Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Venetic


il muce

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Liga B is like Belgium

life-is-like-belgium-sometimes-you-just-

Cand ai varfuri de mana a doua si intalnesti un portar care nu a bagat 2 beri inainte de meci, il poti invinge doar de la 11m.

Bratesti276.PNG

Si ratezi oportunitatea sa te desprinzi pentru ca derby-ul locurilor 2 si 3 se termina indecis:

 Bratesti277.PNG

Asta era meci de 4/5-0 pe vremea cand aveam atacanti mai bruneti, oaspetii nu au tras macar un sut la poarta pana prin minutul 55.

Bratesti278.png

Ne multumim si cu victorii la 1, 2 goluri diferenta in retur, csf, n-ai csf. Noroc ca probleme de astea au si "ceilalti", ia uite aici frumusete de egal acasa in minutul 91 dupa dominare totala ^_^^_^
Baiatul ala, George Pinescu merita un... pint de bere :betie:

Bratesti279.png

 

"Like Belgium" - 11 victorii si 3 egaluri si suntem neinvinsi de jumatate de campionat. Mai sunt 7 etape, din care ultima e in deplasare la Podeni.:whistling:

Bratesti280.png

Bratesti281.png

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

10 maini moarte

Bratesti282.jpg

Etapa XX a fost in deplasare la Cosminele, intr-un decor de vis. Stadionul e inconjurat de padure, intr-o zona muntoasa, superba.

Bratesti283.jpg

Publicul local a venit sa vada liderul in numar mare, cu mult entuziasm, inarmati cu vuvuzele (ca in foto de mai jos, stanga) si scandari. Ba chiar si cateva petarde s-au auzit in primul sfert de ora (si nu ma refer la cele din foto). 

Bratesti286.jpg

Pacat ca organizarea gazdelor a fost deplorabila. Au lasat terenul netuns, tusele abia se vedeau, gauri in teren si colac peste pupaza, fanioanele de la coltul terenului… inexistente. Erau niste bucati de tricouri in loc. Asa ceva nu mai vazusem nicaieri...

terenu04_n.jpg

Fanii gazdelor s-au linistit cand Adamache a iesit la rampa cu primele 2 pase de gol, pentru Baranga in minutul 21 si Sabou in minutul 26. Practic, mijlocasii mei au rezolvat meciul in 25 de minute. 2-0

Bratesti287.jpg

Nou-venit in iarna, Sabou a inceput sa-si puna amprenta din ce in ce mai serios in jocul nostru dupa ce fusese accidentat la inceputul returului. Meciul a continuat in nota noastra obisnuita, am controlat jocul si ne-am creat ocazii, pe care atacantii le-au ratat cu lejeritate dar am invins fara emotii, cu 2-0, scorul meu preferat in ciuda efervescentei locale.

Bratesti288.jpg

“Buna echipa avem” exclama nea Sandu.

“E buna, nea Sandule, dar nu uniforma. Are si puncte bune si slabe” i-am raspuns eu.

“Pai in martie ziceai ca nu avem nici o sansa sa promovam. Ca daca terminam pe 3 e bine si acum, ia uite… Podenii s-au dereglat, au facut egal acasa iar cu descultii aia de la Nedelea si au 3 egaluri la rand si deja avem 5 puncte avans! Mi-ai batut pula degeaba ca l-am pierdut pe ala, pe alalalt...”

“Da, nea Sandule, ai dreptate. Ai facut transferuri bune. Dar stii cum e echipa asta ?”

“Cum ?”

“In aparare suntem Alfa Romeo, la mijloc Ferrari si in atac Fiat”

“Bai baiatule, tu nu esti sanatos la cap”
izbucni in hohote nea Sandu.

~

6 zile mai tarziu, cu o zi inaintea meciului cu Vointa Livadea, primesc un sms de la nea Sandu:

“Pregateste-ti costumul de petrecere, Malaiesti-Podenii Vechi 2-0!”

Eh, sansa tine cu cei puternici. Aveam meci cu penultimul loc acasa si posibilitatea sa ne desprindem la 8 puncte in clasament!

Meciul de a doua zi a inceput cu oaspetii jucand un pic mai bine. La primul sut pe poarta au si marcat 0-1 si ma gandeam ce ghinion ca Ristea era obosit si l-am bagat pe Kelemen in poarta si uite… la primul sut a si luat-o!

Doar 10 minute mai tarziu, gluma se ingroasa si scorul devine 0-2 cand un atacant de la Livadea marcheaza cu capul pe fondul unei erori de marcaj.

“Bai, treziti-va bai!” am urlat de pe banca speriat de gandul ca ratam sansa sa ne desprindem in clasament.

“Pai e cazul, Mister, dupa cheful de aseara” am auzit de pe banca de la una dintre rezerve.

“DUPA CE ???” am urlat pur si simplu!

“Am vrut sa zic dupa cheful care s-a terminat dimineata"

Am dat cu ei de pamant in pauza, am facut si prima schimbare dar fara succes. Cele 10 maini moarte din teren nu si-au revenit si in minutul 50, locul 13 din clasament conducea la lider acasa cu 3-0!!! Aveam senzatia ca suntem un boxer care e numarat si trebuie sa se ridice pana la 10. Iar arbitrul e deja la 7..., 8…

Am facut toate schimbarile si am ordonat atac cu toate riscurile posibile! Poate totusi un punct ar mai fi de salvat. Intrat de un minut, mijlocasul dreapta Stanescu primeste o minge de la Trofin si suteaza pe jos, la coltul lung, plasat, fix langa radacina barei 1-3! Era minutul 62. 5 minute mai tarziu, Sabou a intrat in careu, a driblat tot ce a prins si singur cu portarul a marcat 2-3! Si banca noastra a explodat de bucurie! Sa fie oare o revenire ca Liverpool la Istanbul ??

Minutul 71 - din nou Stanescu a prins un sut “o data-n viata” direct la coltul lung, de data asta sus si incredibil!!! 3-3! In doar 10 minute am revenit si am salvat meciul! Nu i-am slabit deloc de pe margine, numai cu gura pe ei am fost in continuare. Simteam ca suntem pe val cu toti cei 4 jucatori introdusi jucand ca niste zei!

Oaspetii raman in 10 dupa al doilea galben primit de un sarac. Sa se fi intors Dumnezeu cu fata la noi ? L-am privit pe nea Sandu, sunt convins ca isi facea cruci cu limba.

Minutul 88 o centrare a lui Crisnic si Nitu (acel jucator care se razvratise impotriva mea anul trecut) marcheaza cu o lovitura de cap la coltul lung! 4-3!!!! Ce comeback!!! Precum Foresta Falticeni in Stefan Cel Mare pe vremurile lui Magiun si Robert Nita!

Terminam meciul in corzi. 6 minute de prelungire ago-ni-zan-teeee traite la maxim pe margine, cu ambele banci in picioare si cu oaspetii avand 3 cornere in minutele 95 si 96!

Final de partida! 4-3 si am imbatranit la meciul asta. Boxerul s-a ridicat la 9 si a prins un croseu norocos, KO de partea celalalta! 4-3 de la 0-3 in min 60… uh, cat de aproape sa ratam am fost...

Bratesti284.png
 

 

giphy.gif

8 puncte avans

Bratesti285.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

@kevinluci - un patriot local de la Cosminele

~~~

De la 8 la 6

Bratesti293.jpg


5 etape pana la final, 8 puncte avans.

Primul meci, acasa cu Viitorul Poienarii Burchii, pe superba "arena" din Bratesti. Oaspetii sunt din categoria amatoriceasca asa ca a fost ca o plimbare in parc. Colonel in minutul 11 din penalty si Baranga in minutul 24 cu un sut de la distanta, un gol de generic, au stabilit ca de atatea ori de la ce scor INCEPE un meci la Bratesti - de la 2-0.


Bratesti289.jpg

A urmat apoi un festival de ocazii ratate si totusi, spre final, Loga a tinut sa imi arate ca nu am dreptate si a marcat pentru 3-0. In sfarsit un atacant care marcheaza…


~~~

“Acolo la Gorgota, chiar daca esti langa DN1 nu prea scapi fara control la glezne” era tot ce auzisem in saptamana dinaintea jocului cu AS Gorgota. “Dau baietii aia fara mila”

Intr-adevar, pe un teren plin de smocuri si ca vai de mama lui, gazdele au dat. Bine, nici noi nu suntem sfinti, tot timpul le-am cerut sa joace agresiv, la minge si asta aduce cu sine si faulturi. Dar le-am cerut sa joace agresiv nu sa fie prosti. Precum gazdele.

Dupa ce Adamache a marcat in minutul 5 pentru noi parea ca tot ce trebuie sa facem e sa ne ferim de atacurile cu talpa ale gazdelor. Am si reusit in mare parte desi de pe margine diversi indivizi ii indemnau pe jucatorii gazdelor sa nu ierte nimic.

Eu stiam de pe unde am crescut ca un “carcalete” inseamna o combinatie de bere cu rom sau ce se mai gaseste prin birt dar aici era un premiu acordat de tribuna pentru fiecare placaj de rugby realizat. Premiu promis si probabil livrat ulterior la bar.

Bratesti292.jpg


Spre finalul meciului, amenintarile din tribuna erau din ce in ce mai aprige.

“Bine, Jeane! Te cinstesc!” se auzi in ultimul minut cand Jean Timis, jucatorul gazdelor reusise egalarea.

In timp ce paraseam terenul spectatorii de pe margine isi ascundeau ciomagele si ne priveau iertatori.

“Gata, bosilor! Ati scapat cu viata si de data asta” 

Podenii Vechi si-au revenit si au reusit 2 victorii: 2-0 in deplasare la Progresul Alunis (locul 3) si 4-2 acasa cu Puchenii Mosneni.

Bratesti291.png


Au mai ramas 3 etape si avem 6 puncte avans. Ultima etapa e chiar meciul direct cu Podenii Vechi, la ei. Ca sa nu fie decisiv am nevoie de 4 puncte in urmatoarele 2 jocuri sau sa mai calce stramb si Podenii in cele 2 deplasari ramase, teoretic jocuri usurele cu echipe de mijlocul clasamentului.

Bratesti290.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Locul 1 e numai...unu!

45724324.jpg

 

AS Pleasa e cu retrogradarea pe masa, noi cu promovarea tot mai aproape. Mai vechea noastra cunostiinta, Pleasa, de la care am luat jucatori, pe care i-am si batut in cupa si care ne-au scos un egal in tur dupa un meci cu mult cantec, sunt acum in mare dificultate. Si noi atat asteptam!

Ca o obisnuinta, dupa jumatate de ora aveam 2-0 pe tabela - Loga si Sabou fiind marcatorii. Meciul a continuat fara istoric si Burci a stabilit scorul final in repriza secunda - 3-0 trimitand AS Pleasa in Liga C Prahova. <_<

Bratesti294.png
 

Ne mai trebuiau 2 puncte in ultimele 2 etape ca sa promovam sau ca Podenii sa calce stramb. Iar a doua zi dupa jocul nostru cu AS Pleasa minunea se intampla…. in prelungiri, asa cum e mai bine ^_^^_^

Bratesti295.png

Cu 2 etape inainte de final, cu 8 puncte avans suntem campioni!!! Promovarea in Superliga B, Liga 5 Prahova este cea mai mare performanta din istoria clubului din Bratesti!

Bratesti296.png


A urmat o petrecere monstru la barul lui nea Sandu cu fripturi si multa bautura. :ole:

“Am o veste foarte buna pentru tine, Ovidiule!” imi marturisi nea Sandu in timp ce tragea cu nesat din tigara in negura noptii, in timp ce eram iesiti sa facem cativa pasi in liniste.

“Care, nea Sandule ? Imi dai semnatura pentru licenta C de antrenor ?”

“Ei, as! Ceva si mai bun! Acum ca am promovat, primarul vrea sa sustina echipa cu bani de la buget!”

“Hah! Si-a adus aminte si de noi ?”

“Da, mah. Cum se schimba omul, hehe! Si pot sa-i dau niste bani pentru baremurile de arbitraj platite de tine pana acum. Vreo 1400 de lei deocamdata. Dar cu o conditie. Semnam un contract pentru la anu’”

“Multumesc, nea Sandule. Dar cum facem cu licenta ?”

“Lasa mai licenta! Rezolvam si cu aia, doar ti-am spus. Nu ai nevoie de ea. Stiu ca ai avut 2 oferte si eu vreau sa semnam un contract pentru la anu’ ”


Nea Sandu nu stia dar eu avusesem 4 oferte, 3 din Liga B, pe care tocmai o castigasem si 1 din Superliga B in care tocmai promovasem. Doar ca era o oferta de la Tineretea Izvoarele, echipa ca si retrogradata. Le-am refuzat pe toate.

“Ce, credeai ca nu stiam ? Hai mah Ovidiule ca aflu si eu, nu-s prost” completa nea Sandu.

“Bine, nea Sandu. O sa ma gandesc”

Nea Sandu stinse nervos tigara si nevazandu-i fata din cauza beznei am intuit ca avea un rictus de m-ar fi strans de gat. Dar norocul lui ca nu se vedea nimic.

Bratesti297.png


~

blejoi_ajf.jpg


Inaintea penultimei etape, acasa cu Carpati Sinaia, AJF ne-a premiat pentru performanta de a castiga una dintre cele 4 serii ale Ligii B Prahova, festivitate la care au participat mai multi oficiali ai AJF, omeniti de catre primarul Sirnei si nea Sandu.

Bratesti300.jpg
 

Descatusati si fara presiune am abordat ultimele 2 etape si am terminat sezonul fara infrangere in ultimele 21 de jocuri, adica ultima infrangere a fost in etapa a V-a. Ba chiar Burci s-a dat in spectacol si a vrut sa arate ca e totusi atacant. Ca sa-mi inchida gura.

Bratesti298.png

Bratesti299.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Time to move on

CKywOR.gif

 

Dupa ultima etapa mi-am dat demisia. Singurul motiv este ca mi-au fost refuzate de catre club toate cele 4 sau 5 cereri de a obtine licenta C, cea de baza. Imediat am fost chemat la "negocieri", sa ma mai gandesc pentru ca 2 promovari consecutive au fost cu mult peste asteptarile clubului: ultimul loc in primul sezon, in L7, mid-table in sezonul 2, in L6.

Bratesti301.png

 

Cum nicaieri nu am vazut vreo optiune de a putea cere cursurile de licenta C... my answer was like...

tenor.gif

 

Au insistat un pic oferind o maslina in plus:

Bratesti302.png

 

Dar tot nu e ce ma asteptam. Astfel, se termina 2 ani frumosi la Bratesti cu promovari consecutive din Liga C Prahova (L7) in SuperLiga B Prahova (L5). 59 de jocuri oficiale, 42 de victorii, 9 egaluri si 8 infrangeri. Profilul meu arata asa:

Bratesti303.png

Bratesti304.png

Bratesti305.png

 

Ce urmeaza ? Cautam o echipa de L5 care sa imi permita sa imi iau licenta C.

"Veneticul tot venetic ramane" cum ar zice nea Sandu...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy