Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Sezonul 2024-2025


Mihai

Recommended Posts

  • MentholBoy

Iniţial îmi propusesem ca în fiecare sezon să fac un topic dedicat, dar entuziasmul primului sezon m-a făcut să uit acest lucru, însă acum reparăm problema. Şi încă în ce fel.

Noul sezon a debutat cu o bombă: Admin e dorit ca antrenor de patru naţionale, deşi acum e sub contract cu Ucraina pentru care nu a mişcat nici măcar un deget!

Cele patru peţitoare sunt:

- Serbia - 715k / an

20221230084249_1.jpg

- Cehia - 754k / an

20221230084246_1.jpg

Şi acum vin bombele:

- o sud-americană: Colombia - 585k / an (cea mai proastă ofertă financiară)

20221230084253_1.jpg

- nimeni alta decât Mexic, cu cea mai generoasă ofertă - 1,222 M/an

20221230084242_1.jpg

Ce să fac? Daţi-mi o mână de ajutor!

Avem sondajul tradiţional prin care voi veţi decide unde să ne mutăm cortul:

 

Link to comment
Share on other sites

  • Mihai pinned and featured this topic
  • MentholBoy

image.png

Poporul a decis, mergem în Mexic.

20230101224221_1.jpg

Ucraina mi-a mulţumit că le-am luat banii fără a-i antrena măcar un singur joc

20230101224304_1.jpg

Mi-am aflat şi stafful tehnic. Ce poate fi mai frumos decât o naţională a Mexicului antrenată de un român, ajutat de o mână de argentieni, cu un physio brazilian şi un fitness coach spaniol?

20230101224347_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

Pe meleagurile noastre sărăcie la transferuri. Doar @Andreyyy86 şi @fm_fan au mutat cortul, primul la CSA Steaua, iar al doilea la Gloria Buzău

20230101231144_1.jpg

20230101225240_1.jpg

Din păcate, primul a avut o prezenţă foarte scurtă la noua echipă, un antrenament trimiţându-l pe tuşă pentru mai bine de o lună.

20230101231206_1.jpg

Tot o lună stă şi @hflorin, de abia revenit la Rapid, cu gânduri mari pentru noul sezon. Accidentarea l-a scos din cărţi pentru naţionala de tineret, pentru care primise deja "faxul de convocare" pentru meciurile din septembrie.

20230101231656_1.jpg

La lot a ajuns în schimb cumătrul @HesseLinK, reintrat în graţiile selecţionerului după revenirea la FCSB 2, ajunsă acum în eşalonul secund, dar şi după prestaţiile din sezonul anterior, în care a marcat de 7 ori în împrumutul la Şelimbăr

20230101232458_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

Final de august, să vedem ce ne aduc ultimele zile din perioada de transferuri, cine pe unde ajunge. Am un feeling că dacă nu se schimbă ceva, şansele noastre de a ajunge mai departe (la naţionala mare) după sezonul ăsta sunt cam nule.

@Lukieli are un început de sezon bun la ambele echipe ale lui Sepsi, mă surprinde nu a mai fost convocat la naţionala de tineret

20230101233116_1.jpg

@kaedninu an sărac pentru Ninu, doar un meci la echipa mare

20230101233059_1.jpg

@MakavelliRo o dată cu retrogradarea echipei mari în Liga 2, se pare că sunt şanse să îl vedem pe aici, primul pas fiind deja făcut ca rezervă permanentă

20230101233042_1.jpg

@adyrychu nu mai am cuvinte, trei sezoane fără un minut jucat :(

20230101233026_1.jpg

@mercenaries26 Deja o certitudine la Chindia, însă nu a mai fost chemat la U21

20230101233011_1.jpg

@fm_fan mutat la Buzău, să fie cu noroc

20230101232956_1.jpg

@ovidiu10 A revenit "acasă" la Sibiu şi deja a dat un gol în Liga 1

20230101232930_1.jpg

@Mimo Rechemat la FC Argeş, momentan freacă banca

20230101232914_1.jpg

@yogibeer a bifat deja cele mai multe meciuri într-un sezon jucate în tricoul Mioveniului până acum: două :D

20230101232852_1.jpg

@kevinluci din păcate, nici Lucică nu e pe val în noul sezon

20230101232830_1.jpg

@Andreyyy86 am zis şi mai devreme, se părea că a dat lovitura, dar accidentarea l-a tras un pic în jos

20230101232810_1.jpg

@hflorin că tot vorbeam de accidentaţi...

20230101232747_1.jpg

@myhay99 not bad, altul care merge bine la două capete

20230101232637_1.jpg

@HesseLinK semne bune, sezonul are. Să-l vedem pe cumătru ce face la lot

20230101232528_1.jpg

@Mihai hai că şi-a adus aminte Clujul de mine, că are DL în lot, patru meciuri deja bifate până acum

20230101233135_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

Avem o generaţie de vis la U21, nici nu se simte tranziţia prin care trece echipa, prin promovarea în formula de start a unor juniori de la 2004 sau chiar mai mici.

20230102095345_1.jpg

Noutăţi?

  • Dincă (2004) a devenit noul titular de la U21, după ieşirea din poză a lui Hindrich. În campionat e titular indiscutabil la Farul 2
  • Bojoagă (2007) un regen care i-a luat faţa mult mai experimentatului Mitrovic ca rezervă la naţionala de tineret. Puştiul a fost titular în a doua parte a sezonului trecut la U Craiova 2 şi acum este rezervă la echipa mare
  • Farkas (2008!!) este marea revelaţie, un regen de 16 ani de la Sepsi, care de la 15 ani este titular ca DR la echipa satelit. Dispariţia lui Pantea din poză şi promovarea lui Simuţ ca titular l-a adus pe Farkas ca rezervă de DR la lot
  • Radu şi Petrea (ambii 2007) sunt doi regeni care au prins lotul ca rezerve de fundaş central, în locul lui Coubiş şi Ilie Matei
  • Marin Moldovan (2007), un interesant debutant regen MCR care joacă de mic la Celtic! Titular acolo unde era Grameni
  • Cîrjan (2002) a revenit la naţionala de tineret, chiar dacă la Arsenal nu a mai prins echipa mare de ani buni, ci evoluează doar la U23
  • Szep (2007), un regen debutant, junior al lui Farul, a profitat de accidentarea lui @hflorin

Notă: @HesseLinK (2003) a revenit după o lungă perioadă de neconvocare, dar nu a prins foaia cu Bosnia

Meciul cu Bosnia a început în forţă pentru tricolori cu o ploaie de cornere (toate bătute de debutantul Szep) şi mai multe ocazii importante la poarta gazdelor. Reduta bosniacă a căzut după jumătate de oră, când Cîrjan a prins un şut de zile mari din afara semicercului de la marginea careului mare şi aia a fost. Cu un Munteanu slab în prima repriză, Cîrjan a devenit principala gură de foc a echipei, reuşind dubla după o lansare de zile mari a lui Rareş Ilie: 2-0 la pauză.

20230102095824_1.jpg

Munteanu a ieşit de la cabine complet schimbat şi a dat recital în mitanul secund. Mai întâi a preluat impecabil un balon degajat aproape 70 de metri de Dincă, a intrat în careu, l-a driblat pe portar şi a dus tabela la 3-0 (53). După zece minute, debutantul Szep şi-a trecut în cont un superb assist la golul lui Corbu, care a îndeplinit o formalitate la balonul centrat.

Cu un sfert de oră înainte de final, Corbu l-a deschis cu un lob din prima pe Munteanu, iar Louis nu a ratat. Era 5-0, dar asta nu a fost tot. Pentru că la ultima fază a meciului, alt debutant, Farkas, intrat pe parcursul partidei, a trimis perfect în adâncime pentru acelaşi Munteanu şi tabela s-a închis la 0-6.

20230102100341_1.jpg

După 6,6 la pauză, Louis Munteanu a sărit la un 10 perfect, fiind desemnat PoM!

20230102100350_1.jpg

Va urma derbyul cu Italia, dar până atunci aveţi video de la meciul cu Bosnia:

 

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy
12 hours ago, kevinluci said:

Ce le baga Luis Gabriel

Din păcate, nu şi când trebuie cu adevărat, adică în meciul cu Italia.

Aureolaţi de succesul relativ facil cu Bosnia, ai noştri zmei s-au transformat în miei peste noapte când au dat de squadra azzura.

image.png

Italienii au fost băieţi finuţi, nu au adus toată artileria grea (cei subliniaţi au profil pe TransferMarkt):

  • Vaccaro (2008, Atalanta) - regen, cel mai bun portar de 16 ani pe care îl au în acest moment (adică în 2024)
  • Papetti (2002, LOSC) - crescut de Brescia, după cel mai bun sezon al lui a ajuns moca în Franţa, unde e titular în Ligue 1
  • Scalvini (2003, Milan) - crescut de Atalanta, a ajuns la Milan din sezonul ăsta, are deja o selecţie la naţionala mare şi om de bază la U21 (IRL, face 20 meleoane)
  • Serra (2008, Milan) - regen, crescut la Milan, joacă doar la Primavera
  • Boschi (2007, Napoli) - regen, crescut de Napoli, joacă doar la Primavera
  • Bamba (2002, Vitoria Guimaraes) - închizător care joacă de ani buni în Portugalia
  • Udogie (2002, Tottenham) - un pic fotbalist (IRL, face 22 meleoane), făcut vedetă de Udinese, a ajuns pe 18 mil la Tottenham, unde a început să prindă cheag
  • Casadei (2003, Chelsea) - joacă la U23 la londonezi, nu prea a făcut mulţi purici la echipa mare, deşi e din 2022 acolo, dar la lot rupe
  • Miretti (2003, Juventus) - de când a fost promovat la prima echipă are puţine meciuri, cel mai bun sezon al lui a fost la satelit în 23/24
  • Vignato (2004, Monza) - om de bază la clubul lui Berlusconi
  • Cancellieri (2002, Lazio) - deşi a costat 7 mil în joc, nu a debutat încă pentru echipa mare, iar la naţională rupe

Noi am schimbat tot flancul drept faţă de meciul cu Bosnia, cu micuţul Farkaş (2008) titular în apărare şi Corbu la mijloc, în locul lui Simuţ, respectiv Szep. Bonus, îl avem ca rezervă pe al nostru @HesseLinK

20230102220657_1.jpg

Ce putea merge prost? Cam totul se pare, pentru că Dincă a făcut cel mai prost meci al lui ever, secondat de "zeul" Louis Munteanu, care fix acum a jucat ca o cizmă (pun intended). Minutul 12, Miretti i-a făcut mucii cravată lui Moldovan de cât l-a întors, apoi a centrat perfect în careul mic, unde Dincă nu a avut reacţie la latul lui Cancellieri.

Minutul 20, Dincă pune prost zidul, iar Casadei bate la vinclu, pe colţul lui, o lovitură liberă de pe semicercul din afara careului mare. Minutul 30, aduce golul serii, corner Corbu, respinge defensiva italienilor până la Farkas, şut violent din voleu de la circa 20 de metri: 2-1 - https://youtu.be/_lYXYGrARvo?t=209

Când am zis că ne revenim şi noi, Dincă degajează la un adversar, la centrul terenului, două pase şi o lansare pentru Cancellari care face dubla fără emoţii: 3-1 la pauză şi aia e. Măcar pauza să fie un sfetnic bun.

20230102221048_1.jpg

Sau nu, pentru că Dincă chiar vrea să fie sigur de victoria gazdelor şi le mai dă o mână de ajutor, iar Cancellieri nu refuză tripla. În încercarea de a mai salva ceva, intră pe rând Musi, apoi Petrea, Sala şi Simuţ, ultimii doi după o ocazie imensă a lui Musi, care a şutat în bară, mingea l-a lovit pe portar în umăr şi apoi s-a scurs prin faţa porţii. Munteanu mai dă o gherlă pe final de meci, înainte de a fi mutat ca AMR, cu Corbu dus AML, pentru a fi introdus @HesseLinK în locul lui Rareş Ilie, dar pe post de SC.

20230102221327_1.jpg

Fluierul final a consemnat cel mai slab meci din aceste preliminarii pentru tricolorii mici, cu Dincă pe roşu, cu un jenant 5.6, cu jumate de prim 11 cu note între 6 şi 6.2 revelaţia fiind piciul Farkas, cu al lui 7 curat

20230102221336_1.jpg

Video cu ruşinea:

 

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

Oficial ne merge bine. Pe toate fronturile. Mexicanii mei au căzut în fund de admiraţie pentru lista de convocaţi, pe care mi-am băgat coada şi din patriotism l-am convocat pe Govea :D

20230104225042_1.jpg

Ziarele au plâns de emoţie că am rechemat trei jucători la naţională

20230104225105_1.jpg

Tactic, am făcut un experiment, cu deja celebrul ChatGPT căruia i-am cerut să îmi facă o tactică pentru meciul cu Coreea de Sud

tactica mexic.jpg

Am luat-o un pic la pilă şi a ieşit chestia asta

20230105000328_1.jpg

Am zis că fiind meciul de debut să îi las să zburde pe sombreroii mei şi nu am făcut nicio schimbare tot meciul. Noroc că mi-a ieşit pasenţa, că altfel plecam acasă cu frigiderul plin de tacos şi burritos cât să mă ţină până la iarnă.

20230105002752_1.jpg

Sus pe bar, sus pe bar

20230105002800_1.jpg

S-a terminat şmecheria la mexicani, MVP, PoM, alea alea

Trecând balta cea mare spre localitatea de baştină, am ajuns la timp acasă pentru a prinde meciul tineretului cu Luxemburgul. După ce am fost făcuţi aluat de pizza de Italia, stafful tehnic a decis că e cazul să renunţe la tranziţia spre noua generaţie şi pentru ultimele două meciuri din campania de calificare au readus toţi veteranii de 2002 pe care i-au găsit disponibili.

Aşa că Dincă a rămas acasă după dauna totală din meciul cu Italia şi a revenit Hindrich direct titular, apoi Coubiş, Pantea, Ilie Matei au revenit în defensivă, iar grădiniţa - Farkas, Petrea, I. Radu - a fost lăsată acasă. Bonus, Simuţ şi Veres nu au mai fost chemaţi, iar căpitanul Şuteu a fost accidentat, aşa că în locul lor au apărut Sîrbu, Pîrvulescu şi Borza.

La mijloc, copchiii Moldovan şi Szep au rămas la televizor, împreună cu Sala, care nu a convins cu Italia şi au reapărut Perianu, Rareş Pop şi Grameni. Musi şi Corbu au fost indisponibili, motiv pentru care au reapărut Pitu şi @hflorin, ultimul refăcut după accidentarea care l-a făcut să rateze convocarea în dubla cu Bosnia şi Italia. Ultima rechemare a fost cea a lui Baiaram, astfel că s-a avut de unde alege un prim 11 competitiv.

La nivel de forumişti, l-am pierdut pe @HesseLinK, dar a reapărut @mercenaries26. Detalii despre meciul cu Luxemburg în următoarea postare.

20230105095948_1.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

După cum spuneam, ne-am întors la cele sfinte, aşa că pentru meciul cu Luxemburg, primul 11 a fost unul de tot: Hindrich - Coubiş, Tudose, Ilie Matei, Pantea - Perianu -  Vulturar, Cîrjan - Hangu, L. Munteanu, R. Ilie

20230105094926_1.jpg

S-a simţit diferenţa din secunda 1, mai ales că al nostru @hflorin a intrat cu un chef de fotbal. Şi după doar 14 minute chiar el a deschis scorul, cu un pasator neaşteptat, Louis Munteanu, lansat pe bandă de Coubiş. Meciul a curs într-un singur sens, iar după 27 de minute tabela arăta 2-0, după un gol de mondiale al reînviatului Louis Munteanu. Un lob de 25 de metri al lui Rareş Ilie, preluare din aer a lui Louis, intră în colţul careului mare, se întoarce pe loc şi şutează perfect pe lângă portarul advers şi bară-gol: https://www.youtube.com/watch?v=IaEWk6dNgNo&t=139s.

Repriza s-a terminat cu 2-0 nu înainte ca Florin al nostru să ia o acţiune pe cont propriu şi are terenul cu ea până în marginea careului de unde a şutat puţin peste.

20230105095259_1.jpg

Partea secundă a început cu o serie de ratări ale noastre, cu intervenţii excelente ale lui Ikene la Munteanu şi Rareş Ilie, urmate de o paradă a lui Hindrich în situaţie de 1 la 1. Inevitabilul se produce la un corner, unde se înscrie golul 3, autor Coubiş, din careul mic, după un balon trimis spre poartă de Tudose şi respins în faţă de Ikene.

Cu 20 de minute înainte de final a intrat pe teren şi @mercenaries26, la timp pentru a prinde al doilea gol al lui @hflorin, o lovitură cu capul după o centrare a lui Perianu. În minutele de prelungire, acelaşi Hangu trece pe lângă hat-trick, într-o situaţie de 1 la 1. 4-0 şi PoM este Louis Munteanu cu un gol si un assist şi nu al nostru @hflorin care a reuşit o dublă 🤣

20230105095836_1.jpg

Ca o curiozitate, cu excepţia lui @mercenaries26, toţi ceilalţi care au intrat de pe bancă au fost jucători de la Farul :D

 20230105095842_1.jpg

Şi video, ca de obicei:

 

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

Ne-am întors umpic prin Mexic pentru a-i pune pe mariachi la muncă. Entuziasm, bucurie, frenezie, veselie.

20230106084021_1.jpg

Nişte mici schimbări faţă de meciul trecut, ca să vedem dacă mai trăieşte şi cumătrul Chicharito

20230106084059_1.jpg

Aceeaşi tactică precum în meciul cu sud coreenii, doar că la pauză o să mai schimbăm

20230106084230_1.jpg

Nu de alta, dar avem şi nişte cereri de la cluburi de a nu îi folosi pe unii mai mult de 45 de minute

20230106084432_1.jpg

0-0 la pauză şi vreme e ca să schimbăm

20230106084428_1.jpg

Mi-a ieşit pasenţa de milioane cu Pulido, care a deschis scorul după pauză şi mi-a dat unlock de "Super Sub" la achievements

20230106085212_1.jpg

Până la final a intrat tot ce s-a putut intra, chiar dacă a trebuit să fac nişte permutări de jucători polivalenţi, intrând inclusiv Govea. Pentru doritori, am ataşat şi meciul ca pkm  Mexico v South Africa.rar

20230106085216_1.jpg

Între timp, tricolorii mari au dat lovitura în Croaţia, unde au trecut cu 2-1 de gazde, după ce la pauză au fost conduşi cu 1-0. După pauză au marcat Boloca şi Boboc, primul fiind titular incontestabil la mijloc, deşi IRL nu prea îi mai place pe la noi.

20230106085408_1.jpg

Ce mă surprinde e că Louis Munteanu are o tonă de goluri la U21 şi nu e convocat, în schimb Ianis Stoica nu doar că e convocat, dar deja are câteva selecţii, e drept toate pe final de meci.

20230106085614_1.jpg

După cum spuneam şi la tragere, avem grupă grea, noroc că se mai ciomăgesc celelalte între ele

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

Ultimul meci din campania de calificare la Euro U21 a fost meciul cu Israel, iar dom manager Dumitru Barbu a decis că e o idee bună să facă un miniexperiment care era să se termine prost. Echipa a mers brici în formula cu Rareş Ilie pe stânga, @hflorin pe dreapta şi Louis Munteanu vârf împins, iar Grameni şi Cîrjan ca MC în faţa lui Perianu. 

20230106085713_1.jpg

Că l-a schimbat pe Perianu cu Vulturar nu era o problemă, până la urmă era post pe post, ambii de valoare, dar i-a venit ideea să il retragă pe Rareş Ilie ca MC lângă Grameni, să îl mute pe Cîrjan ca AMR şi pe Hangu ca AML. Mai mult, lui @hflorin i-a pus pe mână şi banderola de căpitan!

20230106090038_1.jpg

A părut că nu e o idee rea cu câteva incursiuni bune ale lui Cîrjan, la care @hflorin a fost la primire, dar portarul advers s-a opus deschiderii scorului, am avut şi o bară prin Munteanu. Prima repriză s-a terminat pe plus, după o combinaţie între Louis Munteanu şi Rareş Ilie, atacantul nostru fiind servit perfect pentru golul de 1-0.

20230106090620_1.jpg

Al nostru a început să-şi consume bateriile, aşa că după 70 de minute a fost scos, prin intrarea lui Rareş Pop ca AMR revenindu-se la formula cu Ilie AML şi Cîrjan MC. Munteanu a ratat o ocazie imensă într-o situaţie de 1 la 1, dar reduta israeliană a căzut în minutul 80. Incursiune pe dreapta a lui Rareş Pop, centrare în careu şi Cîrjan nu iartă. La 2-0 a primit o şansă şi @mercenaries26, intrat în locul lui Ilie Matei.

20230106090630_1.jpg

Pe când ne pregăteam de fluierul de final, Rareş Ilie ia o minge pe cont propriu, ocoleşte toată defensiva adversă şi îi pasează la botul calului lui Munteanu, pentru un 3-0 binemeritat. Mergem la baraj, unde vom juca cu Danemarca!

Ca de obicei, avem şi video:

 

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

Momentul adevărului pentru tricolorii mici şi pentru forumiştii noştri. Avem trei convocaţi la lot pentru barajul în dublă manşă cu Danemarca. Titular va fi în mod cert @hflorin, iar în lot se mai află @mercenaries26, dar şi al vostru @Mihai.

20230106091718_1.jpg

Din păcate, @Mihai nu va intra în cărţi pentru amicalul cu Albania, pentru că are o problemă la şold, dar are şanse mari să fie apt pentru dubla cu Danemarca. Şi dacă nu înţelegeţi nimic, da, aşa e, nici eu nu înţeleg logica de a juca amical când trei zile mai târziu ai manşa tur a unui baraj, iar şase zile mai târziu ai returul. E drept, atât amicalul, cât şi manşa tur se vor juca acasă, dar tot fuck logic

20230106091718_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

Dacă tot am înghesuit amicalul ăsta, măcar să fie frumos şi să protejăm din titulari, zic eu. Aşa că don Barbu i-a trimis pe Sîrbu şi Borza pe cele două benzi ale apărării, cu Cîrjan ca AMR şi Pitu titular în premieră pe post de AML. Şi ce idee bună avea să fie asta cu Pitu...

20230107233250_1.jpg

Torpila în transversală a lui Cîrjan (14) părea să fie singura fază notabilă a primei reprize, până când acelaşi jucător a trimis o diagonală la Pitu, iar aripa stângă a defrişat apărarea adversă, a intrat în careu şi a şutat imparabil, reuşind singurul gol al acestei părţi.

20230107233637_1.jpg

Albanezii au revenit adormiţi de la cabine, altfel nu îmi pot explica biliardul din careul lor la prima fază importantă a reprizei secunde, fază la care Pitu a profitat şi a împins mingea în poartă. La jumătatea reprizei, Cîrjan a demonstrat încă o dată ce mult îi prieşte pe postul de AMR (atenţie @hflorin, ai rival) şi a arat banda, apoi a centrat la întâlnire pentru Munteanu şi killerul a lovit din nou.

Au urmat schimbările pentru odihnirea jucătorilor în vederea barajului, aşa că @hflorin şi @mercenaries26 au intrat pe teren, iar primul a fost servant perfect la golul lui Gânţe. Un balon respins aiurea de un fundaş, Hangu a preluat, pasă printre şi Gânţe a dat gol cu bara. Fluier final, 4-0, nu înainte ca Munteanu să treacă pe lângă dublă.

20230107234205_1.jpg

Urmează dubla cu Danemarca, de unde sperăm să ieşim calificaţi la Euro U21

20230107234223_1.jpg

Ca de obice, nelipsitul video:

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

Mi-a fost greu să scriu rândurile astea, după cele întâmplate în meciul tur cu Danemarca. Am avut un feeling nasol de când am văzut faza cu amicalul ăla pus ca naiba, înainte de baraj şi de ce îţi e frică, nu scapi, adică am clacat când nu trebuia. Şi ce e mai prost e că am făcut-o cu trei forumişti în primul 11, ei având partea lor de vină la rezultatul final.

Dar să începem cu începutul: obsesia din ultima vreme a selecţionerului de a juca cu Cîrjan ca AMR în loc de AMC, cu mutarea lui @hflorin ca AML şi retragerea lui Rareş Ilie ca MC. Cîrjan a jucat fff bine pe postul ăsta, însă la fel de bine a jucat şi ca MC, cu Hangu şi Rareş Ilie pe benzi. Diferenţa fiind că Florin al nostru e ca peştele în apă ca AMR şi nu ca AML, iar Rareş Ilie e mai în elementul lui ca AML.

20230108222038_1.jpg

Şi fix în meciul cu Danemarca s-a gândit să complice şi mai mult lucrurile cu nişte alegeri ciudate: Vulturar împins ca MC, în loc de DM, iar pe linia de fund doi forumişti titulari pe stânga: @Mihai şi @mercenaries26, iar Sîrbu, Pîrvulescu şi Coubiş nici măcar rezerve!!!

Ok, Pantea a lipsit pentru că a fost promovat la naţionala mare, dar @Mihai nu a jucat cu Albania din cauza unei uşoare accidentări la şold, aşa că Borza putea fi folosit ca titular pe postul de DL, ca în meciul cu Albania şi nu ca DR, post pe care puteau intra oricare dintre cei trei mai sus amintiţi rămaşi în afara foii de joc!

Danezii ne-au luat tare, aşa că în primul sfert de oră nu prea am trecut de centrul terenului , iar la jumătatea primei reprize a venit inevitabilul gol. O pasă de peste 60 de metri pentru vedeta Højlund, care trimite pe lângă Tudose spre zona punctului de la 11 metri, de unde Faghir preia şi din întoarcere îi face pe cei doi forumişti din defensivă să se urce unul pe altul, apoi lasă în spate pentru altă stea Kjærgaard. 11-le danez nu iartă din poziţia asta şi 0-1.

Avem două tresăriri, mai întâi cu o lovitură liberă bătută foarte bine în careu de @Mihai, balonul e respins în afara careului mare, Cîrjan trimite din prima la Perianu, pasă în spate la Vulturar şi şut foarte bine plasat, dar portarul danez respinge spectaculos. Apoi Cîrjan pătrunde foarte bine, pasă la Vulturar, dar acesta trimite pe lângă bară!

Când e să nu fie ziua ta, nu ai nicio şansă să faci ceva, dovadă şi şutul în bară al lui Munteanu din poziţie de 1 la 1 cu portarul danez, cu doar cinci minute înainte de pauză.

20230108222535_1.jpg

Contabilitatea la pauză arată că forumiştii la pol opus: @mercenaries26 cel mai bun de la tricolori, ceilalţi doi, @Mihai şi @hflorin cei mai slabi! Repriza a doua a debutat cu un mare şut în boaşe: Faghir e lansat în careu, îl întoarce pe @mercenaries26, centrează pe jos, @Mihai respinge ilogic spre Pringles în loc să o bubuie în afară. Faghir îl atacă hotărât pe forumistul nostru, care face o tumbă pe jos, dar nu se fluieră nimic. @Mihai încearcă şi repare eroarea, dar e victimă uşoară, balonul ajunge la acelaşi Kjærgaard care a înscris şi primul gol şi aia e: 0-2.

După gol se trezeşte şi dom selecţioner că nu poţi să joci cu un DM ca MC şi îl retrage pe Vulturar pentru a-l scoate pe Perianu şi a-i face loc lui Grameni. Apoi, @hflorin e înlocuit cu Gânţe, dar acesta e băgat ca vârf pentru a fi retras Munteanu ca AML. Disperarea se instalează pe banca noastră, aşa că face tripla rocadă: Munteanu AMR, Cîrjan coborât MC, Rareş Ilie urcat AML. Finalul de meci e deja ridicol, pentru că se răzgândeşte şi îi repune pe cei trei pe poziţiile anterioare, FML!

20230108222854_1.jpg

@mercenaries26 cel mai bun om al tricolorilor, @Mihai cel mai slab, dar cei doi au contribuit decisiv la ambele goluri ale danezilor. Notele celorlalţi:

20230108222859_1.jpg

Videoul nelipsit:

 

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

Mi-a luat ceva ca să scriu rândurile astea, pentru că sunt conştient că ele pot fi începutul sfârşitului. Pentru generaţia actuală a naţionalei de tineret din care fac parte şi forumiştii, Europeanul e ultimul tren, pentru că din vara lui 2025 se schimbă anul şi vor evolua doar cei născuţi după 1/1/2004. Ceea ce înseamnă că pentru forumişti e momentul să facă parte la echipa mare sau să rămână în anonimat.

Returul din baraj porneşte de la 0-2, iar selecţionerul nu a înţeles nimic din lecţia meciului trecut: cel mai bun jucător din acea partidă, @mercenaries26, e rezervă! @hflorin e chinuit din nou pe banda stângă, iar @Mihai e titular deşi a fost cel mai slab de pe teren!!

20230110225946_1.jpg

Când vezi aşa antrenor nu poţi decât să îţi pui mâinile în cap şi să accepţi că s-a pierdut calificarea. Avem o tresărire de orgoliu în minutul 13, când Hangu ară terenul pe flancul stâng, intră în centru şi apo îi pasă lui Lpouis Muntean, dar şutul acestuia trece milimetric pe lângă bară.

Corabia calificării este torpilată de Tudose, care face un fault copilăresc în careu şi Faghir nu ne iartă: 1-0 pentru Danemarca şi Europeanul deja nu se mai vede deloc în zare.

20230110230252_1.jpg

Tandemul Rareş Ilie - Louis Munteanu ne readuce la viaţă la doar două minute de la reluare cu o fază senzaţională. Primul degajează în faţă pentru Munteanu, vreo 60 de metri şi o ia la fugă spre careul advers. Golgheterul României din aceste preliminarii, ajunge mingea, se întoarce cu ea aproape de tuşă şi o trimite în mijlocul careului, unde a a ajuns între timp Rareş Ilie şi care trimite din prima lângă bară: 1-1.

După gol are loc rocada în trei cu Hangu trecut AMR, Cîrjan MC şi Rareş Ilie AML, iar la jumătatea reprizei are loc şi prima schimbare: @Mihai cu Borza. Introducerea lui Pitu în locul lui Perianu înseamnă trecerea noului intrat ca AML, coborârea lui Ilie ca MC şi cea a lui Vulturar ca DM. Intră şi @mercenaries26, schimbare post pe post cu Matei. Dar nimic! ADIO, CALIFICARE!

20230110230649_1.jpg

Campania naţionalei de tineret se termină trist, cu un egal care nu ajută de nicio culoare şi cu regretul că am fost atât de aproape.

20230110230654_1.jpg

Video, ca de obicei:

 

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

în calitatea de antrenor de echipă naţională, am fost invitat să îmi dai cu părerea cine e Ză Best pe anul în curs:

20230110231246_1.jpg

Eu am mers pe următoarele variante:

- Haaland #1 - 7,96 - 42 de goluri în 42 de meciuri, flawless

- Lăutaru #2 - medie mică 7,39 - dar 28 de goluri în Serie A

- Mo Salah #3 - al doilea ca medie, 7.74 - cele mai multe PoM dintre toţi

20230110231424_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

Rănile barajului pierdut s-au vindecat cu greu. S-a terminat 2024 şi aşteptăm să vedem dacă mai există de doi bani speranţă în noul an. Până atunci, avem timp să vedem ce mai se întâmplă cu băieţii noştri.

Şi avem aici mai multe categorii:

- ghinionistul campaniei: @adyrychu - niciun meci oficial jucat în toată salvarea

20230121233739_1.jpg

Aproape de el sunt @Mimo care nu a jucat deloc în actualul campionat

20230121233848_1.jpg

şi @MakavelliRo care are doar un meci bifat la echipa mare

20230121233719_1.jpg

- noi cei din linia a doua - cei care au adunat ceva meciuri în eşalonul secund, adică @fm_fan, @Andreyyy86 şi @kaedninu

20230121233816_1.jpg

20230121233936_1.jpg

20230121233640_1.jpg

- sateliţii: adică cei ce joacă mai mult la echipa a doua @HesseLinK, @kevinluci şi @myhay99

20230121233604_1.jpg

20230121233920_1.jpg

20230121234004_1.jpg

- vizitatorii din Liga 1: @Mihai şi @yogibeer

20230121233421_1.jpg

20230121233906_1.jpg

- excepţia de la regulă - @Lukieli singurul care deşi joacă atât la echipa mare, cât şi la satelit, ale cele mai mari medii dintre toţi forumiştii, ambele peste 7.30!

20230121233625_1.jpg

- cel mai bun fundaş: @mercenaries26 care este titular la Chindia şi a fost convocat la U21 pentru barajul cu Danemarca

20230121233759_1.jpg

- golgheterii: @hflorin şi @ovidiu10, ambii cu câte două goluri în Liga 1

20230121233949_1.jpg

20230121233831_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

Am rămas la mexicani şi aşteptăm finalul de sezon pentru a vedea dacă face cineva pasul la naţionala mare. Până atunci, ne aruncăm un ochi asupra primului eşalon, acolo unde UTA, FCSB, Sepsi, Universitatea Craiova şi Farul au făcut pasul spre play-off.

20230123215901_1.jpg

Prilej cu care am decis să fac o incursiune printre echipele din Liga 1, pentru a vă arăta ce tactici se folosesc în 2024-2025 şi ce jucători sunt pe la cluburi. BTW, cu cerculeţe roşii, i-am marcat pe forumiştii noştri. În Liga 1, îi avem în primul 11 doar pe @hflorin şi @mercenaries26. Rezerve @adyrychu, @Mihai, @myhay99 şi @yogibeer, în timp ce @Lukieli, @Mimo şi @kevinluci sunt pe dinafară la prima echipă.

20230123220212_1.jpg

20230123220208_1.jpg

20230123220202_1.jpg

20230123220158_1.jpg

20230123220150_1.jpg

20230123220143_1.jpg

20230123220130_1.jpg

20230123220111_1.jpg

20230123220103_1.jpg

20230123220059_1.jpg

20230123220037_1.jpg

20230123220018_1.jpg

20230123220010_1.jpg

20230123215958_1.jpg

20230123215955_1.jpg

20230123215927_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

Ca să nu ziceţi că sunt băiat rău, vă dau şi tacticile din Liga 2. Vedetele din ograda FMRo sunt:

- @HesseLinK, reprofilat vârf împins la FCSB2, într-o formulă din care nu lipsesc Udrea între buturi, Radaslavescu ca unul din MC, Niţă pe stânga în avanposturi, plus foştii de la Unirea Constanţa pe aproape toată banca de rezerve

20230123222617_1.jpg

- @Andreyyy86 titular ca unul dintre cei doi MC din 4-4-2-ul CSA-ului

20230123222701_1.jpg

- @fm_fan titular ca unul dintre cei doi DM din 4-2-3-1-ul Buzăului

20230123222656_1.jpg

- @kaedninu e titular în atacul Sloboziei, acolo unde face pereche cu Golda, într-un 4-4-2

20230123222643_1.jpg

- @MakavelliRo e momentan rezerva lui Mihai Popa la Voluntari

20230123222608_1.jpg

- singura tactică ieşită din comun a fost cea a ciucanilor de la Csikszereda, doar ei folosind o aşezare cu 3 fundaşi (3-4-3)

20230123222647_1.jpg

- în rest, tactici cu 4 fundaşi, de la 4-4-2 la 4-2-3-1 şi terminând cu varianta de 4-3-3

20230123222838_1.jpg

20230123222834_1.jpg

20230123222828_1.jpg

20230123222724_1.jpg

20230123222721_1.jpg

20230123222718_1.jpg

20230123222714_1.jpg

20230123222712_1.jpg

20230123222704_1.jpg

 

20230123222639_1.jpg

20230123222634_1.jpg

20230123222630_1.jpg

20230123222627_1.jpg

20230123222624_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy