Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Venetic


il muce

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

@yogibeer multumesc! ai anticipat bine urmatorul post

~~~


Cum stii ca e momentul sa treci la o liga superioara ?

BoilingCornyHairstreak-max-1mb.gif

Cand Matei, mijlocasul dreapta, reuseste o superbitate de Rabona ca assist pentru golul 2:

 

Bratesti095.png

 

Cand castigi chiar daca joci prost:


Bratesti096.png


Cand ai 7 victorii consecutive:

Bratesti097.png

Cand ai cea mai buna aparare, cel mai bun atac (de departe) si esti lider detasat:

Bratesti098.png

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

His name is... Gogu. Gogu Ion!

6429-cabina.jpg

Din nou 3 meciuri in 7 zile. Din cauza ploii, meciul din deplasare cu Viitorul Fulga a fost amanat, asa ca restanta s-a jucat la 3 zile dupa victoria cu Provita. A fost un meci in care am alergat dupa egalare de 2 ori, fiind condusi de gazde din minutul 12 pana in minutul 21 si din minutul 34 pana in minutul 60. Dar Tiganu’, golgheterul campionatului, Bobeica si-a intrat in mana si cu o dubla ne-a pastrat neinvinsi. Ba chiar in ultima jumatate de ora am fi putut marca si golul victoriei dar ar fi fost nedrept. 2-2 la Fulga scor final.

Dupa inca 4 zile, am incheiat saptamana cu deplasare la Zalhanaua. Arizona parea una dintre pretendentele la promovare dupa tur, fiind in primele 4 clasate, la doar 1 punct distanta de locul 2. In retur insa “pistolarii” si-au pierdut din avant si distanta fata de locul 2 a crescut.

Ca si cum numele de Arizona nu e suficient de inedit, banca de rezerve a oaspetilor de la terenul din Zalhanaua e o dileala totala, nu am mai vazut nicaieri asa ceva:

thumb_500x500_6430-banci.jpg

M-a pufnit rasul, dar nea Sandu m-a calmat rapid:

“Ce, vrei sa ne-o luam pe cocoasa, pe aici, pe la ciobanii astia ?”

Ma asteptam la un joc dur si dificil, dar asta nu m-a impiedicat sa le cer baietilor victoria si nimic altceva. Arizona a lasat spatii largi in aparare de care noi am profitat la maxim. Matei, mijlocasul dreapta, a dovedit ca e in forma mare si a servit 2 assisturi pentru Bobeica si Slobozeanu. Apoi fostii lui colegi de la Arizona i-au aplicat cateva intrari crancene, iar Matei nefiind nici el chiar usa de biserica (doar in tur a fost si el “pistolar”) a ripostat si a luat galben. L-am schimbat inainte ca tibiile sa sara mai ceva ca puricii de pe cainii de la stana, apoi Bobeica a dus scorul la 3-0 cu o noua dubla, distantandu-se cu 12 goluri si in clasamentul golgheterilor la 3 goluri avans fata de urmatorul.


Bratesti099.jpg

Pe final, gazdele au redus din diferenta dar nemafiind timp pentru a marca inca 2 goluri si a egala, cowboy-ii au cedat si au inceput o ploaie de injurii si flegme la adresa fluierasilor asezonata bine cu o garnitura de imbranceli si lovituri perfide. Pana la urma, timpul i-a salvat pe cavalerii in negru si fluierul final a venit parca un pic mai repede: 3-1. A fost usor datorita naivitatii tactice a gazdelor de care noi am profitat.

Dupa meci, ca la orice deplasare, incercam sa stam grupati, pentru ca suntem la tara si oricand pot aparea surprize. Nu o data betivii locali ai satului si-au exersat aruncarea cu sticla dupa noi, dar aproape de fiecare data fara succes. Astfel de lucruri te fac insa sa fii prevazator si sa incerci sa-ti iei talpasita cat mai rapid posibil si fara prea multe comentarii. Ai venit, ai luat punctele, ai plecat. Nebatut pe cat posibil. Fuga este rusinoasa dar este sanatoasa! Altfel, faci cunostinta cu localnicii care stapaniti de damful provocat de o sticla de vin cauta cu tot dinadinsul sa iti invineteasca ochii. Si fereasca sfantul, Prahova sta bine la vin!

De data asta nu stiu cum s-a intamplat dar dupa finalul jocului, cand ne strangeam lucrurile si speram sa o zbughim inainte sa facem cunostiinta cu ce inseamna “Arizona”, m-am trezit inconjurat de un grup de indivizi.

“El e ?”

“El, ca il stiu, ne-a mai arbitrat aici si in toamna si ne-a furat si atunci”


Mda, nu stiu cum se face ca la tara toti ii stiu pe arbitri mai ceva ca la Liga 1.

“Nu, nu, nu sunt eu arbitrul” am incercat eu sa ma apar, rasufland usurat.

“Da’ cine pula mea esti tu, mei ?"

“Sunt antrenorul de la Bratesti”
am rostit eu pe un ton calm, ca si cum totul e evident, ce naiba… nu sunt arbitrul!

“Deci el e, mah! S-a dat de gol, futu-i ma-sa-n cur! Hai, tine-l!”

Baga-mi-as pula, am cazut intr-o capcana, ma gandeam. Ah, cat pe ce sa termin sezonul nebatut!

De nicaieri, apare un tip, care sare din mers de pe bicicleta pe care o reazama de cabina arbitrilor si urla la grupul de ma insfacase de guler.

“Laaasaaaati-l!”

Tunetul sau a despartit grupul precum Moise apele.

“Iarta-ne, Gogule. N-am stiut ca te-ai intors de la Brasov! Nah, daca vrei sa-l pocnesti matale… ti-l lasam!” schiauna unul dintre ei.

“Nu se atinge nimeni de el sau o sa cunoasteti palma grea a lui Gogu Ion!”

OMG, tipul asta, dupa ce ca era un munte de om, vorbea despre el si la persoana a treia. Cu nume si prenume. Epic!

Bratesti100.png

“Bah! Luati mana dupa el, pe asta il cunosc eu, o sa ajunga mare antrenor. Luati-va vreascurile jegoase dupa el ca nu vreau ca atunci cand o sa fie mare, cam cat nea Mircea Lucescu de mare, sa dea vreun interviu in care sa-si aminteasca ce potol si-a luat la Zalhanaua!”

Well, norocul meu s-a numit Gogu Ion, fost antrenor la Arizona, acum antrenor la Corona Brasov, respectat de catre localnici dupa ce a obtinut rezultate pretioase la Arizona. L-am cinstit cu un rand de beri la barul local, denumit… Arizona, ca sa-mi amintesc de el cand voi fi mare antrenor: cum m-a salvat de la tumefiere Gogu Ion!

Bratesti101.png

 

Bratesti102.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

@Mihai - e localnic, deci.... ? il dam afara!! :D:D

~~~

 

Sampanie la toata lumea!

KeoRV1.gif

TGV-ul nu opreste la Darvari

Bratesti103.png

Cum insa si AS Puscasi a castigat cu 1-0, promovarea matematica a fost amanata cu o saptamana, mai fiind necesar un punct.

Dar… o facem in stil de mare campioana. Intai condusi de AS Mehedinta cu 1-0, jucam foarte ofensiv ca sa recuperam dezavantajul si in ultimele 5 minute marcam 2 goluri care dau cep bucuriei promovarii.

Bratesti104.png

Bratesti105.png

Cu 3 etape inainte de finalul campionatului suntem promovati!!!! Dupa jocul de la Valea Dulce, a urmat un chef monstru la barul lui nea Sandu! Berea a curs valuri, apoi a venit randul vinului sa nu ramana mai prejos. Mititeii si friptanele de berbecut au fost aruncate in lupta!

Bratesti111.jpg

“Mancarea-i fudulie, bautura-i temelie!!!” a fost refrenul noptii alaturi desigur de:

In plina petrecere am primit un mesaj:

“Felicitari pentru locul 1! Eram sigur ca te descurci si fara mine 😉

Expeditor: Bogdan Flipmo. Da, am avut un retur de exceptie, 9 victorii si 1 egal ne-au adus promovarea, o promovare neasteptata, nesperata la inceputul sezonului.

“E si meritul tau, Bogdane! Si tu ai muncit pentru asta, eu am ramas sa culeg roadele muncii noastre. Sper ca esti bine” i-am raspuns.

Nea Sandu e in culmea fericirii si il cred. Care era obiectivul la inceput de sezon ?

Bratesti112.png

Sa terminam ultimii ? Pai…

Bratesti106.png

Venetic, asa cum sunt, cu aere de capitala, inflexibil ar zice unii dar in noaptea petrecerii am fost cinstit de mai multe ori de oameni pe care nu-i stiam dar care erau buni prieteni cu paharul. Localnici, desigur! Am primit si sfaturi despre cum ar trebui sa abordam sezonul viitor in Liga B/Liga 6, ce sa mai... tot tacamul.

Bratesti107.png

Dar era sa cad jos de pe scaun cand spre dimineata, chercheliti bine dupa atata chef, pana si contestatarii din echipa au ciocnit un pahar cu mine!

Bratesti108.png

Hai du-te-n pula mea, Nitule! Dupa jumate de an in care m-ai futut acum brusc ti-a trecut! Aveai o echipa intreaga care te sustinea la un moment dat... Anyway, "eu profesionisti!" cum ar zice Hagi.

Si uite asa, dupa ce ai fost un sezon intreg la:

Bratesti110.png

ajungi in doar o saptamana la:

Bratesti109.png

 

Dar, NU MAI CONTEAZA!!!! CE E LA FUND E DUJMANIE!!!!


Cj6-znKxy934pFYrZpZ_HucndbNG-QXhSH8GV_kH
 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Omenie

1-CLIIMA20140321_0190_1.jpg

“Bai Ovidiu, asa ma faci sa stric o prietenie de 20 de ani, in pizda ma-sii”

“La ce te referi, nea Sandule ?”

“Hai da-o dracului ca o faci si pe prostul acuma”

“Raduta Ghioca ?”

“Da, bineinteles ca la el ma refer!!!”
raspunse nevrotic nea Sandu.

“Ok, sa ne calmam un pic. Am fost campioni cu 3 etape inainte de final ?”

“Am fost, nu despre asta e vorba”

“Dar... ai fost si matale de acord ca in ultimele 3 jocuri sa bag prin rotatie si jucatori care au prins putine minute, nu ? I-am bagat chiar si pe aia doi pusti pe care i-ai adus la echipa, de aici din Bratesti - Neacsu si Paduraru”


Bratesti114.png
 

“Bai Ovidiu, am pierdut cu Puscasi acasa ? Era corect sa pierdem si cu Salciile! Asa era corect!” aproape striga nea Sandu.

“Cum adica, asa era corect ?”

“Mai Ovidiu”
isi mai calma tonul “in toamna, la Salciile te-a tratat Raduta omeneste ? Ti-a dat o friptura si un pahar de vin desi l-am batut cu 2-0 ?”

“Da, chiar mai multe pahare”

“Ei, atunci trebuia sa facem o omenie si acum. Ne-a batut Puscasi, ne bateau si Salciile si gata! Din cauza ta Raduta nici la telefon nu-mi mai raspunde. Bai si beau cu el de 20 de ani!!”

“Adica ce vrei sa spui ?”
am intrebat un pic iritat. “Sa dam meciul asa pur si simplu ?”

“Ovidiu, in fotbal daca prietenii nu te ajuta, cine sa o faca ? Cine ? Dusmanii ? Nu pot sa cred ca gandesti asa, tu esti baiat inteligent, e altceva la mijloc.”


Bratesti115.png
 

“Nea Sandu, nu e vina noastra ca Salciile au ratat promovarea. Au pierdut meciul direct cu AS Puscasi. Apoi in ultima etapa AS Puscasi a castigat cu 1-0 desi adversarii au ratat pana si penalty, ce vina avem noi aici ?”

Nea Sandu statu o clipa pe ganduri, ca si cum ar fi vrut sa zica ceva, dar ceva il oprea. Intr-un final isi rostogoli gandurile cele mai cumplite. 

“Ovidiu, ai stat capra cu Puscasi ?”

“Ma intrebi daca am facut blat cu Puscasi ? Nu, nu am facut nici un blat!”

“Atunci jura-te!”


Nea Sandu scoase o icoana din buzunar pe care o avea pregatita si mi-o intinse.

“JUR!”

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Ok, sezonul s-a terminat, campioni in Liga C (Liga 7) Prahova si eliminati in turul 4 din Cupa Romaniei, faza judeteana

Bratesti119.png

Mai jos lista de jucatori care au muncit ca sa castige campionatul, doar cei care inca mai sunt in lot. Mai sunt o mana de jucatori care fie au plecat in iarna la alte echipe, fie au fost pusi pe liber iar FM-ul dupa o perioada de timp i-a dat disparuti (nu mai exista in joc).

Bratesti121.png

Cum am incercat sa joc cat mai realist, am setat attribute masking on si nu folosesc player search.
De transferuri se ocupa la inceput seful clubului (nea Sandu, pe care de fapt in joc il cheama altfel) care mai apoi si-a adus un DoF (total nerealist pentru ca e un nume totusi, de aia e amintit doar in treacat) care a preluat aceleasi responsabilitati ca si sefu' - transferat jucatori, negociat contracte jucatori noi, existenti, vanzare de jucatori, se ocupa de fapt de tot pe zona de contracte, transferuri in/out jucatori si staff cu exceptia antrenorilor si a contractelor lor (care sunt 0 ron/luna fiind club amator).
In paralel, au fost jucatori de la adversari care au luat note mari in meciurile directe cu noi, i-am scoutat (la inceput personal ca sa le vad toate atributele, mai apoi DoF a angajat un scout si i-am cerut lui rapoarte) si pe o parte din ei i-am cerut lui DoF sa-i transfere.
Au fost si jucatori liberi de contract de care scoutul mi-a povestit, le-am oferit trial de 2 saptamani ca sa le vad atributele, i-am cerut DoF sa ii achizitioneze dar pana acum nu a reusit sa aduca nici unul, suntem totusi in Liga 7...
Ce a reusit DoF in schimb este sa aduca niste jucatori de capul lui, fara sa ma intrebe absolut nimic, jucatori chiar reusiti.

Din cei 24 de jucatori de mai sus avem asa:
- din lotul original - toti nascuti si crescuti in Sirna, Bratesti - (10) Kelemen, Crisnic, Raileanu, Ignat, Munteanu, Constantin, Nitu, Ghita, Stepanyan, Rosu
- transferati de DoF la cererea mea - (9) Slobozeanu, Barbulescu, Preda, Ilie, Alexe, Matei, Musat, Bobeica, Ghimis
- transferati de DoF din propria lui initiativa - (3) Dinita, Burbulea, Mihalache
- youth intake din aprilie - deci tot localnici, nascuti in Sirna, Bratesti - (2) Neacsu, Paduraru

Profilul meu de antrenor dupa primul an arata astfel:

Bratesti116.PNG

 

Am crescut un pic si la atribute, de la 1 pe linie la:

Bratesti117.png

iar la reputatie am progresat destul de mult, de la 1, 1, 1 la 626 CR, 250 HR, 220 WR:

Bratesti118.png

si capitolul "prieteni si dujmani" mai jos. Plus sunt la favoured personnel al clubului, pentru ca Bratesti e la a doua promovare in istorie, so...

Bratesti120.png

Link to comment
Share on other sites

cel mai interesant topic. Mi-am facut cont special sa iti scriu asta. Si eu joc fm din 2004 de la cm04 si niciodata nu am cautat alti "nebuni" ca mine. credeam ca nu e un joc f iubit in romania. pana luna asta n-am avut pe nimeni cu care sa joc online(prima data) iar acum eu si cu prietenul meu ne duelam in seria A cu 7 etape inainte de final care pe care la titlu eu roma el juve cu atalanta si lazio impreuna in top 4 in 2 pct. de cand joc fm n-am stat cu asa emotii pt un sfarsit de sezon. cred ca ar merita sa fac un topic cu sezonu asta nebun.

in schimb am luat si eu o data o echipa din liga 10 din anglia si am reusit nebunia sa ajung in 9 ani in premier league dar adevarul e ca ce faci tu acolo in ligile noastre e teroare :) nivelul de talent la noi e la pamant(desi am reusit sa castig in 2022 cupa uefa cu fcsb! cu 2 jucatori din academie, cu louis munteanu florin stefan si iacob in echipa so nu pot sa spun ca is asa rai ca in alti ani) so bafta in continuare!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Generaţia de Aur

@Tjdor multumesc, la fel si tie! Vedem in perioada urmatoare daca mai am sau nu bafta din primul sezon...

 

~~~

Sezonul II

tricou-principii-22268.jpg

“Ha! Ha! Ha! Te-a pus sa juri pe icoana ?”

Rasul lui Bogdan Flipmo imi era atat de familiar din discutiile si intepaturile pe care de-a lungul anilor ni le-am adresat unul altuia pe tema echipelor preferate, ambele din Italia.

“Da, ca nu am fost blat cu AS Puscasi. Pentru ca in felul asta a ratat promovarea Rapid Salciile, unde e prietenul lui, Ghioca”

“Tot mai crezi ca nu a fost nimic ciudat cu Barbulescu in iarna, la meciul de Cupa ?”


Barbulescu marcase un autogol in meciul direct cu noi la ultimul lui meci in tricoul AS Pleasa, autogol care ne-a permis sa trecem in turul urmator in Cupa Romaniei, faza judeteana, pentru ca apoi sa vina sa joace pentru noi, la Bratesti. Intelegerea ca el sa vina la noi era dinaintea meciului din Cupa.

“Nu mai cred nimic, Bogdane. Nu stiu ce sa zic. Imi vad de treaba mea, antrenez echipa. Dar inteleg ca asta te-a deranjat si ti-am respectat decizia de a pleca de la echipa”

“Ok, lasa asta. Care e treaba la Liga 6 ?”

“Pai Liga 6, Liga B cum e denumita de AJF e formata din 4 serii de cate 14 echipe. Promoveaza prima clasata din fiecare serie, retrogradeaza ultima clasata din fiecare serie”

“Sunteti in serie cu vreo alta echipa din Sirna ? Stii ca pentru nea Sandu asta e razbunarea lui pentru ca l-a lasat primarul balta”

“Nu, nu suntem in serie cu niciuna din celelalte 2 echipe sustinute de primarie”

Bratesti200.png

 

“Si ati vorbit despre baremurile de arbitraj ? Tot tu le platesti ca si la Liga C ?”

“Deocamdata tot eu. Si inainte sa intrebi, nu nu am vorbit despre licenta C de antrenori, nu e nevoie nici la Liga B. E ultimul nivel la care se poate tot fara licenta de antrenor.”

“Pai ai grija sa promovezi, hehe!”
zambi Bogdan.

“Bai sa stii ca nea Sandu zice ca lumea ne-a cam luat de frica. Si sincer in amicale au fost rezultate ok, promitatoare”

Bratesti201.png

 

“Nici nu-mi inchipuiam altfel. Dar nea Sandu cum e ?”

“L-am vazut mai trist in ultima perioada, ce-i drept, si-a lasat prietenul pe dinafara, nu a facut o omenie cum zice el, dar viata e lunga si grea. Dar se achita bine de partea lui, a adus jucatori, inclusiv locali, moartea lui, doar stii. A gasit niste juniori promitatori si vreo 2 deja au jucat in ultimele etape din C. Oricum regulile din Liga B sunt mai stricte fata de cele din Liga C, trebuie sa avem in teren 2 jucatori U21 si 2 U23. Asa ca juniorii prind bine acum. Unul dintre ei, un fundas central, Neacsu, fizic bun, determinat baiatul, nu va face prea multi purici pe la noi, o sa puna ochii repede pe el echipe de mai sus."

 Bratesti205.png

Bratesti206.png

Bratesti209.png

 

"Da, bastinasii, mandria lui nea Sandu" raspunse Bogdan. "Si pe cine a mai adus ?"

"Un portar care a fost titular la L5 Calarasi, la Vointa Chiselet, Ristea il cheama, 23 de ani, 22 de jocuri, 19 goluri primite. Un fundas central de 21 de ani, Colonel il cheama, tot de la L5 Calarasi, de la AS Galdau, 19 jocuri sezonul trecut. Un mijlocas stanga de 29 de ani, Stanescu, de la Malaia, L5 Valcea care a dat 7 goluri anul trecut in 29 de meciuri. Pe Iacob, mijlocasul de 23 de ani de la Fulga, pe asta i l-am cerut eu, 25 de jocuri anul trecut, 2 goluri, polivalent, acopera tot la mijlocul terenului, joaca si stanga si dreapta si centru. Si Burci, un mijlocas ofensiv sau atacant, inca nu m-am decis unde sa-l joc, are 22 de ani, l-a adus de la Energia Radomir, din L5 Dolj. Anul trecut 10 goluri in 26 de jocuri, deci cred ca atacant mai degraba.”

Bratesti203.png

Bratesti204.png

Bratesti207.png

Bratesti208.png

Bratesti210.png

 

"Pare ca a transferat cu cap nea Sandu, din nou. A adus numai de la L5 si nimic din Prahova, zici ca are dusmani in judet"

"Da, sa-i vedem la treaba. Bine, stii ca treaba cu L5 e relativa, valorile nu-s diferite asa tare intre L5, L6. Iar Prahova e judet de top in tara, probabil ca L6 Prahova e la nivel de L5 alte judete. Oricum, simt ca avem un grup bine inchegat, sunt increzator ca evitam retrogradarea. Nea Sandu insa zice ca ar trebui sa fim in prima jumatate a clasamentului.

 

Bratesti202.png


“Ambitios, nea Sandu”

“Da, in pula mea. N-ai fi crezut dupa ce anul trecut avea absolut 0 pretentii.”

"Si de plecat cine a plecat ?"

"Silviu Constantin la o echipa de prin L5 Buzau si nu o sa-ti vina sa crezi dar... Slobozeanu a plecat la Benfica Nova, in L5 Bucuresti"

"Uau, primul nostru transfer! A si plecat ?"

"Daaa, primul jucator care ne-a impresionat. A jucat 21 de jocuri pentru noi, 4 goluri, 8 pase de gol, cred ca nea Sandu si-a rasplatit prietenul de la Bucuresti... rapidistul...cel care l-a ajutat pe la transferuri. Pac i-a plasat un jucator. Omenie cum zice el"

“Ha! Ha! Da! Si in Cupa cu cine jucati ?”

“Primul tur cu AS Romanesti, au promovat si ei din C in B dar erau in seria cealalta din Liga C. Jucam la ei. Daca nu ajungem macar in turul 4 ca anul trecut se supara nea Sandu”

“Ba’, da’ cate pretentii!!”

“Dar tu cum esti ?”

“Bine, mi-am deschis o mica afacere, merge. Pentru mine e suficient”

“Da, stiu. Mi-ai povestit data trecuta. Banuiesc ca nu are rost sa te intreb daca vrei sa te intorci la Bratesti...”

“Tu poti sa ma intrebi, dar stii deja care e raspunsul. Si nu neaparat din cauza afacerii”

“E vorba de principii, stiu”

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

@kevinluci normal, suntem totusi la Liga 6 si toti sunt regeni/newgen; am avut pana acum cativa jucatori reali in probe ca sa le pot vedea atributele, dar șăfu nu a reusit sa convinga vreunul sa ne onoreze permanent

~~~


Frati de arme
 

Bratesti212.jpg

Debutul in noul sezon ne-a scos in cale in primul tur din Cupa pe AS Romanesti, echipa promovata din Liga C in Liga B ca si noi, doar ca ei au fost in cealalta serie de C in sezonul trecut si au promovat in ultima etapa, in timp ce noi am facut-o cu 3 etape inainte de final.

Asemanarile continua, si noi si ei suntem echipe pe care primariile locale le ignora, ambii “patroni” de echipa au cate o mica afacere locala, diferenta fiind ca AS Romanesti a ales sa protesteze foarte vizibil fata de indiferenta primarului din Barcanesti de a finanta sau ajuta echipa. Nea Sandu a considerat ca e o oportunitate buna sa facem acelasi lucru si la startul jocului ambele echipe au afisat bannerul pregatit de gazde.

Terenul din Barcanesti este o masa de biliard, cel mai bun teren pe care am jucat pana acum de departe. Patronul echipei AS Romanesti, Gabriel Marin, e un tip super pasionat de echipa si ingrijeste si bibileste terenul cum rar am vazut.

Bratesti211.jpg

Pentru debut am aliniat echipa cea mai buna echipa: Ristea - Ilie, Ignat, Colonel, Barbulescu - Iacob, Burci, Preda, Stanescu - Dinita, Bobeica.

Sunt 5 jucatori noi in echipa, sper sa trecem rapid peste etapa de coagulare. Cum obiectivul este sa ajungem in turul 4 si acolo nu putem ajunge decat cu victorii, le-am comunicat foarte clar jucatorilor asteptarile mele legate de rezultat.

Jocul a fost dominat de catre noi, chiar daca jucam in deplasare dar fara urmari pe tabela de marcaj. Atacul Dinita-Bobeica, responsabil pentru 19 goluri in 34 de jocuri sezonul trecut a uitat sa-si faca prezenta asa ca in minutul 60 am introdus forte proaspete, pe Florin Ghita. 

w600_romanesti.jpg

Pana la urma am intrat in prelungiri si Ghita a rezolvat jocul cu o dubla in minutele 95 si 99 si am trecut in turul urmator. 2-0. Ceva emotii dar totul s-a terminat cu bine :)

Sortii ne-au scos in cale in turul 2 pe Vointa Gornet, echipa tot de Liga B, Liga 6 care sezonul trecut a terminat pe 10 din 14 echipe. De data asta meci acasa si am aliniat acelasi 11.

Nea Sandu, foarte jovial inainte de meci, ma trage de maneca:

“N-avem cum sa nu trecem de astia”

“De ce esti asa sigur, nea Sandule ? Stii ca in fotbal chestia asta in general are recul”

“Ce are ?”

“Recul. Se intoarce impotriva noastra”

“Nu e mah nici un recur, ce esti homosexual de ala ? Uite, mi-a dat unul de la ei situatia cu jucatorii lor de anul trecut, sunt vai de mama lor”

Bratesti213.jpg

Intr-adevar, nea Sandu avea dreptate. Inca de la incalzire baietii de la Gornet pareau un pic timorati.

Bratesti214.jpg

Am profitat de asta si dupa doar 10 minute, Bobeica a deschis scorul, prima reusita pe anul asta. Dupa inca 5 minute oaspetii au dat semne de revenire si au egalat dintr-o lovitura libera directa. A fost doar un foc de paie pentru ca am continuat sa dominam jocul. Ca si la jocul precedent, a fost nevoie ca in minutul 60 sa-l bag pe Ghita ca sa se miste cava si pe tabela. Iar Ghita a livrat iarasi o dubla in minutele 66 si 70 ca si la Barcanesti. Pe final, Bobeica si-a trecut si el dubla in cont ca prea isi luase Ghita avant cu cele 2 duble in 2 jocuri. 4-1 si in turul 3 vom juca la final de noiembrie afara la Avantul Iordacheanu, tot din Liga B ca si noi, locul 13 sezonul trecut. Pana atunci… campionat!


Bratesti215.png
 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Tigan la foc automat
(ok, admit, nu e cea mai fericita alegere de titlu)
 

benito-mussolini-approves-this-post.jpg

 

Incepem campionatul Ligii B intr-un mod foarte asemanator cu sezonul trecut din Liga C, multumita lui Razvan Bobeica. Dupa dubla din cupa, Tiganu' a perforat inca 7 in primele doua etape. 7 (SAPTE!!!)

Bratesti216.png

Bratesti217.png

 

Venit in iarna trecuta de la Prahova Targsorul Vechi (dupa ce a marcat impotriva noastra si l-am trecut pe shortlist) a marcat pana acum 17 goluri in 17 jocuri. Sansele ca baiatul asta sa nu fie transferat la iarna sunt minuscule:

Bratesti218.png
 

Partea mai proasta e ca in ultimele zile din perioada de transferuri au plecat fundasul dreapta - Arpad Ilie si... Adrian Dinita, celalalt atacant titular, care era si capitanul echipei si idolul mamaielor din sat. Ramasi doar cu Tiganu', daca vreun taran ii rupe piciorul lui Bobeica... am belit-o! :kill2:

A sosit pe ultima suta de metri si un transfer, Alexandru Baranga, fost jucator in 17/18 si 18/19 pe la AFC Rapid (cel care e in L4 Bucuresti si astazi) si apoi la Victoria Independenta (L4 Galati) unde nu a impresionat. Probabil o pila de-a lui Cristi Costache, prietenul rapidist al lui nea Sandu. O sa vedem ce e de capul lui, dar nu pare impresionant la prima vedere...

Bratesti219.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Un nou set la zero si un dus rece

giphy.gif

 

“Hai baieti, sa facem o citronada”

“Da, sa stoarcem lamaile astea”


Bratesti222.jpg

 

Cand la Prahova Nedelea, adversarul nostru din etapa a III-a, joaca viceprimarul burtos al comunei, fratele primarului care bate in 50 de...ani, taximetristi de Ploiesti baga o bere drept incalzire de joc si sparg seminte pe banca de rezerve, dupa 25 de minute sunt storsi iar misiunea noastra devine mai usoara.

Si cum noi facem totusi 2 antrenamente pe saptamana, uneori chiar 3, ne e simplu sa facem citronada.

Burci in secunda 40 1-0
Preda in min 33 2-0
Bobeica in min 40 3-0
Barbulescu in min 48 4-0
Preda in min 52 5-0

Bratesti223.jpg

“Haideti bai, aveti mila de noi”



Iacob in min 73 6-0.

Am marcat cu jumatate de echipa si dupa 3 etape aveam un golaveraj incredibil: 15-0.

 

Bratesti224.jpg


Pentru etapa a patra am mers in deplasare la Alunis, o comuna de munte intre Campina si Valenii de Munte dar cu traditie indelungata in fotbal, avand echipa inca de prin 1959. O deplasare lunga de vreo 70 de km la un stadion intr-un loc pitoresc.

Bratesti225.jpg
 

Am jucat la victorie cum probabil se va intampla in 90% din meciurile din acest sezon. Cand ai golaveraj 15-0 nu ai de ales. Jocul a fost echilibrat in prima repriza iar in ultimul minut Bobeica a marcat dar golul a fost anulat pentru offside. Nu stiu daca a fost si nici nu aveam cum sa-mi dau seama.

Bratesti227.jpg
 

“Nea Sandule, trebuie sa incepem sa ne filmam meciurile ca altfel ne mananca astia cu arbitri cu tot” i-am zis eu la pauza.

“Da, trebuie, dar cine sa le filmeze ? Ne-au cotonogit taranii astia de ne-au rupt, ptiu, futu-le-n mama lor!”

“Pai ai putea sa le filmezi matale. Iti arat eu cum, nu e complicat.”

“Pai da, dar cu ce ? Ca nu avem camera”

“Ma ocup eu si de asta”


Acum daca tot plateam baremul arbitrilor, ce mai conta o camera acolo care sa ne protejeze ?

In repriza secunda gazdele au deschis scorul in min 62 la un corner. Din pacate pentru noi, Progresul Alunis era pe cale sa ne invinga cu armele noastre. Joc de pase bun, agresiv, cu intrari la limita, plasament bun in teren care te ajuta sa fii primul la minge. Ne-am intalnit nasii…

Bratesti228.jpg

Cu 2 minute inainte de final, in timp ce noi atacam in valuri, gazdele au mai marcat o data cu un sut din afara careului prilejuind fiesta in tribune.

Bratesti226.jpg
 

Ok, acest dus rece si neasteptat ne trezeste un pic la realitate. As putea sa bag o scuza cu “tocmai a plecat un atacant si un fundas dreapta, 2 titulari de la echipa” precum <insert romanian coach here> cough, cough, Dan Petrescu, cough, cough dar nu sunt genul. O sa ma uit sa vad daca de la juniori putem utiliza ceva sa facem un pic de concurenta. Juniorii, mandria lui nea Sandu. :ro::ro::ro:

Bratesti220.png

Bratesti221.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

SMURD

l_21846.jpeg

Inca de cand am picat in serie cu Stejarul Goruna Cocorastii Mislii am remarcat numele hazliu al comunei. La fel, mai e una in Prahova - Cocorastii Colt. WTF ?? Cum de au reiesit numele astea ? Boier Cocorascu anyone ?

Am plecat pe drumul de 40 de km cu microbuzul lui nea Sandu si inca vreo cateva masini ca la fiecare deplasare. Dupa intrarea in comuna Cocorastii Mislii i-am zis lui nea Sandu sa traga pe dreapta. Am coborat cu totii sa ne dezmortim si au aparut si primele glume:

“Mister, facem pauza de berica ?”

“Nu, nu, berica inainte de meci niciodata”
am raspuns.

“Glumeam, boss. Stim regula. Atunci de ce ne-am oprit ?”

Am aratat spre copacul urias, inalt de vreo 50 de metri si gros de 7-8 metri langa care am oprit.

“Vedeti stejarul asta ? Are peste 500 de ani, e o raritate, o atractie locala. Stiati de el ? O sa mai fie aici inca 100-200 de ani dupa ce noi vom fi praf”

Reactiile au fost diverse. Unii au fost wow, altii mai putin si am auzit si un “500 de ani cam ca nea Sandu asa” si zambetele de rigoare.

“Boss, dar de unde le stii tu pe astea ?”

“Internetul, baieti. Internetul. Nu e doar pentru pisici si pizde goale. Daca voi care sunteti de pe aici din Prahova nu stiti de lucrurile astea deosebite pe care nu le intalnesti la tot pasul”


“Exista pisici pe internet ? Sau tot la pisicute s-a referit mister ?”

Of, incorigibili campionii mistoului.

Bratesti233.jpg


Am ajuns la Baza Sportiva Stejarul din Cocorastii Mislii si mi-a cazut fata. 3 terenuri de fotbal, 2 de dimensiuni mici pentru minifotbal, unul cu gazon artificial, unul natural, ambele cu… nocturna si al treilea teren, cel mare proaspat tuns pentru meci.

Bratesti234.jpg

 

Vestiare cu dusuri si bai, panouri solare pe acoperis pentru incalzirea apei de la dusuri. Alaturi, tot in aceeasi baza un teren de tenis de camp, o sala pentru tenis de masa... Peste tot se vedea mana de om gospodar. Mi-as dori asa ceva si la Bratesti!

Bratesti235.jpg
 

Bratesti236.jpg

Gazdele ne-au asteptat pregatite si ne-au puscat 2 goluri in prima repriza ca sa ne linisteasca. Am stat cu gura pe baieti incercand sa-i scot din amorteala dar nu a fost chip. Cuplul nostru de fundasi centrali Neacsu (17 ani)-Colonel (21 ani) picase. Sunt jucatorii cu care indeplinesc criteriul de U21 din Liga B Prahova, dar de data asta au fost complet pe langa. Dupa pauza am primit si al treilea gol, dar eu in sinea mai mai speram la o minune. Nou-intratul Baranga a marcat cu un sut de la marginea careului in minutul 53 si la 3-1 am intrezarit o speranta. Baranga e singurul jucator cu ceva experienta de L4 din lot, a facut parte din lotul AFC Rapid (Rapidul ce si acum e in L4 Bucuresti) din 2017 pana in 2019 dar fara prea multe rezultate notabile.

Stejarul mi-a ucis sperantele mai marcand de 2 ori si ne-au distrus. 5-1 scor final.

Dupa fluierul final auzeam comentariile localnicilor:

“Bai, cum au putut astia sa-i desfiinteze pe Brazi Popesti si Nedelea cu 6-0 ? Nu-s aceiasi jucatori cred”

Nu, nu erau aceeasi jucatori. O mana nevazuta le-a sters fotbalul din cap jucatorilor mei. Bobeica a dat 10 goluri in primele 5 meciuri si acum rateaza din orice pozitie. Poate alea 10 au fost toate golurile din acest sezon si tiganul s-a grabit sa scape de ele. Nici restul jucatorilor nu au fost mai presus.

Am hotarat sa fac o sedinta ad-hoc cu jucatorii la centrul terenului, chiar acolo la baza sportiva Stejarul:

“Baieti, trebuie sa ne revenim si sa strangem randurile. Au fost 2 infrangeri in meciuri pe care ma asteptam sa le castigam. Iar azi am luat 5 de la astia”

O parte din ei au lasat capul in pamant, semn ca da, cam e cazul sa strangem randurile, dar o parte si mai mare nu au fost de acord. E doar un accident, am eu pretentii prea mari, o sa fie bine etc

Am vazut cat de bine a fost in urmatorul meci, acasa cu Progresul Puchenii Mosneni, echipa ce sezonul trecut abia se salvase de la retrogradarea din Liga B. Am pastrat acelasi 11 gandidu-ma sa mai dau o sansa. Si ce au facut baietii mei ? L-au facut omul meciului pe portarul oaspete. Burci, Bobeica, Alexe, Stanescu au trecut nonsalant pe langa oportunitatea de a deschide scorul si cum ocaziile se razbuna oaspetii au profitat ei in min 38 si au facut 0-1. Am crapat de furie la pauza dar nu s-a trezit nimic in lentoarea noastra. Ba chiar capitanul Preda a comis un fault in careu si s-a facut 0-2 in minutul 58.

Bineinteles am facut toate cele 4 schimbari imediat aruncandu-l pe Florin Ghita in atac in locul lui Bobeica si langa el un tanar debutant de 17 ani, atacant si el. O minune s-a intamplat 15 minute mai tarziu si Ghita a reluat cu capul in plasa: 1-2! In doar un minut oaspetii au comis-o si ei in propriul careu si capitanul Preda s-a revansat: 2-2 cand mai erau 13 minute de joc. Pe val, pentru ca reusisem sa egalam in 2 minute, am ordonat ca toata trupa sa joace super-ofensiv. Cu cateva minute inainte de final, mijlocasul stanga Stanescu a iesit dupa o lovitura dura a unui adversar. Am ramas in 10 dar le-am zis ca vreau neaparat victoria! Ambitia mea nu a fost egalata si de prestatia jucatorilor din teren si s-a terminat 2-2. Inca 2 puncte pierdute cu un adversar modest. Sa vina SMURDUL ca suntem praf si pilaf! 🚑🚑🚑

Bratesti237.jpg

Ok, ca sa iesim din situatia asta primul pas a fost sa schimb programul de antrenament. Era orientat pe partea fizica si crearea relatiilor de joc datorita jucatorilor noi sositi la club, voi miza mai mult pe pregatirea tactica, posesie, fazele de atac si aparare. Pregatirea fizica nu mai e o prioritate.


Bratesti229.png

Bratesti230.png


Ca si anul trecut avem parte de un mini-mercato de o saptamana in primele zile din octombrie, mini-mercato care s-a lasat cu 2 surprize frumoase. Profitand de relatiile lui rapidiste (aka Cristi Costache), nea Sandu a adus 2 jucatori la echipa. M-am plans ca a plecat atacantul Dinita si cu fundasul dreapta, ei bine mos Craciun Sandu a venit cu plombe pe aceste 2 zone:

Loga a venit de la Viitorul Insuratei (L4 Braila) dar nu a jucat decat in 2 jocuri oficiale pentru ei intr-un an si ceva, asa ca e complet nepregatit fizic. O sa-i faca un pic de concurenta lui Bobeica, sa-l mai scoata pe tigan din amorteala, dar la inceput o sa intre ca rezerva pana se pune pe picioare cu pregatirea. Mi-a trebuit sa fie rasist cu tiganul, acum plang ca Bobeica le da in plopi din toate pozitiile...
 

Bratesti231.png
 

Trofin a venit de la Gloria Vadu Pasii (L4 Buzau) pentru care sezonul trecut a si marcat 4 goluri in 19 jocuri desi e fundas. Pare a fi bun, ce sa zic. Sa-i vedem pe amandoi la treaba pentru ca ma cam desumflasem un pic dupa plecarea lui Dinita si cand stiu ca si Bobeica e la mare cautare. GG nea Sandu!

Bratesti232.png

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team
10 hours ago, il muce said:

“500 de ani cam ca nea Sandu asa” si zambetele de rigoare.

replica asta chiar m-a facut sa rad :D

 

10 hours ago, il muce said:

“Internetul, baieti. Internetul. Nu e doar pentru pisici si pizde goale. Daca voi care sunteti de pe aici din Prahova nu stiti de lucrurile astea deosebite pe care nu le intalnesti la tot pasul”

“Exista pisici pe internet ? Sau tot la pisicute s-a referit mister ?”

da, si asta :D

 

Demult n-am mai facut fundas dreapta cu atati de "1". Macar nu bate el nimic, out, corner, lovitura libera. te-a scapat de o grija.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

@kevinluci - frumusetea newgen-ilor, atribute cu 1 garlaaaaa; pana acum am un singur jucator real, Baranga de la AFC Rapid (L4) dar e sub titularul de drept Preda pe post de mijlocas central cu sarcini defensive/support; anyway, cum vad ca totusi exista 1 cititor, m-am gandit sa torn un wall of text la acest post pentru descurajare :D:D:D 

~~~

Wake me up when september ends

 

 

Etapa a 7-a si o noua deplasare la munte, la Varbilau pentru jocul cu Vointa Livadea. Gazdele sunt una dintre echipele mai slabute din serie si nici nu erau intr-o forma prea buna, asa ca era o ocazie buna de a ne reveni dupa cele 3 meciuri fara victorie, SMURD style 🚑 needed.

Bratesti240.jpg
 

I-am incurajat pe baieti si am vazut o alta atitudine inca de la inceput, poate si ca urmare a faptului ca am schimbat antrenamentele si am lasat-o mai moale cu partea fizica. Am crezut ca nu iesim din pasa proasta cand Burci a ratat un penalty obtinut tot de el in min 22. Si desi lumea de pe margine imi striga in zeflemea “Schimba-l bah! Nu vezi ca e cacat tot ?” am zis sa astept pana la pauza. Asteptarea mi-a fost rasplatita si Burci a deschis scorul in min 39.

Dupa ce l-a pauza le-am zis sa nu ne culce pe o ureche pentru ca 1-0 nu inseamna ca ne-am revenit, in repriza a doua diferenta valorica intre echipe s-a vazut mai clar si Bobeica si-a trecut in cont o dubla in min 47 si 54. Burci a mai punctat o data in final pentru scorul final: 4-0 si cel putin din punct de vedere moral ne-am revenit. Ramane sa si confirmam asta din punct de vedere fotbalistic in urmatorul meci, cel mai greu al sezonului.

Viitorul Cosminele e un adversar foarte dificil, unul dintre cei mai tari din serie. A luptat sezonul trecut pentru promovare pana in ultima etapa, terminand la un punct de primul loc, iar acum e pe 2 in acest sezon. Are sprijin politic puternic, jucand cu reclama PSD pe tricouri 🟥🟥🟥. Dar si noi am confirmat ca ne-am revenit, suntem in forma si am jucat perfect tactic. 80 de minute in care am avut controlul jocului si oaspetii nu au ajuns la poarta noastra. Burci a deschis scorul in minutul 7 cu un sut de la marginea careului dupa o pasa de la nou-venitul Loga, aflat la primul meci ca titular in atac. Apoi Matei a majorat scorul inainte de pauza dar arbitrul a trecut golul eronat in raportul de arbitraj ca autogol in minutul 43. In minutul 44 Bobeica a linistit pe toata lumea profitand de o gafa uriasa a unui fundas in careu: 3-0 la pauza si we are back in business!

In repriza a doua am continuat sa stapanim jocul, fundasii centrali Colonel si Neacsu au facut un meci foarte bun, s-au remarcat prin deposedari eficiente si prin duelurile la cap castigate confirmand jocul bun de la Varbilau. Pe final, oaspetii au reusit sa reduca diferenta si fix cand ma gandeam ca un 3-0 era mai bun in cazul in care la final de campionat am fi depins de meciurile directe cu Viitorul Cosminele, Bobeica si-a zis ca el totusi e om de dubla pe meci si a stabilit scorul final: 4-1 si am trecut foarte bine peste cel mai greu meci al sezonului si astfel pastram contactul cu primele locuri.


Bratesti238.png

Bratesti239.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

@all - tnx, nice to know :blush:

~~~


“Echipele mari castiga si cand joaca prost”
Cutuma fotbalistica cu autor necunoscut

 

Cuper_Hector.jpg

 

Urmeaza 3 etape cu adversari din partea a doua a clasamentului pentru ca apoi, in ultimele 2 etape ale turului sa jucam cu primele locuri: acasa cu Podenii Vechi, actualul lider si la Sinaia cu Carpati MEFIN, echipa retrogradata din Superliga B (L5) Prahova.

Curiosul caz al AS Gorgota. Sezonul trecut au terminat pe locul 2 intr-una din seriile Ligii B (L6) Prahova ratand promovarea, dar anul asta sunt scufundati in partea a doua a clasamentului.

Bratesti241.jpg

La incalzire, jucatorii mei isi cam dadeau coate uitandu-se la adversari:

“Ia uita-te la astia bah. Au 300 de kile toti 3”

"Doar 2 dintre ei bah. Ce rautaciuni!"

“Si pun pariu ca astia-s cei mai tari jucatori ai lor. Ia, unul e chiar capitan” 


Vedetele lor prezentau niste burti respectabile, care ma scoteau din rusine pe mine personal.

Cu toate astea, Gorgota a jucat foarte organizat, un 4-4-2 solid si au reusit sa-si creeze si ocazii pe care le-au ratat nonsalant. Nu acelasi lucru putem spune despre noi, care am marcat 2 goluri din 2 faze fixe :locked: si am inchis partida. Min. 22 Colonel a marcat cu capul la o lovitura libera executata de Alexe. Primul gol pentru Unirea Bratesti al fundasului de 21 de ani. Dupa gol, si-a facut rost de un galben si va fi suspendat pentru meciul urmator. Cum e unul dintre cei 2 jucatori U21 care sunt in teren si trebuie sa respect regula cu minim 2 jucatori U21.... imi da batai de cap.

Doar 11 minute mai tarziu, in min 33, Alexe a marcat direct din lovitura libera pentru un 2-0 linistitor. Nu ar fi fost linistitor daca oaspetii fructificau macar una dintre ocaziile avute dar ce sa zic, am avut noroc. 2-0 scor final, rezultat mincinos, insa 3 puncte sunt 3 puncte. /Cuper dixit

In etapa a X-a ne-am deplasat la vecinii nostri, la Poienarii Burchii, la doar 10 km distanta de Bratesti. Foarte inventivi prahovenii astia la denumiri de localitati. :D:D:D

Un teren foarte tare, de fapt un camp care probabil e udat cu stropitoarea din cand in cand. Ma rog, echipa gazda e una fara pretentii asa ca au tot interesul sa fie un teren cat mai prost, sa mai reduca din diferenta de valoare. Fundasul Colonel fiind suspendat, a trebuit sa bag un alt U21 si cum Alexe era in forma, a jucat titular la mijloc, Burci a urcat ca atacant, ocazie cu care atacul a fost Burci-Loga (pentru ca Loga sa prinda cat mai multe meciuri care sa-l aduca la o forma fizica buna). Prin urmare, il bomber Bobeica a fost odihnit. Are 12 goluri, e golgheter peste toate cele 4 serii de Liga B Prahova, dar azi a luat o pauza pentru ca vin meciuri mai importante in ultimele etape ale turului si de ce sa se rupa pe ogorul de la Poinerii Burchii ? S-a rupt insa Trofin dupa 30 de minute, dar nu e grav, doar o intindere. Nu am jucat grozav dar adversarul a fost mult prea slab ca sa ne puna probleme.

Bratesti242.jpg

A marcat Loga cu capul, profitand de detenta excelenta, primul sau gol de cand a venit la noi. In rest nu am excelat, a fost o victorie scurta 1-0, economicoasa (o oda pentru Señor Héctor) in ciuda eforturilor neputincioase ale gazdelor manate permanent de pe margine de o vocea puternica a antrenorului. La urlete de antrenor, Poienarii Burchii :ranting::ranting::ranting:, Bratesti :shutup:

Bratesti243.jpg
 

Next ? Deplasare la ultimul loc, AS Pleasa. Remember AS Pleasa ? Echipa cu care am jucat sezonul trecut 2 meciuri - un amical in vara 0-4 acasa, pentru ca in decembrie sa-i eliminam cu 1-0 in cupa, pe terenul lor cu autogol Barbulescu, fix inainte ca jucatorul sa treaca de la Pleasa la Bratesti :whistling:

Apoi, acasa cu liderul Podenii Vechi :rabbi:

Bratesti244.png

Bratesti245.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Purgatoriul

Bratesti249.jpg

3 jucatori le-am luat celor de la AS Pleasa iarna trecuta. Jucasem un amical cu ei acum un an si jumatate, pierdut acasa cu 4-0 si am remarcat 2 fundasi laterali si un mijlocas defensiv. Nea Sandu s-a ocupat de ei si i-am transferat in decembrie, dar fix inainte de transfer am picat cu ei in Cupa Romaniei turul 3. Desi noi eram cu o liga mai jos decat ei si jucam in deplasare, i-am invins cu un autogol marcat de unul dintre fundasii ce urma sa vina la noi: Barbulescu, motiv de scandal cu echipa gazda si suspiciuni interne la echipa in urma carora mi-am pierdut antrenorul secund, pe Bogdan Flipmo.

Toti cei 3 veniti au jucat titulari, Arpad Ilie a plecat in vara lasand o gaura pe postul de fundas dreapta, Preda a devenit capitanul echipei, iar Barbulescu a avut prestatii foarte bune ca fundas stanga, ultimii doi cu cate 20-22 de jocuri la noi.


pleasa1.jpg

In conditiile astea, gazdele, aflate acum pe ultimul loc fara victorie, ne asteptau cu cutitul in dinti :nhl_checking:. Si ne-au luat tare, din prima cu provocari si vorbe grele. Iar noi din pacate nu ne-am abtinut asa ca am incasat primele 2 cartonase galbene in primele 11 minute, Colonel si capitanul Preda pentru fault asupra unui fost coechipier.

“Bai baga-mi-as pula, vrei sa ne omori ?” urla nea Sandu la arbitru in timp ce intra pe teren.

Era minutul 21 si celalalt jucator transferat de la gazde, Barbulescu luase un rosu direct in urma unul fault.

“Pai voi vreti sa ne omorati, baaah. Jucati decat cu picioarele pe sus” au sarit cei de pe banca gazdelor.

Nea Sandu mai sa se ia de gat cu arbitrul:

“Cine pula mea te crezi, mah ? Vrei sa ajungi la comisie ? Am totul filmat si te nenorocesc. Pentru ce l-ai dat afara pe asta ? Vrei sa ne faci! Esti tra-la-la” facandu-i semn ca e nebun.

In timp ce rezervele noastre il calmau pe nea Sandu si il luau de pe teren inainte sa intram in belele mai mari, i-am adunat rapid pe baietii din teren la margine:

“Centralul asta cauta orice motiv sa ne dea afara. Asa ca fara faulturi inutile, nu jucam deloc agresiv si nu ne atingem de ei in careu. Sa ne fereasca sfantu’ de un penalty!”

4 minute mai tarziu, Bobeica a primit o pasa in adancime, a pierdut mingea, a recuperat-o de la fundas si l-a executat cu sange rece pe portar. 0-1 desi eram in 10 oameni.

Nervozitatea in randul gazdelor a crescut, cei cativa boscai aflati pe margine amenintandu-ne ca ne trosnesc picioarele. Min. 39 lucrurile se mai calmeaza dupa ce mijlocasul lor dreapta a marcat cu un sut de la marginea careului in vinclul portii, un gol superb, pacat ca in poarta noastra. 1-1

La pauza am insistat sa nu faultam inutil pentru ca intre timp am mai luat un galben. Luasera si gazdele unul prilej pentru nea Sandu sa constate:

“Tampitul asta e si ticalos. Le da si astora niste galbene la fenta ca sa nu apara in raport la comisie ca a tras cu ei. Futu-l in gura!”

Imediat dupa pauza, gazdele preiau conducerea. Bunea, atacantul lor, a primit o centrare in careu si a avut timp sa preia si sa suteze in plasa de langa cei doi fundasi centrali ai nostri. 2-1 si se pare ca e o zi nefericita pentru Neacsu si Colonel.

“Gata, din iarna la Bratesti” se auzi un hatru urcat pe gardul de langa teren. Ca sa fiu rau, nu e exclus!! :B:

pleasa2.jpg

Pentru ca nu am vrut sa fim prima echipa pe care AS Pleasa o invinge in acest sezon, am cerut echipei sa joace ofensiv, la risc, chiar si cu un om in minus. Min. 57 Ignat a executat o lovitura libera direct peste apararea gazdelor, Loga singur cu portarul paseaza in lateral si Bobeica venit din spate egaleaza!!!! 2-2!

Meciul e in continuare echilibrat si arbitrul incepe sa dea cateva galbene pe final si gazdelor dupa ce si pe noi ne-a mai taxat o data. Nea Sandu iar intra 2 pasi in teren:

“Perversule, le dai si lor la misto ca sa scapi dar eu tot te reclam la comisie!”

Gestul ii enerveaza pe spectatori care huiduie si ameninta cu morti si mame.

“Bre nea Sandu, vrei sa plecam vii de aici ?” il trag de maneca. “Hai sa ne calmam ca ne bat astia de ne cacam pe noi!”

“Lasa-ma ca am draci, Ovidiule, ne face asta la buzunare!”

pleasa3.jpg

Se termina indecis, 2-2 desi pe final am atacat cu toate liniile si plecam cu sentimentul unei curve - si fufuta si batuta. Avem 2 suspendati pentru derby-ul cu Podenii Vechi, ambii fundasi laterali asa ca va trebui sa improvizez. Exact ce imi doream! NOT!! Nu reusim sa invingem la ultima clasata datorita unui arbitru care ne-a spart cu cartonasele si ne-a lasat in 10 oameni si bineinteles ca distanta fata de lider a crescut la 5 puncte pentru ca Podenii Vechi merge ceas.

Bratesti246.png


~

“Meciul sezonului, baieti! Daca ar fi sa aleg un meci in care trebuie neaparat sa jucam la potentialul maxim, asta e!” le-am zis in micul vestiar unde stateam ingramaditi printre sticle goale de Burger uitate de cine stie cand. “Asta e meciul in care ii putem opri pe Podeni. Trebuie sa jucam inteligent, sa nu cadem intr-o capcana la fel ca la Pleasa. Cu multa rabdare, fara sa ne aruncam cu capul inainte. Hai sa facem un joc bun pentru toti oamenii astia, ca s-au adunat sa ne vada mai multi ca oricand!”

 

Cel mai bun atac (noi) 31 goluri impotriva celei mai bune aparari (Podenii Vechi) 4 goluri. Cea mai buna pentru ca inca nu au jucat cu noi! Cu Barbulescu si Ignat suspendati, a trebui sa improvizez pe ambele flancuri ale apararii, am jucat cu un fundas dreapta de 17 ani, Campeanu si pe stanga a jucat titularul de pe dreapta, Trofin. Asa am crezut ca e mai bine.

In prezenta unei asistente record, cam 100 de oameni, primele 2 clasate au prestat un joc cu mult peste media Ligii B Prahova, Liga 6. Fara mingi aruncate aiurea, ambele echipe au incercat sa fructifice cat mai bine toate mingile, cu pase exacte, ambele cu un pic de prudenta, temandu-se una de celalalta. In conditiile astea in general erorile sau realizarile personale cam fac diferenta.

Dupa jumatate de ora, oaspetii sunt cei care deschid scorul, dupa o reluare cu capul dintre fundasii nostri centrali 0-1. Ah, tineretea asta a fundasilor centrali… In momentele astea te gandesti la tot ce ai fi putut gresi, tactica, selectia de jucatori, poate la transferuri as fi putut sa aleg alti jucatori pe care sa-i cer lui nea Sandu sa-i aduca. Cele mai negre ganduri trec prin capul unui antrenor si nu poti nici macar sa le arati pentru ca toti se uita la tine pentru un sprijin, un sfat.

La pauza le-am cerut sa jucam ofensiv, nu avem nimic de pierdut la 0-1. I-am inlocuit atat pe Neacsu cat si pe Colonel, ambii fundasi centrali pentru ca pe banca nu ducem lipsa de fundasi centrali. In minutul 61 l-am bagat si pe Matei si am mai scos o mana moarta, Iacob si le-am cerut sa ne aruncam in atac! Dupa doar 6 minute Matei reuseste o pasa printre de toata frumusetea si Bobeica il executa pe portarul gazdelor 1-1!!

Dupa gol am revenit la planul A. Riscuri mai putine, mai ales ca oaspetii ne sunt clar superiori la jocul cu minge la firul ierbii.

Min 83 Preda pasa lunga spre careul oaspetilor, Bobeica scapa din marcaj precum Pippo Inzaghi pe vremuri si marcheaza pe sub portar 2-1 si lumea este in deliiirr!!!!

tumblr_mn8rhtDokk1r8mj1eo3_250.gif

Doar 2 minute mai tarziu, Bobeica fura o minge de la un fundas al oaspetilor si inscrie un hattrick de toata frumusetea! 3-1! Jucatorul asta e clar cu mult peste nivelul Ligii B, ne-a pus practic pe tava victoria!

 


Bratesti247.png
 

“Eroi! Bravo!” mi-am felicitat jucatorii pentru un super joc. Sper ca infrangerea asta mai destabilizeaza un pic liderul ca prea insira victoriile ca pe margele.

Urmeaza celalalt meci al sezonului, in deplasare la Carpati Sinaia, locul 3, echipa retrogradata din Superliga B Prahova, Liga 5 si care… are acum cea mai buna aparare.

Bratesti248.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Perfect finish...almost

Bratesti253.jpg

Ultima etapa a turului a reprezentat-o celalalt match of season, in deplasare la Sinaia, intr-un decor superb, pe stadionul Carpati. Un stadion cu o tribuna de ciment mare, de vreo 4000 de locuri dar un gazon sub orice critica, moale si noroios pe alocuri. Carpati Sinaia e o echipa ce anul trecut a retrogradat din Superliga B, Liga 5 Prahova. Au ambitii de a promova la loc si au cel mai tare lot din serie: i-au adus pe Sorin Pahontu, fundas central de 31 de ani cu multe sezoane de Liga 3 pe la Urban Titu, FCM Targoviste, FC Pucioasa si Flacara Moreni si Claudiu Oncescu de la Priboieni din L4 Arges.

In plus il au si pe Gothard Gajdo, un atacant de 29 de ani care a mai jucat pe la KSE Tg. Secuiesc in Liga 3. Sezonul asta Gajdo are 12 goluri marcate, e pe locul 2 in clasamentul golgheterilor dupa Bobeica al nostru care are 17. Deci un duel Gajdo vs Bobeica.

Cu doar 5 goluri primite Carpati Sinaia are acum si cea mai buna aparare ca urmare a celor 3 goluri primite de Podenii Vechi de la noi etapa trecuta.

Bobeica a terminat meciul precedent cu o umflatura la glezna asa ca toata saptamana am stat cu ochii pe glezna lui rugandu-ma sa revina la normal ca sa poata juca la Sinaia. Lucru care s-a si intamplat dar golgheterul nostru nu era la capacitatea maxima.

In fata unei asemenea echipe cu jucatori cu experienta mult superioara noua am creat o reduta defensiva si am incercat sa plimbam mingea, sa pastram posesia cat mai mult pentru a limita ocaziile gazdelor in ideea de obtine punct. Ajutati si de teren, lucrul acesta ne-a reusit, Gajdo nu prea s-a vazut iar in vreo 2-3 situatii am avut chiar noroc.

Dupa 63 de minute l-am scos pe Bobeica pentru ca nu mai putea si am sperat in continuare la egal, in locul lui intrand un mijlocas - Alexe.

Totul s-a schimbat in minutul 84 cand centrarea lui Alexe a fost reluata din vole de catre mijlocasul stanga, Stanescu in plasa! 1-0 pentru noi! Primul gol al lui Stanescu pentru Bratesti dar ce gol important!

VICTORIE!!! Le-am batut pe ambele contracandidate!
Carpati MEFIN Sinaia - Unirea Bratesti 0-1
Gajdo-Bobeica 0-0 (ramane 12-17 ca in clasamentul golgheterilor)

Bratesti254.png

Incheiem turul pe locul 2, la 2 puncte distanta de liderul AS Podenii Vechi. Cred ca in retur batalia pentru singurul loc care promoveaza in Superliga B, Liga 5 Prahova se va da intre primele 3 clasate. Podenii Vechi au un ritm foarte bun si ca sa tinem pasul cu ei imi doresc sa nu plece nici un jucator in iarna. Mai ales Bobeica, golgheterul echipei. Intariri ? Hmm, mi-as dori la mijlocasii laterali si poate la al doilea atacant, Loga nu e la nivelul lui Dinita care a plecat la inceputul sezonului. Bobeica duce tot greul in atac, fara el suntem mancati. Adica fara sansa in lupta pentru promovare. Cu el s-a vazut, cifrele lui... vorbesc de la sine - 27 de goluri in 29 de jocuri pentru club in total. Fan-favourite :ro:

Bratesti255.png


Ultimul joc al sezonului de iarna a fost turul 3 din Cupa, deplasare la Avantul Iordacheanu, echipa ce ocupa locul 8 intr-o alta serie de Liga B, Liga 6 si sprijinita de primarul comunei care este si vicepresedintele AJF Prahova. Nu stiam la ce sa ma astept afland aspectul asta. Pleasa imi venea in minte...

Ne-am dus la victorie, sa egalam performanta din sezonul trecut cand am ajuns in turul 4 al Cupei. Am fost intampinati de gazde cum rar mai vezi, cu ospitalitate, masa intinsa pentru dupa meci sa ne cinstim indiferent de rezultat, asa ca pe valea Cricovului. Se pare ca finalul de an scoate tot cei mai bun din oameni, mai ales in Prahova, la doi pasi de drumul vinului. :friends:


prahova3.jpg


Am dominat tot jocul, Burci a deschis scorul dintr-un penalty usor acordat cei drept, in minutul 22. Gazdele n-au trecut de jumatate terenului cu adevarat pana prin minutul 88 cand mijlocasul lor dreapta a insirat tot flancul nostru stang si a egalat.

prahova4.jpg


“Baga-mi-as pula!!” o scapa nea Sandu.

“Da, nea Sandu, pe asta trece-l la carnetel, poate-l vreau!”

Am fortat victoria in prelungiri pentru ca eram clar echipa mai buna, dar Bobeica era deja scos din teren. Asa ca am ajuns la penalty-uri unde pana la 3-3 toata lumea si-a fructificat sansa. Gazdele au facut 4-3 fiind primii executanti, apoi capitanul Preda a tras in portar.

“‘ai de pula mea” murmura nea Sandu.

Ai ajuns la vorbele mele, nea Sandule!

Din fericire gazdele au ratat a cincea lovitura a lor si era sansa noastra sa egalam si sa ne mentinem in joc. A tras Iacob, slab, pe jos si portarul gazdelor a aparat spre bucuria gazdelor. Am pierdut calificarea nemeritat, dar pe mana noastra.

Bratesti257.png

Bratesti256.png


Desi eram un pic amarati ar fi fost nepoliticos sa refuzam invitatia la masa a gazdelor asa ca am zabovit cateva ore ocazie cu care am re-deschis un subiect cu nea Sandu:

“Nea Sandule, sa vorbim un pic despre cursurile de antrenor”

“Ce-i de vorbit ?”

“Acum ca intra jucatorii in vacanta vreau sa ma inscriu la cursurile de la AJF Prahova”

“Asa si ?”

“Ei, la cursuri pot participa fosti jucatori sau daca obtin o stampila de la matale, ca suntem club afiliat la AJF. Cum eu nu am jucat fotbal am nevoie de cererea semnata si stampilata”

“Ce vorbesti mah ? Pai eu nici n-am stampila pentru club. Nimeni nu mi-a cerut vreodata asa ceva. Si la ce ai nevoie tu de cursuri ? Uite, te descurci foarte bine si fara! Suntem pe locul 2 in Liga B, CEA MAI BUNA PERFORMANTA DIN ISTORIE”

“Pai da, dar...”

“Stai tu linisit ca nu-ti cere nimenea vreo hartie ca sa antrenezi. Si daca iti cere dau eu un telefon si rezolv. Auzi, hah, licenta...”
termina in hohote nea Sandu.

Baga-mi-as pula!

Nea Sandu imi puse un pahar de vin in mana si incepu sa cante pe muzica ce rasuna din boxe:

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Masacru

bloody-knife-stock-man-stab-neck-670x388

 

‘ai de pula mea, nea Sandule! Am fost fututi pe toate partile iarna asta!” am trantit scaunul, m-am asezat si am cerut o Cola rece de la barul lui nea Sandu.

“Nu e dracu' chiar asa negru” raspunse nea Sandu.

“Cum nu, bai nene ? Pai Barbulescu a plecat, Iacob a plecat si el, capitanul Preda dus a fost dupa ei…. Siiii… siii ?”

“Siii ?” repeta nea Sandu dupa mine pe acelasi ton

“Si Bobeica a plecat si el! Baga-mi-as pula! Au plecat 4 titulari din toate zonele, fundas stanga, mijlocas central, mijlocas dreapta si fucking golgheterul campionatului”

“Adina, adu Cola aia mai repede ca face baiatu' asta atac de nervi aici!” striga nea Sandu dupa fata de la bar.

Atac... interesting choise of words...

“Sansele noastre sa promovam s-au subtiat cu fiecare transfer in parte” am continuat.

“Daca terminam in primele 3 e cea mai buna performanta din istorie, eu as fi foarte multumit. Nu zic ca ar fi rau sa promovam dar poate e bine sa ne mai consolidam un pic inainte sa intram in Superliga” ma calma nea Sandu.

“Ne consolidam pe dracu’, nea Sandule, iarta-ma ca iti spun asa direct. Pleaca 4 titulari si matale vorbesti de consolidare”

“Pai cine a plecat, mai Ovidiule ? Toti astia veniti din afara. A plecat vreunul crescut aici, la Bratesti ? Nu. Au plecat doar venetici!”


Simteam cum apoplexia se apropia!!! Singurul pe care il intelegeam era Bobeica, golgheterul nostru fusese tentat sa joace la Liga 4 Brasov, la Beclean, 2 divizii mai sus. Dar pe restul am fi putut sa-i mai tinem daca faceam ceva eforturi. Cred. Si ma enerva si nea Sandu pentru ca... avea dreptate. Au plecat doar jucatori care au venit de la alte echipe. Venetici. Ca mine.

“Au plecat dar au si venit” continua nea Sandu pe tonul ala pe care parintii nostri il folosesc cand spun despre politicieni ca au furat dar au si facut. “Ia uite: ti-am adus un fundas central inalt, are 1.90, un portar bun, cu experienta, un mijlocas stanga rapid si un mijlocas central, de creatie care poate juca si atacant”

Bratesti258.png

Bratesti259.png

Bratesti260.png
 


“Nea Sandu, hai sa le luam pe rand, a plecat Bobeica, am ramas cu atacantii pe care ii aveam. Ai vazut cate goluri au marcat in amicale ? 4 goluri din 12. O sa suferim la capitolul asta in retur”

“Pai fix rezultatele din amicale imi dau sperante. Am jucat numai cu adversari de Liga 4 si 5 si am batut aproape tot”

Bratesti262.png



“Ce sa zic, nea Sandule ? Sa ai gura aurita!”

“Faci o cruce mare si te rogi si o sa vezi ca te ajuta Dumnezeu”


Mda, daca acolo e baza…

“Mijlocasul stanga, Sabou, pare bun, dar s-a rupt la primul meci. O sa faca tusa o perioada. Dar ce-i drept, nea Sandule, cum de l-ai adus pe Adamache ??”

Nea Sandu zambea satisfacut.

Bratesti261.png


“Eeee, prietenul meu Cristi Costache mi-a zis de el. Stii ca a debutat in Liga 2 la 14 ani, da ?”

“Stiu, stiu, am cautat si eu pe Google. Dar totusi cum a ajuns de la Galati ca am vazut ca pe acolo isi face veacul ? Pe la Liesti, Dunarea Galati”


“Eh, stai sa-ti spun” facu o pauza. “Adino, mai vine Cola aia sau ce naiba-i faci ? O dospesti ?"

Bratesti263.jpg

"Asa… Deci Costache il stia pe baiat de cand l-a adus la Rapid, prin 2014 dar au fost niste probleme cu banii si pe atunci stii ca Rapid s-a cam desfiintat. Si Adamache s-a intors la Galati. Costache mi-a dat telefon intr-o zi ca vezi ca baiatul e indragostit lulea de o fufa din Ploiesti si ca e in zona mai tot timpul ca sa-si viziteze fata. Si mi-a pus o vorba buna la el si de aici pana la legitimare n-a mai fost decat un pas”

“Pai si asa, iei matale venetici ? Pe repede inainte ?”

“Adinaaa! Adu Cola aia in pizda ma-tii!!”

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Stiu ca am echipa mai slaba decat in tur, dar cand ma uit in jur…

Citat-Ion-Creang%C4%83.jpg

Incepem returul cu o deplasare la Popesti, Brazi, la 15 km distanta de noi si la doar 2 pasi de rafinaria Brazi unde multi dintre bratesteni muncesc si chiar dintre fotbalisti. Aerul e un pic greu in zona, dar rafinaria asigura locuri de munca la pachet cu aerul cu miros de pucioasa.

Baza sportiva locala a suferit un upgrade recent si de la un simplu teren inconjurat cu un gard vai de mama lui, azi arata a stadion cu o tribuna impunatoare din beton.

Am inceput cu un 11 mai slab decat cel din tur ca urmare a plecarii a 4 titulari in iarna. Si-au facut loc 2 jucatori din cei adusi de nea Sandu, fundasul central Rogojina si coordonatorul de joc Adamache, in jurul caruia se poate construi o echipa intr-adevar. Pentru nivelul de Liga 6 e foarte bun chiar daca evolueaza cu gandul la pizda.

Asa cum ma asteptam, concluzia din meciurile amicale se valideaza. Avem un atac bont si lent, cu jucatori care impreuna nu vor marca in intreg campionatul cate goluri avea Bobeica doar in tur. Toata responsabilitatea cade pe umerii mijlocasilor care acum sunt punctul forte al echipei.

Astfel, am dominat tot meciul, dominare teritoriala, cu destule ocazii ratate cu seninatate atat de atacanti cat si de catre Adamache, ultimul in chiar situatie de 1 la 1 cu portarul. Gazdele au trecut doar de 2 ori de jumatatea terenului, ambele au fost ocazii mari, dar portarul Ristea ne-a salvat pielea. In timp ce ocaziile noastre curgeau cu seninatate, si pe banca curgeau injuraturile de morti si mame pentru ca timpul trecea si ne indreptam spre un egal alb.

Salvatore della patria a fost mijlocasul dreapta Ghimis care a executat perfect o lovitura libera in min 86 salvandu-ne pielea in fata rudelor jucatorilor ce au venit cu noi la Brazi.

Bratesti264.jpg

Victoria e victorie chiar si cu 1-0, 3 puncte ce ne pastreaza in plasa liderului, dar e semnalul returului care ne asteapta - unul in care vom avea victorii chinuite si vom alerga mult dupa un gol. Spre comparatie, in tur i-am trosnit pe CS Brazi Popesti cu 6-0 (incl. poker tiganesc)

Bratesti265.PNG


~

Fara mijlocas stanga, pentru ca si Sabou si Stanescu sunt rupti, ultimul in meciul de la Brazi, am primit vizita Flacarei Malaiesti, echipa pe care in tur am invins-o lejer cu 3-0 la ei.

Desi am dominat prima repriza, pe tabela scorul la pauza inregistra un 0-1 mincinos, oaspetii reusind sa inscrie din lovitura libera la singura faza importanta.

“Bai, treziti-va bai! Daca jucam asa prost acum, nu terminam in primele 3 locuri sezonul asta. Trebuie sa fim mai atenti in fata portii, prea suntem blocati in ultima clipa, prea ratam cu usurinta, ce naiba ??? 4 atacanti au impreuna 12 goluri pana acum nici macar cat cele 19 boabe pe care le-a dat tiganu’ in tur.”

Bineinteles ca am iesit all out attack dupa pauza si deja prin minutul 70 ma gandeam ca plm, asta e, nu-s sanse anul asta.

“La barza chioara ii face Dumnezeu cuib” au fost vorbele care mi-au rasunat in cap 10 minute mai tarziu. Nea Sandu imi zambea smechereste si avea si motive. Ghimis (din nou), Baranga si tanarul mijlocas stanga de 17 ani Bajenaru marcasera din 2 suturi de la distanta si unul din careu. 3-1 cu 3 goluri de la mijlocasi.

“Da, lasa, nea Sandu. Ne-a trecut glontul pe la ureche de 2 ori deja...”

“Nici nu stii la ce ma refer. Podenii au luat bataie in minutul 91 la Gorgota cu 2-1! Dupa ce au avut 1-0 chiar. Iar Carpatii si-au luat-o si ei la Poienarii Burchii!!!”

Bratesti266.PNG

Am prins curaj.

Bratesti267.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

50

spumant-prahova-valley-sec-0-75l~13812.j

 

Urmatoarele 2 etape au fost un examen pentru noi, am intalnit echipele de pe locurile 5 si 4, echipe care nu au sanse sa intre in lupta pentru promovare cu Podenii Vechi si Carpati Sinaia dar sunt echipe solide care pun probleme - Prahova Nedelea si Progresul Alunis.

Bratesti268.jpg
 

La Nedelea am jucat intr-o atmosfera cum rar vezi la judet, in fata unor suporteri locali inimosi.

Bratesti270.jpg
 

In teren cele 2 echipe nu s-au ridicat la nivelul din tribune din punct de vedere spectacol, dar tactic au fost ambele la nivel superior. Meciul a fost decis de o faza in care Loga a ramas singur cu portarul dupa o pasa perfecta de la tanarul de 17 ani Paduraru si l-a executat pe portarul gazdelor. Pana la golul din minutul 57 gazdele nu ajunsesera la propriu la poarta noastra pentru ca am avut un joc ermetic. Deci, tactic 100/100.

Bratesti271.png



Jocul de acasa cu Progresul Alunis l-am inceput in tromba. Gol Loga in minutul 3, se pare ca atacantul nostru s-a “trezit”. Apoi Sabou a majorat in minutul 19 si parea ca totul va decurge spre o victorie lejera. Minutul 27 Ghimis reuseste un sut imparabil la vinclu 3-0.

Lejer. Doar ca nu. Chiar inainte de pauza oaspetii profita de o eroare personala a lui Colonel si a redus diferenta de 3 goluri. 3-1. No panic.

Dupa pauza, in minutul 52 oaspetii mai inscriu un gol printr-o centrare care s-a dus in poarta luata un pic de vant. Total fluke. Ok, still no panic, everything under control. Doar ca nu.

4 minute mai tarziu se face 3-3 la un sut scapat de portarul Ristea printre degete in plasa, ocazie cu care am facut si prima modificare de portar in timpul jocului de cand sunt la Bratesti. Ok, now panic!!

Doar pentru cateva minute pentru ca Baranga isi aminteste ca odata era sa imbrace tricoul Rapidului si ne readuce in avantaj.

Meci tipic de judet cu erori de judet si scor de judet. La final am primit cadou de la nea Sandu o sticla de vin spumant de la o podgorie locala cu o eticheta mare pe care scria “50 de meciuri”. Dap, a fost meciul cu numarul 50 la carma echipei, prilej sa bem sticla respectiva si nu numai, la barul lui nea Sandu cu toata echipa :grouphugg:

Bratesti272.png

Bratesti273.png
 

Ramanem pe primul loc si se pare ca Sinaia a mai pasit inca o data gresit si a iesit din lupta pentru promovare. O poate influenta insa pentru ca saptamana viitoare va juca acasa cu Podenii Vechi si in penultima etapa cu noi.

Am primit si 2 oferte telefonice de la echipe din aceeasi divizie cu noi, dar alta serie. Spicul Poienarii Rali, ultimul loc in seria D si Caraimanul Busteni, echipa de mijlocul clasamentului tot in seria D. Rejected. Ca doar nu-s prost sa discut cu echipele astea cat timp sunt in lupta pentru promovare.

Bratesti274.png

Bratesti275.png

 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy