Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[RO] Cariera lu' Gogu. Din liga a 7-a pana ... unde s-o putea


kan-guru

Recommended Posts

On 5/3/2020 at 12:40 PM, Raulic said:

Pune logo-uri cand ai timp:

As pune, dar ... hmmm ... baza de date are 84.000 de jucatori si vreo 200 de competitii de calculat. Si n-am activate decat ligile romanesti. Deocamdata jocul se misca bine, dar n-am decat 8 GB de memorie si-un procesor lansat pe piata pe vremea lui Burebista. Nu prea as vrea sa fac experimente.

****************************************************************************************************************************

"-  Maine incepe campionatu'. Ce parere ai, bah, Gogule ? Cum stam ?

- Bah, deocamdata e bine. N-am piedut decat 3 jucatori. Armaselu si Contantin erau buni, da' n-au jucat prea bine-n primavara. Nu-i o catastrofa daca au plecat. Mai rau imi pare de ala micu, Panait, rezerva de portar. Nu era mare scula da' avea 19 ani, si stii c-avem regula aia cu 2 jucatori U20 si-un jucator U21 pe teren. La ce echipa tzapana avem puteam sa-l bagam fara probleme in poarta pe Panait si se descurca.

- Mda, cam ai dreptate. Crezi ca astia de i-am adus sunt de-ajuns ?

-  Bah, ala micu', Ratiu, chiar pare-un jucator de viitor. Problema e portaru'. N-am gasit altu'. Toti aia care aveau ceva meserie-n ei fie ne-au refuzat, fie vroiau neaparat sa fie titulari. Si nu erau mult mai buni decat portaru' de-l avem deja, Nedelcu. D-aia l-am adus pe Popescu asta. Nu-i nici bun da' nici foarte slab, si-a fost de acord sa frece banca de rezerve. Bah, pan' la urma ... chiar dac-am pierdut doi jucatori buni inca avem de departe cel mai tzapan lot din toata liga a 5-a".

iKqczOm.jpg

1NqnwWz.jpg

- Si-aia de la under 19 ? Ne bazam pe vreunu' ?

- Bah George, numa' daca-i nevoie. Adica daca se accidenteaza astia de-s U21 in lotu' de seniori. Atat cat ma pricep io as zice ca Petica ar putea juca si azi vreo cateva meciuri la echipa mare. Si-ar mai fi ... Toma, Pinescu, Miron ... bine, pe-astia nu m-as apuca sa-i bag din primu' minut. Da' cred c-ar putea juca 10-15 minute pe final de meci.

EgOHHlN.jpg

*****

"- Gogule, vezi ca stam cam nasol cu vestiaru' ...

- Mie-mi zici ? Prost de tot, fratele meu. Nici n-avem vestiar ...

- Da-o dreaq, Gogule, aia stiam si eu. Se echipeaza baietii-n depozitu' patronului. Io te intreb de coeziune si atmosfera din lot.

- Aaa, de-aia ziceai ? Bah ... nu stii nimic. Stam bine, bah. Adica ... stai, coeziunea e nasoala, da' astia-i din cauza porcariei aleia de trialuri. N-aveam ce face, neica, doar stii asta. Nu se facea sa-i chemam pe aia la trial si-apoi sa-i tinem pe banca in amicale. Las' ca s-or mai coi ... cum se zice, bah ... coeziona ... ma rog, s-or intelege mai bine baietii dupa ce-o incepe campionatu'. Atmosfera ... e buna, bah. C-ar fi si niste probleme ... sunt, da' ce sa fac ? Ete, Dobre are-o manie. D-aia nasoala. Ca vine Musca si-i face lui nu stiu ce. Io i-am zis ca daca-si face treaba si marcheaza goluri o sa fie titular. Da' el ... nu, frate, nu te cred, vine Musca si-mi ia locu' ! Ma rog, las' ca-i trece lui. Ailalti doi, Dita si Chisi, sunt si mai si. Ca cica n-avem staff de calitate, dom'leee ! Ai zice ca astia s-au antrenat numa' cu Mourinho inainte sa vina la Zalhanaua. Le-a zis intr-o zi si patronu' c-avem al mai bun staff din liga. Nici o sansa, de-o luna juma' vorbesc numa' despre cat de nasoi sunt antrenorii de la club. Aaaaa, ca tot veni vorba, vezi c-am vorbit cu patronu' sa mai bage-n schema un pot de antrenor. Poate le-o trece astora obsesia ..."

QAYjF7s.jpg

*****

- George, vezi bah ce simplu e ?

- Ce-i simplu, Gogule ?

- Sa-i faci o dambla patronului. Ete, au marcat baietii-n amicale vreo 4 goluri din face fixe si-acu' patronu'-i happy. Bah, da' e o chestie pe care n-o pricep. Zi-mi de ce ne cere chestia cu finala cupei judetene.

- Gogule, sa ti-o zic pe bune, vrea cupa. Nu finala. Da' te ia asa, mai pe ocolite ...

- Si-are ceva daca tot asa, mai pe ocolite, ii zic c-o sa castigam cupa aia ... da' peste vreo 5 ani ?

- Cam are. Vrea un trofeu. O chestie de-aia s-o pui in vitrina.

- Ii cumpar io cate trofee vrea atunci cand oi mai trece prin Bucuresti. Vere, beleaua e ca aia din liga a 4-a sunt tari. Era mai usor pentru noi daca ne cerea sa castigam liga.

- Las' Gogule ca nu te da afara daca n-ajungi in finala ... Zi mai bine de chestia ailalta, ca e mai nasoala. Ce facem daca ne mai pleaca din jucatori ?

- Habar n-am. Io am dat cu contracte part time in vreo cativa jucatori, da' n-a iesit nimic. Toti aia cu care-am vorbit au cerut numai prime. N-au chef sa semneze contracte si sa nu mai poata pleca daca le vine damblaua. Adicatelea daca sare careva la ei cu prime mai mari sau contracte tzapene ... chiar n-avem cum sa-i impiedicam sa plece".

FYkqHJ0.jpg

*****

"- Bah, George, am mai vazut filmu' asta !

- Amicalele ? Si ce, nu-ti place ? N-a fost chiar asa de rau, mai ales cand juma' de echipa era formata din d-astia adusi la trial.

- Aia ma oftica. Cat timp am avut multi trialisti pe teren am mai si marcat niscai goluri. Cand au plecat aia am ajuns sa zicem mersi si pentru un 0 - 0 ..."

5ZOAliy.jpg

*****

August 2021

sqZ7fce.jpg

9NU6zHy.jpg

WDVRSjI.jpg

8bMX6KR.jpg

"- Gogule, echipa cam scartaie ...

- Mda. Mai ales c-am jucat toate meciurile cu niste unii care-s cam din categoria "de la locu' 10-n jos". Da' zi si tu, Georgele, ce dreaq pot sa fac ? Ne pleaca jucatorii intr-o veselie ... Bah, al' mai rau imi pare de-ala mic, Mizdrescu. Era under 20 si puteam sa-i garantez c-o sa joace titular. A vrut omu'-n liga a 4-a si n-am avut ce face. Pe undeva-mi pare rau si de Caramalau. Da' chestia dureroasa e c-am ramas fara rezerve. L-am adus pe Petica la seniori si chiar si-asa avem doar 19 jucatori in lot.

- Pai si de ce-ai organizat trialurile alea, Gogule ? Ca ne-am ales cu doar doi jucatori ....

- Bah, recunosc ! Am fost muci la faza asta. Am adus la trial un milion de jucatori si n-am rezolvat aproape nimic. Da' pe bune ca n-am crezut c-or sa ma lase astia fara lot. Am zis c-or mai pleca unu' sau doi ... Acu' n-am ce sa mai fac. Si stai ca nu s-a  terminat distractia. Aia din liga a 3-a inca mai au liber la transferuri. Ar fi chiar tare sa ne mai plece si alti jucatori ..."

aUGZGt7.jpg

sTz2Xc6.jpg

*****

"- Bah George, ne-am scos. Am cazut din lac in put. Ni s-a ridicat coeziunea si s-a blegit atmosfera.

- Daca-ti foloseste la ceva, ai avut dreptate. Trialurile alea strica coeziunea ...

- De la geniu mi se trage. Am prea mult. Da' nu suficient cat sa inteleg ce dreaq vor aia doi, Dita si Chisi. Neica, am facut la Zalhanaua 'a mai tare adunatura de antrenori din liga. Nici aia din liga a 4-a n-au asa ceva. Da' n-ajunge. Deja incep sa ma oftic. O zic pe bune, daca astora doi nu le trece damblaua pan' la iarna ... ii dau afara. Ca mi s-a luat de fitzele lor. Bine, mi s-a luat si de fitzele alorlalti. Ca de ce-au plecat jucatori, ca de ce n-am intarit lotu', ca nu le place antrenamentu', ca nu-s convinsi ca Gogu Ion ar fi-n stare sa gestioneze situatia ...

- Si ce-ai de gand sa faci ?

- Cu atmosfera ? Nimic. Nu ca n-as face, da' habar n-am ce. Daca se-mpute treaba bag un team meeting. Da' numa' daca pierdem meciuri in serie. Pana atunci o sa umblu la antrenamente. Lejere, sa nu se streseze baietii. Match training la greu, teamwork, chestii de-astea. Si-o sa le zic la meciuri sa nu se strofoace prea tare cu pressingu', ca si-asa avem un lot aschilambic si n-am chef sa se mai si accidenteze vreunu'. Poate merge ..."

kSSVN8i.jpg

O3yXXDW.jpg

*****

Septembrie 2021

lpPTc4g.jpg

zpeWP7L.jpg

3hbo5EY.jpg

xM7a6dA.jpg

"- Bah, George, tu intelegi ceva ? Le-am zis sa joace cum vor. Pana acu' ii bateam la cap sa paseze scurt, sa preseze adversaru' ... ma rog, chestii de-astea. De la inceputu' lunii am lasat-o balta. Au doar instructiuni individuale si-o indicatie generica sa joace "positive", adica sa riste ceva mai mult. Cum si de ce a functionat ... nu ma intreba. Habar n-am ! Culmea e c-au jucat foarte bine chiar si-n meciu' ala de l-au pierdut cu Tomsanii.

- Gogule, o fi chestia ca-s jucatori buni. Adica poate instructiunile tale erau de cacao iar daca i-ai lasat de capu' lor joaca mai bine ...

- Mucles, bah, au promovat din liga a 7-a intr-a 5-a cu instructiunile alea de cacao. Nu stiu care-i shpilu' ... da' nu ma supar daca deocamdata joaca mai bine asa. Al' mai tare e ca le-au mai trecut si fitzele. Se mai gasesc vreo cativa care sa comenteze da' restu' lotului nu-i mai ia in seama".

MMSgTX8.jpg

*****

"- Ce ziceam, bah, George ? C-o sa mai pierdem jucatori ? Ete, am mai pierdut unu'. S-a carat si Nita. Fundas central, om de baza. O s-ajungem sa jucam numa' cu juniori in defensiva ... Deja avem trei aparatori care joaca meci de meci si-au cel mult 19 ani.

- Aha, d-aia s-a sucarit Dobre.

- Da. Acu', intre noi fie vorba, nu-i o chestie prea desteapta ce face el. Nu poti sa vii tu, mare "influential player" care esti si sa spui ca juniorii care-ti asigura tie defensiva (si chiar se descurca bine !) sunt niste papagali. Da' ma rog, in FM e voie ...

- Gogule, stii ca eu n-am fost la club in ziua-n care-a plecat Nita ... am auzit c-a fost rascoala mare pe-acolo.

- A fost circoteca maxima, vere. Bah, Dobre asta are stofa de rasculat. Avenit cu ditamai gashca dupa el si cu texte ca cica nu-s in stare sa conduc echipa ..."

JwbTzTN.jpg

"- Si tu ce-ai facut ?

- Bah, George, le-am zis o chestie care i-a dat pe spate.

- Cum dreaq ? Ce le-ai zis ?

- Bah, le-am zis ca pe la Arizona bantuie numa' jucatori de clasa si ca ne permitem sa le dam si juniorilor sansa sa se afirme."

lrXr87H.jpg

"- Asa, si ? Care-i chestia ?

- Nu stiu, vere, da' a mers. S-au inverzit instantaneu si-au glasuit toti in cor cum ca ce-am zis io e chiar misto".

k4qlvr7.jpg

"- Gogule, io-n locu' lor as fi zis ca bati campii sau umbli cu abureala ...

- Bah, cred c-asa as fi zis si io daca-mi zicea careva un text d-asta. Da' ce mai conteaza, Georgele ? Le-a convenit ? Sa fie sanatosi. Ete, le-a crescut si moralu', joaca bine, castigam meciuri. Asa merg treburile-n FM, Georgele".

*****

Octombrie 2021

8Z0Zwca.jpg

B5gYjC3.jpg

wsUEHol.jpg

bwAIMMk.jpg

"- Bah George, tu cam ce zici ? Zece puncte castigate-n cinci meciuri inseamna ca-i de bine sau de rau ?

- Mah Gogule, cred ca- i de bine. Da' mai cred si ca se putea si mai bine. La Negoiesti am pierdut pe bune si pe cinstite. Nu meritam nici macar un egal.

- M-asteptam s-avem belele. Aia au atac bengos, Georgele. Marcheaza multe goluri. Imi pare rau doar ca n-am dat si noi inca un gol.

- Nici in meciu' cu aia de la Izvoarele nu meritam mai mult de-un egal ...

- Se poa' sa fie si-asa numa' ca'-n amandoua meciurile am primit goluri in prelungiri. Bah, io nu ma oftic prea mult la infrangeri, mai ales daca jucam prost. Da' cand pierdem puncte in minutu' 90-si-ceva chiar m-apuca toti dracii".

*****

SPsWpiJ.jpg

8H6i5rZ.jpg

Q8qhY66.jpgxA3p7uM.jpg

"- Gogule, mai bine de-atat nu se poate.

- Ba se poate, bah. In mama ma-sii, am avut o caruta ocazii-n meciu' cu Tomsanii ...

- Lasa, Gogule, avem 4 puncte avans si nici nu tre' sa ne strofocam prea mult in retur. Avem echipa tare. Singura problema e daca geniu' tau managerial o sa fie-n stare sa completeze lotu' la iarna.

- Geniu' meu managerial tre' neaparat s-aduca doi jucatori buni. Sau mai multi, ca poate ne mai pleaca din jucatori.

- Ce facem daca pleaca Gogoi , Buhus sau Tudor ?

- George, fa bine si nu veni cu orori d-astea. Aia n-au voie sa plece. Restu'-s liberi s-o taie, daca vor. Da' de astia 3 sa nu s-atinga nimeni !

- Gogule, serios, cum de-a ajuns Buhus, care joaca winger / support sa marcheze 10 goluri ? Sau Gogoi, care-i central midfielder / support si-a marcat 8 ?

- Bah, pui si tu niste intrebari ... normal ca habar n-am. Adica, ia stai asa. Gogoi a marcat 4 din 8 din lovituri libere. Da' mai mult nu ma intreba ca nu stiu sa-ti zic. Am licenta C, vere, 'a mai mica disponibila, nu-s doctor in tactica".

imHWpOH.jpg

AYNmmsU.jpg

*****

"- Iaaaar i-a apucat p-astia amocu' ...

- Pai de ce te miri, Gogule ? Aia doi, Constantin si Brinceanu, nu-s jucatori de lepadat. Anu' trecut pe vremea asta erau titulari. Nu-i normal sa comenteze ?

- O fi, da' n-am chef de-asa ceva. Oricum, le-am promis ca-i bag in echipa de start. Chestia e ce fac cu suparatu' alalalt, cu Chisi. Asta a jucat foarte bine-n primavara si chiar credeam ca e ceva de capu' lui. Nasol e ca acu' joaca prost. Ori de cate ori l-am bagat in teren a fost catastrofa. Si mai are si obsesia asta cu "improved coaching team". O fi cazu' sa-l dau afara ?

- Gogule, tu esti manager, tu hotarasti, tu iti iei suturile daca dai chix ..."

EaVpvKX.jpg

"- Da' cu Petica ce e ?"

"- Ala micu' ? A fost prea tare. Bah George, stii de povestea cu Popescu, nu ?

- Rezerva portarului ? Stiu ca era suparat pe viata, c-a comentat cum ca trebuie adusi jucatori mai buni si c-a lipsit de la antrenament acu' vreo doua saptamani.

- Da, dom'le. E, dupa aia am aflat c-a fost baiatu' la o paranghelie si s-a matolit. Nu ti-am zis ? E, iti zic acu'. Bon, si s-a pus problema daca sa-l amendam pentru absenta.

- Ce dreaq de amenda sa-i dai ? Pai asta castiga 5 euro la fiecare meci. Poa' sa-si ia un pachet de tigari de banii aia.

- Aia ziceam si io. Deci am zis s-o lasam moarta cu amenda. Bah, si vine Petica, marele om de 17 ani care-a prins echipa dintr-o bafta chioara ... deci vine Petica si zice ca cica el e revoltat profund pen' ca Popescu nu si-a luat amenda. Traiti-ar, a fost al' mai epic moment ever. I-as fi zis sa se care da' m-am cugetat cum ca nu-i cazu' sa descurajezi ditamai tanara vedeta locala. I-am zis deci c-am gresit, iar el mi-a zis ca nu-nghite greseli d-astea grave. Iti dai seama, bah George, cam cum ar fi s-ajunga asta capitan al echipei ? Dictatura, frate !"

Jb6JrSk.jpg

.....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

LOL, ce vestiar cu Ibrahimovic, Mexes, Inzaghi, Cassano, Gattuso, van Bommel sau Boateng avea Allegri de gestionat prin 2011..

uite aici - Petica, Popescu, Chisi, Branceanu, Dobre... astea sunt numele cu greutate :)

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
7 hours ago, kan-guru said:

As pune, dar ... hmmm ... baza de date are 84.000 de jucatori si vreo 200 de competitii de calculat. Si n-am activate decat ligile romanesti. Deocamdata jocul se misca bine, dar n-am decat 8 GB de memorie si-un procesor lansat pe piata pe vremea lui Burebista. Nu prea as vrea sa fac experimente.

Daca incarci graficele si ulterior activezi cache-ul pe ele, jocul se misca decent.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, il muce said:

LOL, ce vestiar cu Ibrahimovic, Mexes, Inzaghi, Cassano, Gattuso, van Bommel sau Boateng avea Allegri de gestionat prin 2011..

uite aici - Petica, Popescu, Chisi, Branceanu, Dobre... astea sunt numele cu greutate :)

Milan frate...

Link to comment
Share on other sites

"- Gogule !

- Ce-i bah ?

- Gogule, baga viteza ! Rapidamente, la nasicu'-n birou, ca vrea sa-ti zica ceva !

- De bine sau de rau ?

- De un' sa stiu eu ? Las' ca vezi tu. Mie mi-a zis numa' sa-ti zic sa te prezentezi urgent  ..."

Dl1lxll.jpg

"- Ia zi, Gogule, ti-ai luat-o ?

- Neh, Georgica. M-a chemat nasica-tu sa-mi povesteasca despre contract. Stii ce-a zis, bah ? A zis ca-s al' mai tare. Mai tare decat Ferguson si Wenger la un loc !

- Hai, bah, da-o dreaq, nici chiar asa ...

- Te oftici ? Bravo, asa te vreau ! Bine, bah, a zis ca-mi prelungeste contractu' pe inca un an juma' si-mi dubleaza si salariu' ...

- Moaaaa, Gogule, te-ai scos ! 200 de lei pe luna ! Te-mbogatesti, neica ... "

zcZdMNF.jpg

*****

(... decembrie, ianuarie, februarie ...)

*****

"- Bah, George, ce zici bah de transferurile facute de nen-tu Gogu ?

- Mah Gogule, as zice c-ai nimerit-o. Da' cum de ti-a iesit sa-l aduci pe Ghergu ? Asta-i jucator adevarat, a jucat si prin liga-ntai ...

- Doua meciuri. Nu-i singuru' din lot. Stii si tu cum devine cazu'. Enceanu si Dobre au prins si ei destule meciuri de prima liga. Musca a jucat o gramada prin liga a doua si-avem inca vreo 12 insi in lot care-au jucat prin liga a 3-a. Ete, toti aialti de i-am adus in iarna asta erau rezerve pe la echipe de liga 3. De ce-au venit la noi ? Habar n-am, vere. Om noi prea tari si nu stim. Sau e Gogu prea convingaret din fire. Da' sa stii ca n-am facut cine stie ce. I-am intrebat daca vor sa vina ... si-au venit.

- Genie Scout, este ? Hai, recunoaste !

- Nu, fratele meu. P-onoarea mea ca nu. Habar n-ai tu cam ce jucatori poti sa gasesti daca ai rabdare sa cauti si bagi trialuri la greu. Chestia asta haleste mult timp da' cand o termini ai in mana o gramada de brilianti d-astia numa' buni si disponibili. Ce, sunt io de vina daca AI-u' ii lasa p-astia sa someze ?"

Qfal5Zu.jpg

"- Pai d-aia ne dau astia prin rapoarte cum c-am avea cel mai tzapan lot din liga ...

- Bah, cred c-avem un lot tzapan chiar si pentru liga a 4-a. Nu cred ca suntem cei mai tari pe-acolo ... da' sigur cu lotu' asta nu ne-am face de cacao".

f6gTunJ.jpg

"- Gogule, ca l-ai dat afara pe Popescu ... normal, era cam indisciplinat si mai comenta. Da' Iancu ? Cu-asta ce-ai avut ?

- Bah, pe Popescu l-am zburat fiindca am gasit altu' mai bun decat el. Ca daca nu gaseam mi se falfaia daca lipseste sau nu de la antrenamente. Si cu Iancu la fel. Dupa ce l-am adus pe Ghergu ajunsesem s-avem 5 atacanti in lot. Si-al mai slab din aia 5 era taman Iancu. Las' ca i-am facut un bine, decat sa frece banca la Zalhanaua mai bine joaca la altii ...

8ltqofA.jpg

- George, ce zici frate de obsesia aluia ?

- Cine ? Chisi ? Nu stiu, bah Gogule. E ceva-n neregula cu baiatu' asta ...

- Este, bah. Da-o dreaq de treaba, cat poa' sa te tina o fixatie d-asta ? O saptamana, o luna, hai doua. Da' p-asta il tine de 7 luni. Pacat de el, bah nene, ca-i jucator bun ... da' la vara ii fac vant. Acu' nu pot ca n-am rezerva pentru Buhus ..."

- Lasa, Gogule, important e ca restu' echipei e-n regula. Avem si coeziune, si atmosfera, si tot ce ne trebuie. Adica nu, bani n-avem. Da' poate daca promovam s-o mai gasi si niscai finantare ..."

uXtwkh9.jpg

*****

"- Vazusi, Gogule ? Cat timp ne-am spart in trialuri ne-a batut cine-a vrut si cine n-a vrut. Cum ai bagat in teren 'a mai buna echipa ... s-a rezolvat problema.

- Mda. Io sper sa nu-si fi intrat astia-n forma prea repede. N-am chef sa ma trezesc ca le moare fizicu' si concentrarea taman pe final de campionat"

Mo2Iovf.jpg

*****

Martie 2022

KYTW1HC.jpg

6CG7cvg.jpg

eSoL6Hc.jpg

W83f7O0.jpg

"- Tzapana luna, bah George ! Patru victorii si-un egal ! Plus c-am ajuns la 8 puncte diferenta de locu' 3.

- Ce pot sa zic ? Nu jucam rau. Doar ca era cat pe ce sa ne impiedicam in cupa de-aia de la Izvoarele.

- Bah, ala a fost un meci dat dreaq. N-am vazut asa ceva. Zece goluri marcate din unspe suturi pe poarta ... Am avut si ceva bulan, recunosc, i-am batut pe final de meci, da' si-aia au avut bulan la greu..."

*****

"- Gogule, ete-acilea raportu'. Astia-s aia de venira la selectia pentru juniori.

- Mda. I-am vazut. S-ar putea sa iasa ceva din Grigore ala. Ailalati sunt cam umplutura. Da-i normal, neica, nu-s prea multi d-astia mici care sa stie ceva fotbal si sa si vrea sa joace la Zalhanaua".

XSizV0V.jpg

*****

Aprilie 2022

ZLO8zm8.jpg

ruz7N1e.jpg

lvkiBOJ.jpg

DAg2SZt.jpg

"- Bah, Gogule, nasoala luna am avut ...

- Mie-mi zici ? Da' ce sa fac, neica ? Rateaza astia-n prostie. Plus ca portarii de-i avem fac figuratie-n poarta. Pe-aia de la Starchiojd trebuia sa-i ardem la scor ... si-am facut egal. Nu mai zic de meciu' de cupa. Ne-au trimis aia la plimbare dintr-un singur sut pe poarta.

- Mda. Vezi ca nasicu' e sucarit rau pe chestia asta. Ca vroia calificare-n finala, nu eliminare-n 16-imi.

- Asa, si ? Sa stea el in poarta daca nu-i convine. Cred ca s-ar descurca mai bine decat titularii. Mai mult de-atat n-am ce face. Dupa meciu' pierdut la Gornet am bagat un tim-miting d-ala, ca aveau moralu' bleg si trebuia intarit. Io sper sa aiba ceva efect, altfel ... am be*it-o. Da' cred ca n-o s-o be*im fiindca-n meciu' de dupa tim-miting au jucat mult mai bine".

0Wu5Qzt.jpg

*****

Mai 2022

OKfclOB.jpg

OgU1IDF.jpg

V0CBDZj.jpg

tFwSgpE.jpg

- Esti tare, Gogule !

- Sunt, bah ! Tine minte, bah, c-o sa ajungi si tu manager odata si-odata : cand treaba e groasa tre' sa bagi tim mitingu'. Efect garantat. Sperii toti dusmanii. Pai uite si tu. In patru meciuri Tomsanii au scos 6 puncte iar Targsoru' numa' 5. E clar de ce, nu ? Si-a bagat Gogu tim mitingu. Nu mai spun de-astia cu care-am jucat. In 4 meciuri au sutat pe poarta noastra doar de 5 ori. Tot din cauza de tim miting. Strategie, vere !

- Bah Gogule, io credeam ca tim mitingu' ala te-ajuta la moralu' echipei ...

- Bah Georgele, asa credeam si io, da' vad ca-i mai complicat. Cred ca ti se ridica tie moralu' si li se buleste alorlalti. Sau poate aia habar n-au cum se lucreaza cu tim mitingu'. Nu se pricepe oricine la chestia asta, fratioare. Ete-acilea, bah, scrie si-n presa ! Fara Gogu sunteti mancati ! Ia, citeste si oftica-te :

kNLJLnX.jpg

- Las-o moarta, Gogule. Si lelea Frusina din capu' satului promova daca-i dadeai pe mana un lot d-asta ! Enceanu, Dobre, Ghergu, Brinceanu, Gogoi ....

- Auzi, bah, Georgele ? Hai sa ti-o zic p-a dreapta. Pana acu' a fost usor. Singura chestie mai complicata a fost sa gasesc jucatorii care ne trebuie si sa fac in asa fel incat sa aiba moralu' beton armat. D-acu' inainte o sa fie mai greu. Cum m-oi descurca ? Om trai si-om vedea.

*****

Iunie 2022

FKOCLsm.jpg

ieuBSu0.jpg

PqO4tWR.jpg

"- Gata, bah, Georgele. Am facut-o si p-asta !

- Gogule, ce-au bah portarii nostri ? Da-o dreaq de treaba, iau gol la fiecare sut pe poarta ...

- Bah, chiar nu stiu. Nu po' sa zic cum ca n-ar avea meserie-n ei. Sunt jucatori de liga a 3-a. Hai sa zicem ca-i treaba de ghinion. Sau or sta ei mai prost cu concentrarea. Adica, stai asa ... bah, ete-acilea raportu' de la Sebi, ala de-i antrenor cu portarii. Cica amandoi sunt ... hmmm ... bah, ce cuvant lung ... inconsistenti. Ce-i aia, bah ? 

- E aia cand joaca bine-un meci si prost in meciu' urmator.

- Aha. M-am prins. Pentru astia ai nostri cam toate meciurile-s "meciu' urmator". Lasa, bah, oricum nu pe portari ne bazam noi ..."

r6bu4ZY.jpg

"- Cam ai dreptate, Gogule. Toata echipa sta-n 5 insi. Gogoi, Ionita, Enceanu, Buhus si Tudor. Hai sa zic c-ar fi 6, ca si Ghergu a devenit om de baza. Daca astia joaca prost sau se accidenteaza ...

- Sau pleaca la altii ...

- Mda, ar fi nasol.

- Mie-mi zici, Georgele ? Ete, daca nu pleaca astia si nu se accidenteaza pun pariu ca-n liga a 4-a n-o sa ne clasam mai jos de locu' 5.

- Si daca mai aducem cativa jucatori buni avem chiar sanse la promovare ...

- Bah, asta chiar nu stiu. Pentru promovare suntem cam prea mici. Si nici nu cred c-avem destui bani ... In orice caz, imi zise nasica-tu ca n-are pretentii d-astea. Cica-i ajunge daca ne clasam intre primele 7 echipe din liga".

a5UE8u9.jpg

*****

"- Georgele, vazusi bah minunea ?

- Unde, la televizor ?

- Lasa bah teveu' ... Chisi, bah ! S-a vindecat de obsesia aia cum ca n-avem staff de calitate !

- O fi auzit ca vrei sa-l dai afara.

- Bah, cred c-asa e. Ca prea-i dubios. I-a trecut lu' Chisi ... si l-a apucat pe Albu. Sau poate astia lucreaza-n schimburi. Albu o fi in schimbu' doi ...

- Il dai afara pe Albu ?

- Ce face ?!? Neh. Albu isi vede de treaba. La Chisi beleaua e ca nici nu mai joaca nimic. Bah, fratele meu, eu n-am nimic cu astia de-i bantuie manile ... atat timp cat isi vad de treaba pe teren. Ca tot veni vorba, vad ca si-ala mic, Petica, a lasat-o mai moale. Ca deja incepuse sa cam exagereze cu amenda lui".

rBme6Au.jpg

*****

- Gogule, ai vazut bah ce tzapa si-a luat coreeanu' ?

- Care coreean, neica ?

- Ala, bah, de-a bagat acu' doi ani un milion juma' de euroi la Fortuna Herasti !

- Asa, mai zi, ca nu stiu.

- Bah, e tare de tot. A bagat un milion juma, cheltuieste 300.000 pe salarii in fiecare an si-are jucatori platiti cu 20.000 de euro pe sezon. In liga a 5-a Giurgiu, iti dai seama ?!?

- Asta ar fi bun la noi. Ma rog ... asa, si ?

- Asa, si de doi ani Fortuna Herasti o freaca la rece pe la mijlocu' clasamentului in liga 5 ...

- Asa-i trebuie, bah George ! Al' data sa fie mai destept si sa vina la Arizona ! Auzi, nasica-tu ... nu vinde si el echipa ? Ete, nu m-as supara dac-ar cumpara niscai coreeni cu bani pe ei ... "

mLltfJK.jpg

hjMVeh0.jpg

*******************************************************************************************************************************************************************

Dupa 3 ani de cariera la Arizona Zalhanaua ...

Jucatori

iELNTLD.jpg

Gogu, zis manageru'

XSjZ8rE.jpg

*****

...

Link to comment
Share on other sites

Alte competitii nationale, sezon 2021-2022 :

VDPtIuc.jpg

oYLdyLn.jpg

**********************************************************************************************************************************************************************

"- Bah Georgele !

- Ce-i, Gogule ?

- Bah, ce-i aia bah "top zero" ?

- Habar n-am ! Da' ce-ti veni ?

- Bah, pai aia le-am zis io baietilor acu' cand s-au intors din vacanta. Ca cica tre' sa ne clasam in "top zero".

- Aha. Adica nici nu stii ce le-ai zis ...

- Da, bah. Da' cred c-a fost ceva de bine. Ca s-au inverzit toti si-au zis ca cica le place obiectivu'. Si daca nu era ceva misto e clar ca nu le placea".

0Kt2C62.jpg

*****

"- Georgele ! Ce dreaq face bah nasica-tu noaptea ?

- Te-ai dilit, Gogule ? De un' sa stiu eu ?!?

- Bah, pai de dileala ziceam. Ete, bah, acilea, mesaj primit aseara de la nasi-tu. Zi bah si tu ... adica la miezu' noptii asta trimitea mesaje despre obiectivele pentru sezonu' viitor ! Are insomnie, vere ? Sau n-avea pe cin' sa f*ta la cap la ora aia ?

- Gogule, nu te-ai prins. Asta-i semn ca nasicu'-i preocupat de club 24 din 24, bah ! Si mai ales de la miezu' noptii pan' la 6 dimineata. Ce zici de obiectivele alea ?

- Bah George ... cu top halfu' se rezolva. Cu cupa ... nu prea cred. Adica, mai stii ? Dac' avem ceva bulan poate-i facem si damblaua asta ..."

TvFtYny.jpg

*****

"- Goguleeee .... ce-i cu ofertele astea, mah ? La valoarea ta credeam ca mai e nitel si te cauta Ajax sau Manchester City. Si cand colo ... ete-acilea ... te cheama Sandominicu' la interviu !

- Mda. Habar n-am cine-s Sandominic astia.

- Niste unii de prin campionatu' judetean Harghita. Liga a 4-a.

- Sa fie sanatosi. N-am auzit de ei si nu ma-'ntereseaza.

- Hai, bah, adica nu te duci tu la unguri ?

- Daca-s in drumu' catre Austria ... ma duc, n-are rost sa ocolesc pe la sarbi. Da' altfel n-am treaba cu ei. Bah, serios, io nu spun ca n-as pleca. Da' daca e sa plec pai o sa plec numa' la un club dintr-un oras mai mare. Ca nu fac nici o afacere daca ma mut din ruralu' de la Zalhanaua in ruralu' din Harghita. Da' daca m-ar intreba de sanatate FK Csikszereda chiar ca n-as zice nu."

u7dQ5j9.jpg

*****

(... iulie ...)

*****

"- Gogule, cam subtire miscarea. Doar un singur jucator transferat ? Esti in pana de inspiratie ?

- Bah, cam asa ceva. Am rulat vreo 40 de trialisti da' nu pot spune ca vreunu' dintre ei mi s-a parut .... hmmm ... indispensabil. Avem lot tzapan si chiar dac-or pleca doi-trei insi tot o s-avem "cu ce".

- Si daca pleaca mai mult de doi-trei ?

- Oi trai si-oi vedea. In cel mai rau caz o sa jucam pan' la iarna cu un lot aschilambic si-o sa completez lotu' in pauza de iarna".

qfOWUzT.jpg

gRBEVv3.jpg

"- Gogule ! Ai vazut raportu' ala ?

- Ala despre lot ? L-am vazut. Bah, nu mai e ce-a fost anu' trecut. Avem jucatori buni da'-s altii care au loturi mai tzapene decat al nostru.

- Gogule, io as zice ca stam bine. N-om avea noi cel mai bun lot, da' pentru o nou promovata stam al dreaq de bine".

N3gNd8l.jpg

*****

"- Stii ca aia mici de la juniori sunt cam in plus ...

- Stiu, Georgele. Lotu' ala e plin de cantitati neglijabile. Adica era plin, stii si tu c-am dat afara o gramada de pe-acolo. De bine, de rau, sa zicem c-avem doi juniori care s-ar putea s-ajunga rezerve la echipa de seniori : Toma si Grigore. Restu'-s niste unii care dau si ei cu picioru'-n minge."

V74RDFV.jpg

*****

"- Hai c-ai avut dreptate, Gogule ! Astia zic c-am avea echipa de primele 5 locuri.

- Vezi, bah ? Nen-tu Gogu se pricepe la d-astea. Si-ti zic io, la ce baieti avem in lot putem sa prindem lejer si podiumu'.

z4L1ALa.jpg

*****

- Hai ca anu' asta ne-a iesit smecheria cu coeziunea. Nu da pe-afara da' nici nu-i nasoala ca-n anii trecuti.

- Mdeh, Gogule, atmosfera in vestiar e cam flescaita. Dac-om incepe campionatu' bine n-o sa fie o problema. Da' dac'-avem ghinion si-l incepem nasol cred c-o s-avem belele.

- Lasa bah, dac-o fi cazu' baga nen-tu Gogu un tim-miting si mai rezolva din probleme. Ti-o zic pe bune : in primu' an mi se falfaie de promovare. Tot ce vrea muschiu' meu (indiferent care) e o clasare-n locurile 1-7. Adicatelea exact ce vrea si don patron".

p8UMefi.jpg

CGxo2m9.jpg

*****

"- Nu inteleg, bah George. Ce dreaq au astia de plang cum ca alde "coaching team has not improved" ?

- Nu stiu, bah Gogule. Ca avem al' mai tare staff din liga a 4-a.

- Ce liga a 4-a, bah ?!? Avem 8 antrenori pentru seniori. Ca n-or fi d-aia de clasa mondiala ... ete ce sa-ti zic, numa' cu "clasa mondiala" s-au antrenat Chisi si Albu la viata lor. Ce vor astia, bah, staff ca la Barcelona ? Douaj de insi ? Sau vor sa aiba fiecare antrenor personal si cate trei maseuze care sa se ocupe de fizicu' lor ?!?"

wvXW1lP.jpg

*****

"- Hai ca anu' asta au mers bine amicalele.

- Mdeh, Gogule, nici n-ai mai spart norma la trialuri.

- Da, bah, n-am avut decat maxim 4 trialisti pe teren. Da' pe partea ailalta ma cugetez ca-i cam riscant. Titularii au prins fiecare cate 4 amicale si mi-e sa nu termine benzina inainte de finalu' sezonului. Prin noiembrie or sa fie cam obositi si siktiriti.

- Lasa, Gogule, tot n-avem cine stie ce obiective. Intram in cupa de-abia din primavara iar in campionat ... om prinde noi locu' 7 si cu d-astia mai obositi".

C1xoU78.jpg

*****

...

Link to comment
Share on other sites

August 2022

nDYGERv.jpg

GVPqkO0.jpg

mKqI1hA.jpg

Yqn4lgp.jpg

"- I-am rupt, bah, George !

- Doispe puncte, Gogule ! Tare de tot ! Da' hai sa fim realisti. Meritam victoria aia de la Paulesti ?

- Bah ... cinstit sa fiu ... nu. Am jucat prost si-am castigat din bulan. Da' ne-a si costat bulanu' asta, neica. Ghergu o sa stea pe bara cel putin doua luni ..."

diTsxxs.jpg

*****

Septembrie 2022

kyf456R.jpg

oWRDnoS.jpg

pLgl4xp.jpg

mRePo64.jpg

"- Mamma mia, bah, Gogule ! Rupem tot !

- Da, bah, nici mie nu-mi vine sa cred. Da' stiu si io cat ne-o tine ? Tu cam ce zici ?

- Gogule, cat o tine .. o tine. Deocamdata ne-au luat astia de sus, ca suntem mici si nou promovati. Bag de seama ca managerilor AI-ului nu le-a trecut prin cap sa se uite la clasament ... inca. Da' cand s-o uita cred c-o sa incepem s-avem belele. Oricum, am avut si-un bulan de-a dreptu' nesanatos. Ete, astora de la Teleajen le-am dat 4 goluri din 4 suturi pe poarta ...

- Da, bah. Nasol e c-a intrat sucaru'-n lot. Avem deja patru insi care-s ofticati ca nu-i bag titulari mai des. Doi deja cica vor sa plece. Bah, io nu pot sa-nteleg chestia asta. Cum de i-a lovit p-astia doru' de plecare taman acu' ? Cat timp am jucat in liga a 5-a totu' era-n regula. Acu', ca suntem intr-a 4-a si echipa merge ceas ... nu mai e-n regula. Al' mai tare e c-avem 4 rasculati da' atmosfera-n vestiar inca e tzapana ...

- Bah, Gogule, nici io nu inteleg chestia asta cu atmosfera. Da' am asa o banuiala cum ca depinde de ce zic liderii echipei. Cat timp aia te sustin pe tine poa' sa te doara-n pix si nici acolo fiindca n-o sa-ti fie greu sa dregi atmosfera aia daca e cazu'.

- Bah, s-ar putea sa ai dreptate. O sa mai dau cu praise-n ei din cand in cand si-om vedea ce s-o mai intampla".

Qy8pch4.jpg

*****

Octombrie 2022

49diGB4.jpg

OblSVUj.jpg

THpIn9F.jpg

ffPzH47.jpg

"- Georgele, hai ca-ncepe sa se cam termine distractia ...

- Mda, bah Gogule. Da' tot am avut bulan. Mai ales la Cornu.

- Mie-mi zici ? Recunosc, vere, in meciu' ala puteam sa pierdem lejer cu 1-4. Da' suntem noi de vina ca au ratat aia-n prostie din toate pozitiile ? Si-apoi in meciu' urmator am avut ghinion. Am jucat de la egal la egal cu Prahova si-am pierdut ca fraierii.

- Echipa incepe sa cam scartaie, Gogule. Da' stiam c-asa o sa se intample. Sa zicem mersi ca deocamdata suntem lideri si-avem un avans baban. Astia de la Cornu s-au taiat ca maioneza dupa ce i-am caftit la ei acasa. In urmatoarele 4 meciuri au mai castigat doar 6 puncte.

- Pacat de Dobre. 5 luni pe bara ... cam mult, neica. Bah, am bagat de seama ca cea mai sigura metoda sa ti se accidenteze atacantii e sa marchezi multe goluri. Daca nu dai goluri nu s-accidenteaza nici unu'. Da' daca dai ... Partea buna e ca Ghergu e-aproape refacut, n-o sa fie nevoie sa mai aducem atacanti la iarna".

sanbhWi.jpg

*****

Noiembrie 2022

Hgr6IwI.jpg

RYWmLAd.jpg

zsz60Vx.jpg

AgbMxoX.jpg

"- Mdeh, Gogule, baietii nu mai sunt deloc forma. Noroc ca se termina sezonu' ...

- Cam asa ceva. Las' ca-i bine si-asa. Suntem pe primu' loc ? Suntem ! Aia de la Cornu mai au de jucat un meci da' oricum tot pe locu'-ntai o sa fim pana-n primavara. Ce-o fi atunci ... om vedea.

- As zice ca avem sanse mari de castigare a ligii. Poate si promovare, cine stie ...

- Da, bah, George. Da' parca poti sa stii ? Vad ca managerimea din serie a invatat sa citeasca clasamentu'. Nu se mai arunca sa ne marcheze fara numar. Se apara si-asteapta sa ne prinda pe contraatac. D-aia ma gandesc cum ca la primavara o sa fie mai nasol.

FtIQCZ5.jpg

"- Ai dreptate, bah Georgele. Tre' sa zicem mersi ca s-a terminat sezonu'. Atmosfera-n vestiar se tot buleste ...

- Pai nu stii, asa se-ntampla cand esti pe primu' loc. Cica locu' 1 afecteaza grav moralu' echipei !

- Faci misto ?

- Cam asa ceva. Bah Gogule, nu stiu ce dreaq sa zic. Nu ma pricep prea bine la d-astea ....

- Nici io.

- Da' ma cugetez ... ete, cred ca-i din cauza de obiective. Adica echipa tre' sa se claseze-n primele 8 echipe. Asa a zis patronu'. D-aia-s multi jucatori care nu mai au chef sa se strofoace. Echipa-i pe primu' loc si pe ei in pix ii doare. Pot sa joace si la shto daca au chef, patronu' nu se supara.

- Ceva solutii avem ?

- Nu stiu, bah, Gogule. Vorbeste si tu cu jupanu' sa mai schimbe obiectivu' ala. Si vezi nu mai obosi titularii cu jde mii de amicale c-o sa ai nevoie de ei pe final de sezon ...

- Nu zici rau, bah, Georgele. O sa-ncerc si vraji d-astea, poate-o iesi ceva"

loU0S6P.jpg

(...)

Link to comment
Share on other sites

"- Georgele ! M-am scos, bah !

- Sa nu-mi zici ca ti-a marit salariu' !

- Neh. Ma duc la scoala, bah !

- Pe bune ?!? Te lasa astia sa termini alea 8 clase ? Esti tare, Gogule !

- 'Ai de capu' tau ... p-alea le-am terminat de mult. Ma duc la scoala de antrenori, bah ! O sa-mi trag licenta aia ... cum ii zice ... nationala B.

- Adica plateste nasicu' 700 de euroi pentru asa ceva ?!? A 'nebunit lumea ! Auzi, bah, Gogule, da' ia zi ... io cand o s-ajung pe la scoala aia ?

- Tu n-ai voie, Georgele, ca esti indispensabil la club. Nu-i vina mea, asa a zis nasica-tu. Cica n-ai tu timp de scoli d-astea. Tre' sa fi prezinte p-acilea ...

- Hai poate m-or apuca dracii si ma las de-antrenorat. Bah, Gogule, hai sa fii sanatos cu tot cu scoala ta. M-as mira sa inveti tu ceva p-acolo ... da' cine stie ?"

eehqHVJ.jpg

*****

"- Gogule, ai citit raportu' ala ?

- Care, bah ? Ce raport ?

- Ala de ti l-am lasat pe birou. Ala despre juniorimea care-o sa vina la selectia pentru lotu' under 19

- Mda. L-am citit si mi-a parut rau ca mi-am pierdut timpu' cu obscenitati d-astea. Bah George, serios vorbind, al' data nu-ti mai bate capu' sa umpli o juma' de pagina. Scrie si tu simplu, vere : "anu' asta or sa participe la selectie vreo 2-3 juniori ceva mai rasariti. Ailalti nu merita sa-ti pierzi timpu' cu ei". Intre noi fie vorba, asa au fost toate selectiile inca de cand am venit io la Zalhanaua".     

L7MFJFU.jpg

*****

"- Gata si cu circoteca de la arabi, Georgele. Ce zici de brazilieni ?

- Tari de tot. I-au rupt pe toti ...

- Da, frate, sa nu-ti vina sa crezi. N-au mai defilat asa brazilienii la mondiale de vreo 20 de ani ..."

Bv3sIBZ.jpg

*****

"- Ce-am auzit, Gogule ? Te-a chemat nasicu' sa dai cu pixu' pe contract ?

- Da, bah, contract pe-un an juma'. Si-o gramada de banet, vreo 90 de euroi pe luna ...

- Moaaa, Gogule, esti tare ! Pai in ritmu' asta in 3-4 ani iti iei bemveu ! Auzi, vezi nu uita ce-am vorbit. Zi-i lu' nasicu sa mai umble pe la obiective. N-ajunge "top half". Zi-i sa schimbe obiectivu' in "win promotion" sau macar "top three" !

- Mda. Bine, bah, las' ca vad eu ce-oi face ....

peiQu8K.jpg

- Bah, Georgele ... tzapa, bah. Nasica-tu e incapatanat rau. Io-i ziceam de promovare ... el ca nu, cica "top half" nu e negociabil.

- Gogule ... ce sa zic ... n-ai stiut tu ce sa-i zici si cum sa-l iei.

- Bah, nu zic nu. Poate nu m-oi pricepe io la vrajeli d-astea. Acu' nu mai am ce face. Ramanem cu obiectivele astea. O sa fie cam nasol fiindca n-o sa le pot zice nimic baietilor dac-or sa joace mai la shto. Cat timp echipa-i pe primele locuri totu-i in regula din punctu' lor de vedere"

ETPB5bz.jpg

*****

- Gogule, crezi c-ajunge un singur transfer ?

- Bah ... al dreaq sa fie daca stiu. Merg cam pe dibuite. La inceput am zis s-aduc neaparat un mijlocas central si-un mijlocas dreapta. Asta fiindca ma gandeam c-or sa plece rasculatii, Constantin si Brinceanu. Ete, n-au plecat. Se plang toata ziua ca de ce nu prind echipa ... da' de plecat nu pleaca nici de-ai naibii.

- Pai sa zici mersi ca n-a plecat Brinceanu. Ca ramaneam doar cu Enceanu pe aripa dreapta ...

- Mdeh, stii si tu c-am facut mai multe oferte. Io le-am propus contracte, neica, da' ce sa fac daca aia au semnat cu altii ? Bah, pan' la urma e bine si-asa. Bratu asta de l-am adus e tehnic, paseaza bine si-are ambitie-n el. Io zic c-am facut o afacere buna cu transferu' asta."

G0hf4Eq.jpg

70lCAhP.jpg

*****

"- Saracie mare la under 19, bah Gogule.

- Si-asa n-avem d-alea ... cum le zice, bah ... facilitati. Se antreneaza si-astia mici pe unde pot. Nu ma mir ca ne-a plecat juma' din echipa de juniori in iarna asta. Se duc si ei saracii pe unde gasesc conditii mai bune. Da' oricum nu era mare lucru de capu' lor. Hai sa zic ... poate Toma sa aiba ceva potential. Daca are noroc s-ar putea s-ajunga rezerva la seniori. Ailalti erau si sunt in plus."

CAWGes0.jpg

*****

"- Gogule, stam bine, bah ! Atmosfera-n vestiar e chiar misto iar liderii echipei te sustin. Coeziunea nu da pe-afara da' e mai buna ca-n alti ani ...

- Mdeh, nici n-am mai spart norma la trialuri. Cati am adus la trial ? Sa fie vreo 15 insi. Au fost amicale in care am jucat cu doar doi trialisti pe teren.

- Crezi c-a fost o idee desteapta ? Nu zic nu, coeziunea s-a mentinut. Da' ai obosit cam mult unii titulari doar pentru niste amicale ...

- Bah George, nu stiu ce sa zic. Partea buna e ca nu ne-au mai batut toti descultii-n amicalele alea. Partea mai nasoala e ca s-ar putea ca unii jucatori sa fi intrat prea repede-n forma. Or sa fie cam obositi pe final de sezon. Habar n-am, fratele meu, om trai si-om vedea !"

4vsIaXB.jpg

NmUR0ZA.jpg

*****

MPumLxL.jpg

*****

Februarie - Martie 2023

ZY1lvMX.jpg

fXrB0DZ.jpg

rQb7JZ7.jpg

8nYBP1p.jpg

"- Bah, George, asta-i 'al mai zgaltait inceput de retur de cand sunt io la Zalhanaua ...

- Mie-mi zici ? Am pierdut patru puncte ca fraierii.

- Mda. La Tomsani am avut 2 - 0 dupa o juma' de ora de joc. Daca ma-ntreba careva faceam pariu pe-o mie ca-i batem la scor. Cum au reusit aia sa ne dea 3 goluri in 15 minute ... nu stiu. Ma rog, am zis mersi si pentru un egal. In fotbal se mai intampla si d-astea. Da' meciu' urmator mi-a mancat ficatii, vere. Bah George, n-ai cum sa nu te oftici atunci cand joci locu' unu contra locu' doi, intri cu 1 - 1 la pauza iar un repriza a doua ai 4 ocazii clare de gol si ratezi ca prostu' ... La cum s-a jucat trebuia sa-i batem lejer. Hai, ca la Maneciu ne-am facut de ras, asta-i altceva. Acolo chiar am meritat sa pierdem la scor. N-a jucat niciodata echipa atat de prost ca-n meciu' ala."

*****

"- Georgele ! Ete-acilea patalama ! Licenta national B, bah !

mTldqFS.jpg

- Bravo, Gogule, sa traiesti, sa-nfloresti, vezi sa faci cinste la popor diseara. Mie poti sa-mi faci cinste de-acu' ca pan' diseara poate uiti. Da' zi-mi o chestie ... bah, tu sigur n-ai gresit scoala ?

- Esti diliu fratie ? Cum sa gresesc scoala ?!?

- Gogule ! Zi la baiatu', nu ne-aude nimeni si stii ca nu te spun decat la cine vreau. Ai fost numa' la scoala de antrenori ?

- Georgele tata, ce-ai baut ?

- Bah, tu sigur n-ai fost si pe la altii ? Scoala de politie, jandarmi, ceva ?

- Hai sa 'nebunesc daca nu bati campii ...

- Serios ? Ete, Gogule, ti-a venit caracterizarea de la scoala aia de antrenori. Uite bah ce scrie, sa nu zici ca te mint. Level of discipline 15. Ce-ai facut bah pe-acolo ? Ai dat cu biciu'-n cetateni ? Ai caftit pe careva ?

- Nu, bah. N-am umflat nici o mecla. Auzi vere, ce-nseamna disciplina aia ? Adica ce se-ntampla daca o ai mare si tare ?

- Pai ... nu prea mai vin jucatorii la tine sa se planga. Le convine sau nu ce faci tu ei fac ciocu' mic si-si vad de treaba.

- Tot n-am inteles. E de bine sau de rau ?

- Bah, nici io nu stiu prea bine. Cred ca-i si, si. Adica e bine ca nu te mai bat la cap jucatorii cu tot felu' de figuri ... da' cand cand e sa puna de-o rascoala atunci e de rau. Ca ei nu-ti mai spun ce-i doare si-o sa te trezesti ca nu stii de ce-s toti suparati pe viata".

o0wwDlN.jpg

*****

Aprilie 2023

1g8omrN.jpg

YZxgyz2.jpg

petMnLD.jpg

zd2JZhN.jpg

"- Acu' e care pe care, Gogule ... noi sau Paulestii ...

- In orice caz, luna asta a fost mai putin agitata. Cand am jucat bine ... am castigat. Cand am jucat mai prost ... de bine, de rau, am scos un egal. Nasol e ca ne-a facut Teleajenu'. Ala era un meci pe care trebuia sa-l castigam.

- Nu prea meritam. Teleajenu' a prins al' mai bun meci din campionatu' asta iar ai nostri si-au dat cu stangu'-n dreptu' la greu. In tot cazu', inca suntem in avantaj. La egalitate de puncte clasamentu' se face pe baza meciurilor directe, iar in meciurile cu Paulesti am scos 2 - 1 si 1 - 1.

- Georgele, cred ca-i treaba de bulan. Cine are-asa ceva o sa castige liga si-o sa mearga la baraj. Cine nu ... mai incearca o data la anu'. Io sper sa fim noi aia care mergem la baraj, da' sansele-s egale. Deocamdata echipa are moralu' beton armat. Toata lumea-i very happy. Sper sa ne si foloseasca chestia asta ...

ebz6yBs.jpg

(...)

Link to comment
Share on other sites

- Gogule, ai vazut juniorimea care-a venit la selectie ?

- I-am vazut. Bah, sa nu-ti vina sa crezi ! Asta-i al' mai bun intake pe care l-am vazut de cand sunt la Zalhanaua. Avem cel putin 4 insi care-ar putea ajunge mai buni decat ala micu', Petica, de-a prins lotu' de seniori. Ete, Onut e-aproape la fel de bun si n-are decat 17 ani.

- Cu Onut ai dreptate. Baiatu' e foarte bun, plus c-are o personalitate de jucator de clasa. Pacat de ailalti. Sunt cativa care le stiu cu mingea da' n-au ambitie-n ei ...

- Las' c-om vedea, poate-or mai progresa. E misto, avem si d-astia nascuti prin alte tari ... pacat ca nu-i mare lucru de capu' lor si n-au sanse sa prinda vreodata echipa de seniori. Bah, ca mi-am adus aminte ... tre' sa-i vedem cei cu baiatu' asta, Raileanu. Cred c-are o problema nasoala daca are doi metri inaltime la doar 16 ani ..."

cPzCACe.jpg

*****

Mai 2023

CC1Gu50.jpg

"- Bah George, ete ca i-am facut damblaua lu' nasica-tu. A vrut s-ajungem in semifinala cupei judetene ? Ia d-aici semifinala !

- Plus ca echipa chiar a jucat foarte bine ...

- Bah, sa stii c-a jucat. Cand primesti gol in primele minute si dupa aia inamicu' baga autobaza-n careu poti sa ai belele mari. D-aia zic, ai nostri s-au descurcat foarte bine, au atacat, au sutat mult pe poarta si-au marcat de trei ori. E-adevarat, pe final ne-au cam incalecat astia ... cum le zice Georgele ? Baicoieni sau baicoisti ? Ma rog, ne-au cam bagat in careu astia din Baicoi, da' per total am fost cu o clasa peste ei"

***

AZ0vFy3.jpg

"- Hai, sa-mi baaaag ... ce ghinionu' dreaq ...

- Nici n-am jucat cum trebuia, Gogule.

- Mdeh, mi-a fost frica sa le zic baietilor sa riste prea mult. Da' chiar si-asa am avut vreo cateva ocazii. Bah, ce ghinionu' dreaq ... Nasoala situatie. Aia de la Paulesti ne-au luat fata-n clasament si-acu' tre' sa castigam tot si sa ne rugam sa dea aia chix pe undeva."

uwxH3G4.jpg

***

QYMBwfs.jpg

"- Nu se poate, bah ! Baga-mi-as ... cum, bah, sa tragi 13 suturi pe poarta si sa marchezi doar un gol ? Iar aia sa suteze o singura data pe poarta si sa-nscrie ?!? Da-o-n pi*da mamii ei de treaba ...

- Gogule, tot mai avem o sansa. Mica, da' exista. Daca Paulestii pierd meciu' de maine s-ar putea sa-i mai prindem. Maine tre' sa fim pe stadion la Brebu ..."

XuvLAze.jpg

"- Georgele ... imi bag (xxxxxxxxxxxxxxxxx, cenzurat). Nu-i cinstit, bah. Minutu' 90+2 ? Sa le ia dreaq de prelungiri, cu tot cu-ala care le-a inventat.

- Mda. Asta e, Gogule. Noi ne-am facut treaba. Poate la anu' o s-avem mai mult noroc."

***

zp8u057.jpg

"- Mda. Hai ca se duse dreaq si cupa ... Normal, fratele meu, m-as fi mirat s-avem si noi bafta pe final de sezon...

- Bah, Gogule, ce sa zic ? Ofticant ca dreaq. Macar sa fi  zis c-au jucat aia mai bine ... pe dreaq, tot noi am fost ceva mai buni. Bah, io nu pot sa-nteleg de ce mama dreaq luam gol aproape la fiecare sut pe poarta.

- Georgele, nu mai conteaza. Bah, io m-am ferit sa fac tim miting pana acu' ... da' de-acu' inainte oricum mi se falfaie. Maine bag un tim miting d-asta, ca-s curios sa vad ce-au baietii de zis ..."

A0mDyJM.jpg

"- Poti sa mai zici ceva, Georgele ? Majoritatea baietilor s-au ofticat instant, de-ai zice ca i-am injurat.

- Mda. Era de asteptat, Gogule. Din punctu' lor de vedere locu' 2 e-o mare performanta.

- E-o performanta daca la jumatea campionatului esti pe locu' 8 si-n retur ii bati pe toti si-ajungi pe podium. Da' cand esti lideru' ligii vreo 20 de etape si pierzi pe final de campionat ... numa' performanta nu e ...

- N-ai cu cine, Gogule. Astia nu-nteleg subtilitati d-astea. Lasa, bah, mai incercam o data la anu' ..."

***

R58653w.jpg

"- Gata, bah, pierdem si locu' doi ...

- Mde, Gogule, cin' te-a pus sa oftici baietii cu tim mitinguri ? Le-a cazut moralu'-n chiloti dupa ce le-ai zis ce le-ai zis la tim mitingu' ala.

- Ce le-am zis, bah ? Esti diliu ? Le-am zis c-au jucat bine da' pot sa joace si mai bine !

- Pai vezi ? I-ai injurat ! Rusine sa-ti fie ! Al' data sa nu mai faci ! Auzi, sa le zici ca pot sa joace si mai bine ... perversule !"

***

3fQdA8y.jpg

"- Bah Georgele, pe bune, mi-as dori sa fiu head coach la toti aia care au de jucat cu Arizona Zalhanaua. E misto de tot sa stii c-o sa marchezi gol la fiecare sut pe poarta. Si nici nu-i obligatoriu sa nimeresti poarta. Daca atacantii tai sunt prea penibili ... nici o problema, marcheaza fundasii de la Ariuzona autogol si se rezolva.

- Bah Gogule, io te-nteleg ca esti ofticat, da' ar fi cazu' sa-i ierti pe baieti. Au facut si ei ce-au putut. Ete, pan' la urma au castigat, si inca dupa un meci in care-au dominat clar o echipa care nu-i de loc de mana a 14-a.

- Mi se rupe, bah Georgele. Dupa ce-am fost liderii ligii vreo 6 luni n-am nici un chef sa ma bucur c-am prins locu' trei. Oftica-i maxima si-ti zic sincer... nu cred c-o sa mai ma prinda vara viitoare la Zalhanaua ...

CpnyIx9.jpg

(...)

Link to comment
Share on other sites

"- Bah George, slab final de campionat am mai avut ...

- Mdeh, Gogule, om avea noi lot puternic da' tot nou promovata am fost. Si-am avut si ghinion in retur. Pai am pierdut cel putin 7-8 puncte in meciuri in care-am jucat chiar bine. Mai ales meciu' ala jucat cu Paulestii ... am avut vreo 6 ocazii si-am scos doar un 1 - 1 ..."

CDb18kR.jpg

nZrcFul.jpg

"- Despre baieti cam ce zici ? Unii-au fost cam in plus ...

- Mda. N-avem portari de clasa si nici fundasi stanga. Mijlocasii centrali ... am impresia ca asta-i nivelu' lor maxim. Doar Ionita ce-a mai miscat cate ceva. Chisi, Branceanu si Contantin tre' sa plece-n vara. Nici Tudor nu mai e ce-a fost. In ligile inferioare a fost mai usor pentru el da'-i clar ca-n liga a 4-a nu mai poa' sa duca echipa-n spate de unu' singur."

8aPqV0p.jpg

YGNExYo.jpg

mjSd3JN.jpg

*****

"- Juniorimea ?

- Bah, anu' asta, nu stiu de ce, ne-am trezit cu o gramada de jucatori buni la selectie. Nu spun ca vreunu' ar avea neaparat mecle de titular in prima echipa, da' avem cel putin vreo 4-5 posibile rezerve pe-acolo. Mai ales Toma si Onut. Necazu' e ca suntem club sarac si n-avem conditii de-antrenament. Chiar daca s-ar apuca nasica-tu mai mai investeasca si tot ne-ar lua cativa ani pan' sa inceapa astia mici sa progreseze cum ar trebui ..."

hvh0upi.jpg

*****

"- Si zici ca vrei sa pleci de la Zalhanaua ?

- Bah, George, as cam pleca ...

- De ce bah Gogule ?

- Bah, clubu' asta ar putea  ajunge-n liga a 3-a daca are ceva noroc. Da' mai mult de-atat ... nu cred. In Zalhanaua sunt vreo mie de insi, iar in toata comuna Manesti nu-s mai mult de 4000. Cin' sa vina la meciuri ? Chiar daca s-ar apuca nasica-tu sa bage bani in alt stadion si tot n-ar avea de ce sa-l faca prea mare. Cel mult 1000 de locuri, si nici alea nu s-ar ocupa toate. Si-n plus ... ete, am vorbit cu nasica-tu. Omu'-i foarte happy ca suntem in liga judeteana. Nici nu-i trebuie mai mult ..."

Be7PVuI.jpg

"- Pai ... Gogule, daca echipa merge bine s-ar putea sa-i vina si-alte idei ...

- Nu zic nu. Da' iese Gogu la pensie pana-i vin ideile alea. Crezi c-angajeaza Manchester City pe vreunu' care-i pensionar la Zalhanaua ?!? Sau, hai, nu Manchester ... da' macar Petrolu' crezi ca-l angajeaza ? Neh, vere, Gogu tre' s-o taie de p-acilea. Ete, c-ai fost si tu de fata  cand am facut tim mitingu' de final de sezon. Puteam io sa le zic ceva de promovare daca patronu' le-a povestit ca el e foarte multumit cu "top half" in liga a 4-a ?"

- Si unde vrei sa te duci, Gogule ?

- La un club de liga a 4-a, bah. Da' e o conditie : clubu ' ala tre' sa fie dintr-un oras mai mare iar orasu' ala sa n-aiba echipa in liga-ntai.

- Adica fara Bucuresti, Cluj, Craiova si d-astea ...

- Da, bah. Si fara Ploiesti. Ete, mi-a dat unu' o lista cu orase d-astea mai mari. Tre' sa caut echipe de liga a 4-a din Timisoara, Brasov, Galati, Oradea, Targu Mures, Braila, Bacau, Arad, Pitesti sau Baia Mare. Cand s-o 'libera vreun loc de manager pe-acolo ... Gogu o sa-si bage CV-u'. Sa vedem ce iese ..."

*****

Final de sezon 2022-2023, ligile 1-3

94qfyKH.jpg

je1uWA2.jpg

(...)

 

Link to comment
Share on other sites

Danke !

****************************************************************************************************************************

"- Gogule ! Umbla zvonu' prin club ca te-ai dillit ...

- Ce zici, bah ?!?

- Te duci la scoala, mah ? Iar ?!? Ete-asa-ncepe dileala, fratele meu. Te-apuca chefu 'de scoli ...

- Taci, bah, nu te-ai prins. Mi se falfaie de scoala lor, da' mi-a zis mie careva ca cica prin liga a 4-a cer astia patalamale. Cica-i mai bine sa ai licenta d-aia nationala A. Sau, si mai bine, continentala. Daca ai licente d-astea esti boier, te-angajeaza astia manager in secunda doi.

- Lasa, bah, ca nasicu nu-ti cere patalama d-aia ...

- Lasa-l bah pe nasica-tu. Nu-ti zisei ca vreau sa ma uschesc de la Arizona ? Ete, dupa ce fac scoala asta ... o sa-mi bag, neica. Stai asa, io ziceam de CV. O sa-mi bag CV-u' ala la greu.

oWjxhJt.jpg

1T9s7wq.jpg

*****

"- Ce-ai facut, Gogule ?!?

- Ce-am facut neica ?

- Pai nu ziceai tu ca d-abia dupa ce-ti iei licenta te-apuci sa bagi CV-u' ? S-aude ca nici n-ai mai asteptat sa iei licenta aia. La ce club vrei sa te cari ?

- Ce-ai, vere ? Astia au ramas fara manager si-au dat sfoara-n tara cum ca asteapta CV-uri. Eram fraier sa scap ocazia ? Incercarea moarte n-are".

XtCxWZh.jpg

PqqUzCD.jpg

akBpd3f.jpg

X802eWD.jpg

"- Bah Gogule, parca Satu Mare nu era-n lista aia a ta ...

- Bag George, nu era atunci ... da' e acu'. Bah, io nu stiam ca Braila, Aradu' si Baia Mare n-au nici o echipa-n liga a 4-a in sezonu' asta. D-aia am completat lista. I-am scos p-aia trei si-am bagat la schimb Suceava, Satu Mare si Ramnicu Valcea."

QQQM6If.jpg

JXRe3sV.jpg

"- Gogule ... adica ti-ai bagat CV-u' la Timisoara si dupa aia le-ai dat eject ?!?

- Mda.

- Bah, cred ca s-au crucit aia. O sa-ti mearga faima de al' mai parolist cetatean in viata. Ce-ti veni ?

- Pai nu mi-a convenit treaba cu takeover-u'. Poate bateam palma cu ei si ma trezeam ca vine alt patron si-mi cere tot felu' de minuni."

***

"- Ce tzapa ti-ai luat, Gogule ..."

pVwCZ1u.jpg

"- Lasa bah Georgele, nu-i cazu' sa te bucuri. Ce, tu nu ti-ai luat tzepe pe la interviuri ? Ete ce zic oamenii aia. Cica i-am aburit cu talent da' nu m-am priceput sa bag vrajeala maxima. N-are nimic, Georgele, Gogu cat traieste-nvata. Data viitoare nu mai gresesc. Aaaaa ... ia stai asa. Stii cine l-a mai cautat pe nen-tu Gogu' sa-l intrebe de sanatate si sa-l cheme la interviu ? Ia d-acilea. Club de liga a 3-a, frate ! Si nu d-ala de se bate la retrogradare ..."

6G9uPxf.jpg

G9c4hWV.jpg

"- Si de ce nu te-ai dus, Gogule ?

- Ca vreau liga a 4-a, d-aia.

- Aha. Ai tu o fixatie cu liga a 4-a !

- Neh. Bah Georgele, mie-mi convin si ligile mai barosane ... da' nu-i exciting sa promovezi doar pe baza de schimbare de job. Nu, fratele meu, promovarea tre' sa fie d-aia glorioasa, neica, pe teren. Unde dreaq e gloria aia daca promovezi numa' fiindc-ai dat cu pixu' pe-o hartie ?

- Deci ramani la Zalhanaua ?

- Deocamdata. Ma sacrific.

- Sacrifica-te, Gogule ! Vezi ca daca pleci inainte sa ti se incheie contractu' clubu' care te ia tre' sa plateasca pentru licenta aia de vrei sa ti-o iei. Si 20 % din salariu' tau anual compensatie. Cat inseamna asta ? Hmmm ... 220 de euroi.

- Ce compensatie, Georgele ?

- Aia scrie-n contractu' tau. Asa a zis nasicu'. Ce faci, Gogule, semnezi fara sa citesti, ca primaru' ?

- Mda. Nasol ... "

*****

"- Georgele, ti-am zis io, mah ? Cat timp patronu' n-are pretentii de promovare nici io n-am cum sa motivez jucatorii ...

- Pai si care-i problema ? Bagi si tu o tactica de maestru si nu mai conteaza motivarea.

- Aia-i beleaua, George. Nu le am p-astea cu tactica. E complicata ca dreaq si nu prea ma pricep. Adica ... ma pricep la chestii d-alea simple. Sa le zic sa bage un pressing, sa paseze mai scurt, sa atace mai mult sau sa se apere ... da', frate, asta stiu. Da' cand e vorba de fineturi nu ma bag. Unde mai pui ca anu' asta nu mai suntem outsideri. Anu' trecut eram nou promovati si credeau astia de prin liga ca ne bat la curu' gol. Acu' stiu si ei ca Zalhanaua are echipa tare. D-aia-ti zic ... aveam nevoie de motivarea aia ..."

g0EcGjM.jpg

fikKmgj.jpg

"- Ete, vezi ? Nici unu' n-a zis cum ca suntem prea buni ca sa ne batem doar pentru top half. Toti or sa fie foarte happy daca echipa se claseza-n primele 8 locuri ..."

*****

"- Mda, cum ziceam. Bah George, nasica-tu are ce-are cu cupa aia. De liga nu-l doare, ii ajunge-un loc in primele 8. Da' cand e vorba de cupa ...

- Mah Gogule, cred ca n-am intarit suficient lotu'. In media prediction zic astia ca n-o sa prindem nici podiumu'. Si stii si tu ca prezicerile alora depind si de cat de tzapan e lotu' ...

- Georgele, nici nu stiu cat mai stau pe la Zalhanaua. Poate cateva luni, poate-un an. De ce sa-mi bat capu' ? Boss-u' nu poa' sa se planga c-am stat degeaba. Am facut trialuri, am adus jucatori ... si-apoi, cat timp lui ii convine "top half" ... io de ce m-as strofoca la mai mult ?

b8mcEQg.jpg

OXL5h9B.jpg

*****

"- Ai cam exagerat, Gogule. Ajunsesem s-avem 4 fundasi stanga ...

- Bah, recunosc, la faza asta am cam exagerat. Da' am ramas cu sechele din sezonu' trecut, cand am fost cam tot timpu' cam descoperiti pe stanga. Mai ales ca ala de-a jucat titular, Cojocaru, e mai mult fundas central. Habar n-are sa centreze si nici nu-i mare scula de pasator. In orice caz, Dica si Loga nu prea mai aveau ce cauta in lot. Or avea ei calitati, da' nu d-alea care ne trebuie noua.

- Si cu mijlocasii centrali ? Si-aia-s cam multi ...

- De Constantin am scapat. Incepuse sa ma cam 'nerveze. N-aveam ce face cu el, cat a jucat ... a jucat slab. Si se si plangea toata ziua ca de ce nu prinde echipa. Ete de-aia. Cat despre Bratu ... l-am trimis la juniori. Io am tot sperat c-o sa plece singur. Erau vreo 7-8 cluburi care-l tot intrebau de sanatate. De un' sa stiu io ca asta are-o idee fixa sa ramana la Zalhanaua ? Adevaru'-i ca are atribute de liga a 3-a ... da' joaca de zici ca-i ultimu' junior cules ieri de pe maidan. Habar n-am de ce. Nu se leaga cu echipa indiferent ce i-as face. D-aia m-as bucura daca s-ar cara".

mIaaYdZ.jpg

2axOCBc.jpg

3V7ol6z.jpg

LZHd9M1.jpg

*****

"- Astia de-au evaluat loturile zic c-al nostru ar fi destul de bun. Nu al' mai bun da' sigur in primele 4-5 din liga.

- Poate si mai bine. Am cam avea nevoie de ceva mai mult pe la decisions, passing, first touch, technique ... da' las' ca merge si-asa.

- Ehei, Gogule, daca-ar avea echipa si-un manager care sa se priceapa la tactica ...

- Bah, George, io nu m-as oftica dac-ar gasi nasica-tu vreunu' d-asta dupa ce-oi pleca eu ..."

5k6lrtX.jpg

*****

"- Moralu' echipei e beton armat, Gogule ! Pana acu' n-am avut vreun sezon in care echipa sa inceapa campionatu' cu un moral atat de tzapanos.

- Mdeh, Georgele, sezonu' de toamna o sa fie-n regula. Da' nu bag mana-n foc pentru ce-o fi la primavara. Oricum, poate nici nu ma mai prinde primavara d-acilea ..."

P0WEZPX.jpg

*****

"- Ete, se vede ca ultimele 4 meciuri le-am jucat fara sa folosim trialisti.

- Pai da. Si-n loc sa folosesti rezervele ai bagat titularii. Iar or sa fie obositi pe final de sezon.

- Lasa, bah, macar s-ajunga ei sa joace bine in primele meciuri din campionat ..."

n6GOfAn.jpg

*****

August 2023

3BDzQxF.jpg

X1Luid4.jpg

FkxqK2u.jpg

"- N-am jucat rau, Gogule ...

- Mda. Cam exagerate scorurile de la Tomsani si Blejoi. Am dominat in ambele meciuri da' in nici un caz cat sa dam cate 3 goluri. Nasol e c-am scos egal fix in meciu' pe care trebuia sa-l castigam. Adica-n derby-u' comunal. Pacat, bah, aia au avut o juma' de ocazie in tot meciu' ... si taman din jumatea aia de ocazie aia au marcat golu' egalarii."

*****

DmxdzkG.jpg

PXUPfqr.jpg

VrE82UN.jpg

AkS2Avz.jpg

"- Nasoala luna !

- Mie-mi zici Georgele ? Bah, macar dac-am fi jucat prost. Da' zi si tu. Jucam acasa cu Gorgota, aia se apara-n disperare, avem 4 ocazii, aia ajung o singura data sa suteze pe poarta din careu ... baaaanng, 1 - 0 pentru ei, scor final. Bon. Ne deplasam la Maneciu. Echipa tare, nu zic nu. Dau aia gol, sarim pe ei, avem iar 4 ocazii, aia nu mai nimeresc poarta in restu' de 85 de minute ... si-ajungem sa zicem mersi c-am scos un egal. Dupa aia ... vin la Zalhanaua niste unii care se-agita la greu sa scape de retrogradare. Normal, ca orice retrogradabila care se respecta, joaca precum Barcelona. La pauza putea sa fie lejer 4 - 1 pentru ei. La pauza marele Gogu isi intra-n rol, mobilizeaza baietii, face niste schimbari tactice geniale, ajungem s-avem 3 - 2 in minutu' 95 ... baanng ... egalare-n minutu' 96. Bah, sa nu-ti vina sa spargi monitoru' ?!?

- Ba da, Gogule. Ghinionu' dreaq ce-avem. Unde mai pui ca dupa seria asta s-a bulit si-atmosfera in vestiar ...

- Bah, e clar. Tre' sa fac ce nu-mi convine. Adica sa umblu la tactica.

- Esti sigur ca stii ce sa faci ?

- Bah, ce-ntrebari pui ... normal ca nu-s sigur. Schimb si io cate ceva si-om vedea ce-o iesi ...

x3YBnPo.jpg

(...)

Link to comment
Share on other sites

Octombrie 2023

RAXKTMv.jpg

5HiaDCP.jpg

lxvEdeA.jpg

ZP6eOha.jpg

- Nu-i rau, Gogule ! Cum de ti-a iesit ?

- Nu stiu, vere. Nu le-am zis decat sa reduca nitel frecventa paselor scurte. Habar n-aveam ca poa' sa aiba efecte d-astea.

- Se poa' sa fie din cauza ca in afara de Stejnic toti ailalti cu care-am jucat erau intr-o forma cam de cacao ?

- Bah, se poate si-asta. Habar n-am. In orice caz, am mai avut si ceva bulan, nu doar ghinioane ca-n septembrie."

*****

"- Bravo, bah Gogule ! Ti-ai tras licenta nationala A, te-ai scos ! . Vezi ca ne esti dator !

- Io ? Voua ? De ce-s dator ?

- Ca te-am incurajat, d-aia !

- Voi, bah ? Cum dreaq m-ati incurajat ?!?

- Te faci ca nu stii, mah ? Ete, scrie-n comunicat : "Ion was encoraged by other staff members to complete the course". Ia sa sari la cap diseara. Dai de baut pentru tot staff-u'. Si mie triplu, ca te-am incurajat mai cu talent."

9TiM7fl.jpg

"- Gogule, e ceva-n neregula cu scoala aia a ta ...

- Ce sa fie-n neregula ? Ce-ai, Georgele ?

- Bah, pai m-am uitat pe raportu' de l-au trimis aia. Deja esti dubios, neica. Ce-i cu disciplina asta pe tine ?

- Ce disciplina ? Ce raport ? Bah, ce-ai baut ?!?

- Ete, bah, acilea. Asa scrie : disciplina 17 din 20. Zici ca esti gradat in armata. Bah, sigur nu te-au facut astia sergent major ? Ca vad ca ai aptitudini d-astea ..."

2akSpNT.jpg

*****

"- Georgeleeee ... vino-ncoa', bah ! Hai sa vezi valoare-acilea !

- Unde, mah ?

- Ia d-aici si oftica-te ! Ete, bah, cine-ntreaba de Gogu. Barosani d-astia mari din liga a doua ..." 

OsrlrDI.jpg

avmdAuE.jpg

"- Bravo, Gogule ! Ia stai asa ... bah, nebunule, tu le-ai dat eject astora ?

- Da ...

- Esti cazut in cap, vere. Ce dreaq te-a apucat ?

- Bah ... hai sa fim seriosi, n-am io mecla de liga a 2-a ... deocamdata.

- Gogule, tu chiar credeai ca astia te iau manager la ei ? Ho, bah, era doar un interviu.

- Stiu si io ? Nu cred ... da' daca cumva greseau aia si ma trezeam cu contractu' pe masa ? Bah, io m-am laudat in stanga si-n dreapta cum ca-s mare scula de manager si ca promovez numa' si numa' pe teren. Ca nu-i exciting daca promovez dand cu pixu' pe hartii. D-aia zic ... nu merge sa m-apuc acu' sa fac taman chestii d-astea care nu-s exciting."

*****

Noiembrie 2023

WV7RgzJ.jpg

KCs4ZTU.jpg

mnlOfwy.jpg

q0onfSY.jpg

"- Gata, Georgele, am rezolvat problema !

- Adica ?

- Adica ciuciu promovare anu' asta !

- De unde stii ? Mai sunt 14 etape de jucat la primavara ...

- Neh, Georgele. Sase puncte diferenta-s prea multe. Daca erau unu' sau doua ... hai, mai mergea. Si-apoi ... bah, tre' sa recunosc, si Cornu si Maneciu-s mai buni decat noi. Mai ales aia de la Cornu. Ete, in meciu' direct puteau sa ne snopeasca lejer. Am avut noroc c-au castigat doar cu 1 - 0. La cum s-a jucat n-aveam ce sa comentez daca ne dadeau 3 sau 4 goluri. Aaaa, ca si noi puteam sa-i snopim pe-aia de la Banesti da' am ratat ca fraierii ? Nu mai conteaza, vere."

*****

"- Da' totusi ... anu' trecut pe vremea asta stateam mai bine-n clasament. Acu' ce crezi ca s-a-ntamplat ?

- Pai am mai zis. Anu' trecut eram nou promovata. Acu' ne stie toata lumea de ce suntem in stare. Nu mai ies la atac precum orbetii. Stau la cutie si-ncearca sa ne prinda descoperiti. Da' mai e ceva. Nu ma-ntreba de ce, da' mijlocasii nostri nu mai marcheaza aproape deloc. Acu' stam numa' la mana atacantilor. Daca atacantu' e-n forma, marcheaza si castigam. Daca nu ..."

4xy2MCf.jpg

*****

"- Mdeh, Gogule, moralu' e maxim. Si la ce ne-a folosit ?

- Stiu si io ? Bah, poate daca nu era maxim acu' eram pe locurile 7-8. Asa, suntem pe podium. Tot e ceva si-asta."

uy002lq.jpg

*****

"- Ia zi, Gogule, ce-ai de gand ? Pleci de la Zalhanaua-n iarna asta ?

- Depinde, Georgele. Deocamdata piata-i cam saraca-n joburi convenabile. Sunt vreo 25 de cluburi care au nevoie de head coach da' nici unu' din cluburile astea nu-i interesant. Nu plec de la Zalhanaua ca s-ajung tot in rural. 

- Pai poti s-ajungi si-n urban, daca vrei. Ete, Campina cauta manager ...

- Si-s in liga 5. Nu, mersi, te las pe tine sa-ncerci pe-acolo. Plus ca alde Campina nu-i un oras mare. Da' hai sa zicem ... deocamdata caut un club dintr-un oras mai mare. Daca pan' la vara nu apare nimic la orizont atunci mai las din pretentii si-nghit si orase mai mici. Da' numa' la vara. Acu'-n iarna fie gasesc un club d-asta dintr-un oras mare ... fie raman la Zalhanaua.

- Gogule, intreb si io ... ete, patronu' pune la bataie o suta de mii. Nu crezi c-am putea aduce vreo 5-6 jucatori cu adevarat buni ? Poate-am avea o sansa sa recuperam diferenta aia de sase puncte din liga.

- Georgele, cum crezi tu ca sta Arizona cu reputatia ?

- Pai ... club de mana a doua de prin Prahova, cred.

- Aha, vezi ca stii ? Ia zi, cam cati jucatori cu adevarat buni se-nghesuie sa vina la Zalhanaua ? Hai, ca s-au gasit cativa, da' stii si tu ca majoritatea ne dau un mare eject. Iar aia care vin nu-s mai buni decat astia de-i avem ... da' au pretentii. Vor sa fie titulari. Anu' asta o las moarta cu trialurile si-o sa-ncerc s-aduc imprumut niscai jucatori de prin liga a 3-a. Poate gasesc macar niste rezerve pentru mijlocasii laterali."

ftt7QOX.jpg

*****

"- Gogule, ia d-acilea si bucura-te !

- Ce-i porcaria asta, bah ?!?

- Ete-asa o s-arate juniorimea care-o sa se prezinte la selectia pentru lotu' U19 ...

- Film horror, neica. Deja m-a luat cu frisoane. Bah, macar stie vreunu' sa dea cu picioru-n minge ? Sau tre' sa-i invatam si-asta ?"

KOO2AFc.jpg

*****

"- Gogule ! Io nu mai intru la tine-n birou !

- Ce-ai, Georgele ? Esti suparat pe viata sau ai visat ceva nasol ?

- Bah, nu mai intru nici de-al dreaq. Esti periculos, bah. N-am chef sa scoti vreun ciomag de prin dulap ...

- Ce-ai, fratele meu ?!?

- Ti-a venit evaluarea, bah. Deja pe la club te-au poreclit astia Zbiru' ... unii zic c-ai avea lanturi si bice prin sertare ...

- V-ati dilit, bah ! Hai ca-ncep sa ma 'nervez !

- Vezi ?!? Au dreptate aia. Esti periculos. Ce te uiti asa ? Ete evaluarea, Gogule. Ce scrie la chestia aia cu disciplina ? Ti-ai gresit cariera, Gogule. Gradat in armata trebuia sa te faci ... "

Cd8bGMW.jpg

*****

"- Bah George, imi vine sa ma iau la palme ...

- Sa-mi zici daca ai nevoie de-ajutor ... stai c-am glumit, bah ! Zi, ce-ai mai facut ?

- Am gresit antrenamentele.

- Serios ? Bah, tot e bine ca te-ai prins pan' la urma. Da' cum ti-ai dat seama ?

- Pai i-am zis lu Stelica, ala de-i antrenor cu tehnica, sa-mi trimita evaluarea jucatorilor pe ultimii 4 ani.

- Asa, si ?

- Si le-am bulit baietilor finishing-u', bah ! Ma miram io de ce rateaza-n prostie. Nu erau ei de vina. Io i-am antrenat aiurea ...

- Bravo, Gogule, al' data vezi s-o faci si mai lata ! Si-acu' ce-ai de gand ?

- Ii trec pe finishing intensiv. Poate mai pot drege cate ceva pan' la vara ...

- Pai nu mai pleci ?

- N-am gasit echipa, Georgele. Pan' la vara raman la Zalhanaua. Da' dupa aia ...

OXu5iR5.jpg

(...)

Link to comment
Share on other sites

"- Bah George, nu prea mi-a iesit miscarea cu transferurile-n iarna asta. Doar doi jucatori. Hai, Dragan pot sa zic ca-i chiar bun. Poa' sa joace mijlocas central sau mijlocas dreapta. Alalalt, Iancu, ... nu e mare lucru de capu' lui da' am zis sa am o rezerva pe aripa stanga.

- Las' ca-i bine si-asa, Gogule. Oricum, aia doi de i-ai zburat - Chisi si Brinceanu - nu mai jucau nimic. Ii bagai degeaba-n teren. Poate astia transferati acu' se descurca mai bine. Mai nasol e ca ne-a plecat portaru' de rezerva. Ce facem daca se accidenteaza Nedelcu ?

- Pai ... il bagam in poarta pe-ala mic, Vlad. N-are mecla de portar de liga a 4-a da' avem o defensiva tzapana si nu cred c-o sa ia prea multe goluri.

- Bah, ce tare ... juma' din lotu' nostru under19 s-a carat pe la alte cluburi.

- Normal, Georgele. Tu-n locu' lor nu te uscheai ? Conditii n-avem, echipa nu participa in nici o competitie oficiala, plus ca-si dau seama si ei ca majoritatea n-au sanse sa prinda vreodata lotu' de seniori. Baietii s-au descurcat si ei cum au putut. Io ma mir ca jumatea ailalta de lot inca mai bantuie pe la club. Da' cred c-or sa se care si ei mai la vara ..."

EXAdQk1.jpg

UBzCsJ7.jpg

ekjN8uV.jpg

Qkutwwo.jpg

*****

"- Bah Georgele, mie nu mi-e clara o chestie ...

- Scoate-o la lumina, poate am vreo idee !

- Pervers esti, neica ! Da' te iert, ca te cunosc ... care vra sa zica ... bah, tot clubu' stie ca io vreau sa ma car la vara.

- Asa, si ?

- Pai nu-nteleg cum dreaq de li s-a ridicat moralu' astora taman acu', cand mai am putin si-mi fac bagajele.

- Pai ... taman de-aia, Gogule, n-or sa-ti mai vada mecla, se bucura si ei. Hooo, bah, nu mai stii de gluma ? Echipa e pe podium, n-au venit prea multi jucatori noi, liderii echipei te sustin, amicalele au mers bine ... nu-i normal sa le creasca moralu' ?"

jg7fTSL.jpg

zTz1ams.jpg

*****

Martie 2024

RBoyxDF.jpg

QxwzSpq.jpg

2BaxbxL.jpg

ivHkPs0.jpg

"- Cam asta e, Georgele. Macar am incercat.

- Mah Gogule, oricum nu ne faceam noi cine stie ce iluzii. Pacat, vere, nu meritam sa pierdem cu Maneciu. Da', vorba ta, nu mai conteaza. Noi sa fim sanatosi. Acu' ce-ai de gand ?

- Pai ... sa mai umblu pe la tactica. Daca tot nu mai avem cine stie ce obiective macar sa mai invat cate ceva."

*****

"- Au venit juniorii la selectie, Gogule.

- Daca-ntreaba careva zi-le ca Gogu e-ocupat.

- Hai, bah, macar sa-i vezi.

- Bah, prin decembrie mi-ai trimis un raport. Si ziceai pe-acolo ca cica n-o sa fie nimic de capu' astora care-or sa vina la selectie. Ia zi, ca tu i-ai vazut : ce-i de capu' lor ?

- Gogule ... bah ... nu prea e mare lucru ...

- Asa ? Bine ! Bah, tu ai vazut filme d-alea cu d-aia cu armuri pe ei ? Cand venea regele cu sabia la ei si-i facea cavaleri ? Ete, io n-am sabie ... adica am, da' tu tre' sa stii ca n-am .... Da' stai asa, oricum n-am nevoie de sabie ca sa fac ce-am de facut. Deci io, Gogu, in calitate de manager care sunt, hotarasc : de azi inainte supusu' meu Georgel o sa fie HOYD. Te ocupi de juniori, neica. Ii evaluezi, le propui contracte, le dai pixu' sa semneze, le duci actele la ajefeu, ma rog, tot ce-i nevoie. Te descurci tu, ca nu degeaba te-am facut HOYD. Am incredere-n tine, bah, ma-ntelegi ?"

4b0003a.jpg

*****

Aprilie 2024

1DlPy3W.jpg

hdo1GJN.jpg

bXQ0sm9.jpg

ZU9QunX.jpg

"- Gogule ! Bah, tu ai umblat la tactica !

- Mda ...

- Bah Gogule, tu nu stii vorba aia ? Daca nu te pricepi atunci nu te baga !

- Valabil mai ales pentru Georgica Jurj. Am facut expermente, bah !

- Se zice experimente, Gogule ...

- Expe ... ce-or fi. Recunosc, nu mi-au iesit cum trebuie. Da' nu numa' din cauza mea. Ca nu-s io de vina daca astia nu mai marcheaza aproape deloc. Pana acu' doar mijlocasii erau in greva. Acu' nici atacantii nu mai presteaza cum trebuie.

- Da', mah, da' chiar asa ? Sa ne bata Malaia ?!? Apropo, Gogule, ai fost tare, bah ! Au zis baietii ca la team meeting' de dupa meciu' cu Malaia le-a fost frica sa nu vina americanii sa te ia la Hollywood. Cica ar face bani daca s-ar apuca sa faca un remake dupa filmu' ala, Tarzan, si te-ar lua pe tine-n rolu' principal.

- Serios ? N-au zis si ca ti-ar sta bine cu ochii umflati ? Io-te, bah, mai fac si figuri, dupa ce c-au ajuns de rasu' lumii. Iti dai seama cine i-a luat la misto ? Malaiu', bah ! Ultima clasata ! Normal c-am urlat nitel la ei. Crezi ca mai era loc de 'calm' sau 'cautious' ? Nu, neica, am bagat 'assertive' la greu. Mi-a parut rau ca n-am si optiunea 'baga-i in ***'. Da' stii ce-i culmea ? Au zis c-am dreptate si ca-i adevarat c-au jucat ca niste cururi. Plus ca-n meciu' urmator, ala de la Brebu, chiar au pus osu' la bataie."

*****

"- Gogule, am vorbit cu nasicu'. Bah, e de bine. A zis ca-i multumit.

- Stiu, bah. M-a zis si mie. Nu mai e, ca pe vremuri, caz de "delighted" ... da', oricum, cica un loc pe podium nu-i de lepadat. Io ma mir ca nu s-a ofticat pentru ejectu' pe care i l-am dat atunci cand mi-a povestit de prelungirea contractului. Altu'-n locu' lu' nasica-tu ma dadea afara instant.

- Gogule, el tot zice ca poate te razgandesti. Nu c-ai fi tu mare scula de manager ... da' te descurci binisor si nici nu ceri salariu baban ..."

ty0eBYL.jpg

RUHtTQV.jpg

*****

"- Georgele ! Hai incoa' sa-ti zic, c-acu' am venit de la ajefeu. Bah, nen-tu Gogu are noroc in viata, bah !

- S-au tras la sorti sferturile Cupei, nu ?

- Da, bah. Stii ce vrea nasica-tu. Finala cupei judetene. Bon, si m-am cugetat io cum ca, daca tot plec, n-ar strica sa-i fac omului damblaua. Da' era un smen ... exista o echipa care-i in forma maxima si cu care nu trebuia sa picam. Sau macar, daca era sa jucam cu ei, sa fi jucat  la Zalhanaua. Eeee ... uite norocu' lu' Gogu, bah ! Aveam 13 sanse din 14 sa nu jucam la Cornu ... si fix la Cornu o sa jucam ... "

r8dR3lV.jpg

*****

Mai 2024

TxfJZX1.jpg

4ZRfRoE.jpg

HztV2kZ.jpg

2hgj3je.jpg

"- Nu-i rau. Pacat de cupa ...

- Ca sa castigam la Cornu era nevoie de bulan maxim, Georgele. N-am avut. Asta e. Bah, ziceai ca de ce-am facut circoteca la tim-miting ... ete, bah, a avut efect. Si-au adus aminte cum se marcheaza golurile."

- Gogule, e clar c-avem echipa cu potential. Au jucat si ceva mai slab in unele meciuri da' se intampla si pe la case mai mari. Zici ca vrei sa te cari de la Zalhanaua ?

- Bah, astea au fost ultimele meciuri conduse de Gogu p-acilea. De la toamna schimb peisaju'. Habar n-am daca-i o idee buna ... da' ce-am de pierdut ?

(...)

Link to comment
Share on other sites

"- Ia zi, Gogule, ce zici de baieti ?

- Bah ... stiu si eu ? Atacantii si-au facut treaba. Au fost sau n-au fost in forma ... au marcat. N-au spart norma da' e bine si-asa. Mijlocasii ... bah, aici nu stiu ce sa zic. Unii au fost chiar in plus. Mai ales Gogoi, Iancu si Buhus. In schimb Enceanu a fost om de baza. Despre aparare ... io chiar habar n-am de ce-s notati asa de nasol. C-au jucat chiar bine. Am primit doar 20 de goluri, si-asta nu pen' c-am avea cine stie ce portar ci pen' c-am avut fundasi meseriasi ..."

qRFe4GZ.jpg

gtxLNqi.jpg

*****

"- Gogule, tu ai bagat de seama, bah ? Echipa a jucat mai bine-n primavara decat in toamna.

- Mda. Vorba ta, Georgele, baietii-s mai in forma de cand stiu ca Gogu vrea s-o taie de la club. Iti dai seama cum ar fi jucat daca auzeau ca vrei sa te cari si tu ? Pai castigau liga lejer ! Bah, acu' serios ... cred ca tactica-i de vina. Nu prea mai mergea 4-4-2-u'. Cum am trecut pe 4-1-4-1 DM .... baaaang, a inceput sa mearga treaba. Nu ma intreba de ce acu' merge si-nainte nu mergea. Habar n-am."

Kd5tT0o.jpg

*****

"- Mah, Gogule, acu', daca tot te uschesti, tre' sa recunosc. Nu esti tu mare scula de manager ... da' te-ai descurcat. Ai dus Zalhanaua din liga 7 pana-n liga 4. Nu-i rau, bah. Bine, daca erai mai meserias si-aveai si ceva ambitie, cine stie, poate reuseai mai mult. Ete, macar un baraj de promovare si-o finala de cupa judeteana sa fi prins ...

- Georgele, io zic mersi si pentru ce mi-a iesit pana acu'. Ca daca ma-ntreba careva la inceputu' carierei as fi zis c-or sa-mi trebuie 6-7 sezoane pan' s-ajung in liga 4. Ete, am ajuns mai repede. C-am avut bulan ? Am avut si d-asta, recunosc. Am avut si echipa tzapana. D-abia in liga a 4-a s-a complicat treaba, si-asta fiindca-n liga asta sunt 2-3 cluburi care au loturi mai bune. Acilea nu mai ajunge sa joci bine, tre' sa joci foarte bine. Iar la faza asta Gogu isi mai da si cu stangu'-n dreptu' din cand in cand."

7JZxrgu.jpg

GjfUsON.jpg

"- Bah, George, bag de seama ca boss-ului chiar ii convenea sa-mi vada mecla pe la club. Ete, din aprilie incoa' mi-a zis de vreo 5 ori ca vrea sa-mi prelugeasca contractu' ...

- Pai lui ii convine, Gogule. Nu ceri caramida de bani ca salariu, nu ceri suta de mii pe an ca buget de salarii si transferuri, jucatorii-s multumiti ... Plus ca ai si ceva performante. Nu d-alea care sa sperie mapamondu', da' pentru nasicu' o clasare pe podium in liga a 4-a merita o prelungire de contract."

112J0ME.jpg

****************************************************

Clasamente finale in ligile 1-3 / sezon 2023-2024

F8wEykD.jpg

ODUAZls.jpg

****************************************************

"- Ia zi, Gogule ! Cum stai cu uscheala ? S-aude ceva ?

- Bah, ete lista aici. Deocamdata bag doua CV-uri la astia din Satu Mare si Brasov. Daca n-o iesi nimic ... mai vad io ...

cJq6Ri1.jpg

nv4NK2p.jpg

NhafVUQ.jpg

*****

"- Cum merge, Gogule ? Te-ai intervievat cu aia ?

- M-am !

- Si ? Cum fu ?

- Bah, am bagat texte si vrajeala la greu. Ramane de vazut ... Nu prea mi-a convenit povestea cu takeoveru' alora ... da' acu' nu mai am chef de figuri. Semnez instant daca iese vreunu' la interval cu un contract"

JNUVwU5.jpg

ugQusEH.jpg

JxYvKtv.jpg

tQZAgq9.jpg

*****

"- Alo, Georgele ! Tu esti bah ?

- Zi, Gogule !

- Corona, bah !

- Aoleoooo ! Esti in carantina sau te-a' luat deja cu izoleta la spital ?

- Las-o bah ca macane. Ce treaba are-un club de fotbal cu bolesnita alora ? Am semnat acu' contractu' cu aia de la Corona Brasov.

- Hai sa fii sanatos. Succes, bah, infectatule care esti !"

AyWUOTu.jpg

*****

"- Alo, Georgele !

- Tu esti, Gogule ? Ia zi, care-i treaba ? Cum e p-acolo ?

- Bah, e liniste si pace. Ca d-aia te-am sunat. N-am cu cin' sa stau la o parola.

- N-au staff, sau cum ?

- N-au, bah. Sediu' clubului e pustiu. Antrenori ciuciu, fizioterapeuti sau scouteri ciuciu. Mai e unu' p-acilea de-i mare head coach pe la under 19, da' s-a uschit de dimineata. Cica n-are ce face. N-are decat 8 juniori in pravalie. Lotu' de seniori e format din 15 insi mari si lati ..."

0LGi6Bw.jpg

"- Clubu' cum e ?

- Georgele ... semi-pro, ca si Arizona. Au fost si prin liga 3 acu' vreo cativa ani. Cu banu' e cam nasol. La Arizona boss-u' punea pe masa 40.000 pe an. Aici tre' sa ma descurc cu 30.000

- Stadion, conditii de pregatire ... este ?

- Este. Adica stadion este. 1000 de locuri. Conditii nu este. Ca la Arizona.

- Te-ai scos, Gogule ! Bah, macar aveti stadion mai mare ...

- Nu-i al nostru. E-al municipalitatii. Si nu suntem singurii care presteaza pe stadionu' ala. Ca tot acolo joaca si Coltea Brasov.

- Oooo ... misto de tot ! Pai la iarna jucati pe aratura ! Auzi, Gogule, care-s obiectivele ?

- Top half, neica !

- Gogule ... vad ca nu-i mare diferenta intre cluburi. Ce mi-e Arizona, ce mi-e Corona. O sa ai de munca, vere ...

- Mda ..."

fKUMRU4.jpg

63IZZH4.jpg

gjhsdrL.jpg

****************************************************

Marele head coach Gogu, dupa 5 ani de managereala :

m82T176.jpg

(...)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy