Jump to content

Cetatea Universitara


Dacone

Recommended Posts

  • Romania Research Team

Este deja minutul 59',capul parca imi pusca din cauza urletelor si a stresului...ma uit la Solo,il vad ca ii face cu ochiul lui Bud,atat am vrut sa vad suflu usurat desi la statie Sheriffu da vestea cea proasta si anume ca ACU a egalat in meciul cu Bihor.Insa nu mai conteaza reultatul de acolo,Bad preia mingea,suteaza la firul ierbii de la 22 de metrii,Solo plonjeaza insa miraculos mingea trece pe sub el,deschidem scorul si oamenii sunt in delir.Borza in minutul 76' si Soporan in minutul 90' il inving si ei pe Solo.Prin acest meci Solo imi aduce aminte de discursul tinut chiar de cel care a infintat aceasta echipa este vorba de Iuliu Hatieganu care in anul 1932 a spus: Scopul nostru nu este acela de a crea campioni, ci oameni sănătoşi. Nu record, ci armonie, nu ură, ci camaraderie; nu victorie personală, ci victoria naţiunii; nu specula, ci jertfa".

Cu noroc si cu spirtul de adevarat U-ist a lui Solo ramanem in B,insa glontul ne-a trecut pe langa ureche si asa ceva nu se poate pentru o echipa ca si Universitatea Cluj.Nu avem totusi ce face,nu avem banii sa ne platim jucatorii care pleaca pe rand de la echipa.Am ajuns atat de rau incat ne desfintam echipele de juniori republicani si "U" II.Cand ma gandesc ce echipe de juniori am avut,cu un palmares extrordinar :locul 1 (1955, 1956, 1964-1965, 1966-1967, 1968-1969, 1971-1972, 1973-1974, 2000-2001),parca mi se rupe inima cand ma gandesc ca nu o sa vad pusti de 15-16-17 ani care fac pasul spre echipa mare.Asta este nu avem ce face trebuie sa incercam sa promovam cu orice pret chiar daca sezonul trecut am evitat la mustata retrogradarea.

Zilele de vara trec fara sa se intample ceva special,inafara faptului ca jucatorii pleaca pe capete insa deja asta ii o obisnuinta la noi.Pana intr-o zi cand eram la antrenament cu baietii,cand langa terenul de zgura de langa Clujeana parcheaza un Rolls Royce albastru.Se opresc toti la fel si eu din urlat si admiram masina,din care iese Florian Walter,il stiam deja de la televizor cand facea misto de Dinamo desi era actionar acolo.Vine la noi si ne vestea care ar putea sa o readuca pe "U" unde ii este locul.La aflarea vestei ca este noul actionar a lui "U" Cluj am inceput sa urlam de fericire.Zis si facut imi pune pe masa proiectul,un proiect indraznet pe 3 sezoane la sfarsitul caruia sa jucam un Cupa Uefa.

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Normal ca nu am dormit toata noaptea gandindu-ma la lucrurile bune care o sa se intample la "U".Cum se face 10 dimineata,ajung intr-o graba la stadion si intru in vestiar unde am un mic soc.Majoritatea jucatorilor din vestiar erau in proportie foarte mare necunoscuti pentru mine.Din prima mi-a sarit in ochi un pusti care se uita la mine,mesteca guma si se scarpina la p..a in acelasi timp.Ma duc la el si incep sa ii tin morala,dupa ce ma asculta vreo 2 minute, imi zice cine ii si il las in pace doar este a lu Walter nu am ce sa ii fac.Dupa ce incep sa ii cunosc pe jucatori vad ca lotul s-a intinerit mult fata de sezonul trecut.Iar lotul actual arata cam asa :

Portari: - Bogdan Farcas (international de tineret,produs suta la suta al clubului si probabil il vom imprumuta)

- Sebastian Hutan(portar cu mare experienta desi are doar 25 de ani adus de la Liberty Salonta )

Fundasi:-Andrei Nitu (adus de la Dinamo)

-Zsolt Szilagyi(Unicul capitan,un jucator desi destul de slab joaca cu inima si este idolatrizat de fani)

-Valentin Busca

- Cosmin Iuhas

- Fabian Teusan

- Ionut Farcas

- Rares Soporan

- Bogdan Ungurusan

- Nicolae Musat

Mijlocasi:-Baiano

-Dan Bucsa

-George Negura

-Adrian Popa II

-Sebastian Cojocnean

-Radu Danciu

-Bogdan Dolha

-Adrian Ionescu

-Rares Stan

-Victor Huvos

-Robert Iacob

Atacanti:- -Flavius Bad

-Gabriel Machado

-Valetin Lemnaru

Desi am multi jucatori noi la dispozitie sunt sigur ca nu pot promova doar cu ei.Cativa dintre ei chiar o sa plece definitiv sau imprumutati.Imi pare rau ca nu ii mai am la dispozitie pe Bus si Vascan doi jucatori crescuti de "U" care acum sunt imprumutati.In zilele urmatoare vom face cateva transferuri in limita bugetului pus la dispozitie de Walter,este vorba de 750.000 Euro.

Cei doi fundasi centrali titulari sunt vai de mama lor este vorba de eternul Sisi si de Soporan.Asa ca in primul rand vom cauta cel putin 1 fundas central care sa intre inca de la inceput in primul 11.Primul care imi sare in ochi este Laszlo Balint,care desi a trecut si pe la rivala din deal s-ar integra perfect in centrul apararii noastre,mai ales ca in ultimele doua sezoane le-a petrecut la campioana noastra Unirea Urziceni.Desi o sa ne batem cu cateva echipe de prima liga pentru el cred ca ma voi putea baza pe el in sezonul ce sta sa inceapa.Al doilea fundas central care este in atentia noastra este Jozic care ultima data a jucat la Gloria Buzau,un fundas foarte puternic,a trecut si pe la Auxerre vreo 3 sezoane.Ultima dar nu cea din urma solutie este Patrascu de la Farul.

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Desi la inceput am vrut sa aduc cativa jucatori noi insa nu foarte multi,mi-am schimbat opinia pe parcurs si pana la urma lista noilor veniti arata cam asa:

-Bieme Aleokol-adus la recomandarea scouterilor s-a dovedit a fi un mare fas si a fost imprumutat la Ariesul

-Dino Eze-Fostul "stelist" poate juca atat fundas stanga cat si mijlocas stanga,cel mai probabil va fi rezerva lui Zasada

-Mariusz Zasada-Un polonez de 26 de ani,adus de la Polonia W. pentru 16K,o sa fie un jucator esential postul de mijlocas stanga

-Michael Baird-Australianul cu state deja vechi in Romania ne va ajuta din plin sa promovam si a costat doar 200K adus de la Stiinta :))

-Jan Pahor-Adus liber de contract,o sa fie rezerva perfecta pentru Gargo pe postul de fundas central

-Vojislav Vranjkovic-Fosta speranta a celor de la Pandurii,acuma pus pe liber de Dinamo,o sa fie conducatorul nostru de joc in acest sezon.

-Pablo-Atacant de 22 de ani brazilian,adus gratis de la Sao Paolo,o sa fie probabil titular alaturi de Baird in atac

-Wasiu Taiwo-Un nigerian experimentat de 32 de ani,a jucat toata cariera lui in Olanda,deasemenea a bifat si 5 prezenta si 2 goluri in nationala "Super Vulturilor",rezerva perfecta pe postul de atacant

-Paulinho-Atacant de 21 de ani adus de la Corinthians,l-am adus pentru viitor de accea l-am imprumutat imediat la Ariesul Turda sa aiba jocuri in picioare

-Marius Alexe-Noua feblete a lui Borcea ne va ajuta in acest sezon,acoperind foarte bine postul de mijlocas stanga cat si de atacant-imprumutat de la Dinamo

-Liviu Ganea-Acest pusti extrem de talentat cam nebagat in seama de Dinamo,le va face mare concurenta lui Baird si Pablo pe postul de atacant

-To-Poate cea mai exotica prezenta din Liga 2 cel putin,este un jucator foarte tehnic si un pasator excelent,un adevarat playmaker-29 de ani titular in nationala Mozambiqului

-Ale-Mijlocas la inchidere excelent,probabil cel mai bun transfer al echipei,are doar 23 de ani,brazilian adus gratis dupa ce Sao Paolo l-a pus pe liber

-Jeremie N'jock-Atacantul din Camerun dat afara de Mititelu dupa repetatele "accidentari",a semnat cu noi doar pentru un an,eu am considerat ca avem nevoie si de un varf puternic de careu pe langa atatia atacanti rapizi si tehnici.

-George Blay-Adus pe ultima suta de metrii,fostul favorita a lui Mircea Rednic ,va fi probail titular pe postul de fundas dreapta

Insa si lista celor care ne-au parasit pentru un sezon cel putin arata cam asa:

-Lemnaru,Danciu,Tene,Bucsa,Voican,Nitu,Stan,Baiano,Iacob,Machado,Paulinho,Bieme si Szilagyi (Toti imprumutati la Ariesul Turda)

-Ionescu (Cetate Suceava-35K)

-Bogdan Ungurusan (FCM Bacau-110K)

Sincer cred ca avem cel mai bun lot din Liga 2-Seria 2 si nu ar trebui sa avem probleme in a promova,desi se pare ca presa ne da ca o viitoare ocupanta a locului 10 la finele acestui sezon.

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Incepe si meciurile amicale, insa le incepem destul de prost:

-U Cluj-Clinceni=0-1

-U Cluj-Dinamo=1-3

Insa dupa cele doua esecuri destul de usturatoare pentru fanii nostrii ne-am revenit in urmatoarele 4 meciuri,castigate in stil italian:

- U Cluj-Viitorul Ianca=1-0

- U Cluj-Gloria Arad= 1-0

- U Cluj-Ariesul Turda= 1-0

- U Cluj-Seso C.Turzii= 1-0

Dupa terminarea celor doua cantonamente facute in Antalya (doar acuma ne permitem si noi),Am ajuns cu 1 ora inainte primului meci oficial,impotriva celor de la Fc Drobeta (in realitate imi pare rau pentru ce li s-a intamplat):

Cei 11 care intra pe teren sunt :Hutan,Teusan,Soporan,Gargo,Balint,Zasada,Dolha,Pop,Vranjkovic,Baird si Bad in atac.O prima repriza fara prea multe realizari de nici o parte,singura adevarata realizare este rosul pe care il primeste Soporan dupa o lovitura cu cotul inca din minutul 24.In minutul 41,linistea se asterne din Clujeana,deoarce oaspetii nostrii deschid scorul prin Cristian Jenaru. La pauza iese Bad si intra Pablo. In minutul 66,Vranjkovic incheie cu gol un un-doi cu Zasada si egalam.La ultima faza a meciului in minutul 91',centrare Zasada de pe stanga si Pablo nemarcat in careu imi demonstreaza ca am fost foarte inspirat cand l-am introdus in teren,Castigam cu 2-1 insa cu mari emotii.

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Deja am un lot prea numeros deci nu o sa mai aduc pe nimeni.O sa revin mai deseara cu urmatoarele 6 etape care le-am jucat dar nu am apucat sa le pun.Iti multumesc pentru jucatori si o sa ii monitorizez pana in iarna sa vedem....

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Vine si etapa a doua,de deplasam la Timisoara pentru a juca cu CFR,si primul 11 a aratat asa:Hutan,Balint,Iuhas,Gargo,Rastovac,Teusan,Popa,Zasada,Dolha,Pablo si Baird.Am dominat clar meciul,insa de doua ori bara la suturile lui Popa si Baird si de alte cateva ori portarul Rain i-a salvat pe timisoreni de la un dezastru.Singurul gol al meciului a venit in minutul 55' cand Pablo inscrie printr-un sut simplu din 6 metrii dupa o cursa foarte buna a lui Zasada.

cfrtimisoara.th.png

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

In etapa a-3-a avem in sfarsit primul test serios din acest sezon.Pe "mirificul" stadion Clujeana ne viziteaza principala favorita la promovare este vorba de FC Arges.Stadionul este plin pana la refuz,toate biletele vandute inca cu 2 zile inainte ceva ce nu s-a mai intamplat de la meciul de acuma doua sezoane contra CFR-ului.Trebuie neaparat sa invingem astazi,sa incercam sa ne distantam deja de Fc Bihor si Fc Arges.

11-le nostru arata cam asa :Hutan,Balint,Teusan,Rastovac,Gargo,Popo,Eze,Dolha,Zasada,Ganea si Baird.

Fc Arges a inceput cu urmatorul 11:Bosnea,Ghita,Diabate,Balasa,Jula,Stan,Nastasie,Tames,Carstoiu,Iordache si Kamara.

Inca din minutul 19,Baird primeste mingea,dribleaza tot ce ii sta in cale si trimite o scarita peste Bosnea,1-0 pentru noi.Argesul incepe sa preseze si dupa numai 5 minute Kamara finalizeaza cu gol o centrare de pe parte dreapta.Un-doi perfect intre Baird si Eze,il pune pe Baird in situatie de sut de la 16 metrii si acesta nu rateaza 2-1 pentru noi.In minutul 45 acelasi Baird ataca o centrare trimisa din corner pe coltul scurt de Zasada si inscrie pentru 3-1,ne puteam relaxa deja,pentru ca in minutul 66 inchide tabela cu un sut de pe 11 metrii lateral stanga.Scor final 4-1 si deja dupa doar 3 etape am demonstrat ca avem cea mai buna echipa din serie.

fcarges.th.png

Turul 4 al Cupei Romaniei,ne da un meci destul de usor impotriva echipei Milenium Giarmata,nu ma intrebati pentru ca habar nu am cine is aia.

Primii 11 trimisi in teren sunt : Farcas,Gargo,Musat,Iuhas,Teusan,Cojocnean,Zasada,Baiano,Iacob,Baird,Paulinho.Nu am prea multe de zis despre acest meci decat ca dupa doar 21 de minute de joc scorul era deja 3-0 in favoarea noastra dupa dubla lui Paulinho si golul lui Zasada.Gazdele au inscris golul de onoare in minutul 62 prin Remus Deac.Pana la final doar prostia lui Baiano a mai iesit in evidenta desi in minutul 85 a fost eliminat direct.

giarmata.th.png

A doua deplasare la rand in aceasta saptamana dupa meciul din cupa cu Giarmata,il avem la Lupeni,o echipa ce poate pune probleme oricand si oricui,insa cu siguranta nu si noua :thumbup:.Hutan,Balint,Teusan,Soporan,Rastovac,Popa,Zasada,Dolha,Vranjkovic,Baird si Pablo au fos cei 11 care au inceput meciul.Incepem perfect meciul si in minutul 20,Baird dribleaza si portarul si trimite simplu in poarta goala.Insa dupa doar 7 minute,Nicu Campeanu,capitanul celor din Lupeni egaleaza dupa un penalty acordat corect de arbitru dupa faultul lu Rastovac la fost speranta a Timisoarei,Omoduemuke.Doar 10 minute s-au bucurat gazdele de gol,pentru ca in minutele 37 si 39,Baird isi completeaza hattrickul.Pana in minutul 78 nu s-a mai intamplat nimic interesant,cand Alexe isi pune capul bataie si face 4-1.In minutul 83 Baird inchide tabela dupa un penalty.

lupeni.th.png

Turul 5 al Cupei Romaniei,ii aduce la Cluj pe deja obisnuitii nostrii rivali din liga a-2-a.Dacia Mioveni.

Hutan,Balint,Teusan,Gargo,Rastovac,Dolha,Zasada,Ale,Vranjkovic,N'Jock si Baird au fost cei 11 care au jucat tot meciul nu am efectuat nici o schimbare tot meciul.

Baird deja si-a facut o obsesie sa inscrie in minutul 20' si o face si in acest meci dupa l-a executat cu o scarita pe portarul celor de la Mioveni dupa un penalty.Tot Baird mareste avantajul cu o bomba din afara careului in minutul 31.N'jock nu putea sa nu isi treaca si el numele pe lista marcatorilor la primul sau meci in tricoul nostru si inscrie dupa procedeul lui preferat,lovitura de cap.Rastovac este cel care incheie tabela in minutul 54,dupa o lovitura libera executata perfect de Ale,nemarcat la coltul lung inscrie cu capul.

mioveni.th.png

In etapa a-5-a ii gazduim pe cei de la FCM Targu-Mures,a doua favorita la promovare dupa Fc Arges.Stim ca trebuie sa invigem ca sa promovam asa ca trimit pe teren cel mai bun 11 pe care il am la dispozitie si el arata cam asa:Hutan,Balint,Teusan,Pahor,Rastovac,Popa,Zasada,Dolha,Vranjkovic,Pablo si Baird in atac.Inca de la prima faza Pablo trimite mingea in bara transversala cu un sut de la 25 de metrii insa spre fericire Popa recupereaza mingea ii paseaza lu Vranjkovic care suteaza extraordinar de la 30 de metrii la coltul lung,unul dintre golurile sezonului probabil.In minutul 45 Pablo mareste avantajul,normal dupa o lovitura de cap,pentru ca altfel nu stie sa inscrie.Liviu Ganea,face 3-0 in minutul 57,el l-a inlocuit la pauza pe Pablo.Targu-Mures inscrie golul de onoare in minutul 85 prin timisoreanul Scutaru,care a sarit cam un metru mai mult ca Zasada si a inscris.

targumures.th.png

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Chiar daca am ca obiectiv sa joc in europa din 3 sezoane,parca am vrut sa fac o surpriza si sa o fac din primul sezon si sa ajung in Cupa Uefa prin intermediul cupei Romaniei.Mai ales dupa tragerea la sort din turul 6 m-am gandit ca am o sansa.Adversara noastra din turul 6 a fost Gaz Metan Medias.

Echipa noastra care a intrat pe teren a aratat cam asa:-Hutan,Balint,Teusan,Gargo,Rastovac,Popa,Zasada,Ale,Vranjkovic,Baird si Pablo.Pe parcursul meciului a mai intrat To,Dolha si N'Jock.Un fost jucator care ne-a lovit de multe ori pe cand Gazul era in B ne loveste din nou in minutul 6 este vorba de Boara.Insa doar dupa 5 minute galeria noastra este in delir,Zasada egaleaza la 1.Insa fostul nostru jucator,Cristian Silvasan,le-a adus victoria gazarilor in minutele 35 si 61.

gazmetan.th.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy