Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

• Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Discord: https://discord.gg/PWdRBWP

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu

Recommended Posts

Am decis sa incep un nou story cu Pandurii Târgu Jiu si cu versiunea 2.4.0 fiind ceva mai greu  ( de data asta ultimul pana la fm 2021 :D ) mi-am propus obiective noi si indraznete cariera asta, unele pe care in story-ul trecut n-am reusit sa le indeplinesc .. 

-  primi 5 ani sa nu dau nici un ban pe jucatori

-  sa castig Liga1 de 3 ori consecutiv

- sa castig Cupa Romaniei

- sa promovez in fiecare an jucatori de la academie pe care sa ii folosesc prin rotatie

- sa jucam o finala de cupa europeana :D cel mai indraznet!

- sa jucam in Supercupa Europei

- sa antrenez nationala Romaniei si sa o calific la un turneu final

- sa dublez capacitatea stadionului ( asta inseamna 25.000 locuri ,  tot orasul avand la ultimul recensamant un numar de locuitori de~ 100.000 ) :D 

inainte de toate o sa reamintesc cea mai mare performanta din istoria clubului :

În 2010, Petre Grigoraș a fost adus ca antrenor și a început să colecteze jucători pentru a realiza evitarea retrogradării. Din 2011, însă, Pandurii au simțit o ușoară creștere în valoare, care i-a propulsat la finalul sezonului pe locul 7, acest lucru fiind cea mai mare performanță a gorjenilor în Liga I de până atunci. Performanțele nu s-au oprit la a șaptea poziție. Sezonul 2012-2013 a fost cel mai fructuos pentru Pandurii de la promovarea în Liga I încoace. Pandurii a reușit o performanță de 19 victorii, 6 egaluri și 9 înfrângeri din 34 de meciuri oficiale jucate și a devenit vice-campioana României, terminând pe poziția a doua, după Steaua. Totodată, gorjenii s-au calificat pentru prima oară în Europa League. Aici au reușit încă de la debut să impresioneze și s-au calificat în grupele Europa League, după ce au învins-o cu 2-0 pe Sporting Braga în retur, după ce în tur, gorjenii au fost învinși cu 1-0. 

pandurii-cupele-europene.png

am aici si executia lui Eric impotriva celor de la Fiorentina pentru un plus de savoare :D 

https://www.youtube.com/watch?v=MayqwXa3n2g

de la performantele acelea si pana acum echipa a trecut printr-o serie de schimbari daunatoare, in momentul actual echipa se afla in proces de reorganizare si pe locul 18 in L2

liga-2-real.png

desi am terminat pe loc retrogradabil, o sa jucam si sezonul asta in L2 datorita lockdownului si incheierii premature a campionatului :D 

pentru inceput o sa va prezint conditiile actuale si finantele :D 

PANDURII-CONDITII.png

pana-n Noiembrie jucam pe sinteticul Vladimirescu2, iar mai apoi o sa ne mutam pe noua arena municipala de 12.500 locuri :D , care din pacate a stat 2 ani nefolosit din cauza datoriilor lui M.Condescu catre ANAF GORJ ( mai exact catre primarul M.Romanescu ) , acestia intelegandu-se in cele din urma ca echipa sa poata folosi arena pentru suma modica de 1 leu pe meci :D 

Mj-Bm-MThj-YWEy-Mjcx-Mj-Bm-MTll-ZTdm-Ym-

training facilities si youth facilities sunt in continuare sub nivelul marii, dar sper ca planul meu de reorganizare sa dea roade si sa ajungem candva la State of art youth facilities ! :D 

finainte.pngfi

finantele propriu zis nu exista :)) , recent in 16 iulie Pandurii a scapat de probleme, Curtea de Apel Craiova respingand cererea de trecere in faliment a echipei ❤️ 

astea-s obiectivele conducerii pentru primul sezon 

obiective.png

media-predictoin.png

cu lotul actual suntem vazuti ca cea mai slaba echipa din L2 dar o sa indreptam asta , am inceput prin a imprumuta jucatori..numai putin de 16 au acceptat sa vina pe niciun ban

TRANSFERATI.png

de plecat nu a plecat nimeni, am promovat cativa mai curajosi si vanjosi de la under 19 si lotul actual arata cam asa

lot1.png         

lot2.png

lotul e firav, dar numeros :)) 33 de tineri si un lot cu media de varsta de 21 de ani, pana sa ma decid la un prim 11 final o sa ii folosesc prin rotatie sa nu-i obosesc prea rau :))

am reusit sa-mi imbunatatesc si banca  technica, chiar am platit compensatie 500euro pentru unul dintre preparatorii fizici

staff.png

julio-bapista.png

Julio Baptista fiind cel mai bun om adus in staff, dar si cel mai cunoscut dintre ei..cu siguranta le va inspira tinerilor o doza de incredere si optimism cu privire la viitor :D , daca-i cuminte si invata il fac secund, imi place ca tiki-taka e stilul lui preferat :))

Dupa o serie lunga de amicale in care am folosit toti jucatorii prin rotatie, facand toate schimbarile in minutul 45...am decis sa jucam 4-1-4-1 si 4-2-3-1 nu foarte complex in instructiuni sa nu ii ametim pe baieti :))

amicale.png

in prima luna de desfasurare a campionatului am adunat 4 egaluri si o infrangere, iar in turul 3 al cupei romaniei am trecut de CS Ineu (L4 AR ), inceput destul de multumitor pentru noi

august.png

lunile urmatoare au fost ceva mai grele pentru noi, in cupa am fost eliminati in turul 5 de CFR cu 4-0 sec dupa o prima repriza nula...in turul 3 reusisem sa trecem de Ripensia Timisoara in E.T. 

septembrie-si-octombrie.png

In campionat am jucat foarte slab..6 infrangeri, 1 egal si 2 victorii...drept e ca si accidentarile s-au tinut scai de capul nostru

danaricu-acci.png

danaricu-accidentare-2.png

radesc.png

chinexu.png

bajan.png

in lunile octombrie si noiembrie ne-am descurcat ceva mai bine cu 2 victorii 2 egaluri si 2 infrangeri..spare usor usor ca ne dam drumul la joc, probabil si din cauza faptului ca ne-am mutat pe noul stadion :D 

nioembrie-decembrie.png

in pauza de iarna ne aflam aproape linistiti pe locul 14 , sunt optimist cu gandul salvarii de la retrogradare

CKASANEBT.png

new youth intake-ul din primavara se anunta unul cel putin interesant, sunt curios ce inseamna " a real golden generation for the club " in opinia lui F.Bejinaru .

intake.png

jucand fara buget de salarii am reusit pana-n iarna sa adunam juma' de meleon

finante-noi.png

si am reusit sa redirectionam o parte din ei si catre centrele de junori

facilitati.png

Edited by Costin Dumitru
  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

asistent.png

in ianuarie asistentul nostru a parasit echipa, fiind dorit in functia de principal la Turris Turnu Magurele, i-am propus lui Julio Baptista locul de asistent dar acesta a refuzat ... asa ca in locul lui l-am adus pe Viorel Tanase de la CSM GALATI contra compensatiei de 130 euro :D , experienta lui o sa fie mai de folos decat cea a lui C.Popescu

tanase.png

In pauza de iarna am reusit sa semnam cu Dragos Gheorghe caruia i-a expirat contractul cu Astra, acesta urmand sa vina la echipa noastra din vara

dragos-gheorghe.png

si am reusit sa-l aducem liber de contract si pe George Mares, acesta urmand sa evolueze pentru noi din sezonul urmator fiind ca l-am luat dupa terminarea perioadei de transferuri, am semnat cu el un contract de ~13k/a pentru 1 an cu optiunea de prelungire daca promovam sezonul viitor :)) ceea ce e greu de crezut

mares.png

On 7/19/2020 at 6:59 PM, il muce said:

Succes cu Pandurii!

(urasc echipele clona)

Multumesc, asemenea!

am terminat campionatul lejer, pe locul 12..fapt care a facut conducerea sa ne propuna o clasare "mid-table" pentru sezonul urmator. Desigur ca am acceptat si chiar mi-au prelungit contractul cu inca 1 an :D 

liga-2-final.png

11-le.png

contract-nou.png

new youth intake-ul din primvara a fost bunicel, am mai jos pe cei mai buni 3 dintre ei :D, o sa incerc sa le ofer meciuri in picioare la prima echipa 

sitoianu.png

stangiucel.png

cocina.png

surprinzator am primit si ceva buget pentru sezonul urmator, pe care nu o sa-l folosesc ci pe care sper sa-l distribui catre youth facilities

buget.png

in vara majoritate jucatorilor s-au intors la echipele de care apartin si pe multi i-am pus pe liber

liberi.png

am ramas cu un lot micut de jucatori care ne apartin, cu o luna si putin inainte de inceperea sezonului 😛 

LOT-mic.png

fara A.Vasilescu..si lui i-am rezilitat contractul , in versiunea 2.3.0 avea mai mult potential , acum e pamant. M-am pus repede pe cautat jucatori si am reusit sa imprumut 14 ( o parte dintre ei i-am avut si sezonul trecut ) si sa semnez definitv cu 7 dintre ei

transferuri-1.png   transferuri-2.png

asta-i lotul pe care ne bazam in sezonul 2020/2021

lot-1.pnglot2.png

echipa are media de varsta de 22 de ani, cu 1 an mai mare ca anul trecut si chiar se simte..team cohesion a crescut, probabil si din cauza ca o parte din ei au jucat si sezonul trecut pentru noi 

Posted (edited)

tactica.png

jucam 4-2-3-1 ofensiv, iar mentalitatea variaza intre balanced sau attacking...un joc de pressing care incearca sa ne puna benziile Goge si A.Buleica in evidenta pentru potentiale contra-atacuri fulger . ( tactica e asemanatoare cu cea a lui P.Grigoras din sezonul 2012/2013, cand clubul nostru a inregistrat cea mai mare performanta, pe atunci extrema dreapta era tot Alin Buleica :D ) 

astea-s rezultatele  din campionat pana in etapa 15

rezultate.png

ma asteptam sa jucam mai bine ca anul trecut, dar mi-am intrecut asteparile :)) ,suntem pe un surprinzator loc 4 care ne ofera sperante la promovare iar moralul echipei este foarte bun 

moral.png

acum o sa fac un rezumat scurt despre evolutia jucatorilor cu care am semnat definitiv vara asta.

primul dintre ei este Alin Buleica..si desi nu are cine stie ce atribute..revenirea lui a fost foarte prielnica pentru noi...chiar a debutat cu gol si pasa de gol, cel putin 2 ani de acum ramane unul dintre stalpii echipeialin-buleica-rezumat.png

Petre Goge a facut o figura frumoasa pentru noi anul trecut reusind 7 goluri si 6 asisturi asa ca am hotarat sa semnam cu el pe 2 ani de acum inainte

petre-goge-rezumat.png

cel de-al 3-lea jucator adus liber de contract este DODEL TANASE! AKA LEMN TANASE, in ciuda pseudonimelor am hotarat sa ii ofer inca o sansa de a  " straluci ", mare greseala insa...acesta a dezamagit inca din meciul de debut ratand un penalty si iesind de pe teren cu un rating de 5.60 

lemn-tanase.png

cel de-al 4 lea si anume Ionut Radescu, la fel ca si Dodelinho a dezamagit sezonul asta...desi sezonul trecut a fost cel mai bun jucator al nostru

radescu-rezumat.png

ultimul adus este R.Gherghe, o solutie buna de backup caruia insa nu i-am oferit multe meciuri in picioare ( deocamdata )

robert-gheorghe.png

In Cupa Romaniei iar am avut ghinon la tragere si am picat in turul 5 cu echipa de L1...sper la anul sa rupem blestemul turului 5 😛 

cupa-ro.png

Edited by Costin Dumitru

in pauza de iarna singura miscare a fost ca i-am reziliat contractul lui C.Tanase pentru ca avea o clauza in contract si riscam sa ii mai prelungim contractul cu 1 an :)), returul l-am jucat exceptional..am reusit sa pierdem puncte decat cu A.Clinceni, care ne-a oprit o serie de 14 meciuri fara infrangere

retur1.png

clasament-final.png

am reusit sa prindem un nesperat loc 3 :D si sa jucam in play-off-ul pentru Promovare/Retrogradare impotriva celor de la Sepsi Osk

tur-sepsi.png

in afara de posesie meciul a fost destul de strans, n-am primit gol iar asta ne-a dat o doza de avant pentru retur

retur-sepsi.png

returul ne-a dat ceva emotii, dar am terminat satisfacuti ..cu victoria cu 3-2 in fata celor de la Sepsi promovam in prima liga..mult mai repede de cat ma asteptam 😎

11-le.png

buleica-passator.png

popescu.png

A.Buleica si A.Popescu s-au dovedit a fi doua transferuri reusite :D , iar eu am fost premiat drept antrenorul anului 

antrenorul-anului.png

am incercat sa ne pregatim temeinic , cu o serie lunga de amicale si transferuri numeroase...insa pentru a indeplini obiectivul de a nu da nici un ban pe jucatori timp de 5 sezoane, am fost nevoit sa aduc jucatori ca G.Tamas la 38 de ani..si sa promovez multi de la juniori..chiar am avut incapatanarea de a nici nu imprumuta jucatorim pentru ca voiam sa umflu putin cota juniorilor in ciuda atributelor si potentialului ...dar dupa primele 4 etape in L1 aveam golaveraj 0-12, asa ca m-am linistit si am imprumutat un GK,WBL si un AF.

transferuri-sez-3.png

gramada-i mare si multi is relativ cunoscuti asa ca o sa prezint doar 2 dintre cei adusi :D Adrian Popa si G.Tamas nu mai au nevoie de prezentare

pape-camara.png

In ciuda varstei inca mai sper ceva ca poate demonstra ceva :D planul meu e sa-l fac DC..dar si BWM se descurca binisor

georgianul.png

Georgianul e  de vis pentru un jucator gasit liber de contract, in prima parte a campionatului s-a descurcat excelent :D 

dupa o serie de tactici incercate care nu dadeau roate,accidentari si goluri primite dupa 90..terminam campionatul pe ultimul loc

clasament.png

in cupa am fost eliminati rapid inca din turul 5 de catre colega nou promovata U Cluj

cupa.png

playout.png

cum am inceput play-outul de pe ultimul loc m-am decis sa incerc un 4-3-2-1 wide ceva mai ofensiv care a functionat si am inceput sa marcam ceva mai des...am reusit sa castigam si 3 dintre meciuri ( 2 din ele cu gol din faza fixa si autobaza :)) )

playout-rezultate.png

urmatoarele 4 etape sunt cruciale pentru noi, fara puncte la Iasi si Voluntari n-avem sanse. 

ultimele-4-meciuri.png

@TheRobert &  @Ionut91 multumesc de urari dar n-a fost cu succes 😛 , desi m-am bucurat in prima faza ca am batut Poli Iasi dupa care au urmat 2 infrangeri, iar in ultima etapa m-am impiedicat 1-1 la Voluntari,  Botosani a scos punct la Cluj si s-au clasat cu 1 loc mai sus asa ca am retrogradat :(

ultimaetapa.png

rezultate-grupa.png

ne intoarcem in L2 cu niste noi recorduri negative, dar cu niste experienta cumulata si mult mai ambitiosi

record-goluri.png

record-2.png

rezvoltsm.png

cum nu am cheltuit nici un ban pe transferuri,  ne permitem sa redirectionam fonduri pentru training&youth facilities

parent-club.pngn

Ne-am afiliat cu doua dintre cele mai importante cluburi din Cehia :D incepem sezonul 4 cu obiectiv principal promovarea :D , cum nu dam deloc bani pe jucatori, prefer sa folosesc newgenii produsi de noi pentru a le mai umfla cota, decat sa imprumut si sa cresc juniorii altor echipe 😛 

media-predc.png

suntem vazuti ca favorita pentru locul 3, mi se pare o predictie corecta :)) 

voo.png

clauza.png

Imediat dupa retrogradare am inceput sa pierdem din cei mai buni jucatori, dar nu m-a deranjat fiind ca au venit gratis:D 

pusi-pe-liber.png

o parte din jucatori au fost pusi pe liber imediat ce am retrogradat

transferuri.png

am transferat permanent 6 jucatori si am imprumutat inca 6, n-as fi vrut sa imprumut dar prima luna am jucat ca cizmele si am crezut ca retrogradam din L2 :)), o sa-i prezint pe cei adusi liberi de contract in pauza din iarna, cu tot  cu realizarile lor. Am reusit sa vindem foarte bine vara asta, cel mai mult de pana acum...si am fi scos mai mult daca nu erau clauzele de retrogradare. Cativa dintre cei vanduti sunt newgeni produsi de noi :D , iar cel mai bine vandut este georgianul Avtandil Skhirtlazde pe care l-am adus liber de contract :D georgianul.png

LOT1.pngLOT2.png

asta-i lotul cu care vom incerca promovarea anul asta, e destul de tanar .. media de varsta fiind de 23 de ani..in lot o sa fie prezenti si 6 produsi in academia noastra modesta :))  si anume :

amzucu.png

brasfaleanu.png

cocina.png

levente-pap.png

sitoianu.png

cocinaa.png

rezultate-octo.png

in primele 2 luni ale campionatului am fost praf , abia am adunat 10 puncte in campionat iar in cupa am fost eliminati de Ripensia la penalty inca din turul 5, din octombire ne-am revenit si am strans 4 victorii si 1 egal

rezultate-2.png

in noiembrie si decembrie am spulberat :D si ne-am asigurat un loc 4 in pauza de iarna :D astia-s ce-i 6 jucatori transferati in vara si statusurile lor

BAKURAZDE.png

mbodj.png

SZONDI.png

matel.png

toure.png

poiana.png

Toti inafara de A.Matel s-au descurcat bine pana acum si au devenit titulari

in retur am jucat exceptional, singura care a reusit sa ne invinga si sa ne opreasca seria de 29 de meciuri fara infrangere ( noul record ) a fost Petrolul Ploiesti intr-un meci foarte echilibrat in care i-am condus 2-0

retur.png

petrolul.png

dupa infrangerea cu Petrolul au urmat 5  victorii consecutive si am terminat campionatul pe primul loc, cu numar record de puncte pentru Pandurii 86, cel anterior fiind de 82

sezon-reusit.png

eu am fost ales drept antrenorul sezonului 

antrenorul-sezonului.png

echipa-sezonului.png

11le.png

comercial.png

facilities.png

ne-am pregatit temeinic pentru prima liga..nu mai vrem sa retrogradam niciodata :)) , insa avem media prediction ultimul loc 😛 

media-predict.png

am fost nevoit sa aduc multi jucatori..17 mai exact :D suntem in sezonul 5 deci in continuare avem ' restrictii ' la transferuri pe bani, pentru a indeplini obiectivul de a nu transfera nici un jucator pe bani timp de 5 ani...insa cum am jucat pana dimineata am omis un aspect important la contractului unuia din cei imprumutati..asa ca practic am platit 5k/m pentru el...o sa-l consider obiectiv indeplinit partial 😛 

transferuri.png

cu 8 dintre ei am semnat definitiv din care 5 i-am gasit liberi de contract, toti niste afaceri excelente

samuele-longo.png

desi are un salariu de 438 k/a ,italianul a impresionat in primele 10 meciuri..cu 4 goluri, 2 pase de gol si de 3 ori omul meciului :D , e cotat la ~1.8 M in momentul asta, ma astept sa scot ceva pe el cat sa-i acopere contractul si bonusurile

rezart-morina.png

Rezart Morina e unul din preferatii mei, din cauza lui am schimbat tactica din 4-2-3-1 in 4-4-2 ( si merge bine :D ) in 6 meciuri albanezul a marcat de 4 ori, a oferit 2 pase de gol si a iesit de 2 ori omul meciului :D ii prevadtun viitor stralucit alaturi de noi

lorand-fulop.png

Lorand Fulop s-a remarcat in primele 5 meciuri, marcand 3 goluri si oferind 3 pase de gol chiar daca nu l-am jucat pe pozitia lui naturala. a devenit instant unul dintre cei mai scumpi jucatori ai nostri, este cotat la 1,8 mil

zoran-arsenic.png

Zoran Arsenic e titular incontestabil si unul dintre cei mai buni jucatori ai nostri, este cotat la 2.4 M si :D 

erindo-madu.png

iar ultimul este Erindo Marku, un albanez gasit liber de contract dar foarte promitator..din pacate o sa apuc sa l inregistrez abia din iarna

lot-1.pnglot-2.png

asta-i lotul pe care ma bazez anul asta, cel mai consistent de pana acum, desi media de varsta e cea mai mica din L1 ( 22 ) am cativa jucatori cu experienta precum Longo,Fulop,Arsenic,Jenssen care o sa creeze o simbioza utila echipei

ca si tactica m-am decis sa jucam 4-4-2, ca sa-mi pun in valoare toti atacantii..jucam ofensiv, joc de pressing bazat pe contra atacuri fulgeratoare pe margini..dar in acelasi timp nu jucam haotic..jucam disciplinat iar pe primul loc e jocul de pase

tactica.png

pana acum a dat roade excelent

REZULTATE-1.pngNIOEMRBEI.png

cupa.png

in pauza de iarna ne clasam pe locul 3..iar in cupa urmeaza sa jucam sferturile impotriva universitatii craiova :D ... sincer mi-am propus sa ne salvam de la retrogradare anul asta, dar vad ca se poate mai mult..asa ca noul obiectiv este sa ne clasam pe un loc de cupa europeana :D 

in pauza de iarna au avut loc mici schimbari, in sensul ca l-am vandut pe titularul Kodou Toure catre MANCHESTER CITY cu 3.1 mil ( clauza de reziliere ) , sincer mi se pare bun pentru nivelul L2/L1 dar nu cred ca o sa prinda vrun meci titular la City

kodou-toure.png

toure-istoric.png

si l-am vandut si pe Dragos Blaga unul din newgenii de la prima echipa produs de noi, 250k mi se pare o suma buna :D 

blaga.png

in schimbul lor n-am adus nimic..desi K.Toure era titular, in locul lui  restul sezonului o sa l folosesc pe Andrei Serban, iar backup-ul lui o sa fie Lorand Fulop chiar daca nu-i pozitia lui naturala 

din pacate am fost eliminati din cupa romaniei in sferturi chiar de catre rivalii de la U Craiova :( intr-un meci in care au avut cu un gram mai mult noroc ca noi..ar fi fost superba o victorie in fata rivalilor chiar pe teren propriu 

craiova.png

acum ca am fost eliminati din cupa o sa ne focusam toata atentia asupra campionatului...unde cred ca avem sanse ❤️

playouff.png

lupta pentru titlu o sa fie foarte stransa..si chiar daca o sa terminam pe ultimul loc in grupa o sa fiu multumit, pana la urma obiectivul nostru era salvarea de la retrogradare..si de la inceputul campionatului am fost vazuti drept cea mai slaba echipa