Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[Ro] Mai exista fotbal in Bucuresti 2.0


Muttley

Recommended Posts

Reusim performanta sa facem un pic profit din aceasta perioada de vara cu transferuri, prin vanzarile lui Ciubotaru, Cazan, Ciocalteu, Kanda si Lungu (au mai plecat cativa si liberi). Asta in timp ce la capitolul sosiri nu am cheltuit absolut niciun ban pe sume de transfer, aducand doar jucatori imprumut (reintoarcerea lui Flamanzeanu, prospectul nostru luat de Steaua acum ceva timp, sau Ianis Stoica care nu a vrut anul trecut sa vina) sau liveri de contract (mai toti de la formatii de plan secund in Romania). 

Venus-Bucureti_-Transfer-History3f0e827d878c4c74.png

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 156
  • Created
  • Last Reply

Lotul de jucatori pe care ne vom baza in urmatorul sezon. Nu suntem cu foarte mult mai buni calitativi fata de sezonul trecut, dar am scazut semnificativ media de varsta si avem cativa jucatori destul de interesanti si cu potential bun. Acum, cat de eficienti vor fi impreuna si cat de repede reusim sa legam relatiile de joc avand in vedere numarul mare de sosiri ramane de vazut. Echipa tip asa cum o vad eu la inceputul sezonului ar fi: Draghia - Calintaru, Gisa, Ion, Vasilescu - Ghenovici, Crivac - Stoica, Haita, Blejdea - Herea.

Venus-Bucureti_-Players8ecff6ea13a3ac99.png

Venus-Bucureti_-Players-2b7d4e956fe409032.png

Link to comment
Share on other sites

Lumea nu ne da prea multe sanse in acest sezon, plasandu-ne ultimii in Liga 1, chiar si in urma nou promovatelor Botosani si Clinceni. Totusi sunt increzator ca chiar daca nu o sa rupem norii si sa ne batem la titlu, o sa reusim totusi sa ne mentinem in prima liga si in acest sezon.

Liga-I_-Season-Preview69cdd50c352fb03c.png

Link to comment
Share on other sites

Nu am avut chiar cel mai bun debut de sezon. E enervant totusi cat de scurta e perioada de pregatire la noi. Practic majoritatea jucatorilor au venit la echipa pe 1 Iulie si pe 10 Iulie am avut deja primul meci oficial. Ca atare am debutat cu 4 meciuri fara victorie, pana am reusit miraculos sa invingem acasa Craiova si apoi in deplasare la Chindia. Totusi sunt destul formatii care au inceput chiar mai prost decat noi, asa ca acum ne aflam in mediocritatea mijlocului clasamentului.

Venus-Bucureti_-Fixturesc89f7af251e0f198.png

Liga-I_-Profilef82025b33472a8bf.png

Link to comment
Share on other sites

Liga 1 se muta incet incet in fiecare fereastra de transferuri in peninsula Araba. Se pare ca mai mult de atat nu prea pot jucatorii nostri. Si o mentiune speciala pentru noi, fiind cei mai activi pe piata transferurilor.

Gavrila-Marinescu_-Inbox2878a81a0a15b6a5.png

Link to comment
Share on other sites

Ne imbunatatim un pic jocul pe masura ce se leaga relatiile dintre jucatori, iar drept consecinta in Septembrie si Octombrie pierdem doar o singura data, acasa cu Astra. In rest victorii si egaluri in Liga 1 ce ne propulseaza pe locul 6 dupa 15 etape (ultimul loc de playoff). Bonus, trecem si doua tururi in Cupa Romaniei (e adevarat contra unor formatii de Liga a 2a). Nu prea avem fata momentan sa ne batem pentru locurile europene, dar daca am prinde playofful ar insemna ca ne indeplinim automat obiectivul de salvare de la retrogradare.

Venus-Bucureti_-Fixtures5896e241edeef198.png

Liga-I_-Profilecfd6544fa4041f17.png

Link to comment
Share on other sites

Finalul de an nu a mai fost atat de bun, e adevara ca si programul a fost destul de greu intalnind formatiile de pe locurile 1, 2 si 3 (si toate trei ne-au batut). In rest am castigat cu Voluntariul si Chindia, am remizat cu CFR pentru a incheia anul calendaristic pe 7, dar la egalitate cu formatia de pe 6 (Sepsi). Mai sunt doar 5 meciuri din sezonul regulat, si avand in vedere ca programul e un pic mai usurel tragem ceva sperante ca o sa ne strecuram cumva pe pozitia a 6a la final.

Venus-Bucureti_-Fixtures41848ccfae6abbca.png

Liga-I_-Profile4879de804af73e07.png

Link to comment
Share on other sites

Nicio venire si nicio plecare in fereastra de transferuri din iarna, astfel cam am putut sa ne concentram pe cele 5 etape ramase. Dupa cum am mentionat anterior programul a fost unul destul de accesibil, intalnind in afara de Astra cu care am remizat in deplasare formatii slabute din a doua parte a clasamentului (Botosani, Dinamo, Clinceni) pe care le-am invins si astfel reusim sa terminam sezonul regulat pe locul 6. Intram in playoff la egalitate de puncte cu Astra si CFR, iar avand in vedere ca anul acesta 5 formatii din Romania merg in cupele europene incepem sa ne gandim la asta. Mai ales ca suntem calificati si in sferturile cupei Romaniei, deci poate iese ceva si de acolo.

Venus-Bucureti_-Fixturesb9045a2842422d65.png

Liga-I_-Profile-2b711d205ddf4f51c.png

Liga-I_-Profileb0d9944ee5065b73.png

Link to comment
Share on other sites

Se anunta perspectivele unui intake de calitate. Sunt curios daca si anul acesta va fi dublat la fel ca in sezonul precedent, daca a fost un bug de un sezon sau asa va fi intreaga cariera. Ar trebui sa primim conform raportului cel putin un portar, un fundas central si o aripa de calitate. Chestia aia cu golden generation deja nu o mai cred de mult :)

Gavrila-Marinescu_-Inbox84ba76b1895e31cd.png

Link to comment
Share on other sites

Uite asa cu golul egalarii in minutul 92, cu echipa adversa fara antrenor, cu noroc la penaltiuri... nu mai conteaza toate astea. Ce e important pentru noi este ca ne-am calificat in semifinalele Cupei Romaniei pentru prima data. 

Gavrila-Marinescu_-Inbox2e55f9c29638ed90.png

Link to comment
Share on other sites

Cred ca cel mai bine parcursul nostru din prima jumatate a playoffului se poate descrie prin expresia: suntem competitivi dar inconstanti. Asta pentru ca am batut Cariova si Steaua (care sunt pe primele 2 locuri in clasament), dar am pierdut cu Cluj si Viitorul. Totusi am saltat deja peste Astra in clasament si ar fi ceva de vis sa terminam pe un loc de cupa europeana la finalul sezonului.

Venus-Bucureti_-Fixtures2a20901d2b597e34.png

Venus-Bucureti_-Competitions7bfd8ce2d3870a7f.png

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, kevinluci said:

Ianis Stoica pare a se descurca foarte bine. A crescut de cand e la tine?

Tot pe la 1.80 :D E un fel de chior in tara orbilor, nu este suficient de bun sa joace la Steaua, dar e suficient de bun pentru noi. In unele meciuri e chiar cel mai bun, fiind printre putini ce creaza  CCC-uri. Dar pun pariu ca in vara iar refuza sa mai vina la noi, ca are si un pic de fitosenie in el :))

Link to comment
Share on other sites

Finalul de sezon nu a fost la fel de bun in campionat, reusind sa mai castigam un singur meci cu Astra. Ca urmare termina sezonul pe locul 5, ceea ce e performanta foarte buna avand in vedere bugetul nostru in comparatie cu bugetele competitoarelor.  Titlul merge la Viitorul in acest sezon. In schimb, am avut un pic de noroc cu tragerea la sorti din semifinalele Cupei, reusind sa trecem de Chindia, chiar daca au fost 2 meciuri foarte echilibrate. In finala vom intalni Steaua in ultimul meci al sezonului - ceea ce teoretic ar insemna ca o sa ne calificam si noi in Europa Conference League. Totusi, ar fi ceva de vis sa incheiem sezonul cu un trofeu (ar fi primul nostru trofeu la Venus), mai ales ca le-am luat 4 puncte din 6 celor de la Steaua in playoff.

Venus-Bucureti_-Fixturesf18a3b82ec33a7da.png

Liga-I_-Profile6b13960b607f62c5.png

Link to comment
Share on other sites

Nope. Nu am reusit sa castigam Cupa in ciuda sperantelor pe care ni le-am facut, bazate in special pe intalnirile directe din campionat. Cand am egalat in minutul 70 am zis ca poate poate, dar Adi Petre a facut dubla, asa ca ramanem in continuare fara trofee in palmares. Totusi, un parcurs mult mai bun in acest sezon decat am fi sperat la inceputul acestuia. 

Steaua-v-Venus_-Reviewe111c22a914f03ab.png

Link to comment
Share on other sites

Premiile de la final de sezon, cu Herea golgeter cu 13 reusite, Vasilescu cele mai multe pase decisive si Stoica cel mai bun jucator pe ansamblu. Nu am avut un lot super competitiv, nu mai putin de 5 jucatori acumuland peste 40 de meciuri. Acum incepe marea vanzoleala de vara, sa vedem daca reusim sa faem vreo afacere buna.

Gavrila-Marinescu_-Inbox20f2ec6920d4aa40.png

Venus-Bucureti_-Players33adee00cf680705.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy