Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


FM23 - activator Liga 3 & Liga 4 Romania


ovidiu10

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

ACTIVATOR.png

 

15/03/2023 - v.2 

Romania L4 23.3.0.rar

 

Ce conţine patchul:

  • Ligile 3 si 4 - playable
  • update al stadioanelor din primele 2 ligi.

Instalare:

  • Windows: Fisierul cu extensia .fmf din arhiva se copiaza in folderul Documents\Sports Interactive\Football Manager 2023\editor data
Link to comment
Share on other sites

Update media romaneasca: ziar online pentru fiecare regiune; televiziune/ziar online/radio/podcast national pentru meciurile nationalei si ligii I. Noroc ca le-am facut deja pe astea. Plus modificari pe fiecare liga astfel incat sa nu ai conferinte de presa in Liga a 4-a si extrem de putine in Liga a 3-a.

CSA - interzis total de a promova in Liga I. Imi pare rau dar solutia actuala e complet nerealista - modificarea legii sportului nu e pe nicio agenda politica in acest moment. Daca se accepta solutia asta, pai atunci sa setam la Dinamo viitorul stadion, ca ala macar ar avea sanse teoretice sa se ridice

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, ovidiu10 said:

Greu de spus de pe acum :))

Ar fi pacat sa se faca o munca colosala, pentru 1 an. Apoi sa se reia de la 0 anul urmator. 

Pentru Liga 4 e nevoie de multi reasearcheri, care sa se duca la meciuri 😅 din Bucuresti abia am aflat cateva informatii banale pentru 3 echipe din 12...

Exista 0 interes pentru cei de la AJF sa actualizeze loturile cu jucatori, antrenori, stadion gazda pentru echipele din ligile 4/5.

Link to comment
Share on other sites

On 10/23/2022 at 3:05 PM, ovidiu10 said:

Cei din echipa de research dorim sa scoatem si un activator pentru ligile 3 si 4 Romania din FM23.

Am avea nevoie si de ceva ajutor. Daca e cineva interesat sa dea o mana de ajutor in editorul oficial al jocului (cand va fi lansat), il rog sa imi dea un mesaj in privat.

Avem un grup de Whatsapp/Discord unde vom discuta mai multe.

As vrea sa ne organizam din vreme si decat sa munceasca fiecare separat la activatorul propriu, sa ne unim eforturile si sa scoatem un singur activator pentru Romania, cat mai complet: cu stadioane reale, orase, regulile competitiilor, real fixtures etc.

Momentan, incercam sa facem o lista cu ce dorim sa implementam in activator. Daca aveti si alte idei, va rog sa le expuneti pe acest topic.

image.png

Faceți un activator complet, dar să conțină cele 6 ligi din România. Toate informațiile legate de toate ligiile din România și a tuturor cluburilor, le găsiți aici: https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Sistemul_piramidal_de_ligi_de_fotbal_din_România

On 10/23/2022 at 3:05 PM, ovidiu10 said:

Cei din echipa de research dorim sa scoatem si un activator pentru ligile 3 si 4 Romania din FM23.

Am avea nevoie si de ceva ajutor. Daca e cineva interesat sa dea o mana de ajutor in editorul oficial al jocului (cand va fi lansat), il rog sa imi dea un mesaj in privat.

Avem un grup de Whatsapp/Discord unde vom discuta mai multe.

As vrea sa ne organizam din vreme si decat sa munceasca fiecare separat la activatorul propriu, sa ne unim eforturile si sa scoatem un singur activator pentru Romania, cat mai complet: cu stadioane reale, orase, regulile competitiilor, real fixtures etc.

Momentan, incercam sa facem o lista cu ce dorim sa implementam in activator. Daca aveti si alte idei, va rog sa le expuneti pe acest topic.

image.png

Activatorul să conțină cele toate 6 ligi. SuperLiga • Liga II • Liga III • Liga VI • Liga V • Liga VI. 

Un activator de genu' cu toate informațiile reale legate de competiții, cluburi etc. 

Toate informațiile le găsiți aici:

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Sistemul_piramidal_de_ligi_de_fotbal_din_România

 

 

 

Edited by BîrzuAlin
Link to comment
Share on other sites

Asa ar fi fost frumos. Dar sa treci de Liga 3, tot ce tine de amatori, te inpotmolesti in diferite reguli pe care nu le poti implementa in FM, foarte usor, sau poate chiar deloc.

Apoi vine situatia in care in urmatorul an, e posibil sa numai poti folosi aceasi baza de date, si sa pierzi tot. Nu e o munca de 3 zile, fiecare are un timp limitat pentru a lucra in Editor, apoi sa mai ai si placerea de a juca FM.

Si sa numai zic, ca in fiecare an sunt o gramada de echipe care dispar sau apar noi.

Liga 1/2/3 sunt singurele pe care le poti implementa 99%. Poate chiar si 4 (fara garantia jucatorilor). Dar mai jos, totul devine foarte dificil. 

Pentru moment, se va face ce se poate, din momentul in care FM se lanseaza oficial.

 

Link to comment
Share on other sites

Daca stai sa analizezi situatia ligii 4/5, ele sunt gandite bine. Dar aproape nici una din echipe din ligile astea, nu au suport financiar sa urce catre ligi superioare. Si nici nu cred ca exista vreo posibilitate sa se faca ceva in mai bine... 

Singura idee pe care eu o pot avea pentru a schimba ceva la ligile de jos, ar fi sa nu se mai accepte echipe fara minim centru de U19 inscris in competia U19. Iar atunci se vor inscrie doar echipele care pot sustine o echipa de U19 si una de Seniori.

Edited by hflorin
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, kaedninu said:

Vad ca toate stadioanele mici au fost trecute la 5000 locuri, cu drept de joc pana la Liga1 inclusiv, plus preliminarii de cupe europene. Nu ma deranjeaza asta cu nimic.

Dar daca descarc si fisierul de stadiums (pe care Windows-ul il considera dubios) ce anume se schimba mai exact la stadioane. Am vazut ca ai scris ca tu l-ai descarcat si pe acela si as vrea sa stiu daca se merita riscul. 

Mersi anticipat!

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, fm_fan said:

Vad ca toate stadioanele mici au fost trecute la 5000 locuri, cu drept de joc pana la Liga1 inclusiv, plus preliminarii de cupe europene. Nu ma deranjeaza asta cu nimic.

Dar daca descarc si fisierul de stadiums (pe care Windows-ul il considera dubios) ce anume se schimba mai exact la stadioane. Am vazut ca ai scris ca tu l-ai descarcat si pe acela si as vrea sa stiu daca se merita riscul. 

Mersi anticipat!

Ce schimba la stadioane nu am idee, sincer. Nu m-am uitat sa vad un "before and after".

Ca sa vad daca are ceva erori, am facut o simulare pana in 2025, pana acuma, totul pare ok.

20221116182220_1.jpg

20221116182423_1.jpg

image.thumb.jpeg.b1264f00f16b81d3c0fa01ad7c1008b6.jpeg

20221116182214_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salutare! Sunt relativ nou (mai mult spre nou) in ceea ce priveste lucrul in editor. "Jucandu-ma" prin editor, am reusit sa activez liga a 3-a din Romania singur debifand casuta "view only league" de la aceasta liga in ADVANCED SETTINGS. 

 

Intrebarea mea in calitate de noob in acest editor este urmatoarea: este suficient acest lucru din moment ce liga a 3-a din Romania exista deja, dar nu e jucabila, sau in general trebuie umblat si pe la regulile competitiei sau ceva? Adica prin ceea ce am facut eu, se poate juca liga a 3-a pana la capat fara probleme, de exemplu?

 

(Intrebarea vine din dorinta mea de a intelege mai bine demersul editorului)

Link to comment
Share on other sites

Probabil pentru ca formatul actual e o mizerie greu de implementat si s-a preferat sa se puna mai rapid activatorul la dispozitia celor interesati. Vezi ca si regulile de la Ligile judetene au fost armonizate si nu corespund cu real life - e mai cinstit asa decat sa incerci sa adaptezi gramada de reguli incoerente adoptate de fiecare liga judeteana.

Link to comment
Share on other sites

On 11/15/2022 at 5:38 PM, kaedninu said:

Felicitari pentru munca depusa!! 

E absolut excelent sa poti juca in Romania liga 6. 

Totusi, la promovarea din Liga 6 in liga 5 premiu de 50000 euro mi se pare nerealist, de asemenea multi bani primiti din televizari. Am facut profit 125000 in primul sezon de liga 6 :) . La Liga 5 e la fel. La liga 4 75000 pentru campioana, la Liga 3 300000 pentru campioana. Acestea sunt sume reale? Mi-a facut jocul foarte usor, nu prea ma pot bucura de el :)))

 

Cum pot modifica aceste sume? 

 

Multumesc! 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, CristiM said:

Felicitari pentru munca depusa!! 

E absolut excelent sa poti juca in Romania liga 6. 

Totusi, la promovarea din Liga 6 in liga 5 premiu de 50000 euro mi se pare nerealist, de asemenea multi bani primiti din televizari. Am facut profit 125000 in primul sezon de liga 6 :) . La Liga 5 e la fel. La liga 4 75000 pentru campioana, la Liga 3 300000 pentru campioana. Acestea sunt sume reale? Mi-a facut jocul foarte usor, nu prea ma pot bucura de el :)))

 

Cum pot modifica aceste sume? 

 

Multumesc! 

Poti oricand sa joci cu Patchul L4, unde nu ai astfel de premii 😅 

Edited by hflorin
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, CristiM said:

Felicitari pentru munca depusa!! 

E absolut excelent sa poti juca in Romania liga 6. 

Totusi, la promovarea din Liga 6 in liga 5 premiu de 50000 euro mi se pare nerealist, de asemenea multi bani primiti din televizari. Am facut profit 125000 in primul sezon de liga 6 :) . La Liga 5 e la fel. La liga 4 75000 pentru campioana, la Liga 3 300000 pentru campioana. Acestea sunt sume reale? Mi-a facut jocul foarte usor, nu prea ma pot bucura de el :)))

 

Cum pot modifica aceste sume? 

 

Multumesc! 

Nu imi apartine mie acest patch :)  Este munca lui @chirucristian .

Eu doar am share uit informatia:D Cat despre modificari, se pot face din FM Editor.

Link to comment
Share on other sites

On 12/6/2022 at 8:42 PM, CristiM said:

Felicitari pentru munca depusa!! 

E absolut excelent sa poti juca in Romania liga 6. 

Totusi, la promovarea din Liga 6 in liga 5 premiu de 50000 euro mi se pare nerealist, de asemenea multi bani primiti din televizari. Am facut profit 125000 in primul sezon de liga 6 :) . La Liga 5 e la fel. La liga 4 75000 pentru campioana, la Liga 3 300000 pentru campioana. Acestea sunt sume reale? Mi-a facut jocul foarte usor, nu prea ma pot bucura de el :)))

 

Cum pot modifica aceste sume? 

 

Multumesc! 

 

Vezi ca am modificat fisierul ala si l-am facut mai acceptabil dpdv al finantelor. Ti-l voi trimite ca PM.

Erau niste sume cam exagerate pe acolo...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

https://liga2.prosport.ro/liga-3/braila-continua-sa-surprinda-un-cvadruplu-campion-al-portugaliei-cu-porto-e-noul-antrenor-al-daciei-unirea-ma-voi-implica-in-totalitate-cu-felul-meu-de-a-intelege-fotbalul-19257698

Portughezul Joao Manuel Pinto este noul antrenor al echipei Dacia Unirea Brăila

Noii investitori de la Dacia Unirea, din Italia și Argentina, prezentați cu mare fast la începutul lunii noiembrie a anului trecut, încep să se dezmorțească și să încerce să repună pe picioare clubul.

Are cineva un "update .fmf file" pentru aceste schimbari de la Braila ? 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy