Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[Ro] Mai exista fotbal in Bucuresti 2.0


Muttley

Recommended Posts

Odata cu calificarea in UEFA Conference League vine si primul buget cu adevarat de transferuri al clubului nostru, primim nu mai putin de 2.7 milioane de Euro. Probabil nu o sa folosim chiar atat pentru ca o sa transferam o parte din ei catre bugetul de salarii, sa il ducem macar pe la 1 milion astfel incat sa putem atrage jucatori de calitate si care sa fie imbunatatiri reale fata de lotul actual. Iar vestile bune nu se opresc aici, pentru ca conducerea a reusit sa finalizeze planurile pentru noul stadion - Venus, cu o capacitate de 5750 de locuri pentru inceput si un cost de doar 2.3 milioane (sper doar ca cele 1.7 milioane imprumuturi bancare sa nu ne afecteze finantele pe termen lung). Constructia va dura cam 1 an, deci nu vom beneficia sezonul imediat urmator de el. Sunt curios totusi pe ce stadion vom juca meciurile din preliminariile cupelor europene.

Gavrila-Marinescu_-Inbox-2ef5c8efc2ca8bb50.png

Gavrila-Marinescu_-Inbox-3c59ff399642c745e.png

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 156
  • Created
  • Last Reply

Sa vin banii la club, aproape 4 milioane din drepturile TV pentru acest sezon (din care 1.6 milioane la inceput de sezon). Asta ne va ajuta sa echilibram balanta, pentru ca am cheltuit tot bugetul de transferuri (update in curand). In ciuada finantelor bune si calificarii noastre pentru cupele europene, asteptarile conducerii sunt tot modest, tot o incercare de salvare de la retrogradare ar fi multumitoare pentru ei.

Gavrila-Marinescu_-Inbox-21d31c8858937d728.png

Gavrila-Marinescu_-Inboxba8630d6a38334b1.png

Link to comment
Share on other sites

Ne obisnuim deja cu youth intake-ul dublat de vara. A doua promotie ne mai aduce un fundas central si un atacant cu potential foarte bun. In acelasi timp, am cam incheiat si perioada de transferuri, si am schimbat garda, o serie de jucatori ce erau cu noi inca din Liga 2 parasind echipa (Herea, Ghenovici) alaturi de jucatori tineri si din academie care nu aveau potentialul de a juca prea mult nici in prezent, nici in viitor. La capitolul sosiri am cheltuit nu mai putin de 2 milioane euro pe jucatori si credem noi ca avem acum un lot complet pentru a lupta si in cupele europene si pentru o noua accedere in play-off (prezentarea integrala a lotului in curand).

Gavrila-Marinescu_-Inbox-336d6dfc2988ac1b1.png

Venus-Bucureti_-Transfer-Historyaa33f67f24136eed.png

Link to comment
Share on other sites

Acesta este lotul de jucatori pe vare ne vom baza in noul sezon. Atrag atentia media de varsta destul de redusa a lotului (cu un singur jucator de 30 de ani), dar si faptul ca avem 4 produse din Academia proprie in lotul echipei mari (desi realist vorbind toti sunt mai degraba optiuni de backup). Primul 11 ideal la inceput de sezon ar fi ceva de genul:

Valceanu
Zamfir, Albu, Ion, Sin
Crivac, Paturca
Stoica, Haita, Vilceanu
Neicutescu

Venus-Bucureti_-Playersffc626f4f4417098.png

Venus-Bucureti_-Players-2bb14debb530045ff.png

Link to comment
Share on other sites

Nu e un debut de sezon deloc rau. In primele cinci meciuri de campionat am pierdut doar o data la CFR (dar asta era intre meciurile europene si am rotit un pic echipa). Am reusit totusi sa batem pe Steaua in deplasare, ceea ce inseamna ca sezonul acesta ne putem bate cu echipele mari. Am trecut si de prima dubla europeana, dupa o dubla victorie contra celor de la Dinamo Tbilisi. Conform asteptarilor, stadionul nostru nu era suficient de bun pentru asta, asa ca conducere a decis sa jucam la... Chiajna. Nu zic neaparat Arena Nationala, dar o Ghencea, un Giulesti, un Arc de Triumf, ceva din Bucuresti m-ar fi bucurat mai mult.

Venus-Bucureti_-Fixtures06b0d7e79a125e74.png

Link to comment
Share on other sites

O perioada super-incarcata cu meciuri din 3 in 4 zile. Asta in principal datorita parcursului nostru in preliminariile Conference League, unde desi nu am fost capi de serie am reusit sa trecem pe rand de Spartak Moscova si Norrkoping pentru a ajunge in grupele celei de a treia competitii europene. Din cele 4 meciuri de campionat in luna August am pierdut cu Dinamo, remizat cu Craiova si castigat cu UTA si Gaz Metan. Desi avem deja doua infrangeri suntem cumva pe primul loc, dar situatia este destul de strans cu multe echipe acolo sus. Sa vedem cum vom face fata cu meciurile europene plasate intr-un program si asa destul de incarcat datorita Campionatului Mondial din Qatar.

Venus-Bucureti_-Fixtures86f01d6e9a179be0.png

Liga-I_-Profiled4994f87e8e78583.png

Link to comment
Share on other sites

S-au tras la sorti grupele si sortii ne-au scos in cale pe Dinamo Zagreb, Spartak Trnava si niste norvegieni cu nume imposibil de scris. Am primit deja si aproape 3 milioane de euro, asa ca bugetul nostru arata mai solid ca niciodata. Nu stiu daca avem sanse de calificare, in mod normal as zice da, dar problema este programul super incarcat si ne fac cu ochiul mai mult primele locuri din clasament.

Gavrila-Marinescu_-Inboxc025e1d91c6ed217.png

Gavrila-Marinescu_-Inbox-268ac100430898e0a.png

Link to comment
Share on other sites

Ne continuam parcursul relativ bun, chiar daca am pierdut odata in campionat cu Chindia, am castigat cu Botosani si Fc Arges, penru a ne pastra la varful clasamentului, pe locul 2 dar la egalitate de puncte cu liderul Viitorul. Am trecut si un tur in Cupa Romaniei contra celor de la Viitorul Simian. Iar in primele 3 meciuri din grupele europene am scos 4 puncte, dupa o victorie cu slovacii, un egal cu croatii si o infrangere cu norvegienii.

Venus-Bucureti_-Fixtures458dfab5d8baf5fd.png

Liga-I_-Profile2bb4eaa5053b2ebd.png

Link to comment
Share on other sites

Am semnat un nou contract, si cu toate performantele din sezonul trecut si calificarea in cupele europene, asteptarile conducerii raman modeste - acelea de a continua sa ramanem in Liga 1 si in sezoanele viitoare. In schimb foarte interesant ca la cultura clubului trebuie sa jucam fotbal de posesie, presing avansat si sa scoatem maximum posibil din fazele fixe. 

Gavrila-Marinescu_-Inboxe5b092cec93c3a55.png

Link to comment
Share on other sites

Din pacate am scazut din nou ritmul pe final de an. Si spun final de an desi este de abia Octombrie, pentru ca mai avem de jucat un singur meci in Noiembrie, in Europa Conference League, de unde deja suntem eliminati dupa infrangeri cu Dinamo Zagreb si Spartak Trnava. In perioada ce vine urmeaza Campionatul Mondial si sper sa avem si noi un pic de timp sa ne refacem (mai ales ca Romania ca de obicei nu e calificata deci nu avem emotii din partea asta). Am incheiat gafaind cu infrangeri la Medias si Craiova si un egal acasa cu Dinamo, cazand pe loucl 3 in clasament. Oricum datorita progrmului incarcat si meciurilor europene clasamentul e un pic haotic, existand echipe cu 20 de meciuri si echipe cu 16. Urmatoarea etapa incepe pe 31 Decembrie (halal programare) si ne asteapta 8 meciuri in care vom incerca sa ne consolidam pozitia de playoff si sa ramanem aproape de primele locuri.

Venus-Bucureti_-Fixturesff0ef7debeab30bf.png

Liga-I_-Profile45da99c145957b02.png

Link to comment
Share on other sites

Am castigat  ultimul meci din grupe cu norvegienii, dar singurul beneficiu a fost ca nu am terminat pe ultimul loc si am mai adaugat puncte la coeficientul nostru, calificarea era deja jucata si nu in favoarea noastra. Acum incercam sa pastrem fitnessul pentru meciurile din iarna.

EURO-Cup-II_-Profile-293ef8d8795462b3c.png

Link to comment
Share on other sites

Baietii si-au revenit destul de bine dupa sarmalele si cozonacii de Sarbatori, asa ca in primele doua meciuri am trecut de Viitorul in campionat si de CSU Craiova in optimile cupei. Totusi nu am reusit sa mentinem ritmul ridicat si am pierdut la Giurgiu cu Astra. Mai au ramas 4 meciuri din sezonul regulat si e aproape sigur ca vom juca in play-off si in aceasta editie. 

Venus-Bucureti_-Fixtures198818ef7c34ba07.png

Link to comment
Share on other sites

Terminam sezonul regulat cu 2 victorii cu Poli Iasi si Chindia, o remiza la Botosani si o infrangere la Viitorul. Suntem pe 2, la doar 3 puncte dupa injumatatire de liderul Steaua, dar si Craiova, Viitorul, Poli Iasi sau Astra sunt destul de aproape, asa ca orice se poate intampla in cele 10 meciuri ramase.

Venus-Bucureti_-Fixtures7933f121dccd0c76.png

Liga-I_-Profilef86714b9a59f1244.png

Link to comment
Share on other sites

Nu am facut noi mare branza in cupele europene dar participarea acolo ne-a facut finantele sa arate chiar foarte solid, sper ca asta sa insemne ca vara viitoare sa beneficiem de un buget mai ridicat pentru transferuri si salarii, sa facem pasul lipsa in a deveni unul din cluburile de top ale Romaniei.

Gavrila-Marinescu_-Inbox56227b602e48b9ae.png

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Costin Dumitru said:

Felicitari pentru tot parcursul ! si mult succes sezonul viitor, joci in Champions League la anu' ;) !

Sa zicem ca nu, sa speram ca da... sau cum era filozofia vremurilor noastre. Nu prea cred ca pupam CL prea curand decat daca creste Romania ca si coeficient si prindem loc direct...

Link to comment
Share on other sites

Not bad, not great. Se pare ca si vara urmatoare o sa avem un intake destul de ok. Din pacate din anii anterior, in afara de Flamanzeanu pe care ni l-a luat Steaua si joaca la noi imprumut, niciunul dintre jucatori nu a reusit sa se impuna ca titular in prima noastra echipa.

Gavrila-Marinescu_-Inboxc79c2ccc4b1c4b74.png

Link to comment
Share on other sites

Aproape ca as spune ca de obicei. Facem cum facem si in playoff performantele noastre scad iarasi, castigam doar un singur meci din primele 5, si ne-am cam luat adio de la titlu. Nu e vorba ca nici altii nu sunt mai constanti (in afara de Craiova toate celelalte formatii au 2 infrangeri deja). Macar am reusit sa trecem de sferturile cupei dupa o victorie in prelungiri la Botosani, si o sa sa jucam in semifinale, poate reusim sa luam un trofeu de acolo.

Venus-Bucureti_-Fixtures906f8549355d8172.png

Liga-I_-Profile142cd82d08cd9efc.png

Link to comment
Share on other sites

Ca noi nu mai avem sanse la titlu e clar, dar iata ce situatie stransa inainte de ultima etapa, cu 3 formatii (Craiova, Viitorul si Steaua) aflate la egalitate de puncte. Noi jucam in deplasare la Craiova in ultima etapa deci putem spune ca arbitram lupta la titlul.

Venus-Bucureti_-Competitions13d4af5e524892f4.png

Link to comment
Share on other sites

Incheiem pe un dezamagitor loc 4, dar suntem deja calificati in competitiile europene. Totusi in ultima etapa am castigat la Craiova si i-am aruncat pe locul 3, trimitand titlul la Viitorul. Mai avem returul semifinalei de Cupa, dar dupa 3-0 in deplasare cu formatia de Liga 2 Asu Poli e aproape sigur ca vom juca si anul acesta finala competitiei.

Venus-Bucureti_-Fixturesb2950d3ba2a2f446.png

Venus-Bucureti_-Competitionsedb0dda23af9cc05.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy