralul jucatorilor nu scade prea mult.

U Cluj 2 - 2 UTA(Machado 7' , Rus 89' ;Pol 17' , 66' pen.)

uclujuta.png

Link to comment
Share on other sites

Etapa a IV a

Pe stadionul din Arad urmeaza sa vina o echipa mediocra din Liga II,Concordia Chiajna.Toti dedeau echipa mea favorita,dar vreau sa-i motivez me jucatori pentru a reusi o victorie care sa sterga rezultatul de la Cluj.

In vestiar,jucatorii erau increzatori in sansele lor si sperau la o victorie clara.I-am rugat sa se concentreze in acest meci pentru ca este important pentru moralul fanilor,care se cam suparasera din cauza meciului cu U Cluj.

Formula de start:Vatca Stancu-Pocuca-Buican-Kutlacic Drida-Mutulescu-Purece Copil(Edson) Pol-Pecarov

Meciul incepe cu vreo 20 min. de tatonare intre cele 2 echipe.Primele ocazii clare incep de prin min. 35 cand Edson rateaza o interceptie in fata porti.Oaspetii incep si ei sa-si creeze ocazii,cea mai mare fiind un sut al lui Dinita prins, insa cu siguranta de Vatca.

La pauza,jucatorii isi dau seama ca va fi un meci greu :scared si imi promit ca vor incerca sa obtina un rezultat bun pentru cei 3900 de fani veniti la meci.

A doua repriza incepe cu UTA in atac,Edson ratand pe putin poarta oaspetilor in min. 55.Suturile curg spre poarta celor de la Chiajna, dar mingea pare ca nu vrea sa intre in poarta.

Din pacate,dupa min. 60 echipa mea se schimba uimitor si sunt tinuti in propria jumatate de un joc foarte ofensiv al oaspetilor.Totusi reusim sa inscriem printr-un contra-atac in care Drida a reusit sa marcheze dupa ce a driblat 2 fundasi si portarul :yahoo: .Le spun jucatorilor sa joace in continuare ofensiv,dar ei sunt tintuiti in propria jumatate de atacurile in valuri ale jucatorii din Chiajna.

In urma jocului slab si a lipsei de concentrare,Martinescu il depaseste usor pe Stancu,intra in careu,dribleza un fundas si inscrie in min. 85.Al doilea meci consecutiv in care jucatorii mei primesc gol pe final.Va trebui sa lucrez si mai mult la concentrarea echipei.

Inca un meci egal,care m-a dezamagit foarte mult. :thumbdown:

UTA 1 - 1 Chiajna(Drida 72' ; Martinescu 85' )

utachiajna.png

Link to comment
Share on other sites

Etapa a V a

Plec la Mioveni pentru un meci cu o echipa care acum cateva sezoane juca in prima liga.Imi doresc neaparat o victorie pentru a redresa echipa si meciul cu Dacia imi convine pt.ca adversarii au un inceput slab de sezon.

In vestiar,incerc impreuna cu Nagy sa le spunem jucatorilor cat de important este acest meci si cat de valoroasa ar fi o victorie.

Formula de start:Vatca Stancu-Pocuca-Buican-Kutlacic Drida-Mutulescu-Purece Copil Pol-Mitrovic

Jucatori par sa fi inteles mesajul de dinaintea meciului si incep meciul ofensiv.Dupa cateva suturi pe langa poarta ,jocul se calmeaza.Reusim sa pastram posesia pentru mult timp si incercam sa atacam in finalul reprizei.Astfel la prima lovitura de colt a partidei Drida reuseste o centrare buna pentru Mitrovic care inscrie cu o lovitura de cap la coltul lung.In sfarsit atacantul adus in aceasta vara reuseste sa inscrie. :yahoo:

La pauza le spun jucatorilor ca trebuie sa continue cu un joc ofensiv.

Dupa cele 15 min. de pauza jucatorii imi respecta planul si au cateva ocazii destul de periculoase.In min. 76 Mitrovic ajunge pe flancul drept si reuseste o centrare pentru Copil.Insa mingea il depaseste si este reluata in poarta de Pol printr-o semi-foarfeca. :yahoo:.Observ ca Pol este golgeterul echipei cu 6 goluri in 5 meciuri.

In continuare calmam jocul si incercam sa tragem cat mai mult de timp.La ultima faza a meciului,Ionescu II scapa de marcaj la o centrare de pe stanga si inscrie cu o lovitura de cap puternica.Al treilea gol luat de echipa pe finalul meciului :wtf: .

Aceasta lipsa de concentrare incepe sa ma scoata din minti.

Dacia Mioveni 1 - 2 UTA (Ionescu II 90+3 ; Mitrovic 40' , Pol 76' )

mioveniuta.png

Link to comment
Share on other sites

Etapa a VI a

Urmeaza sa primesc vizita celor de la CS Otopeni,care par o victima sigura :kill: in prezicerile caselor de pariuri.

Dupa acest meci am un meci greu cu Gloria Buzau in deplasare si prefer ca in acest meci sa folosesc rezervele.

Formula de start :Bujor Stancu-Pocuca-Buican-Maxim Chindris-Apostol-Roman Edson Pol-Leucuta

Meciul incepe bine si domin primele 20 de min.Din acel moment jocul meu a inceput sa o ia in jos.In prima faza ratez cateva ocazii clare,dupa care incep sa fiu tinut in propriul careu de atacanti ilfoveni.Astfel la o incursiune a lui Savu in careu,Buican il faulteaza si arbitrul le acorda penalty.Parvu inscrie fara probleme si incheiem prima repriza condusi.

La pauza ii motivez pe jucatori spunandu-le ca s-a vandut un nr. record de bilete(3988 bilete) si ca ar fi un dezastru daca am pierde acest meci.

Se pare ca discursul din pauza are efect pt.ca Leucuta reuseste sa inscrie in min. 46.Dar avantul ofensiv al echipei se incheie dupa acest gol si oaspetii incep sa isi faca jocul.Astfel in min.64,Bichiri reuseste sa il invinga pe Bujor cu un sut de la 25 de metri.

Desi am incercat sa atac pe final,nu am reusit sa marchez si pierd un meci prosteste,din cauza ca ma folosit multe rezerve. :capu

UTA 1 - 2 CS Otopeni(Leucuta 46 ' ; Parvu pen 41' , Bichiri 64' )

utacsotopeni.png

Link to comment
Share on other sites

Etapa a VII a

La Buzau voi avea cel mai geru meci de pe acum.Gloria nu a impresionat in acest debut de sezon,dar se mentine in postura de favorita la promovare.

Formula de start: Vatca Stancu-Pocuca-Buican-Kutlacic Mutulescu-Drida-Perece Edson Pol-Mitrovic

Meciul a inceput foarte prost pentru echipa mea,care a clacat in min.6 si i-a permis lui Boghitoi sa marcheze.Le-am spus jucatorilor sa forteze in atac,dar nu au reusit decat ocazii slabe.

In schimb gazdele aveau mai putine ocazii,dar mai periculoase.

La pauza jucatorii erau dezamagiti de prestatia lor de pana acum si eu am incercat sa ii incurajez.

Insa a fost in zadar, pentru ca a doua repriza a fost indentica cu prima.Gazdele aveau ocazii putine,dar periculoase si echipa mea avea multe ocazii,dar foarte putin periculoase.

Meciul s-a terminat dezamagitor peentru echipa mea care trece printr-o perioada slaba.

Gloria Buzau 1 - 0 UTA(Boghitoi 6' )

gloriabuzauuta.png

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa stiu daca vrea cineva sa mai continui acest story.

Recunosc ca nu e un story foarte bun,dar e primul si incerc sa invat .

P.S. As fi recunoscator daca cei priceputi la scris stories mi-ar putea da cateva sugesti.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy