Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[Ro] Mai exista fotbal in Bucuresti 2.0


Muttley

Recommended Posts

Bineinteles ca nu pot sta departe de FM, iar dintr-un masochism de neinteles se pare ca nici departe de liga I din Romania. Dupa cariere scurte si abandonate cu CS Faurei sau Gimnastic de Tarragona (ambele aici pe forum si sterse deja), dupa ce am intalnit un bug in al doilea sezon din Peru sau am fost dat afara de la Udinese, ma intorc pe meleaguri natale. Titlul este o simpla referinta la threadul cu acelasi nume din FM2018 in care am jucat cu Metaloglobus (cu rezultate moderate), iar ideea de baza este una destul de simpla - a lua o echipa din Bucuresti (alta decat granzii traditionali - orice ar insemna cuvantul grand la nivelul Ligii 1 din Romania) si a o transforma in cea mai buna echipa din oras.

Deci nu Steaua, Dinamo (acolo face @TheRobert treaba buna deja) sau Rapid. Avand in vedere ca joc FM Touch, si ca noi (din pacate sau fericire) nu avem inca activatoare pentru FM Touch, optiunile in alegerea unei echipe au fost destul de limitate. Nu puteam incepe din Liga a 7a ca @kan-guru, nici din liga a4a ca @chichi1305, nici macar cu Sportul Studentesc ca @DragosBox. In plus, eu sunt un om care nu isi tradeaza patria sa merg sa joc la turci ca @ovidiu10si care nu isi tradeaza meseria sa inceapa ca scouter ca altii (@il muce).

Drept urmare, nu mi-a ramas altceva de facut decat sa joc cu... Venus Bucuresti!

57142912.png

Venus-Bucureti_cb60ee8a2d3b8e0f.png

Stai, stai, cum vine asta? Pai daca joci FM Touch si nu ai activator de unde a aparut Venus Bucuresti in joc? Practic mi-am folosit un pic imaginatia si cunostintele basic de operare PC si am inlocuit clubul Metaloglobus cu Venus. Acum, nu este create-a-club, ci pur si simplu am facut un romanism si am cumparat echipa de la arabul ce o detinea, si am inlocuit numele, sigla, echipamentele etc. Multumiri speciale lui @Raulic care a facut echipamentele superbe de mai jos, devenind iarasi sponsorul nostru oficial pe partea grafica. Bineinteles, ca un atare mod de operare are si dezavantaje, de exemplu noi nu avem nici editor pentru Fm Touch. Ca atare, nu am putut modifica data infiintarii clubului (oricum Venusul existent acum in Liga a 4a sau a5a din Romania este un club phoenix).  Nu am putut schimba nici stadionul, asa ca jucam in continuare pe Metaloglobusul de 350 de locuri (dar speram sa fim suficient de mult la club astfel incat sa construim unul nou - macar cat jumate din stadionul original al clubului de 15.000 de locuri situat undeva in actualul Parc al Operei). Nu am putut schima nici jucatorii asa ca este in continuare lotul Metaloglobusului.

Venus-ul adevarat a fost unul dintre cele mai importante cluburi ale perioadei interbelice (mai multe detalii puteti lectura aici), cand a si dezvoltat rivalitati importante cu Ripensia sau Rapid (a ramas celebra finala lor de cupa jucata de patru ori!). E adevarat ca Negrii din Splai beneficiau atunci de suport politic si economic important. Speram sa putem face si noi asa ceva. Venusul din lumea mea este un club mic, pe care media il vede ca terminand pe 16, si care nu beneficiaza de facilitati impresionante nici pentru antrenament nici pentru dezvoltarea tinerelor talente. Iar conducerea e multumita sa scapam de la retrogradare.

Venus-Bucureti_-Information351809787fcc69d4.png

Venus-Bucureti_-39615e3d3603b651d.png

Cei care mi-au mai citit carierele sunt obisnuiti ca imi impun anumite restrictii legate de jucatori semnati. De obiecei merg doar pe jucatori din tara in care este clubul, dar acum o sa facem ceva mai mult - o sa incercam sa ii ducem pe Venus sus, folosind doar jucatori nascuti in Bucuresti sau pe cei proveniti din propria academie. Ca atare, obiectivele pe care ni le-am propus devin mai dificile in acest context:
- Promovarea in Liga I
- Lot integral din Bucuresti + Academie
- Constructia unui stadion nou
- Dezvoltarea unei rivalitati cu o echipa bucuresteana (prioritar Rapid).
- Castigarea Cupei Romaniei
- Castigarea Ligii I

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 156
  • Created
  • Last Reply
9 hours ago, Ionut91 said:

interesant,bafta

Multumesc, sa fie.

8 hours ago, TheRobert said:

Interesant, mult succes!

Multumesc.

6 hours ago, kevinluci said:

Eu acum am jucat cel mai mult cariera, cu carantina asta am bagat vreo 2 sezoane. Hai succes!

Mersi celui mai fidel urmaritor al carierelor mele! Sper sa nu dezamagesc 😁

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team
6 hours ago, Muttley said:

Mersi celui mai fidel urmaritor al carierelor mele! Sper sa nu dezamagesc 😁

Sper sa arunci si tu un ochi la a mea. Si sa intrebi daca doresti ceva poze, se rezolva :D

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum spuneam si anterior, lotul avut la dispozitie nu este unul deloc rau, sunt destui jucatori in lotul primei echipe si de care am auzit. Totusi e un pic dezechilibrat construit. In poarta il avem pe Gavrilas care are experienta si ne poate ajuta, pe dreapta apararii probabil Coman o sa fie titular, iar pe stanga avem doar o optiune pe Sava, in timp ce in centru avem 3 jucatori cu experienta: Cazan, Lung si Plamada. Probabil centrul mijlocului este compartimentul cel mai problematic, japonezul nu imi place deloc si ii avem doar le Lungu si Ghenovici care sa joace acolo (ce e ciudat e ca imi amintesc sigur ca Ghenovici era altceva natural in editiile anterioare parca AMR sau AMC). In atac o sa ne bazam ca si in realitate pe fratii Herea. La puncte bune, deja 8 jucatori din Bucuresti.

Venus-Bucureti_-Players7bd2777f87751524.png

Avand in vedere ca lotul primei echipe e destul de mic (greu sa ducem o intreaga campanie cu 17 jucatori de camp), ne-am reorientat si catre echipa a IIa. Din pacate acolo singurele nume care ies in evidenta sunt portarul Geanta si mai ales fostul capitan al echipei, George Caramalau (sau Cara cum il strigau spectatorii pe stadion). Intentionat nu ma uit inca la ce potential si abilitatea mi-ar afisa asistentul pentru ei, pe de o parte pentru ca vreau sa le dau sanse tuturor in amicale, si pe de alta parte ca nici nu imi permit sa fac prea multe mofturi.

Venus-Bucureti-II_-Squad0392f5f3b010d688.png

In incheiere am dat o cautare in baza mea de date mica cu doar primele 2 ligi din Romania pentru jucatori nascuti in Bucuresti. Sunt vreo 200 de bucati (un pic mai multi decat aveam in Banat cu Ripensia) dar si aici lucrurile sunt dezechilibrate. De exemplu la portari ii avem pe Ionut Radu, Ciprian Tatarusanu si Valentin Cojocaru printre altii, in timp ce la fundasi dreapta cel mai bun e Marius Tomozei. Nu ca m-as astepta sa fim capabili prea curand sa atragem jucatorii acestia la noi, dar arata cam ca ordin de marime pe unde se situeaza plafonul maxim pe care il putem atinge. Si spun plafonul maxim pentru ca facilitatile noastre de tineret nu ne fac sa speram ca o sa producem ceva de calitate (cum am produs in cariera anterioara la U Cluj). Speranta este ca echipele bucurestene sa produca niste regeni suficient de buni pentru Liga 1 dar pe care din diferite motive sa nu vrea sa ii pastreze si sa ii luam noi. Mai jos un prim 11 ideal in acest moment al jucatorilor din Bucuresti (ordonati dupa valoare asa cum apare ea in joc).

lineupa68c21b58ef15cd2.png

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Muttley said:

Dupa cum spuneam si anterior, lotul avut la dispozitie nu este unul deloc rau, sunt destui jucatori in lotul primei echipe si de care am auzit. Totusi e un pic dezechilibrat construit. In poarta il avem pe Gavrilas care are experienta si ne poate ajuta, pe dreapta apararii probabil Coman o sa fie titular, iar pe stanga avem doar o optiune pe Sava, in timp ce in centru avem 3 jucatori cu experienta: Cazan, Lung si Plamada. Probabil centrul mijlocului este compartimentul cel mai problematic, japonezul nu imi place deloc si ii avem doar le Lungu si Ghenovici care sa joace acolo (ce e ciudat e ca imi amintesc sigur ca Ghenovici era altceva natural in editiile anterioare parca AMR sau AMC). In atac o sa ne bazam ca si in realitate pe fratii Herea. La puncte bune, deja 8 jucatori din Bucuresti.

Venus-Bucureti_-Players7bd2777f87751524.png

Avand in vedere ca lotul primei echipe e destul de mic (greu sa ducem o intreaga campanie cu 17 jucatori de camp), ne-am reorientat si catre echipa a IIa. Din pacate acolo singurele nume care ies in evidenta sunt portarul Geanta si mai ales fostul capitan al echipei, George Caramalau (sau Cara cum il strigau spectatorii pe stadion). Intentionat nu ma uit inca la ce potential si abilitatea mi-ar afisa asistentul pentru ei, pe de o parte pentru ca vreau sa le dau sanse tuturor in amicale, si pe de alta parte ca nici nu imi permit sa fac prea multe mofturi.

Venus-Bucureti-II_-Squad0392f5f3b010d688.png

In incheiere am dat o cautare in baza mea de date mica cu doar primele 2 ligi din Romania pentru jucatori nascuti in Bucuresti. Sunt vreo 200 de bucati (un pic mai multi decat aveam in Banat cu Ripensia) dar si aici lucrurile sunt dezechilibrate. De exemplu la portari ii avem pe Ionut Radu, Ciprian Tatarusanu si Valentin Cojocaru printre altii, in timp ce la fundasi dreapta cel mai bun e Marius Tomozei. Nu ca m-as astepta sa fim capabili prea curand sa atragem jucatorii acestia la noi, dar arata cam ca ordin de marime pe unde se situeaza plafonul maxim pe care il putem atinge. Si spun plafonul maxim pentru ca facilitatile noastre de tineret nu ne fac sa speram ca o sa producem ceva de calitate (cum am produs in cariera anterioara la U Cluj). Speranta este ca echipele bucurestene sa produca niste regeni suficient de buni pentru Liga 1 dar pe care din diferite motive sa nu vrea sa ii pastreze si sa ii luam noi. Mai jos un prim 11 ideal in acest moment al jucatorilor din Bucuresti (ordonati dupa valoare asa cum apare ea in joc).

lineupa68c21b58ef15cd2.png

Salutare!! In primul rand, imi cer scuze anticipat pt off-topic.

- Ghenovici IRL este natural AMC (din cate cunosc)

- pe ''Cara'' Caramalau il gasim la Metaloglobus II probabil pentru ca vara trecuta a suferit o accidentare destul de grava. El impreuna cu Geanta ar putea fi un backup decent pentru prima echipa in salvarea ta.

- Andrei Mocanu si Gabriel Carp (IRL DC) nu mai sunt la echipa de prin 2017, Mihai Lita IRL e AMR)

- Mihalcea e ok MC. Gafaru nu stiu daca mai e la club, dar imi amintesc ca juca rar ST (C)

- Batranu este AMC IRL.  Foarte talentat, in realitate a fost chemat in repetate randuri sa se pregateasca cu prima echipa, insa sta prost la capitolul numit in FM ''Determination''😅

- Laurentiu Lica (IQ - 12:stupid:) , IRL joaca AML IF. Nascut si el in Bucuresti (asta apropo de challange ul tau, @Muttley)

- Am mentionat cateva detalii despre acestia pentru ca am fost coleg cu ei la Metaloglobus in perioada 2015-2018. 

Scuze pentru post ul ceva mai lung. Joc de ceva vreme FM, urmaresc cu interes fiecare cariera de pe forum, dar acum e prima data cand indraznesc sa spun ceva. :)

 

Toate bune!! 👋

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Muttley said:

@razvi - multumesc mult pentru feedback, si eu obisnuiam sa mai merg la meciuri cand stateam pe la Republica. Poate cine stie, te-am vazut si jucand :)

Am locuit și eu până de curând în zona Republica. De jucat, am jucat la Liga IV la satelitul lui Metalo, dar îmi plăcea să merg să îi văd și pe cei mai mari la treabă. 

PS., thread ul tău cu Metaloglobus la FM18 mi s-a părut extrem de interesant, dat fiind faptul că aproximativ 80% din colegii mei de la acea vreme erau prezenți la începutul salvării tale :))

 

Să mă ierte cei care îți urmăresc cariera, de off-topicul creat de mine🤷‍♂️😅

Link to comment
Share on other sites

Un debut de sezon nu foarte concludent, asta si pentru ca nu am avut adversari de foarte mare calitate. Am lasat insa meciurile asa cum le-a programat asistentul (Gigel Coman). La capitolul activitate de transferuri, ceva miscare dar nimic spectaculos. Au venit gratis Alin Stoica (fundasul central) si Cornel Predescu. La plecari, tot gratis, Gabriel Carp la FCU Craiova, Andrei Mocanu la CSA Steaua, Laurentiu Lica si Petre Mihalcea la Luceafarul Oradea, Mihai Lita la Aerostar si Sota Mino la Turris Tr. Magurele. Nu debordam de optimism inaintea meciurilor oficiale, dar avem noroc cu un program usurel in primele etape (intalnim doar UTA dintre favorite).

Venus-Bucureti_-Fixturesf9c524901df218e4.png

Link to comment
Share on other sites

A inceput si sezonul oficial, normal in August cand sunt caldurile cele mai mari. Per ansamblu un debut de sezon foarte bun, cu un parcurs 5 victorii, 3 egaluri, 1 infrangere (sau mai degraba o umilinta la Arad) in campionat. In Cupa Romaniei dupa ce am trecut de FC Arges cu gol in minutul 121 am cedat la penaltiuri in fata rezervelor celor de la Poli Iasi. Si o concluzie de debut de sezon - fratii Herea sunt parfum pentru noi, ar trebui sa facem tot sa ii pastram la echipa. Pe primele locuri sunt Rapidul si FC Arges, in timp ce noi facem parte dintr-un pluton de urmaritoare ce mai contine Chiajna, Ripensiaa si UTA. In ciuda banilor si facilitatilor pe care le au, U Cluj si Petrolul au inceput prost campionatul, dar mai e timp sa revina.

Venus-Bucureti_-Fixtures9f425db3a28a160c.png

Liga-II_-Profile7f51a05e55672d3b.png

Link to comment
Share on other sites

Ca de obicei in Liga a 2a finantele se duc usor si sigur in cap. Diferenta fata de ce mi s-a intamplat la U Cluj este ca nu mai putem compensa prin numarul de spectatori avand un stadion de numai 350 de locuri. Un alt aspect interesant este bugetul de salarii, aproximativ 300k euro pe an. Pare o cifra corecta si mult mai apropiata de realitate decat ce mi s-a intamplat la Faurei unde am avut buget de 750k. In acelasi timp majoritatea contractelor expira in vara viitoare (2020) si daca dorim sa prelungim si cer un picut mai mult s-ar putea sa nu avem mult loc de manevra.

Venus-Bucureti_-Summaryc8a16b9af491dc9f.png

Link to comment
Share on other sites

Ce radeam de cei de la Petrolul ca au inceput prost sezonul dar ne-au administrat singura infrangere a lunii Octombrie, si inca acasa, dupa ce inainte avusesem un parcurs cu 3 victorii (Mioveni, Farul si Calarasi) si o remiza (Chiajna). Momentan suntem pe locul de baraj, dar situatia e un pic ciudat cu 19 echipe in liga + cateva care au mers mai departe in cupa si drept urmare nu avem numar egal de meciuri intre echipe. Oricum, FC Arges a luat usor avans si a ramas singura formatie neinvinsa din Liga a 2a, Rapidul e si el acolo sus. La celalalt capat al clasamentului se bat pe lingura de lemn Snagovul (cam de asteptat de la ei sa fie cea mai proasta formatie din Liga) si Farul (ce inseamna ca presedintele/patron sa fie ocupat cu alte activitati in loc sa aiba grija de echipa).

Venus-Bucureti_-Fixtures4b0cb1203da0d4d3.png

Liga-II_-Profile6758a2b1afc2f320.png

Link to comment
Share on other sites

Record breaking kid. Sigur, atributele lui nu sunt WOW la acest moment, dar avand in vedere ca are doar 16 ani arata destul de bine. Mi-ar placea sa il putem imprumuta si sezonul viitor (pentru ca de o cumparare nici nu cred ca poate fi vorba).

Gavrila-Marinescu_-Inbox99cf42c3c6a7d95f.png

Ianis-Stoica_-Profilea200c456869d47a4.png

Link to comment
Share on other sites

Are impresii de mare jucator. Bine, pentru noi chiar este si nu permitem sa il pierdem asa ca mai incercam peste o luna doua, poate daca reusim sa ne mentinem acolo sus o sa isi schimbe parerea. Asa, si il semnam intai pe fratele mai tanar poate reuseste el sa il convinga sa continue.

Gavrila-Marinescu_-Inbox6c4cf656b186c4c1.png

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca rezultatele noastre de pana acum, si faptul ca suntem in partea superioara a clasamentului, au fost argumente suficiente pentru un nou contract din partea conducerii. Cu toate acestea obiectivele lor au ramas aceleasi, de pastrare a clubului in Liga 2, nu exista ambitii de promovare nici macar pentru editiile urmatoare ale campionatului.

Gavrila-Marinescu_-Inbox6774f69f801be756.png

Link to comment
Share on other sites

Terminam anul calendaristic intr-o forma decenta. Pierdem iarasi cu UTA fara drept de apel (de data asta acasa) si ei ajung pe primul loc in Liga a IIa. Mai pierdem si la U Cluj in deplasare (se pare ca nu prind bine meciurile cu formatiile de care am ras), dar castigam in ultima etapa in minutl 93 pentru a ierna pe locul 3, loc de baraj. Rapidul e insa imediat in urma noastra si are si un meci in minus, si probabil nici Petrol, Chiajna sau U Cluj nu pot fi scoase total din joc. Nu prea avem buget pentru mare activitate de transferuri in aceasta iarna, obiectivul principal fiind prelungirea contractelor titularilor (majoritatea expira).

Venus-Bucureti_-Fixturesd3ab179ff4437936.png

Liga-II_-Profile7facded1fd2ea25f.png

Link to comment
Share on other sites

  • Graphics Team FMRo

Hai că arăți ok, ai toate șansele să termini măcar la baraj. Cu cine ai putea să nimerești din Liga 1?
Also cam câtă lume vine la meciurile tale?

Trimis de pe al meu SM-A505FN folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, DragosBox said:

Hai că arăți ok, ai toate șansele să termini măcar la baraj. Cu cine ai putea să nimerești din Liga 1?
Also cam câtă lume vine la meciurile tale?
 

Pai din Liga 1 doar Sibiul pare condamnat in acest moment, totusi inca nici nu e gata sezonul regulat si mai sunt si 14 etape din playout. Chindia, Clinceni si Voluntari par cele mai probabile sa se bata acolo jos, dar nici Botosani si Poli Iasi nu stau prea bine. Oricare dintre ele ar fi tot teribil de greu e pentru noi. Dar sa ajungem noi acolo ca ne sufla Rapidul plin de straini in ceafa. 

Avem o medie de 347 de spectatori, fiind ultima formatie la acest capitol (pana si snagovul are peste 400 :)). Dar mie imi place sa privesc lucrurile din alta perspectiva, si anume - in medie stadionul nostru e ocupat 99,14%, procent ce ne situeaza pe primul loc in primele 2 ligi din Romania ;) 

Link to comment
Share on other sites

Ce au facut echipele romanesti in Europa? Unii ar spune ca nu mare branza, dar totusi sa avem 3 echipe in grupele Europa League nu este o performanta de neglijat (in realitate ma indoiesc ca ne vom mai intalni prea curand cu asa ceva). Toate insa au fost eliminate din grupe asa ca de acum ne uitam la meciuri europene doar la televizor.

UEFA-Europa-League_-Profile-2b69164dd4af8263d.png

UEFA-Europa-League_-Profile70ce46042bbd6623.png

UEFA-Europa-League_-Profile-3406676227cb9e913.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy