Jump to content

All Activity

This stream auto-updates     

1. Yesterday
  2. Final tur de campionat Meciurile arata bine , mai ales in a doua parte a turului... Avem 3 infrangeri... toate 3 in deplasare. Una meritata si asteptata cu campioana Viitorul si bineinteles, cosmarurile noastre, deplasarile in Moldova... Botosani`ul ne distrug complet... meritat ... dar sa zic, echipa era sub impactul telenovelei Diouf... La Iasi povestea aia misto...1 sut, o faza... sut de la 30 de metri... atat din partea Iasi`ului si noi ocazii peste ocazii...dar nu ne crede nimeni :))).... Ce imi da sperante sunt rezultatele cu echipele mari... Egal cu FCSB, egal cu Craiova, victorie superba cu Dinamo , egal cu CFR... suntem din ce in ce mai puternici, mai ales cu un Odoa in poarta care ne scoate in multe faze ale jocului...bun transfer. Clasamentul arata bine . Suntem sus, aproape de locurile pentru Europa. Craiova a luat avans, dar punctele se injumatatesc si nimic nu este jucat. Cu Craiova am facut egal , 1-1 , dupa ce am condus cu 1-0 si in min 14 am avut un om eliminat...
  3. Te-ai mai facut cu o deplasare la moldoveni Cum arata Liga 1 in 2023 ?
  4. Nu prea. Da' io zic mersi c-au terminat rapid cu negocierea. Ca incepea perioada de transferuri si numa' de embargo n-aveam chef. Doua mii de euroi ? Buni si-aia. De bine, de rau, bugetu' disponibil a mai crescut nitel. Am ajuns la 200.000 salarii plus eventuale transferuri , suficient cat s-aduc 10 jucatori noi si sa-mi ramana si vreo 90.000 de rezerva. Ca nu se stie niciodata cand e nevoie. Ziceam de aia 10 jucatori noi. 3 transferati si 7 imprumutati. Am greblat la greu ligile judetene din nordu' Transilvaniei da' nu m-am ales cu mare lucru. Avem nevoie mai putin de seniori si mai mult de U19, si inca d-aia suficient de buni cat sa poata intra in primu' 11. Pan' la urma am ajuns sa verific vreo suta de insi U19 listati ca imprumutabili si m-am ales cu 6 juniori destul de buni (Horvath, Lupu, Turcas, Andrei, Cioc, Stefan). Aveam si noi un U19 bun (Biris) da' n-avea loc in echipa fiindca joaca mijlocas central si-aveam in lot 6 seniori MC peste nivelu' lui. Desi am renuntat la vreo cativa jucatori mai vechi m-am trezit totusi c-am la seniori ditamai lotu' format din 27 de insi. Si-al naibii sa fie daca stiam la cin' sa mai renunt. Dupa ce m-am cugetat intens am ajuns la concluzia ca pot sa ma cugetez si mai intens in pauza de iarna, iar pana atunci sa folosesc lotu' asta imens. Treaba prezenta unele dezavantaje. In primu' rand, juniorii aia nu i-am putut imprumuta decat dupa ce-am jurat cu mana pe contract ca-i folosesc "first team". Da' am vreo 14 first team in lot si e clar ca nu incap toti pe teren. Deci unii vor juca mai putin si s-ar putea s-am revolte-n vestiar pe motivu' asta. In al doilea rand, team cohesionu' ala tzapan de-l aveam s-a cam dus pe copca. Nu-i foarte nasol, da' nici nu mai e ce-a fost odata. Si cum ziceam, lotu' de seniori : **** Propasirea personala. Evoluez la greu. Mi-am tras si licenta "continental B" si-am de gand sa ma bag si la "continental A". ***** Obiectivele pentru sezonu' 2023 - 2024. Ca de obicei : fight bravely against relegation. Ceea ce inseamna c-avem in continuare o reputatie foarte subdezvoltata. [p.s : nu ca m-ar deranja, da' aici cred ca-i o problema a jocului fiindca in joc reputatiile cresc aritmetic. Realist ar fi sa fie recalculate anual in functie de reputatia "colegelor" de liga. O echipa care-n doua sezoane s-a clasat in "top 5" ar trebui sa aiba o reputatie "mid-table" sau ceva de genu' asta chiar daca n-are cine stie ce jucatori in lot]. Sigur, puteam "renegocia" obiectivele. Adica in loc de "fight bravely against relegation" puteam alege "fight against relegation" sau "avoid relegation". Da' nu castigam mare lucru (14.000 in plus la bugetu' total - suma de care n-am nevoie) iar calculu' se facea tot in functie de reputatia aia (prea) mica. Si nici in ceea ce priveste comportamentu' jucatorilor nu castigam nimic. Atata timp cat nu suntem clasati chiar in zona retrogradarii jucatorii pot fi usor afectati de "complacency" indiferent ce alegeam. Media prediction. Aceeasi problema. Desi am descoperit ca media prediction depinde si de valoarea lotului. Da' nu prea mult. Esentiala e reputatia. Daca e foarte mica va fi nevoie de un lot cu mult mai bun decat loturile majoritatii echipelor din liga pentru ca media prediction sa "se simta" si sa creasca. Si nu prea mult. Si cum deocamdata CSM-u' are un lot de nivel "locurile 9 - 12" ... Apropo, ne-am (re)intors in seria a 5-a a ligii a III-a. Ce inseamna asta ? Nu mare lucru. E la fel de dificila (sau usoara) ca si seria-n care am prestat sezonu' trecut. **** August 2023 Primu' meci al sezonului a insemnat debutul in Cupa Romaniei. Adversar : nou promovata (in liga III) Sanatatea Cluj. Timp de 90 de minute am dominat autoritar, am creat o gramada de faze periculoase si-am inscris 3 goluri. Clujenii au reusit si ei sa inscrie, deci in minutu' 90 scoru' era 3 - 1 pentru noi. Avand in vedere evolutia de pana atunci nu mi-am batut capu' cu strategii defensive de final. Rau am facut. Fiindca in minutele 90+1 si 90+3 clujenii au inschis de 2 ori. In prelungiri am reusit totusi sa inscriem golu' victoriei si sa obtinem calificarea. Al doilea meci, prima etapa a campionatului. Tot pe teren propriu. Adversar : CS Hunedoara. Si fix acelasi scenariu : Timp de 91 de minute am dominat autoritar, am creat destule ocazii si-am inscris 2 goluri. Deci in minutu' 90+2 era 2-0 pentru noi. Avand in vedere evolutia de pana atunci nu mi-am batut capu' cu strategii defensive de final. Rau am facut. Fiindca la repunerea de la centru dupa golu' nostru de 2 - 0 hunedorenii au initiat o faza rapida de atac si-au inscris. Apoi, dupa inca un minut, adica in minutu' 4 de prelungiri au reusit sa inscrie golu' de 2 - 2. Hai mai da-o in ... Al treilea meci, din nou in Cupa Romaniei. Deplasare la Cugir pentru un meci (dificil) impotriva Metalurgistului din localitate. Un meci din categoria "n-aveam nevoie chiar de atat de mult noroc". Fiindca am fost ceva mai buni, am creat ceva mai multe ocazii, am sutat mai mult "spre" si "pe" poarta ... da' in nici un caz n-am fost atat de buni incat tabela sa arate dupa 90 de minute Metalurgistul - CSM Campia Turzii 1 - 5. Chestia e ca-n sportu' asta (si, da, si in jocu' asta) norocu' exagerat se cam razbuna. Adica ... aduce ghinion in viitoarele meciuri. ***** Septembrie Etapa a 2-a a campionatului. Ne-am deplasat la Targu Mures si-am intalnit CSM-u' targmuresean, nou promovata din liga a IV-a si o serioasa candidata la retrogradare. Cum a fost meciu' ? Suturi pe poarta : noi 6, CSM Targu Mures 0. Suturi pe poarta din careu : noi 5, CSM Targu Mures, normal, 0. Goluri : noi 4 - CSM Targu Mures 0. Diferenta dintre valoarea celor doua loturi a fost cat se poate de evidenta. Etapa a 3-a. Revenire pe teren propriu pentru a intalni una din "emigrantele" din seria a 4-a, Progresul Pecica. Din nou am jucat foarte bine. din nou ne-am creat nenumarate ocazii ... da' de data asta n-am mai cedat pe final si-am castigat, lejer, cu 3 - 1. Cupa Romaniei, tur 5. Am intalnit un adversar care initial m-a cam intimidat, Metaloglobus Bucuresti. Echipa care, dupa multi ani de liga a II-a, retrogradase in vara in cea de-a treia liga. Intrucat aveau un lot net superior erau clar favoriti. Singuru' nostru avantaj, si ala cam discutabil : am jucat pe teren propriu. Si am jucat foarte bine. Am avut o posesie ucigatoare (67 %), am sutat mult (da' din pacate foarte imprecis) la poarta ... si-am reusit in prelungiri sa inscriem (e adevarat, din penalty) golu' victoriei si-al calificarii. Etapa a 4-a. Deplasare la Falticeni. Adversarul (Somuz) se anunta destul de dificil fiindca se descurcau bine in liga, desi erau nou promovata. Am dominat prima repriza, am deschis scoru', puteam s amai inscriem inca cel putin un gol ... insa am fost egalati cu un minut inainte de pauza. Am dominat a doua repriza, am creat cateva faze periculoase, am inscris golu' de 2 - 1 ... si-am primit golu' de 2 - 2 in minutu' 88. Ma enerveaza finalurile astea .... Etapa a 5-a. Deplasare la Alba Iulia. Adversar, Unirea. Care, din fericire, desi e practic favorita number one la promovare, nu e chiar in forma si-are probleme serioase cu compartimentu' ofensiv. Chestie care s-a vazut si pe teren. Pam "prestat" onorabil si-am reusit un 0 - 0 incurajator. Realist vorbind, desi atacu' Unirii face figuratie, restu' echipei ne-a pus destule probleme si doar bafta ne-a salvat de la infrangere. Cupa Romaniei, tur 5. Ne-am deplasat la Craiova si-am intalnit FC U Craiova, una din nenumaratele echipe craiovene care se pretind (justificat sau nu) urmasa marii echipe a Universitatii. FC U e lidera-n seria 3 a ligiia III-a si-are un lot net superior valoric. Chestie vizibila in prima repriza si pe teren. N-am rezistat atacurilor in valuri oltene si-am primit doua goluri cat se poate de meritate. Dupa pauza, pentru ca n-aveam ce pierde, am decis sa atacam. Rezultat : am inscris doua goluri in minutele 59 si 63 si-am egalat. Dupa care am decis retragerea sperand sa intram in prelungiri sau sa avem noroc de-un contraatac. Proasta idee. Fiindca oltenii ne-au inghesuit in careu iar in minutu' 90+1 au inscris golu' de 3 - 2. Ca de obicei, orice-as face, tot pierdem (puncte sau meciuri) pe final. Mda ... Etapa a 8-a. Nu-i o greseala. Din cauza de Cupa Romaniei meciurile pe care trebuia sa le jucam cu Olimpic Rasnov si Cugir au fost amanate, asa c-am intalnit o alta "emigranta aradeana din seria a 4-a", Soimii Lipova. O echipa foarte puternica, cotata ca fiind una din principalele favorite la promovarea in liga a II-a. Am inceput foarte incurajator, deschizand scorul in minutul 4. In restu' de 86 de minute Soimii au facut ce-au vrut pe teren, au sutat de 11 ori pe poarta ( de 8 ori din careu), au inscris doua goluri si puteau sa mai inscrie vreo 3-4. Am zis mersi ca nu ne-au umilit. Asta e nivelu' nostru. Deocamdata. Avem doua meciuri restante, deci teoretic am putea urca pana pe locurile 4-6. Da' sunt meciuri nasoale asa ca orice e posibil. N-as zice c-am inceput prea bine campionatu' da' sper ca-n urmatoarele etape (cand scapam de meciurile foarte grele) sa ne mai redresam.
  5. Am terminat anul 2018. De la meciul cu FCSB am câștigat cu Sepsi 2-0, cu Iași 3-1, cu Mediaș 6-1 și am făcut egal cu Voluntari 1-1, deși am c-am dominat, nu am fost destui de buni încât să marcăm și al doilea gol. Suntem în continuare pe primul loc, tot la 6 puncte de locul 2, care este tot FCSB, dar am impresia că în lupta pentru titlu va intra și Viitorul, care este la 9 puncte de noi și la 3 de FCSB. Am programat 3 amicale, cu Standard Liege, Debrecen și Copenhaga. Am vândut și primul jucător, portarul pe care l-am adus în vară, Manu, pe care am primit 400k. Din păcate tot pe minus suntem, iar bugetul de transferuri este de 65k. Mai am nevoie de 135k pentru a lua un jucător de la Banfield, Promising, pe care cer doar 200k. Pe lista de transferuri îi mai am pe Simon Zenke (pentru că pe formația lui @Bobby Robson nu am unde să-l joc, decât atacant și acolo am jucători), pe Mamatou N'Diaye, Ionuț Șerban și Daniel Popa. Sper să pot face 200k pentru a-l lua pe Teo Bourdal, care are un potențial mare.
  6. Sunt live chiar acum: https://www.youtube.com/watch?v=FbBzRGMe2Qc
  7. Noroc ca sunt in concediu paternal... am timp destul sa stau sa caut...mai am o saptamana de concediu :(...dupa care timpul de joc imi va fi redus drastic... revenind la joc...gasim si inlocuitorul pentru Diouf... tot de la sarbi...tot de la RedStar...si cam aceeasi poveste... un tanar suparat ca nu e bagat in seama...las` ca`l bag eu... Ivan Vjestica - este un AMC Natural, dar il voi pune sa se antreneze si MC attacking playmaker... ca Diouf de altfel... Ivan vine doar pentru 300k... pe un salariu mare , FirstTeam statut. Bineinteles ca echipa nu il va vedea ca pe un inlocuitor valabil si imi fa spune mai tarziu ca nu m`am tinut de cuvant... La o scurta comparatie... e peste Diouf la majoritatea capitolelor, lucru care reiese in poza 2. Un pic la Vision si viteza, dar nu`i bai... Singurul lucru negativ la Ivan este ca vine accidentat, va sta cel putin 3-4 saptamani pe bara. Dupa cum ziceam , aveam nevoie de un AMR , imprumut , pentru ca nu mai aveam bani. Mikolaj Neuman - un polonez venit din Slovacia, apropiat de Chico, dar de picior drept, va fi folosit pe post de Winger atunci cand am nevoie de astfel de aripa. Sper sa nu mai am nicio activitate pe partea de plecari... sunt destul de dezamagit de faza cu Diouf de aceea sper sa nu mai plece nimeni . La salarii... Viitorul depaseste 9M , FCSB 7M , iar Craiova 6M... noi ne aflam pe 10 anul acesta, sarind peste 2M de euro salarii.
  8. Septembrie Update Golurile lunii septembrie M-a bucurat faptul că 2 din cele 3 goluri cele mai frumoase marcate în luna septembrie au fost marcate de jucătorii mei. De aceea m-am gândit să le împărtășesc cu voi, chiar au fost frumoase! 1. Vincenzo Sarno 2. Tommaso Morosini
  9. Aș cumpară eu, bugetul de transferuri lipsește cu desăvârșire. Legat de Roma, au terminat pe 4 sezonul trecut. Poziția de acum din clasament e irelevantă după 4 etape disputate. În Champions League au ieșit pe locul 3 și au eliminat pe cei de la PSV în șaisprezecimi Europa League. În optimi au fost eliminați, culmea, de Lazio... Care la rândul lor au fost eliminați de Milan. 😈 Apropo, în finala Champions League au ajuns Liverpool și Tottenham. Scor: 1-0, Lallana. 😵 Iar Chelsea a câștigat Europa League în dauna celor de la Sevilla care anterior au eliminat pe Arsenal. ☺️
  10. Telenovela Diouf - episodul 239 Diouf face un turneul mondial f bun alaturi de Senegal... si vine la noi suparat ca nu i`am oferit un nou contract (de fapt nu l`a vrut)... Momentan este unhappy...bineinteles, ca toata echipa din cauza lui. Incepe campionatul... se scurg 3 etape in care este printre cei mai slabi jucatori... si vine o oferta de 200k de la Benfica...da Benfica Lisabona... Nesimtiti portughezii, el avand momentan o valoare de 240k... Negociez, nu vor sa dea mai mult , dupa care refuz... Refuz?! M`au spart jucatorii... m`a spart Diouf... au tipat de au facut rosu`n gat... Ma uit la interesul cluburilor fata de el si imi dau seama ca n`am nicio sansa... Major interest... multe cluburi...Minor interest...un anume Manchester... Avand o clauza de 1.2M milioane pentru cluburi din strainatate...decid sa il scot eu la vanzare... Vin 3 oferte... Alti portughezi...nesimtiti si astia... Porto ofera 200k, fara nicio sansa de crestere... Viitorul vine cu o oferta buna, dar nu pot da mai mult de 1.3 M (claauza de 1.2M era pt cluburi straine)... pana la urma Dinamo ofera cel mai mult...1.5M , 50% si imprumutul pe acest an... Avand 70% din transferuri, mi se par mai multe avantaje decat dezavantaje...cum ar fi ca intaresc o echipa din liga I... Il dau la Dinamo zic... zic pentru cateva secunde , cand ii dau un Continue ... si apare urmatorul mail... Benfica activeaza acea clauza ... si Diouf trebuie sa aleaga intre Dinamo si Benfica... Diouf , un jucator care mi`a pus toata echipa in cap, am ajuns sa ma rog sa accepte Dinamo... Speranta moare ultima...si moare bineinteles...acceptand in cateva secunde oferta Benficai...plecand imediat fara sa se uite in spate... Echipa, dupa ce au facut greva generala ca imi bat joc de cariera senegalezului... ce credeti ca face? Imediat cum accept plecarea lui, ma baga toti in sedinta , cum ca sunt nebun si cum imi permit sa dau un jucator asa de bun, ca am ramas in curul gol la mijloc... Ba...Ba esti prost? Ba sunteti nebuni ? ... le promit ca o sa aduc ceva bun, ca alta varianta nu am... Bineinteles... in campionat ne facem de ras la Botosani, ca de... telenovela isi spune cuvantul...acum da`i drumul si cauta un jucator la mijloc...ca scapi vestiarul din mana... Nebunie...
  11. Bune transferuri. Incearca sa cumperi de la Brescia. Au cativa jucatori buni pe acolo. Roma cum se descurca? Si cine-i antrenor?
  12. FINAL SEZON 2: 2019-2020 Sezonul cu numarul 2 l-am termiant pe locul 4 si cu castigarea cupei Italiei. A fost primul trofeu castigat de pustii Romei. De acum vom incepe sa punem probleme in Italia si Europa. Vom continua sa jucam cu tineri. Din pacate Daniele De Rossi (stim sa ne respectam legendele, nu ca in realitate :D) a hotarat sa se retraga in aceasta vara.Va fi noul antrenor de la U18. Obiectivul pentru sezonul viitor este titlul si un parcurs cat mai lung in Europa. ROMA SIAMO NOI !!! In UCL am terminat pe locul 3 si am fost eliminati in 16-imile Europa League de Betis. Am sacrificat putin Europa League, mai important fiind o clasare in primele 4. La Euro 2020 am ajuns pana in semifinale fiind eliminati de Austria.
  13. Sfârșitul perioadei de transferuri Am fost destul de activi în această perioadă și sunt mulțumit de achizițiile făcute. La un moment dat credeam că am făcut prea multe transferuri dar după ce mi s-au accidentat pe rând 5 titulari, m-am bucurat de numărul mare de jucători aduși în această vară.
  14. Pai da ... are capacitatea sa faca din rahat ... bici Pe Snagov i-a lasat in fruntea Ligii 1, pe Metaloglobus i-a salvat de la retrogradarea intr-un moment greu pentru ei ... si acuma merge la UTA sa faca treaba ... sper doar sa nu fie aceasi poveste ca la Snagov, promisiuni mari si dezamagiri in retur. Daca antrenori ca Todoran, Oprita, Alexa, Bratu si Dica au avut sansa lor in Liga 1 ... si Gyuszi merita sansa lui.
  15. @Raulic Batista e portughez și asa e, eu am activate toate ligile, aproape toată Europa, sa zic fără tarile mici mici de tot... Dar eu zic ca e realista treaba... Atâta poate liga I... Laszlo cică a semnat cu UTA în vara asta, în lumea reala... Cică ar trage la promovare... E un antrenor interesant. Mi ar plăcea UTA în LIGA 1 pe stadionul nou...
  16. Depinde si ce ligi ai activate pe salvare, atata timp ca ai doar Romania inafara de Top 4 ... iti dai seama ca Romania o sa creasca pe langa celelalte pentru ca li se genereaza mult mai multi jucatori in fiecare sezon. @chichi1305: Batista e roman ? Interesanta treaba asta cu rascumpararile ... sigur de la Hagi ai invatat-o Interesanta treaba cu Laszlo Balint la CFR ... in cativa ani il vad la echipe bune de Liga 1 si IRL
  17. Sunt live chiar acum: https://www.youtube.com/watch?v=3hNmgRdztZY
  18. Ciudat, ce se intampla la tine imi infirma un pic teoria ca liga in care joci merge mai bine in Europene decat altele. La tine s-a prabusit pe 25, la mine a ajuns cu o echipa directa in CL si alta direct in EL.
  19. Dupa cum am spus o vara super-agitata la Constanta. Beneficiind de un buget cum nu am mai avut niciodata, si pe care l-am impartit vreo 2.75 pentru salarii si vreo 3 m pentru transferuri (nu i-am cheltuit pe toti) am adus nu mai putin de 14 jucatori la echipa, dar multi au plecat si in sens invers. E adevarat ca pe unii i-am dat pe aproape nimic sau gratis, dar asta pentru ca nu am mai avut rabdare si am vrut sa scap de negocieri. Astfel DOF a primit ordin de sell at any price... si a ales de cele mai multe ori putini bani. In poarta schimbam iar titularul, iar sezonul acesta mergem pe Dur-Bozoanca, iar ca optiuni de rezerva cei doi tineri pe care ii avem la club, dintre care unul al nostru si cu prezente deja la U19. Apararea a suferit transformarile cele mai importante, practic din lotul de anul trecut nu au mai ramas decat centrali Plamada si Mihu, langa care au venit noile achizitii Popescu si Motroc. Benzile au fost total schimbat cu doua noi perechi de jucatori, dintre care probabil Vladoiu va fi titular pe dreapta si Cohan (produs U Cluj) pe stanga. La mijloc langa Gheorghe si Tarsa vin doi jucatori noi si interesanti, unul din Italia - Marius Marin, iar al doilea regenul Stupar pe care l-am luat anul trecut si promovat la prima echipa acum. Mi se pare interesant ca e al doilea regen cu acest nume de la Timisoara, si in cariere diferite (dar acelasi post). In compartimentul mijlocasilor ofensivi mergem pe aceeasi formula de titulari - Deac pe dreapta, vedeta noastra si cel care vinde cele mai multe tricouri - Vilceanu pe stanga si in centru Szecui sau Fulop. Asta si pentru ca nu am prea gasit optiuni interesante pe piata. In atac vine Melinte, un regen care reprezinta si recordul nostru de transferuri (am platit nu mai putin de juma de milion pe el), iar rezerva o sa fie clar Denis, jucatorul nostru din academie. Am pus aici lista cu jucatori veniti si plecati vara asta, unde se vede cat de scump am cumparat si cat de ieftin am vandut. De asemenea, lipseste un panic buy din prezentarea lotului, Andreas Mihaiu care a fost adus de la Dinamo pentru a juca pe benzi, dar m-a nemultumit asa de tare in amicale ca l-am trimis la echipa a doua pana la iarna
  20. La națională: Seniori: Am făcut egal 3-3 cu Muntenegru, am bătut Lituania cu 3-0, în noiembrie am pierdut cu Serbia și puteam pierde primul loc, dar am făcut egal cu Muntenegru, deși am fost conduși cu 2-1 și ni s-a anulat un gol, totuși, am luat primul loc. S-a tras la sorți și pentru calificări. Noi am fost în urna 3 și am picat într-o grupă foarte accesibilă zic eu, cu Gibraltar, Elveția, Macedonia de Nord, Cipru și Austria. Măcar un loc 2 o să luăm. U21: Calificări: Clasament: Trebuie să recunoaștem, a fost o grupă grea. Amicale: U19: Calificări: Clasamentul: Amicale: Grupă tur 2 calificări:
  21. Last week
  22. Transferuri Milan Radvojevic , portarul sarb venit anul trecut de la Red Star ma anunta ca nu isi mai doreste sa ramana la noi, pentru ca nu suntem cam mititei pentru el... Ii dau un prim decline dupa care toata echipa imi sare in cap... Fiind deja suparata pe mine din cauza situatiei cu Diouf, decid sa il scot la vanzare , iar singura oferta vine de la Dinamo... negociez si obtine un 350k , ies pe plus , platind 175k anul trecut pe el. Mai avem 2 plecari pe bani, Andrei Rus , fundasul dreapta titular anul trecut este vandut deoarece am gasit un tanar pe acest post care va fi titular anul acesta. Nyabinde sare si el din schema, fiind nemultumit de fundasii mei centrali, decid sa transfer 2 oameni pe acest post si sa ma despart de Nyabinde dar si de Gorupec , celalat DC , lasat gratis . Tot gratis pleaca si Novacek si Buta. 1. Jean Ondoa - GK - 195k Jean ... nume predestinat Romaniei... vine la noi dupa ce achit imediat clauza de transfer avuta in contract. Ondoa arata foarte bine pe partea de Shot Stopping, nefiind un campionat de tip englezesc , nu ma ingrijorez de acel 10 la nivel de Command of Area. Era dorit de multe cluburi din Europa, el venind de la Coton din Camerun. Este selectionat deja in nationala Camerunului, avand deja 7 selectii. Va fi titular , plecand sarbul suparat:). 2. Kristijan Nesic - DC - 175k Nesic este transferul sezonului dupa parerea mea. Anul trecut l`am ofertat, dar nu a dorit sa vina in Romania... S`a dus la Red Star... iar acestia nu l`au introdus mai deloc...cere transferul, il scot pe un pret de nimic, iar anul acesta vine la noi. Surprinzator, pentru ca avea peste 300k pe an la sarbi, iar la noi vine pe maximul nostru posibil, 222k ... ce`i drept...Keyplayer si 50% din viitorul transfer. Are si o clauza mica de 650k de transfer...dar nu`i bai...ma va ajuta sigur in acest sezon, iar daca ne calificam in Europa sunt sigur ca isi va dori sa ramana , ii voi mari contractul si rezolvam toate problemele. Arata f bine acest fundas central, de picior stang :X. 3. Roman Benda - DR Roman vine la noi in aceasta vara, fiind semnat din iarna . Vine de la Sparta Prague, 20 de ani, cifre bune, tanar de perspectiva... va fi unul dintre cei mai curtati fundasi dreapta ai ligii I. Achit 58 k pe el, clauza de formare. 4. Daniel Batista - DC - 51k Am stat ceva sa ma gandesc la acest transfer. Batista vine de la Astra , fiind apropiat de Nyiabinde si Gorupec, fundasii de care m`am despartit vara aceasta. Avand evolutii bune la Astra, fiind mai tanar si deja cu niste deprinderi invatate, decid sa il transfer pe Batista , neavand fundas central de picior drept. 5. Kwaku Mensah - DM - Kwaku era deja in lista noastra de anul trecut. Novacek era in scadere maxima, l`am lasat liber anul acesta , aveam nevoie de un al 3-a mijlocas central defensiv, alaturi de Stroe si Prucha. Semnam cu Mensah , expirandu`i contractul la iarna, negociem si vine din vara la noi doar pt 14 k. Cam astea ar fi transferurile din acest an... Moldovan vine la noi , rascumparat de la Slavia Praga... achitam 65K pe el si jumatate primim inapoi, avand acele 50%... Moldovan arata senzational pentru Liga I... va fi un jucator cheie anul acesta. La banuti nu mai stam chiar asa de bine, nu facem totusi paguba...mai avem vreo 100k la transferuri, putin peste 40k disponibili la salarii... Nu ne mai permitem mare lucru... Neavand in acest moment niciun jucator imprumutat de la vreo echipa, cred ca voi cauta un AMR , sa aiba Chico o rezerva puternica... Am uitat de Cocirla...l`am lasat gratis anul acesta sa plece... nu mai avea forta pentru nivelul pe care il avem acum. Cam atat cu venirile... sa speram ca nu mai pleaca nimeni...Dinamo si Ludogorets ne vor toti tinerii...tot ce e sub 23 de ani este Wanted de Dinamo si bulgarii... nu e rau, dar anul acesta nu vindem nimic. Oferim chiar o marire lui Stanciu, pentru a anula acest interes pentru capitanul echipei.
  23. Pavlovic ia pana la urma titlul de golgeter . Ce nu stie el, e ca la anul va fi a 3-a varianta... Lukic e peste el la toate capitolele , iar Udeh a crescut extraordinar si e urmarit de un oarecare club...Chelsea...what?!... Udeh este deja selectionat la U23 Nigeria si merita fortat, chiar daca anul trecut a dat un singur gol... Suna bine atacul meu la anul, cu Pavlovic a 3 -a varianta, Lukic titular, Udeh prima rezerva....e puternic. Avem si 2 oameni in echipa stranierilor... Georgiev prinde si echipa sezonului, fiind rezerva DC in aceasta echipa ideala. Anul se termina frumos , desi Cristi Pustai castiga al 3-lea titlu la rand cu Viitorul, castig Antrenorul sezonului . Vestea mai putin imbucuratoare este ca in anul 2026, Liga 1 pica pe locul 25 in clasamentul ligilor , coeficientul nostru aducandu`ne in lumea a 4-a a fotbalului european... Sezonul IX - Europa League ? - Vine si sezonul noua... unde am ca obiectiv Europa League...adica ori podiumul, ori castigarea cupei... Incep sezonul cu o oferta din partea campionilor Slovaciei, o echipa care ma cheama sa ii duc in Champions League... refuz amiabil , avand planuri mari cu Flacara. Promoveaza U Cluj si Gaz Metan, intr`o liga in care noi avem sansa a 7-a la campionat...crestem in ochii lumii, dar tot nu ne dau sanse mari la cupele europene, nici macar la Playoff. Din pacate conducerea nu ne mai ofera nimic, bine macar ca nu ne ia...setam un obiectiv mediu, clasarea la mijlocul clasamentului , si un sfert de finala in cupa, deoarece , orice varianta as fi ales... sumele erau identice. Vedem ce schimbari facem la echipa, ne trebuie clar un fundas central.
  24. Pe ultimele live-uri am terminat toate lunile septembrie, octombrie și noiembrie și am jucat un meci în decembrie. În 12 meciuri am pierdut doar unul și am câștigat 11. În clasament suntem pe primul loc, la 6 puncte de locul 2, FCSB. Conducerea se așteapta ca noi să terminăm în primele 6, dar suntem pe primul loc și sunt untouchable cu 100%.
  25. Un alt intake destul de slabut. Poate dupa ce facem upgrade la facilitati in toamna viitoare si semnam si alt HoYD avem mai mult noroc de jucatori constanteni tineri.
  26. Sunt live chiar acum: https://www.youtube.com/watch?v=OaSHb56olTU
  1. Load more activity
  • Who's Online   0 Members, 0 Anonymous, 5 Guests (See full list)

There are no registered users currently online

• Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy